1 n RG Vier dagen muziek en theater met Elastiek Muziek 5* Een weekend wielrennen in centrum Tilburg TE G 'mus Grote acceptgiro-actie voor ex-Joegoslavië Welstand Naast cultuur ook veel informatie op Festival Mundial 23 Mei-markt; e 1 f werkgroep binnenstad vol vertier z Oplage97.385 Voor 10e keer in Hilvarenbeek NOG MEER KEUS! ilburg ENDRECLAME: 1995 'AS OCCASION-SHOW Tilburg kandidaat voor EK voetbal in 2000 't ELFJE kraamkadospecialist I Baby- en kleuter- kleding 50 t/m 98 Hoefstr. 179 Tilburg WEEK Floor ss s van Lieshout Milieuquiz voor kinderen Brokx: "Uw bijdrage is onmisbaar" >94 pagina 10 s@ ©ener Uitagenda J_ pag. 13 Films.. Cursussen B W besluiten Parochienieuws Rondom H.v.Brabant. pag. 19 pag.19 i JW rt. RDW erkend 30,- bus.. gemonteerd 2 Kultuur/Amusementpag. 7/13 Gemeentenieuws .pag. 9,10,11,13 .pag. 13 pag.15 •pag.15 •pag. 17 dat u daar betalen. afsluiten en 1 De groep Tammezuur staat aan de basis van het festival Elastiek Muziek. Het evenement wordt komend weekeinde voor de tiende keer gehouden in het hart van Hilvarenbeek. op niet an uw VOLVO Donderdag 19 mei 1994 37e jaargang nr. 1857 LEES VERDER IN DIT NUMMER: G-NOORD TILBURG RINGBAAN OOST 134 TELEFOON 013 366593 het Pi- tot slot een individuele tijdrit over its van 7,7 kilometer. e>uues zijn Tilburg tg Tilburg Multicu TAPIJTCENTRUM NEDERLAND '94 '94 '94 '94 T? '91 '91 '92 Autobedrijf VAN DORST Stationsstr. 25 RIJEN Xz^x AARDBEIEN VLAAITJES 5 HALEN 4 BETALEN 2'JURKJE voor DE HALVE PRIJS v.a. maat 80 Stadsbeheerplan Zie pagina 9 kTIONAI i UTO staat sty 1. dag' Sport. 2e Pinksterdag open van 10.00 tot 17.00 uur van van Tilbur van het S l Midden-Brabant. - - jldtestor- "Op dit mo- ieden de oor- Yasmina uit de Bosnische stad Tuzla wacht in een vluch telingenkamp op een pannetje melk. Foto: Edwin Mermans Uitgebreide informatie staat in het Festivalmagazine, dat in de tweede helft van mei via de Tilburgse Koerier in heel Midden- Brabant gratis huis-aan-huis verspreid wordt. Is gezegd muziek in veel mde soorten en maten. Izijdig theater- nodige extra's is de ssen die De mo- Bakker Voor een uitgebreid programma zie pagina 3 Elastiek Muziek is een evenement waar, zoals de titel al aangeeft, veel rek in zit. Een festival voor jong en oud, voor iedereen. ■i Tweede Pinksterdag staat het centrum van Tilburg op z'n kop. Dankzij de organiserende Eerste Tilburgse Solex Club die het tienjarige bestaan viert, v.ordt maandag het centrum van Til- ten en op buitenpodia op de Vrijt hof in Hilvarenbeek. Bij slecht weer worden alle activiteiten ver plaatst naar verwarmde tenten. Het evenement gaat dus altijd door. isen. Dat is ook het Op het festivalterrein worden twee uitgangspunt van het of drie toiletwagens geplaatst. Er J. worden verschillende bars inge- De optredens vinden plaats in ten- richt en er is eten verkrijgbaar. Hoefstraat 151 Oerlesestraat 211a De informatieve kant van Festival Mundial is in het Leypark op zondag 12 juni 'verpakt' in Pleinen, Tuinen en Markten. Le ring en vermaak gaan er voor jong en oud hand in hand. Deel nemende organisaties hebben veel moeite gedaan om hun boodschap op een creatieve manier aan het publiek te presen teren. Zo is er bijvoorbeeld de Midden-Amerika-Tuin waar op een heel speciale manier het dagelijks leven daar wordt ver beeldt. Er is een compleet eethuisje ingericht, er lopen schoen- poetsertjes rond, er zijn Middenamerikaanse kinderspelletjes en nog veel meer. Centraal staan de activiteiten rond 'Dorpen in Verzet', een organisatie die de boeren in Midden-Amerika helpt. Informatie is er ook volop op het Plein van de Eerlijke Handel, waar bezoekers een goed beeld kunnen krijgen van de activi teiten van onder meer de Wereldwinkel, SOS Wereldhandel en het Max Havelaar-keurmerk voor (h)eerlijke koffie. Het Nederlands Centrum voor Inheemse Volken toont in een spe ciale tent de indrukwekkende expositie Arno Koei, een speur tocht door de wereld van inheemse volken. De (actuele) ontwikkelingen in Zuid-Afrika worden in combinatie met een gevarieerd cultureel programma uitgebreid belicht in het Zuid- Afrika Theater. Het Lilianefonds start met het Land van Ooit een poppenkastactie die daarna landelijk in roulatie zal gaan; de opbrengst is bestemd voor gehandicapte kinderen in de Der de Wereld. De kunst- en cultuurpassage biedt een zeer uitgebreide keuze aan van kunstnijverheidsproducten uit alle werelddelen. Op Menu Mundial val je van de ene tropische verrassing in de an dere. Cateraars uit alle windstreken staan voor U klaar. De Tanzania-Tent vormt het decor voor een kleurrijke ontmoe ting met de Afrikaanse cultuur, op het Pacific-eiland staat de muziek en dans van de Stille Zuidzee centraal en op een nieuw plein presenteert de Stichting Welzijn Surinamers Tilburg (WST) een beeld van de veelzijdigheid van Suriname. Van 20 tot en met 23 mei a.s. organiseert de stichting Elastiek ziek voor de 10e keer het gelijknamige muziek- en theaterfestival op de Vrijthof in Hilvarenbeek. Naast het bekende veelzijdige muziek programma worden tal van andere activiteiten georganiseerd. Op 22 en 23 mei is er een speciaal programma voor kinderen. Daarnaast staat de bezoekers veel animatie en straattheater te wachten. Amne- -*y International presenteert zondag een multiculturele markt. Een d v,ag later zijn verschillende Afrikaanse groepen te gast in Hilvaren- Bron beek. groep Alle activiteiten in het kader van Elastiek Muziek zijn gratis toegan- staat kelijk. In de Milieu-Doe-Tuin van Festival Mundial kun je zien hoe iedereen op een goede manier in het dagelijks leven met het milieu kan omgaan. Hoogtepunt in de Milieu-Doe- Tuin op 12 juni 's middags is een milieu-quiz, gepresen teerd door zanger en VARA-DJ Henk Westbroek. Onder zijn leiding moeten groepjes van vier kinderen een woord van twaalfletters zien te vinden. Dat gebeurt door beant woorden van vragen en het uitvoeren van opzoek- en doe- opdrachten. De quiz wordt afgewisseld met live-muziek door kinderen van de muziekschool uit Goirle. Kinderen van 10 tot en met 13 jaardie mee willen doen aan de quiz, kunnen hun naam en adres tot 30 mei opgeven bij het Milieu Educatie Centrum Midden-Brabant, Postbus 924,5000 AX Tilburg. Er kunnen acht groepjes meedoen; uiterlijk 6 juni krijg je bericht of je mee kunt spelen en op welke tijd. Ook dit jaar komen naar verwachting weer meer dan 150.000 mensen af op het indrukwekkende culturele pro gramma dat Festival Mundial in de eerste weken van juni biedt. Festival Mundial biedt echter meer dan alleen cul tuur. Onder het motto 'ter lering en vermaak' is er ook vo lop plaats ingeruimd voor informatie. Veel regionale en landelijke organisaties op het gebied van internationale samenwerking zijn dan ook bij Festival Mundial betrok ken. Ze hebben hun informatie op zo'n manier vorm gege ven dat de bezoeker werkelijk ogen en oren tekort komt! Humanitaire hul| De actie is georganisw, Tilburgse groepering:?, langer inzet' hulpverlening volking in het weid geteisterde ex-Joegc ir ij De organisaties zijn het Si Meer dan drie keer etappeplaats zijn in de Profronde van Nederland mag niet, maar toch staat het centrum van Tilburg deze dagen weer bol van de wieleractiviteiten. Vandaag wordt het wielerweekend in geluid met de start van de Internationale AMEV Ladies Trophy, voorheen Omloop 't Molenheike. Morgenavond rijden A-amateurs in een criterium om de Wielerprijs Tilburg Moderne Industriestad en zaterdag doet Olympia's internationale ronde van Nederland Til burg aan. Jaar pena jrg. Na de Aan vordt hulp g: :~g-“iseerd door drie ’roeperingen die zich al ïtten voor humanitaire voor de burgerbe- door oorlog en ge- T’ -goslavië. „v. Solidari- ’-Dubrovnik, Mir en de i.iuiuculturele Ont- Subotica-Tilburg ...1OST). Zij werken samen onder de noemer 'Tilburg helpt voorma lig Joegoslavië’. Vorig najaar ver scheen al een serie artikelen in de Koerier over hun werk. Eén van de vele activiteiten van de drie orga nisaties was het druk bezochte Bal- kanbrij Festival begin dit jaar in de schouwburg ruim tienduizend gul- Er zijn tijdens het Pinksterweek- einde verschillende muzieksoor ten te beluisteren. Evenals andere jaren is Elastiek Muziek dus een evenement voor uiteenlopende groepen mensen. Dat is ook voornaamste uito„.o.r unieke festival. II kans te maken. Dit gelet op de centrale ligging van het stadion in het grensgebied van Nederland en België en het feit dat er waar schijnlijk ook wedstrijden komen die minder dan 25.000 bezoekers zullen trekken. De gemeente zorgt voor de veiligheid in en rond het stadion. Mu- Tammezuur Het programma van Elastiek Mu ziek laat veel muziekgroepen uit binnen- en buitenland zien. Tot de meest gerenommeerde bands wor den gerekend o.a. The Bob Color, Loïs Lane, The Big Geraniums, 20 rthers House en Kaz Lux. De iep Tammezuur, die aan de basis at van Elastiek Muziek, treedt volgens traditie twee keer op tij dens het festival: zaterdag- en maandagavond. Er is zoals verschillen. Ook wordt een veeh programma met de r gepresenteerd. burg één grote, gezellige rom melmarkt. Daarnaast is er, dank zij de medewerking van diverse horecabedrijven, ook voor het iert, wordt nodige vertier gezorgd. Op het Piusplein zal loof The Crusaders met hun land muziek veel bei ten te boeien. Ook Markt wordt voor mi lij sting van de 23 Mc zorgd, dankzij zards. Liefheb! gevoerd wordt, is gericht op heel Midden-Brabant. De acceptgiro kaart en brief worden bezorgd in Tilburg, Goirle, Riel, Loon op >ut, Berkel-Enschot, n Hilvarenbeek. In- listerwijk krijgen .omdat daar eerder actie heeft Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir.: J.A.J.M. de Beer Oprichter: J.H.G. de Beer Verschijnt in geheel Tilburg, Goirle, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel-Enschot, Oisterwijk, Moergestel en Hilvarenbeek Redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Postbus 10001 5000 JA Tilburg Tel. 013/368805 Fax. 013/359985 Sluitingstijd voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur I I Voor mensen met een leeshandicap verschijnt een selectie uit De Tilburgse Koerier ook op cassette ingesproken. Inl.: Centrum voor Gesproken Lektuur, \PB 24,5360 AA Grave - Tel.: 08860-82345 De acceptgirokaart gaat vergezeld log nog onverminderd door. In an- van een brief van burgemeester dere gebieden is men begonnen Gerrit Brokx van Tilburg, die ook met de opbouw van het eigen dorp, voorzitter is van het Samenwer- stad en samenleving", aldus Brokx kingsverband Midden-Brabant. in de brief. "Uw bijdrage is onmis- Daarin roept hij op om geld tester- baar voor de hulp aan de bur- ten voor deze actie. "Op dit mo- gerbevolking in voormalig Joego- ment gaat in veel gebieden de oor- slavië. Morgen zal Brokx voorafgaand aan een vergadering van het dage lijks bestuur van het Samenwer kingsverband Midden-Brabant (SMB) zelf een cheque invullen die hij van oud-Kamerlid en me deorganisator Wilbert Willems krijgt. Willems zal dan ook de an dere DB-leden van het SMB (bur gemeesters, wethouders en raads leden uit Middenbrabantse plaatsen) vragen een acceptgiro kaart in te vullen. Amateurs Morgen organiseren de Tilburgse wielerclubs Hart van Brabant en Pijnenburg een criterium voor A- amateurs over 90 kilometer. Tus- ijk, Italië, sen 18.30 en 21.00 uur leggen de Rusland, renners achttien ronden van ruim vijf kilometer af. Deze wedstrijd staat open voor landelijke deelna me en wordt gezien als de laatste test voor de districtskampioen- schappen op tweede Pinksterdag. Zaterdag is het de beurt aan de grootste etappewedstrijd voor amateurs in Nederland: Olympia's Tour. Rond 14.00 uur is op het Pi usplein de finish van de eerste etap pe van 174 kilometer die in Am sterdam van start is gegaan, 's Avonds om 18.00 uur begint op de Heuvel een ploegentijdrit van 26 kilometer. De laatste ploeg wordt rond 20.00 uur op het Piusplein avhu Zondag om 14.00 uur )p de Heuvel de tweede etap- ar Schijndel van start. 3e editie van Olympia's internationale ronde van Neder land doen zestien Nederlandse ploegen mee, waaronder de natio- r.oeg. Ook nemen zeven bui tenlandse équipes deel: Australië, Denemarken, Duitsland, Italië en opkomende wielematies als Ka- zachstan, Litouwen en Oekraïne. Uiterlijk 1 oktober moet de Stich ting Euro 2000 de definitieve kan didatuur van acht stadions aan de Europese voetbalbond UEFA be kend maken. Die beslist in welk(e) land(en) en in welke stadions het EK gehouden wordt. De start- en finishplaats op h usplein is de centrale plaat alle wedstrijden. Vanmiddag wor den daar om 17.00uur ook de ploe gen voorgesteld die deelnemen aan de Ladies Trophy. Aan de start ko men onder meer twaalf nationale selecties: Australië, België, Cana da, Denemarken, Frankrijk, Noorwegen, Nederland, 1 Verenigde Staten, Zweden en Zwitserland. Vandaag start een groots opgezette geldinzamelingsactie voor de gevoerd wordt, is gericht op heel De wedstrijd heeft weer een sterk burgerbevolking in voormalig Joegoslavië en de wederopbouw van Midden-Brabant. De acceptgiro- bezet deelneemstersveld met nog- hetverscheurdeland.BijnalOO.OOOhuishoudensinTilburgendere- kaart en brief worden bezorgd in al wat vrouwen uit de top tien van gio Midden-Brabant ontvangen samen met deze Tilburgse Koerier Tilburg, Goirle, Riel, Loon op het laatste WK. Daarbij zijn Leon- een actie-acceptgirokaart. In kerkdiensten zal komend weekend Zand, Udenhout, Berkel-Enschot, tienvanMoorsel(lophetWK),de worden opgeroepen aan de actie mee te doen. Moergestel en Hilvarenbeek. In- Amerikaanse Laura Charameda woners van Oisterwijk krijgen (3), de Italiaanse Michaele Fanim geen acceptgiro, omdat daar eerder (4), de Australische Cathy Rear- een soortgelijke actie heeft don (6), Elsbeth Vink (8) en de plaatsgevonden. Zweedse Marie Höljer (9). Andere De actie is mede mogelijk gemaakt aansprekende namen zijn die van door de Nationale Postcode Lote- Olympisch kampioene Kathy Watt rij, de Stichting Doen en de Til- (Australië), Monique Knol, de burgse Koerier. De organisatoren aartsrivale van Van Moorsel, en de hopen minimaal 100.000 gulden in winnares van vorig jaar, Ingnd Ha- verwacht. Zone te zamelen. De opbrengst is geheel ringa. gaat op J T bestemd voor de hulpverlening in L)e Ladies Trophy start dit jaar pe naar - voor het eerst in Tilburg. Na de Aan de 43e ploegenvoorstelling wordt om 18.00uurophetPiuspleinhetstart- schot gegeven voor de eerste etap- ploegen mee, we pe van 60 kilometer, een punten- nale ploeg. Ook criterium over twaalf rondes. De ----- overige etappes van deze vierdaag se wedstrijd worden net als voor gaande jaren in en rondom Diessen verreden. Daarbij horen een rit van 69 kilometer op zondagmorgen en Lees verder op pagina 5. 2de Pinksterdag EXTRA VRIJE MARKT CUYK (N. Br.) 1000 STANDS 08856-1793 VOGELTJESMARKT 10.00-17.00 uur Verder elke zaterdag van 9.00 -16.00 uur OOK ZONDAG 12 JUNI Ook open: van Schayk Electro en Tapijthal Cuyk Doen en de De organisatoren 1.000 gulden in e opbrengst is geheel de hulpverlening in voormalig Joegoslavië. Voor meer informatie: Centrum voor Interna tionale Samenwerking COS/VWW, Stationsstraat 39, Tilburg; tel. 013-351523. Wie de acceptgiro per ongeluk heeft weg gegooid of er geen heeft ontvan gen, kan ook met een normale overschrijvingskaart geld overma ken op gironummer 1850137, ten name van 'Tilburg helpt voormalig Joegoslavië', Wassenaerlaan 34 Tilburg. Wie een mooie eeuwenoude lindeboom op een centrum- plein wil zien, kan sinds een paar weken niet meer in Til burg terecht, maar moet naar Oisterwijk of verder af reizen. Menigeen kon het weinig schelen dat het res tant van de monumentale boom gekapt werd, anderen hebben stilletjes wat tranen geplengd. Nostalgie en zelfs verdriet beroeren de harten van nog al wat Tilburgers, zeker als ze bij dat soort gelegenheden terugdenken aan wat er alle maal nog meer verdwenen is. Of het nu onderwijs, dienst verlening of industrie was: de moderne bestuurders heb ben de laatste tientallen ja ren elke inspiratiebron aan gegrepen om de stad in een volgens hen eigentijdser jas je te steken. De city-ring, het plein voor het stadhuis (dat nu weer heringericht wordt), de Katterug, het Konings plein: heel wat ouds heeft daarvoor het veld moeten ruimen. Niet voor niets kent elke Tilburger van boven de dertig nog steeds de bijnaam van burgemeester Cees Becht, die in no-nonsense be sturen zijn tijd ver vooruit was. Er lijkt een kentering in dat denken op te treden, maar de geest van Cees de Sloper waart nog steeds rond. Die strijd tussen behoud en plat gooien werd de afgelopen weken mooi geïllustreerd door twee gemeentelijke ad viescommissies: die van mo numenten en die van wel stand. De welstandscommissie vindt dat een voor Tilburgse begrippen oude boerderij aan de Oerlesestraat ges loopt mag worden, de monu mentencommissie is voorbe houd. De afgelopen jaren was taakverdeling tussi twee mooi verdeeld, numentencommissie -pas in de jaren zeventig ingesteld na de sloop van het industrië le monument Pieter van Dooren- leek voornamelijk te bestaan om goedkeuring aan vernietiging te geven. En de welstandscommissie is er voor het uiterlijk van nieuwe gebouwen en voor wat er al wel staat, maar veranderd gaat worden. Daarbij werd ze ook niet gehinderd door goede smaak of eerbied voor het oude; denk maar aan de verpeste gevel van Van Vol lenhoven in de Nieuwland- straat en aan de grijze bad kamertegels aan de buitenkant van een ander pand in die straat. Nu heeft die welstandscom missie dus ingestemd met de sloop van de boerderij in de Oerlesestraat, terwijl ze ja renlang de bouw van allerlei nep-boerderijen in de Blaak en elders heeft goedgekeurd. Gezien de veranderende houding van de monumen tencommissie valt er dan ook veel te zeggen voor het idee in de politiek om de twee clubs samen te yoegen. Een naam is dan snel verzonnen: de wèl-monumentencommissie. De gemeente Tilburg en voetbal club Willem II willen het Willem II stadion beschikbaar stellen voor het EK voetbal in het jaar 2000. Gemeente en club geven dit als ant woord op een verzoek dat door de KNVB en de Belgische Voetbal bond KBVB onlangs is verstuurd aan verschillende clubs en ge meentebesturen in Nederland en België. De Stichting Euro 2000 i.o. zoekt in Nederland en België naar twee maal vier geschikte stadions. Hoewel het Willem II stadion met zijn 15.000 zitplaatsen niet voldoet aan het gestelde criterium van 25.000 zitplaatsen, denkt Willem loporkest 1 „an dixie- schouwburg rui ïzoekers we- den opbracht. op de Oude De acceptgirokaarten-actie die nu riuzikale om- Mei-markt ge- j The Green Li- )bers van Radio Paloma moeten naar de Katte rug, waar deze radiozender een show verzorgd. Een aparte vermelding verdient de kindermarkt op 23 mei. Deze wordt van 9.00 tot 17.00 uur ge houden achter de Hema. Op deze markt verkopen kinderen tot 15 jaar hun kinderspullen. Twee clowns en het Chocomel- promotieteam zullen deze kin dermarkt opluisteren. Tussen 13.00 en 16.00 uur is er tevens karaoke voor kinderen.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1994 | | pagina 1