'S Door overleg situatie verbeteren Andere gebiedsindeling SBT n i i i i i i i i i i i i Oud in den vreemde Wie betaalt de AOW? De angst van Drop Oud JOED POST SCRIPTUM COLOFON Projecten ouderenbonden en Surinaamse en Turkse ouderen at ider Brabantse middag n i| I I DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 26 mei 1994 pagina 11 94 - paginal 0 Wensen Drop Oud Ria van der Aalst-Dierks 368805. bestaan Is kortingskaart J atie: in, Friezenlaan i it, Wagnerplein jbaan West 320, jbaan Oost 1 52, n trafostation raat Maar dat toekomstbeeld is gelukkig te somber. Want er ko men meer kindertjes dan we dachten. Tussen nu en het jaar 2000 krijgen de basisscholen bijna 10 procent meer leer lingen, heeft minister Ritzen uitgerekend. En in de volgen de eeuw gaat het nog harder. Dat heeft veel te maken met de immigranten. Die hebben grotere gezinnen. Hun kinderen zullen, eenmaal volwas sen, voor ons senioren het ouderdomspensioen verdienen. HET WOORD IS AAN... de studio- n II straat 1 inourg. i de vierde stads in u kunt uur tot i Er komen steeds meer ouderen en minder jongeren. Toch moeten die jongeren voor ons senioren de AOW verdienen Dat gaat spaak lopen, schrijft Kees Vermunt in deze rubriek in de vorige Seniorenwijzer. Zo weinig jongeren kunnen volgens Vermunt zo'n groot bedrag niet opbrengen. In de dokumentatiemap 'Ouderen' vindt u naast artikelen over ouder worden in het algemeen ook informatie over al lochtone ouderen. 'Oud in den vreemde' is een deel uit de serie 'Cahiers ouderdom en levensloop' en gaat over ou der worden in een vreemd land. Het boek 'Surinaamse ou deren kleuren Nederland' geeft een beeld van Surinaam se ouderen in Nederland. Hoe Turkse en Antilliaanse ouderen hier leven wordt beschreven in 'De tijd zal spre ken' van Mies van Niekerk. Dus, als u meer wilt weten over ouder worden in den vreemde, kom dan naar de bibliotheek. Duidelijk Aan die gezamenlijke belangenbeharti ging denken de ouderenbonden ook heel voorzichtigjes. Maar eerst moeten Ne derlandse en migranten-ouderen en hun organisaties van elkaar weten hoe ze denken, leven en wat ze doen. Reden voor de vier provinciale bonden, KBO-Den Bosch, KBO-Breda, ANBO en PCOB, om het project Allochtone Oude ren te starten. Als projectmedewerkster is Carla Klerks aangesteld. Zij oriënteerde zich bij 25 instellingen die werken voor en Onderzoek De Stichting Probrasa en de Welzijns- stichting voor Surinamers zijn al verder. Momenteel voert Ramin Amat een onder zoek uit naar de wensen die leven onder Surinaamse ouderen in Tilburg. Al eerder waren er soortgelijke projecten van Pro brasa in Eindhoven en Breda. Aan de hand van de resultaten willen de Suri naamse instellingen ervoor zorgen dat voorzieningen voor ouderen beter aan sluiten op de behoeften van Surinaamse ouderen. Als voorbeeld noemt Amat de eetge woonten van Surinamers. "Die zijn an ders dan de Nederlandse en daardoor kunnen Surinamers nauwelijks gebruik maken van de Maaltijdenexpres, die grote groep en die toont zich betrokken", aldus Yilmaz. Volgens hem willen de Turkse senioren hun oude dag in Nederland doorbrengen. "Ze hebben hier wortel geschoten, maar in een bejaardenthuis willen ze niet." Hij wijst op de woningen die in Amsterdam en Haarlem gebouwd.zijn speciaal voor deze groep ouderen. "Daar zijn ze blij mee: ze kunnen er Turks eten, er is veel aandacht voor verzorging en is er een bidplaats." Of de bond voor zo'n opvang in Tilburg gaat pleiten, hangt af van de re sultaten van het onderzoek. De gebiedsindeling van de SBT-teams, in clusief adressen en spreekuren, is als volgt: Tilburg-West omvat het hele gebied ten Probleem is wel dat veel migrantenkinderen het op school minder goed doen, wat later tot werkloosheid leidt. Ze kun nen beter, maar hebben daarvoor meer uitleg en oefening nodig dan de school kan geven. In Rotterdam hebben amb tenaren een projekt opgezet om in hun vrije tijd op scholen kinderen te helpen met lezen en rekenen. Met goed resul taat en tot voldoening van de helpers. In deze rubriek kan ie dereen van 55 jaar en ou der aan het woord ko men om zijn of haar mening te geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. n een garage in irging bij de irdijkstraat 44 Indische en Molukse ouderen beschikken sinds twee jaar over een eigen dagopvang in verzorgingstehuis Zonnehof, waar ze el kaar kunnen ontmoe ten en deel kan nemen aan activiteiten. Wel licht krijgen ook andere groepen oudere mi granten in de toekomst hun eigen voorzienin gen. FOTO: GEERT VAN LOON Met ingang van 1 juni hanteert het Gecoördineerd Ouderenwerk SBT een andere gebiedindeling met 'lo gische' grenzen: het Wilhelminaka- naal, de Ringbaan West en de spoorlijn. In plaats van vijf zijn er dan nog drie stadsdelen. De spreekuren blijven wel op vijf plaat sen gehandhaafd. raat >n garage aan traat 'traat n de garage bij aat 18 warm eten thuis bezorgt. Door overleg willen we in die situatie verbetering pro beren te brengen." Sinds maart gaat hij op huisbezoek bij Su rinaamse ouderen om hun wensen te pei len. Amat: "De ouderen blijken enthou siast en willen met activiteiten beginnen. Tot nu toe hebben ze vrijwel alleen con tact in de familiekring, maar ze willen ook andere ouderen ontmoeten." Amat wil op basis van die gesprekken in het najaar beginnen met activiteiten voor ouderen. "Bij oudere Surinamers bestaat er een drempel als het gaat om officiële instan ties. Er moet, net als in Eindhoven en Bre da, een werkgroep komen die afstapt op instellingen. Zo moeten de ouderen be kend raken met Tilburgse instellingen die er ook voor hun zijn." Die groep moet uit Surinaamse ouderen zelf bestaan, aldus Amat. Naast belangenbehartiging zou zo'n werkgroep ook gezellige bijeenkom sten kunnen organiseren. Amat hoopt dat in de toekomst de belan gen van alle ouderen -migranten èn Ne derlanders- gezamenlijk behartigd kun nen worden. "Maar dan moeten de Surinaamse ouderen zich eerst thuisvoe- len in deze maatschappij en weten wat er voor hun is." De SBT is al een half jaar geleden met de reorganisatie en het verplaatsen van me dewerkers begonnen. Dat gebeurde na overleg met de andere zorg- en welzijnsin stellingen, vertelt SBT-directeur Han van Slooten. "Tot nu toe had elke organisatie een eigen indeling met verschillende gren zen. Die sloten nergens goed aan, zodat je bij verwijzing van cliënten naar een ande re instelling niet goed wist wie je moest hebben. Je moest steeds uitzoeken of je iemand naar mevrouw X of juist naar meneer Y moest verwijzen. Ook moeten medewerkers van verschil lende instellingen regelmatig overleggen over mensen die op de wachtlijst voor ver- Steunpunt Ouderen Theresia organiseert op woensdag 8 juni een gezellige ontspanningsmiddag met muziek, een kwis en een optreden door Cees Prinsen met 'De meidenlust'. De middag begint om 14.00 uur in het parochiehuis aan de Kwaadeindstraat 127. De entree bedraagt ƒ5,- incl. koffie of thee en diverse consumpties. Opgave voor 1 juni bij de volgende adressen: Van Mierlostraat 59 of 75; Theresiastraat 22 of Dr. Mollerstraat 32a. zorgingstehuizen staan; als dan de gren zen niet gelijk zijn, krijg je problemen." n, want het zo leuk als in kan tot 1 de kassa van J eburcht. Alleen eldingen zijn i. Bij het reet het - meenemen. Opi dus geen geld :genomen. tie: kassa ht, Wagnerplein Sinds kort kent Tilburg een Turks-lslami- tische ouderenbond. Woordvoerder is Burhan Yilmaz, die zelf niet tot de doel groep behoort. Die functie bekleedt hij omdat de ouderen zelf het Nederlands niet voldoende beheersen, vertelt hij. De bond gaat de wensen en mogelijkhe den van Turkse ouderen onderzoeken. "Verder willen we de ouderen wegwijs maken in de wereld van de instellingen." De Turkse gepensioneerden tonen inte resse. "Via de moskee bereiken we een Langzaam maar zeker krijgt Nederland te maken met een nieuwe groep ouderen. Indische en Molukse senioren waren al bekend, maar daarnaast komen er ook te Surinamers, Chinezen, Turken en Marokkanen op leeftijd. In Noord-Brabant wo nen nu zo'n achtduizend ouderen van niet-Nederlandse afkomst, een groep die in de toekomst zal groeien. Veel van deze mensen leven in twee culturen en de Nederlandse taal beheersen ze niet altijd even goed. Dat bemoeilijkt de contacten met de rest van de maat schappij. Daarom gaan sommige bevolkingsgroepen nu zelf na wat de wensen van hun ouderen zijn. En de vier Brabantse ouderenbonden bekijken of ze de re laties met allochtone ouderen kunnen verbeteren. met allochtonen. "Dat voorbeeld van Ne derlandse ouderen in Australië gebruik ik vaak op bijeenkomsten. Zo maak je de problemen van buitenlanders hier veel beter duidelijk." Klerks startte haar rondgang bij Suri naamse en Chinese ouderen, omdat die al eigen organisaties hadden. "De Suri naamse ouderenorganisatie in Eindho ven bestaat nu vijf jaar en streeft naar sa menwerking met andere oudereninstellingen om gezamenlijk de belangen te behartigen", aldus Klerks. Ze wijst erop dat alle Surinaamse bevol kingsgroepen vertegenwoordigd zijn in de organisatie. De Turkse ouderen zijn nog niet zover. "Zij hebben altijd het idee gehad dat ze te rug zouden keren. Daarom staan ze in twee werelden en hebben ze weinig aan spraak gemaakt op de Nederlandse voor zieningen." Verder hebben veel oudere Turken een taalprobleem, aldus de pro jectmedewerkster. "Bovendien is het in hun cultuurtraditie dat de kinderen de ou deren opvangen, al verandert dat lang zaam ook. Vanuit die oude situatie vragen Turkse ouderen niet snel om hulp, terwijl dat wel nodig is als je gebruik wilt maken van de voorzieningen." Zulke hulp moeten wij ouderen toch ook kunnen geven? Stel je voor: wij zinvol bezig, leraren tevreden, kinderen trots, ouders blij, en de AOW en passant een stukje veilig gesteld. Wie pakt dat op? René van Meer De rest van het Tilburgse welzijnswerk volgt nog, maar de SBT gebruikt per 1 juni dezelfde indeling als de stichting Thuis zorg. Van Slooten: "Thuiszorg is een be langrijke partner voor ons. Bovendien is deze indeling heel logisch in grootte van de gebieden en de bevolkingsaantallen. Ook is er een redelijk evenredige verdeling van de aantallen ouderen: in West is een verg rijzing aan de gang, terwijl in het wat meer vergrijsde Zuid bij het centrum juist een vergroening optreedt." De SBT-directeur verwacht dat deze indeling klantvriendelij ker is, omdat de meeste ouderen de tele foon gebruiken tijdens de spreekuren: "Het lijkt verderaf, maar de teams zijn groter en dus beter bereikbaar, ook al is er een me dewerker op pad, ziek of met vakantie." Tilburg-Noord is het resterende deel van de stad boven de spoorlijn. Adres SBT- team Noord: Goirkestraat 163, 5046 GG Tilburg; tel. 421207. Spreekuur Goirke straat 163: maandag t/m donderdag, 9.00 tot 10.00 uur. Spreekuur Huize de Heikant, Schubertstraat 700 (tel. 552066): maandag t/m vrijdag, 9.00 tot 10.00 uur. Tilburg-Zuid ligt ten zuiden van het spoor en ten oosten van de Ringbaan West. Adres SBT-team Zuid: Frater Mat- theushof 1A, 5050 LL Tilburg; tel. 439744. Spreekuur Fr. Mattheushof 1A: maandag t/m vrijdag, 9.00 tot 10.00 uur. Spreekuur De Garsthof, Columbus- plein 15 (tel. 435422): maandag, dins dag en donderdag, 9.00 tot 10.00 uur. Columnist Drop Oud is bang geweest en zijn angst is be waarheid, zo stond in de vorige Seniorenwijzer te lezen. 'Bange' ouderen hebben op basis van het ouderenbeleid van de grote politieke partijen zeven Kamerzetels aan spik splinternieuwe ouderenpartijen toegekend. Dit kennelijk tot misnoegen van Drop Oud. Probeer eens te begrijpen, Drop Oud, waarom veel ouderen geen vertrouwen meer hebben in de grote partijen. Komt dat doordat ze totaal geen echte inspraak hebben en er bijvoor beeld in laatste troonrede niets stond over ouderenbeleid? Ik durf overigens te wedden, dat dat laatste nooit meer ge beuren zal. Praat eens met pure AOW-ers, beneden de armoedegrens. Neem eens contact op met mensen in ziekenhuizen, ver pleeg- en verzorgingstehuizen. Vraag eens naar wachtlijs ten Weet u dat tachtig procent van de ouderen 's avonds niet meer de straat op durft. Confronteer u zelf met de realiteit. Er is weinig geld, maar elke dag valt er iets te lezen over geld verspilling. Laatste voorbeeld: de tandartsenopleiding die eerst ingekrompen en nu weer uitgebreid moet worden. Be zuinigen moet, maar dan wel met goed beleid, efficiency en controle. Ouderen willen met complete programma's samen met jon geren regeren en niet aan de kant gezet worden. Begrijpt u nu die stoute ouderen, Drop Oud? U mag u zelfs als lid voor de Unie 55+, eventueel voor het AOV, bij mij aanmelden. G.W. Schriek, voorzitter kiesdistrict 17 van de Unie 55+ Het is in om voor de bestrijding van allerlei schadelijke insecten andere insecten te gebruiken. Dat gebeurt in de tuinbouw al ge ruime tijd. Nu is dat gebruik ook doorgedrongen tot de gemeente lijke instanties en worden op gro te schaal bepaalde insecten aan geschaft. Bij de bestrijding van luis is voor al het lieveheersbeestje erg in trek. Deze beestjes worden inge voerd uit Amerika. Nu zijn er men sen die vinden datje daarbij voor zichtig moet zijn, want dieren uit vreemde landen kunnen allerlei ziekten en andere enge dingen veroorzaken. Waar heb ik dat al eens eerder gehoord? Veel mensen kijken vreemd aan tegen deze problematiek, omdat die nog be trekkelijk nieuw is. Maar stel je eens voor: hard werken in een vreemd land, de kin deren groeien er op en zelf denk je ook niet aan terugkeer, omdat je je 'thuisland' ontgroeid bent. Zo is het bijvoorbeeld ook gegaan met heel wat Nederlanders die in de jaren vijftig naar landen als Australië en Nieuw-Zeeland trokken. Ze pasten zich daar aan, maar uit onderzoek blijkt dat ze nu, op hogere leeftijd, terugvallen in Nederlandse cultuurpatronen. Veel vrouwen beheersen de nieuwe taal so wieso al minder, maar ook mannen grij pen na pensionering terug op het Neder lands. Een vergelijkbaar verschijnsel doet zich voor bij migranten in Nederland, zoals Turken en Surinamers. zuiden van het Wilhelminakanaal en ten westen van Ringbaan West en Blaakweg. Adres SBT-team West: Reinevaarstraat 55, 5044 HD Tilburg; tel. 683961. Spreekuur: maandag t/m vrijdag, 9.00 tot 10.00 uur. Carla Klerks weet dat de bonden open staan voor contact met ouderen uit ande re culturen. "Maar de eerste generatie al lochtonen krijgt het nog moeilijk. Een deel van het probleem is dat nog maar een paar instellingen zich bezighouden met oudere migranten." Daarom vindt Klerks het goed als allochtonen eerst zelf een or ganisatie opzetten. "Zo kunnen ze hun ei gen wensen verwoorden. Maar ik hoop dat dat maartijdelijk is, dat ze later samen gaan werken met Nederlandse organisa ties en instellingen om gezamenlijk hun belangen te behartigen." thouders zijn de vrijstelling te annen liggen 10 juni 1 994 eudienst en het atiecentrum. iode kunt u indienen tegen aarschriften cht aan de eudienst, j DO LL Tilbtlrn t uopc /veede in 9) en 8.30 ut Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar I de Tilburgse Koerier, postbus Nederland is een multi-culturele samenleving: op straat en op scholen is dat goed te zien. In ouderenbonden of verzorgingstehuizen (nog) niet. Toch zijn er al heel wat Indische en Surinaamse ouderen. En ook de jongemannen die in de jaren zestig als gastarbeiders naar Nederland kwamen, worden langzamerhand ouder. In de Openbare Bibliotheek Tilburg kunt u meer lezen over deze groeiende groep ouderen. I Seniorenwijzer I Wordt eenmaal in de twee we- 1 ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Redactie: Ria van der Aalst-Dierks Diny van Bladel-Verbunt I Theo Dekker Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) I Wilma Hurkens Joop Janmaat I Karei Luiijf (eindredacteur) I Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Poststraat 64, 5038 DH Tilburg of Postbus I 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 350505. I wobi, 5000 JA Tilburg; tel. I

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1994 | | pagina 11