8© WIJZE niemand zijn ontgaan "Jaar van de Ouderen kan 'ra De bibliotheek in verzorgingstehuizen L IU6 Werkgroep optimistisch over toekomst H POST COLOFON SCRIPTUM r i i - 1 I I iJCIIIUICIIVVIjAUl I I I I I I Verhuizing wijkteams SBT Slapen kun Je leren! Drie tentoonstellingen Toneelmiddag Voorlichting over financiën Kookcursus voor gevorderden Bridgecursussen Wijzer worden in de bibliotheek I I I I I I I 194 pagina 12 Donderdag 6 januari 1994 pagina 13 JO'S nze dient complimenten. Positief randevu ile ederiz. Tilburg 167363 Seniorenwijzer ken opgenomen in de Tilburgse Adres redactie: 350505. ’DEEL: ige len seizoen ggint. xirg derdag koopavond narkten, ent Redactie: Ria van der Aalst-Dierks Diny van Bladel-Verbunt Theo Dekker Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) i Poststraat 64, 5038 DH Tilburg of Postbus HET WOORD IS AAN... 3,00 3,00 3,00 0,00 3,00 0,00 0,00 DE TILBURGSE KOERIER irkten, broderies URG (estraat 16-18 113-352525 RLE n straat 41a 113-349034 280,00 270,00 260,00 240,00 220,00 200,00 190,00 180,00 170,00 140,00 120,00 100,00 90,00 80,00 iende aar in 1,00 >,00 ’roeit... onditie We zijn weer aan het nieuwe jaar begonnen. Bij zo'n nieuw begin horen wensen en goede voorne mens. Wensen zijn meestal goed bedoelde zaken, waarop we zelf eigenlijk geen invloed kunnen uit oefenen. Goede voornemens daarentegen kunnen we wel zelf uitvoeren. Dit overdacht ik toen ik de affi ches in de stad zag met de tekst "Een veilig nieuw jaar" met als af zender de Tilburgse politie. Zou dat nou een wens zijn of een goed voornemen? Drop Oud In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er au tomatisch geplaatst wordt. nen ook een rol spelen bij het lezen. Zo is de vraag naar kleine, gemakke lijk vast te houden boeken gegroeid: "Ze lezen zo lekker in bed." Verder zijn er steeds meer bewoners die wei nig hun kamer uitkomen. Maar door de hulp van vrijwillig(st)ers van de te huizen kunnen ook deze lezers nog aan boeken komen. Via de activitei tenbegeleiding in de tehuizen wor den ook nog andere groepen bereikt, zoals ouderen uit de buurt die gebruik maken van de Dagopvang. In de uitleenposten wordt heel wat af gepraat. Leners wisselen hun menin gen uit over boeken. De bibliotheca ris vraagt naar voorkeuren en helpt vaak bij het maken van een keuze. Ook persoonlijke problemen komen ter sprake. Door dit intensieve con tact ontstaat er vaak een persoonlijke band tussen bibliothecaris en lezers. Dat maakt het werk van de bibliothe caris veel interessanter en het lenen van boeken door tehuisbewoners en andere ouderen een stuk leuker. Wordt eenmaal in de twee we- Koerier Bent u in december ook op een zaterdag of koopavond voor maar één gulden met de bus heen en weer geweest naar het centrum? Nou, ik wel: met dochter en klein kinderen per bus naar de stad, reuze gezellig! Geen gezoek naar een parkeer plaats. Welnee, zonder zorg reden we langs de parkeergarageborden met "vol" en we rekenden uit hoeveel we "verdienden", wantje auto in het centrum stallen is een dure zaak. Zelfs voor mensen met een goedkope roze strippenkaart was dit retourtje centrum aantrekkelijk door de langere geldigheid. Een pluim dus voor de bedenkers en ho pelijk wordt het herhaald. Toch heb ik ook gemerkt dat de reclame voor het goedkope kaartje niet voldoen de is doorgedrongen. Velen kwamen in december uit vastgeroeste gewoonte toch met de auto naar het centrum. Dat was dan ook overvol. Een oplossing is niet ge makkelijk te bedenken. Maar alle beetjes helpen. D.v.B. Hoogtepunt Persoonlijk ziet Noordzij de avond rond het thema ouderen en allochtonen, geor ganiseerd rond het Festival Mundial, als hoogtepunt. "Daar heb ik ontzettend van genoten", klinkt het enthousiast. Coene herinnert zich de fitheidstest in de Pellik- aanhal, georganiseerd door BOTS, als een bijzondere gebeurtenis. De bustochten die de VVV in mei en juni organiseerden door het nieuwe Tilburg sloegen bij de ouderen zeer goed aanDe vraag bleek groter dan het aanbod en veel mensen hopen dan ook dat de bus- sen dit jaar weer rijden, volgens Noordzij. "Ik vind dat zoiets zeker herhaling ver dient." Niet alles verliep naar wens. Zo yeri a?mi$tir. lerde bebek modellerimiz mak tadir. lilenizi yatak ;österi 2 ilerde liz yatak :omodin ve dag die de gezamenlijke Tilburgse Rota- ryclubs organiseerden, speciaal bedoeld voor die groep. Hét succesevenement was de vrijetijdsbestedingsbeurs in de stadssporthal in september, volgens de twee. Liefst 1500 mensen trokken die dag naar de sporthal en niet alleen ouderen. Noordzij: "Jongeren konden daar zien dat ouderen nog heel veel kunnen." inderkamp in wijk- aurens Kosterplein tn, 7 januari, vanaf 130919. Met ingang van 1 januari zijn wijkteam Oost (voormalig adres: Hoefstraat 175) en wijkteam Noord (eerst: Schu- bertstraat 700) van het Gecoördineerd Ouderenwerk SBT samen gehuisvest in een nieuw kantoorpand in de Goir- kestraat 163, 5046 GG Tilburg; telefoon: 013-421207. De spreekuren voor ouderen in Oost worden voortaan ge houden in de Goirkestraat: maandag t/m donderdag van 9.00-10.00 uur. Voor ouderen woonachtig in Noord blijft het spreekuur in Huize de Heikant gehandhaafd: maan dag t/m vrijdag van 9.00-10.00 uur. Adres: Schubertstraat 700; tel. 552066. Met ingang van 15 januari verhuist wijkteam Zuid-Oost (voormalig kantooradres: Columbusplein 15) naar: Capu- cijnenstraat 76,5025 LH Tilburg; tel. 439744. Op dit adres is ook wijkteam Zuid-West gehuisvest. Het spreekuur voor ouderen, woonachtig in Zuid-Oost, blijft gehand haafd: maandag t/m vrijdag van 9.00-10.00 uur in dien stencentrum De Garsthof, Columbusplein 15; tel. 435422. Iedereen heeft wel eens last van slapeloosheid. Maar wist u dat u daar zelf iets aan kunt doen? Daarom organiseert activiteitencommissie ouderen op woensdag 12 januari in De Paperclip een voorlichtingsmiddag onder het motto: "Slapen kun je leren". Op een speelse en gezellige manier krijgt u allerlei tips en oefeningen waardoor u van slapeloosheid niet meer wak ker hoeft te liggen. De middag op 12 januari begint om 14.00 uur in het wijkcentrum aan de Oude Kapelstraat 25. i De entree is gratis en iedereen vanaf 55 jaar is welkom. Gedurende de maand januari zijn er binnen de Openbare Bibliotheek Tilburg drie heel uiteenlopende tentoonstel lingen te zien. Op het Koningsplein is t/m 26 januari de ten toonstelling 'De mens verbeeld' te zien. Deze bevat een selectie uit de Kunstuitleen en omvat zowel figuratief als abstract werk. In bibliotheek 't Sant kunt u een kleine tentoonstelling be kijken over New Age. 'Van jelaba tot spijkerbroek' heet de tentoonstelling die u tot 27 januari kunt bekijken in bibliotheek Lyndacker. Deze gaat over de Marokaanse cultuur in Nederland en in Ma rokko. U kunt voor bezichtiging terecht tijdens de gewone openingsuren. In bibliotheek 't Sant en Lyndacker is het met name op dinsdagochtend van 10.00 tot 12.00 uur lek ker rustig. Voor meer inlichtingen kunt u bellen met 428311. De werkgroep Activiteiten voor Ouderen Loven-Besterd organiseert een toneelmiddag op donderdag 13 januari van 13.30 tot 16.00 uur. De toneelgroep van De Garsthof zal dan het stuk "Boeren, burgers en buitenleven" opvoe ren. Iedereen vanaf 50 jaar is van harte welkom. Entree ƒ2,50. De zaal van buurtcentrum Loven-Besterd (Koe straat 164) is open vanaf 13.00 uur. Op woensdag 12 januari organiseert de werkgroep Ou- deren van buurtcentrum De Spil een voorlichtingsochtend over financiën. De ochtend begint om 10.00 uur. De toe gang is gratis, evenals een kopje koffie of thee. Toine Lakeman van de SBT geeft een uitgebreid overzicht van financiële zaken die de ouderen aangaan. Zoals sub sidieregelingen, teruggave van belastingen, gemeentelij ke ontheffingen, verzekeringen enz. Ook vertelt hij hoe, wanneer en waar u terecht kunt voor al deze financiële re gels. Adres: De Spil, Heikestraat 54. In januari begint een vervolgcursus voor degenen die de lessenserie 'koken voor beginners' hebben gevolgd. Tij- dens de cursus leert u weer allerlei praktische dingen en wordt ook weer aandacht besteed aan welk voedsel ver antwoord is bij het ouder worden. Maar de gezelligheid staat natuurlijk ook centraal. De cursus bestaat uit tien lessen en kost 150 gulden. In formatie: J. van Hout, stichting Gecoördineerd Ouderen werk SBT, Poststraat 64, 5038 DH Tilburg; tel. 350505. In wijkcentrum De Schans (De Schans 123) start op dins dagmiddag 11 januari een bridgecursusvoor55-plussers. De cursus is eenmaal per twee weken op dinsdag van 13.30 tot 16.00 uur. Na tien lessen van 2 1/2 uur volgt nog een bijeenkomst die wordt afgesloten met een heuse dri ve. Kosten: 90,-. Opgave/inlichtingen: tel. 564456. In wijkcentrum 't Sant starten volgende week op de dins dag- en op de donderdagochtend beginnerscursussen. Op de dinsdagmiddag is er een vervolgcursus. De cur- suskosten bedragen 110,-. Diegenen die al een begin nerscursus achter de rug hebben, kunnen op donderda gen om 14.00 uur wedstrijden spelen. Dat kost 2,50 per keer. Informatie: Ineke Depmann, tel. 671926. "Iedereen wil ouder worden, maar niemand wil oud zijn!" is een veel gehoorde uitdrukking als er gepraat wordt over het ouder worden. Toch wordt iedereen elke dag waar wat ouder. Wilt u meer weten over allerlei aspecten van de ou derdom, neem dan eens een kijkje in de Openbare Bibli otheek Tilburg. In 'Zo oud als je je voelt' van Angeline van den Berg ver tellen vrouwen in allerlei leeftijdsfasen overouder worden. Ook in 'Het nu van toen' van Ans van der Heide-Kort de len mensen van verschillende leeftijden hun mening en gevoel over ouder worden en oud zijn. Het cursusboek van de Open Universiteit 'Ouderen en ou der worden in maatschappelijk perspectief' gaat deels over de wetenschappelijke kanten van ouder worden. Ook in de documentatiemap 'Ouder worden' komt dit aan de orde. P. Smith schetst een scenario voor een samenleving waarin ouderen een belangrijke rol opeisen in zijn boek 'Oud worden gezond blijven'. Levensbeschouwelijke bij dragen vindt u in 'Zin in ouder worden'. Hierin geven en kele ex-priesters en een gepensioneerde dominee vanuit hun persoonlijke geschiedenis hun visie. Praktische tips voor de derde leeftijdsfase staan te lezen in 'Leven met de jaren' van de welbekende Harriët Freezer. Deze of soortgelijke boeken vindt u in de bibliotheek bij u in de buurt. Maak er gebruik van! Coene vindt het goed dat de oudere af gelopen jaar meer in het centrum van de belangstelling heeft gestaan. "Ik denk dat het woord 'bejaarde' nog verder op de achtergrond is geraakt." De effecten van het jaar kan hij niet aangeven in cijfers, maar hij is ervan overtuigd dat het beeld dat bestond van ouderen nu positiever is. Ook door de opstelling van de doelgroep zelf. "Door de tijdsbestedingsbeurs we ten ouderen dat er van alles te doen is, veel meer dan ze van tevoren wisten, denk ik." De twee weten dat Terra Nova meer aanmeldingen van ouderen heeft gekregen en ook met de Seniorenacade mie gaat het goed. Verder is de belang stelling voor 't Gilde toegenomen, stellen ze. Noordzij: "En er komt een reeks ge sprekken over solidariteit van de werk groep Ouderen in Gesprek. Als je men sen op die manier bewust kunt maken, gaat het de goede richting op." Noordzij signaleert toch ook een negatieve as pect: de bezuinigingen van de landelijke politiek op bijvoorbeeld de thuiszorg. Coene, meer optimistisch: "Maar de groep ouderen is groot en ik denk dat de politiek daar niet meer omheen kan." een activiteit voor dit jaar." Ook met Om roep Brabant is het contact verbeterd en Noordzij hoopt dat dat leidt tot een pro gramma waarin ouderen centraal staan. Over de rol van de gemeente zijn de voor malige werkgroepleden zeer te spreken. Noordzij: "Wethouder Anke van Blerck wilde bij veel activiteiten aanwezig zijn en dat is gebeurd. Ze heeft nooit 'nee' ge zegd en ze was dan ook écht aanwezig. Niet snel door een zijdeur af, maar altijd geïnteresseerd." Coene wijst op de me dewerking die de gemeentelijke instan ties, bijvoorbeeld het archief, VVV en de sporthal, verleenden. Beiden zien in de contacten die in het afgelopen jaar zijn opgedaan, mogelijkheden voor de toe komst. Ook over de Tilburgse pers zijn de twee te spreken. Coene: "De lokale me dia hebben veel aandacht geschonken aan het Jaar van de Ouderen." Hij noemt daarbij speciaal de Tilburgse Koerier en Omroep Brabant. bestaat de kritiek dat het geen jaar 'van' maar 'voor' ouderen is geweest. Noordzij en Coene wijzen daarbij aarzelend rich ting ouderenbonden. Ook die kregen de vraag om voorstellen te doen, maar lieten weinig van zich horen, zo valt op te ma ken uit het vagé antwoord van de twee. Noordzij: "Maar de bonden hebben waar schijnlijk dingen ondernomen die niet bij ons zijn aangemeld." Als grootste tegenvaller zien zij het mis lukken van de tekenwedstrijd voor basis scholen. Zeventig scholen kregen de vraag om deel te nemen, maar slechts vijf reageerden positief. Een verklaring voor dat lage aantal hebben de twee niet. Coe ne: "Misschien komt het wel door de late organisatie van het jaar. Daardoor was er enigszins gebrek aan tijd om het rond te krijgen. Wel bemerkten we enthousiasme bij de leerlingen die toch meededen." Contacten opgedaan Nu het Jaar van de Ouderen voorbij is, be staat de werkgroep niet meer. Coene: "Dit jaar moeten activiteiten van en voor ou deren uitgaan van de diverse organisa ties." De twee zijn daarover optimistisch gestemd. "Er lo pen nu contacten met organi saties die vóór het jaar nooit in beeld waren", aldus Noordzij. Hij noemt als voorbeeld het Centrum voor Ontwikkelings samenwerking (COS). "Het COS wil met ons praten over Eind 1992 kreeg de SBT de taak activitei ten in het kader van het Jaar van de Ou deren te coördineren. Een speciale werk- groep schreef vervolgens talloze organisaties aan met de vraag ideeën in te dienen. De gemeente stelde 50.000 gulden beschikbaar waarmee activiteiten ondersteund konden worden. Een jaar lang hebben ouderen in het middelpunt van de belangstelling ge staan. Het Jaar van de Ouderen zit erop en de balans kan opgemaakt wor den. Zo waren er in 1993 extra activi teiten op verschillende gebieden: mi lieu en ouderen, bewegen door senioren, busritten en beurzen. Maar in 1994 is er geen werkgroep meer om deze activiteiten te coördineren. Toch zijn de ex-leden van die groep optimis tisch over de toekomst. Er liggen goe de contacten met instellingen, de ge meente heeft zich positief gemanifesteerd en ook de pers ver- Bij de naam Openbare Bibliotheek Tilburg denken de meeste mensen aan de bibliotheek op het Ko ningsplein, aan de filialen 't Sant, Lyndacker en Heyhoef en wellicht ook aan de bibliotheekbus. Maar er zijn nog meer plaatsen waar de bi bliotheek present is. In elk verzorgingstehuis in Tilburg is wel een bibliotheek aanwezig. De meeste daarvan zijn onderdeel van de Openbare Bibliotheek en worden 'uitleenposten' genoemd. Ze worden vanuit een speciale afdeling van de bibliotheek van boeken voorzien en er werkt een gediplomeerd bibliothe caris. Een uitleenpost is minimaal eens in de veertien dagen open. Meestal kunnen zowel de tehuisbe woners als buurtgenoten van 65 jaar en ouder terecht. Door de steeds stijgende leeftijd van de bewoners, zijn de lezers tamelijk oud (gemiddeld zo'n 85 jaar). Dat heeft zo zijn gevolgen. Zijn vrouwen in het algemeen al meer lid van de bi bliotheek, in de tehuizen zijn vormen ze de overgrote meerderheid. Verder neemt met het klimmen der jaren het aantal geleende 'gewone' boeken af, onder meer door problemen met de ogen. Gelukkig verschijnen er steeds meer Grote Letterboeken. Andere boeken die een duidelijke letter heb ben, hebben een sticker op de kaft. En als het lezen van gedrukte boeken niet meer lukt, wordt lezers verteld hoe ze aan 'gesproken boeken' kun nen komen, bijvoorbeeld de casset tes van de Le Sage ten Broek-stich- ting in Nijmegen. Andere gezondheidsproblemen kun- I Seniorenwijzer, p/a Poststraat I 1 64, 5038 DH Tilburg of Postbus 1 I 3078, 5003 DB Tilburg; tel. I J 350505. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. I L 368805. Uitgangspunt Oswald Coene en Barth Noordzij, twee leden van de werkgroep, zijn tevreden over het voorbije jaar. Maar of het thema 'solidariteit tussen de generaties' eruit is gekomen, weten ze niet precies. Coene: "Er is in ieder geval een aanzet gegeven tot een ander beeld van ouderen." Noord- I zij: "We hebben nooit de verwachting ge had dat die doelstelling geheel zou sla gen. Ons uitgangspunt was: 'iedereen moet weten dat 1993 het Jaar van de Ou deren was'. Ik kan me niet voorstellen dat dat iemand ontgaan is.'1 Over de deelna me van de doelgroep zelf, de ouderen, zijn ze zeer te spreken. Coene: "En niet alleen de jongere ouderen. Ook de 75- plussers hebben hun gezicht laten zien." Als voorbeeld noemt hij de gezellige mid- •Dit is de winnende foto die H. de Koek maakte voor de wed strijd van de Tilburgse Ama teur Fotografen Vereniging (TAFV). De TAFV organiseer de die wedstrijd samen met de SBT in het kader van het Jaar van de Ouderen. In het ge meentelijk Informatiecentrum is tot half januari een selectie te zien van de 120 foto's die door ouderen zijn ingezonden voor die wedstrijd. De tentoon stelling is tijdens kantooruren en op zaterdagmiddag te zien in het Informatiecentrum op het Stadhuisplein (tegenover de Emmapassage). erzamelaars Ver de zaal van de Vre- ideindstraat 127 in saterdag van 14.00- de Evenementen- 39-141 in Tilburg. 00-16.00 uur. Ver- 113-321498 (b.g.g. V.V. Vogellust in ng aan de gelijkna- rg. Zondag a.s. van Kopij kan opgestuurd worden de Tilburgse Koerier, postbus hier gaat zitten, ik hoopt...

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1994 | | pagina 13