o Lot van lindeboom op Heuvel lijkt bezegeld Heuvel en St. Josephstraat beschermd stadsgezicht F Volgens Heidemij is einde nabij; bioloog ziet levenskansen verkeerde OGB-aanslagen Talentenjacht op Heuvel tijdens Profronde Gemeente verstuurt honderden SPOED VASTE BAAN» Het eind van een droom B en W willen woonvergunning aischanen De dubbele aanslagen hoopt de ge meente voor het eind van de vervalter mijn op te sporen en te herstellen. De mensen die het betreft, kun daaraan meewerken door de aanslag 1J,"lc‘»aiiin vliiiiyiiiu< genieeiiieiijReuis- J_ Oplage96.900 ex. Koppeling nieuwe computersystemen ’’niet vlekkeloos” 150 jaar Harmoniemuziek in de veertiger jaren van de vorige eeuw BEZORGERS De Tilburgse Koerier lV' s@ Koerier fat favit Parochienieuws Gemeentenieuws Cursussen Maes. eopge ronurr college nieuw I JINKLIJKE HARMONIE NIEUWE i administratie: Iburg ilburg pag.5 .pag.7 Sportpag.9 Seniorenwijzer pag.ll B&W-besluitenpag. 13 pag.13 pag. 3 pag.5 Uitagenda Films Beeldbepalende panden Door gebieden aan te wijzen als be schermd stadsgezicht wil de ge meente de stedebouwkundige struc- LEES VERDER IN DIT NUMMER: weer, maa het in één zegt de vo (om- (la- leven laten? ert van Loon Jx sho' oemde 1 tot er t Koerier bv iBeer t keer een talenten lis een voorselectie ig is Tilburg, eveneens van Nederland. Na de owprogramma Honderden Tilburgers hebben vorige goedbelasting (OGB) in de brievenbus Donderdag 5 augustus 1993 37e jaargang nr.1817 jfformulieren halen bij teurs, café-restau- itelijk Informatie- tuur en de historische bebouwing beschermen. Zesenzestig panden in het nieuwe beschermende gebied zullen als beelbepalend worden aan gemerkt, vier panden zullen worden woonruimteverordening de aangewezen als monument. In to- j taal zijn er dan in dit gebied 49 mo- voldoen om een woonvergunning voor numenten. Voor de eigenaars van deze panden bestaat de mogelijk heid om subsidie aan te vragen voor tor Als de kosten van restauratie. Voor de beeldbepalende panden is er een res- tauratie-subsidie voor de gevels en zaden van de boom een nieuwe linde te kweken. Of de huidige lindeboom wordt -net als oude panden- zo "beeldbepalend" gevonden, dat de herinrichting van de Heuvel erop wordt afgestemd. De 101 een huurwoning te krijgen. De woon ruimteverordening geldt voor zowel de sociale als de particuliere huursec- l«l. Als gevolg van de nieuwe wetge ving komt het huidige woonvergun- ningstelsel per 1 juli 1994 te vervallen. Het college wil daarvoor in de plaats monumoilenpimden^is er cêii ken met de wonir woningtoewijzing college voldoend? - een rechtvaardige e woningverdeling. In wordt tevens aanbevolen om g sen meer te stellen aan mensen i •‘3 VAKANTIEWERK Woon ie inde Wij zijn op zoek naar enkele I Zowel voor de vakantieperiode als Bel dan NU voor de rest van het jaar. JLQ Een keer per week bezorgen - 0AO 5 5“ I D* Koeriers worden thuis afgeleverd - V (na 1 8 00 J leuke biiverdienste 1 Na muziek-optreden in de schuur- kerk en later de gerestaureerde kerk van 't Heike werd in 1820 een instru mentaal gezelschap opgericht onder de naam "De Harmonie". Het repeti- tie-lokaal was gevestigd op de Markt en vaak werd op zondag gemusi ceerd in café "De Rustende Jager" in de Raubraken (nu bedrijventerrein Loven). In een dagboek uit die jaren viel te lezen "Werd er in de verste buitenwijken verkondigd dat de Har monie muziek zou maken, dan zou geen arbeider nog een spade in de grond gestoken, geen wever zijn schietspoel rechts of links gedwon gen, noch de spinster het rad van hare spoel in beweging gebracht hebben. Men zou de nacht voor den arbeid hebben beschikt om op den dag het oor te kunnen wenden naar de stre lende en hartroerende tonen der Har monie". Bij de eerste steenlegging van de bouwhoeve van prins Willem II in 1835 was, behalve de drie Til burgse gilden, ook de Harmonie aan wezig. Toen op 30 april 1839 de troonop volger van Rusland grootvorst Alexander Nicolaas in Tilburg van de rijweg af’). Wellicht is het op termijn bij zorgvuldig onderhoud en snoeien mogelijk de linde weer haar oude paraplu-vorm te geven, aldus l N.K. Harmonie geeft concert op versierde muziektent op de Markt te Tilburg voor de kerk van 't Heike b.g. v. de opening spoorlijjn Brede Tilburg in 1863. De commissie ROS praat op 30 au gustus over de herinrichting van de Heuvel. B en W hebben over dit po litiek gevoelige onderwerp nog geen en Nat besluit genomen, maar willen eerst steil in, de commissie haar zegje laten doen over het herinrichtingsplan van het Geldropse architectenbureau Dirrix en Van Wylick. Volgens dat p1— moet de lindeboom weg, omdat mv toch dood zou gaan. Onder die plaats zou een fietsenkelder moeten komen met ruimte voor elfhonderd fietsen. Een rij leilindes aan de westzijde van de Heuvel zou voor een groen aan zicht moeten zorgen en de terrassen moeten scheiden van de binnendrie- hoek van het plein, waarop het opge knapte standbeeld van Willem II een centrale plaats krijgt. Sinds 1843 blaast de N.K. Harmonie haar deuntje mee. Dat wordt in september uitgebreid gevierd, onder meer met een concert door de Luchtmachtkapel. Maar zo'n lange periode maakt het ook de moeite waard om over de geschiedenis van de sociëteit een boekje open te doen, zo schrijft Theo Dekker in het boekwerk dat bij dit jubileum ver schijnt. Enkele artikelen hieruit worden de komende weken gepubli ceerd in de Tilburgse Koerier. Van de zeven- a achthonderd binnen- verhuizers' van 1992 hebben er waar schijnlijk enkele tientallen een dubbe le aanslag gehad, aldus Geurts. Bij de gemeente vermoedt men dat daarnaast enkele honderden verkeerd geadres seerde OGB-aanslagen de deur zijn uitgegaan. val." Maes kan "ook geen garantie geven dat de linde overleeft", maar wil dat de boom op zijn minst nog enkele ja ren blijft staan. Daarnaast zou vol gens hem geprobeerd moeten wor den een nieuwe te planten van het genetisch materiaal (stekken en za den) van de eeuwenoude boom. Be houd van de huidige boom kan vol gens de bioloog mogelijk zijn door de wortels meer ruimte te geven ("maar dan moet er wel een stukje Uitgave: De Tilburgse I Dir: J.A.J.M. de 1 Oprichter: J.H.G. de Beer Verschijnt in geheel Tilburg, Goirle, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel-Enschot, Oisterwijk, Moergestel en Hilvarenbeek Redactie-advertentie-afdeling en N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Postbus 10001 5000 JA Tilburg Tel.013/368805 Fax. 013/359985 Sluitingstijd voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur St. Josephstraat en omgeving is als beschermd stadsgezicht aangewe zen onder andere vanwege de cul tuurhistorische waarde: de herd gang Heuvel en de bebouwing langs de vroegere wegen naar Den Bosch en Hilvarenbeek. Ook aanwezige elementen van religieuze- en krijgs geschiedenis is in de vorm van kerk, pastorie, patronaatsgebouw, en de voormalige Lancierskazeme zijn cultuurhistorisch waardevol, even als de fabrikantenvilla's in de St. Jo sephstraat, arbeiderswoningen in de Jan Aartestraat en patriciërswonin gen aan de Heuvel; de neo-gotische kerk H. Jozef op de Heuvel en het Jugendstil-pand Heuvelring 104. kwam en de Harmonie voor hem mu siceerde, gaf hij aan de kas van het gezelschap een (voor die tijd) vorste lijk geschenk van ƒ200,-. Op 29 april 1841 bracht koning Willem II tijdens zijn rondreis door Brabant een be zoek aan de stad. In het verslag van de "feesttogt" stond vermeld dat naast de Erewacht te paard ook de muziek der Stedelijke Harmonie aanwezig was. Tijdens het diner speelde de Harmonie waarvan de le den later geschenken van de vorst ontvingen als blijk van de waarde- ring.Uiteindelijk bleek men toen de belangrijke financiële basis te heb ben gevonden om te komen tot de op richting van De Nieuwe Harmonie. In de archieven staat 18 september 1843 vermeld als datum. De eerste president was J.M. Aarts en C.A. Korff werd benoemd tot directeur. In de volgende vergadering kon het be stuur meedelen dat het gemeentebe stuur toestemming had gegeven dat de leden ook na de "bezetten tijd" op het lokaal van het gezelschap moch ten verblijven. Daarmee werd de Nieuwe Harmonie voor de eerste maal als Sociëteit erkend. "Zeer vervelend" Van de tienduizenden OGB-aansla gen is er met "zeker nog geen duizend" iets fout gegaan, zegt de voorlichter. "Maar dat mag geen excuus zijn; we streven naar honderd procent correct heid, dus is dit zeer vervelend." Op zondagmiddag 15 augustus wordt er voor de derde I jacht gehouden op de Heuvel in Tilburg. Dit spektakel i voor de finale op maandag 16 augustus. Op die dag is voor de derde keer, etappeplaats van de Profronde van Nede talentenjacht en de aankomst van de coureurs volgt een shov met bekende artiesten. Kandidaten voor de talentenjacht kunnen inschrijffcnviülic café-restaurant D’n Beiaard, café-restaurant De Korenbet,rv rant LTndustrie, allen op de Heuvewl, èn bij het Gemeente.,,, centrum, Stadhuisplein 132 in Tilburg. Wie wil deelnemen moet 12 jaar of ouder zijn. Zowel individuele als groepsdeelname is mogelijk mits er live gezongen wordt (volgens de for mule van de Hennie Huisman Soundmix show). De inschrijfformulieren kunnen worden ingeleverd bij de genoemde horecabedrijven en het Ge meentelijk Informatiecentrum. Dit kan tot en met donderdag 12 augustus, uiterlijk 17.00 uur. Schrijf snel in: maximum deelname is 25 kandidaten. Degene die uiteindelijk op maandag de finale wint kan rekenen op een op treden tijdens het showprogramma op die avond. De optredene artiesten zijn o.a. De Deurzakkers, Albert West, Hans Versnel, het groot showor- kest mr. R&B and the Soulshakers en als klapper van de avond: Gordon. Zwammen De linde heeft de laatste jaren tien duizenden guldens gekost aan on derhoud en gecontroleerde water toevoer en bemesting. "Ondanks al die inspanningen zijn de kansen zeer klein dat de boom een lange komst is beschoren", zo vat eer meentevoorlichter het Hei__ rapport samen. Op de linde woekeren zwammen; een teken dat de conditie van de boom slechter wordt. De zwammengroei zelf ver sterkt die verslechtering nog eens, aldus de Heidemij, die het onder zoek in opdracht van de dienst Pu blieke Werken uitvoerde. De Heide mij kan niet voorspellen hoe lang het duurt voor de boom het loodje le** "Dat kan vijf jaar zijn bij gewouu weer, maar als ie een klap krijgt, 1 rioftwesj^Lehek-*^'.. voorlichter. Het college van burgemeester en wethouders zal de gemeente raad voorstellen om het gebied rond de St. Josephstraat en de Heuvel aan te wijzen tot beschermd stadsgezicht. Globaal be treft het de Heuvelring, Heuvel (ook Korte Heuvel), St. Josephstraat en Jan Aartestraat. Het college van B en W is van plan het woonvergunningstelsel in Tilburg lanslae te sc^a^en- Dit *s belangrijkste aanbeveling in de gemeentelijke dis- nig soorten zwammen die levend hout aantasten." De bomenkenner vindt dat alles ge daan moet worden om de linde op de Heuvel te behouden. Niet alleen uit cultuur-historisch oogpunt, omdat de boom een symboolfimctie heeft, maar ook om biologische redenen. "Die stam met een omtrek van ruim ment’ vijf meter is heel indrukwekkend. hout Ik heb nooit een lindeboom gezien met dergelijke botanische kenmer ken; het is genetisch een uniek ge- Publieke Werken had ook nog een second opinion willen vragen aan het Wageningse Instituut voor Bos- K,atuuronderzoek, maar bij die in- otviling verwachtte men na lezing van het Heidemijrapport niet tot een andere conclusie te komen. Boven dien zou een nieuw onderzoek op plan zijn vroegst eind dit jaar klaar zijn, it die en dat zou de discussie over de her inrichting van de Heuvel vertragen, aldus de gemeentevoorlichter. Vol gens hem is "de ambtelijke conclu sie duidelijk en moet de politiek be slissen." Bij de gemeente gaat men zelf probe ren uit te zoeken in welke gevallen het fout is gegaan. Bovendien zal de PTT een aantal verkeerd geadresseerde aanslagen terugsturen, is de verwach ting. Daarnaast hoopt men bij de ge meente dat mensen die een verkeerd PI pp terug te sturen met de vermelding op cussienota over de Huisvestingswet. Op 4 oktober zal de raadscommis- welk adres men niet meer woont. sfe Volkshuisvesting en Milieu de discussienota bespreken. Sinds 1 juli 1993 is de Huisvestingswet van kracht. Deze is in de plaats geko men van de Woonruimtewet 1947, en van onderdelen van de Leegstandswet en de Woningwet. De Huisvestingswet biedt instrumenten voor het regelen van de woonruimteverdeling. Ge meenten zijn niet verplicht alle instru menten over te nemenzij kunnen hier uit een keuze maken. Voor een aantal instrumenten geldt dat deze, wanneer ze door een gemeente worden overge nomen, in een plaatselijke huisves tingsverordening moeten worden vast gelegd. Bij sommige, is dat niet nodig; deze zijn voldoende geregeld in de wet. In de discussienota over de Huisves tingswet zijn de instrumenten opgeno men die het college van B en W wil ovememen om een rechtvaardige en evenwichtige woonruimteverdeling in Tilburg te bereiken. Op dit moment staan in de Tilburgse eisen waaraan een woningzoekende moet Van mensen die dubbel aangeslagen werden, kwamen begin vorige week de eerste verontruste telefoontjes bin nen bij de gemeente. Aan het eind van die week bracht de PTT alvast wat ver keerd geadresseerde enveloppen te rug. De oorzaak van de verkeerde OGB- aanslagen is dat de computersyste men, waarmee Burgerzaken en Belas tingen sinds 1 januari werken, niet goed op elkaar zijn afgestemd. In hoe veel gevallen het precies is fout gelo pen, kan gemeentevoorlichter Jos Geurts niet vertellen. Bij de dubbele aanslagen gaat het om mensen die vo rig jaar binnen Tilburg verhuisd zijn. week vreemd opgekeken toen ze aanslagen voor onroerend goedbelasting (OGB) in de brievenbus vonden. Velen vonden een een envelop met een verkeerde naam op de mat; anderen zagen op het biljet een aanslag voor twee panden. Volgens een woord voerder van de gemeente zijn de fouten te wijten aan eenniet vlekkeloze koppeling" van de nieuwe computersystemen van de afdelingen Burgerzaken en Belastingen. "Zeker honderd jaar" Volgens bioloog Bert Maes staat de linde er "nog zeker honderd jaar, ook als je niets doet. Ze is wel hol, maar vormt ook nog steeds nieuwe scheuten en uitlo pers." Maes, die deskundig is op het gebied van inheemse boomsoorten in Ne derland en andere Europese landen, zegt dat lindes "min of meer het eeu- '°e toe- wigeleven hebben. Hak ze om en ze een ge- lopen toch weer uit.Een voorbeeld ride mij- daarvan is volgens hem de linde in het Duitse Dillenburg, waaronder Willem van Oranje ooit zat, die ge kapt werd, maar nu weer meerstam- mig is en een toeristische trekpleis ter is. Ook de linde een Oisterwijk leek in de vorige eeuw ten dode opgeschre ven, maar is nu "een monumentale wirwar van stammen", aldus Maes. legt. De oud-Tilburger is niet onder de in- JR_ zoon druk van het 'zwammen-argument ie een klap krijgt, kan van de Heidemij"Waar dood hum zeejaar bekeken zijn", is, zitten zwammen, dat is een biolo- gisch proces. Maar ik ken heel wei- De Tilburgse politiek staat voor een moeilijke beslissing. Als de Heide mij gelijk heeft, kan er actieve hakken) of passieve euthanasie ten afsterven) op gepleegd worden. In het laatste geval is het volgens Maes ook mogelijk met stekken en Haast is een van de belang rijkste kenmerken van deze maatschappij. Een veel ge hoorde klacht is, dat mensen op hun werk veel meer moe ten doen in steeds minder tijd. De aantallen maagzweren en hartinfarcten zullen dan ook wel blijven toenemen. Vroe ger was natuurlijk niet alles beter, maar je had wel beroe pen waarin je nog eens weg kon dromen. De boer bij voorbeeld, die achter de ploeg of tijdens het zaaien even stilstond en peinzend in de verte tuurde. Die zie je niet meer, want hij zit op een trac tor of combine steeds grotere stukken land te bewerken of controleert achter de compu ter hoeveel voer de koeien, varkens of kippen moeten hebben. De automatisering is er oor zaak van dat beroepen uit sterven of een totaal andere inhoud krijgen. Zo wil Rijks waterstaat het aantal brug wachters langs het kanaal drastisch gaan inperken door computers een flink deel van het werk te laten doen. De man, die je als kind zo be wonderde omdat hij met een simpele zwengel zo'n kolos saal gevaarte kon laten draaien, verdwijnt. De wach ter, die waakt over de onbe lemmerde doortocht van de scheepsvaart, wordt onzicht baar, want hij zit dan in een kantoortje naar schermen te staren en drukt soms een knop in. De wachter kan niet meer wachten tot hij in de verte een scheepstoeter hoort, zijn boek of hengel neerleggen, de hekken sluiten en gaan zwengelen. Het wachten is dan afgelopen. Het dromen ook. Dat is eeuwig zonde. Drome rig denken tijdens het werk is nu vrijwel alleen mogelijk voor een bevoorrechte groep. Voor zover ze nog niet weg bezuinigd zijn, kunnen de we tenschapper, de schilder, de beeldhouwer, de componist of de schrijver nog rondsta rend wachten op die ene goe de inval. Ookdepresident-di- recteur kan nog eenzaam achter zijn bureau in alle rust peinzen over welke beroeps groep hij gaat weg-automati- seren. Wat hebben kinderen en ge pensioneerden toch een prachtig leven... De raadscommissie ruimtelijke ordening en stadsbeheer (ROS) moet eind deze maand de moeilijke beslissing nemen over leven of dood van de bekendste boom van Tilburg: de lindeboom op de Heuvel. Volgens een recent onderzoek van de Heidemij is de conditie van de boom slech ter dan al verwacht was. Maar bioloog en oud-Tilburger Bert Maes uit Utrecht vindt dat de linde "van grote cultuur-historische waarde en vrij zeldzaam voor Europa is" en ziet zeker levenskansen voor de eeuwen oude boom. iige woonvergu 1994tevervalle uvuui ui de plaat» itings-vergunning- «icisci uivucicu. bestaande afspra- subsidieregehng voor het restaura- ken met de woningcorporaties over de ren van het hele pand. Bescherming woningtoewijzing bieden volgens het van bouwwerken binnen het be- college voldoende waarborgen voor schermd stadsgezicht blijft overi- 6611 rechtvaardige en evenwichtige gens niet beperkt tot de voorgevels, woningverdeling. In de discussienota T_ wordt tevens aanbevolen om geen ei- Het gaat daarbij ook om de bouw- sen meer te steUen mensen6die massa, bouwdiepte, kapvorm, zijge- woning in de particuliere sector willen veis, etc. huren. Foto; Geert van Loon

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1993 | | pagina 1