Afscheid van de Lindeboom Fietsen voor Zuinig Stoken wal - audio-video «Onder de Lindeboom», mijmeringen uit het Midden Brabantse 1695 Toespraak van wethouder F. Horvers g rati s 1COMBI-FOTO F1 uursFöt°serv'« rss I Onder de lindeboom MOEDERDAG TIPS! .BOD KEN J! ilburg £75 Bartels, Het Lindewonder (Tilburgs sprookje, deel 2) I Donderdag 5 mei 1994 pagina 7 DE TILBURGSE KOERIER '94 pagina 6 Ie volgende mei om iur mevr. Appels uit Oisterwijk ontvangt haar nieuwe fiets (foto: De KleppermanInte lur dienst uur inderen teel fie CaiFT^M'"mF N°°rd I inderen e A.4 rting met een i arrangement BESTERDRING 161 - WAGNERPLEIN 46 - CAMPENHOEFDREEF 17 Jechtering :l 6 19,90 14,90 0 45,00 0 7,50 7,50 59,90 14,90 Don van Gijsel 9,90 79,50 5 29.90 16,90 14,90 The Harmony Singers...! Der Lindenbaum - De Lindeboom end! gegaon, Hans Roothaert Houdoe he. 7 Nokia 5554 stereo Besterdring 87, Tilburg, 013-431489 tel. 435944 Uw Nokia- specialist Eigen technische iwste is! i 9 De Tilburgse familie Otten won eveneens een nieuwe tweewieler (foto: Van Eyndhoven) Produkten van Nokia zijn altijd net even anders. Anders wat betreft bedie ningsgemak en techniek, maar ook anders wat betreft design. Een voorbeeld van zo'n typisch Nokia produkt is de door de Consumentenbond geteste 5554 VT Stereo teletekst. Conclusie Consumentengids, mei 1994: 9 de familie Barzilay, gelukkige winnaars in Berkel-Enschot (foto: Geert van Loon) ’■gewoon hier te staon, tussen de Heik- zrken. BESTE KOOP bij de stereo-tv's is de Nokia 5554 VT (fl 1300,-) b r I liiiiiiiii"1.."! SPECIALE AKTIEPRIJS J2W 1199,- urg 013-362033 SONY AUDIO Audio tapes 60 min. 3 STUKS met GRATIS Mc-Donalds hamburger mar 'nen droom irgs sprookje begint vurtaon mee: 'nen Lindeboom... voor 45,- handboek intensieve be taliteit en stabi dat het nie* deboom ti heid van pas :-~;staaner «verleg Monumi 'gen. 0 voor 19,50 Meej mennen opa, zonne vent, En gij zult hier straks wir zitte As gij zelluf opa bent. KODAK GOLD 2-patk - 24 foto’s van 25,95 b b m of Art. Ik hè as 'n kloek m’n takken gespreid om oud en jong te beschutten en toen ik hil oud wier waarde gullie bereid om m’n takken te onderstutten. Ik hè altijd midden in 't leve gestaon, in 't Middenbraobantse zaand. Mar dè leven is op 't lést wè té rap in de schoonste stad van 't laand. Wetter overblèft dè is hil gauw gezee, dè is nog n en 't Tilbur Er was es.. Dus as 'r niks gebeurd waar, Zo deezen boom 'r naa nie zèèn. lindeboom op de Heuve derdom of door ee geven zou. Zoud... werken? Zou dan Doar stao 'n hert, dè lékt net echt, En dan kèèke me meepesaant Of Willem II gewonne heej, Op de borde bij de kraant. Stam lindeboom wellicht in museum De politiek moest nog even afreageren. Nadat een meerderheid van de raadscommissie ruimtelijke ordening ruim twee weken geleden besloot de lindeboom om te laten hakken, werd de dis cussie afgelopen vrijdag in dezelfde commissie nog eens dunne tjes overgedaan. Onderwerp: was er wei een goede beslissing ge vallen over de jonge linde die uit de stam van de oude tevoorschijn was gekomen. 14,90 zhtswerk 9,90 12,50 it gebonden 0 17,50 wordt als stad, bezure. 'k Hè hier nouw bekaans 400jaor gestaon en ik hè hil wè zien gebeure. ior 5,e‘oen lh zaag wè de meense elkaor aon hebbe gedaon. stL_A 'k et ammaol gewete had teveure. Dan waar ik toch in Tilburg kome staon, tussen de gewone Tilburgse meens, die ik in bruiloften, processies en begraofenissen zag gaon en van de kerk naorde kroeg, hers en geens. Die ermoei en welvaort mee hee gemaokt mar altij hard is blijven werken. Ik hè ze gesteund deurgt ese en de Heuvelse kerk De aktie Zuinig Stoken, die jaarlijks georganiseerd wordt door de Midden- brabantse gasdistributeurs PNEM en tergas, is inmiddels beëindigd. Veel mensen stuurden hun ingevulde meter- kaart in en maakten kans op één van de nieuwe fietsen die door de energiebe drijven in het vooruitzicht werden ge steld. De fietsen werden in onze regio uitge reikt aan mevr. Appels in Oisterwijk, de familie Otten uit de Tobias Asser- laan in Tilburg en de familie Barzilay aan het Mariahof in Berkel Enschot. Daarnaast ontving de heer Otten nog een regenpak van de firma Noud van Loon. Wé viete de Zuid-Ooster bus Vanaf Enschot nor de stad. (Naodè ons opa d'r bij de Schutsboom Irst nog intje had gevat.) Kik, zi ons opa, d'n dieje daor Dèt is naa Willem Twee En dè 's dus dieje grooten boom Die 'k straks al teege-noe zeej. Daor hedde Riche, en dè'st beroow, Lopt mar 's efkes meej, Want giender, aon d'n overkaant, Is d'etalaazie van AaBe. van net reent op symoonsene wijze op Zich kon nemen. Mensen gaven hem deze eerbiedwaardige status omdat leven en natuur overbrekelijke bondge- noten waren. ingest Ook mij als geboren en getogen Tilbur- o verte ger heeft de lindeboom altijd tot de ver- Monumentencommissi beelding gesproken. Hij was imposant vanBenWenderaadsc decor bij de religieuze manifestaties als telijke Ordening, Oper Lindeboom vurbij gegaon zijn. Mar hij hee ze ammaol overleefd... tot nou toe dan. Hij heeg'et gebracht tot kruik on der de borne en boom onder de kruike, zelfs tot kruik der kruike. In Tilburg op de heuvel daar staat een linde boom al meer dan honderd jaren zo statig en zo schoon bij 't ruisen van zijn bladeren klinkt zachtjes wat verdriet hij kan 't niet verklaren want blijven mag hij niet (2 x) Fors is hij aan 't verslijten door al de jaren heen hij moet wellicht verdwijnen al klaagt men steen en been hij is niet meer te redden D'n opa is al héél lang dood. Ik schat: zo'n duuzendjoar. De Lindenboom, die stoat 'r nog, Mar hij kraakt en aosemt zwaor. Hij stot 'r nog. Mar veur hoe lang Ik zögget echt nie wete, Mar d'r is êên ding dè 'k wel zeker weet: Diejen boom is glad verslete. 0 29,90 anderingen 0 9,9>' b i 't Is toch sund dè we er nou de bijl in motte zette: De Spaanse furie he et'ie durstaon en vur calvinisten is ie nie opzij gegaon. De Fraanse soldaote kon ie nie ver-staon en de Duitse soldaote kon nie uit-staon Mar mee de kruike heet'ie zich altij goed verstaon dus heet'ie aon positieve discriminaotie gedaon. Kiendjes speulden onder z'n takken, aauw mennekes kwamen er 'n pruimke pakke. Verliefden die dejen 't zittend op z'n banken en wie bedroefd was kwaam er zachtjes zitte janken. De Lindeboom en de maon. Ik denk er nog mee weemoed aon. Den oudste kruik houdt et vur gezien, u hij zee 't zal mijne kop wel dure Hoe moderner Tilburg des te meer mot ik 't... Toen kwaam 'r iemes nor de stad. Hij kwaam, zeej-tie, uit Gooi. Die pieste tegen 't bumke, En toen gruuide n-ut as kool. Onzen opa zweeg. En ik keek op Nor de blojkes en de takke. En op de kop van Willem II Zaat 'n duif, ik zaag 'm kakke. Ik zaat hier al, zeej onzen opa Afscheid van de lindeboom Vorige week woensdag op de Heuvel: droefheid, treurnis, on verschillige nieuwsgierigheid, half-verborgen blijdschap over het kappen van de eeuwenoude lindeboom. Ieder van de circa vierduizend aanwezigen had wel een reden voor zijn of haar aan wezigheid. In de dagen voor deze historische gebeurtenis was een deels spon taan programma ontstaan. Op deze pagina vindt u de Nederland se bewerking van Jan Molenschot van Der Lindenbaum van Franz Schubert, zoals het gezongen werd door de Harmony Singers, een tekst en gedicht van Hans Roothaert, Don van Gijsel en af scheidstoespraak van wethouder Frits Horvers. eenr eeuwse lindeboom woo een plaats voor geliefden, vooral nog op de heide stond. Ik stel me voordat onze Tilburgse linde- k” in de eerste helft van de ze- Kom mar 's efkes zitte hier, Op dees benkske, uit de zon. Dan za'k oe 's verte lie, Hoeg't mee diejen boom begon. Irst wo-g- 't héél nie gruuie, En 't bumke bleef héél klèèn. Hoew-oud, vruug ik, is diejen boom 1 En hij docht toen héél lang noa Héél zeker, zi-t-ie, wit 't noot Mar ik schat zon duuzend joar. Voorseizoen Nationale Biertap- wedstrijden 1994 Op woensdag 11 mei a.s. wordt in Til burg een regionale biertapwedstrijd in het 42e j aar van de Nationale Biertap- wedstrijden gehouden. In 1993 werd aan de wedstrijden, georganiseerd door het Centraal Brouwerij Kantoor (CBK), door meer dan 4.000 horeca- vertegenwoordigers deelgenomen. De wedstrijd staat open voor ieder ho recabedrijf dat bier afneemt van een in Nederland gevestigde brouwerij. Een deelnemer en/of horecabedrijf kan zich éénmaal per j aar voor een regio nale wedstrijd inschrijven. De win naars worden uitgenodigd voor de gro te landelijke finale tijdens de Horecava te Amsterdam, waar jaarlijks wordt ge streden om de titel "Landskampioen Biertappen 1994". Gezien het aantal horecabedrijven in de regio, zal de biertapwedstrijd garant staan voor een spannende competitie. De deelnemers worden door een be kwame jury beoordeeld op het tappen van een zo mooi mogelijk glas bier en op het uitschenken van een flesje bier. Iedere wedstrijd bestaat uit 2 voorron den, een selectieronde en 2 finaleron den. Inschrijvingen zijn mogelijk in de categorie individuelen, waarbij één persoon zowel tapt als serveert, of in de categorie teams, waarbij de één tapt en de ander serveert. Locatie: De Harmonie, Stationsstra 26, Tilburg. Aanvang om 13.30 ut De prijsuitreiking is om 17.30 uur. 't is ouderdom en pijn verdwenen zijn zijn twijgen het zal 'n leegte zijn (2 x) Veel wind en regen gierden doord'oude takken heen de heuvel deed hij sieren 't is jammer, hij moet heen herinnering moet blijven door 't zingen van dit lied als hij straks is verdwenen te redden is hij niet (2 x) Jan Molenschot Ik waar nog mar 'n héél klèèn boske Toen onzen opa zeej: we gaon In Tilburg nor un standbild kèèke, En d'n boom diese doar hebbe stoan. In het bijzonder lindebomen hebben al- processies waaraan ik als lagere-school- Stadsbeheer het besluit tot ontmar tijd tot de verbeelding van mensen ge- jongen met mijn klas deelnam. Zijn toen hebben genomen. Herstel van sproken. Dat blijkt nu ook weer en nog nog weelderige kroon bood beschutting is gezien de versnelde versie-,o steeds waar het onze eigen lindeboom bij alle weersomstandigheden. niet meer te verwachten. betreft. Hoewel hij met zijn naar schat- Toen al wekte het verbazing dat de boom t- men daar niet zoveel last». Nu 40 jaar later kan hij die bescherming De fabrieken die hij bedoelde zijn nage niet meer bieden. De last van zijn leeftijd noeg alle verdwenen; er zijn nieuwe en waarschijnlijk de last van verstening voor in de plaats gekomen. Tilburg is en verkeer hebben ondanks de jarenlan- veranderd, maar is Tilburg gebleven. Als ge intensieve begeleiding en zorg zijn vi- we voorbij gaan aan het feit dat alle leven „n stabiliteit zodanig aangetast, eindig is, dan kun je niet anders dan cotï- iet langer verantwoord is de lin- stateren dat we het met z'n allen voor te laten staan. Voor de veilig- deze lindeboom niet goed hebben ge- passanten kan niet meer worden daan. Dat moet ons allemaal aan het hart ii en dat is de enige reden dat in gaan. Als Tilburg een Moderne Indus- met deskundigen, gehoord de triestad wil zijn, zullen we met zin allen entencommissie, het college moeten werken aan een duurzame toe- JscommissieRuim- komst waarin ook lindebomen zich blij- enbare Werken en vend thuisvoelen. FUJI VIDEO VHS 3 üurs tape p.st. 8,95 2 st. 17,50 3 STUKS 25 iiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiibiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi Wij hebben ons bestaan aan bomen te danken en niet omgekeerd. :pen ze spot- iaboratorium -bliep. Moet hier weg - I d hout vol le- bliep Tuid alle noodklokken", riep I nieuw hout, toen de priester in de tempel. En de hele M 1 ze> terwijlze bevolking begreep het signaal van het i ;en container smeten. aanhoudend klokgelui. Het hele volk 1 moderne techniek. Zie kwam in opstand, waarna het lindehart Jl zijn oude stam weer terug kreeg. Jonge j takken en nieuwe wortels vlochten iH zich er snel weer doorheen. En uit de 11 oude wortels vormden honderden H nieuwe scheuten een levend monu- ment zoals nog nooit vertoond. Alle muziekkorpsen rukten uit en alle klokken beierden. Het leven kwam te- H rug. En de oude man trilde over zijn 1 hele lichaam toen hij het zag. "Leven is en blijft eeuwig", stotterdehij. "Iksterf van geluk." Vanuit de tempel werd hij drie dagen later begraven. Maar ieder- een besefte weer de betekenis van de boom voor de tempel. Geldzucht j maakte plaats voor nieuwe liefde. En j net als honderden jaren geleden spra- ken nu weer opnieuw de mensen: I "Boom, als generaties na ons opnieuw de dood gaan aanbidden, waarschuw j opnieuw, laat ons nooit alleen". Tyto van de Linde GroenLinks-raadslid Gijs Bax kwam -in navolging van de groep mensen die de afgelopen weken gepoogd heeft de oude linde te red den- met de stelling dat de Heidemij in februari al wist van het nieuwe leven. Volgens andere deskundigen had het jonge boompje ook op de Heuvel overlevingskansen. Bax had het dan ook passen der gevonden de jonge linde op de plek van de oude te laten staan. Voor die "emotionele binding” kreeg hij wederom alleen steun van VVD-er René van Diessen. Wethouder Frits Horvers hield echter staande dat eerst gedacht werd dat het jonge groen een uitloper was van de oude linde. Dat het een boompje was met een eigen wortelstelsel was een verrassing, aldus Horvers. De beslissing het jonge boompje voor verzorging over te brengen naar een gemeentelijke kas was volgens de wethouder "weloverwogen genomen. Het is wel een emotioneel prees geweest, maar ik heb er geen spijt van." Wat er met de oude stam gaat gebeuren is nog onbekend. Iedereen kan daar ideeën voor aandragen; binnenkort neemt het college van B en W een besluit. Horvers zelf zei in de commissievergadering er voor te voelen de stam te willen conserveren. Nagegaan zou moeten worden of die dan een plaatsje in het Noordbrabants Natuurmuse um aan de Spoorlaan kan krijgen. Ook wil Horvers bezien of er op de Heuvel "iets kan komen wat aan de lindeboom herinnert." "De boom is écht heilig", riep de oude onze kettingzagen eens door de dode man. "Helemnaal niet dood, maar ten stam glijden, onze reuzekraan de dode diepste verbonden met alle Lindebur- stam omhoog tillen. Leve de moderne gers. Hij waarschuwt tot het uiterste techniek." Iedereen werd echter voor onze techniekverering. "Belache- slechts stil van ontzag voor de boom lijk", brieste het stadsbestuur. "De zelf. De binnenste boomkem was door boom is dood. Omhakken. Nu. On- de kettingzagen net niet geraakt. Zo Nooit eerder is zo'n grote onthulde de boom als laatste teken de -zaagd, maar met onze hui- kern van zijn zogenaamd totaal weg- techniek moet het in recordtijd gerotte hart. Losgerükt van het li en. Waarschuw de pers in het hele chaam, maar springlevend. Zonder 1. Extra reclame voor onze tech- enig spoor van dood of verrotting! En cstad. En hang overal affiches met: duizenden mensen voelden hoe het i beetje Lindeburger kiest voor de hart van de boom sprak: "Waar zijn jul- j-‘--k-iiekstad'." he mee bezig. Ik ben het eeuwige le ven, de eeuwige liefde. Nooit laat ik jullie alleen". De verstokte techniek-aanbidders ech ter schreeuwden: "Wat een onzin. Een reuzerad hier met grote ronddraaiende letters 'moderne techniekstad"'. "Zon der boom moderne techNIETSstad", riepen de mensen. "Wij hebben ons be- an bomen te danken en niet om gekeerd." Ze werden echter over schreeuwt door moderne geluidsapparatuur: "Boompje -bliep- Beste koop: goede kwaliteit voor redelijke prijs. dewijk Napoleon, 'nen meens waor we komt dan de serieuze massaproductie, veul aon te danke hebbe gehad. Mar Geleuf mar detter hil we kruike aon de nog steeds bestond er ginnen Kruik- ezijker. Pas nao dè in 1827 de irste stoommachine bij van Dooren wier ge zet, komt de kruikezijkerij van de grond. Irst as liefhebberij en laoter /iiuiaai iiivi dood, ITlHcu ivu met alle Lind:’* waarschuwt tot het uit- echniekverering. "Belache- t stadsbestuur, cnjviïi is dood. Omhakken. Nu. middelijk. Nooit eerder is zo'n boom omgezaagd, maar met c dige techniek moet het in r lukken. Waarschuw de pers ir land. Extra reclame voor onze tech niekstad. En hang overal affiches met: 'Een beetje Lindeburger kiest voor de moderne techniekstad'." "Krankzinnig", riep de oude man. "Na tuur is meer dan techniek." Hij kreeg veel bijval nu, en de doodverklaarde boom leek het te horen. Vlak voor de kap toverde hij nog honderden hart vormige blaadjes te voorschjin: eeu wen lang gezien als liefdesverklarin gen van de liefde zelf. De mensen riepen de mer plukten ze als herinnering of riepen: staan aan bon "De boom mag niet weg". Ja, ze wier- gekeerd." Zi pen zich voor de graafmachines, de schreeuwt kranen, zagen en alle andere moderne geluidsapparatuur: "Boompje -blier techniek. Ze klommen in takken die heeft alleen -bliep-Ievenskansen - volgens de verhalen spontaan af zou- bliep- in ons biotechnologisch -bliep- den breken. En midden in de doodver klaarde boom van het eeuwige leven plantten ze een kruis. Net als de boom zelf generaties lang symbool van eeu wig leven. De aanbidders van de moderne tech niek echter schreeuwden: "alle leven is eindig. Ook van deze boom". "Nog do der dan we dachten", riepen ze spot tend over zich opofferend venssappen voor weer n "Harstikke dood", riepen z het kruis in een contair "Nee, dan onze r 't Is zund, daor gaotie dan, den boom der kruike. Den boom die nie alleen precies midden in Tilburg stao mar ok precies midden in Brabant. Het cen trum waoromheen bekaans 400 jaor lang 't leven in Middenbraobant zich hee afgespeuld. Alle wegen in Mid denbraobant kwamen uit bij den Lin deboom. 't Was nog net ginnen heili gen boom, offers zen er noot onder gebracht en er zen ok noot bedevaorte naor toe gehouwe. Wel vergaoderde de wijze manne on der z'n takken en zèn er oot vonnissen onder voltrekke. De galg hee'ter vlak neffe gestaon en 't schent dè in 1708 den rover en dief Jan Schrok bij de lin deboom geradbraokt is geworre. Denkt oew eigen es in: De Lindeboom stond er al in 1648, toen de vrede van Munster 'end maokte aon den 80 jaori- gen oorlog tege Spanje. De Verenigde Nederlanden wieren 'n zelfstandige staot. De Braobanders waren toen nog gin nederlanders mar generaliteitslan den en den deursnee Tilburger be stond nog nie. We| hebbe 'n stel van onze vurouders op 19 mei 1798 'n ste vig fist gevierd onder de Lindeboom omdè de franse generaol - Pichegru hier mee 'n leger de Bataafse Repu bliek was kome stichte. Ze moeten 'm toen goed geraokt hebbe, want: «nondejuu» zee Pichegru, «wè was dè cru» en daor moet ie dan 'n kr- uuik mee bedoeld hebbe, waor ,non nog jenever in deje. Den irste m gemaor wier pas in 1809 opgericht toen Tilburg stadsrechte kreeg van Lo- V

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1994 | | pagina 7