W I J z ilig Hulp bij zorg voor stervenden Terra Nova en stichting Volwasseneducatie beginnen Zomerschool voor ouderen POST SCRIPTUM COLOFON il r i i i i i I I Zomerschool? naar de bibliotheek! Bijzondere bijstand en subjectsubsidie Wooncomplex Mattheushof zoekt vrijwilligers Lenteconcert Informatie over thuiszorg Opnieuw borstonderzoek 1 I I I I I I I I I I I Seniorenwijzer, p?a Poststraat I 994 pagina 10 DE TILBURGSE KOERIER Woensdag 11 mei 1994 pagina 11 FOTO: GEERT VAN LOON F Drop Oud Adres redactie: n gesloten Kopij kan opgestuurd worden p linksaf, de Tilburgse Koerier, postbus 368805. Kees Vermunt Redactie: Ria van der Aalst-Dierks De Zomerschool, een nieuwe manier om iets op te steken naast al bestaande me thoden, zoals de Studiekringen voor ouderen van Terra Nova jlmarkten, n en braderies Veel ouderen zijn bang. Bang voor hun veiligheid, bang voor hun gezondheid en vooral bang voor hun inkomen. Op die angst hebben de ouderen partijen heel handig ingespeeld. Ze hebben er zelfs zeven zetels in de Tweede Kamer mee weten te behalen. Daarvoor ben ik nouvanaf het be gin bang geweest. Theo Dekker Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee we ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. i Poststraat 64, 5038 DH Tilburg of Postbus HET WOORD IS AAN... j bestaat uit zes kennismakingsles i een historisch i ze met elkaar over hun ei- igen met de dood. Verder le- ir de praktische zorg voor ir de )den In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwij zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 100015000 AJ Tilburg, onder ver melding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. i ira van uc/naioi-G'icmo I Diny van Bladel-Verbunt - il nofoonplatenbeurs in n, Loeffstraat 107 in en, 12 mei, van 11-16 Gaat u van de zomer ook een cursus volgen bij de Zo merschool? Dan zou u rond die tijd ook een bezoek moe ten brengen aan de Openbare Bibliotheek Tilburg. Hier vindt u allerlei informatie die u bij uw cursus kunt gebrui ken. Zowel tijdens de cursus, als daarna. Bijvoorbeeld om u verder te verdiepen in het onderwerp waar u zich mee bezig gehouden heeft. Zo vindt u in de bibliotheek aan het Koningsplein een spe ciale 'Tilburg-hoek'. Hier staan alle boeken over de stad bij elkaar. Of het nu gaat om plaatselijke kunst of de ge schiedenis van Tilburg. Ook in bibliotheek 't Sant en Lyn- dacker vindt u de informatie over Tilburg bij elkaar, nl. tus sen de boeken over Brabant. Op het Koningsplein vindt u bovendien knipsels over alle actuele zaken in Tilburg. Een voorbeeld van zo'n 'Tilburgboek' is 'Kunst onderweg' van Paul van de Sande. Hierin worden 212 beelden en ande re kunstwerken, verspreid over de stad, beschreven. Ook als u een cursus gaat volgen op een heel ander ge bied kunt u in de bibliotheek terecht. Of het nu gaat om fi losofie of tekenen, de Islam of opera, in de bibliotheek komt u meer aan de weet. Kom dus naar de bibliotheek. Ook in de zomer. de verpleging of emaakt hebben. Het lat ze kunnen luiste- positie in geeft Altijd gedacht dat u niet in aanmerking komt voor deze fi nanciële steun van de gemeente? Wel eerst even zeker weten! Daarom houdt het Trefpunt Koningsplein een voorlichtingsbijeenkomst door de gemeentelijke sociale dienst. Op woensdag 18 mei om 14.00 uur kunt u te we ten komen waarvoor u bijzondere bijstand kunt aanvragen en onder welke omstandigheden u daarvoor in aanmer king komt. Ook is er antwoord op de vraag of alleen men sen met een uitkering bijzondere bijstand kunnen krijgen of ook als je inkomen iets hoger is. Verder wordt informa tie gegeven over wat subjectsubsidie is, wie daarvoor in aanmerking komt en welke kosten gedeeltelijk vergoed worden. Doe u zelf niet te kort en kom naar deze middag op woens dag 18 mei (14.00 uur) in het Trefpunt, Koningsplein 251. In februari is het Frater Mattheushof, een woonzorgcom plex voor ouderen met 36 woningen in de wijk St. Anna ge opend. Er is een ontmoetingsruimte voor allerlei activitei ten (ook voor bewoners uit de wijk), zoals koffiedrinken, een maaltijd gebruiken in het eetpunt, en creatieve en ont- spannings-activiteiten zoals bingo. De twee eerste activi teiten zijn inmiddels gestart, aan de andere wordt hard ge werkt. Om dit te realiseren zoekt het Zorgcentrum Zuid, dat het complex in beheer heeft, vrijwilligers voor diverse taken. Die taken zijn: mensen ontvangen en indien nodig op hun gemak stellen, koffie/thee inschenken en serveren, tafels dekken, afruimen en afwassen, assisteren bij activiteiten en het bijwonen van vergaderingen voor het roosteren. Faciliteiten die het Zorgcentrum de vrijwilligers biedt zijn: collectieve ongevallenverzekering, onkostenvergoeding, gratis maaltijd (voor eetpunt-vrijwilligers) en een vrijwilli- gersfeest. Meer informatie: dhr. G. Donders, beheerder van het complex, Frater Matheushof, Mattheushof 1, tel. 440101. Op dinsdag 17 mei wordt er in De Baselaer een Lente- concert gegeven voor ouderen. Hieraan werken de vol gende koren mee: Aldantino, De Koraalzangers, De Kas- teelzangers en het eigen koor van de Baselaer, Zang schept vreugde. Er worden oude en nieuwe liederen ten gehore gebracht en vrolijke meezingers. Dit concert brengt zeker de lente in uw hoofd! Kom op 17 mei naar de Baselaer, Hoefstraat 175, aanvang 14.00 uur; entree gra tis. In wijkcentrum de Paperclip is op dinsdag 17 mei een voorlichtingsmiddag voor ouderen over Thuiszorg Mid- den-Brabant. Op deze middag geeft mevrouw Eijsermans informatie over de diensten van de Thuiszorg. Ze vertelt over de produkten en de Thuiszorgwinkel. U krijgt ook een videofilm te zien over thuiszorg en er is gelegenheid om vragen te stellen. De entree is gratis. Iedereen vanaf 55 jaar is van harte welkom in het wijkcentrum aan de Oude Kapelstraat 25. Aanvang: 14.00 uur. Half juni start het borstonderzoek opnieuw in Tilburg: een bevolkingsonderzoek waarbij vrouwen van 50 tot en met 69 jaar röntgenfoto's van de borsten kunnen laten maken. Door dit onderzoek kan borstkanker in een vroeger stadi um gevonden worden. De kans op een minder ingrijpen de behandeling en herstel van de gezondheid is dan gro ter. Het borstonderzoek vindt plaats in een verplaatsbare on derzoekseenheid. Die wagen komt op drie plaatsen in Til burg te staan voor onderzoek van vrouwen uit de omlig gende wijken. In Tilburg-west vindt het onderzoek plaats van half juni tot half oktober; in Tilburg-noord van half ok tober tot en met december 1994; vrouwen uit de rest van Tilburg zijn van januari tot mei 1995 aan de beurt. Het onderzoek is gratis. In een persoonlijke uitnodiging die iedere vrouw minimaal twee weken voordat zij aan de beurt is ontvangt, staat een uitleg van het onderzoek. In de praktijk is gebleken dat één borstonderzoek per twee jaar voldoende is om de meeste afwijkingen vroegtijdig op te sporen. Het onderzoek geeft meer zekerheid, maar geen garantie. Ga in ieder geval iedere twee jaar naar het borstonderzoek. Juist de herhaling geeft meer zekerheid. Het blijft verstandig om ook zelf attent te blijven op veran deringen in de borsten. De organisatie van het borstonderzoek is in handen van Stichting Bevolkingsonderzoek Borstkanker Zuid (BOBZ), een samenwerkingsverband tussen de GGD Midden-Brabant en het Integraal Kankercentrum Zuid. In tegenstelling tot eerdere jaren kunnen vrouwen ouder dan 69 jaar niet meer op eigen verzoek deelnemen aan het be- volkingfsonderzoek; zij zijn aangewezen op de eigen huisarts en/of specialist. Speciaal voor het borstonderzoek is een Informatiepunt opgezet. Vrouwen kunnen hier terecht met vragen. Het In formatiepunt is van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur bereikbaar onder telefoonnummer 634538. opexpositie .b.v. brazilië ei is er een groots op- e t.b.v. nog lopende azilië, waarvoor nog ondersteuning nodig e bestaat uit een 100- :tsen, aquarellen, pen- waaraan diverse kun- elangeloos hun bben verleend. U kunt ilen op het tentoonge- ;ehele opbrengst komt het aanboren van een meao, zwerfkinderen o. De expositie vindt ikstraat 22 en is van ur geopend. Voor na kunt u bellen tel. 1 64, 5038 DH Tilburg of Postbus 1 I 3078, 5003 DB Tilburg; tel. I 1 350505. J Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. I nnnnnn vragen- lijkt wat verder weg te liggen, maar doet dat juist niet volgens Groot- enboer: "Daarbij gaat het over de vra gen waarmee iedereen wel eens wor stelt: 'wie ben ik' en 'waarom ben ik er'." Ook dit thema is toegespitst op oude ren. Filosofen, theologen en psycholo gen praten met de deelnemers onder meer over verzoening met je verleden, het geloof, goed en kwaad en psycho logische onderzoeken naar zingeving en levenstaken. Ook komt de arabist R. Fris, hoofd van de Tilburgse islamiti sche basisschool, spreken over de is lamitische normen en waarden. Zelf luisteren en kijken hoort bij de mo gelijkheden van het derde Zomer- school-thema van Terra Nova: kunst en cultuur. Aan de orde komen: de zomer als thema in de muziek, kijken naar en uitleg krijgen over oude en nieuwe kunst in Tilburg (o.a. De Pont) en Den Bosch, de opera La Traviata van Verdi, verhalen vertellen en zelf tekenen. Daarnaast houdt ar cheoloog Johan Hendriks een inleiding over het ontstaan van Tilburg en jour- nalist/jurist Ger Dullens een verhande- Eind mei beginnen 26 mensen aan de eerste cursus voor vrijwilligers in de terminale thuiszorg. Na die oplei ding gaan ze familieleden en vrien den ondersteunen, die zich als man- telzorgers bekommeren om een stervende. Vanaf september zijn de vrijwilligers inzetbaar voor daad werkelijke hulp. De cursus is een ini tiatief van de Stichting Contour, Thuiszorg Midden-Brabant en het Platform Integrale Terminale Zorg. Daarnaast is er iedere maand een ex tra bijeenkomst waar de deelnemers vragen kunnen stellen en ervaringen uitwisselen. Verder doen ze praktische oefeningen, waarbij ze zelf de rol van patiënt op zich nemen. Vanaf september moet blijken of er be hoefte is aan meer vrijwilligers. Is dat het geval, en daar lijkt het op, dan start volgend voorjaar een nieuwe opleiding. overzicht over sterven door de eeuwen heen. Ook praten gen ervaring ren zij over de praktische zerg v stervenden, zien ze een film over beleving van ziekte, sterven en door oefenen ze sociale vaardigheden. De laatste les gaat in op de houding en de plaats van de vrijwilliger en de prak tische gang van zaken. Het is 's zomers maar een tamme boel in de stad. O.K., er is de kermis, maar de speciale activiteiten voor ouderen liggen vrijwel allemaal stil. Veel ouderen hebben bovendien te weinig geld om op vakantie te gaan. En als dat wèl het geval is, gaan ze in het voor- of najaar. Saai dus, die zo mer. Voor wie er zo overdenkt èn graag op een plezierige manier wat leert, is er dit jaar in juni en juli in Tilburg voor het eerst de Zomerschool. "Om mee te doen is geen voorkennis vereist, wel interesse", zegt Fred Grooten- boer, directeur van volksuniversiteit Terra Nova. Terra Nova en de stichting Volwasse neneducatie Midden-Brabant (SVEM) organiseren de Zomerschool. "We kre gen vaak te horen: 'Als wij ouderen veel tijd hebben, zijn jullie juist dicht"', vertelt de directeur van Terra Nova. "Daarom waren we al ruim drie jaar op zoek naar zinnige activiteiten voor de zomer. Toen zijn we gestuit op de Zomeraca- demie in Amsterdam. We hebben ge keken hoe zij het aanpakken en daar vervolgens onze eigen, andere uitwer king aan gegeven." Dankzij een subsidie van de gemeente is de Zomerschool nietduur. "We willen dat deelname ook mogelijk is voor mensen met een platte beurs", zegt Grootenboer. Deelname voor die drie weken kost slechts 65 gulden. Leden van ouderenbonden en mensen die al een cursus volgen bij Terra Nova of SVEM krijgen daarop nog eens 5 gul- den korting. jroep melos :den van zanggroep Melos", om ter gele- 10-jarig bestaan een eren. Laat iets van je ;ptember de hele club :em contact op met ’ijll (04242-85134) of (04242-86958). vido lag eens een vertrou- villen over hun over- jn welkom tijdens de I p 17 mei van 14.30 tot 1 wijkgebouw Loven- at 164 te Tilburg (in- orion, Zaal 2). Info: Rie Lewerissa is de huidige project coördinator van de Vrijwillige Termina le Thuiszorg in Tilburg. "De meeste cur sisten hebben al ervaring met stervensbegeleiding. Of door een baan in door wat ze meeger gaat er vooral om de ren, zich kunnen verplaatsen in positie van familieleden of vrienden. Dan geeft het werk ze veel voldoening." De vrijwilligers komen niet in de plaats van de professionele thuiszorg, aldus Lewerissa. "Wij zijn er om de familie en vrienden te ondersteunen, te vervan gen en bij te staan." De professionele hulp is er als dat nodig is en neemt ta ken als wassen, verplegen en injecties geven op zich, stelt ze. “Wij zijn er geen hele dagen, vaak gaat het om nachten of om een paar uur overdag. Het kan dat iemand even weg wil en dan kun nen wij hem of haar aflossen. Wij zijn er als de familie ons nodig heeft." In de praktijk zullen de nieuwe vrijwilli gers vooral te maken krijgen met oude ren. Tachtig procent van de terminale pa tiënten is ouder dan 60, aldus Leweris sa. 'Maar in de praktijk zijn wij er voor iedereen die een beroep op ons doet.' Dat de cursus in Tilburg van start gaat is geen toevalU it een onderzoek is ge bleken dat in de regio Tilburg/Goirle de vraag naar terminale thuiszorg erg groot is. De cursus in Tilburg dagdelen. Na een kt krijgen de cursisten In vroeger tijden werden kinderen ook wel "wandelend kapitaal" genoemd: een garantie voor een onbekommerde oude dag. Hoe meer je er had, hoe groter die waarborg. In vele delen van de wereld geldt dat nog steeds: kin deren zorgen voor hun bejaarde ouders. Bij ons is die zorg overgeheveld naar de staat. Die int premie op het loon en keert de AOW uit. Een tekort komt ten laste van de schatkist. Drees heeft dat in de jaren vijftig zo geregeld. Maar nu rijst de vraag: hoe onbetaalbaar wordt de AOW? Het aantal ge boorten is intussen drastisch gedaald tot beneden het 'vervangingsni veau': gemiddeld minder dan twee kinderen per echtpaar. De grote na oorlogse generaties hebben veel minder kinderen voortgebracht. Zij zullen daar ongetwijfeld goede redenen voor hebben gehad. Het gevolg is wel dat straks (rond 2010) deze kleinere generaties voor de opgave staan grotere generaties een onbezorgde oude dag te garanderen. Dat zal niet eenvoudig zijn. Het "wandelend kapitaal" is niet groot genoeg. De regering ziet dit aankomen en loopt er alvast op vooruit met het devies: premies omhoog, uitkeringen omlaag. Maar dat zal helpen als een drup pel op een gloeiende plaat. Als de kleinere generaties niet in staat zijn het vergrijsde deel van de be volking te onderhouden, wordt het creperen. Als we dat niet willen toe staan, zal een drastische herverdeling van de welvaart onontkoombaar zijn. Zo niet, dan zullen nog meer ouderen 'vluchten' naar partijen, waar van ze denken dat die hun belangen behartigen. Lage drempel Veel onderwerpen van de Zomer school hebben te maksn met Tilburg. Dat is helemaal het geval bij de drie the ma's, waarin cursisten zich bij de stich ting Volwasseneneducatie kunnen ver diepen. "De twee vaste docenten van de SVEM hebben vooi thema's geko zen waar ze de rest var het jaar weinig aan toe komen. Hun rnanier van wer ken betekent dat ze ock aansluiten bij andere activiteiten meteen lage drem pel", aldus Grootenboer. Dat betekent de docenten met de deelnemers ideeën uitwisselen over drie hoofdthe ma's. De eigen inbreng van cursisten is daarbij erg belangrijk. Eerste thema bij de SVzM is natuur en milieu. Daarbij gaat hetniet alleen over de natuurgebieden rond de stad, maar ook over de verandeiingen door de aanleg van wegen, nieuwe wijken en industrieterreinen. Daarnaast wordt Nieuwsgierigheid Deelnemers aan de Zomerschool bij Terra Nova moeten kiezen uit drie the ma's, maar beginnen het programma gezamenlijk en sluiten dat ook op die manier af. De opening is de lezing met de toepasselijke titel 'Over nieuwsgie righeid' door Paul Overmeer van de Seniorenacademie. Anton van Oir- schot, schrijver van vele boeken over antiek en kunst, sluit de Zomerschool van de volksuniversiteit af met de le zing 'Tussen kunst en kitsch'. Tussen opening en sluiting kan men zich drie weken bezighouden met het thema 'Tilburg, een levende stad'. Daarbij houden deskundigen onder meer inleidingen over beeldhouwkunst op straten en pleinen, het werk van ad vocaten, Tilburg tijdens de Tweede Wereldoorlog, vluchtelingen en over de geschiedenis van onze gezond heidszorg. Ook komt Ad de Wolf, de kersverse wethouder van financiën, praten over 'het Tilburgs Model', ofwel het huishoudboekje van de gemeente. Het tweede keuzethema -zingevings- ling over de grens tussen openbaar heid en privacy. Grootenboer verwacht dat de Zomer school zal aanslaan: "Alle ouderen bonden hebben suggesties gedaan voor onderwerpen. En als je er over praat met mensen zeggen ze dat het een leuk idee is. De subsidie komt wel uit een ander pot je, maar eigenlijk is het een Zomertrac- tatie voorouderen." De Zomerschool wordt op drie dins dagen en donderdagen gehouden. Terra Nova begint op dinsdag 28 juni en eindigt op donderdag 14 juli. De SVEM start een week later op dins dag 5 juli en stopt op donderdag 21 juli. Minimumleeftijd 50 jaar. Bij de twee instellingen is een folder en mondelinge informatie over de Zomerschool te krijgen. De cursus sen worden ook daar gegeven. De adressen (ook voor opgave): Volksuniversiteit Terra Nova, Nieuwlandstraat 44-46, 5038 SP Til burg; tel. 426269. Stichting Volwas seneducatie, Tivolistraat 6, 5017 HP Tilburg; tel. 433979. van Kindervakantie- idelbosbijhetJeugd- ourgetstraat 27 in Til- zaterdag van 12-15 Verzamelaars Ver in de zaal van de Vre de Kwaadeindstraat aterdaga.s. van 14-17 enbeurs in De Werft, 3a in Kaatsheuvel. 10- 17 uur. in voetbalvereniging Ie Tilburgseweg, het i De Hovel in Goirle. gvan 12-18 uur. 5 muntenbeurs van Vereniging Tilburg Lijnsheike 8 in Til- van 10-17 uur. .markt van buurtver- >lein e.o. aan het Has- irg. Komende zondag A.V. Attila achter de n de Goirleseweg te a.s. van 10-17 uur. van C.V. De water- lavenzicht te Tilburg. 11- 17 uur. markt in wijkcentrum de Zwijgerlaan 61 in laga.s. van 10-15 uur. gepraat over milieuwetgeving en gaan de deelnemers waarschijnlijk op stap om meer te weten te komen over het verdwijnen van 'die boom op de Heu vel'. Bij het tweede thema kijken de cursis ten naar verleden, heden en toekomst van kunst en cultuur in Tilburg. Daarbij kan gepraat worden over architectuur, het opknappen van gebouwen en wij ken, de 'herboren' schouwburg en de bouw van het popcluster, dat o.a. Noor- derligt gaat vervangen. Veranderingen staan ook centraal bij het derde thema: de actualiteit in Tilburg. Hierbij gaat het om veranderingen op sociaal (nieuw komers), economisch (zakenwereld) en ander gebied, zoals de vele takken van onderwijs.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1994 | | pagina 11