WIJZE O 5 5 Alle informatie over huurwoningen voor ouderen beschikbaar 'Een vinger in de pap' n KEN )ED Nederlands voor 50+ vrouwen POST COLOFON en. Woonoverleg Ouderen maakt overzicht SCRIPTUM qwereld ri i i i i i i i i i i i i i i i Verhuizing SBT en Smeetskring Goedkoop naar de stad 't Gilde Kerstinloop Open dag Seniorenacademie Volkshuisvesting en de bibliotheek r1993 pagina 10 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 9 december 1993 pagina 11 Foto: Geert van Loon Mw. D.T. vragen.' J.v.G. 1.30-16.00 uur) i Henk van Rijen: "Alle informatie over huurwoningen voor ouderen op een rijtje." ^3^ Duurder Veel ouderen zijn op zoek naar ande re huisvesting, omdat de kinderen in- HET WOORD IS AAN... DIENSTE ct met spoed snverdeler(ster) irg-West n55- Op papier Dcor de inventarisatie van de circa vijtluizend Tilburgse ouderenwonin gen die de twee leden van het Woon- overleg gemaakt hebben, kunnen Krenterig Het Volksdansfestival voor ouderen -deze keer op 14 november in de schouwburg- is altijd een gezellige dag. Wat me in de aankondiging in de Seniorenwijzer van half november opviel, was dat er naast het entreegeld van 10,- nu ook betaald moet worden voor koffie en thee. Omdat het fes tival bedoeld is voor een breed publiek en ongetwijfeld subsidie krijgt, doet dat wat krenterig aan. Bovendien wordt volgens mij ook de schouwburg gesubsidieerd. Als dit vaker gebeurt, zal er eerder minder dan méér be wogen gaan worden door de ouderen. Bijna zit 1993 erop en dat betekent ook het einde van het Europees Jaar van de Ouderen. De Tilburgse werk groep heeft ter gelegenheid daarvan een overzicht van de activiteiten in deze stad samengesteld, dat op 22 december wordt overhandigd aan wethouder Anke van Blerck. De wet houder van sociale zaken zal het Til burgse Jaar van de Ouderen daarna officieel afsluiten. Tijdens dezelfde bijeenkomst wordt echter ook vooruitgeblikt. De Cliën- In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwij zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 100015000 AJ Tilburg, onder ver melding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. Het is alweer de laatste maand van het jaar. Een periode om al lerlei zaken af te sluiten. Dat ge beurt op allerlei niveaus -van ge meente tot Europa- ook met het Internationale Jaar van de Oude ren. Een mooie gelegenheid om alle mensen die beroepsmatig of als vrijwilliger hebben meege werkt, eens in het zonnetje te zet ten. Volgend jaar merken ze dan wel dat alle subsidies weer een beet je minder zijn geworden. Drop Oud Doordat de bouwwerkzaamheden vertraagd zijn, is het centraal bureau van het Gecoördineerd Ouderenwerk SBT pas afgelopen dinsdag verhuisd naar het voormalige belastingkantoor op de hoek van de Stationsstraat en de Poststraat gaan. Het nieuwe adres van de SBT is: Post- straat 64, 5038 DH Tilburg. Het telefoonnummer blijft 350505. Met de SBT verhuisden ook de gemeentelijke indicatie- commissie, het VITO registratiebureau (Van Indicatie Tot Opname), het Netwerk voor Blinde en Slechtziende Ou deren en de belastingadviseurs van stichting Fiscale Rechtshulp De Smeetskring. VITO en het Netwerk blijven bereikbaar via het telefoonnummer van de SBT (350505); het nummer van de indicatiecommissie blijft 361015. Het nieuwe' telefoonnummer van De Smeetskring wordt 443422. De Maaltijdenexpress is naar het dienstencentrum De Garsthof aan het Columbusplein verhuisd, maar blijft wel telefonisch bereikbaar via het centrale nummer van de SBT (350505). Het kon al op de klotterdagen, maar als u in de periode tot en met 31 december goedkoop met de bus naar de stad wilt, dan kan dat. Op alle koopavonden, op de zaterdagen en op de koopzondag 19 december kunt u voor 1 gulden met de bus op en neer naar het centrum. Dus alleen op de genoemde dagen en alleen naar het centrum voor een gulden heen en weer. Mensen uit Berkel-Enschot en Udenhout kunnen op deze dagen gebruik maken van de streekbus voor slechts ƒ2,50. ten Adviesraad (CAR) zal dan name lijk haar aandachtspunten voor 1994 presenteren onder het motto 'Een vinger in de pap'. De CAR bestaat uit vertegenwoordigers van groepen ou deren die de verschillende SBT-wijk- teams in de stad adviseren over al lerlei onderwerpen. Voor de bijeenkomst zijn ook de Tilburgse ou derenbonden uitgenodigd. SBT-di- recteur Han van Slooten zal voor dat brede gehoor een netwerk van over leg en advies bepleiten. middels op zichzelf wonen en het huis 'te groot' is geworden. "Mijn leef tijdsgroep is wat dat betreft verder dan die van tien of vijftien jaar ouder; die zitten veel meer vastgebakken aan hun huis", zegt de 63-jarige Henk van Rijen. Het grootste probleem bij het vinden van andere huisvesting is volgens hem dat de nieuwere woningen meestal duurder uitvallen door de ho gere grond- en bouwkosten. Daarom is het belangrijk te wijzen op de mo gelijkheid van huursubsidie, maar, zegt Van Rijen; "Mensen hikken erte- Seniorenwijzer I Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier. I Redactie: I Ria van der Aalst-Dierks J Diny van Bladel-Verbunt Theo Dekker MarcGeerts 1 Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT I Tilburg, tel. 350505. Kopij kan opgestuurd - worden naar het redactie- I adres of naar de Tilburgse I Koerier, postbus 10001, jjOOOJA Tilburg, tel. 368805. Een andere huurwoning zoeken kost tijd, zeker als het gaat om voor ou deren geschikte huisvesting. Dat komt niet alleen door de wachttijd, als jesenmaal ingeschreven staat. Tevoren al is het een heel gepuzzel te be denken in wat voor woning je wilt, in welke buurt en welke prijs je bereid bent te betalen. Dat gepuzzel wordt vanaf 1 januari veel gemakkelijker. Bij debureaus van de SBT is dan een overzicht beschikbaar van alle 55+ wo ningen, in- en aanleunwoningen en kamers in verzorgingstehuizen in Til- birg. Twee vrijwilligers van het Woonoverleg Ouderen Tilburg, Henk van Rijen en Wil van Kollenburg, hebben het overzicht gemaakt en in de com puter gestopt. 't Gilde, Ouderen voor Anderen, 't Gilde bemiddelt bij con tacten tussen 50-plussers die ervaring en kennis willen overdragen en anderen die daarvoor belangstelling heb ben. De werkgroep 't Gilde, bestaande uit vijf vrijwilligers, zoekt een nieuwe medewerker. Iemand die 50 jaar of ou der is, zelfstandig kan werken en goed kan samenwerken. Die persoon zal zich vooral bezighouden met secretari- aatswerkzaamheden, zoals het adressenbestand bijhou den, notulen uitwerken, brieven opmaken en verzenden en deelnemen aan besprekingen in de werkgroep. Tijd: ongeveer 1 dagdeel per week. Voor nadere informatie kunt u bellen: de heer A. van Mook, op donderdag tussen 10 en 12 uur. 't Gilde, Spoor- laan 320, 5038 CC Tilburg, tel. 445952. Op woensdagochtend 15 december is ervan 10.00-12.00 uur een sfeervolle Kerstinloop voor ouderen in het Tref punt 't Sant. Ook kunt u vanaf 14 december op de dinsdag- en de don derdagochtenden in het Trefpunt kerststukjes maken. De hiervoor benodigde materialen zijn aanwezig. Wilt u ech ter met verse bloemen werken (zoals trosanjers, chry santen enz.), dan moet u deze zelf meebrengen. U kunt het Trefpunt voor ouderen vinden in wijkcentrum 't Sant, Beneluxlaan 74. In een eeuw tijd is er in de Nederlandse samenleving veel veranderd. O.a. op het gebied van wonen. Wilt u wel eens weten wat? Dan kunt u terecht in de Openbare Bibliotheek Tilburg. Ook voor andere informatie op het gebied van wo nen kunt u hier terecht. Zo is er het boekje 'Verzorgingstehuizen in Tilburg' van de S.B.T. met daarin informatie per tehuis op een rijtje. In de dokumentatiemap over volkshuisvesting voor ouderen in Tilburg vindt u kranteknipsels over andere vormen van ou derenhuisvesting. Een kort overzicht van de geschiedenis van de volkshuis vesting staat te lezen in 'Volkshuisvesting anno 1980' naar een programma van de RVU. In 'Versteend beleid' wordt niet alleen kritisch gekeken naar de geschiedenis van de volkshuisvesting, maar worden ook lijnen geschetst voor de toekomst. Genoemde titels vindt u vooral in de bibliotheek aan het Koningsplein, maar ook in de bibliotheek bij u in de buurt is informatie te krijgen. De Open School, een afdeling van de Stichting Volwas seneneducatie te Tilburg, organiseert een cursus Neder lands voor 50+ vrouwen. De cursus is bedoeld voor vrou wen die hun lagere schoolkennis van het Nederlands willen opfrissen en ontwikkelen. Naast het behandelen van actuele thema's wordt er ge werkt aan: d/dt probleem, brieven schrijven, formulieren invullen, spelling, moeilijke woorden, verslagen maken, gesprekstechniek, concentratie, je mening geven en voor je plezier schrijven. Er wordt gewerkt in een prettige on gedwongen sfeer. Vrouwen met alleen lagere school en ten hoogste 2 jaar voortgezet onderwijs zijn van harte wel kom. De cursus begint woensdagmiddag 13 januari. Tijd: van 13.00 tot 16.30 uur. Kosten: ƒ40,-. Informatie: Open School, Tivolistraat 6,5017 HP Tilburg; telefoon: 362008. De Seniorenacademie, waarin KUB, Katholieke Leergan gen en Hogeschool Eindhoven samenwerken, houdt op donderdag 16 december een open dag. In gebouw S van de KUB (Warandelaan 2) is dan van 14.00 tot 16.30 uur informatie te krijgen over de 24 cursussen die komend voorjaar bij de Seniorenacademie van start gaan. Daarbij zijn in Tilburg onder andere: filosofie van taal en lichaam; kerk en samenleving in middeleeuwen en moderne tijd; ooggetuigen van het Interbellum (onder meer over het werk van Piet Bakker, Menno ter Braak, Anton van Duin kerken en Jacques Presser) en literatuur en bijbel (over sporen van de bijbel in verhalen, toneelstukken en poëzie avn de laatste tweeduizend jaar). Informatie over cursussen van de Senioremacademie is ook dagelijks tijdens kantooruren te krijgen bij het info centrum van de Leergangen, tel. 013-394444. Dct ging niet van een leien dakje, ver- tet Van Rijen. "We zijn begonnen de woningbouwverenigingen te bena deren. Die dachten natuurlijk: 'Wat een rare snoeshanen; onze eigen in- foimatie is toch goed genoeg.' Maar da is niet het geval: deels is die ver ouderd of niet alle gegevens over be paalde woningen zijn beschikbaar. Zeis het nuttig te weten dat nogal wat aanleunwoningen op de stadsver- wérming zijn aangesloten en dat je dan bij verhuizing een electrisch forn uis van duizend gulden of meer moet konen." Eén plaats realiseren waar je alle praktische informatie kunt krijgen over ouderenhuisvesting; dat was de drifveer van Van Rijen en Van Kol- lerburg. "Bovendien weten veel mtnsen moeilijk de weg te vinden bij woningbouwverenigingen. Als je bet, word je vaak doorverwezen. En je cunt ook niet zomaar langs gaan, want om je in te schrijven moet je eest een afspraak maken", aldus Van Rijen, die sinds een jaar voorzit- tervan het Woonoverleg is. ouderen voortaan gewapend met de nodige voorkennis naar de corporatie of een andere woningverhurende in stelling stappen. "We hebben vooral gewerkt voor de mensen die de weg nog niet weten bij de woningbouw verenigingen", vertelt Van Rijen. "Met ons nieuwe systeem kun je naar de SBT bellen en dan kan de telefoniste je met behulp van de computer ver tellen welke woningcomplexen voor ouderen er in de buurt staan waar je het liefst naar toe wilt. Ook kan ze een uitdraai maken en die opsturen, zo dat je alle gegevens op papier hebt." Wachttijden en urgentiepunten blij ven natuurlijk een zaak van de corpo raties en de indicatiecommissie, maar verder hebben de twee leden van het Woonoverleg gezorgd dat werkelijk alles op een rijtje staat. Daarbij gaat het dan om voor de hand liggende zaken als de wijk, complex - naam en het adres, woningtype (bij voorbeeld flat met aantal woonlagen) en het aantal woningen. Maar ook het bouwjaar, eventuele renovatie, de aanwezigheid van centrale verwar ming, het aantal slaapkamers, de kale huur, een omschrijving van eventuele bijkomende kosten, of af hankelijk van het inkomen huursubsi die mogelijk is, de aanwezigheid van een gemeenschappelijke ruimte en parkeerplaatsen staan op het formu lier. Daarop staat ook vermeld of er een bewonerscommissie en een huismeester zijn, wie de verhuurder is, hoe de woningzoekende meer in formatie kan krijgen en of er inschrijf geld en/of een waarborgsom betaald moeten worden. Ik ben 76 jaar oud. Ik altijd gefietst: niet alleen in de stad, maar ook flinke afstanden daarbuiten. Mijn fiets was mijn alles. De laatste tijd viel het fietsen me zwaar, mede door de vele regenbuien en de wind. Daarom besloot ik maar eens de bus te nemen. Van nature ben ik niet bang uitgevallen en klagen doe ik ook niet gauw. Maar ik ben in kor te tijd al twee maal tussen de sluitende deuren van de bus geraakt. Om je dood te schrikken en bovendiennogal pijnlijk. Ik stap nu met angst in mijn hart in de bus. Moet ik dan weer gaan fietsen, ook al is het inmiddels winter? Of probeer ik toch maar weer de bus? Misschien tref ik een chauffeur, die wat meer aandacht heeft voor de oudere mens! Indicatiecommissie In de informatie over de ongeveer duizend aan- en inleunwoningen staat bij welk verzorgingstehuis ze gelegen zijn, het aantal en het wo ningtype, het aantal slaapkamers, de kale huur en bijkomende kosten, bij voorbeeld of de bewoners hun ener gierekening zelf apart moeten beta len. Ook de kosten van verzorging en hand- en spandiensten staan ver meld, evenals de aanwezigheid van een alarmsysteem. Via de computer uitdraai kun je als oudere woningzoe kende ook te weten komen of er een eetpunt is en of de maaltijden bij ziek te thuisbezorgd kunnen worden. Daarnaast verschaft het formulier duidelijkheid over de mogelijkheid van verhuis- en huursubsidie, de aanwezigheid van een bewoners commissie en of er ontspanningsac- tiviteiten zijn en de kosten daarvan. Tot slot ontbreken ook hier natuurlijk niet de gegevens van verhuurder, in schrijfgeld, waarborgsom en hoe er meer inlichtingen verkregen kunnen worden. Net als bij de informatie over in- en aanleunwoningen staat bij de criteria voor opname in een verzorgingste huis natuurlijk dat men over voldoen de urgentiepunten van de gemeente lijke indicatiecommissie moet beschikken. Op de informatievellen over de verschillende verzorgingst- huizen staat verder of er inschrijfgeld verschuldigd is, of er bewassing is en wat die kost. Dat geldt ook voor het onderhoud van de kamer, ontspan- ningsactiviteiten en of er van het zak geld een bedrag wordt afgetrokken voor bijzondere diensten door het te huis. Dat laatste was tot nu toe bij een aantal tehuizen onduidelijk geregeld, aldus Van Rijen. "Maar nu we ge vraagd hebben dat zwart-op-wit te zetten, blijkt niemand meer iets te vrartan genaan als ze naar een kleinere wo ning met twee slaapkamers willen, die duurder uitvalt dan de huidige met vier slaapkamers. Als de minister daar iets aan deed, zou je een veel grotere doorstroming krijgen." De voorzitter van het Woonoverleg verwacht niet veel tijd kwijt te zijn aan het bijhouden en actualiseren van de gegevens over de ouderenwonin gen. "Het gaat maar om zo'n 25 bouwverenigingen en andere grote particuliere verhuurders. Nu het sys teem draait, zal er bij hen veel meer vertrouwen in ons zijn." taalzaak in: p°PPenwagens |J

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1993 | | pagina 11