WIJZE De verkiezingsprogramma's Ouderen kunnen politici onder vuur nemen op forum KBO <5J 1.69 1.79 „1.69 „99 r i i n 1 1 1 /jj Gemeenteraadsverkiezingen over een maand Knutselen voor ouderen Open dag 50+ vrouwen Zelfverdediging POST COLOFON SCRIPTUM ILBURG ;1 Gemeenteraadsverkiezingen en de bibliotheek Carnaval voor ouderen +25 99 I I Spreekuur SBT zuid-oost 1 1 1 1 1 1 1 1 Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar I de Tilburgse Koerier, postbus 1 |l|gF DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 3 februari 1994 pagina 13 994 pagina 12 Misleidend e Drop Oud Seniorenwijzer 368805. aterdag 5 februari as.. HET WOORD IS AAN... Er wordt de laatste tijd veel ge aarzeld in de Tilburgse politiek. Komt er nu wel of geen fietspad door de Koestraat: men weet het nog niet. Krijgt Willem II nu wel of geen 6,5 miljoen gulden: vier mil joen oké, de rest zal men straks nog wel eens bekijken. En het 'mooiste' politiek getreuzel is dat over de vraag of de Heuvel wel of niet auto-vrij wordt: men is het er zo over oneens, dat B en W be slist hebben er geen besluit over te nemen. Ik zal blij zijn als de verkiezingen achter de rug zijn. Misschien wordt de politiek dan weer wat slagvaardiger. Eind januari vond er al een politiek forum plaats waar de KBO bij betrokken was, maar dat was georganiseerd door het CDA. Te Kaath is achteraf niet zo blij met de link met de politieke partij. "Dat was misleidende informatie", zegt hij nu. Ver- Het maken van knuffelbeesten in Het Trefpunt van wijkcen- 'i trum De Ypelaer is goed bevallen. Veel kleinkinderen slapen heerlijk met hun nieuwe vriendje. Ook in het nieuwe jaar kunt I u iets moois uit uw handen laten komen, zoals sieraden of I kleurige paaseieren. Elke woensdag van 13.30 tot 16.00 uur I kunt u de handen uit de mouwen steken. Het materiaal is te gen een kleine vergoeding beschikbaar. Adres: De Ypelaer, Corellistraat 10 in Tilburg-Noord. In wijkcentrum De Paperclip is op 9 februari een voorlich tingsbijeenkomst voor 55-plussers over zelfverdediging. Sussil Brands van het Vrouwencentrum zal dan ook een de monstratie geven van hoe je weerbaar kunt zijn. Plaats: De Paperclip, Oude Kapelstraat 25. De toegang is gratis. Aan vang: woensdagmiddag 9 februari, 14.00 uur. als een dianier om leeftijdsdiscriminatie te bestrijden. Ook wil de ABT wat doen aan de taalachterstand van allochtone ouderen. De SP vindt dat de kwaliteit van de zorg instellingen wordt aangetast door lande lijke bezuinigingen; de gemeente moet daarom zonodig uit eigen zak hulp bieden en dan maar een prestige-project even tjes in de ijskast zetten. Daarnaast wil de SP meer zorg- en steunpunten in de wij ken, een betaalbare maaltijdvoorziening en meer bedden voor psychogeriatrische ouderen. Sport en Welzijn '86 tenslotte formuleert -buiten hetgeen in de inleiding hierboven staat- geen specifiek beleid voor aparte groepen in de samenleving zoals oude ren, omdat deze partij een beleid voor staat, dat voor alle Tilburgers geldt. Sarah, werkgroep 50+ vrouwen Tilburg, organiseert op zon- I dag 6 februari een open dag in het Vrouwencentrum, Nieuw- I landstraat 43. De toneelgroep Craquelé, onderdeel van Sa- I rah, zal het toneelstuk 'Heksenspnisels' opvoeren. Daarnaast wordt informatie gegeven over levensloopcur- I sussen, de schrijfgroep, etc. Aanvang 14 uur. Toegangsprijs ƒ2,50. Informatie: 013-681078. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwij zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 100015000 AJ Tilburg, onder ver melding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. "De partijen hebben belangstelling voor de ouderen, zeker ook door het afgelopen Jaar van de Ouderen." Of die politieke be langstelling voor senioren de laatste ja- ren is toegenomen, durft Te Kaath niet te zeggen. "Tijdens de vorige gemeente raadsverkiezingen in 1990 zat ik nog niet bij de KBO. Ik heb toen niet specifiek ge let op de politieke aandacht voor het ou derenbeleid." Het idee voor het forum is afkomstig van de landelijke Unie KBO, vandaar dat de organisatie in Tilburg voor rekening komt van die bond. "Een forum georganiseerd door de gezamenlijke bonden was ook een mogelijkheid geweest. Maar in het Overleg Tilburgse Ouderenorganisaties - het OTO-heeft het lang gerommeld, nu is het weer beter. Misschien dat we in de toekomst als OTO zoiets kunnen organi seren", aldus Te Kaath. der wil hij er niets meerover kwijt. Volgens hem vormt de KBO zeker niet het oude renonderdeel van het CDA. "Er is ver wantschap met die partij: we hebben alle bei een christelijke inslag. Maar ook in andere partijen zitten christenen, dus de KBO is niet gelijk aan het CDA. Wij kijken welke partij goed is voor ouderen en dat hoeft niet noodzakelijk het CDA te zijn. Wij als bond willen invloed uitoefenen op de politiek, maar we kiezen geen partij." De bedoeling van het forum komende dinsdag is het losmaken van een politie ke discussie, aldus Te Kaath. "Bijvoor beeld over goede en betaalbare wonin- Buurtwinkels D66 wil dat ouderenwoningen niet apart, maar in de wijken worden opgenomen, ook bij nieuwbouw. Buurtwinkels zijn erg belangrijk voor ouderen; daar moet bij nieuwe èn bestaande woongebieden re kening mee worden gehouden, vindt D66. De ABT wil -naast onderwerpen die ook bij andere partijen aan bod komen- dat er een "zorgsysteem" komt op plaatsen waar meer dan honderd ouderen bij el kaar wonen. De galerijen van flats waar ouderen wonen, moeten geïsoleerd wor den; bollenparkjes en bushaltes moeten op loopafstand staan van plaatsen waar veel ouderen wonen. De ABT ziet een glij dende leeftijdsgrens voor pensionering De propaganda voor de gemeenteraadsver kiezingen is begonnen. In Tilburg gaan de par tijen de strijd in met ver kiezingsprogramma's met titels als "Duur zaam vernieuwen" (CDA), "Tilburg voor ie dereen" (PvdA), "De stad, de mensen, het bestuur" (Groenlinks), "Tilburg: democratisch, milieuvriendelijk, soci aal, leefbaar" (D66), "De ABT is er voor ui", en "De calculerende burger in een dynami sche, inspirerende om geving" (S&W '86). FOTO: GEERT VAN LOON Krasse Knarren Het CDA vindt dat de gemeente oude- ren-organisaties moet blijven steunen en dat allerlei instellingen op het gebied van zorg en wonen meer moeten samenwer ken. Ook heeft de gemeente volgens het CDA een actieve taak in het behoud en uitbreiding van verzorgings- en verpleeg huizen. De PvdA wil dat in uitbreidingswijken als de Reeshof plaats moet zijn voor woon vormen voor ouderen. Op wijkniveau zijn de buurthuizen belangrijk als sociale ont moetingsruimte, o.a. voorouderen; en in het ouderenwerk moeten de autochtone en allochtone Tilburgse ouderen bij voor keur gezamenlijk aan bod komen, aldus de PvdA. Groenlinks heeft het net als Kees van Kooten en Wim de Bie over 'Krasse Knar ren': bewuste ouderen die zichzelf prima kunnen redden en nog volop meedoen in de maatschappij. Deze partij ziet veel in een integrale aanpak van huisvesting en zorg op wijkniveau, zoals het experiment 'Wonen plus' in 'tZand/Wandelbos. Daar naast vindt Groenlinks dat de gemeente ouderen moet stimuleren deel te nemen aan besturen, publieke organen en de po litiek. Werkende ouderen moeten hun aantal arbeidsuren geleidelijk kunnen verminderen; volgens Groenlinks moet de gemeente als werkgever daarbij het goede voorbeeld geeft. De VVD vindt het ook vanzelfsprekend dat ouderen aan besturen moeten kun nen deelnemen; leeftijdscriteria zijn daar om uit den boze, aldus de liberalen. Ver der wil de VVD een regelmatige beoordeling van voorzieningen voor ou deren; ouderenorganisaties moeten in spraak krijgen bij de beslissingen over verbetering, uitbreiding of verminderen van die voorzieningen. Om ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen, wil de VVD dat de gemeente 'aanpas baar' bouwen bevordert bij nieuwbouw en renovatie. Van aangepaste huurwonin gen moet een centrale registratie komen, zodat ze aan de juiste personen kunnen worden toegewezen. gen en over een veilige omgeving: zaken die van belang zijn voor ouderen. Bezoekers van het forum kunnen hun stemgedrag baseren op de antwoorden die ze die dag krijgen." De tweede secre taris van de KBO weet dat veel ouderen traditioneel op het CDA stemmen, maar denkt dat de antwoorden op 8 februari wel degelijk invloed kunnen hebben op het moment dat de mensen in het stemhokje staan. "Ouderen hebben wel interesse in politiek, tenminste, dat hopen we. Ze to nen belangstelling voor algemene zaken, maar kijken ook naar onderwerpen die gunstig voor hen zijn." Natuurlijk zijn ze er weer: de boekwerkjes waarin de partijen hun plannen voor de komendejaren ontvouwen. En daaruit blijkt dat-vergeleken met vier jaar geleden- de ouderen steeds belangrijker gevonden worden door de plaatselijke politici. Waar ze het allemaal wel over eens zijn, is dat de gemeente zoveel mogelijk moet inspelen op de wens van ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te wonen. Dat daar bij 'zorg op maat' nodig is, erkennen ook alle partijen. Bovendien hebben veel par tijen in hun programma's opgenomen dat er één 'loket' moet komen, waar je te recht kunt met al je vragen op het gebied van wonen, zorg en subsidies e.d. Op plaatselijk niveau wordt niet beslist of de AOW bevroren wordt, want dat doet het parlement. Maar de beslissingen die plaatselijke politici nemen, zijn ook be langrijk voor ouderen. Denk maar aan be leidsterreinen als veiligheid, verkeer, cul tuur, volksgezondheid, milieu en volkshuisvesting. De Seniorenwijzer heeft de verkiezingsprogramma's door gespit. Bij het lezen van de programma's hebben we vooral gelet op wat de partijen specifiek over ouderen schrijven. Hieron der een weergave van die punten in volg orde van de huidige grootte van de raads fracties. Begin januari las ik in de Seniorenwijzer een artikel over het Jaar van de Ouderen. Daarin werd gezegd dat door dat jaar het begrip voor de oude ren is toegenomen. Dat zou blijken uit het afnemend gebruik van het woord 'bejaarden'; daarvoor in de plaats spreekt men steeds vaker over 'senioren'. Toch hoor ik nog heel veel spreken over 'bejaarden', 'oudjes', 'ouden van dagen' en over 'oude lu..en'. Ik ben dus helemaal niet zo overtuigd van een groter begrip voor ouderen. Naar mijn mening zijn ze daar ook zelf schuld aan, want ze gedragen zich als ouderen: ze willen zo graag anders zijn. Dat moge blijken uit het feit dat in hetzelfde artikel werd gezegd dat de ouderenbonden in het Jaar van de Ouderen vrijwel geen initiatieven hebben ontplooid. Het was toch ei genlijk hun jaar! B.v.D. Waardoor laat u uw keuze bepalen als u in het stemhokje staat? Door het sympathieke gezicht van de landelijke lijst trekker? Of gaat u af op wat de Tilburgse politici voor u heb ben gedaan en denken te gaan doen? In de Openbare Bibli otheek Tilburg kunt u terecht voor informatie. In de Tilburg-hoek van de bibliotheek aan het Koningsplein vindt u diverse documentatiemappen over de Tilburgse poli tiek maar ook over andere Tilburgse aangelegenheden. In deze mappen zitten kopieën van krante-artikelen e.d. Zo kunt u politieke gebeurtenissen nog eens de revue laten passe ren. Bij voldoende respons van de politieke partijen zullen de verkiezingsprogramma's ook ter inzage in de verschillende bibliotheken liggen. Zo kunt u nagaan wat ze beloven. Vraagt u zich af wat de gemeente eigenlijk allemaal zou kun nen doen op het gebied van ouderen? In 'Lokaal ouderenbe leid'van de VNG, uitgegeven i.s.m. de Cosbo, vindt u het ant woord. Het boek 'De gemeente' van Chris Evers bevat beknopte informatie over het bestuur van een gemeente. Als I u hier meer over wilt weten, kunt u ook de 'Gemeentewijzer' van Teleac raadplegen. Maak zelf uw keuze op 2 maart, maar doe dat geïnformeerd. Bijvoorbeeld met behulp van de bibliotheek. De Tunnelplekkers: in café-restaurant Boerke Mutsaers I aan de Vijverlaan houden zij op woensdag 9 februari een car naval voor 55-plussers. Buiten Opper Fons d'n Irste, zijn I Raad en muziekkapellen treden ook een dansgroep en een tonpraoter op. De zaal is open vanaf 19.30 uur, het program- ma duurt van 20.00 tot ±23.30 uur. Entree ƒ3,50. U ontvangt bij binnenkomst een lot voor de loterij en een gratis con- I sumptie. De Baselaer: op donderdagmiddag 10 februari wordt daar een carnavalsbal gehouden waar de vonken vanaf springen. De muziek wordt verzorgd door Fransje Wouters, specialist op gebied van dans- en gezelligheidsmuziek. Het begint om 14.00 uur (zaal open om 13.00 uur). Entree 2,50, inclusief een kop koffie of thee. Adres: Hoefstraat 175. Buurtcentrum Loven-Besterd: carnavalsmiddag op vrij- 1 dag 11 februari van 13.30-16.30 uur. Deze middag wordt ver zorgd door de Heikantse Boerinnekes en carnavalsorkest 't I Sap. Er zijn enkele prijsjes voor de best-verkleden. Entree ƒ2,50. Adres: Koestraat 164. De Flepsteppers houden op vrijdagmiddag 11 februari sa- men met studentenvereniging St. Olof een seniorencarnaval op vier verschillende lokaties: Bet Kolen aan de Broekho- I venseweg, 't Wit Paardje aan het Lijnsheike, de Harmonie aan de Stationsstraat en in Boerke Mutsaers aan de Vijver- I laan. Artiesten, jongleurs van de Knopperts van Toen, tonp- raoters, en orkesten maken van deze middag een waar fes tijn. De toegangsprijs is ƒ6,- per persoon. Kaarten zijn I verkrijgbaar via de K.B.O; tel. 672208 of 434330. Schouwburg: daar is op zondag 13 februari vanaf 12.00 uur in de foyers een seniorencarnaval met om 14.00 uur een optreden van de zangeres Mieke. Kaarten a ƒ10,- zijn aan de theaterbalietekoop. Stokhasselt: maondag 14 februari, worre alle aowere en gehandicapte meense ut de Stokhasselt om 14 uur verwocht op ut carnavalsfist in De Ypelaer, Corellistraat 10. De zael ga ope om 13.30 uur. D'r is meziek van disco Jubas en koffie met verrassing. Loaporkestjes en de stadsprins kome ok langs. De best verklede en grotste zot kunnen un medollie verdie- ne. Op ut lest van de middag is er snert mee roggebrood. De entree bedraogt ƒ5,- en oewen jas kunde bewaekt weghan- ge vurniks. De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) I organiseren een carnavalsmiddag op dinsdag 15 februari in de Riddershof, Leharstraat 110. Om half twee meude naar binne. De entree is ƒ2,50 en dan meude oewe jas vur niks I weghangen. De Garsthofin dit dienstencentrum is er carnaval voor ou- deren op dinsdagavond 15 februari. De entree bedraagt ƒ4,- per persoon. De muziek wordt verzorgd door De Tijdbrekers. Kaarten voor deze avond zijn te koop in de Garsthof, Colum- I busplein 15, 's middags tussen 13.00 en 16.00 uur. Op de car- navalsavond zelf is de zaal open vanaf 19.30 uur. f f Vf C7I f WIJÏCI Wordt eenmaal in de twee we ken opgenomen in de Tilburgse f Koerier. Redactie: Ria van der Aalst-Dierks Diny van Bladel- Verbunt Theo Dekker I MarcGeerts Jan van Groos (voorzitter) I Wilma Hurkens Joop Janmaat I Karei Luiijf (eindredacteur) I Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Poststraat 64, 5038 DH Tilburg of Postbus I 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 350505. I wool5000 JA Tilburg; teZ I ^J68805. Op maandag, dinsdag- en donderdag van 9.00-10.00 uur heeft dit wijkteam spreekuur in Dienstencentrum de Garst- I hof, Columbusplein 15; tel. 435422 of 442353. Het spreekuur op de woensdag- en de vrijdagochtend is met ingang van 1 I februari vervallen. Nieuw is het spreekuur dat het SBT-wijkteam Zuid-Oost voor- I taan elke dinsdag van 11.00-12.00 uur houdt in De Vraag baak, Don Sartostraat 2; tel. 350272. Op het spreekuur voor 55-plussers kan men terecht voor in- lichtingen over: ouderenhuisvesting, financiële zaken, maal tijdvoorziening, hulpverlening en belangenbehartiging, vrije tijdsbesteding, vervoersdienst, enz. Het is ook mogelijk tele fonisch een afspraak te maken voor een bezoek aan huis. De gemeenteraadsverkiezingen van 2 maart naderen met rasse schreden en dus is het tijd dat politieke partijen hun standpunten duidelijk maken aan het publiek. Dinsdag 8 februari krijgen de Tilburgse partijen van de KBO de kans om hun ideeën over ouderen en ouderenbeleid uiteen te zetten voor die groep. Vanaf twee uur 's middags zijn alle lokale partij-afdelingen aanwezig in zalencentrum 't Wit Paardje, Lijnsheike 8. Ouderen krijgen dan natuurlijk ook de kans hun brandende kwesties voor te leggen aan de politici. De leiding van het forum is in handen van Maria van de Muijsenbergh-Geurts. Zij legt vragen voor aan de partijen, die ver volgens mogen antwoorden. Daarna kan het publiek reageren op de standpunten van de partijen, waarop die hun menin gen kunnen verdedigen en verduidelij ken. Henricus te Kaath, de tweede secre taris van de KBO, verwacht dat de discussie vooral over ouderenbeleid zal gaan. f

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1994 | | pagina 13