sö W I J z Bezuinigen is afbraakbeleid Negatieve reacties op kabinets plan voor verzorgingstehuizen H POST COLOFON SCRIPTUM ri li i i i i i i i idin in Moergestel uit-1 Schijfstraat 107, 5038 TT TH- J ap woensdag 6 okto- I burg; tel. 350505. I Info over ouderenhuisvesting Weet watje toekomt! Teleaccursus over urineverlies Levensloopcursus 50+ vrouwen rwijk Werelddierendag in. De Kievitshorst Cursus toneel 50+ vrouwen "Nog een verhaaltje" Concert in 't Wit Paardje n I 1993 pagina 10 Donderdag 30 september 1993 pagina 11 ig blijven an iedere» van de verzorgingstehuizen moet Kopij kan opgestuurd worden HET WOORD IS AAN... H. te Kaath, tweede secretaris KBO Kring Tilburg j)E TILBURGSE KOERIER p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Til- naast deGraaf van Ur- Kopjj kan opgestuurd worden J I naar het redactie-adres of naar I geven die nodig is, maar dat de mo gelijkheden beperkt zijn door de fi nanciën en de druk op de medewer kers. De Thuiszorg zal volgens hem echter niet het commerciële pad op gaan. "Wij zijn niet gericht op het ma ken van winst. Wel moeten we be drijfsmatiger gaan werken, zodat er meer geld is voor de zorgverlening." Wat was het toch altijd lekker 's ochtends rond een uur of negen de spieren wat te rekken bij de ochtendgymnastiek op de radio. Ook als je wat ouder werd, kon je meedoen. "Pak een stoel, ga zit ten, steek je armen in de lucht en doe dit of dat", zei die vriendelijke mevrouw dan. Maar de doelgroe penzenders sloegen toe en sindsdien is er geen gym te vin den op Radio 1 tot en met 5. Een paar weken terug kwam de dag-tv. Eerst dacht ik dat het ar beidsbureau daarop een pro gramma heeft, maar 'Work out' blijkt ook een soort ochtendgym nastiek te zijn. Een sprekende Barbiepop in een surfpak, waar van de kleuren pijn doen aan je ogen, doet er allerlei wilde oefe ningen voor. Volgens het be weeglijke, pratende plastic moet je "stretchen", op je "hamstrings" letten en soms roept ze "step up, step down". Ik wil als Oudere best Meer Be wegen, maar dat outworken is niet voor ons bedoeld, heb ik ge merkt. Amechtig hijgend ben ik maar gaan zitten en dacht met enige weemoed aan de step-in, waar mijn vrouw zaliger vlot be wegend in en uit kon stappen. Drop Oud In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 100015000 AJ Tilburg, onder ver melding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. KBO De Goede Herder organiseert op dinsdag 5 oktober een voorlichtingsmiddag over ouderenhuisvesting in de Goede Herderzaal, Isidoriusstraat 6 (Marius Kolen-cen- trum). Aanvang: 14.00 uur. Sprekers o.a. directeur Hosk- es van De Kievithorst, de heer Janssen (SBT) en de heer Kloppers (TBV). Toegang gratis. Bent u op de hoogte van de vele mogelijkheden/regelin- gen, waarbij u in aanmerking kan komen voor korting of kwijtschelding? De SOON organiseert in samenwerking met de SBT een informatiemiddag over financiële zaken, waar ouderen mee te maken hebben. Toine Lakeman van de SBT zal mogelijkheden uitleggen, zoals huursubsidie, gemeentelijke kwijtscheldingen, bijzondere bijstand, di verse kortingen enz. Alle 55-plussers uit Tilburg-Noord zijn van harte welkom op woensdag 6 oktober om 14.00 uur in De Ypelaer, Corellistraat 10. Toegang en kopje kof- fie/thee gratis! Wist u dat in ons land niet minder dan zo'n achthonderd duizend mensen in alle leeftijdsgroepen last hebben van ongewild urineverlies? Tweederde hiervan is vrouw en eenderde man. Vaak is incontinentie te verminderen of zelfs te verhelpen. Dat is de reden dat Teleac de doe-het-zelfcursus "Urine verlies, u kunt er iets aan doen" start op zondag 3 oktober. Behalve informatief, is de cursus ook therapeutisch en in structief van aard. De zesdelige cursus start op zondag en is wekelijks te zien op TV 2 van 23.30-24.00 uur. De zes radioprogramma's zijn vanaf donderdag 5 oktober te beluisteren van 22.30- 23.00 uur op Radio 5. De cursus wordt in het voorjaar 1994 herhaald. Sarah, werkgroep 50+ vrouwen, organiseert deze cursus voor alle vrouwen boven de 50, die nog uitkijken naar de toekomst, plannen willen maken en die gebruik willen ma ken van eikaars levenservaring. Thema's die aan bod ko men zijn o.a. de derde levensfase, omgaan met alleen zijn, opkomen voor jezelf en gezondheid. De cursus is op 12 dinsdagen om 9.30 uur. Plaats: Nieuwlandstraat 43. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Kosten: ƒ25,-. Informatie: R. Voogt (tel. 436845) of J. v.d. Wolf (tel. 551495). Vullings Oisterwijk 6), C. van Baast Ois- /ogelslaan), A. Ver ingenstraat 35), P. van ijk (Bedrijfsweg 19), (Sprendlingenstraat :rkerk (Tilburgseweg e Boom (Beneluxlaan k-in trainingen ïlke organisatie regel ma- enkele medewerkers een :n nieuwe toepassing snel heersen. Met ingang vai ’AT voor dergelijke situ- oplossing: Walk-in trai- individueel en gericht le- let de veelgebruikte ’erfect 5.1, Lotus 1-2-3,1 besturingssysteem MS- eelnemer wordt een indi- sprogramma samenge- ivonden hangt af van de nnis en het aantal onder- il leren. Tijdens de cursus id door een all-round in- ngen zijn elke dinsdag- 22.00 uur. De kosten be- avond (geen BTW). Het worden behouden en kan 1 rden gebruikt. Om het in- programma goed te kun- is reserveren gewenst: r meer informatie kunt u net: Praktijkcentrum Au- elematica, Sportweg 15; 32008. Op zondag 3 oktober wordt in de ontmoetingsruimte van verzorgingstehuis De Kievithorst aan de Beneluxlaan 101 in Tilburg uitgebreid Werelddierendag gevierd. Behalve een dierenshow zijn er diverse kramen met onder andere een imker, een dierenpension en verschillende dieren verenigingen. Verder is er een tweedehandsmarkt, rad van avontuur, een handwerkkraam, gezellige zitjes met een bar en sfeervolle live-muziek. De middag duurt van 14.00 tot 17.00 uur. Vorig jaar heeft Sarah, een werkgroep 50+ vrouwen, een cursus toneel georganiseerd. Hieruit is de toneelgroep Craquelé ontstaan, die het stuk 'Heksenspinsel' maakte en speelde. Craquelé wil weer een stuk gaan maken, waarin de le venservaringen van deelneemsters worden verwerkt, en nodigt daarom 50+ vrouwen uit om deel te nemen aan een nieuwe cursus. Toneelervaring is echt niet noodzakelijk, wel zin om te spelen. Het gaat om een cursus van 10 woensdagochtenden van 9.30 tot 11.30 uur, die start op 6 oktober om 9.30 uur in het Vrouwencentrum, Nieuwlandstraat 43. Informatie en op gave: Carla Strater, tel. 672863. Vinden uw klein- of oppaskinderen het ook zo leuk als u hen voorleest? En vindt u het leuk om ze te verrassen? Leen dan eens een boek van de Openbare Bibliotheek Til burg om uit voor te lezen. Bijvoorbeeld een boek dat gaat over een opa of oma en een (klein)kind. Voor kinderen vanaf een jaar of 4 is het boek "Kleine Beer bij opa en oma" van E.H. Minarik en M. Spndak heel ge schikt. In "Er woont een leeuw in huis" van Kirsten Boie gaat het over Jonas. Niemand heeft tijd voor zijn kleuter- spelletjes, maar zijn opa wel. In Spiegeltje Rondreis uit "Een visje bij de thee" van Annie M.G. Schmidt kunnen op- aatje en omaatje de streken van al hun kleinkinderen zien. Deze twee boeken zijn geschikt om voor te lezen aan kin deren vanaf ca. 5 jaar. Voor wat oudere kinderen (van 9 tot 12 jaar) zijn de volgende boeken leuk. In "Joris en de ge heimzinnige toverdrank" van Roald Dahl en Quentin Bla ke geeft Joris zijn treiterende oma een toverdrank. Het re sultaat is verbluffend. Bij kinderen is Roald Dahl erg geliefd. "Krassen in het tafelblad" van Guud Kuijer gaat over Madelief wiens opa komt logeren, nu oma is overle den. Samen praten (en lachen) ze veel, zodat Madelief een duidelijker beeld krijgt van haar oma. Deze boeken en andere boeken om voor te lezen vindt u op de jeugdafdeling van de bibliotheek bij u in de buurt. U kunt ze lenen op uw eigen bibliotheekpas. Opeenstapeling Het verschil tussen de huidige ver zorgingstehuizen en de toekomstige woonzorgcomplexen zit vooral in de financiering, aldus Don van Sam- beek, directeur van de vereniging Sa menwerkingsverband Bejaardente huizen Noord-Brabant (SBNB). "De minister wil in totaal vijftig miljoen gul den schrappen van het budget voor de bejaardenzorgWij zeggen dat dat niet klopt. Het is een opeenstapeling van bezuinigingen. Vorig jaar is er ook al een korting aangekondigd en in totaal kom je zo op een bezuiniging van 282 miljoen gulden", aldus Van Sambeek. "Bovendien heeft het per soneel geen prijscompensatie gekre gen." Die nieuwe korting op de verzor gingstehuizen gaat volgens Van Sambeek veel te ver. "Dan snijden we niet meer in het vlees, maar op het bot. We moeten rechtstreeks in de zorg gaan snijden. Dat baart zorgen in een sterk vergrijzende provincie als Noord-Brabant." Hij vindt het vreemd dat de relatief goedkope ver zorgingstehuizen aangepakt wor den. "Daar kost verzorging zo'n hon derd gulden per persoon per dag. De bedragen voor thuiszorg en ver pleeghuis liggen veel hoger. Dit is af braakbeleid." Van Sambeek ziet het Tilburgse St. Jozefszorg als een goed voorbeeld van een modern tehuis. "Daar heb je de mensen en de zorg bij elkaar en dat werkt doelmatig. Mensen hoeven zo niet eerst te verhuizen naar een woonzorgcomplex en vervolgens naar een verpleeghuis." Daarnaast vindt Van Sambeek het onduidelijk wie straks in aanmerking komt voor wat. "De verzorgingstehui zen weten niet welke kant ze nu uit moeten kijken: richting verpleeghuis of richting woonzorgcentra. In Tilburg spelen we al in op de toekomst. De samenwerking met Thuiszorg en ver pleeghuizen is goed. Als Den Haag nu duidelijk is, kunnen we hier sneller en adequater handelen." Volgens hem staat één ding vast: "Wij gaan niet slapen, we zullen ervoor zorgen dat de ouderen niets tekort komen." De evenementencommissie van Zalencentrum 't Wit Paardje organiseert net als vorig jaar weer een concert- middag en wel op woensdag 6 oktober. Aan dit concert zullen meewerken: ouderenkoren Zang Schept Vreugde, Zingend Zand, De Kasteelzangers, ouderenkoor Korvel, het Herderkoor en ouderenkoor Andantino. Voor de pianobegeleiding zorgt Tilly de Visscher. Ook wordt aan dit concert meegewerkt door Ouderenmuziekvereniging Ons Hermenieke. Het concert dat plaats vindt in Zalen centrum 't Wit Paardje, Lijnsheike 8 in Tilburg begint om 13.30 uur; toegang gratis. de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg, -te/. 368805. Samenwerking De ouderen die momenteel verblij ven in de verzorgingstehuizen hoe ven zich geen zorgen te maken. Zij kunnen gewoon blijven, iets wat de minister ook gezegd heeft. "Het gaat natuurlijk om de ouderen van de toekomst", zegt van Sam beek. "Straks gaat de keuze om fi nanciën, als het aan de minister ligt, of om zorg, waar wij voor staan. De ontwikkeling naar woonzorgcentra is goed mits er financieel genoeg te genover staat." Volgens Van Sam beek gaan de tehuizen in Brabant al steeds meer richting zorgcentra. De provincie stimuleert ook de samen werking tussen verzorgings- en ver pleeghuizen. "Dat is een goede ont wikkeling, maar dan moet het budget wel gelijk blijven. Wij zien liever geld voor zorg dan voor stenen om een nieuw tehuis te bouwen." Iemand die momenteel thuis woont, kan huursubsidie krijgen. In de woon zorgcentra van de toekomst is dat niet mogelijk. Wel wil de minister een potje maken waaruit toekomstige be woners, die niet zo goed bij kas zitten, een bijdrage kunnen krijgen voor de woonkosten. "Maar een garantie voor zorg is er niet. Dat potje is voor woonkosten, het geld voorzorg moet uit de AWBZ betaald worden", aldus de SBNB-directeur. Daar komen de zorgverzekeraars om de hoek kijken. "Het budget van de verzekeraars moet dan wel toerei kend zijn. Op zich is de financiële scheiding tussen wonen en zorg een goede zaak als de verzekering het kan betalen, maar beleid daarvoor is nog niet vastgesteld door de politiek." Naar aanleiding van het ingezonden stuk van de heer G.v.L. in de vorige Seniorenwijzer willen wij het volgende opmerken. "Oordelen, dan zien": dat is wat G.v.L. gepresteerd heeft, toen hij schreef dat hij de ouderenbonden gemist had op de vrijetijdsbeurs. Hij is daar klaarblijkelijk niet geweest. Als hij zich die moeite wèl getroost had, dan had hij kunnen zien dat de Kring Tilburg van de Katholieke Bond van Ou deren (KBO) wel degelijk met een kraam aanwezig was. Dus meneer G.v.L., ga niet af op verkeerde informatie. Voortaan geldt: eerst zien, dan oordelen! volgens de minister worden omge vormd tot verpleeghuizen; de rest tot zogenaamde woonzorgcomplexen, die net als de huidige verzorgingste huizen alleen bestemd zullen zijn voor hulpbehoevende ouderen die volgens de indicatiecommissie voor een plaats in aanmerking komen. D'Ancona haakt hiermee in op een ontwikkeling die al geruime tijd aan de gang is: de gemiddelde leeftijd van de bewoners van verzorgingstehui zen ligt boven de 85 jaar en ze heb ben ook steeds meer verpleging no dig. De verzorgingstehuizen lijken dan ook nu al steeds meer op ver pleeghuizen, maar dan met minder voorzieningen. Druk Directeur Koen van Hoeckel van Thuiszorg Midden-Brabant is ook niet gelukkig met de financiering van de voorstellen van D'Ancona. "De thuiszorg krijgt landelijk weliswaar 40 miljoen gulden structureel extra en ook nog eens 20 miljoen voor de fusie van instellingen voor gezinszorg met kruisverenigingen, maar staatsse cretaris Simons heeft eerder 100 mil joen gulden gekort." Verder is de druk op de thuiszorg volgens Van Hoeckel toegenomen door de tekorten in de verzorgings- en verpleeghuizen en door de groei van het aantal ouderen. Van Hoeckel spreekt van een "onont koombare keuze, maar die is niet ge baseerd op de wensen van de oude ren zelf. De huidige voorzieningen zijn met de collectieve middelen niet te handhaven. Er komt nu een een heid in de regeling van de eigen bij drage, waarschijnlijk gekoppeld aan het inkomen. Voor de laagste inko mens zal die moeilijk op te brengen zijn." De directeur zegt dat de Thuiszorg zich inspant om iedereen de zorg te Paniek bij de bewoners van ver zorgingstehuizen is absoluut on nodig, beklemtoonde minister Hedy d'Ancona afgelopen week enden end nog, maar ze heeft wel veel los faemaakt met haar voorstellen om de ouderenzorg ingrijpend te ver anderen. De minister van WVC wil iteidToiitiekefili de verzorgingstehuizen in hun :herfstcyciuswordt huidige vorm op termijn opheffen, nber besloten door De plannen zijn het gesprek van de dag en tehuizen in heel Nederland voeren deze week actie. Over één ding is iedereen het wel eens: er moet iets gebeuren in de ouderenzorg. Maar over de finan ciële kant van het kabinetsvoor stel zijn de mensen die in de oude renzorg werken niet te spreken: er is sprake van een bezuinigings operatie, en dat terwijl de vergrij zing toeneemt. Bovendien is on duidelijk wat het de ouderen zelf gaat kosten. >teie- Ouderen moeten zolang mogelijk h"J zelfstandig blijven wonen. Dat is het r streven van iedereen die betrokken is Don van Sambeek, directeur van het Samenwerkingsverband Bejaardentehuizen Noord-Bra bant: "Nieuwe bezuiniging snijdt niet meer in het vlees, maar op het bot." Taak gemeente Ook wethouder Anke van Blerck van Sociale Zaken en Gezondheidszorg voelt zich "gehandicapt" door het rijksbeleid. "Hoewel we als gemeen te niet de overheid zijn die iets te zeg gen heeft over ouderenzorg, worden we wel als eerste geconfronteerd met vragen uit de bevolking. De plannen komen over als een bezuinigings maatregel die eigenlijk niet kan, om dat er steeds meer mensen steeds ouder worden. Ook al ben je zo effi ciënt mogelijk, voor mij staat als een paal boven water dat er extra geld no dig is." De toekomst mag dan nog onduide lijk zijn, Van Blerck ziet op zijn minst een aanvullende taak weggelegd voor de gemeente. "We hebben deze ontwikkeling aan zien komen en pro beren een coördinerende rol te spe len. Maar dat moet wel in overleg met alle instellingen en provincie en rijk, want die hebben de financiën in han den." Zo maakt de gemeente een 'masterplan zorg', dat eind dit jaar klaar moet zijn. Daarbij is de zorg voor ouderen een belangrijk onder deel, mede door het op termijn ver dwijnen van de verzorgingstehuizen in hun huidige vorm. Van Blerck wil daarnaast per buurt voorzieningen "op maat" scheppen: "Uit één plan volgt niet een blauwdruk voor de hele stad." Een voorbeeld functie is weggelegd voor Huize Pa dua, dat een woonzorgcentrum wordt met voorzieningen voor ouderen in de wijk. In de vergrijzende wijken 't Zand en Wandelbos is onlangs een enquete gehouden naar de huidige situatie en de wensen van 55-plus- sers. "Dat heeft een schat aan infor matie opgeleverd", vertelt de wethou der. "Woningbouwverenigingen, Publieke Werken en de Welzijns dienst gaan nu samen bezien hoe woningen en woonomgeving verbe terd kunnen worden. Dat ligt heel breed: van voorzieningen thuis tot een rol voor het verzorgingstehuis en de sociaal-culturele accommodaties in de buurt." Door de toenemende vergrijzing zul len volgens Van Blerck ook de maal- tijdvoorzieningen en het sociaal alar meringssysteem uitgebreid moeten worden. In andere behoeften zal een groeiende groep ouderen zelf kun nen voorzien door hun hogere pen sioen, aldus de wethouder. "Maar er blijft een groep die aangewezen is op de gemeenschap. Je moet een beeld krijgen van wat hun behoefte is en die toegesneden op de persoon vers trekken. En daarop kun je niet bezui nigen als beschaafde samenleving." gisch boek lilie Hoofs [i het Textielmuseum i boek van Jan Hoofs getiteld: 'Hoofs hoe- mderzoek van enkele i geslaagd de familie lit te zoeken. Achter- ischreven: Nederland het dagelijkse leven O, de stad Tilburg, de Koning Willem II en ilieken. Het tweede en ereserveerd voor de ie familie Hoofs van iaar heeft de familie gewoond en gewerkt, i de textiel. Daarom ie een goede gedachte lit te reiken aan Fred r van het Nederlands aan de Goirkestraat ndiging vindt zondag uur. Het boek is na 3 (handel Gianotten te mg 15.00 uur. zondag 10 oktober zal ptreden in Oisterwijk in de Lavendel (wijk I \anvang van de voor- :ide dagen om 15.00 Lr g-fu in Chinese elfverdediging naf oktober wekelijks op 'olgen in de gymzaal aan t 88, Tilburg. Kinderen an 16.30-17.30u. en vol kan 17.45-18.45u. Deze ;even door dhr. L. Chen e zich al vanaf zijn jeugd tighoudt. I in moderne spelling: inlijk "Wushu-Gongfu", tekent letterlijk vaardig- i, vakmanschap of mees- genlijke woord voor Chi- st is: "Wushu". In China dus het woord "Wushu”, zich ook in Tilburg scho- u" (met het doel een goe- krijgen). De methode be lleen het aanleren van :hnieken, tot de doelstel- k: het verbeteren van je tgenenje alertheid, je li- lenigheid en het bevor- idheid. Wushu blijkt zeer :ugd, mede omdat het de an vergroten. Voor vol- leze voordelen natuurlijk nformatie en een folder 66-2004. n wijsbegeerte Vijsbegeerte van de Ka- teit Brabant organiseen n over actuele filosofi- i. De lezingen zijn be- breed publiek; speciale ook niet vereist. cht vindt plaats op don- a.s. en wordt verzorgd rp. Hij is als universitair ale filosofie verbonJ~ zal spreken over "Na_, Donderdag 4 november :zing op het programma raten, universitair docent an de KUB, zal dan een i, getiteld "Politieke filo- z-.Deh;^-:; december besloten g™ leven, die een lezing zal el "Politieke pretenties", s gedurende het herfstse- ent verbonden aan de Fa- geertevandeKUB. en gehouden in de Tuin der Jaargetijden, Noord- 8- positief leven de jaarcursus Autosofie. meren ongekende moge- :en. Het grootste gedeelte (e krachten blijft echter n verborgen in ons onbe- versele wetten en prakti- ijn echter wel degelijk te .utosofie wil door middel kennis en veel praktis-1- n de kans geven om tc„ unt veranderen en hoe je mogelijk kunt ontplooi- aiiteit zijn het gevolg van bij de ouderenzorg én het uitgangs- ^ndkdem^lk^vin- PUnt V3n het kabinet' Veerti9 procent filijk OUde gewoonte pa- in-TAn moat i en nieuwe gebieden in xi wil laten komen. ^wijsheid. De cursus weken op een zaterdag le het schooljaar. Voor in- 3-423997. I Seniorenwijzer 1 Wordt eenmaal in de twee we- I ken opgenomen in de Tilburgse 1 Koerier. I Redactie: Ria van der Aalst-Dierks I Diny van Bladel-Verbunt Theo Dekker I MarcGeerts Jan van Groos (voorzitter) I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) fl Ad de Vet kladdin Adres redactie: tot wat eerder gemeld Seniorenwijzer, idin in Moergestel uit- Schijfstraat 107

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1993 | | pagina 11