id IL' MSSH Toename aantal auto’s Tijdelijk rijkere Alfa 164 Williams Laguna in heel Europa Stockrods, hotrods, superstox en bangers! Opnieuw Clio □pel ehu 14.750,- I II Tel.: 013-683911 □jPT ra Kr DE AUTOMAAT - Donderdag 2 juni 1994 - pagina 7 994 pagina 6 DE TILBURGSE KOERIER SPEEDWAY QBangers-finale, ofwel automobiele slapstick. rardt. ook irbij ihet jrts is !.F e 4655 Strijd bij de Hotrods met winnaar Jan Kepers voorop. laat wil O, Foto's: Kees van der Velden sn. een ide GEKEURD I NNIS 84 uze uit ler dan i auto's Speedway is zeer close-racing. Naast pure snelheid is er veel inzicht, reactievermogen en lef voor nodig. 1992 1990 1992 1990 1991 1989 1991 1992 1990 nu voor uw voordeel OOK LITEIT 1990 1990 1991 NISSAN GARAGE DENISSENBVd 4.750,- 3.750,- 5.250,- 3.500,- 3.950,- >ouwjaar 1993 1990 1991 1990 1991 1991 1992 1992 PG..1990 ing.,1990 1991 1990 1993 1990 1989 1991 1992 1991 1992 1991 1991 1993 slopen 11993 K k Burg. Jansenstraat 52-56, Tilburg gaa toei is te een 1 auto's Tilbi buit en in gdec 9 NISSAN PRIMERA 1.6 LX 37195,- Aircontlititmag 4761,- 41956,- J 37195,- S 4761,- )e eerste de bescheiden ...uisracers ntal 1343). tariaat 4 KG i.ederland zijn er tot iguna's op kenteke Je auto nu mee in segment. i was er rijders sdrukte /j»- Dakspoiler De Stockrods zijn personenwagens waar geen modificaties aan 1 Winners-circle bij de Superstox. Gary Sparks, Dave Turner en Ad Melissant hebben zojuist bloemen en bekers van de officials ontvangen. Wie voor augustus een nieuwe Alfa 164 bestelt als Twin Spark, Twin Spark Lusso of Turbo Diesel, krijgt tijdelijk een extra luxueuze uitgave zonder dat daarvoor extra betaald hoeft te worden. Allereerst mag de koper kiezen uit lichtmetalen 1' velgen of een Sony radio/C^- speler met vier luidsprekers. Verder worden op het dashboard en de portieren notehouten accenten aangebracht om het geheel er serie, die duidelijk het hoogtepunt van de middag was. Bij de Hotrods werd onze landgenoot Jan Kepers winnaar van de finale e de Stockrodklasse ging de eer naar de Belg Davy Ravens. Na al het serieuze racewerk waren tot slot de Bangers aan de beurt, die met hun verwoestende capriolen het publiek een fantastisch stukje vermaak boden. Dennis Beekmans wist hier zijn bolide, in betere dagen ooit een Ford Taunus stationcar, het langst in beweging te houden. middenklassesegment met 23.295, geregistreerde auto's. In Nederlanc en met eind april 2650 Lagt gezet. Daarmee 'draait' de i Top Vijf van het M2-seg~.~ Tijdens de speedwaymeeting op eerste Pinksterdag waren de Engelsen wel zeer nadrukkelijk aanwezig op het Tilburgse circuit. De eerste twee manches van de Superstox werden gesc verreden, eerst de thuis van Spedeworth Continental en daarna hun Britse collega's. In de finale echter kwamen de twintig beste coureurs uit beide groepen tegelijk aan de start en dit leverde het nodige vuurwerk op. Die finale was een wervelend spektakel waarbij met name het Speedway is oorspronkelijk afkomstig uit de Verenigde Staten en is via Engeland naar het vasteland van Europa overgewaaid. Men rijdt in verschillende klassen, die elk hun eigen technische voorschriften en regels hebben. Zo is er bijvoorbeeld een opstapklasse, de Ministox, speciaal bedoeld voor zeer jeugdige coureurs, waarin met nagenoeg standaard Austin Mini's wordt gereden. nzien. kte Dlkje, leen lokkering lp van de >1 kon Tilburg - Het bovenstaande is niet zoals u wellicht zou denken, een bestellijst voor Chinees vuurwerk en ook geen reclamespot voor nieuwe zoutjes. Het betreft hier een opsomming van enkele klassen uit het speedway-racen voor auto's. Op eerste Pinksterdag waren deze rondrazende bolides op het circuit Koningshoeven in Tilburg te bewonderen. Gestreden werd onder meer om de World Cup voor Superstox. Vier maanden na zijn officiële introductie in Frankrijk, is de Renault Laguna nu in alle Europese landen leverbaar. In Frankrijk staat de Laguna inmiddels op de eerste plaats in het hogere rs s Li*. vervoermiddelen nog veel schoner, stiller en veiliger zullen worden. Verder kan de motorfiets een belangrijke rol gaan spelen in het woon werkverkeer, maar zal in de eerste plaats toch een lifestyle produkt blijven. Ondertoon Prachtige races en pure pret dus op Koningshoeven, het circuit waarop Derek Warwich in het verleden wereldkampioen bij de Superstox werd. Toch w bij de organisatoren, ri en officials ook een bet ondertoon merkbaar en dat kwam niet alleen door het recentelijk overlijden van een van de rijders ten gevolge van een noodlottig verkeersongeval. De toekomst van het Tilburgse speedway is immers gehuld in enige onzekerheid. Dit jaar is het laatste jaar van de huidige baan op Koningshoeven, die in verband met de aanleg van de Noord-Oost Tangent moet verdwijnen. Een definitieve nieuwe locatie is nog niet gevonden maar laten we hopen dat de Tilburgse politiek een vereniging van 150 mensen, die ongesubisideerd fantastische lokale en internationale autosportevenementen organiseert niet in de kou 1 staan en constructief mee denken. Geïnteresseerden die meer over speedway te weten willen komen kunnen contact opnemen met dhr. B. van den Oetelaar, voorzitter van de Stichting Spedeworth Continental (tel: 013-424?' Het adres van het secretai is Valentijnstraat 16,5014 Tilburg. Het komende seizoen worden de Tilburgse wedstrijden gehouden op 25/26 juni, 17 juli en 28 augustus. Ovale baan De speedwaywedstrijden worden meestal op vrij korte ovale banen verreden; de Engelsen spreken dan ook wel over "Short Circuit Racing". In het buitenland zijn sommige circuits echter in een achtvorm uitgelegd, met een gelijkvloerse kruising in het midden. Het laat zich niet moeilijk raden wat voor taferelen dit oplevert, met name bij de Stockcars en de Bangers. Alle wedstrijden worden verreden over drie manches, waarvan de laatste de finale is. In tegenstelling tot de startopstelling die bij wegraces gehanteerd wordt, gaan de snelsten onder de speedwaycoureurs juist vanaf de laatste rij van start, zodat het publiek verzekerd is van spectaculaire inhaalmanouevres. De veiligheid tijdens de wedstrijden wordt niet alleen gegarandeerd door de voorschriften ten aanzien van de auto, zoals rolkooien, verstevigingsbalken en een verplichte brandblusser aan boord, maar ook door strenge wedstrijdprocedures, waarbij door middel van een vlaggensysteem de baan op alle hoeken al dan niet vrijgegeven wordt. Voor de aanwezigheid van brandweer en een ziekenwagen met medisch personeel verplicht. Bij het racen staat het publiek vrij dicht aan de baan, maar toch op een zodanige wijze dat de veiligheid van de bezoekers gegarandeerd blijft. De geringe afmetingen van het circuit zorgen er ook nog eens voor dat de wedstrijd steeds in z'n geheel te volgen blijft. Bovendien zijn de daken van de auto's door middel van kleuren gecodeerd, waardoor de toeschouwer in één oogopslag kan zien of er een ervaren rijder (rood) of een beginner (wit) achter het stuur zit. Voor kampioenen zijn speciale kleuren zoals goud en zilver gereserveerd. Al met al is de speedway een zeer aantrekkelijke vorm van autosport zowel voor deelnemer als publiek. locaties hebben ieder hun eigen organisatie en rijdersgemeenschap. De Tilburgse organisatie, de Stichting Spedeworth Continental, die al 23 jaar bestaat; hanteert de reglementen en voorschriften zoals die ook in Engeland, Ierland, België en Duitsland gevolgd worden. Zodoende kunnen de Tilburgse rijders met him licentie en voertuigen probleemloos in internationale wedstrijden n start gaan, terwijl op de burgse baan ook vaak itenlanders in actie komen. motorblok zijn toegestaan en vormen voor de liefhebbers een zeer betaalbare categorie. Tot de topklassen in deze tak van autosport behoren onder meer de Hotrods en de Superstox. De Hotrods zijn i gebaseerd op bestaande auto's en onderverdeeld in twee groepen, teweten 1600 en 2000 cc. Men kent er een grote mate van vrijheid wat betreft het versleutelen, veranderen en verbeteren van zowel auto als motor. De Superstox zijn wagens die helemaal zelf ontworpen en opgebouwd worden. Ze doen denken aan een soort kruising tussen toevoeging van een standaard airbag en een met leer bekleed stuurwiel. Andere zaken die we standaard op iedere 164 tegenkomen zijn stuurbekrachtiging, elektrisch bediende voorpor- tierramen, centrale vergrendeling, elektrisch verstelbare spiegels, getint glas, leeslampjes voor/achter en fraaie bekledingsstoffen. De 164-reeks van Alfa Romeo start bij f.54.790,=. buggy's en formulewagens. Kenmerkend is de grote dakspoiler die een belangrijke aërodynamische functie vervult en helemaal afgestemd is op linksom rijden. Aparte klassen zijn voorts de Stockcars en de Bangers. Eerstgenoemde serie betreft een soort gepantserde uitvoering van personenauto's en dat is maar goed ook, want bij het stockcar-racen is contact geoorloofd. Een mededinger die voor je rijdt hoef je dus niet noodzakelijkerwijze te passeren, je mag hem ook opzij zetten... De Bangers doen startopste hier nog een schepje bovenop. De deelnemer die in de finale van deze klasse het langst mobiel weet te blijven is de winnaar! De Bangersfinale, ook wel destruction-derby genoemd, staat meestal als feestelijk slot op het programma van de speedwaydag en u zult begrijpen dat hier niet met showroommodellen gereden wordt. nog stijlvoller uit te laten r Om deze extra uitgerust 1( wat minder aantrekkelijk maken voor het dievenvol monteert Alfa standaard elektronische startbk die alleen met behulp originele autosleutel Momo- worden onderbroken. io/CD- De bekende 2 liter Twin Spark motor levert in de 164 146 pk, terwijl de 2.5 liter turbodiesel altijd nog goed is voor 125 pk. De uitrusting van de 164 werd onlangs aangepast door adembenemende acceleratievermogen en het prachtig gecontroleerde driften van de Superstox opvallend waren. Winnaar werd de absolute uitblinker en huidig wereldkampioen Gary Sparks, die in een uitgekiende rijstijl snelheid met tactisch inzicht wist te combineren. Meer dan verdienstelijk was ook het optreden van de Tilburger Ad Melissant, die zich niet door het Engelse geweld liet intimideren en achter Sparks en Turner een keurige derde plaats wist te behalen in deze De Rai verwacht dat het aantal auto's in ons land tot het jaar 2010 zal stijgen tot ongeveer 7 a 8 miljoen stuks, tegen 5,7 miljoen op dit moment. Dit betekent een toename van 23 tot maximaal 40 procent. Het aantal afgelegde kilometers zal niet meer dan 17 tot 25 procent toenemen, zodat geconcludeerd mag worden dat per auto minder kilometers afgelegd zullen gaan worden. Een deel van de toename van het aantal auto's j verklaren doordat binnen huishouding meerdere i zullen gaan voorkomen. Verder neemt de vergrijzing in ons land toe en ouderen rijden meestal minder kilometers. De verkoopprognose voor de komende jaren blijft door de Rai gehandhaafd op 425 tot 430.000 stuks. Het vrachtvervoer zal in de komende jaren zijn belangrijke positie behouden ondanks grote belangstelling voor het vervoer per spoor. Veel transporten vinden echter over relatief korte afstanden plaats en daar kan het spoor geen oplossing bieden. De sterk teruggei afzet van vrachtauto's in zal zich dit jaar weer herstellen. Maar ook voor de fiets ziet het er in de toekomst goed uit. Ook daar verwacht de Rai een toename in de verkopen. Vorig jaar werden er maar liefst 1,32 miljoen nieuwe fietsen verkocht, terwijl de verwachtingen voor dit jaar wederom gunstig zijn. De Rai verwacht verder dat door de enorme technologische ontwikkeling Manches In Nederland wordt onder andere gereden in Lelystad, Baarlo en Tilburg. Deze Vanwege aanhoudende belangstelling brengt Renault vanaf juni een tweede speciale serie van de Clio Williams op de markt. Het betreft een Clio 'Phase 2'met dezelfde racy eigenschappen als de eerste serie van vorig jaar. De auto is opnieuw alleen verkrijgbaar in de kleur 'Bleu Sport' en beschikt ook nu weer over vier opvallende goudkleurige lichtmetalen wielen. Het enige verschil in uitrusting met de vorige serie is het ontbreken van een plaatje op het dashboard met daarop het speciale serienummer. De Williams heeft een 2 liter 1 6-kleps motor van 150 pk. De acceleratie van 0 tot 100 geschiedt in 7,8 seconden. De Clio Williams komt voorlopig in een serie van 65 exemplaar naar Nederland en is binnenkort te koop voor f.49.850,=. Als optie kan onder andere een airbag worden besteld. HG-XP-77 o Ik X

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1994 | | pagina 27