6® WIJZE s University of the Third Age bij Terra Nova "Maatschappij moet zorgen voor hippe Vutter èn hoogbejaarde" Voorzitter Kees Bastiaanssen van nieuwe Seniorenraad: =1 POST COLOFON SCRIPTUM 15& 4. 1 )NEN service 113, Tilburg -430579 ri i 'i i i i i i i i i lïZS Open dog Samen Verder Medicijnen en ouderen Cursussen in Loven-Besterd Bridge voor ouderen Levensloopcursus 50+ vrouwen Cabaret Zand, Zeep, Soda Modeshow in De Garsthof Bezorgdienst van boeken aan huis Zeg Roodkapje waar ging je henen...? Donderdag 16 september 1993 pagina 11 >r 1993 paginal, I TILBURGSE KOERIER Brandkasten en kluizen prijs v.d. stad. en vrieskasten Drop Oud burg; tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden de Tilburgse Koerier, postbus 368805. mpany Het ziet er niet goed uit voor de ouderen in de toekomst: je moet veel geld hebben om onbezorgd oud te kunnen worden. Het ziet er ook niet goed uit voor de studen ten: zij moeten van goede huize komen om nog onbezorgd te kun nen studeren. Het ziet er evenmin goed uit voor werkenden die slachtoffer worden van ziekte, ongeval of werkloosheid: zij zul len nog minimaler behandeld gaan worden. Zou dat nou een manier zijn om solidariteit tussen de generaties te verkrijgen? Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee we ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Adres redactie: Seniorenwijzer, HET WOORD IS AAN... •Inbraakpreventie Mechanische beveiligingen Levering en montage Redactie: Ria van der Aalst-Dierks Diny van Bladel-Verbunt Theo Dekker Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Ad de Vet |L\ A I» wkeerUcmenLootvop-Z»! vond koopavond jmorgen gesloten C E N T R uV Tel. 013/363368 110.00-16.00 u. W- U3A is een internationale beweging die circa 25 jaar geleden in Engeland is ontstaan. De cursussen en studiegroepen wor den voor kleine groepen overdag ge houden, zo mogelijk onder begelei ding van een oudere deskundige. Voor Terra Nova is U3A een uitbrei ding van het pakket voor ouderen. Bij de al bestaande Studiekringen van senioren kunnen de deelnemers zelf hun onderwerpen bepalen, ter wijl de 'lesstof' bij de andere cursus sen van U3A vaststaat. Voordeel van beide is dat je actief blijft en de mo gelijkheid hebt nieuwe sociale con tacten met gelijkgestemde geesten op te doen. De komende maanden wordt begon nen met filosofie (actuele ethische vraagstukken), kunstgeschiedenis Volksuniversiteit Terra Nova start in oktober met een nieuw cursus programma voor 50-plussers, de University of the Third Age (afge kort: U3A). De achterliggende ge dachte is dat mensen na jeugd en werk en gezinsleven in derde le vensfase meer tijd en gelegenheid hebben zich samen met anderen in allerlei zaken te verdiepen. De naam 'universiteit' moet daarbij niet letterlijk worden genomen, maar in de middeleeuwse beteke nis: een gemeenschap van men sen die met elkaar kennis en waar heid als doel op zich nastreven. Meer informatie over U3A is te krijgen bij Terra Nova, Nieuwlandstraat 44- 46,5038 SP Tilburg; tel. 013-426269. aanssen niet teveel. "Ik ben een voor stander van verschillende stemmen. Bovendien kan ik me voorstellen dat sommige onderwerpen in werkgroe pen besproken worden, met daarin de deskundigen op een bepaald ge bied. Maar een uiteindelijk advies moet door de hele groep gedragen worden. Ach, ik ben het gewend om met meerdere mensen te werken." Hij vindt het belangrijk dat de raad straks met eensluidende adviezen komt. "Ik ben een man van de con census. Stemmen over een advies is eigenlijk al verkeerd, dat is toch een kwestie van onmacht", aldus de voor zitter. selijke CDA-bestuur, maar dat zal hem niet in de weg staan bij zijn werk zaamheden voor de Seniorenraad, stelt hij. "Bij het CDA ben ik vooral be langrijk voor de achtergrondinforma tie. Ik ben heel voorzichtig met het dragen van meerdere petten tegelijk. Door het CDA en door mij is duidelijk gesteld dat we niets metelkaarte ma ken hebben waar het de Senioren raad betreft. Toch betekent het voor mij dat ik iedere keer weer een keus moet maken, maar daar zie ik niet te genop." Bastiaanssen denkt dat de nieuwe Seniorenraad vooral veel kan berei ken op het gebied van wonen en zorg, maar geeft meteen toe dat de gebieden educatie en recreatie vrij onduidelijk voor hem zijn. "Wat cul tuur betreft: ik zie vrij veel ouderen die zich daar mee bezighouden, maar misschien is dat slechts een bepaal de groep." Hij zegt nog te weinig de tails te kennen van de behoeften van ouderen in Tilburg. "Ja, ik denk dat er te weinig psycho-geriatrische bed den zijn. Verder ziet het er vrij goed uit, maar misschien is dat wel heel naïef gedacht." Directeursstoel Sinds 1970 bekleedt Bastiaanssen de directeursstoel van een zieken huis. Eerst in Geldrop en sinds 1980 in Tilburg. Daarnaast was hij tien jaar actief als voorzitter van de Provincia le Ziekenhuisraad, iets waar hij vorig jaar mee gestopt is. In die laatste hoe danigheid heeft hij ervaren dat het noodzakelijk is dat verpleeg- en zie kenhuizen goed moeten samenwer ken. Maar buiten de verzorging om is het voor hem ook van belang dat het woonklimaat van ouderen in orde is. "Het gaat dus niet alleen om de mu ren van een verzorgingstehuis, maar ook om de bereikbaarheid en de aan wezigheid van voorzieningen zoals openbaar vervoer en winkels bijvoor beeld." Van de vorige Seniorenraad heeft Bastiaanssen geen beeld. "Ik heb be wust met niemand over die vorige pe riode gesproken. Nu onze benoe ming officieel is, wil ik alsnog praten met de voorzitter van de vorige Raad." De nieuwe voorzitter ver wacht in ieder geval dat B en W en de gemeenteraad zijn club serieus neemt en hoopt met goede adviezen te komen voor de Tilburgse politici. Het aantal van tien leden vindt Basti- UTEL- EN PECIALIST .BURG leutel- sten Gilde. ig Slotencertificaat. ruim tien gulden per les, die van de studiekringen op vijf gulden; Pas 65- houd(st)ers krijgen tien procent kor ting. Zo zit hij in de provinciale CDA-pro- jectgroep Volksgezondheid/Oude- renbeleid, die het wonen voor oude ren bestudeert. "Er is geen strakke scheidslijn meer tussen wonen en zorg. We moeten proberen mensen zolang mogelijk thuis te laten wonen. Veel ouderen hebben namelijk maar marginaal zorg nodig, die zoveel mo gelijk op maat moet zijn. Die invals hoek spreekt mij aan en ik heb er ook verstand van." Die laatste opmerking relativeert hij met een lach. "Er zijn tegenwoordig meerdere groepen ouderen. Je hebt de hippe Vutter en de hoogbejaarde. De maat schappij moet voor al die ouderen zorgdragen. Ik heb een zwak voor de oudere die zorg nodig heeft, maar je moet je ook al bezig houden met de jongere ouderen. Misschien heeft dat wel de doorslag gegeven voor mijn sollicitatie." Deskundige F De nieuwe voorzitter heet dus Kees Bastiaanssen. Hij licht toe waarom hij reageerde op de sollicitatie-adver- I tentie. "Dit werk heeft mijn belang- ptelling. Ik werk momenteel nog full- time in het ziekenhuis, maar we hebben geregeld dat ik tijd krijg voor jIe Seniorenraad. Over iets meer dan wvee jaar ga ik hier weg en ik wilde yast zorgen voor iets nieuws." Bastiaanssen ziet zichzelf als des kundige op het gebied van de ge zondheidszorg. Vooral de combinatie Wonen-zorg gaat hem aan het hart. Naast Bastiaanssen bestaat de Seni orenraad uit negen andere leden. De heren J. de Koster en H. Veltmeijer Vertegenwoordigen respectievelijk net OTO en de KBO. De zeven ande- fen zitten op persoonlijke titel in de laad. Dat zijn de dames H. Fielmich- VVolf, C. Marchand-Van Riel, C. Ko- hings-Van Os, J. van Puijenbroek en M. Voogt en de heren M. Schleiffert pn C. Cornelissen. De raad is aange leid voor een periode van vier jaar. (Gotische kathedralen), literatuur (vier cursussen), muziek beluisteren (vijf cursussen, waaronder Handel en Bach, opera), muziekbeoefening (blokfluit), computer, kennismaken met Indonesië en creatief tekenen. Het aantal lessen varieert van vier tot 25; de kosten liggen gemiddeld op In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 100015000 AJ Tilburg, onder ver melding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. Twee zaken hebben mij getroffen in het artikel van 2 september over de vrijetijdsbeurs. In de eerste plaats viel mij op dat bij de deelnemende or ganisaties de ouderenbonden ontbraken. Toch vreemd bij een manifes tatie die gepresenteerd wordt in het kader van het Jaar van de Ouderen! Waarschijnlijk ligt dat niet aan de organisatie van de beurs, maar aan de bonden zelf. Zij zullen er wel weer het nut niet van inzien. Jammer, alweer een gemiste kans! In de tweede plaats trof mij de uitspraak van de heer Noordzij dat de Til burgse ouderen best wat geld kunnen missen voor bepaalde bezigheden. Hij zei daarbij dat de Tilburgse ouderen tegenwoordig niet minder inko men hebben dan de rest van Nederland. Misschien bedoelt hij daarmee dat die rest dan minder rijk is geworden, want in Tilburg zijn nog erg veel mensen die moeten leven van hun AOW en dat is beslist geen vetpot. G.v.L. p/a Lange I Schijfstraat 107, 5038 TT Til- I burg; tel. 350505. naar het redactie-adres of naar I de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg, tel voor uw oude n nieuwe. I 1 jaar garantie 1 jaar garantie Belangen In de Seniorenraad zitten twee bondsleden. Bastiaanssen zegt wei nig ervaring te hebben met het werk van de bonden. "Ik ken de inhoudelij ke problematiek van de bonden niet, weet niet welke belangen ze precies behartigen. Maar in het ziekenhuis heb ik al meer gewerkt met mensen die specifieke belangen vertegen woordigen, dus dat is niet nieuw." De voorzitter is zelf lid van het plaat- In het kader van het Jaar van de Ouderen organiseert de Landelijke Vereniging Groepswonen van Ouderen (LVGO) onder het motto 'Kijk ons!' een nationale Open- Deur-Dag. Woongroepen voor ouderen is een nieuwe woonvorm en nog weinig bekend, maar wel interessant als alternatief voor verzorgingstehuizen. Ook woonge meenschap Samen Verder zet op zaterdag 18 september tijdens de open dag de deur wijd open van 14.00 tot 16.00 uur. Belangstellenden kunnen dan het hele complex zien, inclusief de schitterende tuin en vragen stellen aan bewo ners over deze woonvorm en de Samen Verder-filosofie. Woongemeenschap Samen Verder is te vinden op het adres Trouwlaan 43a. Over vragen als bijwerkingen, het bewaren van druppels en andere medicijnen en omgaan met zetpillen zal mw. Klein-Kranenberg van apotheek Quirijnstok uitleg geven tijdens een informatiemiddag op maandag 20 september om 14.00 uur in Trefpunt De Ypelaer. Zij zal ook iets ver tellen over incontinentiemateriaal. In de pauze krijgt u een (gratis) kopje koffie/thee aangeboden. Na de pauze is er volop gelegenheid om uw persoonlijke vragen te stellen. Adres: Corellistraat 10. In buurtcentrum Loven-Besterd vangen de cursussen bin nenkort weer aan, waarvan sommige speciaal voor oude ren, zoals aerobic 50-plussers, rugklachtengym, Engels, Frans, tekenen en schilderen, pergomano, knuffelbees ten maken en bloemschikken. Informatie en/of aanmel den: buurtcentrum Loven-Besterd, Koestraat 164; tel. 423199. Bridge is een leuk kaartspel en biedt de mogelijkheid so ciale contacten te leggen. Voor ouderen komt daar bij, dat het een plezierige manier is om de geest fit te houden. Om ervan te overtuigen dat bridge niet zo moeilijk is als u denkt, start in wijkcentrum 't Sant (Beneluxlaan 74) een bridgecursus, die speciaal gericht is op ouderen. In een serie van elf lessen van 2 1/2 uur leert u in een gezellige sfeer en met individuele begeleiding spelenderwijs de re gels. Een groep van maximaal 16 deelnemers kan op dinsdag 5 oktober van 14.00-16.30 uur beginnen met de cursus. De kosten bedragen ƒ10,- per middag. Opgeven bij wijkcentrum 't Sant, Ineke Depmann, tel. 671926. Sarah, werkgroep 50+ vrouwen Tilburg, organiseert deze cursus voor alle vrouwen boven de 50, die nog uitkijken naar de toekomst, plannen willen maken en die gebruik willen maken van eikaars levenservaring. Thema's die aan bod komen zijn o.a. de derde levensfase, omgaan met alleen zijn, opkomen voor jezelf, vriendschappen, emancipatie, gezondheid en plannen voor de toekomst. De cursus start op dinsdag 28 september om 9.30 uur. Duur: 12 wekelijkse bijeenkomsten van 2 uur. Plaats: Nieuwlandstraat 43 Tilburg. Aantal deelneemsters: maxi maal 12. Kosten: ƒ25,-. Informatie: R. Voogt (tel. 436845) of J. v.d. Wolf (tel.551495). De activiteitencommissie ouderen Groeseind-Hoefstraat organiseert ter gelegenheid van de opening van het nieuwe seizoen een leuke ontspanningsmiddag met de cabaretgroep Zand, Zeep, Soda. Deze brengt een geva rieerd programma met liedjes, sketches en leuke muziek. Die middag vindt plaats op dinsdag 21 september in De Baselaer, Hoefstraat 175. Aanvang 14.00 uur; entree ƒ2,50 (eerste kopje koffie is gratis). In dienstencentrum De Garsthof aan het Columbusplein 15 is op woensdag 22 september zoals elk jaar, een super gezellige modeshow door modehuis Marto. Kopen is niet verplicht. De entree, het eerste kopje koffie en de loterij zijn gratis. Aanvang van de show is om 10.00 uur. Leest u graag en wilt u wel boeken lenen bij de bibliotheek, maar valt de gang er naartoe, of terug, u te zwaar? Dan kan de Bezorgdienst van boeken aan huis een oplossing voor u zijn. De Bezorgdienst is een speciale service van de Openba re Bibliotheek voor mensen die slecht ter been zijn, of aan huis gebonden door langdurige ziekte of handicap. Denkt u zelf in aanmerking te komen voor de Bezorgdienst van boeken aan huis? Belt u dan naar de Groepsgerichte Dienstverlening, telefoon 428089, en vraagt u naar Otto Janssen of Wilma Hurkens. Er wordt dan een afspraak ge maakt voor een bezoek bij u thuis. Een medewerker spreekt met u uw wensen door en laat alvast wat boeken zien. Daarna komt er eens per drie weken een vrijwilliger bij u langs met een pakket boeken. Daaruit kiest u wat u wilt. Het kost ƒ22,50 per jaar en voor de boeken verder niets. U kunt kiezen uit de volgende materialen: boeken (romans, hobbyhoeken, informatieve boeken, boeken in moderne talen), romans met GROTE LETTERS, stripver halen, en in beperkte mate uit tijdschriften, muziekcas- settes, informatieve cassettes en dia-series, en video banden op VHS-systeem. Onder deze titel start op 29 september een schrijfgroep voor 50+ vrouwen. Door middel van speelse en meer se rieuze schrijfopdrachten ga je op zoek naar jouw dromen, idealen en verwachtingen van het leven. Wat is er werke lijkheid geworden? Wie of wat weerhoudt je ervan idealen te verwezenlijken? Hoe kun je in de toekomst je eigen weg gaan, gebruik makend van de inzichten en ervaringen die je ondertussen rijker bent geworden? Organisatie: Werkgroep Schrijfgroepen voor Vrouwen i.s.m. Sarah, Werkgroep 50+ Vrouwen. Tijd: tien woens dagmiddagen van 14.00-16.00 uur. De groep komt weke lijks bij elkaar in het Vrouwencentrum, Nieuwlandstraat 43. Informatie/opgave: tel. 013-421896. Schrijfervaring is niet nodig! Kees Bastiaanssen: "Belangrijk dat Seniorenraad met eensluidende adviezen komt." Foto: Geert van Loon ——■7— De gemeente Tilburg beschikt Mr. King s \j| over een frjsse Seniorenraad. Gi- -?teren js de nieuwe raad Offjcjeel geïnstalleerd en dus kunnen de tien leden vanaf vandaag ge- vraagd en ongevraagd advies uit- Jl brengen aan burgemeester en wethouders èn, wat de vorige Se lf niorenraad niet kon, aan de ge meenteraad. De nieuwe voorzitter heet Kees Bastiaanssen (57). In het dagelijks leven is hij directeur ^an het Maria-ziekenhuis, maar vanaf nu is hij wekelijks ook zo'n Anderhalve dag actief voor de Se niorenraad. ■EOENBLÏïj]

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1993 | | pagina 11