8© WIJZE EN In groep zelf geest, hart en lichaam activeren Test rijvaardigheid 50-plussers 'Een nieuwe manier omjong te blijven' II! POST SCRIPTUM COLOFON III Nooit te oud om te leren Open dag Seniorenacademie Fietstocht met picknick Nederlands voor 50+ vrouwen Koersbal in De Garsthof Vakantie zonder zorgen 1 I I I I I I I I I I p/a Lange 5038 TT Til- I burg; tel. 350505. j r i i Donderdag 19 augustus 1993 - pagina 11 ar of stof LLEN k Diny van Bladel-Verbunt Kopij kan opgestuurd worden de Tilburgse Koerier, postbus Een vrijwilliger 368805. ‘I"3 paginalQ pE T|LBURGSE KOERIER Piet van Dijck: "Deelnemers staan veel meer open voor andere meningen." Foto: Geert van Loon ten bij dienstencentrum De Garsthof en worden gehouden tussen 9.00 en 12.00 en tussen 13.00 en 17.00 uur. Een opgavestrookje kunt u aanvragen bij De Garsthof, Columbusplein 15, 5021 SG Tilburg, tel. 442353. Informa tie: werkgroep Ouderen en Verkeer, dhr. A. Schellekens (tel. 423043) of dhr. H. Verhoeven (331904). Aanmelden kan tot 1 oktober. JBELEN DINGEN JEN :N Honderd automobilsten kunnen mee doen aan de gratis test, die op 22 en 29 oktober gehouden wordt. De ritten star- HET WOORD IS AAN... Veel 50-plussers hebben al tiental len jaren een rijbewijs. Nu is het zo dat vooral de jonge automobilisten verhoudingsgewijs de meeste onge lukken maken, maar ook ouderen gaan nog wel eens in de fout. Ze heb ben routine gekregen bij het autorij den en daardoor zijn er vaak -onge merkt- fouten in hun rijgedrag geslopen. Bij de test is het mogelijk het gehoor en het functioneren van de ogen te laten controleren. Ook is er voorlichting over de nieuwe verkeersregels. Een paar jaar geleden bracht het kabinet een beleidsnota uit: 'Ou deren in Tel'. Daarin stonden al lerlei beleidsvoornemens, zoals het vergroten van de zelfred zaamheid van ouderen. Nu heeft de regering plotseling extra geld nodig en dus zullen op de Derde Dinsdag in september weer ingrij pende bezuinigingen op de be jaardenzorg’ bekend gemaakt worden. Minister d'Ancona heeft waar schijnlijk gedacht dat ze het in het Jaar van de Ouderen ook het bes te van de ouderen kon halen. Ze zei er wel bij dat ze het jammer vond en dat was alles! Drop Oud Daarbij komt dat er inmiddels heel wat nieuwe verkeersregels zijn, veel we gen en kruispunten ingewikkelder zijn geworden en er tegenwoordig veel agressiever gereden wordt. Vriendschappen De wekelijkse bijeenkomsten hebben ook geleid tot het ontstaan van vriend schappen. De groepsleider: "Mensen gaan elkaar thuis opzoeken. Het is mij allemaal erg meegevallen. Het voldoet aan wat wij voor ogen hadden." Hij denkt dat dat te maken heeft met de doelstellingen: die spreken de mensen aan. "Ze krijgen de gelegenheid om zich geestelijk te verrijken op de bijeen komsten. Bovendien halen we kennis die verloren is gegaan weer op", stelt Van Dijck. Om die redenen is het verstandig het ei gen rijgedrag eens te laten testen. Tilburgse 50-plus automobilisten met een eigen auto kunnen in oktober zo'n rijvaardigheidstest afleggen. Ervaren instructeurs gaan dan na een gesprek je in een ontspannen sfeer een halfuur tje met de oudere automobilist de weg op. Na de rit kan hij indien nodig wat handi ge tips geven. De test heeft geen ge volgen voor het behoud van het rijbe wijs. mers zich ook bezig met zaken die de hersens moeten stimuleren. Van Dijck ziet het liefst dat de groep over actuele onderwerpen praat. "Mensen kunnen zelf gespreksideeën aandragen, waar we dan over praten. Zo leren ze naar el kaar luisteren, wat in het begin een groot probleem was. Nu staan ze veel meer open voor andere meningen." De deelnemers gaan niet alleen een middag naar de bijeenkomst, nee, ook thuis zijn ze bezig. Van Dijck: "Het moet meer zijn dan 'iets anders horen'." Dat blijkt te werken, want de deelnemers doen hun best om het 'huiswerk' te ma ken. Thuis praten ze met anderen over de opdrachten of zoeken ze zelf naar oplossingen. "Sommige mensen zoe ken alles op en daar kunnen de ande ren dan weer iets van opsteken", aldus Van Dijck. Met taal is de groep mondeling bezig, en ook schrijven ze zelf stukjes. Ge zond leven richt zich op eten, bewegen en het stimuleren van de geest. Piet van Dijck: "Vorig jaar zijn we met een proefperiode begonnen, die ein digde met een evaluatie. De groep be sloot toen bij elkaar te blijven. Dat was frappant voor mij: iedereen bleek ach ter de aanpak te staan." De twaalf groepsleden hebben allen een verschillende achtergrond. Zo heeft één deelnemer niet meer dan zes jaar lagere school achter de rug, terwijl een andere oogarts is geweest. Deelneemster mevrouw Sas merkte al gauw dat ze, ondanks haar geringe op leiding, mee kon draaien met de ande ren. Dat bleek geen probleem, al moest ze soms uitleg vragen over dingen. Voor mevrouw Sas is de NAVO niet de eerste cursus of bijeenkomst die ze bij woont. "Ik doe altijd wel aan iets mee. Het is fijn om ergens mee bezig te zijn." Ze vertelt dat het werken met cijfers en letters wel wat van de hersens vergt, maar ze merkt dat het goed is. Ook de thuisopdrachten die de deelnemers meekrijgen, stimuleren haar. "Als ik nu iets zie in de krant wat ik niet begrijp, neem ik dat mee naar de bijeenkom sten en dan praten we erover. Zo krijg je een uitleg en tegelijkertijd een me ning van andere mensen." Ze vindt het niet schools om thuis dingen te doen. "We hebben nu een opdracht voor in de vakantie die de stof van vorig jaar her haalt. Maar we krijgen geen punt voor het werk en het wordt ook niet nageke ken." Wel bespreken de deelnemers hun 'huiswerk'. Deelnemen aan de NAVO-groep kost 2,50 per persoon per keer. Woensdag middag 1 september, 14.00 uur, is er een informatieve bijeenkomst voor mensen die mee willen doen met de nieuwe groep. Plaats: de Garsthof, Co lumbusplein 15. Tel: 442353. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei za ken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de re dactie van de Senioren wijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden be tekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. Moeite Het gymen was wennen voor mevrouw Sas. "Vroeger deed ik dat nooit, maar nu doe ik iedere morgen wat oefenin gen. Je moet wel achter de bijeenkom sten staan, anders heeft het geen zin eraan te beginnen." Van Dijck denkt dat vooral de gymnas tiekoefeningen in het begin moeite kos ten. "Maar later kwamen de mensen zelf met hun problemen. Toen vroegen ze om een oplossing als iets niet lukte en dat werkt het beste." Naast de li chaamsbeweging houden de deelne- Alweer een cursus om het ouder worden onder de knie te krijgen? Nee, Piet van Dijck, gangmaker van de Nieuwe Aanpak Voor Ouderen (NAVO), spreekt liever van bijeen komsten. Hij ziet de aanpak als een ideale manier om jong te blijven in een ouder wordend lichaam. Bij de Garsthof heeft de SBT deze groeps bijeenkomsten georganiseerd waar ouderen vanaf 55 jaar aan deel kun nen nemen. Alle senioren die greep op de eigen situatie willen behouden zijn welkom. Piet van Dijck (63), naast organisator ook deelnemer, legt uit wat de NAVO inhoudt. De bijeenkomsten draaien om een aan tal doelstellingen. Die zijn: het nuttige met het aangename verenigen, indivi duele aanpassing binnen de groep en eigen omgeving, sociaal contact met leeftijdsgenoten en proberen te denken en te handelen naar de "credo's" van de NAVO. Die algemene uitgangspunten zijn bijvoorbeeld: respect opbrengen voor de medemens, en wat je doet, goed doen. Waar het uiteindelijk om gaat is het activeren van geest, hart en lichaam. Het enthousiasme blijkt uit het feit dat de deelnemers het liefst door waren ge gaan in de vakantie. Begeleidster en SBT-mederwerkster Nicolette van Em merik: "Ik kwam een vrouw van de groep tegen en die vertelde dat ze de bijeenkomsten miste." Van Dijck wil in september met een tweede groep starten. Wat die groep gaat doen, is nog niet duidelijk. Dat zal afhangen van de deelnemers. "Ik werk niet met een vast patroon, dan krijg je meteen een cursus en daar wil ik voor waken." Van Dijck weet wel dat de deel nemers de eerste zes weken de kat uit de boom kijken. Daarom besteedt hij die tijd aan het geven van informatie. Na de evaluatie bepalen de mensen hoe de bijeenkomsten eruit gaan zien, waarbij de doelstellingen en credo's centraal staan. Van Dijck: "Ik heb bij de eerste groep deelnemers de indruk dat ze naar de credo's proberen te hande len. Maar ze hebben er wel moeite mee dingen in het leven aan te passen. Ze merken dan dat de omgeving wel eens moeite heeft met de keuzes die ze ma ken." Binnenkort beginnen de scholen, cursussen e.d. weer. Niet alleen voor leerplichtigen, maar misschien ook voor u? Als u weer een opleiding of cursus gaat volgen kunt u veel plezier beleven aan de Openbare Bibliotheek Tilburg. U vindt er allerlei boeken en andere materialen die u bij uw studie van pas kunnen komen. Ook als u nooit veel hebt kunnen leren. Zo is er een interessante serie boeken ver schenen over onderwerpen die juist in cursussen voor ou deren aan de orde kunnen komen. De boeken bevatten veel informatie in een notedop. "Naar omstandigheden goed" gaat over ouderen en gezondheid. Hierin wordt o.a. aandacht besteed aan gezondheid vroeger, maar ook aan de moderne gezondheidszorg. In "Welzijn, beter zijn, best zijn" gaat het om het welzijn van ouderen. Thema's zijn o.a. levensloop en ouder worden. Het boek "Horen, zien en zwijgen" geeft informatie over en tips voor communicatie (luisteren en spreken). Geschie denis komt in drie delen en op drie verschillende manie ren aan bod. De geschiedenis van Nederland is het on derwerp in "Nederland tegen het licht". Hierin wordt veel aandacht geschonken aan de cultuur. In het boekje "Ge schiedenis van de 20e eeuw" gaat het over de sociale ge schiedenis (werkomstandigheden, crisistijd e.d.). "Verle den, heden en toekomst" gaat vooral over het dagelijks leven, vroeger en nu (school, vervoer e.d.). Al deze boeken zijn geschreven door Nico Visser (en an deren). U vindt de boeken in de bibliotheek aan het Ko ningsplein en in bibliotheek Lyndacker. U kunt ze ook aan vragen in de bibliotheek bij u in de buurt. In het artikel over betaalde vrijwilligers in de Seniorenwijzer van 5 augustus stelt de heer Jacques Joosten dat vrijwilligerswerk niet betaald dient te wor den, omdat in strijd zou zijn met het begrip vrijwilliger. Nu is het zo dat we in de zorgsector te weinig geld hebben om betaald perso neel in te zetten op alle plaatsen waar dat nodig is. Dat hebben we goed ge vonden; in ieder geval hebben we ons niet verzet tegen dat beleid. Dus zijn we deels aangewezen op de hulp van vrijwilligers. Dat die niet betaald kunnen worden zoals beroepskrachten is duidelijk. Toch zou het goed zijn eens te overwegen om aan die vrijwillgers wat meer te ge ven dan alleen een vergoeding voor gemaakte kosten. De wetgever staat toe dat vrijwilligers voor hun werk een belastingvrije vergoeding van maximaal 1000,- per jaar mogen ontvangen, naast de vergoeding voor werkelijk ge maakte kosten. Zo'n bedrag kan geen enkele verhouding verstoren, maar geeft de vrijwilliger het gevoel toch niet helemaal voor niks te werken. Ik weet uit ervaring dat zo'n kleine vergoeding je in staat stelt eens iets extra's te doen en voor de meeste vrijwilligers is dat een prettig gevoel. Misschien toch iets om eens over na te denken. Wie als vijftig-plusser een of meer cursussen hoger on derwijs wil volgen kan ook dit jaar terecht bij de Senioren academie Brabant, een samenwerkingsverband van de Tilburgse universiteit en de Katholieke Leergangen. Bij de 24 cursussen van de komende tijd zijn er bij over demo grafie, vergrijzing en overheidsbeleid; actuele ontwikke lingen in de sociale zekerheid; analyse van de situatie in Midden- en Zuid-Europa en over gedichten en visies. Ter kennismaking met cursussen en docenten houdt de Seniorenacademie een open dag op donderdag 26 au gustus van 14.00 tot 16.30 uur in gebouw S van de KUB (Warandelaan 2). Informatie is ook aan te vragen bij het Infocentrum van de Leergangen, tel. 013-394444. De activiteitencommissie ouderen van Groeseind/Hoef- straat organiseert op dinsdag 24 augustus een lange fiets tocht met picknick. De prijs voor deze leuke tocht is ƒ1,50 incl. picknick. Start bij De Baselaer, Hoefstraat 175. Aan vang: 10.30 uur; graag aanwezig zijn vanaf 10.00 uur. Op geven bij: dhr. de Kok in De Baselaer (tel. 436361) of bij mw. de Jong, Hoefstraat 10 (tel. 360836). De Open School organiseert een bijspijkercursus Neder lands voor 50+ vrouwen. De cursus begint in september en duurt tot 10 januari. Hij is bedoeld voor vrouwen die hun kennis van het Nederlands willen opfrissen en ontwikke len. Door actuele thema's te behandelen wordt gewerkt aan: d/dt-probleem, brieven schrijven, formulieren invul len, spelling, moeilijke woorden, verslagen maken, ge sprekstechniek, concentratie, je mening geven en voor je plezier schrijven. De cursus is voor vrouwen met alleen lagere school en ten hoogste enkele jaren voortgezet onderwijs. De kosten zijn ƒ40,-. Voor meer informatie kunt u bellen of voor een ge sprek langskomen bij: de Open School, Tivolistraat 6, 5017 HP Tilburg; tel. 362008. U bent ook welkom op de open dag op donderdag 26 augustus van 14.00 tot 19.00 uur. Koersbal is een balspel dat is afgeleid van het Engelse bowls. U hoeft geen ervaring met balspelen te hebben. Omdat het in een zaal gespeeld wordt, kunt u het gehele jaar spelen. De spelregels zijn eenvoudig en de kosten die eraan verbonden zijn, zijn zéér laag. Bent u 55 jaar of ouder en hebt u belangstelling, geeft u zich dan op voor het spel of kom eens kijken. De sei- zoensstart is op dinsdag 24 augustus om 14.00 uur. Bij voldoende belangstelling komt er ook gelegenheid koers bal te spelen op woensdagochtend en vrijdagmorgen. U kunt zich individueel of in groepen opgeven. Er zal iemand aanwezig zijn die u de kneepjes van het spel leert en de eenvoudige spelregels uitlegt. Ook rolstoelers en andere gehandicapten kunnen bijna altijd hieraan meedoen. Informatie: De Garsthof, Columbusplein 15, tel. 435422. De kruisverenigingen en thuiszorgorganisaties, verenigd in Gezondheid Service Nederland, organiseren in het na jaar weer reizen met verpleegkundige begeleiding: een 8- daagse touringcarreis naar het Sauerland en 8- en 15- daagse vliegreis naar het Griekse eiland Kreta. De reizen zijn o.a. bedoeld voor mensen die niet meer op vakantie gaan omdat ze zich om gezondheidsredenen onzeker voelen en het prettig vinden een verpleegkundige in de buurt te hebben. U moet als deelnemer wel geheel zelf standig het reisprogramma kunnen meemaken. De 8-daagse touringcarreis naar het Sauerland vertrekt op 18 september. Verblijfplaats is Schwalefeld in het Hoch-Sauerland. De maaltijdverzorging is prima en na tuurlijk hebben alle kamers bad/douche en toilet. Kosten voor leden van Thuiszorg Midden-Brabant: ƒ1.075,- per persoon; niet-leden: ƒ1.195,- p.p. Inbegrepen o.a.: vol pension, alle busexcursies, begeleiding, verzekering. De vliegreis naar Kreta vertrekt op 7 oktober. Hier heeft u de keuze uit een 8- of 15-daagse reis. Op Kreta verblijft u in hotel Minoa Palace, op 9 km van de hoofdstad Herak lion. Het hotel ligt direct aan het zandstrand en is zeer ge schikt voor een heerlijke strandvakantie. Een tweetal ex cursies over het eiland en een Griekse folklore-avond staan op het programma. Kosten voor leden van Thuis zorg Midden-Brabant: ƒ1.650,- resp. ƒ2.040,- p.p.; niet- leden: ƒ1.850,- resp. ƒ2.225,- p.p. Inbegrepen o.a.: vlieg reis, vervoer luchthaven-hotel v.v., half-pension, twee excursies, folklore-avond, begeleiding, verzekering. Spoedige aanmelding is aan te bevelen. Informatie: Stich ting Thuiszorg Midden-Brabant, tel. 013-636620, afdeling Ledenservice of bij Gezondheid Service Nederland, tel. 05920-17317. Stimuleren Om de geest te activeren hield de groep die afgelopen jaar begon zich bezig met informatie, nieuwsgaring, het ge bruik van woorden, rekenopdrachten en manieren van gezond leven. De in formatie gaat o.m. over geschiedenis, bloemen en planten en dieren. Bij de nieuwsgaring komt het stads-, regiona le, landelijke en wereldnieuws aan bod. I Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee we- I ken opgenomen in de Tilburgse 1 Koerier. 1 Redactie: Ria van der Aalst-Dierks Diny van Bladel-Verbunt Theo Dekker I MarcGeerts Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat I Karei Luiijf (eindredacteur) Ad de Vet I Adres redactie: Seniorenwijzer, I Schijf straat 107, 1 burg; tol 35QRQR Iwpij nan ufjycoiuuiu rvuiucu naar het redactie-adres of naar I de Tilburgse Koerier, postbus I 100015000 JA Tilburg, tel. 1!

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1993 | | pagina 11