6® WIJZE Afscheid Netty Nuijten van 't Gilde Muziek houdt je geest jong' —3 )DE n bv 4? H Q Ïtï ITLATENI POST SCRIPTUM COLOFON len o.a. de bouw lateriaal 'endelijk ?sparing isolatie YAL RënI Tilburgse Dans- en Muziekschool ook voor ouderen 94 X) ri i i i i i i i i i I l; Maaltijdenexpres wil boodschappen doen Informatiemiddag Seniorenacademie Spreekuur Theophaan Fietsen op zondag Duathlon voor 50+ Volksdansen in de zomer Mee met de muziek(bibliotheek) 194 pagina 12 Donderdag 9 juni 1994— pagina 13 DE TILBURGSE KOERIER 350505. Kopij kan opgestuurd worden de Tilburgse Koerier, postbus Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee we ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. HET WOORD IS AAN... Ontwerp: I.P. Gremmen Roosendaal 01650-33802 iLIN OP fEAR □ma TONE e r Mntal :ide Tilburg: u wacht. 4,50% 5,25% 5,75 'o 6,25% 6,50% 6,50% 6,75% 6,75% 6,75% 6,75% 5,00% 4,50% 4,00% 3,75% 3,25% 5,50% 5,50% 5,50% 4,00% 4,00% 4,75% 5,25% 5,75% 6,00% 6,00% 6,25% 6,25% 6,25% 6,25% om een klarinet en een lesboek en leerde mezelf de basis-grepen. Toen ik in september op de muziekschool met echte lessen begon, zei de leraar al snel dat ik zover was dat ik aan een ander boek kon beginnen." Samen spelen met zijn zoon doet Freijters inmiddels minstens één keer per week en zaterdag speelde hij onder meer mee in het 'jubileum- orkest' van 125 TDMS -leerlingen klarinet en saxofoon. Eergisteren deed hij zijn eerste examen op de TDMS. De sfeer op de school bevalt de klarinetspeler goed: "Er zitten meer mensen op die ouder zijn. En dat ik tijdens lessen samen met veel jongere mensen speel, daar trek ik me niets van aan. Bovendien zien zij me niet als een opa, maar gaat het gewoon om de muziek." Het Gecoördineerd Ouderen werk in Tilburg is sinds 1 juni ge concentreerd ouderenwerk ge worden. In plaats van het aantal van de vijf bestaande SBT-stads- delen uit te breiden (met de bijbe horende kantoren) om zo de de hulp dichter bij de klant te bren gen, is besloten verder te gaan met maar drie stadsdelen. Dat is klantvriendelijker en de meeste ouderen gebruiken tijdens de spreekuren toch de telefoon, zeg gen ze bij de SBT. Als dat echt waar is, zullen we binnenkort wel te horen krijgen dat één kantoor ook voldoende is. Je moet er niet aan denken dat huisartsen dat idee overnemen. Drop Oud ik er in ben blijven geloven. Ik hoop dat 't Gilde verder doorgroeit; ik heb gezien hoe zo'n idee kan uitwaaie ren." Dat haar man binnenkort stopt met werken, heeft ook een rol gespeeld in haar beslissing te stoppen. Zelf krijgt Netty Nuijten nu meer tijd, voor haar hobby's. "Ik heb twintig jaar vrijwilligerswerk gedaan. Nu neem ik even rust en kijk dan hoe dat loopt." Wie meer inlichtingen wil over de lessen en andere mogelijkheden kan kontakt opnemen met de Til burgse Dans- en Muziekschool, Kapelaan Poellplein 3 (naast het Textielmuseum); tel. 354055. Daar is ook een brochure met de cur sussen van het nieuwe schooljaar verkrijgbaar. De TDMS houdt op woensdag 22 juni van 14.00 tot 19.00 uur open huis. Zaterdag 27 augustus volgt ook nog een open dag. 'strippenkaart': voor 385 gulden kan de muzikant in overleg met de docent tien lessen van een half uur 'opne men' en zich zo deskundig laten be geleiden. Lessen overdag Als oudere klarinet leren spelen heeft wel een paar nadeeltjes, maar die er vaart Freijters niet als écht lastig. "Mijn gebitsprothese is een beetje vervelend; daardoor blaas ik nogal 'nat' vergeleken met jongeren. En als ik naar harmonieën ga luisteren, merk ik dat ik langzamer speel, maar door oefenen kom je heel ver. Daar naast valt het op mijn leeftijd niet mee muziek van buiten te leren, maar dat is ook een kwestie van studeren. Ik zal geen virtuoos worden, maar mu ziek houdt wel je geest jong." Les nemen op een instrument kan ie dereen, beaamt TDMS-directeur Bert van Herreveld: "Je kunt er op elke leeftijd mee beginnen. We heb ben dan ook veel volwassenen onder Jan Freijters: "Een kwestie van studeren". FOTO: GEERT VAN LOON Schrijf uw verhaal op in maximaal 200 woorden en stuur dat naar de Senio renwijzer, p/a Tilburgse Koerier, post bus 100015000 AJ Tilburg, onder ver melding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. Je kunt op nogal wat plaatsen mu zieklessenvolgen. Er zijn particuliere opleidingen en menig musicus geeft lessen aan huis. De kwaliteit is daar meestal wel in orde, maar de grootste keus voor jong èn oud is toch bij 'de Muziekschool' te vinden: van harp tot dwarsfluit, van piano tot electrische gitaar. Ook is er een variëteit aan en sembles, waarin leerlingen mee kun nen spelen: van klassiek en harmo nie tot pop en jazz. Via 't Gilde dragen 50-plussers op vrijwillige basis hun kennis en erva ring over aan andere mensen. In de regelmatig gepubliceerde Gildegids kan men een grote variëteit 'aanbie ders' vinden: van natuurwandelingen onder deskundige leiding tot hand werken en Engelse conversatieles sen. "Ik zag bij het nieuws op TV een on derwerp over 't Gilde dat net in Am sterdam begonnen was", vertelt Nuij ten over het Tilburgse begin. "Dat trof me, want mensen werden aange sproken op wat ze kunnen en niet op wat ze niet meer kunnen. Ik heb toen de Vrijwilligerscentrale gebeld en ge zegd dat ik belangstelling had om zoiets hier mee op te zetten." De Vrijwilligerscentrale bleek vlak voor haar telefoontje samen met an dere organisaties een eerste verga dering te hebben gehad over de op zet van 't Gilde in Tilburg en zo raakte Netty Nuijten daar ook bij betrokken. "We zijn in 1987 begonnen, want het was in het begin moeilijkom geld, een ruimte en vrijwilligers te krijgen voor iets nieuws. Daarna hebben Jetty Boschman, Nell van Gooi en ik drie jaar samen 't Gilde 'gedaan'. Dat kostte moeite, want je moet het van de grond af op bouwen. Zo moesten we bijvoorbeeld ook Netty Nuijten (57), één van de men sen die acht jaar geleden aan de wieg stond van 't Gilde heeft af scheid genomen van die organisa tie. "De werkgroep bestaat uit zes goede krachten, er is een mooie ruimte, de gemeente geeft subsi die voor het publiceren van de Gil degids. Een mooi moment om te zeggen: ik heb het lang genoeg ge daan", geeft ze als reden voor haar vertrek. onze leerlingen. Bovendien is het voor ouderen prettig dat je bij ons vanaf negen uur 's ochtends overdag lessen kunt volgen." Echt goedkoop zijn de lessen op de TDMS niet, geeft Van Herreveld toe. Dat komt vooral door de BTW die de school tegenwoordig in rekening moet brengen. Wekelijks les nemen op een instrument kost zo (inclusief BTW) 790 gulden per jaar. Maar wie wat zuiniger aan moet doen kan ook eens per twee weken lessen volgen voor de helft van de prijs. Per les omgerekend duurder, maar geschikt voor wie alleen behoefte heeft zijn kennis op te frissen is de Aan muziek maken kun je een hoop plezier beleven. Dat bleek afgelopen weekend weer eens toen zo'n duizend leerlingen van de Tilburgse Dans en Muziekschool (TDMS) op twaalf podia in het centrum lieten horen en zien wat ze kunnen. Er speelden niet zo veel 55-plussers mee met de con certen ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de TDMS. "Toch kun je op elke leeftijd met muziek beginnen", zegt TDMS-directeur Bert van Herreveld. En volgens Jan Freijters (66), die vorig jaar met klarinetlessen begon, "houdt muziek je geest jong." Boot Van de vele leerlingen van de TDMS zijn er maar enkele procenten 55- plussers, maar samen zijn dat toch tientallen oudere muziekleerlingen. Onder hen zijn er die als kind of jonge volwassene een instrument leerden bespelen en daarmee stopten door werk, de komst van kinderen of door de oorlog of een economische oor zaak. Zij frissen nu op de TDMS hun kennis op en ervaren opnieuw het plezier van musiceren. Anderen zijn pas op latere leeftijd be gonnen. Jan Freijters, één van die laatsten, belandde "bij toeval" in de muziek. Als hobby had hij 22 jaar een motorboot om tochtjes mee te ma ken, maar het onderhoud van de boot werd hem te zwaar. "Mijn zoon speel de al drie jaar saxofoon. Die zei toen: 'Pa, als jij nu ook iets gaat leren, kun nen we samen spelen'", vertelt Frei jters. "Begin vorig jaar kocht ik daar in deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening ge ven over allerlei zaken. Seniorenensemble "De nadruk bij ons ligt op het samen spel", vertelt directeur Van Herreveld. Dat gebeurt niet alleen tijdens lessen, maar de school heeft ook tal van en sembles. Zo wil de TDMS komend schooljaar met een seniorenorkest van start gaan. "Afgelopen jaar is dat niet gelukt, maar in Hilvarenbeek spelen leerlingen van ons mee in zo'n ensemble dus moet dat ook hier te doen zijn", aldus Van Herreveld. In een (senioren-)ensemble oefenen en meespelen kost 290 gulden per jaar, maar het is gratis voor degenen die daarnaast lessen volgen op de TDMS. Daarnaast wil de school inspelen op allerlei wensen, zegt Van Herreveld. "Maatwerk is mogelijk. Als bijvoor beeld een groepje 55-plussers sa men muziek maakt, maar daarin wat vastloopt, kunnen ze zich als groep aanmelden voor theorielessen. Dan bekijken we samen de opleiding en de kosten. Maar ook als een groep ouderen gezamenlijk iets over mu ziek wil opsteken, kunnen ze bij ons aankloppen om onder deskundige begeleiding naar muziek te luiste ren." 1,75% 2,00% 2,75% 3,75% 2,00% 2,75% 3,75% 3,00% 4,00% 4,75% 3,50% 4,00% 3,75% deels zelf de problemen ontdekken en oplossen bij het organiseren van de publiciteit", vertelt ze. Voor die publiciteit is Nuijten de laat ste jaren verantwoordelijk geweest. De laatste maanden heeft ze daar voor een nieuw iemand ingewerkt en nu vindt ze het tijd om te stoppen. "Het zijn met name de kontakten - mensen op het spreekuur en ge sprekken met aanbieders- waardoor i Poststraat I 64, 5038 DH Tilburg of Postbus 1 Redactie: Ria van der Aalst-Dierks Diny van Bladel- Verbunt MarcGeerts I Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt I Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a 1 64, 5038 DH Tilburg I 3078, 5003 DB Tilburg; tel. I 1 350505. Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. I - 368805. De Maaltijdenexpres denkt erover een wekelijkse bood schappendienst op te zetten voor ouderen en gehandi capten die moeilijk hun eigen boodschappen kunnen doen en niemand hebben die dat voor hun doet. De dienst zal beperkt zijn tot boodschappen uit de supermarkt. De Maaltijdenexpres wil met een grootwinkelbedrijf afspra ken maken over het klaarzetten van vooraf door u opge geven bestellingen. U kunt bestellen uit het normale as sortiment van de supermarkt, dus merkartikelen of huismerk. De bezorging zal in de middaguren gebeuren. De kosten van het thuisbezorgen komen waarschijnlijk op ƒ2,50 per keer. De betaling van de boodschappen en de bezorgkosten zullen via een machtiging rechtstreeks aan de leverancier verlopen. Voordat het zover is, wil de Maaltijdenexpres natuurlijk eerst weten of er voldoende belangstelling bestaat voor een boodschappendienst. Als u die heeft, kunt u dat door geven via het telefoonnummer van de Maaltijdenexpres, tel. 442513 (op werkdagen na 09.30 uur). Het verplicht u overigens niet tot daadwerkelijke deelname. Als er ge noeg belangstelling is, wordt u opnieuw benaderd met de vraag of u meedoet. De Seniorenacademie houdt op donderdag 23 juni een in formatiemiddag over de 29 najaarscursussen, die van eind september tot half december gegeven worden in Til burg, Den Bosch en Eindhoven. De informatiemiddag is van 14.00 tot 16.30 uur in gebouw P van de Katholieke Universiteit Brabant (KUB), Warandelaan 2. In Tilburg gaat het onder meer om cursussen over post modernisme, economie, India, poëzie, architectuur, Al bert Einstein, Engelse literatuur voor 1800 en Europa na het verdarg van Maastricht. Meer informatie over het cur susaanbod is ook verkrijgbaar bij het Infocentrum, Pyre- neeënweg 3, 5022 DN Tilburg; tel. 394444. Het Netwerk voor blinde en slechtziende ouderen heeft mevrouw Crane van de Stichting Theophan uitgenodigd om spreekuur te houden op woensdag 22 juni 1994 van 14.00-15.30 uur in het Rode Kruis gebouw aan de Leo nard van Vechelstraat 2. U kunt er praktische hulp en in formatie vragen over hoe u zo lang mogelijk zelfstandig kunt blijven. Daarvoor zijn er vele mogelijkheden voor blinde en slechtziende ouderen. Wie een slechtziende oudere kent, wordt vriendelijk verzocht de informatie over het spreekuur van Theophaan aan hem of haar doorte ge ven. Ook familieleden zijn welkom. Op tweede pinksterdag zijn de fietszondagen van De Ba- selaer weer begonnen. Meer fietstochten zijn er op 12,19 en 26 juni, vertrek om 11.30 uur vanaf De Baselaer, Hoef- straat 175. Graag vooraf opgeven en betalen (4 gulden per tocht) bij dhr. J. de Kok, Baselaer (niet op donderdag morgen), mw. de Jong, Hoefstraat 10 of mw. Snels, Park de Horion 32. Tevens zijn er fietstochten op drie dinsdagen gepland: 14 juni (vertrek vanaf De Baselaer, 10.00 uur; opgeven voor 10 juni); 12 juli (vertrek vanaf Hoefstraat 10,10.00 uur; op geven voor 8 juli) en op 16 augustus (vertrek vanaf Hoef straat 10, 10.00 uur (opgeven voor 12 augustus). Op maandag 4 juli organiseert het Sportbedrijf van de ge meente Tilburg weer een duathlon voor 50+, een combi natie van zwemmen en fietsen. De duathlon ziet er als volgt uit: dertig minuten baantjes trekken of een MBvO-les in zwembad Oost; een kopje koffie; via een toeristische route ±30 kilometer fietsen naar zwembad De Drieburcht; een kopje koffie en twee broodjes ter afsluiting. Daarna kan er gezellig gedanst worden. De kosten bedragen ƒ12,50 per persoon. Bij het inschrijven kunt u kiezen om te starten voor de mid dag (tussen 09.00 en 12.00 uur) of na de middag (tussen 12.00 en 14.00 uur). Wilt u in groepsverband, lever dan samen de strookjes in. U kunt zich inschrijven door een strookje in te vullen op zwembad Oost. Dat kan t/m vrijdag 24 juni. Gedurende de zomermaanden organiseert Volksdans groep De Zwarte Roos een volksdansinstuif op de eerste en derde vrijdag van de maand. De data hiervan zijn 17 juni, 1 en 15 juli, 5 en 19 augustus. Het dansen staat on der leiding van Jo van Wanrooij en gebeurt 's middags van 2 tot 4 uur. De zaal van 't Kievitsaer, ingang Reinevaar- straat 55, is vanaf half twee open. De kosten bedragen ƒ2,- per persoon. Heeft u muziekles, of gaat u daar binnenkort mee begin nen? Dan kunt u veel plezier beleven aan de muziekafde ling van de Openbare Bibliotheek Tilburg. Of het nu gaat om leren luisteren naar muziek, zingen of het bespelen van een instrument, er is altijd wel iets dat u van pas komt. In de muziekbibliotheek kunt u namelijk behalve CD's ook bladmuziek en boeken over muziek lenen. U vindt de mu ziekbibliotheek aan het Koningsplein. Voor het leren luisteren naar klassieke muziek zijn er be sprekingen van muziek met de CD erbij. Als u zingt, alleen of in een koor kunt u kijken bij de vocale bladmuziek. Deze is gesorteerd naar genre. Maar u kunt ook songbooks of bundels met vaderlandse liederen lenen. Erg populair is de serie 'Ik hou van Hollands' met de tekst en begeleiding van bekende Nederlandse liedjes. Als u zelf een instru ment bespeelt, of leert bespelen, hebt u wellicht iets aan de muziekmethodes (tot ongeveer 3 jaar les). Verder is er bladmuziek, gerangschikt op instrument. Het gaat hierbij vooral om makkelijk speelbare muziek voor gangbare in strumenten. Er is een piano aanwezig waarop u bladmu ziek kunt doorspelen. Iets bijzonders in de collectie is de bladmuziek van Brabantse componisten. Verder kunt u er natuurlijk ook achtergrondinformatie over muziek, com ponisten e.d. vinden. Er liggen ook tijdschriften over mu ziek. Dus, als u zich eens los kunt maken van uw instrument of koor, kom dan eens naar de muziekbibliotheek. Vakantie is vrije tijd. Een tijd vrij van school of werk. Lekker doen waar je zin in hebt. Bij voorkeur niets; maar ook allerlei dingen waar je eerder niet aan toe kwam. In die vrije tijd gaan heel veel mensen 'op vakantie': zo ver en zo lang mo gelijk van huis. Treinen, bussen, vliegtuigen, wegen vol mensen. Wie niet gaat, telt niet mee. Maar wie in de vakantietijd nu eens gewoon thuis blijft, kan die buitenge woon genoeglijk doorbrengen. Eind juli gaan we eerst eens naar de ker mis, omgeven door gezellige terrassen. In augustus draait Tilburg op hal ve kracht. De scholen zijn gesloten, de bouw ligt stil. Weinig auto's in de straten. De velden en bossen in de omgeving stralen rust uit. Je ziet hoog uit een verdwaalde toerist die Tilburg ontdekt. Je waant je 'op vakantie' in je eigen stad. En wil je er toch even uit? Neem de fiets of de bus naar een dorp in de omgeving, de trein naar een ande re stad met een bezienswaardigheid of evenement, of breng een bezoek aan iemand die je al lang niet hebt gezien. Niet op een overvol vliegveld met stakend personeel of de file zitten te rugverlangen naar huis. Daar ben je al. Goed voor het milieu, voor je por temonnee èn voor jezelf. En als oudere kun je wellicht nog even weg als iedereen weer terug is. Prettige vakantie dus maar. K. van M. <30/

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1994 | | pagina 13