WIJZE Een verpleger in hart en nieren 5 5 5 JK Symposium over èn voor ouderen Directeur Ad de Vet neemt afscheid van Koningsvoorde »EN. vurtj vrouw ïn. 1 nodern De notaris in beeld. POST COLOFON SCRIPTUM ri 11 i i i i i i i i i i e Koerier, posrous 5000 JA Tilburg, tel. i Aanmelding voor symposium Geschiedenis voor de Westerse Informatiemarkt in Noord 50+ maand in de zwembaden n i| Cursussen Terra Nova 'De meid' van Heijermans Tilburg bevrijd Middagconcert ouderenkoren Speelgoed maken DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 14 oktober 1993 pagina 11 derenzorg: eerst twee jaar als hoofd ver- Handtekening: Koerier, 14 65 58 20 e fabriek. teen .Na HET WOORD IS AAN... i krijgen op de 30 en zondae in alle drie de /ragen gratie (tel.553089), jse zwemba- ig 27 okto- Ringbaan Ad de Vet: voorkeur voor klein verzorgingstehuis FOTO: GEERT VAN LOON zesjae Het jor Ik heb er niet zo heel veel van ge merkt dat 1993 het Europees Jaar van de Ouderen is. Het moest een jaar worden, waarin allerlei activi teiten van en voor ouderen zouden plaatsvinden. Ook behoorde in dat jaar de solidariteit tussen de gene raties vorm te krijgen. Wat alle organisaties in tien maan den niet is gelukt, daar slaagde mi nister d'Ancona met haar bezuini gingsplannen in veertien dagen in. In die tijd had ze immers jong en oud samen in protest in Den Haag. Minister, bedankt! Maar voor het vervolg zal wel weer geen geld zijn. Drop Oud Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001, C 368805. Ondergetekende wil deelnemen aan het symposium 'Nooit te oud om te leven!?op vrijdag 19 november in Schouwburg Tilburg. I Naam: Adres: i Postcode en woonplaats: I Telefoonnummer: I Komt per auto: JA/NEE I (Wie per auto komt, krijgt een parkeermuTit toegezonden; verdere parkeer- I kosten zijn niet verschuldigd.) I Het voor deelname verschuldigde bedrag van 35,- is per bank of giro over- I gemaakt aan Zorgcentrum Tilburg Zuid. De University of the Third Age (U3A) van Terra Nova (cur sussen van vier tot acht lessen voor50-plussers) biedt in ok tober en november het volgende programma. In de catego rie muziek beluisteren: Handel en Bach, twee tijdgenoten uit de barok; barokmuziek (soloconcert en concerto grosso) of opera. Bij literatuur komen bloemrijke verhalen en gedichten in de Nederlandse literatuur aan bod, naast een cursus 'licht en kleur' over kunstenaars met pen en penseel. Bij kunstge schiedenis (op donderdag) staat de gotische kathedraal cen traal, bij filosofie (op dinsdag) actuele ethische vraagstukken en bij land en volk Indonesië. Tenzij anders vermeld zijn de cursussen op woensdagmiddag. Pas 65-houders krijgen tien procent korting. Inlichtingen: Volksuniversiteit Terra Nova, Nieuwlandstraat 44, tel. 426269. Verpleger In 1976 doet De Vet zijn intrede in de ou- Tien jaar geleden werd in Tilburg begonnen met Meer Bewegen voor Oude ren (MBvO). De belangstelling was zo groot dat meteen een wachtlijst ont stond. Nu zijn er meer dan duizend 55-plussers lid en een wachtlijst is er nog steeds. Het tweede lustrum werd eind september in de Riddershof gevierd met muziek, dans en conferencier Kees Verhuist, die veel oude herinnerin gen opriep en daarmee de juiste snaar raakte. Toen ik zat te kijken naar al die beweeglijkheid, dacht ik eraan dat MBvO er voor zorgt dat we zo lenig mogelijk blijven. Onder elkaar zeggen we altijd: "We kunnen het niet meer missen. We voelen ons er goed bij, en we houden de fy siotherapeut zo lang mogelijk buiten de deur." Is dat laatste een vorm van bezuiniging op de juiste plaats? Wij hoeven er niet lang over na te denken, DOEN het gewoon en hebben daarbij ook nog be langstelling voor elkaar. Misschien dat de regering iets van ons ouderen kan leren. We krijgen de indruk dat de ministers hoofdzakelijk belangstelling heb ben voor geld en in mindere mate voor mensen, terwijl zij toch de de zorg voor hen op zich hebben genomen. C. deBoer schillenc. zen: huis; mische relatie mt spreken inleiders schap Blerck Maar ook kinc ouderen, en een bf dragen lever broek. Dag1 oud-voorzitv tator van het radioprogramma 'De is oud'. Omdat het symposium vooral voor oude ren uit Tilburg en omgeving bedoeld is, betalen zij slechts 35 gulden voor het dagprogramma, inclusief lunch en con sumpties (professionals betalen 150 gul den). Wie wil deelnemen, moet onder staande bon invullen en vóór 1 november opsturen naar Zorgcentrum Tilburg Zuid, Postbus 3066, 5003 DB Tilburg. De 35 gulden moet men overmaken naar giro nummer 11.29.741 of bankrekening 22.54.37.244 t.n.v. Zorgcentrum Tilburg Zuid onder vermelding van 'symposium'. Wie zich aanmeldt en 35 gulden over maakt, krijgt het volledige programma met bevestigingskaart toegezonden. In formatie: Zorgcentrum Tilburg Zuid, me vrouw Verschuren-Rutten, tel. 013- 435153. Schilderen De scheidende directeur ("Die benaming vind ik zo groots") was ook vanaf het be gin betrokken bij de Seniorenwijzer. "Ei genlijk is deze pagina een andere vorm van ouderenzorg en ik denk dat de die goed voldoet." Zijn eigen rol cijfert hij wat weg. "Ik ben niet zo'n schrijver en heb ei genlijk niet veel gedaan," zegt hij la chend. Nu hij niet meer werkt, wil hij het zijn oude hobby weer oppakken, want de laatste ja- ren kwam er niet veel meer van schilde ren. Hij laat een werk zien: een aquarel. "Ach, het stelt niet zo veel voor", zegt hij bescheiden. Naast het schilderen houdt De Vet, even als zijn vrouw, van reizen. Zo willen de twee volgend jaar een paar maanden naar Engeland. Hij heeft niet de behoefte om snel nieuwe klussen aan te pakken. "Ik heb vanaf mijn zestiende gewerkt en nu wil ik even helemaal niets om handen hebben." Wist u dat het beroep van notaris is voortgekomen uit het be roep van schrijver? Dan heeft u misschien de tentoonstelling 'De notaris in beeld' gezien in bibliotheek Lyndacker. In de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u informatie over allerlei zaken waarbij een notaris aan te pas kan komen. In de 'Ouderenwijzer' van Teleac worden dit soort zaken aan geroerd in de hoofdstukken 'geld' en 'relaties'. Over erven, schenken en fiscus kunt u meer lezen in het gelijknamige boek van H. Schuttevaer. Ook in 'Van testament tot erfenis' van H. Friederichs vindt u praktische adviezen over erfrech telijke en fiscale gevolgen van een overlijden. Als u uw huis wilt verkopen, heeft u ook een notaris nodig. Adviezen bij het verkopen van uw eigen huis zonder make laar vindt u in 'Huis verkopen' van de Vereniging Eigen Huis. '100 vragen over sparen' van Sal van den Boom is een boek je uit de Samenreeks. Hierin worden verschillende vormen van sparen, beleggen en levensverzekering en het nut er van, beschreven. Deze en andere boeken vindt u in de grotere vestigingen van de Openbare Bibliotheek. jr om 20.15 ecor, kleding en j tijd van Heijer- le heren (decor) zijn te bestel- Oirschot (tel. )e Basela- pleeghuizen. Zo krijg je de mensen mak kelijker op de juiste plaats." De Vet hoopt wel dat de bewoners van verpleeghuizen in de toekomst dezelfde privacy zullen hebben als ouderen nu in verzorgingste huizen hebben. Maar hij ziet ook goede kanten: "Bij woonzorgcomplexen krijg je gelimiteer de zorg. In 1984 had ik al zo'n soort plan voor de grond bij Koningsvoorde. Ik wilde daar een soort Duinsberg van maken voor ouderen met een kleine beurs. De opzet van Koningsvoorde is prachtig: een klein huis met een groot aantal aan leunwoningen. Die mensen daar kunnen een beroep doen op de faciliteiten en ik denk dat ze daardoor langer in hun eigen woning blijven." De Vet zou vooral graag zien dat er meer geld komt voor personeel. "Voor mensen die aan het bed staan. Koningsvoorde neemt nu al mensen op met de hoogste indicatie en dat hoort ook zo. Maar die op names kosten het personeel wel meer tijd. Als ik in een ziekenhuis lig, heb ik geen behoefte aan mensen die alles we ten. Het gaat er dan om dat ze me goed verzorgen." De afdelingen in Heikant en Quirijnstok van de Katholieke Bond van Ouderen organiseert weer een informatiemarkt in het winkelcentrum op het Wagnerplein. Vorig jaar trok de markt ruim vierduizend belangstellenden en talloze organi saties. Die laatste groep zal dit jaar in elk geval ruimer verte genwoordigd zijn. De informatiemarkt is dit jaar op 28,29 en 30 oktober. Die donderdag wordt de markt om 15.00 uur ge opend door wethouder Anke van Blerck; tot 20.00 uur staan dan vooral de ouderenbonden, het ouderenwerk en vrijwilli gersorganisaties centraal. Het thema van de vrijdag (13.00- 17.00 uur) is 'zorg op maat', 's Zaterdags zal een aantal po litieke partijen aanwezig zijn met het oog op de raads- en kamerverkiezingen van volgend jaar. Daarnaast geven nog tal van andere organisaties acte de présence; sommigen alle drie de dagen. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren wijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg, on der vermelding van "Het woord is aan....Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. zorging in Antonius van Padua, daarna als directeur van een verzorgingshuis in Pijnacker. Ook daar kost het hem moeite woonruimte te vinden, maar in 1981 komt er eindelijk een eind aan alle huisves tingsproblemen: De Vet wordt benoemd tot directeur van Koningsvoorde en dat blijft hij tot aan zijn VUT, twee weken ge leden. De overgang van het ziekenhuis naar de ouderenzorg is niet groot, volgens de voormalig directeur. "Nee, ik had ook te rug gekund naar de verpleging. Net als autorijden verleer je dat niet meer. Aan de basis verandert er niet veel." De nieuwig heden in de techniek en de medicamen ten heb je snel onder de knie, aldus De Vet. Hij ziet zichzelf nog altijd als verple ger. "De directe zorg heeft altijd mijn aan dacht gehad. Als directeur krijg je er een hoop bureauwerk bij, maar daar kan ik niet langer dan een uur mee bezig zijn. Mijn vak is verpleger." Zijn voorkeur ging uit naar kleine verzorgingshuizen. "Dat was zo in Pijnacker en ook in Konings voorde. Ik ken hier alle bewoners en per soneelsleden." Onder het motto 'Nooit te oud om te le ven!?' organiseert Zorgcentrum Til- burg-Zuid op vrijdag 19 november in de Studiozaal van de schouwburg e symposium over en voor ouderen, de feestelijkheden, waarmee de fusie van St. Josefzorg, Koningsvoorde en Mariëngaarde werd ingeluid, is dit de eerste grote activiteit waarmee het Zorgcentrum naar buiten treedt. Be langrijk is dat niet alleen beroeps krachten het woord voeren op de stu die- en discussiedag, maar dat ook de deskundigen bij uitstek -ouderen zelf- hun zegje kunnen doen. Welke kwaliteitsaspecten spelen een rol in het leven van ouderen? En vooral: wie bepaalt die kwaliteit? Die vragen staan centraal op het symposium, waarbij ver schillende invalshoeken worden geko zen: huisvesting, zorg, de sociaal-econo- positie van ouderen en hun iet andere generaties. Daarover Raiders uit zorgsector, weten en overheid (zoals wethouder Van en gedeputeerde Van Nistelrooij). I; kinderen en kleinkinderen van een bewoner van St. Josefzorg lekende Nederlander zullen bij aren, evenals Miet van Puijen- igvoorzitter is Joop Landré, itter van de TROS en presen- ._a __j!-'De duvel I Seniorenwijzer I Wordt eenmaal in de twee weken 1 opgenomen in de Tilburgse Koe- I tier. Redactie: I Ria van der Aalst-Dierks Diny van Bladel- Verbunt Theo Dekker MarcGeerts Jan van Groos (voorzitter) I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) I Adres redactie: Seniorenwijzer, I p/a Lange Schijf straat 107, 5038 TT Tilburg; tel. 350505. Wachtlijsten Op het moment dat De Vet afscheid neemt, staan de verzorgingshuizen on der druk. Weliswaar zijn de bezuinigings voorstellen van minister D'Ancona voor ruim de helft teruggedraaid; de toekomst blijft onzeker en dat is de scheidende di recteur een doorn in het oog. "D'Ancona zegt dat de verzorgingstehuizen achter haald zijn en vervangen moeten worden door woonzorgcomplexen, maar ik zie dat anders. Ik denk dat het verzorgings huis blijft, omdat je altijd mensen hebt die te goed zijn voor het verpleeghuistehuis en te slecht voor een woonzorgcomplex. Ik vind het wel een goede zaak dat ver zorgingstehuizen zich aansluiten bij ver zijn vermogen tot relativeren heeft hem op de been gehouden. Stress heeft nooit vat gekregen op directeur Ad de Vet van verzorgingstehuis Koningsvoorde, die op 1 oktober met de VUT is gegaan. Een goedlachse man die zijn mening nooit onder stoelen of banken steekt: zo heeft ook de redactie van de Seniorenwijzer hem leren kennen. En -zo werd bij zijn afscheid verschillende keren gezegd-De Vet is een regelaar, die altijd wegen weet te vinden om geld los te peuteren. Van die vaardigheid profiteerde de laatste twaalfeneenhalf jaar Koningsvoorde: be woners en personeel kwamen voor hem daarbij op de eerste plaats. Want Ad de Vet is altijd een verpleger gebleven. Hij is een geboren Tilburger: zijn wieg I stond 59 jaar geleden in St. Anna. In deze I stad volgde hij ook de lagere school en de i MULO, waarna hij naar de verpleegoplei- j ding in Vught vertrok. "Op mijn achttien de ben ik daar begonnen; ik heb er vier I jaar over gedaan omdat ik tussentijds in dienst moest", vertelt De Vet. In het leger belandde hij bij de geneeskundige troe pen. "Gelukkig heb ik nooit hoeven wer ken in een oorlogssituatie", zo blikt hij te rug die tijd. Ambulance Het liefst heeft De Vet het niet over zich zelf. "Dat is toch helemaal niet van belang voor anderen?" Maar als hij eenmaal praat, lijkt hij die uitspraak even vergeten. Dan heeft hij het over zijn werk in de ver pleging en haalt hij zich vroegere tijden j voor de geest. "Toen ik koos voor de ver- i pleging was het nog vrij uitzonderlijk dat een man zoiets ging doen. Anderen heb ben me daartoe gebracht: eigenlijk wilde ik graag op een ambulance werken." Na zijn studie in Vught en een baan in het Binnengasthuis in Amsterdam -waar hij ook trouwde- werkte hij daadwerkelijk aar in een ambulance, in Eindhoven. .et jonge paar koos daarvoor, omdat het in de Lichtstad eenvoudiger bleek woon ruimte te vinden dan in Amsterdam. Tij dens de Eindhovense periode volgde De Vet enkele opleidingen, waarna hij in het ziekenhuis van Bussum korte tijd als hoofd van de chirurgische afdeling werk- I te ("Daar konden we helemaal geen huis I krijgen") en vervolgens afdelingshoofd werd van de centrale sterilisatie in het pas geopende Maria-ziekenhuis in Til burg. Tien jaar bleef hij aan dat zieken huis verbonden"maar toen wilde ik weer eens iets anders." In oktober worden de 50-plussers in de Tilburg; den in het zonnetje gezet. Zo kunt u op woensdar ber van 15.30-16.30 uur in het zwembad aan de Oost kennismaken met aquajogging voor 50+; hiervoor moet u wel al kunnen zwemmen. Donderdag 28 en vrijdag 29 ok tober is er informatie over zwemlessen te krijgen op de in formatiemarkt in Tilburg-Noord. Zaterdag 30 en zondag 31 oktoberis er opa/oma invitatiezwemmen in alle drie de ba den; kleinkinderen kunnen hun opa en/of oma vragen gratis mee te gaan zwemmen. Informatie: Drieburcht (t Oost (420484) en West (683066). In acht lessen wordt bij Terra Nova een overzicht gegeven van de geschiedenis van de Westerse vrouw. Eerst komt het thema 'Huwelijk in de Griekse en Romeinse wereld' aan bod, vervolgens beelden van vrouwen in de Middeleeuwen, de overgang naar Renaissance en Reformatie. De Verlichting in Nederland wordt verduidelijkt met teksten van Aagje Wolff en Betje Deken. Het onderwerp arbeid in de 19e en 20e eeuw beslaat een volledige les. Tot slot wordt in twee lessen de ont wikkeling geschetst van vrouwenkiesrecht tot de tweede fe ministische golf. De cursus start op vrijdag 29 oktober, 20.15-22.15 uur. Prijs: ƒ85,-(pas 65: ƒ77,-). 'De meid', geschreven door Herman Heijermans: toneel groep De Baselaer durft het aan dit stuk voor het voetlicht te brengen op vrijdagavond 15 en zondag 17 oktober uur. Eenvoudig was de voorbereiding niet: decor, I requisieten moesten zoveel mogelijk aan de mans herinneren. Een hele klus voor zowel de als de dames (kleding zelf gemaakt). Kaartjes len bij Ria Lanslots (tel. 424499) of Gerry v. 432246) en eventueel 's avonds aan de zaal van D( er, Hoefstraat 175. Op 27 oktober 1944 werd Tilburg bevrijd. In het kader van deze bevrijding zal in Tilburg West een videofilm gedraaid worden. Hierbij zal de heer Brans, een verwoed verzamelaar van gebruiksartikelen uit de Tweede Wereldoorlog, over deze periode vertellen. De videofilm wordt op woensdag 20 oktober om 10.00 uur vertoond in het Trefpunt voorouderen van wijkcentrum 't Sant, Beneluxlaan 74. De film is ook te zien op woensdag 27 oktober om 14.00 uur in wijkcentrum 't Kievitslaer, Reinevaarstraat55. De toegang is gratis, net als een kopje koffie of thee. Op woensdag 20 oktober wordt in de serie Groepsconcerten 1993 een middagconcert gegeven door de Ouderenkoren. Zang Schept Vreugde, De Koraalvereniging, Zingend Zand, Andantino, De Kasteelhoeve, Korvel en het Herderkoor. Het concert vindt plaats in Het Wit Paardje, begint om 14.00 uur en is gratis toegankelijk. In 't Trefpunt voor ouderen in wijkcentrum 't Sant kunt u in ok tober op dinsdag- en dondrdagmorgen van 10.00 tot 11.30 uur bezig zijn met het maken van kleine speelgoedbeesten en poppen van klei. Alle materialen zijn aanwezig en u kunt zelfstandig werken of uitleg vragen. De kosten zijn zo laag mogelijk gehouden. Natuurlijk bent u ook welkom als u uw eigen handwerk mee wilt nemen of alleen zin in koffie of thee heeft. Adres: Bene luxlaan 74. sr 1993 pagina!

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1993 | | pagina 11