FORD S NIEUWE DIESELAANBOD Verrassing van Audi Veel nieuws van Kia Voor al uw Ford-zakenm I Toyota brengt kleinere 4x4, de RAV4 K -- r 1993 pagina 10 DE AUTOMAAT Donderdag 4 november 1993 pagina 11 DETILBURGSE KOERIER 7 1 Jt latsysteem en i bak is e met centrale hts f595,-. Dat onze "kleinste edere bezoeker attentie klaar. ie helm. tel. 02522-66111. iotor, op voor Kia sze: "UI' 'end ijnen liV8 tin „ding ■naai iger t. De sdan en “dit in blijft 1.5 lite loop te jken. De l kent speciale In korte tijd heeft Ford haar leveringsprogramma van zowel de Escort, Mondeo als Scorpio aanzienlijk aantrekkelijker gemaakt voor de dieselrijder. In de Mondeo is nu eindelijk de 1.8 liter turbodiesel leverbaar, een krachtbron die tevens zijn plaats in de Escort heeft gevonden. Verder presenteert het merk een volledige nieuwe 2.5 liter in de Scorpio. teem, zodat trenge eisen ‘~ot van sis wordt Twee jaar geleden koos Audi de Tokyo Motor Show uit voor Ipremière van de rit aluminium le Avus sportwagen, nber jl. toonde het "Tin Het Koreaanse merk Kia is bezig de wereld te veroveren. Onlangs startte het merk ook in ons land. Via de bijna 60 dealers verkoopt Kia op dit moment uitsluitend de Sephia sedan in twee uitvoeringen. Op korte termijn zal dit programma aanzienlijk worden uitgebreid met de Sephia hatchback. Sportage en de zogenaamde M-Car. M-Car Het meest verrassende echter de auto die op di moment nog als M-Car het leven gaat. Het is d< nieuwe kleine Kia die r gaan concurreren met bijvoorbeeld de Peugec en Renault Twingo. De I OBAM-Tilburg Spoorlaan 175 tel. 013-350045 Sportage, een vierwielaangedreven vrijetijdsauto. Van de Sportage was in Tokyo de nieuwe tweedeurs-versie te zien. Dit model is 3,76 meter lang bij een wielbasis van 2,36 meter. Voorin ligt een 2 liter motor met een maximaal vermogen van 135 pk. Bumpers, stootstri]- flanken en wielkastverbredin een contrasterend» gespoten. Het geto beschikte over een reservewiel achter hardtop. nieuwe Audi A8 in een vrijwel definitieve vorm. Een regelrechte verrassing was deze ASF vooral onder de motorkap. Daar ligt namelijk de nog volledig experimentele W12-mc een krachtbron die alleen i papier al in de Avus werd voorgesteld. De W12-motor heeft drie rijen van 4 cilinders. Met een totale cilinderinhoud van 4,8 liter en maar liefst 5 kleppen per cilinder, wordt een maximaal vermogen bereikt van 354 pk bij 6300 tr/min en een koppel van 480 Nm bij 3500 tr/min. Het stationair toerental ligt op slechts 500 tr/min. Al bij 1000 tr/min produceert de motor een kracht van 360 Nm. Het is nog niet zeker dat de W12 de Tokyo L de wereldj volledig ui gebouwde In september jl. toon merk tijdens de IAA i Frankfurt de ASF, een volledig uit aluminium gebouwde vierdeurs sedan. Deze ASF zal begin volger jaar op de markt verschijn als opvolger van de Audi V8 en Audi A8 gaan heten. Het i Frankfurt getoonde exemplaar was niet gespoten. Om het aluminium-effect te verkrijgen was de carrosserie tot een spiegel gepolijst. Onder de motor huist de nieuwe V8 turbodiesel met directe inspuiting, een motor die op een iets later tijdstip naast de bestaande V8 en V6 in het nieuwe Audi topmodel zal verschijnen. Natuurlijk had Audi de ASF ook meege bracht naar Tokyo. De getoonde auto is echter in een donker paars metallic lak gespoten en voorzien van keurige vijfspaaks velgen. Ook het interieur is veel minder opzichtig ingericht dan het exemplaar uit Frankfurt. Het meubilair is bekleed met een platinakleurige Dupion-zijde. Kortom, in Tokyo stond de aangebracht, alsmede in het filter in de brandstofleiding. De uitlaat-emissies worden in de hand gehouden door het uitlaatgas-recirculatie- systeem en de oxydatie- katalysator. De Scorpio turbodiesel voldoet zo aan de eisen die in de nabije toekomst gesteld zullen gaan worden. Het blok is gemonteerd op hyrdraulische motorsteunen, een flexibel verbindingsstuk tussen uitlaatspruitstuk en uitlaatpijp en 7 kg extra geluiddempend materiaal. Verder zorgt een dubbel vliegwiel met een rubberen tussenlaag voor een gedempte doorgave van motort rillingen. De MTX-75 versnellingsbak is voor deze motor zwaarder uitgevoerd. Uiteraard wordt Trekkracht Ten opzichte van de bestaande 1.8 liter vrij aanzuigende motor in de Escort levert de turbodiesel 50 procent meer vermogen en 55 procent meer trekkracht. De Escort turbodiesel haalt een Als een van de grootste leveranciers ter wereld van terreinvoertuigen, laat Toyota de markt van de kleinere populaire 4x4 volledig liggen. Op z'n vroegst in de loop van volgend jaar gaat het merk daar verandering in brengen. Dan komt namelijk de 3,70 meter lange RAV4 op de markt. de bull-bar, dakrailings, verchroomde wielen, een felle carrosseriekleur en wilde jn striping. Boven de voorwielen Qe bedient de RAV4 zich van een 2 liter 16-klepper met een vermogen van 135 pk. Bij het getoonde prototype worden de vier wielen permanent aangedreven via een electronisch gestuurde topsnelheid van 172 km/u en heeft bij een constante snelheid van 90 km/u een verbruik van 1 op 20,8. De Mondeo haalt 183 km/u en neemt genoegen met 1 liter olie op 22,2 kilometer bij 90 km/u constant. In beide gevallen is de dieselmotor via de bekende MTX75 vijfbak gekoppeld aan de voorwielen. De Ford Escort is als1 turbodiesel uitsluitend leverbaar in CLX-uitgave met naar keuze vier of vijf deuren of als ruime Clipper stationwagon. De vier- en vijfdeurs kosten f.39.990,- terwijl de Clipper f.42.490,= moet opbrengen. Dit betekent een meerprijs van f.3.500,= voor de turbodieselmotor ten opzichte van de ongeblazen 1.8 diesel. De prijslijst van de Mondeo turbodiesel begint bij de CLX 4-deurs voor f.44.490,-. De vijfdeurs kost f.46.240,= terwijl voor de stationcar f.48.740,= op tafel moet komen. Alle drie deze varianten zijn ook als GLX leverbaar. motor ook daadwerkelijk in produktie zal gaan. Dit is geheel afhankelijk van de marktrespons en het feit of onder economisch zinvolle omstandigheden de realisatie van een produktieversie mogelijk is. Een groot voordeel van de W12 is de compacte bouw. De motor is voorzien van onder meer 12 aparte bobines, een motormanagementsysteem met twee gescheiden regeleenheden, twee katalysatoren met drie verwarmde lambdasondes en uitlaatgasterugvoer. Op de autosalon van Genève, die in maart volgend jaar wordt gehouden, beleeft de nieuwe Audi A8 zijn definitieve introductie. gele M-Car, zoals deze in Tokyo werd getoond, beschikt over een 3,50 meter lange vijfdeurs carrosserie met een moderne vormgeving. Ook het interieur is vrolijk ingericht en ziet er beslist verzorgd uit. De M-Car weegt 720 kg en wordt voortgestuwd door een 796 cc 3 cilindermotor met een vermogen van 50 pk bij 5800 tr/min. De voorwielen zijn volgens het McPherson- principe opgehangen, terwijl achter van ruimtebesparende torsievering gebruik wordt gemaakt. De voorwielen worden via een handgeschakelde vijfbak aangedreven. Het getoonde exemplaar beschikte over meegespoten bumpers, spiegels en portiergrepen, lichtmetalen velgen en 165/70 R13banden. Alhoewel de naam voor Europa nog niet definitief is, werd deze nieuweling in Tokyo getoond. De RAV4 komt ergens in het segment van de Suzuki Vitara, Jeep Wrangler en Opel Frontera Sport. Het is een vrolijk uitgedoste vrijetijdsauto op de Motor Show onder meer voorzien van lampen op het dak en op de turbodieselmotor in alle carrosserie-varianten aangeboden. Er is een topsnelheid mogelijk van 195 km/u terwijl het sprintje van 0 tot 100 in 11,3 seconden wordt volbracht (2,7 sec. sneller dan voorganger). Ook het gemiddeld verbruik is met 7 procent verbeterd. Het turbodiesel-programma start bij f.62.490,= voor de CLX 4- of 5-deurs. De Wagon kost f.63.990,=. Voor een meerprijs van f.6.750,= wordt de luxueuze GLX-uitvoering aangeboden. Op dit moment is de Scorpio ook in de aantrekkelijke Excellence-uitgave beschikbaar. De turbodiesel kost dan f.59.990,= voor de hatchback en sedan en f.61.490,= voor de Wagon. Escort en Mondeo -aren bekend Het geluidsniveau werd it de vorige en huidige Escort verder teruggebracht, niet n de Sierra. Door de alleen door maatregelen die in de motor werden genomen, maar ook door toepassing van een apart subframe voor krachtbron, transmissie en wielophanging bij de Mondeo. Net als voorheen is de 1.8 diesel voorzien van een voorkamer en indirecte inspuiting. De gietijzeren cilinderkop zorgt voor een geluidsreductie. Verder werden trillingen gereduceerd. De inspuitpomp heeft een stille snaar- aandrijving en verbranding en inspuiting zijn speciaal afgesteld om een rustiger stationaire k verwezenlijk turbodiesel kr motorsteunen, een los gemonteerd luchtfilter, aangepast uitlac extra isolatie. Tot een buitentemperatuur van 15 graden onder nul bedraagt de voorgloeitijd maar 4 seconden door het toepassen van nieuwe gloei- bougies met een smalle tip. Verder heeft zowel de Escort als Mondeo turbodiesel een uitlaatgas- recirculatiesyst« aan de meest str wat betreft uitstoot gassen en partikeli voldaan. Een oxydatiekatalysator wordt helaas alleen tegen meerprijs geleverd. Ford gebruikt op de 1.8 een Garrett turbocompressor en een lucht/lucht intercooler, die zijn koellucht krijgt via een apart kanaal vanaf de grille. Ter beveiliging is het toerental beveiligd bij 5.000 tr/min. Ford past een zogenaamde 'zachte' toerenbegrenzer toe om plotseling of onverwacht verlies van vermogen te voorkomen wanneer dit maximale toerental wordt bereikt. De toekomst ziet er v. goed uit, getuige deze nieuwe auto's. Bovendien gaat Kia haar eigen motorprogramma ontwikkelen. In de loop van 1994 mogen we dan ook in de Sephia de 1.8 liter 16-klepper verwachten met een vermogen van 119 pk bij 5500 tr/min. Deze nieuwe krachtbron wordt gevoed via een multipoint injectiesysteem. viertraps automaat. Achter wordt de overbrenging verzorgd door een Torsen- differentieel met gelimiteerde slip. De RAV4 is ontworpen om zowel in de stad, op de snelweg als in het terrein aan de meest uiteenlopende klantenwensen te voldoen. Door het verwijderen van twee dakplaten kan de auto in de zomer worden geopend. Toyota heeft een handig systeem bedacht om de losse platen tegen de achterdeur te monteren. Uiteraard kunnen de twee dakpanelen ook worden open geklapt. Het instrumentarium en de console zijn als een geheel op het dashboard geplaatst. Na tuurlijk is bij deze proto-versie het geheel in een felle kleurstelling uitgevoerd. De achterbank bestaat eigenlijk uit twee aparte stoelen met hoofdsteunen en afzonderlijk te stellen rugleuning. ize RAV4 heeft voor en achter onafhankelijk opgehangen wielen, die moeten zorgen voor een prettig comfortniveau, goede tractie en prima wegligging. De 16 inch wielen zijn voorzien van 215/70 banden. Automaat Nieuw voor de Mondeo is ook een viertraps automaat met volledig elektronische sturing. De hoogste overbrenging is een overdrive die met een knop op de pook kan worden uitgeschakeld. Verder kent deze nieuwe bak twee schakelprogramma's, sport of economy. De computer bepaalt afhankelijk van 7 verschillende transmissie gegevens en 11 motor-gegevens het ideale schakelpatroon bij alle rij- omstandigheden. Er wordt zelfs gereageerd op de buitentemperatuur. De beveiligd met een waarschuwingszoemer als de bestuurder zijn portier opent zonder de keuzehendel in de P-stand te hebben gezet. Ook kan de bak niet vanuit deze P- stand in D of R worden gezet als er geen sleutel in het contactslot zit en het u luu*lluuul rempedaal niet is ingedrukt. bij temperaturen De bak wordt geleverd tegen 15 graden en een °P onmiddelijke start bij 18 de CLX 1.8, GLX 1.8 en 2.0 en graden boven nul. Om bij op de Ghia 2.0. lagere temperaturen het zogenaamde 'vlokken' van de Scorpio brandstof te voorkomen is in Tot slot is de dieselmotor in de de tank een Ford Scorpio door een nieuw verwarmingselement De 1.8 liter diesel en turbodiesel waren al bekend uit J--- v ïJ!— - em toevoeging van een intercooler steeg het maximale vermogen bij de turbo-versie van 75 naar 88 pk kracht bij 4000 tr/min en een koppel wielor van 178 Nm bij 2200 tr/min. Op de Tokyo Motor Show werden de modellen die we tussen nu en begin 1995 kunnen verwachten allemaal getoond. Allereerst komt voor de zomer volgend jaar de Sephia als vijfdeurs hatchback op de markt. auto is korter dan de seau brengt ook minder gewicl de schaal. Technisch blijf, alles bij het oude; de 1.5 liter van Mazda-origine. De Sephia tchback draagt in Japan en rea de toevoeging "Leo". De achterklepconstructie doet sterk denken aan die van de eerste Saab 9000 vijfdeurs. Twee zijruitjes achter de C- stijl blijven bij het openen van de klep op hun plaats, terwijl de drie ruiten toch één geheel lijken te vormen. De Sephia Leo ziet er absoluut aantrekkelijker uit dan de sedan. Kia Motors Nederland kondigde enige tijd geleden ook de komst aan van de exemplaar vervangen. De 2.5 liter is het resultaat van een driejarig ontwikkelings programma. Er wordt een maximaal vermogen geleverd van 112 pk bij 4200 tr/min en een koppel van 260 Nm bij 2.000 tr/min. Speciaal is er gekeken naar het terugdringen van het geluid en het verminderen van de onderhoudskosten. De gloeibougies zijn gekoppeld aan een temperatuurgevoelig systeem dat de voorgloeitijd regelt: maximaal 13 seconden bij temperaturen beneden de - IOUD

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1993 | | pagina 29