W I J z Studiedag over doof-blinde ouderen iet Ruud Muffels: "Werkgevers kunnen straks niet om ouderen heen" I r POST COLOFON SCRIPTUM 1 I I I I I I I I I I I rxufjij mu upyeüiuuiu wuiucil Groots seniorencarnaval Gespreksochtenden met ouderen Infomiddag over huisvesting in Noord Schrijfplezier voor 50+ vrouwen Voorlichting over erfrecht Vogelshow Bingo Na verloop van tijd in de bibliotheek Jonge hoogleraar op leerstoel ouderenbeleid i i Donderdag 20 januari 1994 pagina 13 i DE TILBURGSE KOERIER Seniorenwijzer ichten Loon-op-Zand de Tilburgse Koerier, postbus Mw. D.T. 368805. P! 17.0ÖU. 394 pagina 12 1 javond jesloten HET WOORD IS AAN... naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. Vanwege het milieu mag er de laatste jaren steeds minder. Min der varkens, want die veroorza ken mestoverschotten; minder auto's, want die hebben zure re gen tot gevolg; minder industrie, want daardoor vervuilt het opper vlaktewater en ga zo maar door. Nu is kort geleden aangetoond dat hondepoep schadelijk is voor wilde orchideeën en andere zeld zame planten. Je vraagt je af wat alle katten op hun geweten heb ben; die krabben immers veel jonge plantjes uit de grond. De volgende verdenking zal wel op de kanaries vallen. Soms denk ik wel eens dat door al die zorgen voor het milieu, het leefmilieu er niet op vooruitgaat. Drop Oud Professor Ruud Muffels: "Ouderen moeten keuze voor flexibele pensionering krijgen." FOTO: GEERT VAN LOON In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwij zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 100015000 AJ Tilburg, onder ver melding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. oplossingen uit de praktijk gaat ook het symposium 'Ongehoord en uitzicht loos', dat de stichting op 20 april houdt in congrescentrum De Reehorst in Ede. Dezelfde titel hebben een in structieboekje en een videofilm die op de studiedag worden gepresenteerd. Tijdens het symposium zijn voorzie ningen als doventolk en ringleiding be schikbaar. De schriftelijke informatie kan ook in braille verkregen worden. Sinds juli vorig jaar mag Ruud Muffels zich bijzonder hoogleraar Ouderen beleid noemen, de functie die hij op 6 december officieel aanvaardde met het houden van een openbare rede. Hij gaat de sociaal-economische as pecten van het ouderenbeleid onder zoeken en er college over geven. De eerste colleges starten waarschijnlijk per september aanstaande; met het onderzoek is hij 1 juli vorig jaar al be gonnen. Dat heeft meerdere kanten, zo maakt de hoogleraar duidelijk. Ou deren en arbeid, flexibele pensione ring en ouderen en zorg zijn een aan tal zaken die Muffels in de komende tijd gaat onderzoeken. Bij ouderdomsdoofblindheid gaat ie mand steeds slechter horen èn zien als gevolg van het ouder worden. Vaak is het een sluipend proces, dat tot vol ledige doofblindheid kan leiden. Maar meestal kunnen de doofblinde oude ren nog wel een beetje horen en/of zien. Toch raken ze vaak in een isolement en hebben ze in het dagelijks leven grote problemen. Dat komt deels door dat ze -voor ze op hoge leeftijd doof- blind raakten- een 'normaal' zicht en/of gehoor hadden. Door hun handicap krijgen ze echter te maken met grote hindernissen. De krant lezen, TV kijken of naar de ra dio luisteren lukt niet meer. Gezellig met iemand praten is moeilijk, zeker in drukke ruimtes. Vaak is hun bele vingswereld beperkt tot hun eigen ka mer. Door het isolement voelen veel doofblinde ouderen zich onbegrepen. Ze worden depressief, trekken zich te rug en gaan zich gedragen alsof ze aan het dementeren zijn. Toch zijn er allerlei manieren om het le ven van de doof-blinden wat te verge makkelijken en met hen te communi ceren. Daar de tijd voor nemen is het meest voor de hand liggend, maar de stichting Doof-Blinden heeft ook nog andere tips die in een handige folder staan. Over de oorzaken van doofblindheid, het dagelijks leven als doofblinde en In Nederland wonen enkele duizen den doofblinde ouderen, dus in Til burg zijn dat er waarschijnlijk enke le tientallen. Vaak vereenzamen deze doofblinden, omdat hun han dicap niet als zodanig wordt her kend, of omdat de mensen in hun omgeving er niet mee kunnen om gaan. De stichting Doof-Blinden or ganiseert in april een studiedag voor iedereen die in zijn of haar (be taald of vrijwilligers-)werkte maken heeft of kan krijgen met doof-blinde ouderen. Trends "Ik richt me op de medische kant als het om ouderen en zorg gaat. Ik ga uitzoeken waarom mensen bepaalde zorg wel of niet gebruiken." In zijn rede stipte Muffels tendensen aan: het probleem van de chronische zorg en het ouder worden en de behoefte aan meer zorg op hogere leeftijd. "Meer zorg betekent meer kosten, want vaak is de behoefte aan zorg op hoge leeftijd continu aanwezig: die oudere is dus aangewezen op instel- lingen. Daarnaast vindt de overheid dat de zorg meer thuis gegeven moet worden. Maar de Thuiszorg is daar voor nog niet voldoende toegerust." Toch is hij niet somber. "Dit zijn de trends voor de toekomst, blijkt uit de cijfers. Als er nü gereageerd wordt, is het oplosbaar. Het gaat ook niet om zo'n grote groep ouderen die inten sieve zorg nodig heeft, misschien zo'n tien procent." Het probleem ontstaat volgens de Verantwoordelijkheid Muffels denkt dat het goed is als de zorgverzekeraars onafhankelijker van de overheid kunnen opereren. "Dan krijg je meer concurrentie en dat heeft voordelen: betere kwaliteit en lagere prijzen. Maar dan moet de markt wel door zichtig zijn, dus geen prijsafspraken tussen verzekeraars." Hij ziet echter ook mogelijke nadelen, bijvoorbeeld dat de maatschappijen hogere eisen gaan stellen aan minder draagkrach- tigen omdat die een groter risico vor men. "Daarom moeten de premies verdeeld worden over jong en oud. Dat kan betekenen dat jongeren flink meer moeten gaan betalen." Ook moeten de burgers meer verant woordelijkheid voor de zorg krijgen en nemen, vindt Muffels. "Dat kan door bijvoorbeeld ongezond gedrag te belasten, waaruit dan de zorg gefi nancierd wordt. Zo lopen de premies niet te hoog op. Want de solidariteit houdt ook ergens op. Zulke maatregelen kun je slim in bouwen." Als voorbeeld noemt hij een belasting op autorijden voor privégebruik. Maar denkt hij dat poli tici zulke maatregelen aandurven? Lachend: "Daar heb ik als onderzoe ker niets mee te maken. Ach, Simons heeft enkele voorstellen in die rich ting gedaan, maar de marktsector is bang." Langer doorwerken Voorlopig zit het met de solidariteit tussen de generaties nog goed, denkt Muffels. "Ik denk dat jongeren die voor ouderen op willen brengen, zeker nu het nog gaat om kleinere be dragen. Maar dan moet de overheid wel een beleid voeren waarin de pre mies voor de gezondheidszorg be perkt blijven." Het is ook in het belang van de huidige generatie jongeren, stelt hij, want die groep doet in de toe komst mogelijk ook een beroep op de zorg. "Ouderen moeten ook solidair zijn met jongeren", aldus Muffels. "Dat kan bijvoorbeeld door langer door te werken. Zo betalen ze zelf premie en strijken ze geen VUT op." Daardoor blijven de kosten acceptabel en zo kunnen de jongeren later ook deze zorg consumeren, meent de hoogle raar. "Ouderen moeten niet alleen willen dat jongeren hun zorg betalen, ze moeten ook hun eigen verant woordelijkheid krijgen." Muffels weet dat veel ouderen nog willen doorwerken als ze de 60 of 65 gepasseerd zijn. "Die keuze voor flexibele pensionering moeten ze ook krijgen. Je moet mensen niet ver plichten te stoppen met werken op een moment dat ze nog kunnen. Vaak willen ze in deeltijd doorwerken en geven ze de voorkeur aan stoppen op een moment dat ze zelf kunnen kiezen." Ouderen zien de pensione ring eerder als negatief als ze ver plicht gestopt zijn met de arbeid, stelt Muffels. "Te veel werken is onge zond, maar te veel vrije tijd misschien ook als je er niet voor gekozen hebt. Bovendien wordt het werk gezonder en de kwaliteit van beeldschermen beter", waarop een lach volgt en een blik richting computer. De Katholieke Universiteit Brabant heeft sinds een paar maanden een bij zonder hoogleraar ouderenbeleid: de 39-jarige Ruud Muffels. In deze on- derzoeks- en onderwijsbaan van één dag per week gaat hij zijn aandacht vooral richten op gezondheidszorg voor en de arbeid door ouderen. Naast dit en ander wetenschappelijk werk geeft Muffels les op de Senio renacademie, wat hem rechtstreeks in contact brengt met ouderen. En dat ervaart hij als zeer prettig: "Ze reageren en stellen zich kritisch op." kersverse hoogleraar vooral door het toenemende aantal ouderen, die bo vendien steeds ouder worden: de dubbele vergrijzing. Daardoor doen meer mensen een beroep op de zorg. En dat zijn vooral diegenen met lage inkomens, zo signaleert Muffels. "De overheid wil dat men een hogere ei gen bijdrage gaat betalen en dat geeft financiële problemen voor som mige mensen." Op vrijdagmiddag 11 februari aanstaande organiseert car navalsvereniging de Flepsteppers samen met studenten vereniging St. Olof en een aantal horecagelegenheden, een groots opgezet Seniorencarnaval. Deze Senioren- plusmiddag vindt dit jaar plaats op vier verschillende loka- ties. In Bet Kolen aan de.Broekhovenseweg is dat met pre sentator Jaap van Eijden, in 't Wit Paardje aan het Lijns- heike met Rein Steures, in de Harmonie aan de Stationsstraat met Fons Kleintjes en in Boerke Mutsaers aan de Vijverlaan met presentatie door St. Olof. Verschil lende artiesten, waaronder de Vrolijke Vagebonden, Nelly Verhaat en Leon Hoepelman, Frank Mirella, Ad en Els Verstappen met Ad van Tilburg, drie be kende jongleurs van de Knopperts van Toen, tonpraoters, waaronder Rinus van Berkel, Frans Verbunt en Cees Oo ien en diverse orkesten maken van deze middag een waar festijn. De toe gangsprijs is ƒ6,- per persoon. Kaarten zijn verkrijgbaar via de K.B.O De Werkgroep Ouderen in Gesprek organiseert in de maanden februari en maart weer een serie Gespreksoch tenden met Ouderen op verschillende plaatsen. Iedereen vanaf ongeveer 55 jaar kan daaraan deelnemen. De ge sprekken gebeuren in groepen van ongeveer twaalf perso nen en bij elke groep is gespreksleiding aanwezig. Elke groep komt zes keer bij elkaar. De gespreksochtenden be ginnen in de week van 21 februari. Het thema van de bijeenkomsten is: Solidariteit kent geen leeftijd. De bijeenkomsten zijn 's morgens van 10.00 tot 12.00 uur. De kosten van deelname zijn ƒ10,- voor de zes bijeenkomsten samen. Wie deel wil nemen kan zich tot 1 februari opgeven bij: Werkgroep Ouderen in Gesprek, Gasthuisring 54a, 5041 DT Tilburg, tel. 423706. Ook voor een folder of meer informatie kan men daar terecht. De gespreksplaatsen zijn (met de datum van de eerste bij eenkomst): Den Herdgang (ma. 21 feb. 10.00 uur); Deke naal Centrum (do. 24 feb. 10.00 uur); Zonnehof (wo. 23feb. 10.00 uur); wijkcentrum 't Sant (ma. 21 feb. 10.00 uur); Zus ters van het Cenakel (flat Noordhoekring, vrij. 25 feb. 10.00 uur); verzorgingscentrum De Heikant (do. 24 feb. 10.00 uur); ontmoetingsruimte parochie Lidwina (do. 24 feb. 10.00 uur). De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) houdt op 26 januari voor ouderen in Tilburg-Noord een informatiemiddag over huisvesting. Met behulp van informatie van de woningbouwverenigin gen zal een zo compleet mogelijk overzicht worden gege ven aan de hand van dia's over de verschillende woonmo- gelijkheden. Daarbij komen aan de orde: ligging in de wijk, soort woning en indeling, huurprijs en huursubsidie, wachttijd. De mid dag is op woensdag 26 januari om 14.00 uur in wijkcentrum De Ypelaer, Corellistraat 10. Entree en een kopje koffie of thee zijn gratis. Tien woensdagmiddagen het plezier van schrijven ontdek ken. Door te schrijven aan de hand van creatieve opdrach ten ervaren hoe verrassend, ontroerend, grappig en fanta sievol taal kan zijn. Verschillende thema's komen aan bod, evenals experimenten met verschillende taalvormen. Al schrijvend ontdek je de kracht van woorden en leer je ook nieuwe aspecten van jezelf kennen. Deze cursus vindt wekelijks op woensdagmiddag plaats in het Vrouwencentrum, Nieuwlandstraat 43 en start 19 januari van 14.00-16.00 uur. Kosten voor tien bijeenkom sten: ƒ50,-. Opgave en informatie: Vrouwencentrum, tel. 013-421896. Op maandag 24 januari houdt het Steunpunt Ouderen The resia een voorlichtingsbijeenkomst over erfrecht, schen kingen, testament, e.d. De toegang is gratis, evenals het eerste kopje koffie. De middag is op maandag 24 januari om 14.00 uur in wijkcentrum Theresia, Nijverstraat 42. Bent u slecht ter been? Tegen een kleine vergoeding wordt u opgehaald. Belt u twee dagen van te voren naar mevr. Pigmans, tel. 435610. Vogelvereniging De Vink houdt op vrijdag 4 februari van 13.00 tot 17.00 uur voorafgaand aan haar vogelshow weer een open middag voor ouderen. Ook deze keer is de show weer in de Evenementenhal in de Groenstraat (bij het oude Voltcomplex). Op dinsdag 25 januari om 14.00 uur is er een bingomiddag in het wijkgebouw aan de Beneluxlaan 74, georganiseerd door bejaardenvereniging St. Lucas. Mensen die nu 'oud' zijn, hebben vaak heel wat meege maakt. Hun leven bestrijkt immers een periode waarin er veel veranderd is in de samenleving. In de Openbare Bibli otheek Tilburg vindt u boeken met de levensgeschiedenis van diverse mensen. 'Na verloop van tijd' is een fotoboek van Daniël Koning. Het staat niet alleen vol foto's, maar ook vol verhalen van ou dere mensen. 'Een latere leeuwerik' is het autobiografische relaas van de 75-jarige Harriët Robey die na het overlijden van haar man, haar leven nieuwe inhoud geeft. Zegt de naam Keetje Ruizeveld u niets? Dan moet u het boek 'Te oud? Ben je bedonderd!' eens lezen. Het is het levensver haal van een vitale en vooral mondige vrouw. In het boek 'De lucht zit nog vol dagen' van José Franssen wordt de si tuatie van alleenstaande oudere vrouwen beschreven. Maar zij komen zelf ook veel aan het woord. Levens waar in een grote omwenteling heeft plaats gevonden, staan te lezen in 'De goeie nieuwe tijd' van Anneloes Timmerije. Het gaat hier om mensen die rond hun vijftigste hun leven een andere richting hebben gegeven. Speciaal voor be ginnende vijftigers. Vraag er eens naar in de bibliotheek bij u in de buurt. Plank voor de kop De hoogleraar beseft dat zijn pleidooi voor ouderen die doorwerken moei lijk ligt in een periode van economi sche neergang. "Werkgevers staan niette trappelen om ouderen in dienst te houden, ze hebben liever goedko pe jongeren. Maar dan hebben ze een plank voor de kop, want de gemiddelde leeftijd van personeel stijgt in de toekomst al leen maar. Straks kunnen ze niet meer om de ouderen heen en ik ver wacht dat dat binnen zo'n vijf, zes jaar het geval is. Of we bouwen de ver zorgingsstaat af, of we denken aan dit soort maatregelen." Wie meer over ouderdomsdoof blindheid of de studiedag wil weten, kan kontakt opnemen met de stich ting Doof-Blinden, Prof. Bronk- horstlaan 10, 3723 MB Bilthoven; tel. 030-250604; teksttel. 030- 291884. Daar kan men ook terecht, indien de deelnamekosten van 85 gulden (incl. koffie, thee, lunch en boekje) een probleem zijn. Bij een bezoek aan de bibliotheek op het Koningsplein werd mijn aandacht getrokken door een kleine foto-expositie over oud Tilburg afkomstig van het gemeente-archief. De nostalgie vierde even hoogtij en al snel raakte ik in gesprek met een heer die ook -met de foto's als leidraad- probeerde de vroegere situaties te plaatsen in de huidige toestand. Zo hangen er bijvoorbeeld foto's van de oude Zomerstraat/Bredaseweg, het later gesloopte stadhuis met de trapjes, de Oude Markt en de overgangen van vóór het hoog spoor. Rond de expositie lag er een aantal publicaties die jaren gelden veel aandacht kregen en ook nu nog geleend kunnen worden, zoals 'Het Tilburgs pren tenboekje' van Cees Robben. Even daarna zagen we een video van de film 'Harmonie van een ge meenschap' uit de jaren zestig. Ik kan me die tijd goed herinneren en dus was het leuk daar eens een kwartiertje aan te besteden. Jammer echter dat deze tentoonstelling zo beperkt is en ook nogal weg gedrongen staat opgesteld. Daardoor krijgt ze wellicht minder aandacht dan ze verdient. De expositie van de Kunstuitleen krijgt daarentegen een grote ruimte toebedeeld met stukken waarvan ik maar weinig begrijp. Mis schien kunt u in de Seniorenwijzer eens aandacht schenken aan deze klei ne, maar interessante foto-tentoonstelling. I Wordt eenmaal in de twee we ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. I Redactie: Ria van der Aalst-Dierks I Diny van Bladel-Verbunt 1 Theo Dekker I MarcGeerts Jan van Groos (voorzitter) I Wilma Hurkens 1 Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Poststraat 64, 5038 DH Tilburg of Postbus I 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1994 | | pagina 13