w i j zB op depressies bij ouderen D regelingen Wegwijs in financiële Huisartsen beter voorbereid POST SCRIPTUM COLOFON Gezamenlijk project Huisartsengenootschap en RIAGG n i i i i i i i i i i i i i i i i Wet Voorzieningen Gehandicapten Gym en spel in Zuid Kegelen 55+ Volksdansinstuif De Zwarte Roos Voorlichting over slechtziendheid Voetmassage Volksdansgroep Zonder Naam Medicijnen-wijzer in de bibliotheek r i i 994 pagina 12 Donderdag 31 maart 1994 pagina 13 DE TILBURGSE KOERIER schillende l iQvond g 10-5 Drop Oud Seniorenwijzer Mare Geerts Postbus 3078, 5003 DB Til- Een wandelaar Joop van den Bogaard Foto: Geert van Loon Frans Schormans Foto: Geert van Loon 2 voor •treken na- jegaan ouderen zelf de aanvragen indienen. Maar als iemand dat niet kan en er ook geen familie of vrienden zijn die daarbij helpen, kan de buurtcontactpersoon dat doen. HET WOORD IS AAN... o dit igen grijp- op v,r even hulp” Wat In Tilburg hebben we een gezelli ge winkelstraat, de Heuvelstraat. Voormensen met loopproblemen is deze straat echter een beproe ving. Als je er loopt, heb je altijd het gevoel dat je ene been korter is dan het andere. Dat heeft alles te maken met de bestrating. Die ligt namelijk niet vlak. Het mid dengedeelte ligt bol en de beide zijkanten gaan omhoog; net een zeemeeuw met hernia. Bij Publieke Werken zeggen ze dat de straat zo gemaakt is voor het afwateren. De Heuvelstraat is dus niet geschikt voor wande laars of winkeliers, maar meer voor wateraars. Een fraai sym bool voor een stad, waarvan de provincie vindt zelfs de burge meester een echte (kruiken)-zei- keris. Naar aanleiding van uw artikel in de vorige Seniorenwijzer over ‘t Gilde, 's Maandagmorgens vertrekken we met zestien dames en heren van 50 tot 76 jaar in vier auto's. Onder leiding van Gilde-gids Frans maken we dan een wandeling van twee uur in bos- of heidegebied. Ik mag daar nu ook al 3 jaar -winter en zomer- van genieten. Steeds zie je weer wat nieuws in de natuur. Nu het lente is, botten de bo men en struiken uit. Vogels zingen en vliegen af en aan. Even later mist banken tussen een dicht en donker sparrewoud. De zon die er doorheen komt, maakt dat het een schitterend sprookje lijkt. Stil kijken we ernaar, vol bewondering. De sfeer in de groep is voortreffelijk: we delen eikaars lief en leed. Prach tige vriendschappen zijn hieruit ontstaan. Er wordt vaak gelachen, terwijl we een kopje koffie drinken in een landelijk gelegen café. Tevreden be ginnen we aan de nieuwe week. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwij zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 100015000 AJ Tilburg, onder ver melding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. iets mis, dan zijn er meestal anderen die dat in de gaten hebben." Het project Servicefunctie senioren is een initiatief van de vier Brabantse ou derenbonden: KBO Den Bosch, KBO Breda, ANBO en PCOB. Zeven buurt bewoners, die daarvoor een cursus ge volgd hebben, gaan 55-plussers in de eigen buurt wijzen op de verschillende mogelijkheden. Uit de onderzoeken blijkt namelijk dat -behalve bij de huur subsidie- de helft tot driekwart van de mensen die er wel rechtop hebben niet op de hoogte zijn van de verschillende aanvullende regelingen. Met de huis bezoeken hopen de bonden en de ge meente dat op te lossen. "Een depressie kan iedereen treffen. Mij ook", zegt Frans Schormans, één van de negen huisartsen uit Tilburg en omgeving die meededen aan een proefproject waardoor huisartsen meer zicht moeten krijgen op depres sies bij ouderen. Die proef was nodig, vertelt Joop van den Bogaard van het RIAGG Midden-Brabant, omdat veel ouderen zulke psychische pro blemen hebben, maar er niet met hun huisarts over praten. Laat staan dat ze een goede behandeling krijgen. En dat is wel nodig, zegt Van den Bo gaard, want er kan vaak wat gedaan worden aan oorzaken en gevolgen. "Het is niet zo dat mensen gek zijn, of het hun hele leven verkeerd hebben aangepakt." Naar schatting zijn er in Midden-Bra bant jaarlijks zesduizend ouderen die lichtere of zwaardere depressies heb ben. Ze zijn meestal somber gestemd en verliezen hun interesse en plezier in het dagelijks leven. Dat forse aantal baseert Van den Bo gaard op onderzoeken waaruit blijkt dat huisartsen een derde van de pa tiënten met depressies 'missen'. Ook worden er relatief weinig ouderen door huisartsen of maatschappelijk werk voor hulp doorverwezen naar het RIAGG, het Regionaal Instituut voor Ambulante Geestelijke Gezondheids zorg. Deskundigheid Net als bij andere ziektes en geestelij ke problemen geldt voor depressies dat hoe eerder de arts of een andere deskundige weet wat er mis is, de kwaal beter te genezen is. Daarom be gon het RIAGG samen met de Tilburg se afdeling van het Nederlands Huis artsen Genootschap het project om de deskundigheid van huisartsen op gebied te vergroten. De bevindinc van de werkgroep van negen huisart sen en het RIAGG zijn samengevat in een rapport en verstuurd naar alle huisartsen in de regio. Ook bij de scholing van die artsen zal ingp'-' worden op deze problematiek. Ervoor zorgen dat huisartsen snel in de gaten hebben dat het om een depres sie gaat, is mooi gezegd maar niet een- twee-drie gedaan. Een depressie is bij ouderen moeilijker te herkennen dan bij jongeren, deels omdat ouderen min der snel geneigd zijn over persoonlijke problemen te praten. "Bovendien heb je met sommige patiënten weinig kon- takt", vertelt Schormans, "en ben je als huisarts afhankelijk van signalen van derden. Als iemand werkt en er gaat Op 1 april treedt de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) in werking. De gemeente wordt vanaf die datum verantwoordelijk voor voorzieningen op het gebied van vervoer, wonen en rolstoelen. Ook mensen (met een han dicap) van 65 jaar en ouder komen dan voor de WVG- voorzieningen in aanmerking. Een andere wijziging is de manier waarop het vervoer wordt georganiseerd; de in voering van de deel-taxi. Binnenkort verschijnt in de Tilburgse Koerier een extra ge- I meentepagina met informatie over de WVG. Op de nor male gemeentepagina's verschijnt ook een serie over ver- I schillende onderdelen van de Tilburgse invulling van de WVG. Voor visueel gehandicapten is een gemeentelijke I WVG-brochure over circa een week op cassette verkrijg- I baar bij het WVG-bureau, Koningsplein 8, tel. 429911 Sinds kort is 'Sport en Spel voor 50- en 60-jarigen' ook in Til- I burg-Zuid van start gegaan, georganiseerd door BOTS (Bu reau Ondersteuning Tilburgse Sport) en Sportvereniging Da vid. De inhoud van de les wordt afgestemd op de behoefte en I het niveau van de groep. Er worden diverse gymnastiek-, sport- en spelvormen op recreatieve wijze beoefend. De les- sen worden gegeven door een bevoegde trainer van SV Da- I vid in de gymzaal van basisschool De Alm, Groenewoud- J straat 1, op vrijdag van 9.00-10.00 uur. Na afloop is er I gelegenheid tot het drinken van een kop koffie of thee. Informatie/aanmelden: Dré Torremans van sportvereniging 1 David, tel. 432426. U kunt uiteraard ook tijdens de les een kijkje komen nemen of tweemaal aan een gratis proefles I deelnemen. Meer informatie ook bij BOTS, tel. 437283. In verband met de grote toeloop op de dinsdagmiddag be- I staat nu voor 55+-ers ook de gelegenheid om op vrijdag- I middag van 14.00 tot 16.00 uur gezellig te kegelen in De Druiventros aan de Bosscheweg 111 in Berkel-Enschot. Komt u eens vrijblijvend een kijkje nemen. U ontvangt een gratis kopje koffie. Telefonische informatie: 013-430526. Vrijdag 8 april is er een volksdans-instuif voor mensen bo ven de 40 jaar bij volksdangroep De Zwarte Roos. Het dansen staat onder leiding van Jo van Wanrooij en ge beurt 's middags van 2 tot 4 uur. De zaal van 't Kievitslaer, ingang Reinevaarstraat 55, is vanaf half twee open. De I I kosten bedragen ƒ2,- per persoon. 'Hulpverlening voor slechtziende en blinde ouderen' is het I thema van de voorlichtingsbijeenkomst die Theofaan, centrum voor hulpverlening aan blinden en slechtzien- i den, op dinsdag 5 april organiseert in wijkcentrum De Deel in Goirle. De voorlichting is bestemd voor ouderen, hun fa- I milie en hulpverleners die bij ouderen betrokken zijn. De voorbereiding is gedaan in samenwerking met Stichting I Welzijn Ouderen. In een lezing wordt uiteengezet met welke begeleiding I slechtzienden zo zelfstandig mogelijk kunnen blijven. Mo gelijkheden op het gebied van lezen, huishoudelijk werk I en vrijetijdsbesteding komen aan de orde. In de videofilm 'Oog voor ouderen' vertellen ouderen zelf over de gevol gen van het slechtergaan zien. Daarnaast is er een de monstratie van hulpmiddelen. Ook wordt voorlichting ge- I geven over de hulpverlening van Theofaan voor I slechtziende en blinde ouderen. De bijeenkomst vindt plaats op dinsdag 5 april in wijkcentrum De Deel, van 14.00 tot 16.00 uur, Frankische Driehoek 3 in Goirle. Voetmassage werkt d.m.v. zogenaamde drukpunten in i handen en voeten, die volgens bepaalde theorieën in ver- I I binding staan met belangrijke organen in uw lichaam. Massage hiervan kan een einde maken aan allerlei klach ten. In wijkcentrum De Paperclip houdt Jannie Draisma I een voorlichtingsbijeenkomst hierover op dinsdag 19 april vanaf 14.00 uur. Adres: Ouderen Trefpunt, Oude Kapel- I I straat 25. Toegang gratis. Houdt u van plezier? Wilt u iets meer aan uw conditie I doen? Denkt u dat u enthousiast voor volksdansen kunt I worden? Heeft u donderdags tussen 10.30 en 11.45 uur tijd om gezellig mee te dansen in wijkcentrum 't Kievitsla er in de Reinevaarstraat 55? Kom dan vrijblijvend eens I langs of bel naar: Lucie Bertens, tel. 638358 (organisatie), Noldie van Oirschot, tel. 680347 (organisatie) of Margreet I Heine, tel. 350187 (docente). Met of zonderdanservaring, u bent van harte welkom bij volksdansgroep Zonder Naam. Gebruikt u medicijnen? Weet u waarvoor? En zijn de bij- werkingen u bekend? Als u de eerste vraag met ja, en de tweede of derde met nee beantwoord heeft, moet u eens een bezoek brengen aan de Openbare Bibliotheek Til burg. Daar vindt u namelijk diverse medicijnenwijzers. Hierin I kunt u opzoeken wat voor geneesmiddelen er allemaal I zijn, waar ze voor dienen en welke bijverschijnselen ze I veroorzaken. Een goed voorbeeld is 'Medicijnen' van Ivan I Wolffers. Dit is bedoeld als handleiding voor de consu- I ment. De schrijver geeft een kritisch overzicht, waarbij ge neesmiddelen op hun bruikbaarheid en noodzakelijkheid worden bekeken. De nieuwste uitgave wordt meestal niet uitgeleend. Eerdere uitgaven en andere, soortgelijke gid sen kunt u wel lenen. Ook uit de onvolprezen 'Ouderen- wijzer' van Teleac kunt u wijzer worden. O.a. als het gaat om medicijnen en depressiviteit. Bovendien helpt dit boek u een eind op weg. Er staan namelijk veel verwijzingen in, zowel naar instanties als naar boeken. Als u antidepres siva gebruikt, heeft u niet alleen wat aan medicijnenwij- zers. U kunt ook boeken lenen over depressiviteit. Het boekje 'Depressie' van R.B. Houtman uit de serie Spreek uur Thuis gaat over de diagnose, oorzaken en behande ling ervan. Mocht u alleeen last hebben van licht derpres- sieve gevoelens, dan kan het volgende boek u helpen daarmee om te gaan. 'Ik zie elk dood vogeltje' van Ed Klip en Maarten van Son bevat vragen voor zelfonderzoek en richtlijnen voor nieuw gedrag. Wilt u meer weten over geneesmiddelen of depressiviteit, zoek dan deze onderwerpen eens op in de catalogus. U zult zien, dat er veel over te lezen valt. Gesprekstherapie Daarom horen gesprekken onderdeel te zijn van de therapie tegen de de pressie, hadden RIAGG en huisartsen voor de proef afgesproken. Maar dat viel toch wat tegen, aldus Schormans: "Het kost veel tijd en ik vraag me af of het haalbaar is voor de gemiddelde huisarts. Je kunt geen klein psychiater- tje zijn." Desondanks zijn Schormans en Van den Bogaard tevreden over de uit komst van de proef. RIAGG-medewer- ker Van den Bogaard wijst er op dat de Middenbrabantse huisartsen de uit komsten van de proef thuisgekregen hebben. Daarbij wordt ook nadrukkelijk vermeld dat de mogelijkheid bestaat ouderen met ernstige depressieve klachten naar zijn instelling door te ver wijzen voor gesprekstherapie. Huisarts Schormans: "We zijn zeker der geworden in het stellen van een diagnose en hebben daar de middelen voor. Ook kunnen we aan de hand van de vragenlijsten zien of er verbetering optreedt." Vrolijk stelt hij tot slot: "Ik zeg wel eens: je kunt betertwee benen mis sen dan depressief zijn, want zonder benen kun je tenminste nog lachen." Vorige week is in de Trouwlaan/Uit- vindersbuurt het proefproject van start gegaan, waarbij ouderen hun leeftijdsgenoten wegwijs maken in allerlei financiële regelingen. Be doeling van het project is dat oude ren meteen laag inkomen bekend ra ken met hun recht op huursubsidie, kwijtschelding van diverse belastin gen en op de bijzondere bijstand. Uit onderzoek is namelijk gebleken dat deze groep te weinig gebruik maakt van deze mogelijkheden. Voordat de zeven 'buurtcontactperso- nen' op bezoek gaan, kondigen ze dat aan in een persoonlijk rondgebrachte brief. Wie het bezoek op prijs stelt, wordt vervolgens geïnformeerd over de financiële mogelijkheden die er in Tilburg zijn. Het is de bedoeling dat de derne anti-depressiva: pillen die de de pressie onderdrukken en de stemming van de patiënt verbeteren. Huisarts Frans Schormans: "Ik probeer het eerst liever zonder, maar je moet de vi cieuze cirkel van de depressie door breken en bepaalde soorten patiënten reageren er erg goed op. Bovendien zijn deze middelen niet verslavend, in tegenstelling tot valium dat ook nog als nadeel heeft dat het alle gevoelens af dempt. Als mensen geholpen zijn met anti-depressiva, prima!" RIAGG-medewerker Joop van den Bo gaard: "De helft van de artsen die aan het onderzoek meededen, had tevoren de neiging helemaal geen medicijnen te geven. Daar moet je ook mee op passen. Maar alleen medicijnen vers trekken, is natuurlijk ook niet goed. Het is ook nodig de situatie te veranderen." I seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Til- I burgse Koerier. I Redactie: I Ria van derAalst-Dierks 1 Diny van Bladel-Verbunt Theo Dekker Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) I Wilma Hurkens I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) I Adres redactie: 1 Seniorenwijzer, p/a Post- I straat 64, 5038 DH Tilburg of Postbus 3078, 5003 DB Til- I burg; tel. 350505. Kopij kan opgestuurd wor- den naar het redactie-adres I of naar de Tilburgse Koerier, I postbus 10001, 5000 JA Til- I burg; tel. 368805. Oorzaken "Ook is het moeilijk om bij het verlies van een partner het verschil te bepalen tussen rouw en somberheid" zegt Van den Bogaard over de oorzaken van de pressies bij ouderen. "Maar je ziet re gelmatig dat weduwes pas ruim een jaar na de dood van hun man psychi sche problemen krijgen, juist als ze weer een eigen leven moeten gaan op bouwen." Tevens kunnen volgens hem sociaal-economische factoren als een laag inkomen en dito opleiding een rol spelen bij vereenzaming en daaruit vooruitvloeiende depressies. Daarnaast zijn er medicijnen, zoals bêta-blokkers, waarvan een bijver schijnsel kan zijn dat ze depressiviteit veroorzaken, vult Schormans aan. "Het medicijngebruik geeft de kwets baarheid van de groep aan: oudere mensen leveren in qua gezondheid. Maar er zijn ook andere oorzaken van depressies bij het ouder worden: vaak vermindert het aantal sociale kontak ten en krijg je minder waardering. Be grijpelijk dat iemand er dan niet vrolijker 9p wordt." Van den Bogaard: "Ouderen ienken vaak dat dat erbij hoort. En wat erg is: hun kinderen en nogal wat Ipverleners ook." it de Middenbrabantse huisartsen na deze proef moeten gaan doen, noemt Van den Bogaard "secundaire preventie: de depressie vroeg herken nen en behandelen. Want later wordt de behandelbaarheid minder." En niet op tijd behandelen kan bovendien niet alleen leiden tot ernstige psychische gevolgen, maar ook erg vervelende so ciale en lichamelijke effecten hebben. Klachten verhelpen Om depressies te herkennen, hebben de negen huisartsen bij wijze van proef met 'screenings-' en vragenlijsten ge werkt. Door observatie en gesprekken konden de artsen zo vaststellen of een oudere depressief is en hoe ernstig die klacht is. De klachten proberen te verhelpen is natuurlijk de volgende stap. Daarbij kan gebruik gemaakt worden van mo-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1994 | | pagina 13