"Steeds minder drempelvrees om bij ons aan te kloppen" Dit is een publicatie van het gemeentebestuur van Tilburg Overdracht afvalwaterzuiveringsinstallaties per 1 januari een feit DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 5 mei 1994 - pagina 10 DE TILBUF emeentenieuws taling Belastingkrant Restitutie voor alleenwonenden laar >raf ■ente u le met Familii voorsti 'Alleen wereld staat AZB 'olgei ;ft om rolde" Djazze Het jubileum] kuntuvanavo van Schouwbi zien. Djazzex besta ting stelde het om de jazzd; theaterdansvo theaterdansvc actualiteit ene door steeds r frontaties met gaan en hierd leggen. Natie teren dat Djaz denken plaats Nederlands d presenteert ee vooruit. Artis der Hoff heeft kozen voor i mers. Van det Nederland w uitgenodigde dansdisciplint Djazzex te m; komtdeAmei Antony Rizzi, ken op het pr derHoffen va als danseres bonden is. Ee ma waarmee1 durf, visie en i »nla< i. Deze ing van I Alleen op Roefs) Opus One dat duktie "Alleet dag 8 mei inde £gvTS' (verschenen ii vondeling Rer harteloze stiel oude straatart de hond Capi trekken Remi dorp. Als de blijft Remi al overheersende houden: "waai De voorstellin dukties van op traditie van h ballet. Door 1 menten uit de zoals zang, tap staat de eigen: merkend is v< bliek maakt kennis met alk geregen doort wereld", dat al voorstelling 1c Artistiek leide de choreogra Brown bepaalt opus One in 1 delijke het arti zelschap. Daa van Vitalis vo< ziek is speciaa gecomponeert Speciale invulservice: in de maand mei zijn de loketten 1 en 2 op donderdagavond van 1 7.00 tot 1 9.00 uur ook geopend voor hulp bij het invullen van het kwijtscheldingsformulier. De in Tilburg gelegen afval waterzuiveringsinstallaties worden door de gemeente per 1 januari 1995 overgedragen aan het Waterschap De Dommel. Dat heeft de gemeenteraad in april 1993 besloten. 9DeSunshir, De Sun John Kraaijka Johnny Kraaij Robert van b op zaterdag 7 Schouwburg Vroeger trade artiesten vaal aan avond op i sketches en ai de duizendei arisch geword miekenmetel tensiever en huwelijk. Ooi hevig en het u duo was vaa echtscheiding meerd, sinds l gaat "De Suns Een van de pa loos en veree contact met di die theaterage het tweetal ot keer in een tel •die beroemde het duo is ind uit elkaar gegi Wijziging betaaltermijnen De termijnen waarbinnen de onroerende-zaakbelastingen (OZB) en het rioolaan- sluitrecht moeten worden betaald zijn gewijzigd. Tot 1993 moest de OZB binnen uiterlijk drie maanden worden betaald. De aanslag rioolaansluitrecht moest in zijn geheel worden betaald uiterlijk drie maanden na de dagtekening van de aanslag. De gemeenteraad heeft besloten deze termijnen te verlengen. Zo kan de belastingdruk voor de burger enigszins worden verlicht. In 1994 geldt voor de OZB de volgende regeling: de eerste termijn vervalt twee maanden na de dagtekening van de aanslag. Op dat moment dient u de helft van het belastingbedrag te hebben betaald. Voor de bet< van de andere helft heeft u Subject-subsidie Het verwerken van de kwijtscheldings-aanvragen begint voor bureau Kwijtschelding na de kennisgeving afvalwater zuivering s bijdrage, afvalstoffenheffing en hondenbelasting in februari. "Vanaf dit jaar kunnen burgers het gehele jaar door een aanvraag indienen voor kwijtschelding van deze belastingen. Wordt er ook subject-subsidie aangevraagd, dan moet dit gebeuren vóór 1 juni 1994", licht San Horvers toe. "De gemeente geeft deze subsidie om mensen met een minimaal inkomen bepaalde uitgaven te laten doen die hen betrokken houden bij de maatschappij. Als iemand bijvoorbeeld geen geld heeft om lid te worden van de biljartvereniging kan hij daarvoor subject-subsidie aanvragen." Moment van aanvragen belangrijk Eind mei ontvangen alle Tilburgers hun aanslag Kwijtschelding van gemeentelijke heffingen toekomst de zuiverings- i installaties overdragen. 5 Gevolgen van overdracht voor ‘r particulieren De kosten van de exploitatie van de afvalwaterzuiverings installaties worden gefinancieerd uit de verontreinigingsheffing. In Tilburg beter bekend als de Afvalwaterzuiveringsbijdrage (AZB). Deze bijdrage wordt zowel van particulieren als van bedrijven geheven. Voor een woning is jaarlijks een vast bedrag verschuldigd. Dit bedrag is gebaseerd op 3 vervuningseenheden. Aan het begin van ieder jaar wordt u een kennisgeving toegezonden waarop vermeld wat u in het desbetreffende jaar aan AZB verschuldigd bent. Vervolgens wordt het bedrag ingehouden via de maandelijkse voorschotnota's van de PNEM. Op de eindafrekening van de PNEM wordt eveneens een inzicht verstrekt over de ingehouden bedragen. Vanaf 1995 zal de AZB echter niet meer door de gemeente Tilburg worden opgelegd, maar door het Waterschap De Dommel. Het aantal van drie vervuilingseenheden is landelijk geregeld en zal dus niet Vanaf 1 januari 1 995 is De Dommel eigenaar van de afvalwaterzuiveringsinstallatie Tilburg en Amsterdam zijn momenteel nog de enige steden in Nederland die zelf afvalwaterzuiveringsinstallaties exploiteren. In feite gaat het hier echter om een taak die aan de waterschappen is toebedeeld. Ook Amsterdam zal in de nabij niet achteraf terugbetaalt, maar op grond van meldingen vooraf laat betalen voor slechts 1 vervuilingseenheid. De alleenwonendenrestitutie hoeft maar eenmaal te worden aangevraagd. Zolang uit controle niet blijkt dat men niet meer alleen woont vindt ieder jaar automatisch een terugbetaling plaats. Met het Waterschap de Dommel wordt nog overleg gepleegd op welke manier degenen die jaarlijks een restitutie ontvangen, in de toekomst moeten handelen. Na 1 januari 1995 dienen nieuwe verzoeken om restitutie in ieder geval te worden gericht aan het Waterschap De Dommel. Ruimschoots voor het einde van het jaar zal hierover nog informatie worden gegeven. Doorgeven verhuizingen van groot belang Maak van achterblijvers geen spoorzoekers. Die opmerking kom je, vooral tegen de vakantietijd, heel veel tegen bij reisbureau's en dergelijke. Iedereen kent de bedoeling hiervan, namelijk zorgen dat altijd bekend is waar je op vakantie verblijft en datje bereikbaar bent. Hetzelfde geldt eigenlijk ook voor de gemeente. Het komt regelmatig voor dat brieven en dergelijke terugkomen omdat de geadresseerde zijn verhuizing niet heeft doorgegeven. Dan moet er een onderzoek worden ingesteld. En daar is veel tijd en ook geld mee gemoeid. Zo is bij de onroerende- zaakbelastingen de situatie op 1 januari van het belastingjaar erg belangrijk. Degene die op dat moment bijvoorbeeld gebruiker is van een woning moet voor een heel jaar belasting betalen. Om te bepalen wie op 1 januari van het belastingjaar gebruiker is van een woning wordt met name gebruik gemaakt van de gegevens uit het bevolkingsregister. Is daarin niet op tijd een verhuizing doorgegeven, dan leidt dit tot een onjuiste aanslag. Om dit weer te herstellen dient degene die de aanslag heeft ontvangen zelf weer actie te ondernemen door een bezwaarschrift in te dienen. Allemaal een verspilling van tijd en geld, zowel voor de belastingplichtige als voor de gemeente. En dit had kunnen worden voorkomen als de verhuizing tijdig was doorgegeven. Een eenvoudig kaartje naar de afdeling Burgerzaken en/of de afdeling Belastingen is voldoende. aanvraag te worden ingediend. Bij kwijtschelding is vooral het moment van aanvragen bijzonder belangrijk. Op het moment dat je geen of weinig geld in de knip en op de bank hebt, kun je 't beste op aanvragen. Veel aanvragers houden daarmee geen rekening bij het invullen van het aanvraagformulier." Woonlasten in Tilburg iets gestegen Tilburg presenteert zich als een stad waarin het goed wonen en werken is. Dat betekent dat de gemeente verschillende voorzieningen moet treffen om het wonen binnen de gemeente aantrekkelijk te maken en te houden. Ook de hoogte van de belastingtarieven heeft daar natuurlijk mee te maken. Vorige maand is het "Belastingoverzicht grote gemeenten' gepresenteerd. Dit overzicht wordt jaarlijks uitgebracht door de gemeente Tilburg in samenwerking met de in het overzicht opgenomen gemeenten. Als we Tilburg vergelijken met andere steden tussen de 150.000 en 200.000 inwoners dan doen we het nog niet zo gek. In 1994 is Eindhoven binnen deze categorie de goedkoopste gemeente. Daar bedragen de totaal woonlasten per woning 723 gulden. Tilburg staat op de tweede plaats met 785 gulden. Daarna volgen Groningen met 809 gulden, Haarlem met 834 gulden en Apeldoorn met 866 gulden. Vergeleken met 1993 zijn de totale woonlasten per woning in Tilburg met gemiddeld 5,86 gestegen. Deze stijging wordt met name veroorzaakt door de verhoging van het tarief voor de afvalstoffenheffing. daarna nog twee maanden de tijd. Het rioolrecht moet in 1994 volledig zijn betaald uiterlijk 4 maanden na dagtekening van de aanslag. Tijdige betaling voorkomt aanmaningskosten Als u de helft van het belastingbedrag voor de OZB tijdig betaalt, ontvangt u automatisch een nieuwe acceptgiro voor het resterende bedrag. Betaalt u niet tijdig dan ontvangt u voor de eerste termijn een aanmaning. De kosten die aan deze aanmaning zijn verbonden (minimaal fl. 10,-) worden u eveneens in rekening gebracht. Voorkom deze kosten en betaal op tijd.a Het is ook in 1994 mogelijk om kwijtschelding aan te vragen van bepaalde gemeentelijke heffingen: afvalstoffenheffing, afvalwaterzuiveringsbijdrage, blijft de onroerende-zaakbelastingen Tenslott en hondenbelasting. Sommige betaalde Tilburgers kunnen deze belastingen namelijk niet of met zeer veel moeite betalen. Toch leert de ervaring dat slechts bij een gering aantal aanvragen tot kwijtschelding kan worden besloten. De gemeente Tilburg moet zich tenslotte houden aan de normen die de wet haar oplegt. San Horvers, bureauleider Kwijtschelding: "De gemeente zou dit ook graag anders zien, maar wij zijn met handen en voeten gebonden aan de regels van het Rijk." Kwijtschelding is in het algemeen afhankelijk van uw persoonlijke financiële omstandigheden. Als u voldoende vermogen heel een belastingaanslag te voldoen, krijgt u geen kwijtschelding. Jan Vonk, hoofd bureau Bezwaarschriften, Beroeps schriften, Kwijtschelding en Informatie: "Onder vermogen wordt onder meer gerekend de waarde van de inboedel, de dagwaarde van in bezit zijnde auto's, en overige bezittingen als antieke spullen of een caravan. Ook wordt gekeken of iemand een groot geldbedrag heeft staan op bank, giro of spaarrekening. Komt dit vermogen boven de kosten voor één maand leven één maand netto woonlasten één maand nominale ziekenfondspremie, dan is het vrijwel kansloos om kwijtschelding te krijgen." Betalingscapaciteit Het kan ook zijn dat u de aanslag slechts gedeeltelijk of helemaal niet kunt betalen. In dat geval wordt gekeken naar uw zogenaamde betalingscapaciteit. Op het netto maandinkomen met vakantietoeslag van u en uw eventuele partner wordt dan een aantal bedragen in mindering gebracht. "Allereerst zijn er voor echtparen, samenwonenden, één-oudergezinr- alleenstaanden a wettelijke normen vastges. van kosten die nodig zijn voor het basislevensoi1'J" San Horvers toe. bestaanskosten-m Daarnaast wordt d woonlast bepaalc vastgesteld dat k minimaal veranderen. De tarieven zullen in de nieuwe situatie worden vastgesteld door het Waterschap en niet meer door de gemeenteraad. Hoe de inning vanaf 1995 plaats zal vinden is momenteel nog niet bekend. In samenwerking met het Waterschap zal de gemeei tijdig informeren over de wijzigingen, waaronder m name de betalings mogelijkheden. Bedrijven De bedrijven krijgen jaarlijks een voorlopige aanslag toegezonden. Vervolgens dient aangifte te worden gedaan van onder meer het waterverbruik, dat als basis dient voor de definitieve vaststelling van het verschuldigde bedrag. In verband met deze werkmethode zullen de bedrijven in 1995 nog de definitieve aanslag 1994 ontvangen. Deze wordt nog door de gemeente opgelegd. Tevens zullen de bedrijven dat jaar de voorlopige aanslag 1995 toegezonden krijgen van het Waterschap.Om al deze veranderingen zo zorgvuldig s het Waterschap mogelijk te laten verlopen /an de zullen in de loop van het jaar nstallaties. nog diverse publikaties volgen. Mensen die alleen wonen krijgen, indien zij daarom verzoeken, een gedeelte van de AZB terug. Zij behoeven slechts voor 1 vervuilingseenheid te betalen. Het betreft hier dus niet alleenstaanden, die bijvoorbeeld een kostganger houden. Deze mensen wonen niet alleen en dat is wel het uitgangspunt. De teruggaaf wordt berekend aan de hand van het aantal maanden dat men in een jaar alleenwonend is. Verzoeken om restitutie worden gehonoreerd na het einde van het belastingjaar. Op dat moment is pas te bepalen hoeveel maanden iemand alleen heeft gewoond.De alleenwonenden restitutie is in de wet geregeld en wordt dus ook door het Waterschap toegepast. Het verschil met de Gemeente is hierin gelegen dat het Waterschap onroerende-zaakbelastingen. Vanaf juni tot en met eind 1994 kunnen vervolgens de aanvragen voor kwijtschelding worden gericht aan bureau Kwijtschelding. San Horvers: "Hebben mensen eenmaal kwijtschelding gekregen voor de heffingen in februari, dan ontvangen zij automatisch kwijtschelding voor de onroerende-zaakbelastingen. Er hoeft dus niet opnieuw een 299,58 moet kunnen opbrengen voor woonlasten. De af te dragen huur wordt daarom verminderd met de huursubsidie en het bedrag van 299,58. Dan blijft de netto woonlast over. T;“d;tte worden de zelf betaalde premies voor de ziektekostenverzekering, de nominale premie ziekenfonds en AWBZ, en eventuele alimentatie- bedragen meegeteld. Als al deze bedragen samen hoger zijn dan uw inkomen, dan heeft u geen betalingscapaciteit en komt u voor kwijtschelding in aan merking. Zijn deze bedragen lager dan uw inkomen, dan krijgt u geen of slechts gedeeltelijk kwijtschelding." Kwijtschelding niet eenvoudig Misschien denkt u nu dat het eenvoudig is om voor kwijtschelding in aanmerking te komen. Dat is niet zo. In 1993 kwamen er ongeveer 5.300 aanvragen binnen voor kwijtschelding van afvalstof- fenheffing/afvalwater- zuiveringsbijdrage. Daarvan werden er 1.350 gehonoreerd voor een totaalbedrag van f 210.000, Voor hondenbelasting werden 145 van de 500 aanvragen kwijtgescholden (f 11.500,-), en voor onroerende-zaakbelas tingen 950 van de 1.500 125.000,-). San Horvers: "Vóór 1991 konden gemeenten zelf de kwijtschelding regelen. In die tijd kreeg 60 tot 70% van de aanvragers daadwerkelijk geheel of gedeeltelijk kwijtschelding. Nu is dat hooguit 20 a 25%. Het gat hiertussen is zeer groot, maar dat komt puur door de strengere normen die het Rijk stelt. Vanuit Tilburg en vele andere gemeenten is er een duidelijke roep om met ruimere normen te werken, zodat meer inwoners kwijtschelding krijgen. Wij zouden ook wel anders willen, maar het enige dat we kunnen doen, is mensen zo duidelijk mogelijk uitleggen hoe ze kwijtschelding kunnen aanvragen. We merken duidelijk dat de Tilburgers onze dienstverlening waarderen. De vaste kern aanvragers heeft men en steeds minder drempelvrees om afzonderlijke bij ons aan te kloppen. Deze ten vastgesteld maand (mei 1994) zijn de nodig zijn voor loketten 1 en 2 in het stadhuis :onderhoud", licht bovendien op donderdagavond i. "Dit wordt de van 17.00-19.00 uur geopend, -norm genoemd. We noemen dat de 'invul- t de netto uurtjes'. We helpen dan mensen ld. Er is die problemen hebben met het -iemand met een invullen van hun kwijtschel- inkomen minstens dingsaanyraag." Rekenvoorbeeld betalingscapaciteit Een rekenvoorbeeld ter verduidelijking. Een echtpaar met twee kinderen heeft geen vermogen. De WAO-uitkering bedraagt inclusief vakantietoeslag f 1.781,-. De betalingscapaciteit wordt dan als volgt berekend: Inkomen ƒ1.781,- Bestaanskosten-norm ƒ1.682,- Netto woonlast 20,- Nominale premie f 83,- Totaal f 1.785,- De kosten zijn in dit geval 4,- hoger dan het inkomen. Er is dus geen betalingscapaciteit. Dat betekent: volledige kwijtschelding. Aandacht! Wegens ruimtegebrek op deze belastingpagina’s is deze week in het reguliere Gemeentenieuws een vragen- en antwoordenschema opgenomen. Hierin treft u per gemeentelijke belasting of heffing informatie aan over wie belastingplichtig is, wat de tarieven zijn, het tijdstip van de aanslag en de mogelijkheid tot het maken van bezwaar.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1994 | | pagina 10