WIJZE Gemeente Tilburg gaat normen subjectsubsidie verruimen SBT naar nieuw pand wi Maximumbedrag stijgt naar tweehonderd gulden I I I POST COLOFON n i i SCRIPTUM STS i/IFORT ILBURG 1100 TT"T~ I I I I I I I Open dog Seniorenacademie Gezelschapsspelen Volksdansgroep De Zwarte Roos Dertiende Gildegids Cursus poppenmaken Voorlichting over voeding Ouderentoneel De Garsthof Dansen in De Garsthof Bibliotheek-cadeaubon 5^ Donderdag 25 november 1993 pagina 11 jE TILBURGSE KOERIER ?r 1993 pagina 1Q financiële regelingen. se Hoevenstraat 171, Seniorenwijzer lag/donderdag 368805. j, 5038 HC TILBURG wijk wonen. Om er verschil vandaan komt is j Karei Luiijf (eindredacteur) Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Lange Schijf- HET WOORD IS AAN... De nieuwe STB- behuizing, het oude belasting kantoor op de hoek van Sta tionsstraat en Poststraat. Foto: Geert van Loon jr dinsdag/donderdag maandag/woensdag jr dinsdag/donderdag jr maandag/woensdag jr dinsdag/donderdag an Bernestraat 83, I oeniurenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken Koppeling soepeler De gemeente Tilburg wil nu proberen de aanvraag van subjectsubsidie te sti muleren en heeft daartoe enkele nieuwe normen opgesteld. Zo moet de koppeling met de kwijtschelding soe peler wordenDat betekent dat mensen die niet in aanmerking komen voor die kwijtschelding, tóch gebruik kunnen maken van de subjectsubsidie. De ge meente wil bovendien de inkomen- snorm voor kwijtschelding versoepelen als het om de subsidie gaat. In de prak tijk betekent dit dat die norm daardoor op bijstandsniveau komt. Nu ligt die daar nog onder. Tilburg. Het telefoonnummer blijft 350505. Betaald parkeren is moge lijk in de Stationsstraat, op de par keerplaats Burgerijpad achter de brandweerkazerne (vanaf de Spoor- laan in de Noordstraat de tweede straat rechts) en op een paar plaat sen in de Poststraat. Straks begint de Top 40; eerst nog even wat aan mijn huiswerk doen. Kijken of ma nog chips in huis heeft gehaald, ook al krijg daarvan puist jes. Was het maar vast zaterdag. Dan ging ik naar de disco, een pils je pakken en achter de meiden aan. Ik vraag pa me te brengen, anders moet ik in die stomme bus zitten. Om vier uur het nieuws voor slecht horenden. Nog maar even puzze len, maar als mijn benen niet zo stijf waren, ging ik liever wat lopen. Kij ken of mijn dochter wat lekkers heeft meegebracht, al moet ik op mijn 'suiker' letten. Was het maar vast zondag. Dan had ik mijn ver zetje en een borreltje. Eens vragen wanneer de laatste bus rijdt, want die taxi's worden me te duur. Drop Oud In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwij zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 100015000 AJ Tilburg, onder ver melding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. IDERZOEK I imagoonderzoek voor de s een groene ruim opge ruidooslkanf van Tilburg woningen van de WT ■nago van een wijk? i hebben van een wijk I. Een goed imago van bewoners als voor de en in die buurt belangrijk.I eed imago heeft zijn de j rt. De verhuurder heeft I zijn namelijk veel llen wonen onderzoek Voorlichting Om andere mensen te stimuleren de subsidie aan te vragen, moet de voor lichting uitgebreid worden, zegt Socia le Dienstmedewerker Hermans. "Wij komen naar de ouderen toe. In de ver zorgingstehuizen zijn we nu al eens in de maand met een spreekuur. Dat kun nen we uitbreiden met informatie over de subjectsubsidie. Dit jaar hebben we de bijzondere bij stand op die manier onder de aandacht gebracht en dat heeft resultaat opgele verd.” Volgens Hermans stijgt de uitga ve aan bijzondere bijstand dit jaar met zo'n drieton. De formulieren voor de kwijtschelding en subsidie belanden op dezelfde ma nier als vorig jaar bij de mensen in de bus. Het zal er vrijwel identiek uitzien als dat van dit jaar. Hermans begrijpt dat veel mensen afgehaakt zijn door de jaren heen als gevolg van de verande rende regels. "Toch zou ik zeggen: 'vraag de subsidie aan. Het wordt ge makkelijker, daarom moeten mensen het weer proberen'.'' ilt maken op een van de WT dan om de v bank of giro af te de huur al automatisch oteerd op de Actief De bewoners van de omgeving Trouw- laan krijgen komend jaar hulp bij het aanvragen. In die buurt start de Socia le Dienst samen met de Katholieke Bond van Ouderen (KBO) een project. Nog dit jaar worden KBO-leden opge leid om buurtbewoners informatie te kunnen geven over gemeentelijke sub sidies. Als begin volgend jaar de buurt bewoners de formulieren ontvangen, kunnen de bondsleden bijspringen als er moeilijkheden zijn. Daartoe gaan ze huisbezoeken afleg gen. Mochten zij de antwoorden op vra gen niet weten, dan bellen ze naar de Sociale Dienst die verdere informatie verstrekt. Bovendien verschijnt er in het buurthuis een informatiezuil. Via de computer kunnen geïnteresseerden in formatie opvragen. Dit 'project Trouw- laan' geldt als een proef voor de hele provincie. In 1992 werd het grootste bedrag sub jectsubsidie uitgekeerd als tegemoet koming in de telefoonkosten. De rest van de aanvargers gebruikte het geld voor sport, ontspanning en cursussen. In totaal keerde de gemeente vorig jaar bijna vier ton uit aan subjectsubsidie. Dit bedrag loopt dit jaar, volgens een prognose uit augustus, aanzienlijk te rug. Dat is vooral het gevolg van het schrappen van de tegemoetkomingen voor telefoon en openbaar vervoer. Het totaal uitgekeerde bedrag haalt dit jaar de twee ton waarschijnlijk niet eens. Het grootste deel van het geld gaat naar mensen die daarmee hun sport- contributie betalen. Begin volgend jaar krijgen alle Til burgse huishoudens bericht over hun aanslag gemeentelijke heffin gen. Daarop staat ook te lezen hoe kwijtschelding van hondenbelas ting, afvalstoffenheffing en afvalwa- terzuiveringsbijdrage aangevraagd kan worden. Cliënten van de Sociale Dienst krijgen eind februari of begin maart een gecombineerd aanvraag formulier voor kwijtschelding en subjectsubsidie. Niet-cliënten kun nen dat formulier dan ophalen bij de Sociale Dienst of bij het Bureau Kwijtschelding. De sluitingsdatum voor de aanvragen is waarschijnlijk half mei. leggen waarvoor mensen nu precies vergoeding kunnen krijgen." De cijfers maken duidelijk dat de aan vragen voor telefoon de andere in 1992 overtroffen: 2835 mensen vroegen dat jaar de subsidie aan, waarvan 1731 voor een vergoeding van het telefoon abonnement. De strengere regels hangen samen met de koppeling aan het kwijtschel- dingsbeleid van de hondenbelasting, afvalstoffenheffing en afvalwaterzuive- ringsbijdrage. Voor wie geen aan spraak kon maken op deze regeling, had het geen zin om subjectsubsdidie aan te vragen. Hermans: "Daarnaast willen we een zogenaamde glijdende schaal invoe ren. Nu is het zo, dat iemand die de in- komensnorm voor kwijtschelding van gemeetelijke heffingen met een paar gulden overschrijdt, niet in aanmerking komt voor de subjectsubsidie. Volgend jaar moet zo iemand toch recht hebben op een bepaald bedrag. Een voor beeld: iemand die de kwijtschelding- snorm met honderd gulden over schrijdt, maar eigenlijk wel recht heeft op subjectsubsidie, kan dus volgend jaar toch honderd gulden tegemoet zien." Het maximum-bedrag van de subsidie stijgt volgend jaar dus met vijf tig gulden naar tweehonderd gulden per persoon. Verder wil de gemeente ook bewoners van verzorgingstehui zen de mogelijkheid geven subjectsub sidie aan te vragen. Informatiemarkt Noord In de vorige Seniorenwijzer stelde 'een geïnteresseerde' in deze rubriek dat de informatiemarkt ergens anders gehouden moet worden, omdat het nu "overkomt als een vliegescheet op een tafellaken." Wij blijven echter kiezen voor het Wagnerplein. In het verleden hebben we meegedaan aan een infor matiemarkt op een andere plaats, maar daar hebben we slechts tien bezoe kers gehad. Op het Wagnerplein trekken we duizenden senioren en dit jaar was het overgrote deel van de dertig kramen gedurende de drie dagen bezet. Als alle winkeliers meewerken, hopen we in 1994 de markt op vrijdag en za terdag te houden met 35 kramen. J. v.d. Ven, mede-organisator KBO Tilburg-Noord De Seniorenacademie, waarin KUB, Katholieke Leergan- I gen en Hogeschool Eindhoven samenwerken, houdt op I donderdag 16 december een open dag. In gebouw S van I de KUB (Warandelaan 2) is dan van 14.00 tot 16.30 uur I informatie te krijgen over de 24 cursussen die komend 1 voorjaar bij de Seniorenacademie van start gaan. Daarbij zijn in Tilburg onder andere: filosofie van taal en lichaam; I kerk en samenleving in middeleeuwen en moderne tijd; ooggetuigen van het Interbellum (onder meer over het I werk van Piet Bakker, Menno ter Braak, Anton van Duin- I kerken en Jacques Presser) en literatuur en bijbel (over I sporen van de bijbel in verhalen, toneelstukken en poëzie I avn de laatste tweeduizend jaar). Informatie over cursussen van de Senioremacademie is I ook dagelijks tijdens kantooruren te krijgen bij het info- I centrum van de Leergangen, tel. 013-394444. Een aantal gasten van de Garsthof wil samen gezel- I schapsspelen gaan spelen, zoals rummicub, triviant, mens erger je niet, etc. Deze spelen kunnen óf bij elkaar I thuis, óf in de Garsthof gespeeld worden. Voor reacties of I een aanmelding kunt u bellen met de Garsthof, tel. I 442353. U krijgt dan het telefoonnummer van de initiatief- I nemers. Deze dansgroep van 50-plussers danst elke dinsdagmor- I gen van 11.00-12.00 uur in wijkcentrum 't Kievitslaer, Rei- nevaarstraat 55. De Zwarte Roos is op zoek naar dames I en heren, zowel beginners als wat gevorderden, die de I groep willen versterken. Plezier in dansen, op een pretti- 1 ge manier in beweging zijn en de gezelligheid onder el- kaar zijn daarbij belangrijk. De groep verzorgt af en toe ook een optreden in verzorgingstehuizen. Heeft u inte- I resse? U kunt vrijblijvend een keer meedoen. Informatie: I dhr. J. van Wanrooy, tel. 438329 of mevr. J. Meijs, tel. I 680247. Onlangs verscheen de dertiende Gilde-gids, met daarin I bijna zeventig aanbiedingen van oudere stad/streekge- noten. Zij bieden hun kennis en ervaring belangeloos aan. I Het aanbod is zeer gevarieerd: van advies op het gebied i I van luchtvaartgeschiedenis, archeologie, schilderwerk, I reparatie van antieke klokken tot hulp bij kantklossen, me- I taalbewerking, lezen van gedichten, vertalen Pools-Ne- I derlands. Iemand geeft voorlichting over de Japanse be zetting, een ander helpt bij het opzetten van een I t stamboom; er is advies mogelijk van een muziekinstru- J mentenbouwer, een schoenmaker, een draaiorgelbou- I wer, een bedrijfsorganisator, enz. De Gilde-gids kunt u halen in bibliotheken, wijkcentra en I bij het gemeentelijk informatiecentrum, of opvragen bij 't I Gilde, Spoorlaan 320, tel. 445952 (dinsdag en donderdag van 10.00-12.00 uur). Als er minimaal tien mensen meedoen wordt in Diensten- j centrum De Garsthof (Columbusplein 15) gestart met een cursus poppenmaken. Aantal lessen: tien. Kosten hier- I voorzijn ƒ115, -p.p. lesgeld, exclusief ƒ50,-materiaalkos- I I ten (klei, verf, etc.). I Deze activiteit staat open voor personen van 55 jaar en I I ouder. Aanvang tweede helft van januari 1994. Lijkt u dit I wel iets, neem dan contact op met dhr. P. Brokke of mevr. I I I. Pijnappels in De Garsthof, tel. 435422. Inschrijving staat I I open tot 1 januari 1994. I De Ouderenclip houdt op woensdag 8 december een in- I I formatiemiddag over goede voeding in het algemeen en over voedingsadviezen voor diabetes-patiënten. Aan- I I vang 14.00 uur; entree gratis. Adres: wijkcentrum De Pa- I I perclip, Oude Kapelstraat 25. I Al bijna 25 jaar is ouderentoneelgroep De Garsthof bezig met toneel. 'Boeren, burgers en buitenleven' is de naam I van het avondvullende stuk dat de groep op vrijdag 10 de- I cember opvoert in De Garsthof aan het Columbusplein I j 15. Het gaat over een stadsmens die een oud boerderijtje I I koopt en daarin met zijn vrouw en moeder gaat wonen. Hij I j wil er een modern boerenbedrijf van maken en gaat dat I viaeenschriftelijkecursusleren.Datmoederafentoeeen I I borreltje drinkt, moeten we op de koop toe nemen. Een I oude schat ontbreekt niet, evenals een spook! Kortom: I I een leuke klucht die het bekijken meer dan waard is. I Aanvang 19.30 uur; entree 3,50 (incl. een consumptie). Kaarten voor deze avond kunnen elke middag afgehaald worden op De Garsthof bij Ine Pijnappels. I Morgen is er weer gelegenheid tot stijldansen inde Garst- hof, Columbusplein 15. Aanvang 19.00 uur. Alleen toe gang voor 50-plussers. Het eerste kopje koffie is gratis. I I Entree 3,50. Het is bijna Sinterklaas. Kinderen hebben hun verlang- 1 I lijstje al klaar. Weet u al wat u hebben wilt? Of bent u soms I I nog bezig iets te bedenken voor een ander? Als u, of de I persoon in kwestie, van lezen houdt, denk dan eens aan I de bibliotheek-cadeaubon. Dat betekent meters boeken I voor een lagere prijs dan van één boek. I In de Openbare Bibliotheek Tilburg (Koningsplein en filia- I len) zijn twee soorten cadeaubonnen te koop. De eerste I is de landelijke cadeaubon om te geven aan mensen bui- I ten Tilburg. De tweede is een plaatselijke cadeaubon van de Openbare Bibliotheek Tilburg om te geven aan men- I sen die hier naar de bibliotheek komen. Deze laatste bon I I wordt "op maat" geleverd: de prijs hangt af van de contri- I butie die de ontvanger zou moeten betalen. De contribu- I tie bedraagt ƒ14,- voor 18 t/m 22 jarigen, 24,- voor 23 I t/m 64 jarigen, 9,-voor mensen van 65 jaar en ouder en I 22,50 voor leden van een uitleenpost of bezorgdienst (prijzen november 1993). I Dus, zoekt u nog iets leuks om te geven of te vragen: denk I dan eens aan de bibliotheek-cadeaubon. Sinds 1991 loopt het aantal mensen dat gebruik maakt van de subjectsubsi die terug. Deze subsidie is bedoeld voor mensen met een smalle beurs, maar de landelijke overheid heeft beperkingen opgelegd, waardoor het gemeente lijk extraatje niet meer aangevraagd kan worden als vergoeding voor tele foonkosten of voor gebruik van de bus. Bovendien maakt datzelfde rijk steeds strengere regels, waardoor het aantal mensen daalt dat de subsidie kan aanvragen. De gemeente Tilburg wil nu het maximum-bedrag van de sub jectsubsidie verhogen en de regeling zo versoepelen dat meer mensen er ge bruik van gaan maken. Bovendien start in de Trouwlaanbuurt een experiment waarbij ouderen hun leeftijdsgenoten rechtstreeks voorlichting geven over Aanstaande maandag is het zover: dan kunnen ouderen terecht in de nieuwe behuizing van de SBT. Het centraal bureau van het Gecoördi neerd Ouderenwerk is vanaf die dag gehuisvest in het voormalige belas tingkantoor op de hoek van de Sta tionsstraat en de Poststraat. Het huurcontract voor het pand aan de Lange Schijfstraat, waar de SBT bijna vijftien jaar kantoor hield, liep dit jaar af. De verhuurder wil het opknappen, maar zou daarna zo'n hoge huurprijs vragen, dat de huisvesting van de SBT daardoor erg duur werd. Alle reden dus om een ander gebouw te zoeken, dat bovendien beter toegankelijk is voor mensen die slecht ter been zijn. Daarom kwam het mooi uit dat woning bouwvereniging VVT de beschikking kreeg over het oude belastingkantoor. De VVT heeft niet het hele gebouw no dig en dus werd de tweede etage ver huurd aan de SBT. De afgelopen maan den is er grondig verbouwd en morgen staan de verhuiswagens klaar om de SBT-spullen over te brengen. De tweede etage is dan wel klaar, maar in de rest van het gebouw wordt de ko mende twee a drie maanden nog druk getimmerd en gemetseld. Dat betekent dat er nog geen lift is en de SBT-mede- werkers voorlopig nog via een brand trap naar boven moeten. Maar ouderen hoeven geen halsbrekende toeren uit te halen; voor hen heeft de SBT tijdens het afwerken van de bouw een ont vangstruimte in een cabine op de be gane grond. Met de SBT verhuizen ook de gemeentelijke indicatiecommissie, het VITO registratiebureau (Van Indica tie Tot Opname)het Netwerk voor Blin de en Slechtziende Ouderen en de be lastingadviseurs van de Smeetskring naar het hartje van de stad. VITO en het Netwerk blijven bereikbaar via het tele foonnummer van de SBT (350505); het nummer van de indicatiecommissie blijft 361015. De Maaltijdenexpress verhuist ook, maar dan naar het dienstencentrum De Garsthof aan het Columbusplein; de maaltijdendienst blijft overigens wel te lefonisch bereikbaar via het nummer van het centraal bureau van de SBT Strenger Gerard Hermans van de Sociale Dienst noemt vier redenen waarom het aantal aanvragen van subjectsubsidie terug loopt. "De vergoeding voor telefoon en openbaar vervoer is er door het Rijk uit gehaald. Den Haag zag dat als een doorkruising van het inkomensbeleid. Daarnaast daalde het aantal mensen dat in aanmerking kwam door strenge- re regels van het ministerie. Door die veranderende regels is het onduidelijk wie er nog in aanmerking komt voor subsidie, dat heeft ook invloed op het aantal aanvragen. Tot slot is het geen duidelijke regeling. Het is moeilijk uit te oek is gebleken dal er tussen het beeld over die in de wijk wonen en ij diegene die niet in de meen beoordelen len de wijk positiever wijk wonen. Om er i verschil vandaan komt is leruzalem gestart. onderzocht? snsen een enquête- enquête, die trouwens ider alle bewoners in de verse mensen die bij de or een woning. De x>t aantal vragen dat factoren die bepalend en wijkbeeld. Zo kan •veiligheid 6 van de enquêtes lelijk hoge respons is. 350505. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus opgenomen in de Tilburgse Koe- I rier. Redactie: I Ria van der Aalst-Dierks Diny van Bladel- Verbunt I Theo Dekker I MarcGeerts Jan van Groos (voorzitter) I Joop Janmaat 1 Karpl I niiif rpindrpdactoiir] aei uuiei iwijz.ei, p/a i_anyu jumji- I straat 107, 5038 TT Tilburg; tel. I 350505. I Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naarde I 1 Tilburgse Koerier, postbus 1 I 10001, 5000 JA Tilburg, tel. I j^68fl05. (350505). Een verhuisbeweging in om gekeerde richting maakt het WAO Plat form Midden- en Oost-Brabant; dat gaat van Columbusplein naar Post straat (tel.444484). Het nieuwe adres van het Gecoördi neerd Ouderenwerk SBT wordt van af maandag: Poststraat 64, 5038 DH k dagelijks jr donderdagavond 4 dagelijks A jr donderdagavond^^ nde klachten □oruren 3 |k< onsulent jen open 19.00 u. 'ndag open 18.00 u. SLOTEN

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1993 | | pagina 11