Het centrum onder de schop Tilburg biedt veel aan cultuur Tilburg zit te springen om ruimte Tilburg kiest voor beter milieu Tilburg: een groene stad Lagere werkloosheid en minder fraude k.xlz Minder vuil op straat ORRANG Veranderende politie, maar meer veiligheid Het Tilburgs Model als voorbeeld voor anderen leen uitstekend pre senteren, door de con tacten met verschil lende gemeenten en overheden blijven we ook heel goed op de hoogte van hetgeen er speelt bij anderen. Daar leren we zelf weer van. l>ui lueiuay zi i umuuci iwo payiiid i 1993 paginal bestrijding »k; alles over 1993 zullen allerlei De sociale zekerheid is volop in bewe ging. Door de hoge kosten van onder meer de WAO en de WW staat zelfs de toekomst van deze uitkeringen op het spel. 'Het kan zo niet langer', zegt Den Haag. Het aantal uitkeringen zal om laag moeten. Dat kan door de hoge werkloosheid een halt toe te roepen èn door de uitkeringsfraude aan te pak ken. keringen. Dat bete kent dat zo'n 9.500 Til- burgers volgend jaar komt er daarom 36 hectare bij aan per ken, bossen en par ken. Dat is evenveel toec' meer tie. bijstand ontvangen. De gemeente doet er alles aan om dit aantal omlaag te brengen. van midden- steden zoals Tilburg deze groei moeten 'opvangen'. jse kermis /lundial, imeente gulden meer èn Hans Lantinga, coördinator begroting: ’Tilburg beheerst de financiële huishouding nu voor 100°/o’ In het gebied Delmer- weide wordt ruimte gemaakt voor het bou wen van woningen in de vrije sector. U ATTAK -.L1AJI i Uk. II jJ-H ■»>1 dijk ‘centrum F JE a 1993-1996 ssing en zergoeding ders pen met en ntrum: 2, tel 013-358575 .00 tot 17.00 uur, 3t vrijdag 3 uuren 00 tot 16.00 uur. Tilburg Den Ha legd, g. ispraakverorde- s Tilburg 1992 jen voor vijs speelt belangrij- komt er daarnaast in de Stationszone. Eind dit jaar wordt duidelijk hoe dit project verder vorm gaat krijgen. ATTAK J 1<> II UaL ImLUI jj bL >11 19.00 ixMI ,ojwe regt g, die eer /oorheen c lelijkheid gemeente i nieuwe regel traktaties'. Deze evenementen, zoals bijvoorbeeld de Tilburgse kermis, Fes tival Mundial, wieler- als 36 voetbalvelden. Ook aan het onder houd wordt veel aan dacht besteed. Dat onderhoud is ieder jaar weer een behoor lijk klus. Om een voor beeld te noemen: vol gend jaar moeten er maar liefst 24.000 bo- burgers en ook veel andere Nederlanders volgend jaar opnieuw genieten van een groot aantal 'zomer- Groen in de stad is belangrijk. Het geeft de stad uitstraling en mensen voelen zich beter thuis in een stad met veel groen. De afgelopen maanden is er heel wat energie gestoken in de ontwikkeling van het centrum van Tilburg. Voorlopig is het vooral gebleven bij het maken van plannen. Bijna afgerond zijn de Structuurvisie Binnenstad en het Verkeerscir culatieplan Oude Stad. Daarin staat welke kant het op moet met het centrum. In 1994 start de uitvoering van de plan nen. Dan gaat op verschillende plaatsen in de stad 'de schop de grond in*. Onlangs is met de nodige feestelijke toeters en bellen de gerestaureerde schouwburg opnieuw geopend. Tilburg heeft daarmee een theaterzaal gekregen om trots op te zijn. Maar er is meer. Uit hetgeen volgend jaar op stapel staat, blijkt dat Tilburg met recht een stad is waar cultuur hoog op de agenda staat. Er worden tussen de bestuurders en de ambtenaren ken ger teraf zijn. Daarover wordt regel matig rapport uitge bracht. onstellingen >urg met nieuw- iave september Daar is van te voren duidelijk hoeveel geld er beschikbaar is en wie verantwoordelijk is voor het resultaat. In Tilburg zijn die ideeën _,UAJI Luji jl fri - Jl» jl >L jjJji - nmings- en sdures ir, gratis adenplan afval wordt efficiënter. I huishouden een I vertrouwde groene en Vanaf 1994 tot 1996 nieuwe duobak wor- grijze afvalcontainers zal voor ieder Tilburgs I den ingevoerd, die de gaat vervangen. Met jgepast in de ge- lentelijke organisa- jnzen. ving is slijk om j ver- d eens voorrang” ieuwe regels in de sn groter lopde ei-, van de te brengt ■•“'■■el on- Zwerfvuil wordt het af val genoemd dat her en der verspreid ligt op stoepen, in parken en in het water. Voor het opruimen van dat vuil heeft de ger 200 duizend an; rogramma 1994 ene woningwet oten en riolen Vanaf volgend jaar staat er geen post 'politie' meer op de begroting van de gemeente Tilburg. Dat komt omdat per 1 januari de huidige korpsen van ge meentepolitie en rijkspolitie niet meer bestaan. In Tilburg zal naar ver- geven aan sociale uit- wachting in 1994 on- r‘“* geveer 260 miljoen gulden worden uitge- meente aan de slag met de straten tussen station en centrum. De Willem II straat en de Stationsstraat/Nieuw- landstraat krijgen een opknapbeurt. Een stukje verderop, op het Stadhuisplein, verschijnt een t nieuw gebouw. Daar wordt het derde stadskantoor van de s gebouwd, de begane verschillende en afspra- imaakt, die ach- controleerbaar In de eerste plaats door aandacht te schenken aan bestrij ding van de werkloos heid. Een intensieve bege leiding van de werklo ze en het zorgr goed onderwijs daarbij een ke rol. Daarnaast is het van belang de Sociale Verder wordt volgend jaar begonnen met de realisering van een zogeheten zaal in de Willem II straat. Daar We ergeren ons er al lemaal wel eens aan: poep op de stoep en vuil op straat. We kunnen daar met ons allen wat aan doen. De gemeente helpt mee. Een moderne industriestad is ook een schone stad. Vandaar dat de gemeente Tilburg heeft geko zen voor een stevig milieubeleid. Aan de hand van het Gemeentelijk Milieubeleidsplan wordt de strijd aangebonden tegen de verdere groei van de afvalstromen en de vervuiling van de omgeving. Er worden daarbij al goede resultaten geboekt, maar er moet nog veel gebeuren. Gelukkig is zo wel onder de Tilburgse bevolking als bij het lokale bedrijfsleven het besef doorgedrongen dat er nog veel werk aan winkel is. Om het milieubeleid handen en voeten te geven heeft de ge meente ook voor dit onderwerp 'meetbare beleidsdoelen' opge steld. In 1996 moet de hoeveelheid huishou delijk afval, die op de stortplaats terecht komt, met 40% zijn verminderd. Al voor volgend jaar geldt het voornemen dat 35% van het huishoudelijk afval gescheiden wordt ingezameld en hergebruikt. Andere aanpak Om die voornemens ook waar te kunnen maken, gaat er ko mend jaar het een en ander veranderen. De manier van inzame ling van huishoudelijk aantal Tilburgers ge vraagd hoe zij dachten over de veiligheid op straat. Daar kwam uit naar voren dat de Til burgers zich vooral storen aan gebrekkige verlichting, aan ver paupering en verloe dering door vandalis me en graffiti en aan overlast door bijvoor beeld groepen jonge ren. De gemeente heeft er daarom voor gekozen vooral deze problemen aan te pak ken. In 1994 wordt dit beleid voortgezet. Het Pieter Vreede- plein krijgt volgend jaar een geheel ander aanzien. De parkeerplaatsen zullen verdwijnen. In plaats daarvan komt er voor 770 auto's par keerruimte in de nieuwe parkeergara ge op Tivoli. De totale kosten daarvan be dragen 18 miljoen gul den. Op het Tivoli-terrein zal ook het Interpolis gebouw verrijzen. Verder gaat de ge- Tilburg heeft veel te bieden op cultureel gebied. Naast de ver nieuwde schouwburg kunnen Tilburgers èn Middenbrabanders beschikken over een uitstekende biblio theek en verschillen de opvallende musea. In 1994 komt daar een nieuw popmuziekcen- trum bij. Inmiddels lig gen daarvoor de plan- kleinere theaterorga- nisaties een thuisba sis vinden. Ook wordt gestart met de bouw van een muziekzaal in het kunstcluster. Los van al deze inves teringen staat voor de Tilburgse theaterwe reld volgend jaar een bedrag van 6 miljoen gulden op de begro ting. Verder kunnen de Til- Steeds vaker kloppen gemeenten aan bij de gemeente Tilburg. Ze willen meer weten over het 'Tilburgs mo del'. Wim Luijendijk, wethouder Financiën van Tilburg, vindt alle belangstelling voor het Tilburgs model een goede ontwikke ling: Met het Tilburgs model kunnen we ons als gemeente niet al- den vastgesteld. Vast staat wel dat er volgend jaar wonin gen gebouwd zullen worden in De Rees- hof, en wel in de ge bieden Dongewijk en Kievit. In het centrum is ech ter niet alleen ruimte splein, gereserveerd voor totaal kantoren en winkels. Ook zullen er in 1994 woningen worden ge bouwd. In de Bisschop Zwijsenstraat en de Schoolstraat zal vol gend jaar de eerste fase van de bouwplan nen in uitvoering zijn. Dienst beter te laten functioneren. Daarvoor is circa een miljoen gulden extra gereserveerd op de begroting. Dat leidt onder andere tot meer persoonlijk contact tussen klant en Sociale Dienst. Scherpere controle moet voorkomen dat rrj boetes vanuit Haag krijgt opge- omdat er te wei nig gebeurd aan be strijding van fraude met uitkeringen. nen optafel. De gemeente zal in to taal zo'n 3,5 miljoen gulden in het nieuwe popcentrum gaan ste ken. Tilburg heeft ruimtegebrek. Zowel voor nieuwe bedrijventerreinen, als voor woningbouw zit de gemeente te springen om nieuwe en geschikte lo- katies. Binnen de huidige gemeente grenzen zijn die lokaties nog amper te vinden. Vooral de vraag naar nieuwe woningen is de afgelopen jaren ex plosief gestegen. Steeds meer mensen wonen alleen of met z'n tweeën in een huis. Daardoor neemt de vraag toe, aangezien vroeger huizen vooral bewoond werden door gezinnen. De vraag neemt ook toe door de toeloop uit milieube- de Randstad. Daar is geen plaats meer om nog veel nieuwe wo ningen bij te bouwen. De regering heeft daarom bepaald dat sg (f18,50) (f7,95) huurwoning [subsidie van de rdel aanwezig is in jt deze worden ge- oor zowel de be- arsonen die naast an. Op vrachtwa- regel van toepas- an onder de twaalf om de driepunts- irdel te gebruiken, idering voor taxi- oeven tijdens het i passagier geen Buitenlanders die van de draagplicht hoeven hier ook te doen. Op deze a moet iedereen itogordel dragen, nt de minister van arstaat slechts in allen. de duobak wordt zo wel het groente- fruit en tuinafval (GFT) als het overig afval inge zameld. De oude groenbak zal dan wor den gebruikt om het oud papier in te zame len. Ook komen er meer mogelijkheden om het gebruikte glas in te le veren. Er komen extra glas bakken in de stad, die bovendien de moge lijkheid bieden om het glas op kleur te schei den. Andere afval- soorten, in het jargon ook wel componenten genoemd, kunnen binnenkort worden in geleverd bij twee drie nieuwe milieu- straten in de stad. Daarin staan voor ie dere component apar te containers opge steld. Al het chemisch afval kan net als voor heen bij de Chemocar worden ingeleverd. Bedrijven Ook het bedrijfsleven zit niet stil als het om het milieu gaat. Allerlei goede initiatieven worden opgezet. De gemeente probeert deze initiatieven zo Dat we goed bezig zijn, kunnen we ook afleiden uit de reacties uit Den Haag. Tilburg ontvangt waardering voor haar aanpak. De gemeente pro beert de hoeveelheid openbaar groen uit te breiden. Volgend jaar Daarvoor in de plaats komt een nieuwe zelf standige politieorgani satie. Voor de hele re gio West- en Midden-Brabant is er dan nog maar één po litiekorps dat al het po litiewerk voor z'n reke ning neemt. Het feit dat de gemeente zich financieel niet meer bemoeit met de politie, betekent niet dat de gemeente niets meer onderneemt om de veiligheid in de stad te vergroten. Twee jaar geleden is aan een gemeente met op grond nieuwe winkels. Ruimte voor kantoren Dit alles betekent dat er de komende tien jaar in Tilburg ruimte nodig is voor 18.000 nieuwe woningen. Woningen die de ge meente graag op ei gen grondgebied wil bouwen. Daarom is niet te ontkomen aan een verschuiving van de gemeentegren Die verschuivinc ook noodzakelijk Tilburg lucht te schaffen voor de aan- extra uitgetrokken op de begroting van de Milieudienst. Dat geld is vooral bestemd om het afval op te ruimen. Er zal dus meer wor den geveegd. Uiter aard kan de extra in spanning van de gemeente pas echt een succes worden als er ook minder afval zomaar wordt wegge gooid. 'Papier hier' is het devies. Als alle af valbakken eens kon den spreken Daardoor èn door de overzichtelijkheid van de begroting heeft Til burg steeds 100% be heersing over de fi nanciële huishouding. goed mogelijk te on dersteunen èn daar naast bedrijven te sti muleren nog meer energie te steken in een goed milieube leid. Niet alleen produktie- processen dienen schoner te worden, ook intern moeten de puntjes op de i. Dat proces wordt interne milieuzorg genoemd en betekent bijvoor beeld dat in de bedrij ven minder papier wordt gebruikt, che misch afval apart wordt gehouden en de koffie in kopjes in plaats van in plastic bekers wordt ge schonken. De gemeente zelf pro beert het goede voor beeld te geven door bij de verschillende ge meentelijke diensten aandacht te besteden aan interne milieu zorg. Hoge kosten Het milieubeleid van de gemeente kost veel geld. Om de maatregelen te betalen worden daar om ook komend jaar extra offers gevraagd van de Tilburgse be volking, al blijft de stij ging van de milieu-ta- rieven beperkt. Een stevig miu^uk>^ leid is simpelweg de enige mogelijkheid om een 'duurzame ontwikkeling' te verze keren. leg van nieuwe bedrij venterreinen en ver bindingswegen. Om het probleem van ruimtegebrek op te lossen wordt inmid dels druk gewerkt aan een uitwerking van het streekplan voor de stadsregio. Dit plan zal midden volgend jaar door Ge deputeerde Staten van de provincie wor men worden ge snoeid. Groenonder houd is daarom niet goedkoop. Voor onderhoud, en voor de aanleg van nieuw groen, is het ko mend jaar in totaal iets meer dan 18 miljoen gulden uitgetrokken. Eigenlijk hebben we het, toen we zo'n ze ven jaar geleden start ten met het Tilburgs model, een beetje af gekeken bij het be drijfsleven, aldus Hans Lantinga. spektakels, Tilburg Wijn en Culinair trek ken ieder jaar r belangstelling meer bezoekers.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1993 | | pagina 21