Wl JZ Stadsforum over ouderen en wonen "Je eigen grijze cellen wakker houden èn mensen helpen" nbv :ren POST COLOFON SCRIPTUM n i i i i i i i i i i Telefoon SBT-wijkteams Zuid Voorlichting over Wet Voorzieningen Gehandicapten Invullen belastingformulieren Creatieve middag Koersbal Natuurmuseum zoekt gastvrouwen/-heren Zelfverdediging voor 50+ vrouwen Buiten bezig? De bibliotheek in! 't Gilde: 50-plussers dragen kennis en ervaring over r i i J jB DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 17 maart 1994 pagina 13 en daad terzijde. IEUBELEN F uilen ook Miep Stevens. FOTO: GEERT VAN LOON Drop Oud k. icht. rraad zen Het stadsforum wordt op 30 maart in de NK Harmonie aan de Stationsstraat gehouden van 13.30 uur (ontvangst ALEN AR GARANTIE Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus HET WOORD IS AAN... Jan van der Hooft tijdens een van zijn conversatielessen Engels. FOTO: GEERT VAN LOON I sf eiken, grenen uwe keuken als B .04167-77717 Het gaat niet goed met de rege ringspartijen. De PvdA heeft nog steeds last van de klap die ze op liep door de wijziging van de WAO. Het CDA zakt als een pud ding in elkaar door het voorstel de AOW te bevriezen. Kennelijk hebben die letters -ook in verschillende volgorde- een magische invloed op het kiezers gedrag. Voor de senioren in onze maatschappij hebben ze een heel andere betekenis: Ouderen Worden Armer. middag, waarbij de resultaten van de ver schillende groepen aan bod komen. Ook tijdens dit deel is er ruimte voor vragen. Na afloop van het stadsforum krijgen alle deelnemers een informatiepakket over de onderwerpen van die middag. 1994 pagina 12 In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 100015000 AJ Tilburg, onder ver melding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. met koffie) tot 16.45 uur. Wie wil deel nemen, kan een inschrijfkaart aanvra gen bij Josephine van Lieshout van het SBPT (tel. 360251). Zij kan ook meer informatie verstrekken. Wie niet op eigen gelegenheid kan komen, kan dat aangeven op de inschrijfkaart; voor vervoer wordt dan gezorgd. De inschrijfkaart moet uiterlijk 23 maart binnen zijn bij het SBPT. De plaatselijke politiek wil er pas sinds kort aan met discussie-avonden over het Willem ll-stadion en de Heuvel, maar praten over belangrijke dingen kan ook door betrokkenen zelf geor ganiseerd worden. Zo houdt het Ste delijk Bewoners Platform Tilburg (SBPT), een overkoepelende organi satie van woonconsumenten, op woensdagmiddag 30 maart een stads forum over ouderen en wonen. Oude ren kunnen daar hun wensen kenbaar maken over woning, woonomgeving en zorg. Die opmerkingen, meningen, suggesties en ideeën worden doorge geven aan de gemeente, woningbouw verenigingen en andere instanties. De Gildegids die vorige week in de Til burgse Koerier stond, is ook los ver krijgbaar bij de stichting Contour (Spoorlaan 320), het gemeentelijk infor matiecentrum, bibliotheken en wijkcen tra. Op een van die dagen met sneeuw, mist en gladheid stapte ik in Zeeland in de bus om zo naar Tilburg te gaan. Met twee zware tassen zes keer overstappen: weer eens een andere manier om te reizen. Ik nam plaats naast een vrouw. Opgewekt zei ik: "Ik kom naast u zitten." Ze reageerde niet en ik trok de conclusie dat ze geen praatje wilde. Na eni ge tijd zei ze "Ik Joegoslavia." Ik zat met mijn mond vol tanden: een vluch telinge, die dus wel kontakt wilde. Ik wees naar buiten: "Mist in Joegosla via?" Het antwoord, even daarna: "Drie meter." Hoe moesten we met elkaar praten? Bij de volgende overstap namen we met een een vriende lijke glimlach afscheid. Dat was alles. Thuis mijmerde ik erover na. Ken ik buitenlanders? Vroeger op mijn werk wel eens, maar nu nauwelijks. Mijn Hollandse gastvrijheid? Ach, ik doe al zo veel; geen tijd dus. Ik stopte mijn verantwoordelijkheidsgevoel snel weg. Maar nu ik er aan terugdenk, ben ik blij dat ik geen buitenlandse in Ne derland ben. En eigenlijk ben ik er niet tevreden over dat ik in mijn leven geen ruimte maak om kontakt te maken met mensen die hier zijn komen wonen. Mw. P.v.B Kontakt waardevol Ook Netty Nuijten, die in de werkgroep 't Gil de aktief is, maakt zelf gebruik van wat ou deren aanbieden. Zo loopt ze al twee jaar op maandagmorgen mee in een wandel groep die onder leiding van een deskundi ge de natuurgebieden in de buurt van Til burg verkent. "Daar heb ik gemerkt dat wat 't Gilde doet, méér voorstelt dan ik had ver wacht. Er zitten nogal wat alleenstaanden bij en ik hoor regelmatig: 'Als er niemand is geweest in het weekend, heb ik gelukkig dit nog'. Dat kontakt is waardevol. Zo gingen leden van die wandelgroep regelmatig op bezoek bij een medewandelaarstertoen zij ernstig ziek werd. En een aantal gaat sa men op vakantie, dat kun je toch wel echte vriendschap noemen." "Je helpt mensen, houdt er soms kontakten aan over en het is een leuke manier om bezig te blijven. Ik doe het ook voor mezelf: ik ben niet iemand die binnen blijft zitten en voor zich uit gaat zitten kijken." De 70-jarige Miep Stevens straalt enthousiasme uit over het vrijwilligerswerk dat ze via 't Gilde doet. Ze was dertig jaar lang modere dactrice bij een groot Tilburgs textielbedrijf en staat nu mensen die meer willen we ten van handwerken met raad en daad terzijde. I Seniorenwijzer, p/a Poststraat I 64, 5038 DH Tilburg of Postbus 1 I 3078, 5003 DB Tilburg; tel. I 1 350505. I Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar I 1 de Tilburgse Koerier, postbus 1 I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. I 1 368805. Succesvol Elk halfjaar geeft 't Gilde een gids uit, waar in steeds meer aanbieders staan, "'t Gilde j werkt steeds succesvoller", vertelt Netty Nuijten die de publiciteit verzorgt. "Stonden er in de eerste Gildegids in 1987 zestien i aanbieders, in die van vorige week waren het er al 78. Vanaf het begin hebben zich honderdtachtig aanbieders ingeschreven, maar een aantal is natuurlijk afgevallen I door verschillende omstandigheden. Ook krijgen we veel aanvragen binnen: vorig jaar waren er zeshonderd bemiddelingen tegen 444 in 1992. Door die groei kunnen sommigen van de circa negentig aanbie ders tijdelijk geen nieuwe aanvragen aan nemen, omdat de tijd die ze eraan willen spenderen vol zit. Dan worden ze dus ook j even niet in de Gids opgenomen." Dat is Miep Stevens, die al ruim zes jaar via 't Gilde advies geeft over handwerken in de ruimste zin van het woord, ook verschillen de keren gebeurd. Ze is gemiddeld drie da gen per week bezig met adviseren en voor doen, zowel aan individuele vrouwen als aan groepjes die wekelijks bij elkaar ko men. “Ik hoop het nog minstens vijf jaar te kunnen doen. Het kan gebeuren dat je er een vriendschap aan overhoudt, maar het werk is sowieso heel gevarieerd: elke keer krijg je te maken met andere mensen en verschillende problemen. Soms kun je het telefonisch afhandelen, anders wip ik langs of de dames komen bij mij." Daarbij kan het gaan om adviezen over breien, haken of borduren, maar bijvoorbeeld ook om patro nen te tekenen op stof of om het vertalen in het Nederlands van buitenlandse instruc ties. In de vorige Seniorenwijzer stond er door een typefoutje een verkeerd telefoonnummer bij de verhuisde SBT-wijk teams Zuid-West en Zuid-Oost. Beide wijkteams zijn ge huisvest in een nieuw wijkbureau aan de Frater Mat- theushof 1a in St. Anna. Het telefoonnummer moet zijn: 439744. Op 1 april treedt de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) in werking. De gemeente wordt vanaf die datum verantwoordelijk voor voorzieningen op het gebied van vervoer, wonen en rolstoelen. Ook mensen (met een handicap) van 65 jaar en ouder komen dan voor de WVG-voorzieningen in aanmerking. Een an dere wijziging is de manier waarop het vervoer wordt ge organiseerd; de invoering van de deel-taxi. De Welzijnsdienst organiseert voorlichtingsbijeenkom sten over de WVG. Op woensdag 23 maart zijn er vier bij eenkomsten in verzorgingstehuis Koningsvoorde aan de Generaal Smutslaan 224: om 15.00 uur (zaal open 14.30 uur), 17.00 uur, 19.00 uur en om 21.00 uur. Op donderdag 24 maart zijn er zes bijeenkomsten in De Riddershof aan de Leharstraat 110: om 10.00 uur (zaal open 9.30 uur), 12.00 uur, 15.00 uur, 17.00 uur, 19.00 uur en 21.00 uur. Na inleidingen is er gelegenheid tot het stellen van vragen aan medewerkers van de Welzijnsdienst, de BBA en het GAK, zowel in de zaal als persoonlijk. Voor visueel gehandicapten is een gemeentelijke WVG- brochure over circa drie weken op cassette verkrijgbaar bij het WVG-bureau, Koningsplein 8, tel. 429911 Ouderen kunnen nu een afspraak maken voor het laten in vullen van hun belastingformulieren. De Smeetskring komt daarvoor op vrijdag 25 maart naar verzorgingscen trum De Heikant, Schubertstraat 700. Ook als u geen aan giftebiljet over 1993 toegestuurd krijgt, kan het toch van belangrijk zijn een biljet in te vullen. Met name als er af trekposten zijn, zoals hoge ziektekosten. U kunt dan naaf loop van het jaar een zogenaamd T-biljet invullen, waar mee u teruggave van teveel betaalde belasting aanvraagt. Ook dit formulier kunt u laten invullen door De Smeetskring. Een afspraak (ook telefonisch) maken kan via SBT wijk- team-Noord, Schubertstraat 700 (tel. 552066) op maan dag t/m vrijdag van 9.00-10.00 uur. Het is van belang dat u het aangiftebiljet (als u dat heeft gekregen) bij de hand heeft bij het maken van de afspraak. Werkgroep Ouderen St. Anna organiseert op dinsdag 29 maart een creatieve middag. Onder het genot van een gratis kop koffie/thee kan men leuke dingen maken voor Pasen. Ook mannen zijn van harte welkom. Entree ƒ2,50. Aanvang: 14.00 uur in buurthuis St. Anna, Capucijnen- straat 78. De werkgroep Activiteiten voor Ouderen van Loven-Bes- terd biedt de kans kennis te maken met koersbal. Koers bal wordt binnen op een mat gespeeld. Lichaamskracht, snelheid en uithoudingsvermogen zijn hierbij niet belang rijk. Iedereen van 50 jaar en ouder is welkom op donder dag 24 maart van 14.00-16.00 uur in buurtcentrum Loven- Besterd, Koestraat 164. Toegang en koffie zijn gratis. Het Noordbrabants Natuurmuseum (Spoorlaan 434) wil het zijn bezoekers meer naar de zin maken en zoekt daar voor vrijwillige gastvrouwen of gastheren. Men denkt daarbij met name aan 50-plussers die één of enkele mid dagen per week beschikbaar zijn. Het is leuk en interes sant werk, afwisselend en met veel contact met het pu bliek (waaronder veel kinderen). De taak: mensen wegwijs maken (u hoeft beslist geen na tuurkennis te hebben), behulpzaam zijn bij problemen, een oogje in het zeil houden wanneer bezoekers zich niet gedragen (komt weinig voor), de verjaardagfeestjes in goede banen leiden etc. U bent in dit werk een 'visite kaartje' voor het museum. Reiskosten worden uiteraard vergoed. Inlichtingen: tel. 353935. Op woensdagmiddag 13 april om half 2 start een cursus zelfverdediging voor vrouwen boven de vijftig jaar. De cur sus bestaat uit 12 lessen van 2 uur en kost 75,-. In de cur sus komen verschillende situaties aan de orde, o.a. tas jesroof, veiligheid in huis, wat te doen tegen opdringerige kennissen, technieken voor in uiterste nood. U hoeft niet sportief te zijn of een goede conditie te hebben om mee te kunnen doen. Op woensdagmiddag 23 maart is er van 13.30 tot 14.30 uur een gratis informatiemiddag met videofilm over de cursus in het Vrouwencentrum, Nieuwlandstraat 43. Op gave of informatie: Stichting Zelfverdediging voor Vrou wen en Meisjes, tel. 439412. Vindt u het ook zo'n lekker weer om buiten bezig te gaan? Lekker in de aarde wroeten in de tuin of op het balkon? Denk dan eens aan de Openbare Bibliotheek Tilburg. U vindt er tal van ideeën voor de tuin en het balkon. In het boek 'Kleine tuinen' van Eliane Vieille staan allerlei ideeën voor het ontwerpen en aanleggen van kleine tui nen. Er wordt ook een hoofdstuk gewijd aan terrassen, dakterrassen en balkons. Handig zijn de tips voor tuinge bruikers, tuinliefhebbers en verwoede tuiniers. Uit het boek 'Venstertuinen' van Lizzy Boyd kunt u inspiratie op doen voor uw eigen balkon en bloembakken. Er staan vooral foto's met voorbeelden in. Achterin volgt wat infor matie over tuinieren rond het venster. Ook als u aan huis gebonden bent, kunt u bezig zijn met bloemen en planten. In het boek 'Je eigen stek' van Monda Heshusius blijkt dat dit niet beperkt hoeft te blijven tot het verzorgen van ka merplanten. Gaat u graag tuinen, parken e.d. bekijken dan heeft u wellicht iets aan de 'lona tuinengids' van C. Taudin Chabot. In deze gids vindt u de gegevens van tui nen in Nederland die opengesteld zijn ter bezichtiging. Deze of andere tuinboeken vindt u in elke vestiging van de Openbare Bibliotheek Tilburg. Het stadsforum begint met een inleiding door J. van der Leeuw van het Brabants Ondersteuningsinstituut Zorg over het experiment met wonen en zorg voor ou deren in 't Zand en Wandelbos. Daarna kunnen de deelnemers meedoen aan één van de drie workshops van die mid dag: de woning, woonomgeving of de zorg. In elke groep zitten vertegenwoor digers van gemeentelijke diensten, be trokken instanties en van het Overleg Til burgse Ouderenorganisaties (OTO). In de workshop over woningen kan ge praat worden over bereikbaarheid, toe gankelijkheid en bruikbaarheid van de woning. Ook het doorstromingsbeleid komt aan de orde. Bij het thema woon omgeving wordt aandacht besteed aan openbaar vervoer, afvalinzameling, so ciale veiligheid en weerbaarheid van ou deren. In de workshop zorg wordt ge sproken over eigen bijdragen AWBZ, (tijdelijke) verpleeghuiszorg, mantel- en thuiszorg. Na de workshops, die een uur duren, volgt een gezamenlijke afsluiting van de Als u uw kennis of vaardigheid wilt aan bieden of juist op zoek bent naar een specifieke aanbieder, kunt u kontakt op nemen met 't Gilde, Spoorlaan 320; tel. 445952. De werkgroep is daar te berei ken op dinsdag en donderdag van 10.00 tot 12.00 uur. Aanbieders krijgen eerst een gesprek met iemand van de werk groep. Als er dan een aanvraag voor die specifieke kennis of ervaring komt, krijgt de aanbieder van 't Gilde de naam van de aanvrager door en neemt dan zelf kontakt op om een afspraak te maken. Eens per jaar is er voor de aanbieders een informele bijeenkomst om ervarin gen uit te wisselen. Miep Stevens was ruim zes jaar geleden een van de eerste vrijwilligers die zich bij het toen net gestarte Gilde aanmeldden. Het idee van die organisatie sprak haar wel aan: mensen van vijftig jaar en ouder die hun kennis en ervaring overdragen aan an deren. Dat kunnen andere individuele per sonen zijn, maar ook groepjes, instellingen of scholen. Bij dat kennis overdragen gaat het dan niet om lessen, werkzaamheden of klussen, maar om hulp of advies, zowel aan andere ouderen als aan jongeren. Bij 't Gilde zijn er aanbiedingen op allerlei gebieden. Een kleine greep daaruit: braille schrift, planten en tuinkruiden, timmeren en metselen, antieke klokken, fijne keuken en gebruik van magnetron, tekenen en schil deren, talen, bedrijfskundige adviezen, ge bruik van computers en onderhoud en re paratie van fietsen. Kiezen trekken bij kip Taal -en dan de Engelse- is het sterke punt van de 73-jarige Jan van der Hooft. Deze in Nederlands Indië geboren scheikundige koos er met zijn uit Tilburg afkomstige vrouw voor hun levensavond in deze stad door te brengen. Daarvoor had het paar na Indonesië twintig jaar in Nieuw-Zeeland en ruim elf jaar in Zuid-Afrika gewoond en ge werkt. "Als je gepensioneerd bent, moet je je op een of andere manier bezig houden"vertelt Van der Hooft, "'t Gilde bestond toen pas. Ik ben er naartoe gegaan en zei: 'Ik heb in het buitenland gezeten, spreek goed Engels en ben beschikbaar.'" Hij begon met één groepje en inmiddels zijn er drie 'klasjes' van mensen met een gemiddelde leeftijd van 60 jaar, waaraan Van der Hooft Engel se conversatieles geeft. Zijn eigen kennis van die taal houdt hij op peil door regelma tig zijn dochter in Engeland te bezoeken. "Je moet toch een klankbord hebben." "Ik doe die conversatielessen om twee re denen", zegt de ex-globetrotter: "om mijn eigen grijze cellen wakker te houden èn om de kick dat mensen die op vakantie zijn ge weest, terugkomen en zeggen: 'We konden ons verstaanbaar maken.'" Ook maakt Jan van der Hooft zelf gebruik van wat anderen via 't Gilde aanbieden. "Klokken zijn een hobby van mij. Ik heb wel een technische achtergrond, maar het valt niet altijd mee. Dan heb je advies nodig, want klokken maken is moeilijker dan kie zen trekken bij een kip." Seniorenwijzer I Wordt eenmaal in de twee we- ken opgenomen in de Tilburgse I Koerier. I Redactie: Ria van derAalst-Dierks I Diny van Bladel-Verbunt Theo Dekker I MarcGeerts Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) I Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a 64. 5038 DH Tilburo 7 -

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1994 | | pagina 13