WIJZE I Opening steunpunt Frater Mattheushof Eigen boontjes doppen een zware klus Steun voor mantelzorgers op komst De kwaliteit van het leven Secretariaat PCOB POST COLOFON Vakantiemogelijkheden voor ouderen Gymtraining St. Dionysius verhuisd SCRIPTUM Tasjesroof Levensloopcursus 50+ vrouwen Mantelzorg en de bibliotheek Doven en gebarentaal 1 I I I I I I I I I JI r i i DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 17 februari 1994 pagina 12 DE TILBURG Seniorenwijzer 350505. Kopij kan opgestuurd worden de Tilburgse Koerier, postbus 368805. Het nieuwe complex seniorenwoningen bij het steunpunt Frater Mattheushof. Foto: Geert van Loon PAROC l Alleen De heer Van lersel besteedde een jaar Luxe "Ik ben iemand die haar eigen boontjes dopt", vertelt mevrouw Janssen. Wel i Poststraat 64, 5038 DH Tilburg of Postbus Het secretariaat van de Tilburgse afdeling van de Prote stants Christelijke Ouderenbond (PCOB)n is verhuisd. Het nieuwe adres is: de heer H.J. Appelo, Montfortanen- laan 100, 5042 CX Tilburg; tel. 013-680473. De bewoners zijn er de afgelopen weken al ingetrokken, maar maan dag opent wethouder Anke van Blerck officieel de 36 seniorenwo ningen en het ouderensteunpunt Frater Mattheushof. Dit voor Tilburg unieke complex is gebouwd vlakbij hartje stad, aan de Capucijnenstraat in de wijk St. Anna. Daglicht Het hele complex is goed toegankelijk voor rolstoelgebruikers en gemakkelijk te bereiken door taxi's, ziekenauto en Het maken van vakantieplannen komt weer op gang. Ook voorouderen zijn er tal van mogelijkheden voor vakanties in binnen- en buitenland. De Senior Vakantiekrant 1994 geeft een overzicht van een aantal organisaties dat spe ciale vakanties voor ouderen organiseert. Eén van die or ganisaties is Senior Vakantie Plan. Zowel de Senior Va kantie Krant 1994 als de brochure van Senior Vakantie Plan zijn gratis verkrijgbaar bij de Hulpcentrale/Vrijwilli- gerscentrale van stichting Contour, Spoorlaan 320; tel. 434572. centrum Tilburg-Zuid. Mocht hun toe stand erg slecht worden, dan hebben de bewoners gegarandeerd recht op een plaats in het verpleeghuis van het Zorgcentrum. Het Zorgcentrum exploi teert ook de woningen, die door de VVT gebouwd zijn. De werkgroep ouderen St. Anna houdt op dinsdag 22 fe- I bruari een middag over tasjesroof. De middag over dit nog steeds actuele onderwerp wordt verzorgd door het Bu reau Slachtofferhulp. Gesproken wordt over hoe je tas jesroof kunt voorkomen en wat te doen als het je toch over- I komt. De middag in buurthuis St. Anna (Capucijnenstraat 78) begint aanstaande dinsdag om 14.00 uur. Toegang en een kopje koffie of thee zijn gratis. In het steunpunt worden voor de bewo ners en andere ouderen uit de buurt voorzieningen ondergebracht, zoals een ontmoetingsruimte, een eetpunt en een spreek- en behandelkamer voor huisarts, diëtiste, pedicure en fysiothe rapeut. Ook zijn in het steunpunt een vergaderruimte voor gezinszorg en wijkverpleging te vinden en het nieuwe kantoor van wijkteam Zuid-west van het Gecoördineerd Ouderenwerk SBT. Er wordt weer goed voor de ou deren gezorgd, als het aan de po litiek ligt. De AOW wordt bevroren of op een andere manier ver laagd. Daar heeft het CDA inmiddels wat op gevonden. Voor de wchte minima is er 450 miljoen gulden uitgetrokken, de komende vier jaar. Dat betekent voor deze schrijnende gevallen een verho ging van ruim twee tientjes in de maand. Er is uitgerekend dat ze nu al honderd gulden per maand tekort komen. Dat noemen ze dan solidariteit! Drop Oud Sarah, een Tilburgse werkgroep van 50+ vrouwen, orga niseert deze cursus voor alle vrouwen van boven de 50, die nog uitkijken naar de toekomst, daarvoor plannen wil len maken en die gebruik willen maken van eikaars le venservaring. De thema's die aan bod komen zijn: de derde levensfase, gave of opgave?; omgaan met alleen zijn; opkomen voor jezelf; vriendschappen; positie en emancipatie van oude re vrouwen; gezondheid; plannen voor de toekomst. De cursus telt twaalf wekelijkse bijeenkomsten van twee uur en start op dinsdag 22 februari om 9.30 uur. De kos ten van de hele cursus, die in het Vrouwencentrum (Nieuwlandstraat 43) gegeven wordt, bedragen 25 gul den. Inlichtingen: R. Voogt, tel. 436845 of C. Verhoof, tel. 671962. stad beschikken over een steunpunt voor mantelzorgers. Daar moeten mensen die een familielid, buur of vriend verzorgen terecht kunnen met allerlei vragen. Verder moet dit centra le punt informatie gaan verstrekken. Ook dient het als een schakel tussen de mantelzorgers en de professionelen, zodat de eerste groep niet van het kast je naar de muur gestuurd wordt. Daar naast denken de initiatiefnemers (de gemeente, de stichtingen Contour, SBT en Thuiszorg, het Vrijwilligers Net werk en RIGO Research en Advies) aan het opzetten van cursussen die de kennis van de mantelzorgers kunnen vergroten. Barth Noordzij (SBT) noemt nog een aantal voordelen van zo'n steunpunt. "Ik denk dat veel mensen wel eens één of meer dagen weg willen. Via het cen trale punt kan dan hulp geregeld wor den. Of misschien willen mensen we ten hoe ze hun gedrag aan moeten passen aan hun dementerende part ner. Die kennis moet bij het steunpunt aanwezig zijn." Volgens Noordzij blijkt dat veel mantel zorgers met vragen zitten, zonder dat ze weten waar ze daarmee terecht kun nen. "We moeten dan ook actief naar buiten treden om die mensen te berei ken.Ik denk dat een steunpunt voor veel mantelzorgers een aanwinst is." Als mantelzorgers adviezen hebben voor het steunpunt of juist vragen willen stellen, kunnen ze terecht bij Stichting Contour (Vrijwilligers- centrale): 013 - 434572 (vragen naar Jacques Joosten) of de SBT: 013-350505 (vragen naar Barth Noordzij). Steunpunt Mevrouw Janssen weet nog niet of ze in de toekomst professionele hulp in schakelt. "Al die jaren heb ik het op mijn manier gedaan. Als ik echt iets nodig heb, wil ik de professionals wel om hulp vragen, maar ik heb geen zin in weke lijkse bijeenkomsten met mensen die met iets soortgeljks zitten." Als het goed loopt, wordt de vraag om professionele hulp in Tilburg verge makkelijkt. Tegen de zomer moet de Het steunpunt en de bijbehorende wo ningen zijn voor deze stad een nieuwe manier om ouderen langer zelfstandig te laten wonen. De ouderen die er ge huisvest zijn, hebben volgens de ge meentelijke indicatiecommissie recht op een plaats in een verzorgingstehuis. Maar omdat ze nog wel enigszins zelf standig zijn, konden ze terecht in de nieuwe woningen bij de Capucijnen straat. Voor de zorg die ze nodig hebben, kun nen ze terecht bij medewerkers van Thuiszorg Midden-Brabant en van ver zorgingshuis Koningsvoorde van Zorg- 'Andere vent' "Mijn man is sinds twintig jaar thuis. Eerst was hij erg overspannen en dat was een heel moeilijke periode voor mij", aldus Mien Janssen. Vervolgens werkte haar man nog enige tijd voor halve dagen, totdat hij in 1984 een open hartoperatie moest ondergaan. "Daar na heb ik een heel andere vent gekre gen. Vroeger was hij altijd emotioneel en gespannen, maar na die operatie in teresseert het hem allemaal niets meer. Hij toont nauwelijks nog emoties." Het echtpaar bezocht verschillende psy chiaters, maar dat leverde niets op. Ook een opname had geen resultaat: de heer Janssen kwam binnen een half uur al weer thuis. Nu is hij bovendien aan het demente ren en onderneemt niets meer. "Hij komt 's morgens beneden, hangt in zijn stoel en rookt en 's avonds gaat hij weer naar bed." Ondanks alles gaat het da gelijkse leven van mevrouw Janssen door. "Ik heb me staande gehouden omdat ik helemaal geen depressief type ben en ook omdat ik mijn kinderen en kleinkinderen heb. Daar heb ik veel steun aan, maar ze hebben ook alle maal hun eigen gezin." krijgt ze hulp van iemand die haar man in bad doet. "Dat is iemand uit de buurt, omdat je van een professionele hulp niet kunt verwachten dat die iedere dag om half tien aanwezig is." Ook komt er iemand twee keer in de week schoon maken. "Die luxe moet ik ook wel heb ben." Maarde overige taken in het huis houden en de verzorging, zoals bijvoorbeeld boodschappen doen en eten maken, neemt ze voor eigen reke ning. "Ik vind het leuk om boodschap pen te doen, dan ben ik er even uit." Want de verzorging is 'geestelijk slo pend', vindt ze. Eruit gaan is er niet bij, al heeft ze eens in de drie weken een bridge-avond. "Maar dat is vooral ge zellig. Het moet niette inspannend wor den, want dat kan ik geestelijk niet aan. Ik word ook ouder en dus eerder moe. Af en toe scheld ik hem de huid vol. Dat lucht mij op en hem doet het toch niks. Ik doe wat mijn hart me ingeeft en ik ga nu niet meer naar de professionele hulp om me te laten zeggen wat ik moet doen." Ze doelt daarbij op de psychia trie. Na talloze bezoeken aan psychiaters heeft ze dat wel gehad. "Ik heb daar geen fiducie in, ze kijken alleen maar naar de patiënt en met mij houden ze geen rekening." Heeft u de zorg voor een zieke partner, familielid of ken nis? Dan bent u niet alleen. Minstens tien procent van de volwassenen biedt langdurig deze 'informele' zorg. In de Openbare Bibliotheek vindt u informatie die voor u van belang kan zijn. Mensen die veel thuiszorg vragen, zijn dementerende ouderen. In 'Zolang het nog kan' van W. Arentzen wordt verteld over de thuiszorg voor deze groep ouderen. Er staat onder meer in hoe men met de de mente kan omgaan en waar men terecht kan voor hulp. Elizabeth Forsythe heeft vanuit haar eigen ervaringen met haar man het boek 'Omgaan met de ziekte van Alzheimer' geschreven. Dit boek is een leidraad voor familie, vrien den en andere betrokkenen. Ook hierin is een hoofdstuk gewijd aan het zoeken van hulp. Helemaal centraal staan de hulpverlenenden in 'Hulpver lening aan zorgende familieleden' van Huub Buijssen. Hij legt de nadruk op praktische en emotionele ondersteu ning van de mantelzorg(st)er door beroepskrachten. Praktische wenken vindt u in 'Thuis: Doe het zo!' Deze tips zijn vooral bedoeld voor mensen met een handicap. Maar ook als hulpverlener kunt u er wat aan hebben, zoals tips voor het optillen van mensen. In 'De helpende hand' ko men allerlei hulpmiddelen voor ouderen aan bod. Door deze middelen hoeft u minder een beroep te doen op hulp van anderen. Vraagt u in de bibliotheek bij u in de buurt eens naar boe ken over mantelzorg en thuiszorg. Dat kan uw zorg ver lichten. Helemaal zeker is het nog niet, maar als het goed is ver toont de educatieve omroep RVU volgende week woens dag de film 'De man in het aquarium'. Deze korte film gaat over doven en het belang van gebarentaal. Woensdag 23 februari, 21.32 - 21.54 uur; Nederland 3. intensief aan de verzorging van zijn vrouw. "In augustus 1991 is ze blind ge worden. Bovendien kan ze niet meer lo pen." Van lersel verpleegde zijn vrouw en deed het huishouden. Het echtpaar is kinderloos en andere familie woont niet in de buurt. "Ik stond er alleen voor", aldus Van lersel. Wel kwam er ie mand van het Wit Gele Kruis langs die het hoofd van zijn vrouw, die aan pso riasis lijdt, verzorgde. Ook voor het schoonmaken had hij hulp, maar de boodschappen deed hij zelf. Daarnaast hielp hij zijn vrouw bij het eten. "De verpleging was een hele klus voor mij." Dat bleek vooral toen zijn eigen gezondheid in het gedrang kwam: het verzorgen was te zwaar voor hem en hij werd overspannen. Op dat moment hakte de dokter de knoop door en re gelde opname in een verzorgingste huis. Nu kan zijn vrouw iedere middag voor therapie terecht in een ruimte in het tehuis. Maar in het weekend zijn de twee samen en dat is voor Van lersel vermoeiend. "Dan moet ik veel tijd aan haar besteden. Soms heeft ze last van woede-aanvallen en die probeer ik te voorkomen. Dat kost veel inspanning." bezoekers. De Hilvarenbeekse archi tect Pierre van de Geld heeft het ge bouw en de woningen zo ontworpen dat er zoveel mogelijk daglicht binnen komt; zo komen de voordeuren van de woningen uit op een overdekte gang met daglicht. Er bevinden zich vijf typen woningen de vier verdiepingen van het complex aan de tuin van het voormalige Fratershuis: de meeste met één slaapkamer, drie woningen met twee. In het gebouw zijn echter ook twee logeerkamers, die door gasten van de bewoners gebruikt kunnen worden. De woningen en het steunpunt zijn be reikbaar via een centrale entree, waar zich ook de lift bevindt. De meeste wo ningen bieden uitzicht op de voormali ge tuin van het fratershuis, dat door de gemeente is ingericht als buurtpark. Het parkje en de doorgang naar de Kor- velseweg zijn 's avonds afgesloten om onveilige situaties te voorkomen. Gymnastiek en Sportvereniging St. Dionysius heeft sinds 1992 een speciale training voor de wat oudere leden. Tij dens deze les kunnen senioren zich met leuke sport ver maken en aan hun conditie werken, leder naar eigen kun nen, onder het motto: "Niets moet, alles mag". Deze training was eerst in de gymzaal aan de Thomas van Aqui- nostraat, maar door een brand in die zaal is de training ver huisd naar de gymzaal aan de Jacob Romanstraat. De trainingen zijn: van 14.00 tot 15.00 uur op woensdagmid- dag. Dus alsje toe bent aan gezellig sporten en als je mag van de huisarts (vraag evt. advies), kun je vrijblijvend eens mee komen doen, zowel dames als heren. Informatie: tel. 433373 of 434077. Ouder worden gaat niet altijd van een leien dakje. Mensen kunnen problemen krijgen en niet altijd is er dan professionele hulp voor handen. Regelmatig komt de verzorging van een ziek persoon voor rekening van de partner, een familielid, een vriend of een buur. Dit verschijnsel heet mantelzorg en vergt veel tijd van de verzorgers. De Seniorenwijzer laat twee mensen aan het woord die de zorg voor hun partner dragen. Vaak staan ze er alleen voor, maar vanaf de zomer moet er een steunpunt zijn voor deze mantelzorgers. Mien Janssen (64) heeft de zorg voor haar man (70) op zich genomen, terwijl Arie van lersel (93) in de periode van augustus 1991 -juli 1992 zijn even oude vrouw verzorgde. De afdeling Tilburg van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) organiseert vandaag een thema middag met als onderwerp 'De kwaliteit van het leven'. Dokter W. Schimmel van het Zorgcentrum Tilburg-Zuid zal onder meer aan de orde stellen: "Wat verwacht u van uw arts als u een kwaaltje of klacht hebt?", "Het leven is eindig" en "Wat is voor u de kwaliteit van het leven?" De voor iedereen toegankelijke middag begint om 14.00 uur in De Postelse Hoeve, Dr. Deelenlaan 11 I 3078, 5003 DB Tilburg; tel. I 1 350505. j Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. Kapel Vis De kapel van i Zwijsenstraat schikbaar voor diensten bij gel of jubileum. Ei ruimte aanwezi den afspraak kt met de kostere; Elisabeth van 1 Stadhuisplein 2 363109. Parochie H. Marga Ringbaan W Pastorie: Ri 683093 Eucharistievie Zaterdag 19 fe volkszang en ki Zondag 20 febi H. Mis; 11.001 tend's Gemengi gezongen word Eucharistievie Maandag, woe 19.00 uur. Dinsdag en don Avondwake: dc Vespers: maant dag om 18.45 u Open dag Zaterdag 19feb opengesteld vo tot 5 uur. Belan; het mooie inter ste kerk bewc orgelspel door c doorP.Buijs.U in de kerk van Markt. Islam in i Op woensdag i seert de Basisj bijeenkomst rc Arkoun, «Islam over de Islam». Het onderwerp is samengevat achting heeft di duele persoon? beeld is het vijf den van Salmar ring van Iran I moslims werd t Er volgt over di de bijeenkomsi van de Basisgr toegankelijk. Plaats van bijee kerk, Prof. Co van aanvang: 21 ’t Zand Pastorie La, tel. 670885 Pastorie Stal tel. 670338 Weekend vierii Vrijdag 18febr bed. Zaterdag 19 fel in de Goede I communiedien: man Hendriks; Lucaskerk, Da Ars,voorgange de Rijt en Hem Zondag 20 febt de Kievitshorst. dienst, Damesl weging: Hemt; viering in de I communiedien: Lucas, overwt driks. Door de week volgt: maanda 8.30 u. in de I donderdag 11.0 Francisci Contactadre Korvelsewe^ tel.:013-42; Asje op zoek b< als Franciscus laten inspirere eenvoud, broec bed. Als je wil stalte krijgt in 1 demensen en s kennis wilt m daarmee bezig schillende man tieweekends dii Franciscaanse worden bij de cijnen. Ook door op pl te ontmoeten ei verschillende ringen. f f <zf ci ff wijlui Wordt eenmaal in de twee we- ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Redactie: Ria van der Aalst-Dierks I Diny van Bladel-Verbunt Theo Dekker I MarcGeerts Jan van Groos (voorzitter) I Wilma Hurkens Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) 1 Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a 64 5038 DH Tilburo

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1994 | | pagina 12