7 I I I I I 1 Wl JZ 1 Leeshulpmiddelen onder de loep op spreekuur Brede schouders, veel geduld en humor zijn noodzakelijk" POST COLOFON I I SCRIPTUM ri i i i i i i i i i i 4 Beter omgaan met het geheugen Toneel- en discussiemiddag Tekenen en schilderen voor beginners Blinden en slechtzienden in de bibliotheek? Blinden en slechtzienden kunnen terecht bij Netwerk r i i i i i i i i i Verhuizing SBT-wijkteams Tilburg-Zuid Levensloopcursus 50+ vrouwen Volksdans-instuif Slapen kun je leren )4 pagina 12 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 3 maart 1994 pagina 13 64, 5038 DH Tilburg of Postbus Kopij kan opgestuurd worden de Tilburgse Koerier, postbus 368805. E.M. B. zorg lende Redactie: Ria van der Aalst-Dierks Diny van Bladel-Verbunt Theo Dekker Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee we ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. HET WOORD IS AAN... V.l.n.r.: Phelie van den Hout, Jacqueline de Feber en Jacq van der Heijden. FOTO: GEERT VAN LOON >n. stichting Theophaan in Breda te be zoeken. Daar is een permanente ten toonstelling van lees- en andere hulp middelen. De SBT, ofwel het Gecoördineerd Ouderenwerk, is verhuisd. Sinds december is het oude belasting kantoor op de hoek van Stations straat en Poststraat de nieuwe huisvesting. Alleen zitten ze daar op de twee de verdieping en is er nog geen lift. Dat betekent dat de mensen die er werken en alle bezoekers gebruik moeten maken van de brandtrap aan de buitenkant van het gebouw. Deze trap is -net als zijn meeste soortgenoten- alleen maar gechikt voor noodgevallen. Voor ouderen is deze klimvoor- ziening absoluut ongeschikt. De SBT noemt het een noodvoor ziening; ik noem het een ramp! Drop Oud Wel eerst even afspreken via tel.nr. 076-223030. Bij Theophaan kan men zich ook la ten informeren over goede verlich ting, het belang van duidelijke con trasten, de hulp van de stichting, vergoedingsmogelijkheden, gespro ken lektuur, belangenorganisaties van visueel gehandicapten, sociale wetgeving, de mogelijkheid van be geleiding of over zelfstandigheids- training. ling vallen. "Die WVG wordt een zwa re dobber, hoewel de echte gevolgen pas over een half jaar merkbaar zijn. Ik word gewoon superslank, want ik moet veel gaan lopen", zegt De Feber lachend. Van den Hout valt haar bij: "We moeten bij een wandelclub gaan." Om serieus te besluiten: "Het is net alsof je gestraft wordt voor een handicap waar je niet om hebt ge vraagd." In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwij zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 100015000 AJ Tilburg, onder ver melding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. De gemiddelde leeftijd van mensen wordt steeds hoger. Maar vergeetachtigheid speelt ouderen vaak parten en kan zelfs een belemmering worden in het sociale verkeer. Soms is er ook angst voor dementie. In een cursus van Thuiszorg Midden-Brabant leert men vaardigheden om vergeetachtigheid te hanteren. Door het trainen van het geheugen en het zicht krijgen op het proces van ouder worden en vergeetachtigheid wordt het zelfvertrouwen bevorderd. De cursisten, zelfstandig wonende ouderen met normale vergeetachtigheid, steunen elkaar hierbij en doen ook ideeën van elkaar op. De cursus telt tien bijeenkomsten van anderhalf uur en wordt gegeven in het hoofdkantoor van Thuiszorg Mid den-Brabant, Lage Witsiebaan 2a. Kosten (inclusief ma teriaal) leden ƒ85,-, niet-leden ƒ105,-. Deze cursus gaat van start op woensdag 16 maart (van 14.00-16.00 uur). Aanmelden, graag vóór 10 maart bij Thuiszorg Midden- Brabant, tel. 636620, toestel 331 Onbegrip Waar ze moeite mee hebben is het onbegrip van de kant van de ziende mensen. Van der Heijden: "Sommige mensen denken dat je je aanstelt." De blinde Jacqueline de Feber heeft een geleidehond en merkt dat die een belangrijke rol speelt. "Mensen spre ken je vaak aan omdat je een hond hebt. Dat maakt de drempel lager." Maar ze begrijpt wel dat zienden haar niet snel aanspreken: "Vroeger sprak ik iemand in een rolstoel ook niet aan." Het ergste vinden ze het idee dat ze niet als volwaardig gezien worden. Regelmatig gebeurt het dat iemand een vraag stelt aan de persoon die er bij is en niet aan de slechtziende zelf. Van den Hout: "Ze moeten ons als ge- Afhankelijkheid Feit blijft dat blinden en slechtzienden in veel gevallen aangewezen zijn op zienden. En met het ingaan van de Wet Voorzieningen Gehandicapten, per 1 april, wordt die afhankelijkheid alleen maar groter, vrezen de drie vrouwen, vooral als het om vervoer gaat. Met de nieuwe wet is er even veel geld beschikbaar als vroeger, al leen wordt de groep uitgebreid. Ook 65-plussers met een handicap zijn dan aangewezen op die voorziening, terwijl die nu nog in een andere rege- wone mensen behandelen." De buitenwereld heeft vaak een vreemd idee over blinden of slecht zienden, merken de drie. Zo verba zen sommigen zich erover dat zo ie mand zelf het huis inricht. Van den Hout: "Wij kunnen dat zelf, het kost al leen meer tijd." De Feber geeft aan wat belangrijk is voor iemand met een handicap: "Je moet brede schouders hebben, veel geduld en veel gevoel voor humor." Daarnaast is het be langrijk dat je leert dingen te vragen. Van den Hout: "Dat is een kwestie van toegeven aan de buitenwereld dat je een handicap hebt." Ze geeft het voorbeeld van toen ze net slecht ziend was. "In het begin mocht nie mand zien dat ik een stok had, maar dan krijg je zelf problemen. Als je je stok bij je hebt, ben je te herkennen." Gisteren was het dan zover: de gemeenteraadsverkiezingen. Vorige maand deed ik al de volgende indrukken op bij het politiek forum voor ou deren in het Wit Paardje. Acht vertegenwoordigers van acht politieke partijen waren daar druk aan het proberen de Tilburgse ouderen in een Gouden Koetsje mee te voeren in hun ideeën. Wij ouderen kunnen ons hoofd gerust neervleien op een kussen vol schone beloften, zo bleek uit de zeer lange opsomming van de woordvoerders over hoe ze ons in de watten denken te gaan leggen. Het openbaar vervoer zal in de toekomst voor onze huisdeur stoppen, de win kelier komt om de hoek, onze woningen worden paleizen voorzien van alle gemakken die denkbaar zijn, toegankelijk voor iedere oudere en/of ge handicapte. Vanaf vandaag zal blijken of hun uitspraken inderdaad leiden naar dat Gouden Koetsje, of dat de aangeboden lift zal zijn vervangen door de spreekwoordelijke str...kar. Tilburgers, die tijdens het forum een vergelij king trokken met vorige verkiezingen, toonden ook nu heel weinig ver wachtingen. Mijn indruk is dat voor ouderen alleen maar slechter en be roerder wordt en dat we ook steeds armer door het leven moeten. Onze solidariteit is niet dezelfde als die van de huidige en toekomstige genera ties; de riemen, waarmee ouderen moeten roeien, zullen dan ook steeds korter worden. De Soon (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) organiseert op woensdag 9 maart om 14.00 uur een to neel- en discussiemiddag met als titel 'Scènes op de drempel'. De werkgroep Vrouwen 50+ uit Boxtel heeft de thema's aangaan van vernieuwingen, vergeetachtigheid en de angst voor dementie, en intimiteit en sexualiteit op een ludieke en creatieve manier in een voorstelling ver werkt en begeleidt de daarop volgende discussie. De Ype- laar, Corellistraat 10. Entree en een kopje koffie gratis. Bent u 55 jaar of ouder? Dan kunt u elke donderdagmid dag van 15.00-16.30 uur onder deskundige leiding in De Garsthof leren tekenen en schilderen. De kosten bedra gen ƒ5,- per les. Belangstellenden kunnen zich opgeven aan de receptie van De Garsthof, Columbusplein 15; tel. 435422/442353. Wat heeft iemand die slechter gaat zien aan de biblio theek? Op het eerste gezicht niet zo veel, maar bij nade re beschouwing nog heel wat. Als u iets slechter begint te zien, heeft u wellicht iets aan de aanduiding "Duidelijke druk" op romans. Dit wordt aan gegeven door een sticker met een rode of open G. Deze boeken staan gewoon tussen de overige leesboeken in. Voor degenen die ernstiger problemen krijgen met het le zen, zijn er de Grote Letter Boeken. Deze staan in een aparte kast. De keuze in grote-letter boeken wordt gelei delijk aan steeds groter, het zijn niet alleen streekromans meer. Er zijn binnen de bibliotheek ook folders aanwezig van de Blinden- en Slechtziendenbibliotheek Le Sage ten Broek (Nijmegen) en van andere bibliotheken die gesproken boeken, kranten en tijdschriften uitlenen. Om gesproken boeken uit te proberen, kunt u ook bij de Openbare Bibli otheek Tilburg terecht. Er zijn nl. enkele boeken op cas sette te leen. Natuurlijk heeft de bibliotheek ook informatie voor en over slechtzienden en blinden. "Zonder zien, zonder zin" is een bandje waarop twee blinden vertellen hoe zij met hun han dicap omgaan. Persoonlijke verhalen zijn ook te vinden in boeken als "De dagen worden wel kouder, maar niet kor ter", "Zie je alleen met je ogen?" en "Mijn ogen hebben een koude neus". Neem eens een kijkje in de bibliotheek, ook als u niet meer zo goed ziet! De Bredase stichting Theophaan, die praktische hulp en informatie geeft aan blinden en slechtzienden, houdt op woensdag 16 maart spreekuur over slechtziendheid en de gevolgen daarvan. Dat spreekuur is van 14.00 tot 15.30 uur in het Rode Kruisgebouw, Leoard van Vechelstraat 2, Til burg. Wie een slechtziende kent, wordt vriendelijk verzocht deze infor matie aan hem of haar door te geven. Hieronder alvast wat informatie over wat Theophaan te bieden heeft. Leegte Van den Hout was niet alleen moeder en huisvrouw, maar ook actief buiten de deur. "Dat viel ineens weg en zo belandde ik in een leegte." Ook thuis gaf het problemen, want ze kon niet meer lezen en schrijven. Door de the rapie die ze bij Stichting Theofaan kreeg, leerde ze omgaan met dingen die waren weggevallen met de be doeling zelfstandig te kunnen blijven wonen. "Je leert met een stok naar buiten gaan, je gehoor en je gevoel te gebruiken." Het wennen aan een leven als slecht ziende kostte haar tijd. "Dat duurt minstens een jaar. Op een gegeven moment kom je op een punt dat je het aanvaardt." Het Netwerk heeft voor Van den Hout de leegtes opgevuld. Zij geeft daar, evenals de andere twee, voorlichting aan mensen die in hun werk met blin den of slechtzienden te maken heb ben. Tijdens een bijeenkomst praten ze over hun handicap en vervolgens vertonen ze een film. "Daarna kun nen mensen vragen stellen en vertel len wij uit onze eigen ervaringen over verschillende problemen legt Van den Hout uit. Aan de vragen van de bezoekers merken ze dat er veel on- Het Netwerk van en voor blinde en slechtziende ouderen is ge huisvest bij de SBT, Poststraat 64, 5038 DH Tilburg; tel. 350505. Het Netwerk houdt elke woendagmid- dag vanaf 14.00 uur een ontspan- ningsmiddag voor slechtziende ouderen in het Rode Kruisgebouw, Leonard van Vechelstraat 2. Op hetzelfde adres houdt de stichting Theophaan op woens dag 16 maart van 14.00 tot 15.30 uur spreekuur over hulpmiddelen en andere praktische zaken. Meer informatie daarover hieronder. De belangrijkste artikelen uit de Seniorenwijzer en de rest van de Tilburgse Koerier zijn ook elke twee weken beschikbaar op cas sette. Deze Gesproken Koerier kan gratis aangevraagd worden bij het Centrum voor Gesproken Lektuur, Postbus 24, 5360 AA Grave; tel. 08860-82345. Sommige mensen krijgen op latere leeftijd problemen bij het lezen. Tij dens het bezoek aan de oogarts krij gen ze te horen dat ze geen sterkere bril meer kunnen krijgen. Gelukkig zijn er tal van goede leeshulpmidde len zoals handloeps. Er bestaan ook standloeps in ver schillende sterkten. Deze loeps kan men gewoon op de tekst plaatsen. Een nadeel hierbij is dat men tijdens het lezen over de loep heen moet bui gen. Dit kan nek- en rugklachten op leveren. Met een loeplamp kan men meestal meer ontspannen lezen, om dat het licht precies op de tekst valt. Afhankelijk van de plaats waar men wil lezen, kunnen de meeste loep- lampen bevestigd worden op een ta- felklem, een tafelvoet of een (verrijd baar) statief. Een loeplamp in combinatie met een leeslessenaar, kan de leeshouding meer ontspan nen maken. Soms constateert de oogarts dat men een televisieleesloep nodig heeft. In dat geval kan hij zijn patiënt bij de Stichting Theophaan aanmelden voor een onderzoek naar het meest geschikte type. Ook kan de oogarts een loepbril (soort verrekijkertje) voorschrijven. Dit leeshulpmiddel wordt dan aangemeten door zijn "low-vision-specialist". Over lees hulpmiddelen neemt de eigen oog arts altijd de uiteindelijk beslissing. Slechtzienden worden dus voor een deskundig advies doorverwezen. Als u niet naar het spreekuur in Til burg kunt, is het ook mogelijk de kheden opening werd door sten van het WKZ len over de vele mo- zogenaamde inter- aties. Drs. A.P. in het WKZ) ging in en van ballon-dila- nde'dotteren'). Met ren te nauwe vaten i 'opgerekt'. Dr. E.J. loog in het WKZ) i het zogenaamde vorden vaatverbin- afgesloten. Een an- zogenaamde abla- p werd besproken ’ulles-Heintzberger in Maastricht). Rit- gevolg van afwij- stemen van het hart vorden verholpen, den vooral in Maas- J toegepast. "Twee jaar geleden was ik van het ene op het andere moment slecht ziend. Met het ene oog zie ik nog een beetje, met het andere niets", ver telt Jacq van der Heijden. Bij Phelie van den Hout begonnen de pro blemen vier jaar geleden. "Ook heel plotseling. Nu zie ik alleen nog iets als ik schuin kijk." Jacqueline de Feber verloor in een periode van ne gen jaar het kijkvermogen.Licht en donker is het enige wat ik nog kan onderscheiden." Jacqueline de Feber (39), Jacq van der Heijden (73) en Phelie van den Hout (61) werken alle drie als vrijwil ligster voor het Netwerk voor Blinden en Slechtzienden, dat voorlichting geeft en ontspanningsmiddagen or ganiseert. De Feber is blind, de twee andere dames zijn slechtziend I Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Poststraat I 64, 5038 DH Tilburg of Postbus 1 I 3078, 5003 DB Tilburg; tel. I 1 350505. I Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar I 1 de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. I 1 QGoanc wetendheid of zelfs onbegrip be staat. Het Netwerk is speciaal gericht op oudere mensen met deze handicap, maar de drie betwijfelen of de doel groep de organisatie voldoende kent. Daarom gaan ze dit jaar folders ver spreiden die ook gericht zijn op men sen uit de omgeving van visueel ge handicapte ouderen. De folders komen te liggen bij huisartsen, apo thekers en drogisterijen. Iedere woensdagmiddag kunnen de ouderen terecht voor een ontspan- ningsmiddag. Ook kunnen ze infor matie krijgen over zaken als gespro ken lectuur en Theofaan, de stichting uit Breda die zich bezighoudt met in formatie over hulpmiddelen en ande re praktische zaken. Een initiatief als de op cassette inge sproken Tilburgse Koerier moet veel meer abonnees krijgen, vinden ze. "Zo kunnen mensen op de hoogte blijven van de belangrijkste dingen die in de stad gebeuren en kunnen ze horen wat er in de seniorenwijzer staat. Bovendien is het gratis", aldus De Feber. De SBT-wijkteams Zuid-West en Zuid-Oost zijn verhuisd. Met ingang van 1 maart zijn beide wijkteams te bereiken in het nieuwe wijkbureau, Frater Mattheushof 1a in St. Anna. Het telefoonnummer blijft ongewijzigd: 439644. Wijkteam Zuid-West houdt dagelijks, van 09.00 tot 10.00 uur spreekuur in het nieuwe wijkbureau. De spreekuren van Zuid-Oost zijn op maandag, dinsdag en donderdag, van 09.00 tot 10.00 uur, in Dienstencentrum De Garsthof, Columbusplein 15, telefoon 435422; en op dinsdagmid dag, van 11.00 tot 12.00 uur, in de Vraagbaak-Zuid, Don Sartostraat 2; telefoon 350272. Sarah, een Tilburgse werkgroep van 50+ vrouwen, orga niseert deze cursus voor alle vrouwen van boven de 50, die nog uitkijken naar de toekomst, daarvoor plannen wil len 'maken en die gebruik willen maken van eikaars le venservaring. De thema's gaan over de derde levensfase; omgaan met alleen zijn; opkomen voor jezelf; vriend schappen; positie en emancipatie van oudere vrouwen; gezondheid; plannen voor de toekomst. De cursus telt twaalf wekelijkse bijeenkomsten van twee uur en start op dinsdag 15 maart om 9.30 uur. De kosten van de hele cursus, die in het Vrouwencentrum (Nieuw- landstraat 43) gegeven wordt, bedragen 25 gulden. In lichtingen: R. Voogt, tel. 436845 of C. Verhoof, tel. 671962. Volksdansgroep De Zwarte Roos organiseert vrijdagmid dag 4 maart een volksdans-instuif voor mensen boven de 40 jaar. Het dansen duurt van 14.00 tot 16.00 uur. De zaal van het Kievitslaer, ingang Reinevaarstraat 55, is vanaf 13.30 uur open. Entree ƒ1,50. Senioren-sociëteit Club '92 in de Blaak houdt op woens dag 16 maart een voorlichtingsbijeenkomst met als thema 'Slapen, dat kun je leren'. Jos Smits van Stichting Thuis- ’"••g Midden-Brabant geeft een inleiding over de verschil lende aspecten van slaapgedrag en slaapstoornissen. Verder geeft hij tips om op een natuurlijke wijze beter te slapen. Na de pauze beantwoordt hij vragen. Plaats: Sporthal de Blaak, Grebbe 65. Aanvang: 10.00 uur. Toe gang: gratis, evenals een kopje koffie/thee. Ouderen uit andere wijken zijn ook van harte welkom!

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1994 | | pagina 13