Het ’Tilburgs Model’ maakt naam Veel aandacht voor onderwijs Buurtwerk op eigen benen Goede mogelijkheden voor bedrijven INDUSTRIESTAD MODERNE Nieuwe sport- voorzieningen Tilburg maakt stedelijke ambities steeds beter waar Andere aanpak zorg Tilburg Moderne Industriestad: goede keuze Prijs verh f2 r'*4 Ut I ILBUHlabt KUtHItH TILBURG W o.a.: Lees 5 in dit Steeds meer gemeenten in binnen- en buitenland kijken met grote belang stelling naar het functioneren van de gemeente Tilburg. Ze zijn geïnteres seerd in de manier waarop Tilburg de gemeentelijke organisatie heeft opge zet. Ze willen niet langer log en bu reaucratisch zijn, maar juist dyna misch en efficiënt. Het 'Tilburgs model' als voorbeeld. thousiast over de ma nier waarop Tilburg Jaargang 5 Nummer 4‘ Jong mers >ede t de Konsumenten Kontakt: ’We zijn pas echt tevreden als tarieven dalen’ -jgën- heid in stad en regio ten Tilbur Toch een got maakt, mensen Rinnooy Kan, voorzitter VNO: ’Industriebeleid ook voor gemeente belangrijk’ bedoeld om achterop raken te voorkomen. geleerd is im- oud gedaan. goed onder- )ben jont amper niet Goed onderwijs is belangrijk voor iedereen! Niemand mag daarbij buiten de boot vallen. Dat geldt zeker voor kinde ren die het al niet makkelijk hebben, omdat ze bijvoorbeeld het Nederlands nog slecht beheersen. Intensieve begelei ding is dan nodig. De verschillende wijk- en buurtraden in Tilburg zullen van af volgend jaar meer op eigen benen staan. Ze zijn dan zelf verantwoordelijk voor het opzetten van activiteiten. De Stichting de Twern wordt meer een facilitair bedrijf. Met deze nieuwe ma nier van ouderenzorg zijn dat soort keuzes sowieso niet eenvou dig. Al deze projecten zijn van Midden- vrijwilligers Je zou het begrip 'ruimte' op twee ma nieren kunnen uitleg gen. In de eerste plaats is het belangrijk schort het nog in Til burg. Maar daar komt met het komende stadsmarktonder zoek verandering in. vooral ingespannen de burger zoveel mo gelijk bij het gemeen telijke beleid te be trekken. Daaraan In het belang van werkgelegenheid mogelijkheid om an deren voorbij te stre ven. Tilburg is ag goede weg. C ik Dick Regenbc recteur van Consultants in Rotter dam en betrokken bij verschillende stedelij- op de Dat vindt ooog, di- Kolpron Voor ouderen in Til burg gaat er de ko mende jaren het een en ander verande ren. De gemeente heeft zich voorgeno men ervoor te zor gen dat ouderen zo lang mogelijk zelf standig kunnen blij ven wonen. Dat bete kent dat er meer geld beschikbaar wordt gesteld voor zoge heten woon-zorg- complexen voor ou deren. voor zaken als ver voer, aanpassing van de woning of de vers trekking van hulpmid delen. Om deze ver zoeken ook te kunnen betalen, is het budget voor gehandicapten beleid verhoogd met 11,6 miljoen gulden. Verschillende onder wijsprojecten in Til burg kunnen volgend jaar rekenen op finan ciële ondersteuning van de gemeente. Zo wordt 100.000,- be steed aan het experi ment 'verlengde schooldag'. Op vier basisscholen zal dit project worden ge start. Het doel van het project is niet alleen om kinderen betere prestaties te laten le veren, maar ook om te zorgen dat ze op school vaker en beter meedoen. Het experiment richt zich vooral op scholen waarop veel kinderen teresseerde bedrijven zich kunnen vestigen, is alle moeite om ze naar Tilburg te halen voor niets geweest. Daarnaast moeten be drijven zich ook kun nen thuisvoelen op een bepaald industrie terrein. Bedrijven die bijvoorbeeld goederen leveren aan andere bedrijven moeten zich kunnen vestigen öf vlakbij hun afnemers, öf vlakbij de belangrij ke autowegen. Tilburg werkt er hard aan op beide manie- Nieuw in de aanpak is verder dat de wijk- en buurtraden beter on derling zullen gaan sa menwerken. In Stappegoor en in De Reeshof kan vanaf eind 1995 worden ge zwommen in twee gloednieuwe baden. Volgend jaar wordt be gonnen .met de bouw. Verder krijgt het zwembad Drieburcht medewerkers Thuiszorg Brabant, of familie. Redactie: Tony Vos Tel. 013/686023 Postbus 410-5 Advertenties Advertentie-at DeTilburgseï N.S. Plein 14,5 Tel. 013/368805 Fax 013/359985 Sluitingstijd: redactie en ad dinsdag 22.001 ren voor ruimte te zor gen. De gemeente is daarom steeds op zoek naar mogelijke nieuwe lokaties voor bedrijventerreinen èn spant zich in om een optimaal aanbod te kunnen doen. Een voorbeeld van het laat ste is de onlangs ge reed gekomen uitbrei ding van Katsbogten. Dit terrein, gelegen aan de A 58, is een ideale lokatie voor transport- en distribu tiebedrijven. begroting De eerste prijs ging De keuze van Tilburg om zich te presenteren als moderne indus triestad vind ik een c~ waagde, maar ze kei geen slechte keuzeal dus de heer Kruse, voorzitter van het Re gionaal Bestuur Ar beidsvoorziening Mid- (RBA). wordt in Tilburg inmid dels ervaring opge daan. Een voorbeeld daarvan is het 'Wonen project' in de wijken 't Zand en Wandelbos. Ouderen kunnen blij ven wonen in hun ei gen vertrouwde om geving, doordat er thuis hulp komt van irgs neus voorbij. i heeft Tilburg >ede beurt ge- zijn organisatie en de Heel veel begroting aanpakt, waren en- De Automaat is TilburgseKoeri verschijnt in ge le, Kiel, Loon op Berkel Enschot, gestel en Hilvat Een bedrijf Het 'Tilburgs model' betekent dat de ge meente functioneert van buitenlandse af komst zitten. Ook besteedt de ge meente aandacht aan de zogeheten school- loopbaanbegeleiding. Samen met een aantal buurthuizen en scho len probeert de ge meente kinderen èn hun ouders in dit pro ject te begeleiden om de loopbaan van kin deren op school tot een zo groot mogelijk succes te maken. Net als mensen die werken kunnen kinde ren ook carrière ma ken. Het succes op een bepaalde school heeft gevolgen voor de keuze van een ver volgopleiding. Vaak dat er simpelweg vol doende plaats is voor bedrijvigheid. Als er geen bedrijventerrei nen zijn, waar de geïn- Verder komen er in De Reeshof nieuwe sportvelden bij. Dit gaat ten koste van reeds bestaande sportvelden in Tilburg Zuid en Noord. Er vindt als het ware een herschikking plaats. Op de plaatsen waar velden verdwijnen, zullen woningen wor den gebouwd. goede. Mensen zijn voor werk daardoor niet meer afhankelijk van één sector, zoals vroe ge- ger bijvoorbeeld in 3ker Zuid-Limburg het geval was. Ook buiten tradi tioneel sterke sectoren als gezondheidszorg of dienstverlening is er in Tilburg werk te vinden. Dat is een goede zaak. Daardoor is een moder ne industriestad minder kwetsbaar. De gemeente Tilburg gaat, naar aanleiding van alle verzoeken om informatie, steeds meer met het 'Til burgs model' de boer op. Verschillende ge meenten, provincies en instellingen vol gen zelfs een cursus om zich het model ei gen te maken. Maar wat is er nu zo uniek aan de aanpak van Tilburg? Een moderne industriestad als Tilburg heeft uiteraard veel aandacht voor werkgelegenheid in het bedrijfsleven. De gemeente probeert daarom samen met organisaties als Indutil en het Re gionaal Bestuur Arbeidsvoorziening (RBA) bedrijven over te halen om zich in Tilburg te vestigen. Maar daar moet de gemeente dan natuurlijk wel de ruimte voor hebben. Twintig jaar geleden zou ik Tilburg qua uit straling en voorzienin genniveau heel laac inschatten. Nu vind ik Tilburg, in vergelijking met andere steden in Nederland, een goe middenmoter, met Zonder wijs hebben jonge kin deren amper toe komst, niet op den-Brabant (RBA). vervolgopleidingen De keuze voor industrie en, nog later, ook niet komt de werkgelegen- op de arbeidsmarkt. dan in een groot aan tal andere gemeen ten, maar ook de Til- burgers zijn in 1994 meer geld kwijt aan het milieu, de honden belasting en het par keren. Goed is in ieder geval de keuze om het rioolrecht alleen op ei genaren van onroe rend goed van toepas sing te laten zijn. Daarnaast zijn we po sitief over het relatief lage bedrag dat de Til- burger kwijt is aan wa- terzuiveringsheffing. ke projecten in Til burg. Ik vind dat Til burg de ambitie een moderne stad te willen zijn steeds beter weet waar te maken. als een echt bedrijf, dat wil zeggen: effi ciënt, kostenbewust en met een open oog en oor voor de be hoeften en wensen van de klant. Voordat het echter zo ver was, is er heel wat ge beurd. De manier van begroten verander de. Er kwam meer controle op de uitga ven. Verder kregen medewerkers van de gemeente meer ver antwoordelijkheid en werd de organisatie duidelijker opgezet. Dat alles legde dege- geen bezuiniging, het geld wordt alleen an ders besteed. Voor een groot deel worden er de activiteiten mee betaald die in de wijken worden opgezet. Het is heel belangrijk dat ook gemeenten een rol spelen bij het versterken van de concurrentiekracht van ons land. Het kan niet allemaal uit Den Haag komen, aldus de heer Rinnooy Kan, voorzitter van een van de grootste werkge versorganisatie in Ne derland. Tilburg heeft een belangrijke plaats verworven op indus trieel en transportge- Gehandicapten Ook voor gehandicap te Tilburgers veran dert de situatie. Vanaf 1 januari 1994 is na melijk de gemeente verantwoordelijk voor de uitvoering van de Wet Voorzieningen Gehandicapten. Dit betekent dat gehandi capten vanaf komend jaar bij de gemeente moeten aankloppen Tilburgers zijn een sportief volk je. Er worden in onze gemeente heel wat sport prestaties van ni veau geleverd. Natuurlijk kan dat alleen maar als er ook uitstekende sportvoorzienin- gen zijn. Tilburg werkt daar hard aan. Met een facilitair be drijf wordt bedoeld dat de Twern, niet meer zoals vroeger zelf van alles onderneemt, maar voortaan vooral ondersteuning ver- Directeur L. Donia van Konsumenten Kon takt ziet zeker licht puntjes in het Tilburgs tarievenbeleid, maar is toch nog enigszins bezorgd. We zouden pas echt tevreden zijn als de tarieven in Til burg in 1994 daadwer kelijk zouden dalen, aldus de heer Donia. De tarieven stijgen hier weliswaar minder meente geen windei eren. De gemeente functioneert beter, kan het publiek meer van dienst zijn èn het levert geld op. Tilburg kan immers met de nieuwe begroting en met de regelmatige controle de vinger fi nancieel veel beter aan de pols houden. Dat verklaart de be langstelling van an dere gemeenten voor het 'Tilburgs model'. Buitenland Ook in het buitenland begint de aanpak van Tilburg naam te ma ken. Veel Duitse ge meenten toonden in middels belangstelling en on langs kwam Tilburg vol in de spotlights te staan bij de strijd om de internationale Ber- telsmannprijs. Deze prijs, bestemd voor de meest democrati sche en meest effi ciënte gemeente, ging uiteindelijk aan bied. Hoewel de eco nomische recessie ook aan Tilburg niet voorbijgaat, heeft de stad een uitstekende basis. Maar stilstand is achteruitgang en het is dan ook een goede zaak dat Til burg werk maakt van zijn rol als moderne in dustriestad. Juist in deze moeilijke tijden is het belangrijk dat een gemeente als Tilburg de uitdaging durft aan te nemen. Ook is het de bedoe ling dat het wijk- en buurtwerk de proble men steeds vaker ge zamenlijk aanpakt met woningbouwcorpora ties, politie en scholen. Kijk maar naar de plannen voor de Ik weet het Gaat het nu goed met df zitten wel n een crisis, o deze keer w genoemd. L Duisenberg in zijn fund van de Ned< te melden d economie w zit en dat w diepste dal klimmen zij dag later vc deze uitspri gewaagd. L burger kan niet meer v< ieder geval dat de auto' 1993 aanzie zullen valle Vorig jaar w 492.000 niet verkocht. Di het er niet n 400.000 tot 4 teruggang i 15 tot 20 pro Een enkel n echter fluiti gekomen, zi bijvoorbeel heeft Toyott kampen gei veel grotere aantal auto konden levt dat vraag e jaar wat bei waren af ge. heeft geluk, aantallen w herstellen, l Franse men Peugeot en slechts geri. niet gek uit Alle andere doen verwo om tegen hi het jaar de i wat op te tri aanbod nie Nederland i maanden ai verrijkt doo aktiemodel biedt een g< oplage een uitvoering t geringe me zich bij som automerker dat er aktie worden ven goedkoper; model waai gebaseerd, zodoende 01 ordinaire pi De vraag is hier minder verdienen... terecht naar het Nieuwzeelandse Christchurch en het Amerikaanse Phoe nix. Zij hebben zich in Tilburg-Noord een opknapbeurt. De ba den aan de Ringbaan Oost en Ringbaan West zullen worden gesloten. De hele ope ratie kost zo'n 23 mil joen gulden. Ook 'schaatsend Tilburg' kan in de nabije toe komst rekenen op be tere voorzieningen. Inmiddels zijn plannen in voorbereiding voor een nieuwe ijshal. Spoorzone en de ont wikkeling van het win- kelapparaat in de bin nenstad. Tilburg komt daardoor steeds beter in beeld, zowel bij in vesteerders, als bij het publiek in Midden- Brabant. leent op verzoek van de wijkorganisaties in Tilburg. Daarom is het budget op de begro ting voor de Twern in 1994 ook verlaagd met 300.000 gulden. Dat is

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1993 | | pagina 22