w Zaal Zonnehof ook voor buurtbewoners Werkgroep Ouderen en Verkeer "Knelpunten in goed overleg oplossen k 4 ff POST SCRIPTUM COLOFON 1 I I I I I I I I I Spannende boeken en tentoonstellingen in bibliotheek Tot eind juni is er in de bibliotheek aan het Wagnerplein een tentoonstelling te zien over Turkije. De bibliotheek is geopend van maandag t/m vrijdag van 14.00 tot 18.00 uur, dinsdagochtend van 10.00 tot 12.00 uur en op donder dagavond van 18.00 tot 20.00 uur. Zomerschool van start Tentoonstelling over borstonderzoek Bedevaart naar Scherpenheuvel Het verkeer vroeger en de bibliotheek r i| I 4 pagina i-> Donderdag 23 juni 1994 pagina 15 DE TILBURGSE KOERIER FOTO: GEERT VAN LOON ingo's t andere Ria van derAalst-Dierks Mare Geerts Kopij kan opgestuurd worden de Tilburgse Koerier, postbus 368805. Deloi Zentn Touch CBV HET WOORD IS AAN... Wie knelpunten in het verkeer wil aanmelden bij de werkgroep Oude ren en Verkeer, kan dat doen via het centraal bureau van het Gecoördi neerd Ouderenwerk SBT, Poststraat 64,5038 DH Tilburg; tel. 350505. lerij jrkom Ikussens binnenwerk) verwerk i uw oude aties. ve 32179/348495 othsak Tilburg J THUIS VAN )E SCHILDER? in de centrale vijzer. Bijv. In ran Pieter 'e Nederlandse 1750 en 1950 hebben. itmoe- ^oppele, laan 61 in g a.s. van Informatie en opgave tot 25 juli bij: G. de Vrij, Bisschop van Zoesstraat 22, 5014 PD Tilburg (tel. 421966) of L. van Hoof, Dr. Mollerstraat 32a, 5041 CB Tilburg (tel. 432574). I naar het redactie-adres of naar I 1 de Tilburgse Koerier, postbus 1 I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. I 1 QAQOnR aitte Touche -uiitrum voor Be- r~uche (D&T)be- CBV, waarvan de mdeelhouder zijn, maan andere over- clusief een bankje in de Gimbrèrelaan om op te kunnen uitrusten." Schellekens verhaalt van "het drukste punt van Tilburg: de kruisingen bij het spoorviaduct van de Ringbaan Oost met Spoorlaan en Bosscheweg. Toen de bushalte bij het zwembad ver dween, waren ouderen aangewezen op de halte bij het oude Elisabethzie- kenhuis. Maar over de Spoorlaan was geen oversteekplaats. Een extra stop- lichtinstallatie was met 15.000 gulden aan de dure kant, maar dat is creatief opgelost door er bij elk stoplicht op dat punt één seconde af te knijpen, zodat er ruimte ontstond voor het extra voet gangerslicht. En nu is er een schitte rende oversteekplaats." Vroeger was er een radiopro gramma 'De Spoorwegen spre ken'. Daarin vertelde de directeur van de NS over allerlei zaken van zijn bedrijf waarop hij trots was. Nu, zo'n vijftig jaar later, is er wei nig meer om trots op te zijn: het treinkaartje is te duur, de klanten zijn te agressief, de treinen te laat. Bovendien menen perso neelsleden ook nog de zaak voor een paar dagen plat te moeten gooien. De Spoorwegen staken. Waar is de tijd dat ze spraken Drop Oud In de bibliotheek aan het Koningsplein en in 't Sant wordt in juni ingespeeld op de 'Maand van het spannende boek' van het CPNB. U kunt meedoen aan een wedstrijdpuzzel. De centrale bibliotheek is geopend van maandag t/m don derdag van 11.00 tot 20.00 uur en op vrijdag en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Bibliotheek 't Sant is geopend van maandag t/m vrijdag van 14.00 tot 18.00 uur, dinsdag ochtend van 10.00 tot 12.00 uur en op dinsdag- en vrij dagavond van 18.00 tot 20.00 uur. In de centrale bibliotheek aan het Koningsplein is in de maand juni de fototentoonstelling 'Met tastende ogen' te zien. Hier staan het kind en muziek centraal. U vindt de tentoonstelling in de tentoonstellingsruimte op de begane grond. Volgende week dinsdag begint bij volksuniversiteit Terra Nova de Zomerschool voor 50-plussers; de start bij de stichting Volwasseneneducatie Midden-Brabant (SVE) volgt een week later. De Zomerschool wordt op drie dins dagen en donderdagen gehouden. Bij de SVE verdiepen de cursisten zich in natuur en milieu in en rond de stad; verleden, heden en toekomst van kunst en cultuur in Til burg en in de plaatselijke actualiteit in Tilburg. Deelne mers aan de Zomerschool bij Terra Nova kunnen kiezen uit drie thema's: 'Tilburg, een levende stad'; zingevings- vragen en kunst en cultuur. ment kostte dat zestig uur per week. Het was een heel georganiseer: be richten over wel of niet meedoen naar alle belangstellenden sturen en een schema maken zodat er voor de rij-in- structeurs geen gaten in tijd vielen tus sen de ene deelnemende oudere en de volgende. Maar de rijtest was een groot succes: er wilden ruim zeshonderd mensen meedoen, terwijl we ruimte hadden voor tweehonderd. Ik heb dan ook nog 430 mensen op een reserve lijst in de computer staan." Daarmee kan men deelnemen aan alle reguliere aktiviteiten van het te huis, zoals ontspanningsavonden, handenarbeid, zanguurtjes en uit stapjes. Net als de bewoners van de aanleun woningen kunnen oudere wijkgeno- ten bovendien voor vijftien gulden per maand een 'activiteitenabonnement' aanschaffen. Belangen ouderen De werkgroep startte in 1984 op initia tief van Publieke Werken (PW), de po litie en het gecoördineerd ouderenwerk SBT met als doel op te komen voor de belangen van ouderen, die in het ver keer een kwetsbare groep zijn. Naast het signaleren en aankaarten van knel punten heeft de werkgroep ook aan voorlichting gedaan, onder meer in sa- Zorg voor de zorg Zorg voor elkaar: het lijkt zo simpel, maar in de praktijk is het moeilijk. Een nog steeds groeiende groep mensen doet een beroep op zorg. Instanties volop, vooral op papier. Veel, zo niet alles, draait echter om de financiële kant van de zorg. Grote groepen goed opgeleide zorgverleners (verpleegkundigen, zieken- en be jaardenverzorgers) hebben maar één zorg: hoe kom ik straks aan een baan in die veelbesproken en omstreden zorgsector, waarvoor ik des kundig ben opgeleid? Steeds meer in de ziekenhuizen opgeleide verzor gers moeten na een vierjarige leerlingentijd werkeloos toezien. Ook bij scholing bestaat enkel in theorie: ziekenhuizen bijvoorbeeld krijgen van de politiek te weinig geld voor de bijscholing van herintredende vrouwen. Het is wel nodig, maar wordt te duur gevonden. Wat doet de maatschappij hieraan? Wat doen we er zelf aan? Eerbied voor het leven moet blijven. Het leven moet ook leefbaar zijn. Van daar dit doordenkertje voor 'officiële' en vrijwillige zorgverleners. A. Kersemaekers - Janssen Deelname voor die drie weken kost slechts 65 gulden. Le- I den van ouderenbonden en mensen die al een cursus vol- gen bij Terra Nova of SVEM krijgen 5 gulden korting. Bij de I twee instellingen is een folder en mondelinge informatie over de Zomerschool te krijgen. De cursussen worden I ook daar gegeven. De adressen (ook voor opgave) I Volksuniversiteit Terra Nova, Nieuwlandstraat 44-46, I 5038 SP Tilburg; tel. 426269. Stichting Volwasseneducatie, Tivolistraat 6,5017 HP Til- I burg; tel. 433979. Het borstonderzoek in Tilburg-West vindt plaats van half juni tot half oktober 1994. Het borstonderzoek gebeurt in een verplaatsbare onderzoeks-eenheid, die speciaal voor het ondrzoek is ontwikkeld. Voor de vrouwen uit Tilburg- West staat deze onderzoeks-eenheid op het Roelof Kra nenburgplein. Het onderzoek is gratis. Informatie over het borstonderzoek is ook op werkdagen tussen 9.00 en 12.00 uur verkrijgbaar via tel.nr. 634538. In de maanden juni en juli is in 't Kievitslaer, Reinevaar- straat 55 in Tilburg een tentoonstelling over het borston derzoek te bezichtigen. Er zijn foto's t zien en folders te ha len over dit landelijk bevolkingsonderzoek. Het borstonderzoek is bedoeld voor vrouwen van 50 t/m 69 jaar, (onderzoek 1994: geboortjaren 1925 t/m 1944). Zij worden één keer in de twee jaar persoonlijk uitgeno digd om borstfoto's te laten maken. Met dit onderzoek kan een afwijking in een vroeger stadium worden gevonden. De kans op een minder ingrijpende behandeling en her stel van de gezondheid is dan groter. Oudere buurtbewoners kunnen voortaan ook gebruik maken van de recreatieruimte van verzor gingstehuis Zonnehof. Die is sinds begin deze maand ook elke middag voor hen open. De directie van het tehuis aan de Prof. Gim brèrelaan heeft daartoe besloten, nadat Zonnehof-bewoners de wens hadden geuit meer sociale kontakten te willen hebben, ook met mensen 'van buiten'. Hoe het verkeer en vervoer zich in Tilburg heeft ontwik keld, kunt u lezen in het tweede deel van de serie 'Ach lie ve tijd'. Ook in andere boeken over het oude Tilburg en Brabant kunt u hier meer over te weten komen. 'Toen je nog op straat kon spelen' is een kijk- en leesboek met al lemaal prenten van Cornelis Jetses, welbekend van Ot en Sien. Jan Niemeijer schreef er een verhaal bij over het le ven van de illustrator en het dagelijks leven rond 1900. Leuk om eens met klein(e)kinderen te bekijken. In de ja- ren dertig ondernam Jan Cremer Sr. een bijzonder tocht. Hij fietste van Nederland helemaal naar Palestina. Zijn avonturen staan te lezen in het boek 'Op de fiets de we reld in'. Hoewel Godfried Bomans reizen beschouwde als een "wat omslachtige vorm om weer thuis te komen", kwam hij in allerlei landen en deed daar op zijn eigen wij ze verslag van. Enkele van zijn reisverslagen zijn gebun deld in 'Op reis rond de wereld en op Rottumerplaat'. Kom naar de bibliotheek met bus, auto, fiets of te voet en reis daar vrij rond. Op dinsdag 16 augustus gaan voor de 14e keer bejaarde en gehandicapte pelgrims uit Tilburg e.o. naar de Belgi sche bedevaartsplaats Scherpenheuvel. De bedevaart, dus ook de bussen, zijn geheel aangepast aan minder-va- liden. De bussen stoppen zo dicht mogelijk bij de restau rants en de afstand tot de basiliek is dan nog maar 100 me ter. Aan deze bedevaart nemen ook eigen priesters, een arts, EHBO-ers en bejaardenverzorgsters deel. Gedurende de afgelopen honderd jaar is de wereld snel groter, en daarmee tegelijkertijd kleiner geworden. Deed men er vroeger lopend enkele uren over om in Den Bosch te komen, tegenwoordig is men in een paar uur vliegen op een verre vakantiebestemming. In de Openbare Biblio theek Tilburg vindt u boeken over het verkeer en reizen in vroeger tijden. ïaaie landgoed. De ertrekt om 10.00 café-restaurant ‘t diddelstraat 24 in Omdat er slechts t aantal deelnemers en, is aanmelden jk.Datkanbijmw. telefoon 04907- maandag t/m don- i 10.00 tot 17.00 Leeftijd In het artikel in de vorige Seniorenwijzer over de Tilburgse Dans- en Muziek school is een foutje geslopen. Klarinet- leerling Jan Freijters is niet 67 jaar, maar 76 jaar oud, hetgeen zijn prestatie al leen maar mooier maakt. Óverigens is Freijters inmiddels voor zijn eerste exa men geslaagd. Proficiat! worden afgewik- :1 en de ontwikke- aar kan dat niet al- elangstelling in de lingen gaande met ïn getoond om het >ort te zetten. Ver leid komt over wie te condities. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening ge ven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in maximaal 200 woorden en stuur dat naar de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ Tilburg, onder ver melding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er auto matisch geplaatst wordt. Coördinatrice Eveline Samuels van Zonnehof hoopt dat door de open stelling ook familie en kennissen van de bewoners meer met elkaar in kon- takt komen. De eerste oudere buurt genoten hebben inmiddels hun weg gevonden naar de grote zaal. De wijkbewoners zijn in mei per brief uit genodigd van deze nieuwe voorzie ning gebruik te maken. Met de bewoners van het prote- stants-christelijke tehuis en van de aanleunwoningen kunnen ze nu elke middag van 13.30 tot ongeveer 16.00 uur voor een lage prijs een kopje kof fie of iets anders drinken in het tref punt. De vrijwillige gastvrouwen- en heren staan ook voor hen klaar en verstrekken bijvoorbeeld gezel schapspelletjes. Er wordt stevig ge rikt en ook het pas weer geplaatste biljart is erg in trek. De 'toko' -het win keltje van het tehuis waar veel Indi sche ouderen wonen- is 's middags op dezelfde tijden geopend. menwerking met leden van Veilig Ver keer Nederland. Maar de knelpunten zijn natuurlijk het belangrijkste, vertellen de voorzitter en secretaris. "Een goed voorbeeld", ver telt Verhoeven, "is de route van de flat Rijtse Akkers naar verzorgingstehuis Zonnehof aan de Prof. Gimbrèrelaan. In die flat aan het fietspad wonen veel oudere mensen, die gebruik maken van het eetpunt in Zonnehof. Maar op die route hield het trottoir ergens ge woon op en er was op de Gimbrèrelaan geen veilig oversteekpunt. Na overleg met PW is dat er allemaal gekomen, in- De oversteekplaats Spoorlaan bij de Ringbaan Oost, die er kwam dankzij de Werkgroep Ouderen en Verkeer. e zaterdag it de jaarlijkse vie rdag plaats in het De avond staat in nacht' en zal wor- or een Perzisch ca- leding is verplicht! de leukste kameel, of vuurvreetster. Ldres: Nieuwland- Ook wel eens gemopperd over voetgangers-stoplichten die te kort op groen staan? Over de lange weg die je te voet af legt naar het winkelcentrum zonder een bankje te zien waarop je even kunt uitrusten? Of over gevaarlijke kruis punten waar je als oudere en dus wat langzamere fietser moeilijk overheen komt door voorbijsuizende auto's? Het zijn ervaringen die iedere oudere re gelmatig heeft. Erg bekend is hij niet, de Werkgroep Ouderen en Verkeer, maar achter de schermen hebben de leden van die werkgroep al vaak mee gewerkt aan het oplossen van dat soort knelpunten. Voorzitter Ad Schellekens (61) en Har de Verhoeven (65) zijn de stuwende krachten van de Werkgroep Ouderen en Verkeer. Beiden praten vol vuur over hun vrijwilligerswerk voor de werk groep, die uit negen mannen en een vrouw bestaat. De leeftijd van de leden varieert van rond vijftig jaar tot ver in de zeventig. Een verklaring voor de relatieve onbe kendheid van de groep die al tien jaar bestaat, is volgens Schellekens dat "we geen achterban hebben om zaken door te drukken. Maar we zijn wel laag drempelig: we reageren op klachten van mensen en gaan vervolgens met de betrokken instanties overleggen om er iets aan te doen." Verhoeven vult aan dat ze "een goede relatie hebben met de afdeling Publieke Werken van de gemeente. We kunnen daar gemakke lijk binnenstappen om te praten en iets te bereiken." Fusie Inmiddels werkt de werkgroep Oude ren en Verkeer aan een fusie met de werkgroep Verkeer van het Tilburgs Overleg Gehandicaptenorganisaties (TOG). "Vier jaar geleden zijn we met elkaar in kontakt gekomen en er zijn nogal wat raakvlakken", zegt Schelle kens. "Wat we onder meer gemeen hebben is zorgen voor voldoende zit banken, brede trottoirs, betere kruis punten en verkeerslichten, en akties te gen parkeren op de stoep. Daarom is is er nu sprake van een integratie van de twee werkgroepen. Daarbinnen is na tuurlijk ruimte voor specialisaties, zoals voor voorzieningen voor rolstoelge bruikers en rateltikkers bij verkeerslich ten voor blinden en slechtzienden. De gemeente ziet ook wel wat in een fusie, want zo ontstaat één informatieka naal." bingo-avond in ang vanaf 16 jaar. 4 juni vanaf 20.00 lir en speelgoed-, n kinderkleding- O.B.S. Merlijn, 12 in Tilburg. Zon- 112.00-16.00 uur. mmelmarkt op het De Waterhoef, veg 100 in Oister- lende zondag van 0 uur. De op- ooreenkinderpro- voormalige Joego- Ibeurs in ontr m De Cop] Zwijgerla Zondag gekozen vooreen kt.Hetwerkrond- t geworden. Hier van bestuur en ge- itvoering kunnen rengeling kunnen e voordegemeen- ngen van D&T als emeente aangebo- Braaf Ook het openbaar vervoer houdt de werkgroep in de gaten. Zo is de bus halte van de Steve Bikohof bij verzor gingstehuis Koningsvoorde op een an dere plaats gekomen, omdat de groep aanmerkingen maakte op de te lange loopafstand. De werkgroep komt voornamelijk in ac tie nadat ze klachten krijgt over ver keerssituaties. Iedere oudere kan bij de werkgroep terecht, maar vaak worden klachten doorgespeeld door een wijk team van de SBT. De groep bekijkt of de klacht serieus is en kaart die vervol gens aan tijdens het driemaandelijkse overleg met PW. Of die werkwijze niet te braaf is? "Door onze achtergronden ligt actievoeren niet in onze natuur", legt gepensio neerd luchtmacht-medewerker Schel lekens uit, mede namens voormalig BBA-werknemer Verhoeven. "We pro beren problemen beschaafd op te los sen met brieven en overleg. Bovendien willen we loyaal zijn; daar bereik je in de praktijk meer mee." Uitgesproken trots zijn de twee op het wapenfeit waarmee de werkgroep veel publiciteit mee haalde: de gratis rijtest voor 50-plussers, die vorig jaar oktober gehouden werd en belangstelling trok tot van ver over de stadsg renzenDaar zat gigantisch veel werk in", vertelt Schellekens. "Op een gegeven mo- Seniorenwijzer I Wordt eenmaal in de twee we- 1 ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Redactie: Ria van derAalst-Dierks Diny van Bladel- Verbunt Mare Geerts I Jan van Groos (voorzitter) I Wilma Hurkens I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) I Kees Vermunt I Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Poststraat I 64, 5038 DH Tilburg of Postbus I 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 350505. lelmarkten, Ibeurzen jraderies J Kerkuilen organi- rommelmarkt op juni van 12.00 tot in café het Uilen raat 125, Tilburg, male cd- en gram- i ten beurs in de aal, Stationstraat urg. Zaterdag a.s. 16.00 uur. ruilbeurs van V.V. st in café Bierings, it 50 in Tilburg, aterdagvan 13.30- handsmarkt van iging Tilburgse- Tilburgseweg 25 tbeek (parkeerter- leek). Zaterdag a.s. 16.00 uur. Imarkt en kermi- de tuin van verzor- tm De Heikant, raat 700 in Tilburg, aterdagvan 09.30- tarkt van het Til- menkoor La Re- op het terrein van mis,Leharstraat82 Komende zondag 16.00 uur. g van Tilburgse Club Magie in de tenhal, Groen- H in Tilburg. Zon- i van 10.30-17.00

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1994 | | pagina 15