I "Het is een uitdaging om de taxatiekwaliteit op een hoog niveau te brengen11 I tPTTIjj ROM Dit is een publicatie van het gemeentebestuur van Tilburg I ijl mb Voor meer informatie i. DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 5 mei 1994 - pagina 9 4 pagina 8 emeentenieuws Hans Bakx, hoofd bureau taxaties: Hans Bakx: "bij de taxaties gaan we uit van groepen indentieke woningen. Eureau De waarde van de wdning op 1 januari 1 992 is bepalend voor de hoogte van de onroerende-zaakbelasting van dit jaar. Belastingkrant gedt opgt Van< twee r mogel Ook dit jaar grootscheepse hondencontrole ■s Bakx met je het Op deze twee extra pagina’s van Gemeen tenieuws treft u informatie aan over de gemeentelijke belastingen in 1994. Wie deze informatie wil bewaren neemt schaar of mesje ter hand en snijdt de dubbelzijdige pagina er uit. die manier “'aarde L^i^end er een is geweest." mroerende- tarde van uw woning 60 x 6,23 f 373,80 60 x f 4,99 f 299,40 van f673,20. Heen gebruikersbelasting.B alle gegevens. Op kunnen we de nieuwe wa< van een woning uitsteken bepalen, zonder dat taxateur op bezoek i< 'Op straat' Toch blijven er circa 20.000 objecten over die individueel moeten worden getaxeerd. Hans Bakx: "Dat zijn onder meer gecompliceerde woningen (vrijstaand, 2- onder l kap, woningen in oude wijken), maar ook bed rijf sobjecten, ziekenhuizen en scholen. In deze categorieën is het onmogelijk om één lijn te trekken. De verschillen, bijvoorbeeld in ligging en kwaliteit van de panden, zijn daarvoor te groot. De individuele herwaarderingen De gemeente Tilburg is wettelijk verplicht om eens in de vijfjaar alle panden een nieuwe waarde toe te kennen in verband met de onroerende- zaakbela: Herwaardering of taxatie wordt dat genoemd. In 1 99i werd gestart met een ui herwaarderingsronde. Bureau Taxaties van de afdeling Belastingen lec astingen. catie In 1992 i nieuwe blijven natuurlijk 't meest interessant. Zelf houd ik me tegenwoordig wat minder bezig met de taxaties op zich, maar de overige taxateurs zijn zeker 80% van de werktijd 'op straat' te vinden. Ik hoor van hen positieve geluiden over de Tilburgers. We hebben in deze taxatieronde nauwelijks incidenten meegemaakt. We trachten ons vanzelfsprekend altijd vriendelijk op te stellen. Dikwijls plegen we toch een inbreuk op de privacy van bewoners, omdat het door de aantallen niet mogelijk is afspraken te maken vöor individuele taxaties. Soms moeten we tot op zolder een huis bekijken. Dan is het toch fijn als mensen hun medewerking verlenen." Afdeling Belastingen/Bureau Kwijtschelding adres: Stadhuisplein 1 30 telefoon: 429351 ƒ429352 openingstijden: mat/mwoe 08.30 - 1 6.00 uur; do 08.30 - 19.00 uur (geen avondopenstelling in juli en augustus); vrij 08.30 - 1 2.30 uur Voor: belastingtarieven, hoogte van de aanslag, samenstelling van de aanslag, belastingverordening, informatie over afhandeling bezwaarschriften, kwijtschelding (buiten openingstijden van bureau kwijtschelding), alleenwonendenrestitutie. Gemeentelijk Informatiecentrum adres: Stadhuisplein 132 telefoon: 358575 openingstijden: ma 13.00- 1 7.00 uur; di t/m vrij 09.00 - 17.00 uur; za 12.00- 16.00 uur Voor: folder kwijtschelding, formulier aangifte hondenbelasting, subjectsubsidieformulier, formulier alleenwonendenrestitutie. Deze belastingpagina’s hebben uitsluitend een informatief karakter. Aan de inhoud kunnen geen rechten worden ontleend. Het verschil tussen 'belasting’ en ‘heffing’ Niemand ziet ze graag komen, de belastingaanslagen die we jaarlijks van de Rijksbelas- tingdienst of de gemeente krijgen toegestuurd. Het gaat meestal om bedragen die we liever voor iets anders zouden gebruiken. Daarom is het goed te weten waarvoor de belastinggelden worden gebruikt en hoe de tarieven zijn samengesteld. Kan een gemeente haar tarieven zelf bepalen of is ze nog aan bepaalde regels gebonden? U als betaler merkt er niet zo heel veel van. Maar niet alle gemeentelijke belastingen zijn ook werkelijk een 'belasting'. Peter van Leeuwen, hoofd van de afdeling Belastingen: "Naast de 'belasting'is er ook nog de zogenoemde 'heffing'. Het verschil tussen beide vormen zit zieniI1. kort gezegd in het doel waarvoor culture de opbrengsten worden gebruikt, tarieve Het rioolrecht, de afvalstoffen- ajs de heffing en de afvalwater- zuiveringsbijdrage zijn heffingen. Dit betekent dat de gemeente moet zorgen dat zij jaarlijks zoveel aan bijvoorbeeld rioolrecht binnenkrijgt dat met dit geld het rioolstelsel kan worden aangelegd en onderhouden. En van de bijdragen voor de Rekenvoorbeeld onroerende-zaakbelasting Een voorbeeld om te verduidelijken hoe de om zaakbelastingen wordt berekend. Stel: de waa bedraagt per 1 januari 1992 f 180.000,-. Het verschuldigde belastingbedrag wordt-.als volgt bepaald: f 180.000,-f 3.000,- 60 eenheden. U betaalt dan: eigenarenbelasting gebruikersbelasting In totaal bent u een bedrag verschuldigd v Heeft u een huurwoning, dan betaalt u all< Iedere inwoner van de gemeente Tilburg die één of meerdere honden in zijn bezit heeft, moet hondenbelasting betalen. De hoogte van de belasting is afhankelijk van het aantal honden dat u bezit. De tarieven voor 1994 bedragen f. 112,- voor de eerste hond, f. 159,- voor de tweede hond, en f. 1 89,- voor de derde hond. Kennels betalen een vast bedrag per jaar van f. 354,-. Zelf aan- en af melden U moet uw hOnd(en) zelf bij de gemeente aan- en afmelden. Speciale aangifteformulieren zijn verkrijgbaar bij de afdeling Belastingen, en bij het Gemeentelijk Informatiecentrum. In de loop van het jaar kunnen veranderingen optreden, waardoor het bedrag waarvoor u bent aangeslagen niet meer geldt. U kunt bijvoorbeeld een hond erbij nemen of uw hond overlijdt. Geef deze veranderingen zo snel mogelijk door aan de afdeling Belastingen. Zij zorgen direct voor een aanpassing van het belastingbedrag voor de eventuele resterende honden. Overigens worden bedragen onder de f. 25,- niet terugbetaald en ook niet in rekening gebracht. Hondencontroleurs in actie Tussen 16 mei en 6 juli zullen 7 hondencontroleurs alle Tilburgse adressen controleren op aanwezigheid van honden. De controleurs kunnen zich legitimeren, en vertellen de bewoner(s) het doel van het bezoek. Is een bewoner niet thuis en constateert de controleur dat er wel een hond aanwezig is dan laat de controleur een controlestrook achter. U ontvangt dan binnen afzienbare tijd een aanslag voor het gehele belastingjaar. Is de hond echter pas in uw bezit dan kunt u voorkomen dat u een aanslag over het gehele jaar ontvangt. U heeft nu nog de gelegenheid om zelf aangifte te doen. U ontvangt dan een aanslag over de werkelijke periode dat u houder bent van een hond. De aanslag De meeste hondenbezitters hebben eind februari de aanslag hondenbelasting ontvangen. Hondenbezitters die hun hond gedurende het jaar hebben aangemeld, of via de controle zijn jespoord, kunnen de aanslag eind oktober ontvangen, taf de dagtekening deze staat op de aanslag vermeld heeft u maanden de tijd om het bedrag te voldoen. Kwijtschelding is elijk voor maximaal 1 hond. externe taxateurs ongeveer 80.000 Tilburgse panden opnieuw gewaardeerd. Hans Bakx, hoofd bureau Taxaties: "Het is elke keer een uitdaging om de taxatiekwaliteit op een hoger niveau te brengen. Vroeger begonnen we aan de ene kant van de stad en eindigden we aan de andere kant. Me komst van automatisering Peter van Leeuwen, hoofd van de afdeling Belastingen: "het verschil tussen een 'belasting' en een 'heffing' zit in het doel waarvoor de opbrengsten worden gebruikt.” afvalwaterzuivering worden de kosten van de twee Tilburgse zuiveringsinstallaties betaald." Geen winst Het principe van heffingen is dat de tarieven zo zijn vastgesteld dat ze kostendekkend zijn, de gemeente mag hier dan ook geen winst op behalen. De tarieven voor belastingen zoals bijvoorbeeld de onroerende- zaakbelastingen zijn niet aan de kostendekkende regels gebonden en zijn dus vrij. De gelden die de gemeente binnenkrijgt als belastingen gaan naar de pot 'algemene middelen' en worden gebruikt voor verschillende gemeentelijke taken als bijvoorbeeld aanleg en onderhoud van wegen, straatverlichting, groenvoor zieningen en susbsidies aan rele instellingen. De tarieven van zowel de heffingen als de belastingen worden jaarlijks vastgesteld door de Tilburgse gemeenteraad. Daling belastingtarief "Vanaf dit jaar zullen inwoners van Tilburg een nieuwe vastgestelde waarde van hun pand aantreffen op de aanslag onroerende- E zaakbelastingen. In bijna alle gevallen een hogere waarde, want de prijzen op de woningmarkt zijn tussen 1988 en 1992 flink gestegen." Het lijkt wellicht dat de gemeente vanwege deze hogere waarderingen veel extra geld opstrijkt via de onroerende- zaakbelastingen. Dat is niet zo. "Voor elke f 3.000,- waarde van een pand geldt een vast belastingtarief", geeft Hans aan. "Dit tarief is juist nü mt circa 16% gedaald, vanwege het in waarde gestegen onroerend goed. Doordat woningen gemiddeld meer in prijs zijn gestegen dan andere objecten, zullen de aanslagen voor de woningen in de meeste gevallen wel hoger zijn dan vorig jaar. Maar de gemeente rekent zich daar niet rijk door. De opbrengsten mogen alleen stijgen vanwege een toename van het aantal panden of als gevolg van verbouwingen die leiden tot waardevermeerdering." Geautomatiseerd sys teem Het is natuurlijk ondoenlijk om elk pand afzonderlijk te herwaarderen. Daarom worden circa 55.000 objecten via een geautomatiseerd taxatiesysteem benaderd. "We gaan uit van groepen identieke woningen", aldus Hans Bakx. "We moeten immers vergelijkbare panden met een vergelijkbare ligging op een vergelijkbare wijze taxeren. Binnen elke groep wordt een aantal panden opgenomen en van een nieuwe waarde voorzien. Bij zo'n 10% van de objecten taxeren we in de panden zelf. De gegevens uit de individuele taxaties worden met behulp van de computer toegepast op de overige panden. De taxateurs controleren daarna hebben we een totaal nieuwe een super-de-luxe keuken, aanpak ontwikkeld. We verdelen worden echter niet volledig de panden hu in diverse groepen meegenomen in de en gaan van daaruit aan de slag." herwaardering. Als de bewoners besluiten om de woning te Eén prijspeil verlaten, kunnen nieuwe dat op 1 januari 1992 gold op hebben de woningmarkt. Om alle inwoners rechtvaardig en Dalinn r afdeling Belastingen legde gelijk te behandelen, wordt eind april de laatste hand aan dit prijspeil gehanteerd voor de herwaardering. Eind mei alle objecten. Dus ook voor gaan de belastingaanslagen panden die pas na 1992 zijn de deur uit. Vijf gemeentelijke gebouwd. economisch verkeer Vrij jero. vertaald betekent dat: de verkoopwaarde van een woning, in onbewoonde staat. Hierbij houden we rekening met specifieke verbouwings- of aanbouwwerkzaamheden. en die deels een iwaarde vertegen gen, zoals de inbouw van ien:

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1994 | | pagina 9