Gemeente investeert voor 240 miljoen in de stad Keuze ’Tilburg Moderne Industriestad’ krijgt vorm Verkeer: minder auto’s en meer veiligheid He De gemeente wil uw mening weten Woonlasten 1994 voor een gemiddeld huishouden ii Tilburg is op de goede weg ijr De belangrijkste gemeentelijke tarieven zien er in 1994 als volgt uit: kleZche^schafv DE TILBURGSE KUtHIEH DE TILBURG! vervolg pagina 1 1993 1994 stijging Samenstellii Totaal 1.009,- 1.052,- 4,3% Inflatie -2,4 E 2% 2% 4% 4% 15% jmeen- 3rïngen Moderne industrie De aandacht voor de 'moderne industrie' in de industrie te behou den èn te scheppen. Dit voornemen pro beert de gemeente Dat betekent een ver hoging met 2,4%. inrichting van zogehe ten 30 km/uur-gebie- den. De gemeente wil dat het aantal geregis treerde letsels in de periode tot het jaar 2000 wordt terugge bracht met 25%. 295,- 234,- 236,- 149,- 138,- ■aJgz ieenk speci ,rg blijkt uit de tregelen die zijn gesteld om zo- aogelijk banen in n alle Tilbur- komend jaar ng over duobak, zowel Fruit geleden is sbeheerplan I Tilburg maatree voorge veel me daarvan Voor dit get Tivoli en de Gemeentesecretaris Hein van Oorschot is duidelijk over de in middels afgeronde re organisatie: 289,- 229,- 227,- 144,- 120,- andere in de vervol making van het 'Ster- net' van veilige en snelle fietspaden. Er is een 'Actieplan Fiets' opgesteld, waarin een extra investering is op genomen van 1 mil- Om te voorkomen dat de stad verstopt raakt met autoverkeer, heeft de ge meente allerlei maatregelen voorge steld. Daarvan is het de bedoeling dat Tilburgers vaker de fiets pakken of met de bus gaan. In de inmiddels door de gemeenteraad vastgestelde nota 'Onderweg naar 2000' staan de maat regelen opgesomd. Doelstelling is om het autoverkeer in de stad niet verder te laten groeien. Moderne stad Een moderne indus triestad is niet alleen een stad met veel werkgelegenheid, maar ook een stad waar het fijn is om te wonen. Het is een voor te zorgen dat de installaties voor reini ging van afvalwater aan de strengste mi- lieueisen voldoen. de riolering tot het be- Het zal Afvalstoffen heffing Stijgt door de tarief- aanpassing niet met 17%, maar met 4%. Deze beperking wordt gedekt uit de Reserve Afvalwaterzuivering tot een bedrag van 1,9 miljoen. Onder het rr men dus" r den ook 50-| regelmatig z maand bij de 50+ De Tilburgers kunnen dus de komende jaren een behoorlijk aantal nieuwe voorzieningen tegemoet zien. Maar er is meer: ook het aanzien van de stad verbetert door de genoemde investe ringsprojecten. vastgelegd waar het voorgestelde beleid toe moet leiden. Zo is bepaald dat de econo- Activiteiten z< voor 50+M« deren, trim: zwemmen, z' L?UI lueiucty i UMUUCI 1330 payn la 10 van de Muziekzaal en de verbetering van de zwembaden op het programma. De Muziekzaal maakt deel uit van het Kunst- cluster. Dat is een gebouwen complex dat onderdak gaat bieden aan de Tilburgse kunstoplei dingen. De Muziekzaal kost in totaal 26 miljoen gul den. De gem dat bedr niet volh rekening, leven wordt om in totaal kwartje meer, name lijk/2,-per uur. De ta rieven worden in totaal verhoogd met 4,7%. Een gedeelte van die verhoging, namelijk 2,3%, komt ten goede aan de bestrijding van de parkeerchaos. In 1994 zal onder meer een begin ge maakt worden met de direct mensen jaar werk op. Indirect komt daar nog eens een jaar werk voor 450 mensen bij. omgeving, doende voor- n zijn om te i, te sporten ol an. Zo'n 'mo- ad' wil Tilburg In Tilburg valt het ge lukkig mee. Dat blijkt ook wel als Tilburg vergeleken wordt met andere grote steden in Nederland. Daarvoor is er landelijk een soort 'hitparade' ge maakt, waarbij de stad op de eerste plaats de 'eer' heeft het duurst te zijn. Tilburg zal op die ladder van woonlas ten op basis van deze begroting rond de der tigste plaats eindigen. Drie jaar geleden stond de stad nog tien de. Onroerend Goedbelasting - eigenaar - gebruiker Afvalstoffenheffing Afvalwaterzuiveringsbijdrage Rioolrecht ook hard te maken. Tilburg heeft daarom zogeheten 'meetbare beleidsdoelen' op pa pier gezet. Dat wil zeg gen dat er precies is Inflatie -2,4 Reële stijging Tilburg 1,9 Stijging in guldens per jaar: 43,- Stijging in guldens per maand: 3,58 gevolg destijgir rend goec ken met verzwaring van 2%. Het tarief bij 3.000,- economische waarde daalt voor de eigenaar tot 6,23 en voor de gebruikertot 4,99. Honden belasting Stijgt met ongeveer 16%. Voor een hond moet komend jaar ƒ112,- worden betaald. Een tweede hond kost 159,-, terwijl voor ie- Een groot deel van het investeringsbedrag komt rechtstreeks ten goede aan de wijken en buurten in Tilburg. Deze investeringen maken deel uit van het zogeheten Stadsbe- heerplan 1994. Hierin worden allerlei verbeteringen voorge steld op het gebied van woningbouw, woonomgeving, ver keer, groen, sport en onderwijs. Een paar jmeente neemt irag overigens lledig voor z'n Het bedrijfs- gevraagd 8 miljoen gulden in het project te en in pk jvit in De Om het autogebruik terug te dringen heeft de gemeente gekozen voor een zogeheten 'restrictief parkeerbe leid'. Dit betekent dat de ge meente zich terug houdend opstelt als het gaat om parkeren in het centrum. De auto in het centrum van de stad parkeren wordt niet alleen duur der, ook het aantal parkeerplaatsen neemt niet verder toe. Grote projecten Geld wordt er ook ge reserveerd voor zoge noemde grootschali ge investeringen in de stad. Voor het komend jaar staan de realisering Stadsmarktonder zoek: de afgelopen weken dook dit be grip regelmatig op in de kolommen van de plaatselijke pers. Eind van het jaar lad- Daardoor stijgen de kosten van een aan sluiting op met 18,- drag van 138,-. rioolafvoerrecht met 15% stijgen. Parkeren Parkeren wordt duur der. In het centrum van de stad kost parkeren volgend jaar een In oktober w zwembaden zonnetje ge; De afgelope badbezoek i aanzienlijk desondanks voor velen n De stad wordt daar door aantrekkelijker voor investeerders uit het bedrijfsleven. Projecten elders in de stad, zoals de in ont wikkeling zijnde Sta- tionszone, kunnen profiteren, jebied tussen de Hart van Brabantlaan zijn intus sen vergevorderde plannen ontwikkeld voor een soort busi ness-centrum met de nadruk op kantoorge bouwen. De gemeente wil het autoverkeer welis waar terugdringen, maar is zeker geen vij and van de automobi list. Tilburg moet als moderne industrie stad goed bereikbaar zijn èn blijven. Daar- aanleg van de Noord- Oosttangent. Daar mee is een belangrijk deel van bedrijvig Til burg beter bereikbaar. Veilig verkeer Voor verkeersveilig heid prijkt een bedrag van 6 miljoen gulden op de begroting. Dit geld gaat met name naar voorzie ningen voor voetgan gers en fietsers en de investeren. Een groot aantal sponsors heeft inmiddels toezeggin gen gedaan. De investering voor de zwembaden bedraagt in 1994 circa 23 mil joen. Op dit moment wordt de bouw van twee nieuwe zwembaden, in Stappegoor en De Reeshof, en de ver bouwing van De Drie- burcht in Tilburg- Noord voorbereid. De Ook het komende jaar is de gemeente van plan flink in de stad te investeren. In totaal is er 240 miljoen gulden uitgetrokken voor allerlei projecten, die de kwaliteit van de stad verder zullen verhogen. Door de investeringen verbetert niet alleen het aanzien van de stad naar buiten, ook de Tilburgers zelf profite ren mee. Zij kunnen immers gebruik maken van verschillende nieuwe en be tere voorzieningen in de wijken en in het centrum. De investeringen van de gemeente zijn niet alleen goed voor de kwaliteit en het aan zien van de stad, maar ook voor de werkgele genheid. De investeringen le veren direct voor 1.450 mensen een Om de Tilburger ervan te overtuigen dat er goede alternatieven zijn voor de auto is vol gens de gemeente echter meer nodig. Daarom steekt Tilburg het komend jaar veel geld in goede fiets- voorzieningen, onder dat een vervuilings- eenheid het komend jaar 49,80 kost. Voor een huishouden komt dit neer op een bedrag van 149,40 per jaar. Rioolrecht De tarieven voor riool recht worden volledig kostendekkend ge maakt. om wordt er op ver schillende plaatsen in de stad energie gesto ken in een goede in frastructuur. joen gulden. Ook de bevordering van het openbaar vervoer heeft volop de aan dacht. Overigens was vanaf het begin al duidelijk dat voor het slagen van het Tilburgs mo del meer nodig was dan alleen een reorga nisatie. De verande ringen waren zo ingrij pend dat een complete cultuurom slag nodig bleek. Ie dereen moest zich 'anders' gaan opstel len, zowel naar colle ga's als in de richting van het publiek. Ik vind dat we daarin goed zijn geslaagd. We zijn op de goede weg, aldus de heer Van Oorschot. Tilburg heeft zichzelf een etiket opgeplakt. Steeds vaker zie je daarom in èn buiten de stad de slogan 'Tilburg mo derne industriestad' opduiken. Tilburg heeft daarmee ge kozen voor een opvallende manier om zich van andere ste den te onderscheiden. Maar een slogan al leen is niet genoeg. Waar het op aankomt, is om het etiket ook daadwerkelijk inhoud te geven. Vandaar dat de gemeente beleid heeft ontwikkeld om de keuze voor 'Tilburg moderne industrie stad' ook echt waar te kunnen maken. In de begroting is dat op twee manieren terug te zien: door de aan dacht voor 'moderne industrie' en voor 'mo derne stad'. De ge meente noemt deze keuze het 'twee spo- ren-beleid'. dere hond boven het aantal van twee 189,- moet worden betaald. Geen referendum Het stadsmarktonder zoek is geen referen dum. Er wordt niet aan de burger gevraagd welk beleid de ge meente op een be paald gebied moet kiezen. Een referendum, zo als de gemeente Am sterdam bijvoorbeeld vorig jaar hield over een al dan niet auto vrije binnenstad, is in Tilburg niet de bedoe ling. Het stadsmarkt onderzoek is vooral bedoeld om de me ning van de Tilburgers te vragen over de ge meentelijke dienstver lening. Zijn de inwoners van Tilburg tevreden over de produkten en dien sten, die de gemeente aanbiedt en vinden ze dat de gemeente hen klantvriendelijk be handelt? Met de uitkomsten van het onderzoek zal de gemeente terdege re kening houden. In het onderzoek, dat telefonisch wordt uit gevoerd, zullen over allerlei onderwerpen vragen gesteld wor den aan een willekeu rig uitgekozen groep Tilburgers. Het is de bedoeling voortaan twee keer per jaar een stads marktonderzoek te houden De gemeente is nu een slagvaardige en efficiënte organisatie, die ik-hoe gek het ook klinkt - het liefst met een mierenhoop ver gelijk. We zijn met velen, maar door een goede organisatie kent ieder een z'n taak en verant woordelijkheid. Per perceel bedraagt de afvalstoffenheffing volgend jaar 236,-. Bijdrage afval waterzuivering De bijdrage afvalwa terzuivering wordt vol gend jaar verhoogd met 4%. Dit betekent werkzaamheden zul len naar verwachting in het voorjaar van 1994 van start gaan. Andere grote projec ten die op stapel staan zijn de bouw van een nieuwe ijssporthal en de ontwikkeling van een nieuw centrum voor popmuziek. Eind van het j< gaat het dan da; werkelijk plaatsvin den. Met dit zogehe ten stadsmarkt onderzoek ga 'ilbi van vragen mening, de Bouwrijp Veel van de ger telijke invester gaat zitten in het bouwrijp maken van gebieden voor wo ningbouw. Volgend jaar gaat on dermeer de spade in de grond op Delmer- weiden, waar vrije sector woningen ko men, en in plandeel De Kievit in De Rees hof. In het centrum gaat geld naar de ontwikke ling van de Stations- zone, het Kunstcluster en het Stadhuisplein. Daarnaast vraagt de ontwikkeling van in dustrieterreinen om investeringen. In 1994 staat onder meer de verdere ontwikkeling van industrieterrein Vossenberg-West op het programma. jaat de gemeente Tilburg in woners van deze stad vragen naar hun mening. Cen traal staat de vraag wat de Tilburger vindt van de kwaliteit van de gemeentelij ke dienstverlening? Zo'n stadsmarkton derzoek komt uiter aard niet zomaar uit de lucht vallen. Het is vooral bedoeld om het 'Tilburgs model' ver der te vervolmaken. Wat dat Tilburgs mo del precies inhoudt, wordt elders in deze begrotingskrant uit de doeken gedaan. Daarbij wordt duidelijk dat de gemeentelijke organisatie inmiddels goed in elkaar steekt. Maar voor de ge meente echt trots kan zijn op het Tilburgs model, moet nog aan één belangrijke voor waarde worden vol daan: de burger moet meer betrokken wor den bij het wel en wee van de gemeente. Het stadsmarktonderzoek is daarvoor het geijkte middel. schone stad in een groene o waar voldoer zieningen winkelen, 1 uit te gaar derne stac zijn. Dat is net zoals de aandacht voor moder ne industrie terug te zien op de begroting Zo is er geld beschik baar voor verminde ring van de hoeveel heid afval, voor goede voorzieningen in hel centrum en voor te rugdringing van het autoverkeer. Ook voor deze onder werpen zijn meetbare beleidsdoelen gefor muleerd om vast te leggen wat de ge meente precies wil be reiken. Om een voor beeld te noemen: de gemeente wil berei ken dat tot het jaar 2000 het aantal ver plaatsingen per fiets met 20% toeneemt. Met dat geld worden extra parkeertoezicht en een wegsleeprege- ling betaald. Overige De overige tarieven, zoals bijvoorbeeld de leges voor burgerza ken, de sporttarieven en hinderwetvergun ningen, volgen de lan delijke prijsontwikke ling. mische groei èn de ontwikkeling van het aantal arbeidsplaat sen in Tilburg volgend jaar boven het lande lijk gemiddelde moet liggen. Dat geldt niet alleen voor de indus trie, maar ook voor de in Tilburg sterke trans port- en distributiesec tor. Welke stappen precies ondernomen gaan worden, wordt vastgelegd in een nota over lokaal en regio naal industriebeleid. Deze nota verschijnt eind dit jaar. In totaal is ongeveer 5 miljoen gulden uitgetrokken om de economische ontwikkeling in Tilburg te stimuleren. maanden het Stadst gepresenteerd. Inmid dels hebben de inwo ners van Tilburg op dit plan kunnen reage ren. leder jaar worden er in het Stadsbeheer- plan zogenoemde 'aandachtsgebieden' aangewezen. Dit zijn wijken of buurten in Tilburg die om bijzon dere aandacht vra gen. 'Aandachtsge bieden' in 1994 zijn Groeseind/Hoefstraat en Pastorieklamp. Geld voor milieu Met de maatregelen uit het Stadsbeheer- plan verbetert de kwa liteit van de stad. Een stad met kwaliteit moet ook een schone stad zijn. Vandaar dat er ook geld wordt geïnves teerd in een beter mi lieu. Zo krijgen gers het k< de beschikking een nieuwe auwar, waarmee zowel Groente-, Fruit- en Tuinafval, als overig afval aan de straat kan worden gezet. Ook wordt in 1994 voor taan huis-aan-huis het oud papier opge haald. Verder wordt veel geld, in totaal zo'n 52 miljoen gulden, geïnvesteerd om er- Onroerend goedbelasting Daalt met 17%. On danks de tariefdaling krijgen particuliere huizenbezitters, als I van de waar- ging van onroe- joed,tochte ma- t een lasten- GLAS

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1993 | | pagina 18