W I J z E ;r Betaling vrijwilligers in thuiszorg? i Landelijke Informatie Telefoon Ouderen: 06 - 8 21 21 83 I g ;sü! Si Mantelzorg verdient betere ondersteuning 19.95 '-'J POST SCRIPTUM COLOFON 150,- Senioren dansgroep 'Shalom' Tilburgse Koerier op cassette Film over stervensbegeleiding Zoals de ouderen zongen... Leesbrillen te leen in bibliotheek Nieuw adres SBT-wijkteam zuid-west ri i I I I I I I Informatiemarkt in Noord r i i i Vakantielanden in. beeld in de bibliotheek tus 1993 - pagina Donderdag 5 augustus 1993 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER lureau verkrijgbaar. L "We zijn lanH" x/c Drop Oud foonlijnen, dus Foto: Geert van Loon Karei Luiijf (eindredacteur) p/a Lange burg; tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden choslovakia" zijn het natuurschoon en de bezienswaardig- I Slechts i-434857 3-364456 HET WOORD IS AAN... SBON de Tilburgse Koerier, postbus 5000 368805 ‘Vragen, welke dan ook? LITO bellen!’ De Protestants Christe lijke Ouderen Bond (PCOB) hoopt dat het begrip LITO (Lan delijke Informatie Telefoon Ou deren) snel algemeen bekend wordt. En het werkt, want sinds de start half mei hebben al ruim negenhonderd ouderen gebeld naar het goedkope 06-nummer met vragen over inkomen, huis vesting, gezondheidszorg, wel zijn en andere zaken. Mantelzorg Het lijkt logisch te wijzen naar de directe omgeving van de hulpvrager. Was het niet Elco Brinkman die ons tijdens zijn mi- als het nummer in gesprek is, ge woon even later opnieuw proberen! In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. bosch - 073-140860 -04160-44155 irg-013-438200 -04199-3622 In Terra Nova repeteert de half jaar jonge volksdansgroep ‘Shalom1. Deze dansgroep, waarvan de leden gemiddeld 55 jaar zijn, bestaat uit cursisten van de diverse volksdanscur- sussen van Terra Nova. Na maanden van intensief oefenen voerde de groep in originele Griekse klederdracht een serie dansen uit, waarbij de Sirtaki het hoogtepunt was. Het was duidelijk dat folklore dansen niet leeftijd gebonden is en dat het voor deelnemers en toeschouwers een leuke vrijetijds besteding is. Voor belangstellenden: het nieuwe cursusprogrammaboek je van V.U. ‘Terra Nova' is uit en inschrijven voor de diverse folklore danscursussen die in september van start gaan, is nu reeds mogelijk. Inlichtingen: V.U. 'Terra Nova', tel. 013- 426269 of mw. Alma Verhagen, tel. 013-421325. De Tilburgse Koerier valt elke week bij iedereen in de bus. Ook bij mensen die hem, bijv, door een visuele handicap, niet kunnen lezen. Als u zo iemand kent, moet u vooral even ver der lezen. Voor deze mensen verschijnt namelijk sinds enige tijd de Gesproken Tilburgse Koerier. Deze Koerier op cas sette verschijnt 1x per 14 dagen. Hierin zijn o.a. opgenomen deze pagina (de Seniorenwijzer), de voorpagina's van twee weken en informatie van de gemeente. Als u meer wilt weten kunt u bellen met 08860-71234 van het Centrum voor Ge sproken Lectuur HGW te Grave. iet programma van een zeer exclusieve >alzburgerland is in jtje schijnt dan ook jrachtige excursies ilzburg, de stad van "We zijn een wegwijzer in informatie land", vertelt Benno Solinger, pers voorlichter van de PCOB. "Er zijn in gemeenten veel instellingen en vaak is er geen centrale informatiepunt. Als ouderen dan bijvoorbeeld in een gemeentegids bladeren, weten ze niet waar ze met hun probleem te recht kunnen." Met LITO hoopt de PCOB daar ver andering in te brengen. Deskundigen op het hoofd kantoor van de bond be schikken over adressen en telefoon nummers van instanties in het hele land. Snel doorverwijzen naar de goede plek is dus mogelijk, maar bel lers kunnen ook tijdens het gesprek al nuttige tips en adviezen krijgen. Me teen de goede informatie geven lukt bij twee van de drie bellers. Als het nodig is, wordt informatie op gezocht en de hulpvrager later terug gebeld. Daarbij worden gegevens natuurlijk vertrouwelijk behandeld en de privacy beschermd. Dat laatste is volgens voorlichter Solinger ook een van de sterke punten van LITO. "Naast de lage drempel van het goed koop bellen, kun je als je wilt anoniem bij ons terecht." Tot nu toe belden gemiddeld honderd 50-plussers per week. De meesten met vragen over inkomen (AOW, pensioen, belastingen) en huisves ting (woningaanpassing, klusjes diensten e.d.): elk 24 procent. Zes tien procent van de telefoontjes gaan over welzijn, vaak over vereenza ming. Maar er bellen ook mensen met vragen over seksuele problemen, smartegeld of over hoe een uitgever te vinden voor een pas geschreven boek. De eerste periode is LITO onder steund door stichting De Ombuds man. Nu wordt bekeken of de geza menlijke ouderenbonden (PCOB, ANBO en Unie KBO) de meest ge stelde vragen in hun belangenbehar- De educatieve omroep RVU zendt op woensdag 25 augus tus de film "Dag Jan" uit. Deze film over stervensbegeleiding met o.a. Wim Kouwenhoven en Dieuwertje Blok kreeg prij zen op verschillende filmfestivals. 25 augustus, Nederland 3, 21.10-21.40 uur. sch. Het merendeel de naast en tegen- iscotheek, overdekt b kamers zijn voor oor bedragen resp. Mensen zo lang mogelijk thuis laten wo nen, ook als ze verzorging nodig hebben, is geen echt discussiepunt meer. Veel mensen hebben zelf die behoefte en voor de overheid is het een manier om te be zuinigen. Dat is in brede kring geac cepteerd, omdat langdurige opname in zieken- en verpleeghuizen en verzor gingstehuizen onbetaalbaar dreigt te worden. Zorg blijft in deze vergrijzende maat- schapppij natuurlijk wel nodig. In een lan delijk welzijnsblad is onlangs geopperd vrijwilligers in de thuiszorg te gaan beta len orïi aan de groeiende behoefte te kun nen voldoen. Met name mensen met een laag inkomen die wat willen bijverdienen, zouden zich daardoor aangesproken voelen. De vraag is of er dan nog sprake is van vrijwilligerswerk. Er is steeds vaker sprake van agressiviteit in onze samenle ving. De Spoorwegen hebben er last van, de binnenvaartschip pers worden steeds agressiever, medewerkers van de woning bouwverenigingen worden be dreigd en ook de mensen in de poliklinieken van ziekenhuizen in de grote steden worden steeds vaker lastiggevallen. Soms ben ik blij dat ik behoor tot die saaie, gezagsgetrouwe oude ren die nog opvoeding hebben gehad. De activiteitencommissie van ouderen in buurthuis Korvel or ganiseert op donderdag 26 augustus een middag met als motto 'Zoals de ouderen zongen, piepen de jongen'. De be doeling is dat ouderen met hun kind(eren) en/of kleinkinde ren een voordracht, liedje, muziekstukje, gedicht voordra gen. Als u interesse heeft, kunt u u aanmelden op het buurthuis bij Fien v.d. Wiel of Riet Schoonings of uw aanmel ding afgeven bij de beheerder. Bezoekers zij van harte wel kom en de toegang is gratis. Voor de deelnemers is er een kleine attentie. De middag op 26 augustus begint om 14.00 uur in het buurthuis, Korvelplein 196. Sinds kort zijn in de Openbare Bibliotheek Tilburg leesbrillen te leen voor mensen die hun eigen leesbril vergeten. Ieder een kan van deze service gebruik maken in de bibliotheek aan het Koningsplein en in de grotere filialen, nl. 't Sant, Lyn- dacker en Heijhoef. De brillen zijn gratis te leen bij het infor matiecentrum en de muziekafdeling (Koningsplein) en de in- lichtingenbureau's (filialen). Ze zijn er in twee veel voorkomende sterkten, nl. +1.50 en +2.50. Iemand die zijn of haar leesbril is vergeten kan voortaan toch boeken uitzoeken of de krant lezen in de Openbare Bibliotheek. Onderbetaling Vrijwilligers horen natuurlijk ook nu al een vergoeding te krijgen voor werkelijk ge maakte onkosten. Ik vind dat een recht voor de vrijwilliger en een plicht voor de organisatie, waarbij ze werken. De discussie gaat nu over het betalen voor verrichte diensten. Door vrijwilligers in de thuiszorg te betalen zou hun aantal drastisch moeten stijgen. Een omstreden gedachte, omdat er dan in feite sprake is van onderbetaling: er is immers onvol doende geld voor betaald werk, zoals dat in de wet omschreven is (tenminste het minimumloon). Zo ontstaat een grijs tus sengebied van werk dat eigenlijk niet bij het vrijwilligerswerk hoort en een groep actieven, die geen vrijwilliger zijn, maar Ondersteuning Je moetje afvragen of het wel verstandig is uit te gaan van de vanzelfsprekendheid dat familie, buren of vrienden de zorg op zich nemen. Is mantelzorg wel altijd in het belang van beide partijen: zorgverlener èn patiënt? Veel hulpbehoevenden willen liever niet zo veel en zo intensief beslag leggen op verzorgende familieleden en die zijn op hun beurt soms niet in staat de gevraagde zorg te verlenen. Het ont- Met ingang van 1 augustus is het buro van SBT-wijkteam Zuid-West gehuisvest op de eerste verdieping van het pand Capcijnenstraat 76 (telefoon 013-439744). Dit pand ligt ove rigens naast het toekomstige steunpunt in de wijk St. Anna, dat aan het einde van dit jaar opgeleverd zal worden. Ook op het nieuwe adres zal dagelijks van 09.00 tot 10.00 uur spreekuur gehouden worden door de medewerkers van het wijkteam. Het wijkteam is dan zowel te bezoeken als telefo nisch te bereiken. conditioning, mini- overnachtingen op ivond bij kaarslicht eenmaal per week le) Duitse Steuer en nisterschap al de spiegel van de zorgza me samenleving voorhield? Huisgeno ten, familie, vrienden, buren en kennis sen zouden steeds meer de zorg voor hulpbehoevenden op zich moeten ne men: de mantelzorg. Maar met zijn uit spraak trapte Brinkman een open deur in: tweederde van al het werk in de thuiszorg wordt al gedaan door mantelzorgers en vrijwilligers. Bovendien is de rek al aardig uit die on betaalde arbeid geraakt. Niet alleen is minder bereidheid door de toenemende individualisering, maar ook hebben steeds minder mensen de mogelijkheid of de tijd voor die mantelzorg. De gezin nen worden kleiner en de kinderen gaan verder weg wonen. De mantelzorg staat verder onder druk doordat steeds meer vrouwen (die nu tweederde van de man telzorg voor hun rekening nemen) een betaalde baan vinden. En hoe aantrekke lijk is die mantelzorg eigenlijk? Onder zoek toont aan dat veel mantelzorgers li chamelijk, geestelijk en financieel overbelast worden. Het duurt soms wel lang in Tilburg, maar eindelijk hebben ze het door. Win keliers in de Heuvelstraat willen wat gaan doen aan de toenemende over last van fietsers die rijdend hun weg door het winkelend publiek zoeken. Het zijn niet alleen de jongeren die dat doen, maar ook ouderen. Deur- zakker Clemens van Bracht van de gelijknamige platenzaak wil dat de win keliers na de zomervakantie de koppen bij elkaar steken om maatregelen te verzinnen, want de voetgangers moeten te vaak opzij springen om het vege lijf te redden. Maatregelen zijn prima. Maar kunnen die winkeliers dan niet meteen wat verzinnen tegen de vier- of meerwielers? Want er rijden nog steeds vracht wagens met hun voorraad naar de winkels tijdens uren dat dat niet mag. En 's middags na vijf uur zie je ook steeds meer personenauto's in de Heu velstraat. En als ze kontakt opnemen met hun collega's raken we mis schien ook wel verlost van de fietsers in de Schouwburgpassage en de stoepparkeerders in de Nieuwlandstraat. Dan kunnen we een stuk veiliger winkelen of misschien zelfs 's middags een keertje deurzakken! L.van K Oudere mensen zo lang mogelijk thuis laten wonen, dat is het beleid van de over heid. De zorg die daarbij nodig is, wordt nu al veel verleend door familie, vrienden en vrijwilligers, de 'mantelzorg'. Maar het aantal ouderen neemt toe en daarmee de behoefte aan zorg en hulp in huis. Wie moet die geven? Er wordt nagedacht over betaald vrijwilligerswerk in de thuiszorg. Daaraan zitten voordelen en nade len. Wat in elk geval moet gebeuren, is dat niet-professionele zorgverleners meer en betere steun krijgen. Dat gaat in Tilburg ook gebeuren. Een pessimistische be schouwing met lichtpuntjes door Jacques Joosten, directeur van stichting Con tour, waaronder Hulpcentrale en Vrijwilligerscentrale vallen. zich ook geen professional kunnen noe men. Voordeel van betaling is dat de hulpvra ger zich minder afhankelijk hoeft te voe len van de welwillendheid van de betaal de vrijwilliger, maar daar tegenover staat dat er ongetwijfeld een verzakelijking of zelfs verkilling in de relatie tussen de twee optreedt. Daarmee gaat het karakter van het vrijwilligerswerk verloren: financieel gewin is immers strijdig met de definitie van dit werk en mag daarom niet het be langrijkste motief zijn voor een vrijwilliger om actief te worden. Bij betaling verliest de vrijwilliger haar of zijn onafhankelijk heid en wordt een onderbetaalde werk nemer zonder rechtspositie. Het is duidelijk dat dit geen wenselijke op lossing is voor de groeiende behoefte aan thuiszorg. Uitbreiding van de professio nele zorg hoeven we ook niet te verwach ten door het geldgebrek van de overheid. Wat biedt dan nog wel perspectief? breekt hen aan kennis (bijvoorbeeld over de ziekte) of vaardigheden (bijvoorbeeld over hoe hulpmiddelen te gebruiken zijn). Mantelzorgers zouden dus geholpen moeten worden; ze hebben recht op on dersteuning. Er kan veel gedaan worden aan het geven van informatie over voor zieningen, regelingen en hulpmiddelen, waarop ze een beroep kunnen doen. Op dit moment zijn er echter weinig of geen trainingsmogelijkheden voor mantelzor gers. De gemeente Tilburg erkent de proble men en de noodzaak tot ondersteuning. Over de invulling daarvan wordt overlegd door het Gecoördineerd Ouderenwerk SBT, de stichting Thuiszorg (voorheen kruisverenigingen en gezinszorg), het Vrijwilligers Netwerk Thuiszorg, en de Vrijwilligerscentrale en Hulpcentrale/ SOS-dienst van de stichting Contour. De verwachting is dat na de zomervakantie begonnen kan worden met een concrete aanpak. Mantelzorg verdient meer erkenning en waardering. Ondersteuning is daarnaast noodzakelijk en zal de zorg zeker verbe teren en vergemakkelijken. Dat is winst, maar ik vrees dat de problemen van de toenemende zorgbehoefte daarmee niet zijn opgelost. Het zal moeilijk zijn binnen de huidige financiële marges nog nieuwe wegen te vinden. De vraag rijst dan ook of we in de toekomst genoegen moeten ne men met een lager voorzieningenniveau en met kwaliteitsverlies in de thuiszorg. Jacques Joosten, directeur stichting Contour tiging kunnen verwerken en LITO een breder draagvlak kunnen geven. Ook besteedt AVRO's Servi cesalon dit na jaar mogelijk aandacht aan LITO en aan za ken, waarover veel vragen le ven. Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee we- I ken opgenomen in de Tilburgse 1 Koerier. LITO is van maandag tot en met vrijdag van 9.30 tot 13.30 uur te bereiken via telefoon nummer: 06 - 8 21 21 83. Kos ten: twintig cent per minuut. Dove en slecht horende oude ren kunnen ook bellen, omdat LITO over do ventelefoons beschikt. LITO Ouderen kunnen bij LITO informatie op allerlei ter- heeft twee tele- rein krijgen. Van 28 tot en met 30 oktober organiseert de Seniorenbond Heikant/Quirijnstok in het winkelcentrum Wagnerplein weer een informatiemarkt voor ouderen. Donderdags staan de ou- I derenbonden en vrijwilligerswerk centraal, vrijdags zorg op maat en op zaterdag het ouderenbeleid van de plaatselijke I politiek. Tal van organisaties en instellingen zijn al aangeschreven, I maar wie geen uitnodiging heeft gehad en toch een kraam wil I op de informatiemarkt, kan kontakt opnemen met J. van de I Ven (tel. 672327) of C. van de Wiel (562855). I Redactie: 1 Ria van derAalst-Dierks I Diny van Bladel- Verbunt Theo Dekker I MarcGeerts Jan van Groos (voorzitter) I Joop Janmaat Karei Luiijf Ad de Vet Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Laiiyc I Schijfstraat 107, 5038 TT Til- I j burg; tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg, tel. Bent u van plan in het naseizoen op vakantie te gaan? Of bent u al geweest en wilt u nog wat nagenieten? Leen dan eens een videoband in de Openbare Bibliotheek Tilburg. In de bi bliotheek aan het Koningsplein vindt u nl. tussen de reisgid sen ook videobanden van verschillende vakantielanden. Als lid van de bibliotheek kunt u die lenen voor ƒ2,50 per band per week. Om dicht bij huis te beginnen is er de videoband "Brussel- Antwerpen-Brugge-Gent" met toeristische informatie over deze steden. Wat verder weg voert de video over Engeland met tochten door Kent en Wessex. Deze band is een video versie van de televisieserie 'Weg van de snelweg'. Soortge lijke videocassettes met beelden van tochten door (delen van) Duitsland, Frankrijk en Zwitserland komen uit de serie "Toeristische videogids van Europa". Nog zuidelijkere va- kantie-oorden zijn te zien op "Griekenland" (twee banden) en "Spanje" (drie banden). Elke band is gewijd aan een bepaald gedeelte van deze landen, zoals de Ionische eilanden, Rho des, Kos en Kreta en de Costa del Sol en de Canarische eilanden. De belangrijkste bezienswaardigheden en we tenswaardigheden komt u erop tegen. Op de video "Cze- heden van het voormalig Tsjecho-Slowakije te zien. Dus opzoek naar beelden van een vakantieland? Leen een videoband in de bibliotheek aan het Koningsplein.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1993 | | pagina 11