8© Afscheid Kees Schoemaker van Zonnehof oD Veranderingen kunnen effect op inkomen hebben tig IS 1 55+ bungalows in Tilburg? ling Opleiding leid(st)er MBvO t' letics POST COLOFON SCRIPTUM Veilige en comfortabele ouderenwoning 1 I I •I I I I I I I n i i i )urg Lekker lang lezen Andere eigen bijdragen thuiszorg: overstappen naar ziekenfonds r Donderdag 7 juli 1994 pagina 13 l pagina 12 Geert van Loon. Drop Oud 368805. Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus voor informatie over de eigen bij drage is 013-397911. HET WOORD IS AAN... I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. I QAQQnZ deze tijd een verklaring thuis, die naar het ziekenfonds gestuurd moet worden. Belangrijk is de eigen verze kering niet op te zeggen voor er een beslissing is; teveel betaalde premie wordt bovendien terugbetaald. Voor wie tussen 1 juli en het eind van het jaar 65 wordt, maakt het zieken fonds de berekening van het inko men. Die wordt dan naar de Sociale Verzekeringsbank gestuurd, zodat de juiste premie wordt ingehouden. Wie meer wil weten over de 'over- stap -regeling kan terecht bij de verschillende ziekenfondsen. Ook stichting De Ombudsman geeft op werkdagen tussen 10.00 en 16.00 uur informatie via telefoonnum mer 06-8365 (20 cent per minuut). technieken met rg voor een per- idee ten uitvoer Service Center, uto's te popelen Toen Brinkman een half jaar ge leden iets zei over de hoogte van de AOW, stonden alle ouderen op hun achterste benen. Nu doet de overheid het anders: de tarieven gaan omhoog. De te lefoon wordt duurder, het kijk- en luistergeld stijgt meteen paar gul den en ook de kosten voor hulp stijgen onrustbarend. De AOW zakt dan we! niet, je komt er alleen steeds meer bij te kort. Kees Schoemaker (60) heeft vori ge week na dertien jaar directeur schap afscheid genomen van ver zorgingstehuis Zonnehof. Hij is "trots op het breed scala van med- werkers en bewoners die mogen zijn zoals ze zijn. Ik ben dan ook met veel hart voor de bewoners in die periode voorwaardeschep- pend bezig geweest, zodat ieder een op zijn of haar eigen manier tot bloei kan komen", zo kenschetst Schoemaker zelf zijn werk in Zon nehof. Afwachten Er is echter ook een groep ouderen die door deze verandering misschien met een nadeel te maken krijgt. Dat zijn de mensen die net iets meer dan het grensbedrag van 30.500 gulden ontvangen. De kans bestaat dat zij juist van ziekenfonds naar duurdere particuliere ziektekostenverzekeraar moeten. De ouderenbonden hebben er bij de Eerste Kamer op aange drongen de wet zo te 'repareren', dat deze groep niet tussen wal en schip valt. De Kamer gaat dat ook uitzoe ken. Waarschijnlijk valt daarover rond 1 november de beslissing. Dat betekent dat deze ouderen voorlopig (in het ziekenfonds) kunnen afwach ten of zij inderdaad ook na 1 januari aanstaande een goedkope verzeke ring houden. an het Wet Look r is daarmee nog wdt onder andere uitdeuktechniek mogelijk maakt osserie te halen intact is. Verder ce Center desge- lade bijgewerkt, interieurs gerei- et kenteken in de Ziekenfonds Een blijde boodschap voor 65-plus- sers met een laag inkomen is, dat ve len van hen per 1 juli de overstap kun nen maken van particuliere ziektekostenverzekering naar het ziekenfonds. In Tilburg gaat het om naar schatting tweeduizend oude ren. In het meest gunstige geval hoeft een 65-plusser na die overstap 250 gulden per maand minder te betalen voor de ziektekostenverzekering. Maar ook een paar tientjes per maand maken al een heel verschil voor AOW-ers met een bruto jaar-in- komen onder 30.500 gulden, want om hen gaat het. Onder dat inkomen wordt gerekend: AOW, aanvullend pensioen en eventueel bijverdiend loon. Rente, koopsompolissen, lijf rente, dividend en dergelijke tellen niet mee bij de berekening van het in komen Voor gehuwden of samenwo nenden geldt het dubbele bedrag: 61.000 gulden bruto per jaar. Het be drag zal jaarlijks aangepast worden, net zoals de loongrens voor andere ziekenfondsverzekerden. Overigens is het verstandig uit te zoe ken welk ziekenfonds voor u het voordeligste is. Ook bij de verplichte ziektekostenverzekeringen bestaan immers prijsverschillen. Bij de meeste van de 162.000 Neder landse ouderen die de overstap van dure particuliere naar goedkopere ziekenfondsverzekering kunnen ma ken, zal de Sociale Verzekerings bank de berekening van het inkomen maken. In dat geval krijgt men rond Vindt u het ook heerlijk dat de zomer nu echt begonnen is? Voor de één betekent dat er actief op uit trekken, voor de ander met een boekje in een beschaduwd hoekje zitten le zen. In het eerste geval heeft u de reisgidsen in de biblio theek misschien al geraadpleegd. In het tweede geval kunt u voortdurend in de Openbare Bibliotheek Tilburg te recht. Wat dacht u van die dikke pil waar u nog niet aan toe ge komen was? Of dat boek, waar u vroeger zo van genoten hebt? Herlees bijvoorbeeld het meeslepende 'Gejaagd door de wind' van Margaret Mitchell. Hierop is veel later een vervolg bedacht door Alexanra Ripley getiteld 'Scar lett'. Een andere klassieker is 'Beekman en Beekman' van Toon Kortooms over die ondeugende tweelingbroers in de Peel. Lang leesplezier beleeft u ook met een deel uit de serie 'De gouden vijf' of met een 'Jubileumomnibus'. Dit zijn bundels streekromans van geliefde schrijfsters. Van een heel ander kaliber, maar ook dik, is Tolstoi's 'Oorlog en vrede'. Kunt u het boek 'De Doornvogels' niet te pak ken krijgen. Geen nood: van dezelfde schrijfster zijn twee nieuwe romans verschenen: 'Macht liefde' en 'De kroon van gras'. Deze romans spelen zich af in het Oude Rome. Veel leesplezier in de vakantie! P.S.: houdt u meer van de kermis of van oud Tilburg? Kom dan in de maand juli eens kijken naar de tentoonstelling 'Euforie' met foto's van allerlei kermissen (bibliotheek Ko ningsplein), of naar de tentoonstelling Tilburg van vroeger met foto's uit het gemeentearchief (bibliotheek Lyndac- ker). woners heeft en er bijvoorbeeld ge zamenlijke vieringen zijn, vindt Schoemaker de protestantse grond slag van Zonnehof nog steeds be langrijk. "Het is het enige tehuis waar oudere protestantse Tilburgers zich helemaal in kunnen herkennen en waar ze bovendien fors aantal be kenden tegenkomen." Het bedroeft hem dan ook niet dat Zonnehof fu seert met Achter de Hoven in Sprang- Cappelle en Samaria in Waalwijk. "De mensen daar lijken wel wat ge sloten, maar zijn niet stijf. Ze zijn vriendelijk en heel praktisch", aldus de scheidende directeur. orden en dan mv ook uit lakken. ider Vanaf 1 juni geldt in Nederland een wettelijke identificatieplicht. Dus sinds die datum moet je in bepaalde gevallen kunnen aantonen dat de gege vens die je over jezelf opgeeft, ook echt kloppen. Er zijn vier identiteitsbe wijzen toegestaan: paspoort, rijbewijs, toeristenkaart en gemeentelijke identiteitskaart. De Pas 65 hoort daar niet bij. Kennelijk gaat het hier weer om een methode om ouderen geld uit de zak te kloppen. Waarom moeten ze anders weer zo nodig naar het gemeen tehuis om tegen betaling van zo'n 25 gulden een legitimatiebewijs te ha len, terwijl ze beschikken over een Pas 65 waarop dezelfde informatie staat. Hier had, denk ik, een mooie taak voor ouderenbonden en -partijen gele gen. Misschien kan het nog. Voor veel ouderen zou het een uitkomst zijn. G. van J. Kees Schoemaker: "Belangrijke rol in verzorgingstehuis voor vrijwilligers", h FOTO: GEERT VAN LOON In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening ge ven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in maximaal 200 woorden en stuur dat naar de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automatisch ge plaatst wordt. De laatste weken is er voor nogal wat ouderen een en ander veranderd, waardoor ze meer of juist minder in hun portemonnee overhouden. Gun- Ook in Tilburg en omgeving is een groeiende groep men sen van 55 jaar en ouder, waarvan de kinderen zijn "uit gevlogen" of op het punt staan dat te doen. De woning is of wordt daardoor te groot. Deze mensen zouden hun huis willen inruilen voor een kleinere bungalow, maar die moet wel aan specifieke eisen voldoen. Niet alleen wil men comfortabel wonen in ruime vertrekken, maar daarnaast dient de woning ook geschikt of aanpasbaar te zijn met het oog op eventuele lichamelijke ongemakken. De Stichting SIR-55 wil in Tilburg een projekt SIR-bunga- lows opzetten. Het concept is: grote living (ruim 50 m2); aparte keuken; bijkeuken/berging; een grote slaapkamer (±20 m2) en een kleinere; apart toilet; complete badkamer met bad, douche, vaste wastafel en tweede toilet; garage. Alles gelijkvloers en drempelloos, brede deuren door het hele huis dus rolstoeltoegankelijk. Aanleg van alarmin stallatie mogelijk; de leidingen zijn al aanwezig. Realisa tie is mogelijk vanaf een prijs van ca. ƒ240.000,- vrij op naam. Stichting SIR-55 (Stichting Initiatieven Realisatie 55+ Wo ningbouw) werkt -op kostenbasis zonder winstoogmerk- als belangenbehartiger in de regio Oost-Brabant, maar geleidelijk ook daarbuiten. Inmiddels zijn projekten van verschillende types gereed en dus o.a. te bezichtigen in Eindhoven (Maaseikstraat; Diekirchlaan en Berkven), Geldrop (Heidezoom) en Valkenswaard (Escudohof). De Tilburger A. Verheijden beijvert zich om ook hier zo'n SIR-projekt te realiseren. Allereerst wil hij inventariseren hoeveel Tilburgers daar, mét hem, in geïnteresseerd zijn. Ook in enkele omliggende gemeenten heeft men belang stelling getoond. SIR-55 wil bij voldoende belangstelling een voorlichtingsavond over de plannen organiseren. Daarbij zullen van gemeentewege de mogelijkheden in Tilburg worden toegelicht. Belangstellenden kunnen contact opnemen met A. Ver heijden, telefoon 013-426159 of met de heer W. Huurman, telefoon 040-112530. In die dertien jaar droeg hij zijn steen tje bij aan veel veranderingen in Til- burgs enige protestant-christelijke verzorgingstehuis, zowel op het ge bied van de zorg zelf als bij het mon diger worden van de bewoners. "Ik heb me achteraf geschaamd dat het zolang heeft geduurd voordat we met z'n allen zeiden 'Laat de bewoners het in vredesnaam zelf zeggen'. De oude Brabanders zijn daar eigenlijk te braaf voor, maar dat is aan het uit sterven. Ook hen kun je zover krijgen om te zeggen wat hun behoeften zijn." De veranderingen in het beleid ("het bedrag is krap afgesteld, maar ik kan er mee leven") hebben volgens Schoemaker zeker ook goede kan ten: "Eerst kijken watje zelf kunt, dan wat er aan mantelzorg mogelijk is. Het laatste stuk is de professionele zorg van het verzorgingscentrum." Een belangrijke rol in die laatste sec tor is in zijn ogen weggelegd voor de vrijwillig(st)ers. "Helemaal afhanke lijk zijn van beroepspersoneel, is dat zo ideaal? Een ziekhuissituatie, waarin het eten voor je wordt neerge zet en niemand noteert of je het op hebt? Het is geen bejaardenzorg meer als vroeger. In die dertien jaar heb ik dat zien groeien: van vijf da mes van het Rode Kruis tot tachtig vrijwilligers die hier nu uit eigen be weging goed werk doen en daar zelf ook voldoening aan hebben." Hoewel zijn tehuis ook katholieke be- teld voor kostgangers of inwonende verdienende kinderen. In de eerste groep van de nieuwe re geling gaat een alleenstaande die al leen AOW heeft voortaan maximaal 4,50 per week betalen; 1,50 meer dan voorheen. Voor echtparen die van hun AOW moeten zien rond te komen wordt dat maximum-bedrag 23 gulden per week, een verhoging van 3,50 tot achttien gulden. Voor de alleenstaande die naast de AOW nog een pensioentje heeft en daardoor netto per maand tussen de 1300 en 1750 gulden aan inkomen heeft, geldt voortaan een maximale eigen bijdrage van vijftien gulden per week. Echtparen of samenwonen den die door hun pensioen (plus AOW) netto tussen tweeduizend en 2500 gulden per maand ontvangen, zijn maximaal 58 gulden per week kwijt. Zo zijn er ook hogere inkomensklas sen met oplopende eigen bijdragen. Echtparen in de hoogste inkomens categorie (boven 4500 gulden netto per maand) moeten maximaal 230 gulden betalen voor de thuiszorg; voor de rijkste alleenstaanden geldt een bedrag van 250 gulden per week. In Tilburg en omgeving zijn meer leid(st)ers nodig voor Meer Bewegen voor Ouderengymnastiek. In september start in Den Bosch een gesubsidieerde cursus, die opleidt tot het door WVC erkende diploma daarvoor. Om mee te kunnen doen is één van de navolgende diploma's nodig: akte Mo-P, akte J (oude akte S), CIOS c.q. MDGO-SB, akte N.Gy, PABO-diploma (of vroegere onderwijzersop leiding met aantekening lichamelijke oefening), vereni- gingsleid(st)er gymnastiek van de gymnastiekbonden (240-urige opleiding), fysiotherapie, mensendieck, cesar of een gelijkwaardige opleiding ter beoordeling aan de Raad van Advies van de Landelijke Stichting MBvO. De cursusduur is 30 dagdelen op vrijdagmiddag. Ook is er een stage van twee maal 10 uur. Cursusprijs: ƒ750,- (plus hulpmiddelen ƒ75,-). De bevoegde MBvO-leider werkt meestal op freelance-basis of in dienstverband bij instel lingen of organisaties voor ouderenwerk, zoals De Twern, Terra Nova, Thuiszorg Midden-Brabant, verzorgingste huizen, gymnastiekvereniging etc. Het huidige adviesbe drag per gegeven lesuur voor een specifiek opgeleide MBvO-leider ligt thans op ƒ35,53 (freelance). Informatie en aanmelden bij: Steunfunctie MBvO N-Bra- bant, p.a. B.O.Z., Willen ll-straat 23,5038 BA Tilburg; tel. 013-352625. Tot 10 augustus is op het terrein van de Technische Uni- versiteit Eindhoven een veilige en comfortabele model woning voor ouderen te bezichtigen. In de woning zijn al lerlei technische produkten en voorzieningen aangebracht die het woongenot kunnen verhogen en die het voor ouderen mogelijk maken langer zelfstandig te blijven wonen. Voorbeelden hiervan zijn maatregelen te gen inbraak, gebruikersvriendelijke apparaten en midde len om de valrisico's te beperken. Naast de modelwoning zijn er ook exposities te bezichtigen en lezingen bij te wo nen over aanverwante onderwerpen. De modelwoning is het eerste initiatief van het Centrum Techniek voor en door Ouderen (CTO). De modelwoning is gratis te bezichtigen op het terrein van de Technische Universiteit Eindhoven, bij het hoofdge bouw, adres: Den Dolech 2 (een kleine 10 minuten lopen vanaf de achterkant van NS-station Eindhoven centraal (bij het busstation)). De openingstijden zijn van maandag tot en met donderdag van 10.00 tot 16.30 uur en op vrij dag van 10.00 tot 21.00 uur. Bovendien is de woning elke eerste zaterdag en zondag van de maand open voor pu bliek, van 13.00 tot 17.00 uur Wie vragen heeft over de nieuwe eigen bijdrage-regeling kan bij de stichting Thuiszorg Midden-Bra bant inlichtingen inwinnen. Het te lefoonnummer van Thuiszorg jk materiaal zoals maar doet geen .Ook zijn er sinds i er is zelfs een .eentakvanCVT tstaan omdat de stere vloerbedek- werd, kan zo'n billende dessins ;en die bij CVT rden zijn T.N.O.- n duurzaamheid. /er Taberwaarde. le, hoe slijtvaster I onsumentenbond uwe vloer getest. :zen in de Consu- ruari j.l. Enkele >emd en c± J’ (i en te belopen rerichte vloeren- Bent u nieuws- deze unieke on- ;ing van vloeren, ld even binnen en formeren. CVT 5, Til- feestweek doet :ers bij de koffie, ropdeopenings- i, waarop ze zich n uitleven. Vrij- n een gratis ijsje nan. Op zaterdag gratis op de foto i ook de J dopen in stig is dat sjncjs -| jufj AOW-ers met een 'laag inkomen kunnen overstap pen naar een ziekenfonds. Niet leuk is dat Den Haag met ingang van 20 juni hogere tarieven voor de thuiszorg oplegt. Een overzicht. Eerst het minder prettige onderwerp. De thuiszorgorganisaties en oude renbonden hebben wel protesten la ten horen, maar toch heeft het parle ment ingestemd met een verhoging van de eigen bijdrage voor gezins zorg. Het uurtarief stijgt van 8,25 naar 10,-. Deze bezuinigingsmaat regel moet het rijk in het eerste jaar 150 miljoen gulden opleveren; later stijgt dat bedrag nog. Een lichtpuntje is dat er bij veel uren thuiszorg wel maximum bedragen blijven gelden. Dat zijn natuurlijk niet alleen ouderen, maar 50-plussers hebben wel meer gezondheidspro blemen en daardoor vaker thuis ver zorging nodig dan de gemiddelde jongere. Bovendien treft de maatre gel veel 65-plussers die meer moeten gaan betalen extra hard, omdat hun inkomens niet zo hoog zijn. 1 Seniorenwijzer I Wordt eenmaal in de twee we- 1 ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Redactie: Ria van derAalst-Dierks Diny van Bladel- Verbunt I MarcGeerts I Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens is een apparaat zelfs ook krassen orden en dan niet I Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Poststraat 64, 5038 DH Tilburg of Postbus I 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 350505. I DE TILBURGSE KOERIER Afhankelijk van inkomen Wat de tariefsverhoging de individu ele, gehuwde of anderszins samen wonende oudere kost, is onder meer afhankelijk van het inkomen. De meeste mensen die thuiszorg nodig hebben, gaan meer betalen door het hogere uurtarief en doordat de rege- I ring het aantal inkomensklassen van ongeveer 45 heeft verlaagd tot ze ven. De effecten voor het inkomen zijn heel verschillend: zo gaan bij een redelijk aantal alleenstaanden de ei- s uitge- gen bijdragen omlaag, maar zal de 'mand- grootste groep toch meer moeten be- loeftaf talen. Voor sommige mensen pakt ssa's kan de klant het gunstig uit dat bij het inkomen Rijkheid eiektro- geen bedragen meer worden bijge- >as en pincode. le klanten tijdens en even genieten coffie bij de kof- I kassa's is uitge- 1 speciale 'mand- klantterech chappen hoeft ‘“’a's kan de kk >as en pincode. ve informatieba- ✓e voor informa- oor een zeer uit- ibaksartikelenen oto/filmrolletjes. n en afdrukken bij Albert Heijn. atiebalie kunnen e geheel nieuwe ifdeling afgere-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1994 | | pagina 13