Vertekende werkelijkheid 1993 pagina 16 Een nieuwe Kerststal op de Heuvel. Het is prachtig natuurlijk. In de herberg was toen geen plaats voor Jozef, Maria en het mannen, vrouwen en kinderen die getroffen werden door honger. We moeten werken aan de toekomst. Ieders toe- bij de Tilburgers naar boven een aanwinst voor onze stad. oorlogsgeweld, vervolging en maar weinig plaats voor Een willekeurige dag aan het eind van 1993. Zondag 19 december. Nederland speelt op het WK voetbal volgend jaar met België, Marokko en Saoedie-Arabië in één poule: een makkie. In Amsterdam plegen de Laatsten der Krakers wat verzet: de ME is paraat. In Moskou telt Zjirinowski zijn zegeningen na de verkiezingen van precies een week eerder: onbekend extreem-rechts wint fors. In de media zagen we eerder vooral Jeltsin, wat hervormers en oude communisten. Een verte kende werkelijkheid, naar nu blijkt. Op de willekeurige zondag zelf zijn er verkiezin gen in Servië: ook daar zijn het de ultra-nationalisten die win nen. Het gedrukte woord en de radio laten veel aan de verbeelding over. TV lijkt duidelijker. Maar wat zie je als gemiddelde Nederlander? Een half uurtje nieuws: een keuze uit de belangrijkste onderwerpen, per onderwerp een selectie uit de beschikbare beelden, per cameraman of-vrouw een selectie van de beelden die hij of zij geschikt vindt voor het journaal, B geschikt om te verkopen. Zo zien we flarden van de honger I en de oorlog, maar ondertus- Bsen vergapen we ons ook aan een miljarden kostende repa- ratie van een telescoop in de ruimte. Nieuws is handelswaar. Dat is I erg, maar er valt mee te leven, zolang je je daarvan bewust bent. Het erge is dat oproepen tot hulp ook tot en met gemanipu leerd zijn. Werd u ook zo ge roerd door het filmpje dat ons opwekt de hulpcampagne voor Bosnië te steunen? Het televi siespotje toont een jongetje dat een postduif loslaat met een briefje waarop 'HELP' staat. Die vertraagde zwart-witbeel- den zijn ook vertekende werke lijkheid. Voor bloed, geampu teerde ledematen, hongerende kinderen en de dood zijn we kennelijk ongevoelig gewor den. De hulpverleners kiezen voor een clip als bij een Top 40-liedje. I Misschien doen ze dat omdat we moeilijk kunnen kiezen: 4 volgens onderzoeken weten we niet goed W meer wie de 'goeien' en W wie de 'kwaaien' zijn bij i W conflicten als in voormalig I I Joegoslavië en Somalië. Het tijdperk van elkaar be- k strijdende '-ismen' lijkt n voorbij. II Toch moeten we blijven B nadenken: over dat wat je 9 ziet, over wat mensen zeg- gen, over wat je wilt doen. Want het 'kwaaieis altijd de oorlog met zijn slachtoffers. In die werkelijkheid zit geen vertekening. Bedachtzaamheid is dan ook het beste wat je iemand toe kunt wensen voor 1994.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1993 | | pagina 1