s MINDER AFVAL BIJ AUDI Futuristische Buick Riviera en Oldsmobile Aurora Expresso Taxi Honda primeurs uit de VS Nieuwe Jimmy vervangt Blazer Onverwacht Cadillac- debuut voor Opel Omega pel DBAS ilburg VW reduceert afval 1994 pagina 6 DETILBURGSE KOERIER DE AUTOMAAT - Donderdag 13 januari 1994 - pagina 7 smeeroliën te >84. .5.950,- I 1991 6 emonteerd t. RDW erkend 0,- m als le wjaar taan. ze uit dan auto's G-NOORD op niet n uw VOLVO. >OK ITEIT en in staande ...1991 ....1989 ...1992 ...1992 ...1991 1991 ....1987 ...1991 ...1991 ...1992 ...1991 g1990 ...1992 ...1991 j.. 1989 ...1988 ....1992 ....1991 ....1987 ...1992 ...1991 ...1991 ...1991 4462 omobielen lieverd met Wazdakroon ntie ASIONS >844.750,- igsbedrijf GSB tl thermisch en- ralstoffen stoffen aan ss naand al 1990 T.EÜS1990 eind 1989 ls°de 132 AGENS 1992 1989 EES Verenigde Staten heeft staan. Honda produceert nu drie verschillende Accord sedanmodellen in de wereld. 'Voorkomen is belangrijker dan verminderen en dat gaat weer voor het verbruiken' zo luidt het uitgangspunt in de afvalhuishouding van Audi. Terwijl in de afgelopen jaren de produktie van het aantal auto's en motoren toenam daalde de hoeveelheid afval in beide Audifabrieken voortdurend sinds 1987 met in totaal 43 procent. tweede plaats van de verkoopranglijsten. Geen wonder overigens, omdat Honda grote fabrieken in de De Volkswagen- motorenfabriek in Salzgitter heeft zijn afval- produktie in de periode van 1987 tot en met 1992 met zo'n 39% gereduceerd. Gelijktijdig werd het hergebruik van de reststof fen tot minstens 89% verhoogd. Deze vooruitgang is geboekt bij een produktiestijging van 1,17 naar 1,65 miljoen motoren. Bepalend voor dit succes was de grote betrokkenheid van de werknemers bij de bedrijfsmatige milieubescherming. Het invoeren van een afvalverminderde produktiemethode en het toenemende gebruik van herbruikbare verpakkingen zorgden eveneens voor een aanzienlijke afvalvermindering. Ook in de toekomst wil de onderneming de hoeveelheid afval nog verder verminderen. Volkswagen werkt daarom intensief aan de ontwikkeling en verbetering van het concept ter verbetering van de reststof- huishouding. jemene sid is °er 3,5 meter lang, markt in grote steden. Immers bij het onderstel belangrijke 70 meter hoog. Met in het drukke stadsverkeer is elementen van de Neon i richt Chrysler een compacte auto het meest overgenomen, net als ms op de taxi- ideaal. Ook hier weer werden pk 2 liter 16-klepper. De Expresso biedt plaats aan vier volwassenen, die rechtop gezeten over een zee aan hoofdruimte beschikken. De bagageruimte achterin is echter zeer minimaal, zodat reizigers met grote koffers toch op een ouderwets grote taxi moeten wachten. De Expresso heeft letterlijk een gezicht. De beide portieren hebben ronde ramen met brouwen en pupiller rukken. Door een rr inde 'groef' in de zijkant voor zich dat deze enorme het idee van een mond kracht een standaard ABS remsysteem noodzakelijk maakt. Verder wordt voor een uitstekende wegligging gezorgd door toepassing een computer gestuurd dempingsysteem. Op hetzelfde onderstel is de nieuwe Oldsmobile Aurora te vinden. Dit is echter een vierdeurs sedan uit het zeer luxe segment. Oldsmobile, van oudsher de dure tak van GM, wil met deze auto vooral Hij is ongeveer maar wel 1,70 r de Expresso rk zich specifiek c Onder grote belangstelling werd tijdens de persdagen op de Detroit Motor Show de nieuwe Cadillac LSE onthuld. LSE staat hier voor Luxury Sedan Euro-Style. Er wordt gesproken van een design prototype. De reakties van de klanten zal in belangrijke mate bijdragen tot het uiteindelijke gezicht yan een compacte Cadillac die uiterlijk volgend jaar in produktie zal worden genomen. Cadillac general manager John O. Grettenberger spreekt van een wereldauto. De LSE is van grondstoffen. De verpakkingen zijn medeveroorzakers van het afvalprobleem. Met name in de automobielindustrie, met veel speciale verpakkingen voor onderdelen van toeleveranciers, zou de hoeveelheid afval moeten worden verminderd. Produktiemiddelen en onderdelen worden bij Audi al voor 98% in multifunctionele verpakkingen geleverd. Zo verpakt de firma TWR uit Erlangen haar elektrische onderdelen in hergebruikbare kunststof containers. Verpakkingsmateriaal waarin verschillende componenten tot een geheel Aurora werd overigens als prototype al in 1993 getoond. In tegenstelling tot de Riviera bedient de Aurora zich van 1994 geïntroduceerde S-serie pick-up. De nieuwe Blazer bedient zich van de 4,3 liter V6 motor met een vermogen van 200 pk. De tweedeurs heeft een handgeschakelde vijfbak, terwijl in de verlengde versie een electronisch geregelde viertraps automaat wordt aangeboden. In de Verenigde Staten biedt GMC de keuze tussen twee- en vierwielaandrijving. Standaard zijn ondermee- ABS en twee airbags. De Jimmy wordt aangebode maar liefst vier uitrustingsniveau's en is leverbaar in de VS vanaf komende zomer. Audi heeft zich ten doel gesteld om tot 1997 het industrieafval met nog eens in totaal 16% en het chemisch afval met nog 8% te verminderen. Verpakkingen Ook bij het industrie-afval zijn concrete resultaten zichtbaar. De specifieke hoeveelheid afval per geproduceerde auto loopt bij Audi duidelijk terug. Ondanks de toename van het aantal geproduceerde auto's en motoren is de hoeveelheid industrie-afval in Ingolstadt in de periode van 1987 tot 1992 met 4% gedaald. In Neckersulm is de hoeveelheid industrie-afval afgenomen met 40%. Tot de afvalverinderende (eer maatregelen behoren )e GMC bijvoorbeeld de inzet van len in multifunctionele containers, de gescheiden afvalinzameling en 'afvalarme' produktie- methoden zoals het harden Kantoren Ook op de kantoren wordt afval gescheiden. Jaarlijks verzamelt Audi bijvoorbeeld in de fabriek te Ingolstadt ongeveer 500 ton papier vanuit de administraties. Audi is toonaangevend onder de Duitse automobielfabrikanten als het gaat om afvalscheiding in de produktie. De afvalstoffen worden bij Audi strikt jen neemt gescheiden naar folie, SJÊSÉÏÏ" ®®?2-J^?peClaal daarvoor stoffen. Een speciale verwerkingslogistiek maakt het mogelijk om tijdens het produktieproces een milieuvriendelijke verwijdering van afval en hulpstoffen zoals lakrestanten of smeeroliën te realiseren. Op de Amerikaanse markt is Honda veruit het belangrijkste import-merk. In 1993 stond de Accord op de namelijk gemaakt bij Opel in Russelsheim op aanwijzing van de Amerikanen. Wie even goed kijkt, ziet hier de nieuwe Opel Omega die binnenkort in Europa zal verschijnen. De Omega heeft een aantal typisch Amerikaanse details gekregen en past met een ander embleem keurig aan de basis van het Cadillac- programma. Zodoende een onverwachte primeur van een Europese auto op de grootste Amerikaanse autotentoonstelling. De LSE is uitgerust met de nieuwe 3 liter 24-kleps Ecotec motor gekoppeld aan een viertraps automaat. De krachtbron levert 200 pk en een koppel van 270 Nm. De auto is door de Amerikaanse bumpers iets gegroeid tot een lengte van 4,89 meter. De Cadillac LSE weegt 1665 kg. Ook het interieur is volledig van de nieuwe Omega overgenomen, met alleen wijzigingen aan het instrumentarium en de gebruikte kleuren en bekledingsstoffen. Cadillac blijft spreken van een prototype, al zal de definitieve produktie-versie niet veel afwijken. De auto die bij ons bekend is als Chevrolet Blazer draagt aan de andere kant van de Atlantische Oceaan onder andere de naam GMC Jimmy. Deze auto heeft in Detroit een opvolger gekregen voor het modeljaar 1995. De nieuwe Jimmy of Blazer is vooral aan de voorzijde wat ronder van vormgeving geworden. Het programma blijft ook bij de nieuwe versie bestaan uit een driedeurs en verlengde vijfdeurs. Alhoewel het front van beide versies gelijk is, is toch voor een verschillende uitstraling gezorgd. De brede stijl tussen de twee achterste zijruiten is bij de driedeurs zeer schuin geplaatst. Proefproject van het chemisch afval geschikt voor herbruik. Het recyclingquotum van het industrie en chemisch afval van de fabriek in Neckarsulm bedraagt momenteel 43%. Hierbij moet rekening gehouden worden met plaatsgebonden factoren zoals verschillende productie methoden en verschillende verwerkingsmethoden. Het lakslik van de fabriek in Ingolstadt wordt bijvoorbeeld door het afvalverwerkingsbedri uit Ebenhausen th verwerkt. In Bader Hierdoor krijgt de driedeurs een sportievere uitstraling, zonder dat de functionaliteit wordt vergeten. Kopers van een driedeurs kunnen verder kiezen voor een plaatsing van het reservewiel in een houder op de achterzijde of netjes opgesteld in het bagagecompartiment. De vijfdeurs heeft onder de vloer van de bagageruimte een speciale ruimte voor het reservewiel en dat betekende een zware eis voor het ontwerpteam. Immers bij een terreinauto is dit een ongebruikelijke, maar zeer prettige oplossing. De nieuwe Jimmy vertoont technisch veel overeenkomsten met de vóór «xcoben i wenkbrc deurkrul halfrond wordt h. verkregen. De carrosserie is in een soort lichtgevend geel uitgevoerd, een tint die ook in het interieur overheerst. Alhoewel de Expresso er zeer afwijkend uitziet, is het concept niet echt nieuw. Als de ronde ruiten door normale exemplaren worden vervangen, blijft niet meer dan een compacte Europese of Japanse auto over met een bolle vormgeving en in dit geval een zeer hoog dak. Toch toont de Expresso dat Chrysler zich niet alleen bezighoudt met het algen publiek, maar ook bereid zich te verdiepen in de specifieke wensen en eisen van een kleine doelgroep. IKEN JH3Ë11991 ’.’.’.’.'.'.'.’'.’'.'.’1991 1989 EB31989 1989 1988 1987 In het produktieporces hebben recycling en zuinig omgaan met hulpbronnen de eerste prioriteit. Toch ontstaan er afvalstoffen. Deze kunnen worden onderverdeeld in reststoffen, industrie-afval en chemisch afval. Ongeveer 90 procent van de reststoffen bij Audi kunnen worden hergebruikt. Bij afval van plaatstaal en metaaldelen bedraagt het recyclingquotum vrijwel 100 Slechts 7% van de gezamenlijke opbrengst wordt verwerkt als industrieafval en maar 4% als chemisch afval. zijn verwerkt, mogen sinds 1991 in principe niet meer worden gebruikt. Het aantal extra verpakkingen per auto kon tussen 1988 en 1992 met 30% worden verlaagd. Ongeveer 70% van deze verpakkingen is. geschikt voor hergebruik. De doelstelling voor 1996 luidt: een verdere vermindering van de extra verpakkingen met 25%. In januari zijn de Amerikaanse automerken gewend om de auto's te tonen van het volgend modeljaar. De noviteiten op de Detroit Motorshow dragen dan ook allemaal de toevoeging 1995. Dat geldt onder andere voor de nieuwe Buick Riviera die vanaf de zomer leverbaar zal zijn. Deze tweedeurs coupé heeft een vormgeving die zo van een prototype overgenomen lijkt te zijn. Hét front kenmerkt zich door een langgerekte ovale grille en relatief kleine koplampen. Bumpers, stootstrips, buitenspiegels en deurhendels zijn in de carrosseriekleur uitgevoerd. Vooral van de zijkant gezien heeft de Riviera haast Jaguar achtige lijnen. De nieuwe Riviera kan worden gekozen met twee motoren. Aan de basis staat een 170 pk 3.8 liter V6 met sequentiele inspuiting. Voor wie dat nog niet genoeg is, kan ook een turbo-versie worden besteld met maar liefst 225 paardekrachten. Het spreekt voor zich dat deze enorme De Europese, Japanse en Amerikaanse Accord hebben het onderstel en de techniek gemeen, maar hebben duidelijk een ander uiterlijk. Daarnaast zijn er twee modellen die alleen in Amerika worden gebouwd en van daaruit naar de rest van de wereld worden geëxporteerd. Op de Tokyo Motor Show was in oktober al een eerste exemplaar van de Accord Aerodeck te zien. Deze stationwagon maakt in Detroit zijn Amerikaanse debuut en is inmiddels ook op de Brusselse autosalon te zien. De Europese versie komt beschikbaar met een 2.0 en 2.2 liter 4 cilinder 16- kleppenmotor. Hierbij kan afhankelijk van de motor uit twee uitrustingsniveau's worden gekozen. De levering van deze nieuwe Aerodeck start niet voor het einde van het jaar. Op basis van de vorige Accord werd in de USA al een tweedeurs coupé-model gemaakt. Vanwege het succes op de thuismarkt is nu wederom een coupé beschikbaar op basis van het nieuwe model. De Accord coupé zal net als de Aerodeck vanuit Amerika naar Europa worden geëxporteerd. Ook deze auto beleeft in Brussel zijn Europese primeur. Net als bij de overige Accord- modellen biedt de coupé de keuze uit twee motoren. De levering wordt vanaf mei 1994 verwacht. De derde typisch Amerikaanse Honda is de Civic Coupé. Deze auto mogen we volgende m< bij de Nederlandse Hor dealers verwachten. op de eigen Amerikaanse markt meer concurrentie bieden tegen Europese en Japanse topmodellen. De een 4 liter V8. De Oldsmobile Aurora is bij de Amerikaanse dealers te vinden vanaf deze lente. Württemberg beschikt men niet over een dergelijke verbrandingsinstallatie voor speciale afvalstoffen. Daarom laat Audi het lakslik van de fabriek in Neckarsulm thermisch verwerken door de cemëntindustrie. Dit is in vergelijking met de Beierse variant ook een vorm van recycling (energie- recycling). Om het recyclingquotum verder te verhogen neemt Audi deel aan het proef j "T' rales -- 5D). Mets, geplaatste verzamelcontainers er cobinatie met het best opvangsysteem voor verwerkbare afvc' worden nieuwe stvj het recyclingproces toegevoegd zoals verpakkingen van levensmiddelen kleine verpakkingen met een chemische samenstelling, of verpakkingen bestaande uit een combinatie van plaatstaal en kunststof. SMC

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1994 | | pagina 27