WIJZE i L, 12 september in stadssporthal Veranderen van ziekenfonds niet verstandig Nieuwe bezigheden ontdekken op Tijdbestedingsbeurs W5 ,90 I Nieuwe bezigheden ontdekken op Tijdbestedingsbeurs itof imper POST COLOFON n i en SCRIPTUM Open dag Steunpunt Theresia Veilig op leeftijd Open dag wijkcentrum De Ypelaer Opening SOON-seizoen Zelfverdediging voor 50+ vrouwen Tekenen in 't Sant Spreekuur voor blinde en slechtziende ouderen Koersbal in Tilburg-Noord Weer bij met de bibliotheek! ri i i i i i i i i Lange TT Til- I Donderdag 2 september 1993 pagina 11 £93 paginalQ tilburgse KOERIER Foto: Geert van Loon Nicolette van Emmerik en Barth Noordzij Drop Oud Karei Luiijf (eindredacteur) Seniorenwijzer, p/a burg; tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden erkartikeler rplein 72 /hoef. LITE IT verbaar) d naar 5,- Doelgroep De organisatoren van de beurs denken badstof of ;urd streeoje. :/mint - wit/geel Ind koopavond prgen gesloten Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee we ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Redactie: Ria van der AalstDierks Diny van BladelVerbunt Theo Dekker Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) HET WOORD IS AAN... tiet aan sport. Ik moet er ook niet aan denken dat ik stop als ik 55 ben." nen isbv aUceriond >543322 »n uit de 320 cm. chtblad 4e^67?- laF*- |T\ vMwWHM Bij de Haagse versie van de BBA, de HTM, is het ze onlangs in de bol geslagen. Scholieren die voortaan in bussen en trams geen vandalisme meer zouden plegen, zoals het bekladden of kapot snijden van stoelen, kon den een beloning tegemoet zien van de openbaar vervoersonder neming. Vroeger was het spreekwoord 'Wie goed doet, goed ontmoet'. Tegenwoordig kunnen ouderen de les leren dat er blijkbaar ook andere wegen zijn, om bijvoor beeld een rechtvaardig hogere AOW te krijgen. Door de veranderingen in de ziekte kostenverzekeringen (Plan Simons) kunnen ziekenfondsverzekerden met ingang van 1 januari 1994 van maat schappij veranderen, als ze dat willen. Een Tilburger kan zich dan dus bij voorbeeld in Groningen verzekeren. Maar dat is niet verstandig, zegt de Consumentenbond. plicht verzekerd. Wie particulier verze kerd was, maar door pensionering onder de ziekenfondsgrens zakt, moet zich par ticulier blijven verzekeren. Wie 65 wordt, heeft dan recht op de Standaardpakket polis 127,52 per maand). Maar de Con sumentenbond gaat actie ondernemen tegen verzekeraars die hun klanten na I Joop Janmaat Karei Luiijf (ain‘ l Ad de Vet I Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a I Schijfstraat 107, 5038 j burg; tel. 350505. Ka^.j nal, apyaataa.a „a, aa, I naar het redactie-adres of naar I 1 de Tilburgse Koerier, postbus 1 I 10001, 5000 JA Tilburg, tel. I ^368805. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001 5000 AJ Tilburg, onder ver melding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. wezen op zorg." En gezonde ouderen zitten niet altijd thuis, die gaan dingen doen. Noordzij: "Niet alle ouderen willen kaarten of bil jarten. Bovendien zijn er meer instellin gen dan alleen de ouderenclubs. Ou deren kunnen ook bij verenigingen terecht. We hebben eigenlijk twee doe len met de beurs. Het eerste is laten zien dat er meer mogelijkheden zijn voor ouderen dan de bekende, het tweede is duidelijk maken dat er veel verenigingen zijn die zich op ouderen èn jongeren richten." De beurs is gratis voor zowel de ver enigingen en instellingen die een stand hebben, als voor de bezoekers. dat veel instellingen de ouderen als een steeds belangrijkere doelgroep be schouwen. Noordzij: "Dat kun je aflei den uit het aantal verenigingen dat op de beurs staat." Van Emmerik: "Ik denk dat ouderen zich eerder aansluiten bij clubs dan jongeren, omdat ze het leu ker vinden en het meer gewend zijn." Ook hoeft het volgens haar niet duur te zijn om iets te ondernemen. "Een mid dag koersbal bij de Garsthof kost maar één gulden." Bovendien, stellen de twee, hebben ouderen langzamerhand meer geld te besteden. Noordzij: "Een paar jaar terug lag het gemiddelde in komen van de Tilburgse oudere lager dan dat van de leeftijdgenoot in andere steden, maar dat verschil is vrijwel weggewerkt." Van Emmerik denkt dat het sporten door ouderen die leeftijdscategorie ook anderszins in beweging heeft ge bracht. Steeds meer ouderen die vroe ger thuis bleven zitten, trekken er nu op uit. Noordzij: "Vroeger was het sporten voor ouderen heel beperkt, nu is het heel breed. Ouderen blijven het ook doen. Ik zie het zelf bij de club waar ik hockey: steeds meer ouderen doen ac- hun 65e verjaardag verplichten die (dure) polis te nemen. "Ouderendiscriminatie", aldus de bond. Wie alles na wil lezen over ziekenfondsen en dure of goedkopere particuliere ziek tekostenverzekeringen, kan dat doen in het septembernummer van de Consu mentengids. Zondag 12 september staat de Tilburgse stadssporthal in het te ken van een informatiebeurs over vrijetijdsbesteding en hobby's. Organisator van deze tijdbeste dingsbeurs is werkgroep Jaar van de Ouderen van het gecoörd ineerd ouderenwerk Tilburg (SBT). Nicolette van Emmerik en Barth Noordzij, twee medewer kers van de werkgroep, zien de beurs als één van de extra initia tieven die plaatsvinden in het ka der van het jaar van de ouderen. Door concurrentie zouden er verschillen moeten ontstaan tussen de fondsen. Maar, schrijft de bond in het september nummer van de Consumentengids, de nominale premies van de ziekenfondsen verschillen nauwelijks en de dekking van de verplichte verzekring blijft overal gelijk. De verschillen zitten in de service en de aanvullende verzekering. Die laatste kunnen op sommige punten gunstig blij ken, maar op andere punten helemaal niet. Bovendien zijn de fondsen niet ver plicht mensen toe te laten tot hun aanvul lende verzekering, waarschuwt de Con sumentenbond. Ook moet je als verzekerde nagaan of het beoogde zie kenfonds een contract heeft met de zorg verlener (arts, ziekenhuis, etc.) in je eigen regio; dat hoeft tussen Tilburg en Gronin gen niet per se het geval te zijn, en dat kan tot een koude douche leiden in de vorm van rekeningen die je zelf moet betalen. Wie toch wil veranderen, moet eerst na gaan welke opzegtermijn het oude fonds heeft (meestal twee of drie maanden). Naar een nieuw fonds gaan, kan slechts om de twee jaar. De datum vinden waarop dat mag, is uit te rekenen door veelvouden van twee jaar op te tellen bij de oorspronkelijke inschrij vingsdatum. 65-Plussers die voor hun pensionering in het ziekenfonds zaten, blijven daar ver- Divers Volgens Noordzij vormen de ouderen een zeer gemêleerde groep. "Dat maakt het moeilijker om een goed aan bod te doen. Dat moet divers zijn. Je moet heel goed luisteren naar de vraag van ouderen." Van Emmerik: "De eigen inbreng van ouderen is belangrijk." Ter verduidelijking vertelt Noordzij een ver haal 'van voor mijn tijd'. "Toen stonden er rijen bij de Baselaar voor een mid dagje kaarten of biljarten, maar die tij den zijn voorbij. Ouderen willen meer dan dat alleen." De tijdsbestedingsbeurs opent 12 sep tember om 11 uur de deuren. Om half twaalf houdt wethouder van sociale za ken Anke van Blerck een openingstoe- spraakje. De beurs sluit om 17.00 uur de poorten. Locatie: stadssporthal (achter het Willem Il-stadion)Ouderen die zich muzikaal willen presenteren kunnen zich nog aanmelden bij Nico lette van Emmerik (442353) of Barth Noordzij (350505). Fietsend door de stad op een woensdagmiddag trol een groepje mensen bij buurthuis Monopole in de Langestraat mijn aandacht. Verrassend was het te constateren dat in het stadscentrum een groepje ouderen serieus bezig was met Jeu de boules. Er ligt een boules-baan, en -zo vertelde men mij- er komt er nog een bij, omdat de belangstelling groot is. Mooi dat dit kan in het centrum. Onder de deelnemers waren er die al jaren speelden, maar ook dames die de sport pas enkele weken beoefenden, nadat ze de ballen van hun kin deren cadeau hadden gekregen. Ik had zin om mee te doen, maar het pot je moest eerst afgewerkt worden tot de vereiste dertien punten, waarna de winnaars gefeliciteerd werden. Jeu de boules is niet alleen gezellig, maar ook gezonde beweging. Je gooit de drie ballen van elk 700 gram meerdere malen weg tijdens een spel, en die pondjes maken dan samen al gauw dertig kilo. Voor wie een minder goede rug heeft, bestaan er magneetjes waarmee je de ballen kunt optil len zonder te bukken. Ik zou zeggen: ga eens kijken bij een van de clubs in de stad of start met buurtgenoten zelf zo'n groepje. De spelregels zijn eenvoudig en de fijne kneepjes worden je al snel verteld. D.T. Samen met het wijkcentrum houdt Steunpunt Theresia op 5 september een open dag. Op deze dag wil het steunpunt laten zien wat het doet voor de wijkbewoners om hen te helpen, zolang mogelijk zelfstandig te blijven wonen. Er is die dag gelegenheid om in de huiskamer van het steun punt gezellig een kopje koffie te drinken en tevens mee te doen aan een memory spel (geheugentraining). Verder is er een barak-concours (soort biljarten), sjoelen, een bal spel en een kegelspel. Ook is er informatie over voorlich- tingsmiddagen, cursussen en activiteiten. Ook kunt u te recht met allerlei vragen over: huisvesting, woonomgeving, financiële regelingen, hulpverlening. De open dag is op zondag 5 september van 11.00 tot 15.00 uur. Adres: Nijverstraat 42. Wijkteam west van de SBT organiseert op dinsdag 7 sep tember een voorlichtingsmiddag over veiligheid in en om huis. 'Veilig op leeftijd' gaat over het voorkomen van aller lei kleine of grotere ongelukjes, waarbij ouderen extra ri sico lopen. De gratis bijeenkomst begint om 14.00 uur in wijkcentrum 't Kievitslaer, Reinevaartstraat 55. Indien no dig, kan voor vervoer gezorgd worden; tel. 683961 Op zondag 5 september is er van 13.00 tot 16.00 uur een open dag in wijkcentrum De Ypelaer aan de Corellistraat 10. Het sociaal-Het wijkcentrum in de Stokhasselt en vele organisaties/instellingen uit de wijk presenteren zich dan. Ook is er informatie over cursussen van het komend sei zoen. De middag wordt verder opgeluisterd door Harry's karaoke-show waaraan alle bezoekers deel kunnen ne men. De entree is gratis. De Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord (SOON) openen het seizoen met een optreden van The Gibama Hawaiians. Deze feestelijke middag is op woens dag 8 september in 't Wit Paardje, Lijnsheike 8. Aanvang 14.00 uur, zaal open vanaf 13.30 uur. Entree ƒ2,- inclusief een kopje koffie/thee. Op woensdag 22 september om 13.30 uur start de cursus zelfverdediging voorvrouwen boven de vijftig jaar. De cur sus bestaat uit twaalf lessen van twee uur en kost ƒ75,-. In deze cursus worden verschillende situaties behandeld, zoals tasjesroof, veiligheid in huis, wat te doen tegen op dringerige kennissen, technieken voor in uiterste nood. U hoeft niet sportief te zijn of een goede conditie te hebben om mee te kunnen doen. Op woensdagmiddag 15 september om half 2 is er een gratis en vrijblijvende informatiemiddag met een videofilm in het Vrouwencentrum, Nieuwlandstraat 43 te Tilburg. Opgave of informatie: Stichting Zelfverdediging voor Vrouwen en Meisjes, tel. 439412. In 't Trefpunt voor Ouderen van wijkcentrum 't Sant kunt u deze maand op dinsdag en donderdagmorgen van 10.00 tot 11.30 uur op verschillende manieren bezig zijn met te kentechnieken. Zoals het werken met krasfolie, olieverf op water, aquareleren en natuurlijk het gewone tekenwerk met potlood of houtskool. Alle materialen zijn aanwezig en u kunt zelfstandig werken of uitleg vragen. De kosten zijn zo laag mogelijk gehouden. We beginnen op dinsdag 7 september. Natuurlijk bent u ook welkom als u uw eigen handwerk mee wilt nemen, of alleen zin in koffie of thee heeft. De maatschappelijk werkster van de Stichting Theofaan uit Breda zal eenmalig spreekuur houden in Tilburg. Zij is van vele voorzieningen en mogelijkheden op de hoogte. U kunt met haar praten over belemmeringen door het slechter zien en oplossingen. U bent van harte welkom op woensdag 15 september van 14.00-16.00 uur in het Rode Kruisgebouw, Leonard van Veghelstraat 1 De werkgroep Ouderen van wijkcentrum De Schans, start in september met 'n nieuwe activiteit: koersbal vooroude ren. Koersbal lijkt enigszins op jeu de boules. Lichaams kracht of uithoudingsvermogen is er niet voor nodig. Het is vooral gericht op het oefenen van concentratie en het samengaan van beweging van handen en voeten. Op dinsdagmiddag 7 september wordt er in de sportzaal van De Schans een gratis introductie-middag georgani seerd. Iedereen van 55 jaar en ouder is van harte welkom. Informatie: Jan de Laure, wijkcentrum De Schans, De Schans 123; tel. 564456. De laatste tijd verandert er nogal wat op het gebied van de sociale zekerheid. Denk aan de WAO, ziektekostenver zekering, bijstand etc. Als u wilt weten of een bepaalde herziening voor u gevolgen heeft, kunt u dat navragen bij de betreffende (uitkerende) instantie. Als u op meerdere gebieden wilt weten hoe de regelgeving op dit moment is, kunt u bijv, informeren bij de VSV (Voorlichtingscentrum Sociale Verzekering) te Amsterdam. Het adres is te vin den in de Openbare Bibliotheek Tilburg. In de Openbare Bibliotheek zijn verder folders en kopieën van kranteknipsels aanwezig met recente informatie over sociale zekerheid of bepaalde regelingen. De krante- en tijdschriftartikelen en ook veel folders (van de VSV, bijv.) zitten in dokumentatiemappen. Deze zijn alleen aanwezig in biliotheken 't Sant, Lyndackeren het Koningsplein. Do kumentatiemappen worden niet uitgeleend, maar u kunt ze wel inkijken en er eventueel iets uit kopiëren. De map pen hangen in speciale kasten. U kunt er bij de inlichtin genbalies of het Informatiecentrum (bibliotheek Konings plein) om vragen. Er zijn mappen met titels als "WAO", of "Inkomens; ouderen". U kunt ook zelf in de catalogis zoe ken op onderwerp, bijv. AOW, of Sociale zekerheid. Be halve dokumentatiemappen vindt u dan titels van boeken en andere materialen over het gezochte onderwerp. Dus, kunt u de discussie niet meer volgen? U bent zo weer bij na een bezoek aan de bibliotheek. Noordzij hoopt echter dat de beurs, evenals andere extra activiteiten in dit jaar, niet eenmalig is, maar eens in de zoveel jaar een plaatsje krijgt in Tilburg. De bedoeling van de beurs is volgens hem: "Laten zien dat er voor ouderen van alles te doen is." Dat betekent ove rigens niet dat de beurs alleen voor ou deren bestemd is: ook mensen jonger dan 55 zijn van harte welkom op 12 I september. Gemeentegids Noordzij en Van Emmerik zien de beurs als het begin van het nieuwe seizoen. Veel verenigingen en instellingen ope nen rond deze tijd de deuren weer. Ruim tachtig van die organisaties heb ben een stand op de beurs. De twee SBT'ers kwamen aan veel adressen I via de gemeentegids. "Met behulp van die gids hebben we de verenigingen nagelopen en gekeken wat leuk is voor |ouderen", vertellen ze, "Hartstikke han- 4 dig, die gids." Beiden beamen dat ze A bewust niet gekozen hebben voor zorg instellingen. Van Emmerik: "Het beeld dat ouderen veel zorg nodig hebben, 'bestaat nog steeds, maar gaat in veel [gevallen niet op." Haar collega maakt dit duidelijk met een cijfer: "Minder dan tien procent van de ouderen is aange- Goochelaar De stadssporthal is 12 september inge deeld in zes hoeken: sporthoek, die renhoek, oude ambachtenhoek, edu catieve hoek, klus- en Gildehoek en een foto-, film- en videohoek. Bij die laatste hoek is ook een zaaltje aanwe zig waar video's van diverse instellin gen gepresenteerd worden. Noordzij: "Verder zijn er presentaties in de spor thoek en op het podium." Dat vormt het middelpunt van de zaal, met daarvoor een terrasje waar de bezoekers even rustig kunnen zitten om een drankje te nuttigen. Verder vinden er activiteiten plaats in de zaal. Zo loopt er bijvoor beeld een goochelaar rond die de be zoekers verrast met leuke trucjes. In de zes hoeken tonen zeer gevarieer de instellingen hun aanbod. Zo zijn er stands van: een dansstudio, de vereni ging van amateurfotografen, diverse vogelverenigingen, Bureau Onder steuning Tilburgse Sport, Amnesty In ternational, het wijnmuseum, de Open bare Bibliotheek, de blindenbibliotheek, 't Gilde, Terra Nova, Bewust Ouder Worden, de sporten bowls en koersbal, de Welzijnsdienst en de Muziekschool. Die laatste instel ling verzorgt ook een presentatie. Een aantal van de aanwezige kramen is door ouderen ingericht. De bezoekers kunnen niets kopen op de beurs, maar wel is er de mogelijkheid tot inschrijving bij verenigingen of instellingen. de Tilburgse Koerier, postbus 368805.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1993 | | pagina 11