I Jan Panhuijzen nieuwe directeur Kievitshorst Wet Voorzieningen Gehandicapten niet onomstreden I I [J Ü5 Ü5 WK POST SCRIPTUM COLOFON r i i il. e/t I 5 °g) E Kopijsluiting Seniorenwijzer Bereikbaarheid SBT Bezorgdienst boeken Slapen kun je leren Vrijwillige euthanasie I Enquête Maaltijdenexpres Twee maal uolksdansinstuif Tentoonstelling 'Oud is in' ri i i ffl/f C7f f I I I I I I JU )4 pagina U E TILBURGSE KOERIER Bijstandsniveau Vrijheid ingeperkt vrouwen c fashion Jan Panhuijzen. Foto: Geert van Loon Seniorenwijzer Adres redactie: Mw. A. D.-K. ■H 9. 9. 437727 «n zijn vJft. De noemt len om HET WOORD IS AAN... B 90 uur. tslofen. ger jaat en gc J omstar Donderdag 28 april 1994 - pagina 11 ■•emeente strikt geen rekening andigheden.'1 Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 368805. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwij zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 100015000 AJ Tilburg, onder ver melding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. Triest, diep triest is het te moeten vernemen dat het gezamenlijke project van verpleeghuis De Ha zelaar en woningbouwcorporatie TBV is af geblazen. De opzet van dat project was om partners, van wie er één langdurige zorg nodig heeft, niet onnodig te scheiden. De TBVzou appartementen bou wen, waarin ze samen konden wonen, en De Hazelaar was van plan de nodige zorg op zich te ne men. Door de strakke regelgeving van de overheid bleek dit niet moge lijk. Blijkbaar is er voor oude bo men in Tilburg meer aandacht dan vooroude mensen! Drop Oud van aanvragen, dat de zakelijk te werk gae houdt met moeilijke celij- >atie ingepas- n. Het is zeggen hoe sbouwen en J voor", stelt Een bekende naam uit het Tilburgse ouderenwereldje van een paar jaar terug is terug in de stad. Jan Pan huijzen (48) is sinds deze maand de nieuwe directeur van stichting de Kievitshorst, waaronder het gelijk namige verzorgingstehuis in 't Zand en de Bijsterstede bij de Lange Nieuwstraat vallen. In verband met Hemelvaartsdag verschijnt de volgende Seniorenwijzer een dag eerder, op woensdag 11 mei. De kopij voor die aflevering moet dan ook eerder binnen zijn, namelijk uiterlijk op vrijdag 6 mei om 12.00 uur. In verband met Pinksteren moet de kopij voor de Seniorenwijzer van 26 mei ook eerder aangeleverd worden: uiterlijk vrijdag 20 mei om 12.00 uur. Kopij voor de volgende Seniorenwijzers moet steeds ui terlijk op maandag om 12.00 uur voor de verschijningsda tum binnen zijn. Tot de vakantie zijn dat de maandagen 6 en 20 juni, 4 en 18 juli. Zowel het centraal buro als de wijkteams van SBT zijn ge sloten op de volgende dagen: donderdag 5 mei i.v.m. be vrijdingsdag, donderdag 12 mei (hemlevaart) en vrijdag 13 mei. Op vrijdag 6 mei is het centraal buro aan de Post- straat gewoon open van 9.00-17.00 uur. In de vorige Seniorenwijzer stond een artikel over de bi bliotheek die boeken aan huis bezorgd bij mensen die de deur niet uit kunnen. Door een foutje zijn daar niet alle te lefoonnummers bij vermeld. Mensen die meer willen we ten over de Bezorgdienst van de Openbare Bibliotheek Tilburg kunnen kontakt opnemen met Otto Jansen, tel. 428089. Wie niet permanent, maar voor kortere tijd aan huis gebonden is, kan terecht bij het Rode Kruis (tel. 425163, dagelijks 13.30-17.00 uur) of de Vrijwilligerscen- trale (tel. 434572), die een vergelijkbare service voor kor tere periodes bieden. Het SBT organiseert op woensdag 4 mei een voorlich tingsbijeenkomst over slaapgedrag. De ochtend wordt verzorgd door Thuiszorg Midden-Brabant. Verschillende aspecten van slaapgedrag en slaapstoornissen zullen be sproken worden, net als om op een natuurlijke wijze beter te kunnen slapen. Deze informatie-ochtend in De Garst- hof (Columbusplein 15) begint om 10.00 uur. Toegang: gratis, evenals een kopje koffie/thee. Seniorensociëteit De Blaak organiseert op woensdag 11 mei een voorlichtingsbijeenkomst met als thema: 'U be paalt zelf hoe u wilt levenhoe u zult stervenbepalen vaak anderen'. Met de huidige medische kennis kan door medisch ingrij pen het leven soms verlengd worden. Een zwaar en lang durig ziekbed, leidend tot totale ontluistering, kan echter niet altijd worden voorkomen. Als het leven enige tijd ver lengd kan worden door belastende ingrepen, dan is het aan de patiënt om te bepalen of, en hoe lang hij of zij de behandeling nog wil ondergaan. Te weinig en te laat wordt vaak beseft dat iedere patiënt het recht heeft om zelf te be palen of hij of zij nog een operatie, bestraling of andere be handeling wil ondergaan. Op deze ochtend licht de Vereniging voor Vrijwillige Eu thanasie haar standpunt toe en natuurlijk kunt u vragen stellen. Plaats: kantine sporthal De Blaak, Grebbe 63. Tijd: van 10.00-12.00 uur. Toegang en een kopje koffie of thee zijn gratis. Ouderen uit andere wijken zijn ook wel kom. Vindt u het ook zo moeilijk 'goed' te stemmen? Nou, ik wel. Volgens mij is het nog nooit zo moeilijk en spannend geweest. En of je nu op de televisie alle verhalen en praatjes volgt, of heel goed en met interesse de krant leest: je wordt van dat alles niets wijzer, maar wel paniekerig. Eigenlijk zou je het liefst niet stemmen, maar dat is ook niet goed. Vooral als je hoort hoe die 'hoge' heren op stemmenjacht gaan, krijg je helemaal een raar gevoel en je vraagt je af: wat gebeurt er als diezelfde heren straks weer rond de tafel zitten? Drinken ze dan samen een glaasje en klinken ze dan op de "goede afloop" van de verkiezingen? Worden alle beloftes ingevuld en nagekomen of staan we binnenkort weer met lege handen? Politiek is voor een gewoon mens nauwelijks te begrij pen en daardoor een moeilijke zaak. Zinvol werken Ondanks de beknibbelende overheid is de nieuwe baan ook inhoudelijk een uit daging, vindt Panhuijzen. "In de hele zorgsector is de jus er vanaf en moet je elke keer weer financieel op de klein tjes te letten. Je moet binnen heel smal le marges proberen een goed woon- en werkklimaat te creëren. Dat betekent dat je soms het onmogelijke moet vra gen van bewoners, familie en mede werkers. Maar tegelijk is het zo dat er hier 250 medewerkers zijn, die dat niet op de eerste plaats voor de centen doen, maar om zinvol te werken. Met zo'n perfecte bemanning van de boot - de medewerkers- is het niet moeilijkje persoonlijk voor hen te interesseren en je motivatie te versterken." ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Redactie: Ria van der Aalst-Dierks I Diny van Bladel-Verbunt Theo Dekker I MarcGeerts Jan van Groos (voorzitter) I Wilma Hurkens Joop Janmaat I Karei Luiijf (eindredacteur) Panhuijzen werkte van 1975 tot begin 1992 bij het Gecoördineerd Ouderen werk SBT. Hij werkte voornamelijk van uit de Garsthof in het zuidoostelijk stadsdeel ("mijn jachtterrein"), maar was ook stedelijk actief voor de SBT. De afgelopen twee jaar was Panhijzen directeur van een verzorgingstehuis in Ulft, in de Gelderse Achterhoek. Twee jaar pendelde hij tussen woonplaats Berkel-Enschot en U Ifl Brabantse mentatiteit en sfeer hij als één van de twee redent weer in Tilburg te gaan werken. "Ik heb daar perfect kunnen werken, maar nieuwe kontakten leggen en vrienden maken is daar soms wat moeilijker. Bo vendien hadden we bij een definitieve verhuizing hier veel dierbare banden moeten doorsnijden. Het is ideaal in het dorp te kunnen blijven, waar je woont." Mede op aandrang van "het thuisfront" besloot hij dan ook op de vacature te solliciteren, die Kievitshorst-directeur Piet Hoskens zou achterlaten na diens vervroegde uittreding. "Promotie" is volgens Panhuijzen de tweede reden van zijn belangstelling voor het directeurschap van de Kievits horst, waarvoor ook 132 anderen een sollicitatiebrief schreven. "Ik ben er best trots op dat ik deze job heb gekre gen", vertelt hij. "Het verzorgingscen trum in Gelderland heeft 91 bewoners, zestig werknemers en 46 aanleunwo ningen. Hier in Tilburg gaat het om twee verzorgingstehuizen met 285 bewo ners, een verpleegafdeling en 250 mensen op de loonlijst." De Maaltijdenexpres bezorgt maaltijden bij zeven eet- punten in Tilburg en bij mensen thuis. De Maaltijdenex pres wil onderzoeken of het mogelijk is op commerciële basis een restaurant te openen voor personen van 55 jaar en ouder. In dit restaurant wordt een betaalbaar keuze menu aangeboden. Ook wil de Maaltijdenexpres nagaan of de personen die nu een maaltijd thuisbezorgd krijgen tevreden zijn. Het onderzoek wordt uitgevoerd door twee studenten Voeding en Diëtiek van de Hogeschool Nijme gen. In de enquête kunnen ouderen hun wensen kenbaar ma ken over het restaurant, zoals over menu en eventuele dieten. Het invullen van de enquête duurt maximaal 15 mi nuten en is anoniem. Een aantal personen van 55 jaar en ouder, die gebruik maken van de Maaltijdenexpres, is al benaderd voor de enquête. Maar de onderzoekers willen de vragen ook aan niet-gebruikers van de Maaltijdenex presvoorleggen. Daarvoor vragen de twee studenten per sonen van 55 t/m 59 jaar telefonisch contact met hen op te nemen. U kunt op de volgende dagen bellen met Bianca van den Heuvel of Sandra Stuivenberg: vrijdag 29 april van 10.00- 12.00 uur; maandag 2 mei van 10.00-12.00 uur; dinsdag 3 mei van 10.00-12.00 uur. Het telefoonnummer is 013- 436019. Via dit nummer kunt u uw naam en adres opge ven, waarna u de enquête krijgt toegestuurd. Na het in vullen kunt u hem kosteloos terugsturen. Zondag 1 mei is er een volksdansinstuif voor ouderen in de zaal van dansschool Van Opstal, Koestraat 26. Deze gezellige instuif van 11.00 tot 13.00 uur staat weer onder leiding van Nettie Tönissen. Entree ƒ2,-. Vrijdag 6 mei is er in wijkcentrum 't Kievitslaer een volks- dans-instuif voor mensen boven de 40 jaar bij Volksdans groep De Zwarte Roos. Het dansen staat onder leiding van de heer Jo van Wanrooij en gebeurt 's middags van 14.00 tot 16.00 uur. De zaal van 't Kievitslaer, ingang Rei- nevaarstraat 55, is vanaf half twee open. Kosten ƒ2,-. Tot en met vrijdag 20 mei is in bibliotheek Lyndacker de tentoonstelling 'Oud is in' te zien. Het eertse gedeelte laat hedendaagse ouderen zien in allerlei dagelijkse situaties. Uit het tweede onderdeel blijkt dat wanneer je in het begin van deze eeuw geboren bent, je veel hebt meegemaakt, dat je een onderdeel bent van de geschiedenis. Negen (bekende) oudere Nederlanders geven tenslotte hun visie op oud zijn in deze tijd. 'Oud is in' is te zien tijdens de openingstijden van biblio theek Lyndacker (Wagnerplein 5): maandag t/m vrijdag 14.00-18.00 uur, dinsdag 10.00-12.00 uur, donderdag 18.00-20.00 uur. De bibliotheek is gesloten op 5,12,13 en 23 mei. i Het Advokatenkollektief heeft de klach tenlijn opengesteld samen met de SP, die in de gemeenteraad als enige fractie te gen het WVG-voorstel stemde. Volgens Zandberg kreeg het kollektief de afgelo pen weken niet alleen informatieve vra- gen, maar ook mensen aan de telefoon die geschrokken waren. Reden voor het kollektief de klachtenlijn te openen, want "het raakt iets wezenlijks, namelijk de zelfstandigheid van gehandicapten". Meest in het oog sprongen de klachten over het vervoer met de Deeltaxi, die in de plaats kwam voor de vervoersvergoe- dingen die verstrekt werden in het kader van de AAW. "Mensen zeggen ons dat i hun vrijheid ingeperkt wordt", vertelt Zandberg. "Ze worden afhankelijk ge- maakt van de Deeltaxi en kunnen zich niet meer vervoeren op de manier die voor hen het beste is. Ze hebben ook niet meer de keus een eigen auto te houden. Zo wordt het onderhouden van sociale kontakten beperkt door praktische en fi nanciële drempels." vitshorst, aldus Panhuijzen. "Het te huis De Kievitshorst is al vernieuwd, heeft inleunwoningen, dagverzorging enzovoort.We willen ons nadrukkelij ker gaan profileren als een organise die mogelijkheden heeft om aar te verpleeghuiszorg te bieden, nog te vroeg om precies te z we dat doen, maar de get mensen hebben we daar al Panhijzen trots. Door de WVG hebben de gemeenten een grote verantwoordelijkheid gekregen voor voorzieningen voor gehandicapten. De gemeente is verantwoordelijk voor aanvullend collectief (openbaar) vervoer, woonvoorzieningen onder de 45.000 gul den en verstrekkingen in natura, zoals rolstoelen. Ook nieuw is dat 65-plussers met een handicap voortaan bij de ge meente kunnen aankloppen voor een rol stoel of vervoer. Adressen Wie meer wil weten kan voor de ge meentelijke WVG-brochure terecht WVG-bureau, Koningsplein 8, tel. 429911. Informatie/aanvragen Deeltaxi-pas: BBA, Fatimastraat 45, 5021 AM Til burg; tel. 350075. Adres Advokatenkollektief: Koren- bloemstraat 86, 5025 PT Tilburg; tel. 636395. Per 1 juli kan men met klachten terecht bij ombudsvrouw Marijke Riemsma van het Tilburgs Overleg Gehandicapten organisaties (TOG), die de uitvoering van de WVG in de gaten moet houden. Bovendien werkt zij mee aan de ge meentelijke evaluatie van de WVG-prak- tijk, die eind dit jaar plaatsvindt. Ook voor 1 juli inventariseert het TOG klachten en probeert het de helpende hand te bieden. Adres TOG: Dragonstraat 9, 5044 HR Tilburg; tel. 686165. "Je moet creatief zijn, omdat het steeds moeilijker wordt leuke dingen voor de bewoners te doen", vervolgt de nieuwe directeur van De Kievitshorst. Volgens hem is daarbij een voordeel van zijn nieuwe werkplek dat er onder de stich ting twee verzorgingstehuizen vallen, waardoor bepaalde kosten gedeeld kunnen worden. Dat de zorgsector nog steeds in bewe ging is, gaat ook niet voorbij aan de Kie- De Tilburgse invulling van de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG), die op 1 april in werking is getreden, is niet helemaal onomstreden. Na de afge lopen weken in de dagelijkse praktijk signalen te hebben gekregen, heeft het Advokatenkollektief Korenbloemstraat deze week gedurende vier dagen een klachtenlijn opengesteld. Volgens advokaat Wolter Zandberg waren er maan dag en dinsdag al tientallen telefoontjes binnengekomen. Een andere steen des aanstoots is vol gens de advokaat dat de tarieven van de Deeltaxi buiten de stadsgrens niet afhan kelijk zijn van de afgelegde afstand ("naarGoirle is net zo duur als naar Waal wijk") en dat voor vervoer van gehandi capten buiten de regio nog helemaal niets is geregeld. Bij tegemoetkoming in de kosten van wo ningaanpassing moeten volgens Zand berg de meeste problemen nog komen. Daarbij gaat het bijvoorbeeld om het ver breden van doorgangen, hulpmiddelen in badkamer en toilet, trapliften en aanpas singen in de keuken. Zandberg: "Voor mensen met het absolute minimum wor den de ergste financiële gevolgen van woningaanpassing verzacht, maar daar net boven wordt het problematisch. De gehandicapten hebben namelijk met meer eigen bijdragen te maken dan al leen die van de WVG." De slechtere financiële positie scoort hoog, concludeert Zandberg dinsdag na twee dagen klachtenlijn. "Maar ook wordt geklaagd over onduidelijke afhandeling De eigen bijdrage voor woningaanpas sing is in Tilburg maar tien procent, re ageert het gemeentelijk WVG-bureau, terwijl de landelijke norm voor 1 april 25 procent was. Bovendien, zo gaat de uit leg verder, wordt naar de draagkracht van de aanvrager gekeken: op bijstands niveau (het 'norminkomen') geldt geen eigen bijdrage. Wie tot anderhalf maal dat norminkomen verdient, betaalt niet meer dan vijfhonderd gulden, ook als tien procent van de kosten hoger zouden uit vallen. Ook in andere gevallen valt de fi nanciële pijn van woningaanpassing mee, aldus de'gemeente, omdat het drempelbedrag van 186 gulden in minde ring wordt gebracht op de eigen bijdrage, die bovendien nog eens uitgesmeerd wordt over vijftien jaar. Ook bij het collectief vervoer, de Deeltaxi, geldt de grens van anderhalf maal de bij standsuitkering. Daarboven wordt men geacht zelf een auto of het 'normale' be drag voor de Deeltaxi te kunnen bekosti gen. Het grootste deel van de aanvragen is verwerkt; tot nu toe kregen negentig van ongeveer vierduizend aanvragers te horen dat ze een te hoog inkomen heb ben, aldus het WVG-bureau. Bij de inko- mensnorm houdt de gemeente overi gens niet -zoals bij de Bijstandswet- rekening met het feit of iemand een wo- ningdeler is; ook wordt geen vermogen stoets toegepast. I Wordt eenmaal in de twee we- I Seniorenwijzer, p/a Poststraat I 1 64, 5038 DH Tilburg of Postbus I 3078, 5003 DB Tilburg; tel. I 1 350505. I Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar I 1 de Tilburgse Koerier, postbus 1 I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. I B QRQQOK

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1994 | | pagina 11