j z| w i gaan we naar de knoppen o.- "Zonder solidariteit Eetpunt zoekt klanten Oud-vakbondsman Herman Bode 16 november in Tilburg 50 s H 'RDELIG! E 7,50 POST 27,50 COLOFON 15,00 35,00 1 I I SCRIPTUM i t I 5 )Agen FEEST Ouderen in het verkeer Volksdansfestival voor ouderen Sport en spel Film over Tilburg Recht op huursubsidie? Open dag Wouw Info/hobby-markt Tentoonstelling 'Natuur in Nederland' n I i Seniorenwijzer I I I I I I I I I naar het redactie-adres of naar I de Tilburgse Koerier, postbus 1 10001, 5000 JA Tilburg, [tel. 368805. TEN r1993 pagina 10 Donderdag 11 november 1993 pagina 11 DE 1LBURGSE KOERIER loenen. molière. bjaarden gesproken wordt." En: "Het besef moet groeien dat we elkaar no- rii hnhhon 4 hebben.' Miset, 13 delig Seniorenwijzer Peest. roef eeld, 100 mm. loutbeitel Kt heft ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. HET WOORD IS AAN... tuurlijk -als ze dat willen- in het buurt centrum na afloop van het eten nog gaan biljarten of een kaartje leggen. ■en >et, 120 delig ère, met echt glas s overheid luidt: "Den Haag roept nu al zo'n vijftien jaar dat de solidariteit te ver is doorgeschoten. Misschien moet het anders georganiseerd worden, maar de politici hebben het als beginsel al min of meer afgewezen." De toenemende zorg voor met name ouderen wordt zo duur dat er steeds vaker een beroep op vrijwilligers wordt gedaan. Of het nu gaat om thuiszorg, bood schappen doen of het verrichten van kleine klusjes, overal is men aangewezen op vrijwillige hulp. Zelfs voor hulp aan stervenden wordt al een beroep op vrijwilli gers gedaan. Soms denk ik dat het goed is dat er nog maar zo weinig mensen in loondienst wer ken. Drop Oud In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwij zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 100015000 AJ Tilburg, onder ver melding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. bent en gezellige kontakten kunt leg gen. Het eetpunt heeft een eigen in gang, maar de klanten kunnen na- Informatiemarkt Noord Eind oktober bezocht ik de tweede Ouderenmarkt in het Winkelcentrum Wagnerplein. Een lovenswaardig initiatief van de KBO-afdeling in het t 107, 5038 TT Tilburg; tel. 350505. 0 met de linkerhand geven en één gulden vijftig met de rechter eruit halen'." Toch laat hij de politiek niet vallen: "Wie moet het anders doen?" met deze mensen met levenservaring. Die moet je de kans geven om te func tioneren in de maatschappij." Maar hij ziet wel dat het niet meevalt om de ad viezen van de Raad in beleid omgezet te krijgen. "Onze adviezen hebben wei nig effect. De AOW is op achterstand gezet, volgt de loonontwikkeling niet meer. Ik zou willen dat onze adviezen concreter in beleid omgezet werden." -evenservaring )p jonge leeftijd werd Bode arbeider in ie textielindustrie in Oldenzaal. Na de )orlog vertrok hij richting Indonesië om daar zijn dienstplicht te vervullen en paarna liet hij zich omscholen voor een baan in de elektriciteitsindustrie. Metvakbondswerk begon hij in 1954 en in 1969 belandde Bode in de landelijke afdeling van de toenmalige NKV. Vijf jaar later kwam hij in het bestuur van de katholieke vakcentrale, waarvan hij in 1980 nog drie maanden voorzitter was, vlak voordat de fusie met de NVV de finitief een feit werd en de twee onder 1e vlag van de FNV verder gingen. In 985 ging Bode met pensioen en na en korte ziekte begon hij aan zijn lieuwe loopbaan. De reden om zich in 6 zetten voor ouderen in de Voorlopige laad voor het Ouderenbeleid licht hij is volgt toe: "Nederland mag blij zijn [j huidige activiteiten van Herman bde lopen nogal uiteen: van kerkelijke stellingen en bestuurslid van enkele akenhuizen tot kroonlid van het Cen- lal Orgaan Tarieven Gezondheids- >rg. Bovendien zit hij in de Voorlopige aad voor het Ouderenbeleid (VRO), e adviezen geeft aan de minister van /VC. Bode accepteerde het verzoek in e VRO te gaan zitten, omdat "Ik me ood ergerde aan de wijze waarop ge- proken werd over bejaarden. 'Er ko nen veel ouderen en ze zijn allemaal :iek en zwak en ze kosten veel geld': lie uitlatingen ergerden me." Portemonnaie Bode vindt dat er een omslag moet ko men in het ouderenbeleid, maar weet dat dat tijd nodig heeft. "Te vaak zien mensen ouderen als een probleem, als een economische last voor werkgevers en -nemers. Maar in de discussie over het langer zelfstandig wonen door ouderen zitten goede gedachten. De vraag is alleen hoe de politiek het praktisch in gaat vul len." Bode ziet weinig in het plan van de woonzorgcomplexen (de zogenaamde 'wozoco's'). Hij kiest voor de twee vor men die nu reeds bestaan: de tehuizen en het zelfstandig wonen. "Het is vooral een kwestie van goed or ganiseren van de zorg.Als die goed is, hoef je niet zo snel naar een tehuis. Die wozoco's zitten tussen de huidige twee vormen in. Is het nou vlees of vis? De politiek moet duidelijk maken wie het gaat betalen.Maar het uitgangspunt moet zelfstandigheid van ouderen zijn.” Die zelfstandigheid betekent wel dat er geld in de portemonnaie moet zitten, al dus Bode. "En dat in een tijd waarin ze zeggen dat 'het nooit meer wordt zoals het geweest is'. Terwijl er eigenlijk gewoon méér geld moet komen." Bode weigert somber te zijn, maar kijkt wel met het nodige wan trouwen naar de politiek. "Het beleid is toch harder geworden, al ontkennen ze dat in Den Haag. Maar het effect van maatregelen is meestal: 'één gulden Belangrijk Bode komt naar Tilburg om over het thema 'solidariteit' te praten. Hij signal eert dat die aan het verdwijnen is. "Ou deren beseffen dat solidariteit belang rijk is, zeker als het de collectieve voorzieningen betreft. Maar ook elkaar helpen met het oplossen van proble men, vinden ze van belang." Voor de oud-vakbondsman staat één ding vast: "Solidariteit moet blijven,anders gaan we naar de knoppen. Maar in Den Haag zien ze alleen het betalen van belasting en premies als solidariteit en dat is be roerd." De politieke keuzes die vroeger zijn ge maakt voor onderwijs en ontwikke lingshulp, zijn voor Bode ook een vorm van eensgezindheid. "Maar als die so lidariteit in de samenleving verdwijnt, gaan mensen zich afvragen waarom ze daar nog voor betalen." De politiek stelt steeds meer vragen bij die keuzes van vroeger en dat doet Bode pijn. Eén van zijn belangrijkste bezwaren tegen de noorden van onze stad. Ook nu weer was er op een twaalftal stands een gevarieerd aanbod aan informatie te vinden. Toch moet me één ding van het hart. Omdat de gangen zich niet lenen voor het opzetten van de stands, staan die verspreid en ontbreekt het overzicht. Daardoor ontstaat de indruk van vliegescheten op een tafellaken. Bovendien zijn er zoveel groepen die er willen staan, dat ze dat verspreid over drie dagen moeten doen. Wie alles wil zien, moet dus drie dagen gaan en dat is teveel ge vraagd voor nogal wat ouderen. Dus mijn raad is: zeker doorgaan, maar dan op een andere plaats. Een geïnteresseerde Hrman Bode geniet vooral bekendheid door zijn verleden als vakbondsman. Ok sinds zijn pensionering in 1985 zet hij zich nog op allerlei gebieden in, mt name voor de zwakkeren in de maatschappij. Want de bevlogenheid uit zh vakbondstijd is nog volop aanwezig. Solidariteit is dan ook het thema warover Bode aanstaande dinsdag in De Garsthof spreekt. In deze Senio- rnwijzer alvast een voorproefje: "Ik erger me dood aan de wijze waarop over Rijvaardigheidstest Over de rijvaardigheidstest, eind oktober, was ik erg tevreden. Aan de hand van dia's werden (ook nieuwe) verkeersregels doorgenomen, en na een (wat zenuwachtige) rit in onze eigen auto wees een bevoegd rij-in- structeur ons op fouten in ons weggedrag. Als dit bijvoorbeeld over vijf jaar weer zou plaatsvinden op deze zéér goedkope manier, dan zal ik zeker een paar lessen nemen om me ervan te vergewissen of ik mijn auto nog veilig kan besturen. Mw. E. van Gastel De werkgroep activiteiten voor ouderen van Loven-Bes- terd organiseert op donderdag 18 november een infor- I matiemiddag over ouderen in het verkeer. Of u nu als voet- I ganger, fietser of automobilist de straat opgaat, iedereen krijgt te maken met de vele verkeersregels. Een mede- I werker van Veilig Verkeer Nederland komt vertellen over fe dit onderwerp. Entree en koffie gratis! Aanvang: 14.00 uur I in Buurtcentrum Loven-Besterd, Koestraat 164. Het negende Volksdansfestival voor Ouderen vindt zon- I dag 14 november traditiegetrouw weer plaats in de I Schouwburg. Voor wie het vorige jaren niet heeft meege maakt: dit is een gezellige dag voor 55-plussers, waar ge legenheid wordt geboden volksdans te beoefenen onder J leiding van gediplomeerde leidsters. Tussendoor zijn er I optredens van de Volksdansgroep Mazur uit Breda en de Tropical Dancers uit Tilburg. Levende muziek wordt ver- I zorgd door de groep Zurcq, eveneens uit Tilburg. De toegangsprijs bedraagt ƒ10,-. Gezien de gestegen I kosten is de gratis kop koffie of thee vervallen. Ook men- I sen die geen lid zijn van een volksdansgroep en die ermee I kennis willen maken, zijn van harte welkom, f Informatie/bestellen van kaarten: 013-671266 of 672068. I Het Volksdansfestival aanstaande zondag duurt van I 10.00 tot 17.00 uur. Wist u dat er in diverse wijken van Tilburg de mogelijkheid bestaat om deel te nemen aan 'Sport en Spel voor 50- en 60-jarigen'? Zo niet, kom vrijblijvend eens een kijkje ne- men. Een geregelde en verantwoorde lichaamsinspanning I komt uw lichaam ten goede; u voelt zich energieker. Bo- i vendien ontmoet u andere mensen die met hetzelfde be zig zijn en dat draagt bij aan de gezelligheid. Wanneer u lange tijd niets aan sport heeft gedaan of als u I twijfelt aan uw gezondheid, neem dan contact op met uw I huisarts. In de meeste gevallen zal blijken dat u gewoon I kunt meedoen. De inhoud van de les wordt afgestemd op I de behoefte en het niveau van de groep. Er worden diver- I se gymnastiek-, sport- en spelvormen op recreatieve wij- I ze beoefend. De lessen worden gegeven door gediplo- I meerde vakkrachten. U kunt terecht in sporthal De Drieburcht op vrijdag van I 09.15 tot 10.30 uur en van 10.30 tot 11.45 uur; in sportzaal Oude Dijk, organisatie: Terra Nova op maandag van 15.15 I tot 16.15 uur; in sporthal De Blaak op donderdag van I 10.00 tot 10.45 uur; en in de Stefanus Mavo op woensdag I van 13.00 tot 14.00 uur. In het Trefpunt voor Ouderen in 't Sant is op 17 november I de Tilburgse aflevering van de serie 'Gezicht op Neder land' te zien. Tevens ontvangt iedere bezoeker het boek- I je Tilburg'. De film wordt vertoond op woensdag 17 no- I vember in het Trefpunt in wijkcentrum 't Sant, Beneluxlaan I 74. Aanvang: 10.00 uur; toegang gratis. Veel huurders, met name ouderen, vragen ten onrechte I geen huursubsidie aan, terwijl ze er wel rechtop hebben. J Indien u niet zeker weet of ook u in aanmerking komt voor i huursubsidie, kunt u daarover informatie vragen bij de wo- I ningbouwvereniging, het Buro Huursubsidie van de ge- meente, de Rechtswinkel Tilburg of het Buro voor Rechts- I hulp. Of u recht heeft op huursubsidie, hangt af van het totale I inkomen dat u en uw partner per jaar ontvangen. Boven- j dien is de kale huur die u betaalt van belang; dus zonder I gas, licht en water. Het huursubsidie-tijdvak loopt van 1 juli 1993 tot 1 juli I 1994. U moet de aanvraag indienen voor 1 januari 1994. I U heeft nu dus nog een paar weken de tijd daarvoor. Als u I nu een aanvraag indient, krijgt u ook nog huursubsidie I voorde maanden vanaf 1 juli 1993. Indien u om gezondheidsredenen niet naar de Rechts- I winkel kunt komen, kunt u een afspraak maken via tele- 1 foonnummer 353135. Eén van de medewerkers van de I Rechtswinkel komt dan bij u thuis langs. Ook voor andere 1 vragen over de huursubsidie, kunt u bij de Rechtswinkel I terecht. Adres: Stadstraat 2. Het WOUW-overleg Brabant (Wijze Oude Wijven) organi- I seert een open dag, waarop gepraat wordt over verant- I woordelijkheid, uitgaan van je eigen mogelijkheden en de positieve kanten van het ouder worden. Wie wil meedoen I is van harte welkom op vrijdag 19 november (09.45-15.45 I uur) in het Vrouwencentrum, Nieuwlandstraat 43. Zondag 21 november is er een grote informatie/hobby- markt voor ouderen in wijkcentrum de Kasteelhoeve, Has- I seltstraat 256. Er is dan informatie te krijgen op het gebied I van gezondheid, huisvesting, sport, financiën, educatie, I veiligheid, reizen, verkeer en vervoer, anti-discriminatie I en vrouwen 50+. De dag wordt opgeluisterd door muziek, I dans, toneel en demonstraties. De markt wordt gehouden J van 10.30 tot 17.00 uur. Vindt u de natuur ook zo mooi in het najaar? Dan spreekt de tentoonstelling 'Natuur in Nederland' in de Openbare I Bibliotheek u vast aan. De tentoonstelling bestaat uit fo- I to's in kleur en zwart/wit van de Amateur Fotografen Ver- I eniging Kontrast. De foto's zijn te zien tot en met 27 no- I vember in de tentoonstellingsruimte van de bibliotheek aan het Koningsplein. U kunt hier terecht tijdens de ge- I wone openingstijden: maandag t/m donderdag van 11.00 I tot 20.00 uur en op vrijdag en zaterdag van 10.00 tot 17.00 1 uur. Bij de tentoonstelling vindt u ook boeken over de natuur in I Nederland. Het boek 'Even buiten kijken' van P. Kouwen- berg bevat kleine stukjes over planten- en dierenleven in I de woonomgeving. Natuurlijk zijn er ook flora- en fauna- I gidsen, zoals de gids 'Natuurleven in Nederland' met die- I ren en planten in woord en beeld. Als het mooi herfstweer I is, is het lekker om er op uit te trekken. Dat kan met de wan- S delgids 'Vroege Vogels landschappen' van J. Huijsing. I Hierin staan 24 wandelingen tussen 5 en 18 kilometer, I verspreid over heel Nederland. Herman Bode: "In Den Haag zien ze alléén het betalen van be lastingen en premies als solidari teit. En dat is beroerd." Foto: Juul Wordt eenmaal in de twee we- I I Redactie: i Ria van der Aalst-Dierks I Diny van Bladel-Verbunt Theo Dekker I MarcGeerts Jan van Groos (voorzitter) I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) I Adres redactie: 1 Seniorenwijzer, I p/a Lange Schijfstraat 1 5038 TT Tilburg; tel 3505'' Kopij kan opgestuurd worden Integer Wat nu gebeurt, kan niet, stelt hij dui delijk. "De overheid zegt de politiek dichter bij de mensen te willen brengen Mooi idee, maar dan moet ze het niet gebruiken als bezuiniging. Je ziet nu dat het rijk bepaalde zaken overhevelt naar de gemeenten, maar dat gaat wel gepaard met een 'effectiviteitskorting' van tien procent op het budget. Dat noem ik gewoon afschuiven van de ver antwoordelijkheid naar de gemeen ten." Nee, Bode is geen voorstander van dit beleid en dat 'zijn' PvdA eraan mee doet, ach... "Ik sta nog altijd achter die partij, maar vooral om wat ze in het ver leden hebben gedaan. Dat geldt eigenlijk ook voor het CDA. Als het in de toekomst ergens van moet komen, is het toch van die twee." Al twij felt hij meteen aan de toekomst van het CDA, want Elco Brinkman ziet hij hele maal niet zitten. Ook met zijn vroegere vakbondskame- raad Wim Kok is hij het lang niet altijd eens, maar die is in ieder geval integer, aldus Bode. "Bij veel andere politici zet ik mijn vraagtekens. Velen zijn vaak hun beloftes niet nagekomen." En mede daarom is solidariteit van be lang, betoogt hij. En het zou goed zijn als die de grenzen tussen generaties overschrijdt, denkt Bode. "Maar dat moet je van onder af organiseren. Het zou goed zijn als mensen daar plaatse lijk aan gaan werken. Het besef moet groeien dat we elkaar nodig hebben. Als de ene groep de andere in de steek laat, ondervindt ze daarvan zelf de pro blemen." De bijeenkomst van de werkgroep Ou deren in Gesprek aanstaande dinsdag, waarop Herman Bode spreekt, wordt gehouden in De Garsthof, Columbus- plein 15. Vanaf half tien 's morgens is ie dereen vanaf 55 jaar welkom. Willen ouderen in de Noordhoek gebruik kunnen blijven maken van het eetpunt in hun buurt, dan zul len er weer meer vaste klanten moeten komen. Het buurtwerk luidt de alarmklok, omdat sluiting dreigt per 1 januari. En dat kan niet in een buurt, waar ruim dertig procent van de bewo ners ouder is dan 55 jaar, zegt de stichting. Het huidige aantal eters varieert nu tussen de zes en acht. Dat moeten er voor 1 januari mini maal tien per dag zijn om sluiting van het eetpunt aan de Boomstraat 81 te voorkomen. Daarom wordt nu een wervingscam pagne gevoerd, waarbij alle ouderen in de buurt persoonlijk een brief krij gen. In de aktiemaand november kunnen de 60-plussers uit de Noord hoek bovendien een proefmaaltijd voor de helft van de prijs en een kop je koffie krijgen. Uitproberen heeft geen verdere ver plichtingen tot gevolg. Aanmeldingsformulieren voor de proefmaaltijd zijn o.a. verkrijgbaar in het buurtcentrum In de Boomtak. Net als in andere eetpunten zijn de maaltijden afkomstig van de keuken van Huize Piusoord en worden ze aangeleverd door de Maaltijdenex pres van de SBT. Elke werkdag tus sen 12.00 en 13.00 uur staan gast vrouwen klaar om de maaltijden te serveren. Naast het belang van een goede warme maaltijd, heeft het eet punt als voordeel, dat je er eens uit

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1993 | | pagina 11