WIJZE mee met ouderen i De Baselaer verandert Tehuizen 'in beweging' IS IS Dienstencentrum viert 25-jarig bestaan SS POST SCRIPTUM COLOFON n i 1 Wordt eenmaal in de twee we- j I I I I I I I I iwjjij naii upy&oiuuiu Informatiemarkt in Noord Het zwembad in! Vrijwilligers gezocht! Dansen voor 50-plussers Slapeloos in De Ypelaer Toneelmiddag SOON Gezellige middag Spelletjesmiddagen Tilburg in beeld in de bibliotheek zelf Ir Donderdag 28 oktober 1993 pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER I993 pagina 10". Foto: Geert van Loon vindt 013432835 ïding Seniorenwijzer Kopij kan opgestuurd worden de Tilburgse Koerier, postbus ‘hele dag geopend naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg, tel. ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Redactie: Ria van der Aalst-Dierks Diny van Bladel-Verbunt Theo Dekker Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) bejaardengym, zoals dat toen nog heette. Zo konden ouderen elkaar ont moeten en contacten leggen", vertelt De Kok. Spreekuur Naast de sociaal-culturele activiteiten in het centrum was volgens De Kok de dienstverlening erg belangrijk. "Er was een spreekuur waar ouderen terecht konden met al hun vragen bij een maat schappelijk werker. Achter die maat- HET WOORD IS AAN... Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg; tel. 350505. rond koopavond imorgen gesloten CENTRUM Goede spoor Doordat vrijwilligers en ouderen zelf steeds meer zelf aan de bel trokken, kregen de professionals meer tijd en ruimte voor andere problemen, bijvoor beeld voor het opsporen van eenzaam heid onder ouderen. Die werkwijze van de beroepskrachten kreeg wel eens kri- Frans de Kok: "De Baselaer heeft bijgedragen aan het eigen initiatief van ouderen in de buurt." I968 leeft in de geschiedenis voort als een woelig jaar, maar ook von den er gebeurtenissen plaats met een minder rumoerig karakter. Zo ging in 1968 De Baselaer van start: het eerste dienstencentrum in Til burg, waar ouderen uit het Groeseind, de Besterd en de omgeving van de Hoefstraat elkaar konden ontmoeten en gebruik zouden kunnen ma ken van diverse vormen van dienstverlening. Volgende week woens dag wordt het 25-jarig bestaan gevierd met een forum over ouderen werk in verleden en toekomst en een feestmiddag voor 55-plussers in de wijk. Voor de Seniorenwijzer blikt Frans de Kok, in 1968 als ambte naar betrokken bij het opzetten van het centrum, terug. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwij zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 100015000 AJ Tilburg, onder ver melding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. De jacht op allerlei dieren wordt aan banden gelegd; dat is ten minste de strekking van de nieuwe jachtwet. Niet leuk voor de jagers, maar wel voor de die ren. Wanneer zouden ze in den Haag nou eens een wet bedenken die het verbiedt op ouderen te jagen Drop Oud 368805. dergelijks. Naast de verzorgingste huizen doen ook Résidence de Noordhoek, het zusterhuis aan de Bredaseweg, dagopvang het Verzet je en Huize Vennerode in Goirle mee aan de actie. Pedicure I Toen De Baselaer begin november 1968 de deuren opende, was het ge- bouw vrijwel exclusief voor ouderen be- I stemd. "Al konden verenigingen en jon- I geren in de avonduren en weekenden I terecht", aldus De Kok. Met het parochiehuis ging het niet goed: het gebouw was in verval geraakt en daarom trok de gemeente flink wat geld uit om het op te knappen. Dat het eerste Tilburgse dienstencentrum voor 'fcuderen in de Hoefstraat kwam, lag woor de hand, zegt De Kok. "Uit een on derzoek was gebleken dat in de omge ving van de Hoefstraat de meeste ou- 'i deren woonden en bovendien was de [professionele hulp aan huis in die buurt ook het hoogst. En daar stond ook dat parochiehuis, dat nauwelijks gebruikt - werd. Er kaartten wel eens wat ouderen en een pedicure hield er spreekuur." Dat gebeurde ook allemaal in het nieuwe dienstencentrum. "Vóór de opening van De Baselaer waren er al tijd zo'n twintig tot vijfentwintig mensen aan het kaarten, maar vanaf november j zaten er dagelijks zo'n honderd men- sen. Daarnaast waren er andere activi teiten, zoals kookcursussen, voorlich- ting over veiligheid in en om het huis en Als slechtziende vrouw van 72 heb ik in mei meegedaan aan voorlichting aan winkeliers van de Westermarkt. We vertelden toen hoe het is om als blinde of slechtziende te winkelen. Ik doe daar mijn boodschappen en nu moet me wat positiefs van het hart. Ik ben blij verrast dat ik in de winkels van de Westermarkt op een andere manier geholpen word, bijvoorbeeld bij het inpakken van boodschappen of doordat men dingen opzij zet die in de weg staan. Ook bij het terugge ven van wisselgeld krijg ik te horen wat dat is. In een winkel voor huis houdelijke artikelen vertelt men mij wat in de aanbieding is. De groente man laat mij vooraan staan, zodat ik zo goed mogelijk in de vitrine kan kijken. Met kleding kopen hoef ik mijn zus niet meer mee te nemen, om dat de verkoopster aangeeft welke combinaties me goed staan. Ik merk dat ik serieus genomen wordt. En als ik eens een keertje slecht geholpen word, kan ik op een ontspannen manier uitleggen waarom ik meer en andere informatie nodig heb dan klanten die goed kunnen zien. Kortom: goed nieuws voor blinden en slechtzienden! T.S. Bloeiperiode De Baselaer bleek al snel een succes. Ouderen kwamen vragen of ze lid kon den worden (wat niet zo was) en dat waren niet alleen bewoners van de buurt. "Wij hebben veel mensen verwe zen naar de KBO-afdeling in de Hoef straat en die maakte zo een bloeiperio de door", weet De Kok nog. Ook de SBT was zich bewust van het succes en dus werd er gewerkt aan het opzetten van meer dienstencentra. Maar volgens Frans de Kok kreeg men ook oog voor de nadelen die aan deze opzet kleefden: "Ouderen kregen tè ex clusief een eigen plek en bovendien was het voor veel ouderen ver uit de buurt." Dus veranderden de plannen. Op meerdere plaatsen moesten kleine re punten komen, liefst in samenwer king met de wijk- en buurthuizen. "Van uit De Baselaer werden activiteiten opgezet, onder andere in Loven-Bes- terd. Dat leverde extra mogelijkheden op voor bejaarden." Langzaam maar zeker echter onderna men de bonden ook meer activiteiten en veranderde de houding van oude ren. Ze werden kritischer en wilden meer dan alleen kaarten en biljarten. "Dat heeft zijn effect gehad op het dien stencentrum. Mensen kwamen ook voor toneel en het koor. Het begin van een rustiger periode", zo omschrijft De Kok het. schappelijk werker stond een klein wijk team, zodat ouderen op al hun vragen antwoord konden krijgen. In het begin ging het om één ochtend in de week, maar binnen twee jaar was er spreek uur op drie ochtenden." Volgens De Kok voelden ouderen zich serieus genomen, ze werden niet van het kastje naar de muur gestuurd. Dit gaf de professionele werkers een goed inzicht in de problemen die speelden in de buurt. Met behulp van de woning bouwvereniging werden zo huisves tingsproblemen aangepakt; ook kre gen gevaarlijke punten in het verkeer een oplossing. "We gingen in die perio de meer dan in de begindagen kijken naar de problemen die ouderen in de wijk tegenkwamen. Zo lukte het om ze meer bij de samenleving te betrekken, ook door het eigen initiatief van de ou deren uit de buurt. Vroeger lieten oude ren de dingen over zich heen komen, nu pakken ze zelf iets op. Ik denk dat De Baselaer daartoe bijgedragen heeft." 'Door de Sociale Dienst was ik voor de helft vrijgesteld om voor het bejaarden- werk actief te zijn en mijn eerste taak vas het opzetten van het dienstencen- Irum De Baselaer", zo herinnert De Kok zich. Het gebouw waar het diensten centrum een plaats vond, was daarvoor een parochiehuis. welkom zijn, krijgen een feestelijk tin tje door een lekker hapje en drankje. Verschillende tehuizen hebben ook nog een eigen aanvullend program ma gemaakt met oude volksspelen, een levend ganzebordspel of iets Welke Tilburger of Tilburgse kent de serie 'Tilburg in beeld' niet? Maar en zijn nog veel meer boeken over Tilburg ver schenen. In de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u ze voor het grootste deel bij elkaar. Met name in de bibliotheek aan het Koningsplein zijn ze ge makkelijk te vinden. Daar is een aparte hoek met informatie over Tilburg ingericht. Met boeken over het Tilburg van vroe ger, maar ook met de nieuwste wijk- en buurtbladen en ge- meenteraadsstukken. Deze "Tilburg-hoek" vindt u in het In formatiecentrum, vlakbij de ingang. Wat kunt u er nog meer vinden? Folders van instellingen om mee te nemen, dokumentatiemappen met kranteknipsels e.d. over Tilburg, naslagwerken over Tilburg, bladen van ver schillende verenigingen, enz. Een deel van de boeken over Tilburg wordt niet uitgeleend. Deze zijn dus altijd in de biblio theek aanwezig om in te kijken. Voor het ter plekke lezen van boeken of opzoeken van informatie hoeft u niets te betalen. Oudere boeken over Tilburg bevinden zich in het magazijn. Die kunt u ook opvragen. Bovendien kunt u oude jaargangen van bijvoorbeeld het Nieuwsblad opzoeken. Natuurlijk kunt u voor informatie over Tilburg ook terecht in de filialen, maar nergens zo uitgebreid als in de bibliotheek aan het Konings plein. Deze week worden in de Tilburgse verzorgingstehuizen allerlei acti viteiten gehouden om ook daar Meer Bewegen voor Ouderen (MBvO) nog eens extra te propa geren. Dat is nodig, omdat veel ou deren in tehuizen onwennig staan tegenover bewegingsactiviteiten. Van 2500 zelfstandig wonende Til burgse ouderen is bekend dat ze op deze manier actief zijn: 2100 in MBvO-groepen, tweehonderd bij gym en spoel voor 50-plussers en de rest bij zwemmen en volksdan sen. Bewoners en personeel van de ver zorgingstehuizen krijgen in deze na tionale MBvO-week van vakkrachten bewegingslessen en ook de nieuwe videoband 'Tehuis in beweging' te zien. De film geeft een prima beeld van het verband tussen bewegings oefeningen en dagelijkse verrichtin gen als aankleden, wassen, eten, enz. Alle tehuizen hebben de video band van de SBT-werkgroep Jaar van de Ouderen gekregen, zodat deze ook na de MBvO-week als voor lichtingsmateriaal te gebruiken is. Deze week krijgen de tehuisbewo ners en het personeel overigens meer informatie over MBvO. Dat ge beurt niet alleen mondeling, maar ook met foto's, affiches, tentoonstel lingen en via interne mededelingen. De MBvO-demonstraties, waarbij in een aantal gevallen ook familieleden en bewoners van aanleunwoningen tiek van de vaste bezoekers van De Ba selaer: 'De werkers zien we bijna niet meer'. Maar, stelt De Kok, de vrijwilli gers waren er ook en die speelden een belangrijke rol. "In het begin verliep het contact tussen de ouderen en vrijwilli gers niet altijd even vlot. Soms behan delden de vrijwilligers de ouderen wat betuttelend. Maar dat is helemaal ver anderd. De positie van de vrijwilligers is steeds belangrijker geworden." Zo sig naleren zij volgens De Kok steeds va ker problemen van mensen of de buurt. "De vrijwilligers zetten de professionals vaak op het goede spoor." De rol van de vrijwilligers is nog altijd groot, maar die van het dienstencen trum is veranderd. Daarom zal dat in de toekomst opgaan in het nieuwe buurt huis Groeseind-Hoefstraat. De Kok: Een centrum specifiek voor ouderen is uit de tijd. Daarom is het goed als er een nieuwe Baselaer komt, met voorzienin gen voor alle wijkbewoners. Volgens mij kijkt iedereen daar naar uit." Toch denkt De Kok dat de ontmoe- tingsfuctie van het centrum belangrijk blijft. "Er is nog altijd eenzaamheid on der ouderen. Mensen moeten leren wat ouder worden inhoudt en daarbij kan het ouderenwerk een belangrijke rol spelen. Want mensen hebben tegen woordig na hun 55-ste nog een heel le ven voor de boeg." De afdelingen in Heikant en Quirijnstok van de Katholieke Bond van Ouderen organiseren deze dagen de tweede in formatiemarkt in het winkelcentrum op het Wagnerplein. Vo rig jaar trok de markt ruim vierduizend belangstellenden en talloze organisaties. Die laatste groep zal dit jaar ruimer ver tegenwoordigd zijn met organisaties op het gebied van ont spanning, reizen en ontwikkeling. De informatiemarkt is vandaag, morgen en zaterdag Vanaf 15.00 uur tot 20.00 uur staan vandaag ouderenbonden, het ouderenwerk en vrijwilligersorganisaties in het winkelcen trum. Het thema morgen (13.00-17.00 uur) is 'zorg op maat' met onder meer informatiestands van de Telefooncirkels en het Welfarewerk van het Rode Kruis, eetpunten, de sociale dienst en het netwerk voor blinde en slechtziende ouderen. Zaterdag zijn van 11.00 tot 16.00 uur politieke partijen aan wezig met het oog op de raads- en kamerverkiezingen van volgend jaar. Daarnaast geven nog tal van andere organisa ties acte de présence; sommigen alle drie de dagen. Zaterdag en zondag is het in de Tilburgse overdekte zwem baden 'invitatiezwemmen' voor opa's en oma's. Kinderen kunnen dan hun opa en/of oma gratis meenemen om een paar baantjes te trekken of wat rond te spartelen. Er worden certificaten uitgereikt aan hen die samen testzwemmen en samen op de foto is ook mogelijk. Bovendien kunnen de grootouders gratis kennismaken met aquajoggen, een ge zonde manier van bewegen. De Werkgroep Ouderen van Trefpunt De Reit is te beschou wen als het bestuur van het trefpunt en neemt beslissingen over de besteding van subsidie en activiteiten in het trefpunt. De werkgroep zoekt een aantal enthousiaste bestuursleden. Met name een penningmeester, secretaris en iemand met kennis van publiciteit zijn van harte welkom. De voorkeur gaat uit naar mensen van 50 jaar of ouder die interesse heb ben in ouderenzaken en bestuurswerk. Informatie: Stichting Contour/De Vrijwilligerscentrale, Spoorlaan 320, telefoon 434572. Elke laatste vrijdag van de maand kunnen 50-plussers in de Garsthof een avondje dansen. Zaal open vanaf 19.00 uur. Entree ƒ3,50. Het eerste kopje koffie is gratis. De eerste dansavond is op vrijdag 29 oktober. Ook de SOON houdt dansmiddagen en wel op woensdag om de twee weken in de zaal van de Riddershof, Leharstraat 110. De middagen zijn nog op 10 en 24 november, 8 en 22 de cember, 5 en 19 januari, 2 en 16 februari, 2,16 en 30 maart, 13 en 27 april, 11 en 25 mei. Aanvang steeds 14.00 uur. Elke nacht liggen twee op de tien Nederlanders in hun bed te woelen en te wachten tot de slaap eindelijk zal komen. Eén van deze twee probeert hier iets aan te doen met slaapmid delen. Het zijn vooral de ouderen die in de nacht geen rust kunnen vinden. Een deskundige van Thuiszorg Midden-Brabant komt uitleg geven over slaapproblemen op een voorlichtingsmiddag op dinsdag 2 november in Het Trefpunt van De Ypelaer. Aan vang 14.00 uur. Na de pauze is er volop gelegenheid tot het stellen van vragen. Adres: Corellistraat 10. De Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord (SOON) houden op woensdag 3 november een toneelmiddag in het Wit Paardje (Lijnsheike 8) met ouderentoneelgroep De Reit. Dit jaar brengt de groep het stuk 'Een onvergetelijke zomer'. Aanvang: 14.00 uur; zaal open 13.30 uur. Entree ƒ3,- (inclu sief koffie of thee). Het steunpunt ouderen Theresia, de Zonnebloem, KBO af deling Theresia en bewonerscommissie Bijsterhof organise ren een gezellige middag voor 55-plussers uit de wijk. De middag is op 10 november om 14.00 uur in het parochiehuis aan de Vredeman de Vriesstraat. De entree bedraagt ƒ5,- p.p.; hiervoor krijgt u drie consumptiebonnen en koffie met iets lekkers. De groep Brabants Volk treedt op met een hu moristisch programma vol humor, sketches en liedjes. Op geven en betalen bij dhr. Doorakkers, Van Mierlostraat 91 of mw. Vromans, Theresiastraat 22. Met anderen gezellig een spelletje doen kan vanaf 9 novem ber iedere dinsdag om 13.30 uur in Het Trefpunt van De Ypel aer. Bij scrabble mag u oude en nieuwe woorden verzinnen. Weet u nog hoe u uit "de put" kunt komen bij het ganzenbor den? Als dat niet lukt, kunt u zich nog altijd uitleven op de sjoelbak. Ook als u alleen een kopje koffie of thee wilt drin ken, bent u welkom. Adres: Corellistraat 10. 026?8.00 uur ■igr.-Systeem I i-meubels naar .ign-Systeem i-meuoeis naar envoudig zelf te in. lar eigen idee |v. met de PARADOR ïeft perfect roogtes, ixtra's zoalsjjjgjj gn Center Ml -• _jEssr-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1993 | | pagina 11