I Tilburgse kermis Tilburgse raadsleden bezorgd over stagnerende woningbouw Instellingen pö 9 O Oberrrrrrr.... een wedstrijd! Start kermis vanuit de lucht ondersteund ""trfs1 van Lieshout Beleid Tilburg Hl Vrijbrief Oplage96.900 ex. i: iB.V. WEE! Behendigheid en kennis staan centraal 5ENDRECLAME: EIJCK OCCASION-SHOW VAKANTIEWERK Bel nr. 04255-1762 I 01 r BABYMEUBELEN KINDERWAGENS i 1993 -pagina 10 De Koerier Gemeentenieuws pag. 6/7 Uit-agenda •pag.9 Films Pag-9 Kuituur/amusement ■pag.9 Senioren wijzer pag. 13 Parochienieuws .pag. 15 4-drs. Sport ■pag. 17 Rondom H. van Brabant ..pag. 17 van Berkel-Enschot en Udenhout. 4 18 MILLE. Op en top Tilburgs boek 3-355655 08-92 08-'92 I NIEUW FOTOBOEK LEES VERDER IN DIT NUMMER: Donderdag 8 juni 1993 36e jaargang nr. 1815 t injectie- ijfremmen le? En een Zo’n auto roefrit bij: 11-'86 06-'86 10-'88 07-'90 03-'91 06-'87 lende o Gedacl Autobedrijf VAN DORST RIJEN - BREDA Z 5HALEN k4 BETALEN Uitgave: De Tilbur Dir.:J.A.J.F KERSEN- FLAPPEN 4M Bakker Floor (drijf )13-553753 eel vrijblijvend r u gunstige WZ '91 '91 '91 '91 '91 .'90-'87 89 '89 '89 '88 '88 '88 '88 '87 '87 ‘87 '87 '86 '86 '85 '85 1 ui .ij -,-ii verschillende geplaatst en )e werkzaam- latsvinden tot no- Een medewerker niet k gemee make Zie onze advertentie op pag 14 i op een vakken- i-bekwaam- .idigheid en Ypelaer een in- ;n gehou- ;n en het steem verder kunnen o vinden B en W dat min mogelijk en noodzakelijk van idie gebruik horen te stellingsbelang staat maar het gewenste re- effecten voor de Til- ak, bull-bar, brandblusser, enz. 10- '87 06-'88 07-'88 05-'88 08-'90 03-'90 02-'92 06-*91 07-'90 08-‘91 06-'90 01-'92 11- '91 burgse Koerier bv I.M. de Beer Oprichter: J.H.G. de Beer Verschijnt in geheel Tilburg, Goirle, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel-Enschot, Oisterwijk, Moergestel en Hilvarenbeek Redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Postbus 10001 5000 JA Tilburg Tel. 013/368805 Fax. 013/359985 Sluitingstijd voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur Op de steeds schaarser grond zal verdichting s vinden in de wo- er gebouwd Jan Kwantes reijer (PvdA) en sn Links). Vol- sultar burge Ook 2 Hoger bouwen kan volgens hem slechts in beperkte mate rond het toekomstige Reeshofstation. In het najaar komt het college van B en W met een voorstel hoe er beter grond verworven kan worden met het oog op de geplande woningbouw. Eén van de foto's uit het nieuwe kermisfotoboek 'Hoog-gaat-ieFoto: Ernest Potters. Aan het kermisfotoboek blijkt al op het eerste gezicht. in diepblauw. Het schutblad is burgse kleuren. De schrijvers vs Lauran Wijffels, zijn Tilbur weinig anderen. winnaar van del boek, ƒ32,50, meente Tilbur Hoefstraat 151 Oerlesestraat 211a loog-gaat-ie' is alles Tilburgs. Dat t. De zeer luxe omslag is uitgevoerd geel. Blauw en geel zijn de Til- van de teksten, Paul Spapens en s, zijn Tilburgers en ze kennen deze kermis als i. 'Hoog-gaat-ie' is gedrukt door Pabo Print, Tilburgse economieprijs 1992. De prijs van het kon zo laag worden gehouden dank zij de ge- Iburg en een aantal sponsors uit Tilburg. Weer primeur voor Tilburg Uitbreiding sportcom plex Bijsterveldenlaan Afgelopen dinsdag heeft wethou- derTimmermans de eerste spade in de grond gestoken voor de uitbrei ding van het sportcomplex aan de Bijsterveldenlaan in Reeshof. Eén aannemer zal zowel de voetbalvel den in opdracht van de gemeente Tilburg als de tennisbanen in op dracht van Stichting Beheer SC 't Zand aanleggen. Vanaf het moment dat SC 't Zand zich in de wijk vestigde is er aan ge dacht om het complex uit te breiden en de club tot een omnivereniging om te bouwen. Dit laatste krijgt nu nte werd vrijdag ook bepleit ’-er Tiny Kox "Twee of i zo'n woning hoeven ld bij als tuin"), mingbouw gebied van ïft plaats te schaft. Kleinere vrije sectorkavels zijn volgens wethouder Van Eijkeren geen oplossing, omdat belangstel lenden voor dat soort woningen dan hun heil elders gaan zoeken: "Je kunt niet de rest van Nederland op slot doen." Ook verdichting biedt te weinig soelaas, omdat de meeste mensen in een eengezins woning met tuin willen wonen, al dus de wethouder van ruimtelijke ordening. Zoals ieder jaar het geval is, wordt ook dit jaar de Tilburgse kermis omlijst met speciale evenementen. Zo zal wethouder Van den Ende aan de vooravond van de kennis 1993 samen met de kennisbonden een ballonvaart houden. Boven dien zal, ijs en weder dienende, op zaterdag 17julieenparateamuitde lucht komen vallen om aan de wet houder de kermisvlag te overhan digen, waarna de kermis officieel wordt geopend. De dagen voor de kermis vindt het Zomer Ballon Festival plaats, Zwaar parcours De deelnemers worden zestal aspekten getest: i nis, geheugen, tap-1 heid, snelheid, behenc serveertechniek. De jury tracht deze aspekten via een parcours te beoordelen. De tandem-duo-race, waar twee obers op de tandem ook nog 6 ge tapte glazen bier mee moeten ne men zal een vermakelijk kijkspel vormen. En wat te denken van de helmproef, waarbij de gehelmde ober een dienblad met vier pils-' Verdichting Die zorgen over ruimtegebrek wer den gedeeld door CDA-raadslid Headley Binderhagel; VVD-er Berry Stok vond als enige "de pa niek niet nodig; een dip gedurende één jaar is niet zo erg." De andere fracties maken zich meer zorgen over de huidige stag natie en vrezen dat het college voorstel om een coördinerend ambtenaar aan te stellen onvol doende is. C- wordende groi moeten plaats ningbouw en dus hoger moeten worden, aldus Ja (D66),"Wim Piasme Juul Barten (Groer vorm door de aanleg van zes ten nisbanen van kunstgras, alle voor zien van een lichtinstallatie. De nieuwe tennisvereniging LTC Bij - stervelden die hiervoor wordt op gericht, is nauw verbonden met de bestaande organisatie. Dit betekent dat o.a. gebruik gemaakt wordt van de bestaande kleedkamers en kan tine. Bij de eerste herschikking van de Tilburgse sportvelden ongeveer vier jaar geleden, zijn voor SC 't Zand in Reeshof vier voetbalvel den aangelegd, waaronder een trai ningsveld. Voor een goede sprei ding van sportvoorzieningen over de stad vindt nu opnieuw herschik king plaats, waardoor velden in de oude stad verdwijnen en in de snel groeiende wijk Reeshof uitbrei ding plaatsvindt. Het complex SC 't Zand wordt uitgebreid met vier voetbalvelden waaronder een trai ningsveld. Er is op dit moment nog geen uitsluitsel te geven over of er wel of niet een tweede club bij komt. Hier wordt o.a. met de Til burgse Sportraad nog over gespro ken. De velden worden nu aangelegd om ze in augustus 1994 speelklaar te kunnen hebben. ren. In verband hiermee worden er in het gebied op plaatsen peilbuizen w boringen verriéht. De heden zullen plas vember dit jaar. 1 van de dienst Publieke Werken zal periodiek de grondwaterstanden in de geplaatste peilbuizen opnemen. u.uu' „vwo. cam: voor de inwoners van Berj Zoom en Den Bosch, is u mis voor de Tilburger. carnaval als kermis i togenieke onderwer Je juiste sfeer van dit grote om ligt het voor de hê sfeest te kunnen treffen, in Tilburg het eerste ken ‘jpel boek zou verschijnen.” Voor het eerst in 'j fotograaf zal Potters di minder tijd met zijn camera op de kermis door kunnen brengen. --- ---* 1- in de x .luargse boekhandels, maar de fotograaf en de schrijvers bie den het boek ook zelf te koop aan in een standje pal voor het Heilig Hartbeeld voor de Heu- velsekerk. Zelfs dat verkoop- standje is op-en-top Tilburgs. Marion Spapens schilderde pa nelen waarop kermisattracties n typisch Tilburgse beelden bij Ikaar zijn gebracht. Zo staat Peerke Donders bij een Hoog-gaat-ie. kunnen exploitanten, raadsleden, leden van het Projektteam en verte genwoordigers van horeca en win keliersverenigingen elkaar ont moeten. Op zaterdag 17 juli zal de kermisvlag ten top gaan, nabij de gedenknaald van koning Willem II. Deze zal de wethouder om streeks 14.00 uur worden overhan digd door leden van een parateam. Eén en ander is uiteraard afhanke lijk van de weersgesteldheid. Daar na zullen de genodigden een rond gang maken over de dan in volle gang zijnde kermis. Boekwerk verschenen over 125 jaar D'n Atelier De NS Hoofdwerkplaats Tilburg viert dit jaar zijn 125-jarig bestaan. In het ka der van dit jubileum is een boekwerk geschreven door de Tilburgse publicist Henk van Doremalen. Hij is daar bij geassisteerd door NS- medewerker M. van Broek hoven. Het boekwerk beschrijft de historie van de spoorwegwerkplaats in de periode 1868-1993. Het eerste exemplaar van het jubileumboek 'D'n Ate lier 125 jaar' is afgelopen maandag door de directeur van de Hoofdwerkplaats, F. Moltzer, overhandigd aan wethouder P. van den Ende van Economische Zaken en Werkgelegenheid. Het boekwerk is ook uitgereikt aan de werknemers van de Hoofd werkpl aats (Foto: Geert van Loon) Het door de gemeente vier jaar ge leden ingevoerde subsidiebeleid, waarbij op basis van prestaties geld beschikbaar wordt gesteld, werkt goed. Dat blijkt uit een evaluatie van het nu gevoerde subsidiebe leid. De gemeenteraad heeft meer zicht op de materie waardoor het stellen van prioriteiten makkelijker is geworden. De instellingen zelf hebben een grotere verantwoorde lijkheid gekregen bij de uitvoering van het beleid. Van de eigen vrij heid ten aanzien van de bedrijfs voering wordt daadwerkelijk ge bruik gemaakt. Zo’n 84 procent van de instellingen vindt het budget- subsidiëringssysteem dan ook zeer geschikt. Tenslotte werkt het nieuwe systeem flexibeler, doel treffender, efficiënter en minder bureaucratisch omdat er minder re gels en minder uitvoeringskosten zijn. Bart Loven van Dom- Bierbrouwerij zullen de kritisch beoordelen. Een uitmonstering van de ende obers zal hun geoe- I oog zeker niet voorbij gaan, ook het publiek optimaal te laten genieten van deze unieke wedstrijd is in de persoon van Bij de gemeente lijken ze soms de vriendelijkheid zelve. Zo kregen omwonenden van het Bizetplantsoen vorige week een bewonersbrief met deze passage: «De borden 'Verbo den voor hondenworden bin nenkort weer geplaatst. Pu blieke werken hoopt dat het deze keer voor iedereen dui delijk is waarom deze maatre gel nodig is en dat de honden bezitters willen meewerken». De borden die er eerst ston den, zo staat ook in de brief, waren door hondenbezitters weggehaald, omdat die blijk baar vonden dat hun beesten het alleenrecht hebben op het veldje met speeltoestellen voorkinderen. Die houding van de ambtena ren is natuurlijk geen vriende lijkheid meer, maar het is - ex- cusez le mot - schijterigheid. De gemeente wéét dat hon denbezitters de borden heb ben gepikt en vraagt nu op de knieën of ze die voortaan wil len laten staan. Ze krijgen in de brief nota bene de tip dat er «een prima uitlaatplek op de nabij gelegen groenstrook langs het Wilhelminakanaal» is. Daar zullen de hengelaars blij mee zijn. Watje mist in de brief is dat er geen letter in staat over de verplichting van hondenbezit ters de uitwerpselen van hun dieren zelf op te ruimen. El ders in de stad zijn ze dagelijks in de weer met poepschepjes of plastic zakjes om de dam pende drollen op te rapen, maar in Tilburg-Noord geldt die verplichting klaarblijke lijk niet. En de verantwoorde lijke politici die anders roepen dat de hondenbelasting kos tendekkend moet zijn voor controle en strontruimen, ge ven nu ook niet thuis. Toch zullen zij met de neus op de feiten gedrukt moeten wor den. Anders krijgen wegge bruikers bijvoorbeeld een vrijbrief om éénrichtingsbor- den weg te halen of houdt he lemaal niemand zich meer aan de maximum snelheid, omdat dat beter uitkomt. Dan gaat het niet meer om loslo pende honden, maar is de beer los. Of krijgen we dan alle maal een vriendelijk briefje met het verzoek rekening met anderen te houden? waarbij iedere dag ballonnen over Tilburg zullen zweven. Wethouder Van den Ende zal op 16 juli om streeks 18.30 uur vanaf het terrein van de voormalige Willem Il-ka- zeme opstijgen, samen met be stuursleden van de kennisbonden. Bij gunstige wind zullen zij dan in staat zijn de kermis ook eens van boven te bekijken. Na de ballonvaart, omstreeks 20.30 uur zal de wethouder, samen met mog enkele andere collegeleden in het Stadhuis de kermisexploitanten ontvangen. Tijdens dit samenzijn blemen verwacht, vulde Horvers' collega Ruud van Eijkeren (ruimte lijke ordening) aan, omdat het grondgebied van de gemeente na alle geplande uitbreidingen van de Reeshof vrijwel volgebouwd zal zijn. Bovendien moet Tilburg tot het jaar 2005 zevenduizend wonin gen extra woningen bouwen als ge volg van rijksbeleid; gevolg daar van waren de onlangs gepresenteerde plannen voor uit breiding van de stad in de richting Boringen in Moerenburg De gemeente laat bodemonder zoek doen om te bezien of het mo gelijk is delen van het gebied Moe renburg een nadere invulling te geven, zoals de Floriade en wo ningbouw. Publieke Werken heeft aan Heidemij Advies opdracht ver leend om dit onderzoek uit te voe- prestaties. Toegekende subsidies zouden dan kunnen worden terug gevorderd. Bezien wordt tevens of kleine, tussentijdse subsidiever zoeken simpeler en sneller ver werkt kunnen worden. Het subsidiëren van een vaste kern taak, naast afzonderlijke budgetten voor projecten, zal de flexibiliteit en bereidheid tot samenwerking verder doen toenemen. Dat geldt ook voor de mogelijkheid van "wijkconvenanten" of andere sa- menwerkingsconstructies tussen instellingen. Verder kunnen com merciële organisaties worden be trokken bij het aanbieden van wel- zijnsarrangementen. Tevens wordt voorgesteld om enkele stimule- ringssubsidies niet meer via de ge meente, maar door een overkoepe- organisatie te laten verdelen. icht wordt aan subsidies op cultuurgebied. Vrijwel alle Tilburgse gemeenteraadsfracties maken zich er bezorgd over dat slechts 400 van de ruim duizend voor 1992 geplande nieuw bouwwoningen in uitvoering zijn genomen en dat er voor de geplan de nieuwe woningen van dit jaar nog geen steen op de andere gemet seld is. Dat bleek vrijdag tijdens een gezamenlijke vergadering van de raadscommissies volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en economi sche zaken over de stagnerende woningbouw in de stad. gens deze fracties moet dat niet al leen in de oude stad gebeuren, maar ook in de Reeshof, met name rond het daar geplande station. Volgens Barten en Kwantes valt er ook ruimte te winnen door voor vrije sectorwoningen minder grote ka vels te verkopen. Datlaatstc door SP-f drie mensen in er geen voetbalvelc u die verder vindt dat wor niet per se op het grondgc de gemeente Tilburg hoef vinden. Hij en Groen Links-raadslid Barten pleiten tevens voor de "politieke keuze" meer aan sociale woning bouw te doen, omdat het rijk de subsidie daarvoor op termijn af- Volgens het college van B en W is er sprake van een naijl-effect: in de woningbouw is vertraging opge treden door bodemvervuiling op lokaties binnen de ringbanen, moeizame grondverwerving in het buitengebied en trage besluitvor ming bij de provincie. Volgens wethouder Frits Horvers van volkshuisvesting wordt het wo- ningbouwprogramma wel ge haald, maar later dan gepland. Maar in de toekomst worden pro- Jury Gestreefd is naar een jury die een representatieve afspiegeling vormt van deskundigen: Char lotte Stokkermans van bistro d'n Verket, Cees Claassen van Brand Bierbrouwerijen, Dyon Beerens van wijnkoperij Bee- ging zijn inmiddels opgelost. Het subsidietraject loopt parallel met de begrotingscyclus, de verant woording door de instellingen ge beurt steeds beter en het met de rompslomp van afrekenen is ver vangen door een doelmatiger be heersinstrumentarium. Voor de maand augustus zoeken wij nog diverse vakantiehelpers om enkele donderdagen de Tilburgse Koerier te verspreiden tegen een goede beloning. Ook zoeken wij nog bezorgers voor een vaste route. of de Tilburgse Koerier, 013-368805 In de jaren dat de gemeente met het nieuwe subsidiebeleid werkt is het aantal AROB-procedures aanzien lijk gedaald: in 1990 van 38 naar 21 tot 7 in 1993. De kinderziekten waarmee de invoering gepaard 4t-.- 4^<- Aanbevelingen De evaluatie van het subsidiebeleid heeft geleid tot een aantal voorstel len die het systc verbeteren. Zo i instellingen zo a langer dan noodzakelijï rentesubsidie gebruik ho een. Hetinst niet voorop, r aat en de »ers. zal er bij de subsidiëring meer aandacht besteed worden aan de "zwaardere" problemen in de stad. Het wegwerken van achterstands situaties en bestrijding van de werkloosheid zijn hierbij van be lang. Ook wordt gekeken naar de mogelijkheid sancties in te voeren bij wanprestaties of bij het niet re aliseren van de overeengekomen Woningen, politiebureau en dependance Arbeids bureau bij Brucknerlaan B en W willen dat ten oosten van de Brucknerlaan op een braakliggend terrein een wijkbureau voor de po litie, een dependance van het Ar beidsbureau en woningen voor ou deren gebouwd worden. Het woningencomplex voor oude ren zal bestaan uit ongeveer 45 flat woningen. Op de begane grond van het complex is de vestiging van een "werkwinkel" van het Arbeidsbu reau gedacht. De politiepost zal in een andere gebouw worden gehuis vest. Dit gebouw wordt zodanig gesitueerd dat er een buffer ontstaat tussen te bouwen woningen en het bestaande garagebedrijf aan de Brucknerlaan. De hoogte van de gebouwen varieert van twee (poli tiepost) tot vier bouwlagen (woon complex seniorenwoningen in combinatie met dependance Ar beidsbureau). Op maandag 12 juli zal er om 20.00 uur in het wijkcentrum De aan de Corellistraat 10 spraakbijeenkomst worden den over de bouwplannen concept-uitwerkingsplan. Als het aan de eenendertig deelnemende obers ligt wordt het zon- rens en I dagmiddag weer net zo'n spektakel als de twee voorgaande jaren: melsch Bi de enige echte Tilburgse oberwedstrijd staat weer voor de deur. obers Zestien Tilburgse horeca-ondernemingen hebben hun beste ludieke r krachten afgevaardigd voor deze competitie, die zondag tussen deelnemer 13.00 en 17.00 uur plaatsvindt op de Heuvel. fend - Ome later jes vol over een hindermsbaan wt naar de finish dient te brengen. Marceï'van^n eenVrima pre- Bij de klimhelling kunnen de sentator gevonden. deelnemers hun snelheid laten Deeinemers aan de oberwed- zren zonder de handicap van een strijd: lees verder ina 3 vol dienblad. J 6 Maar bovenal is 'Hoog-gaat-ie' heeft Tilburg met'Hoog-gaat-ie' op-en-top Tilburgs omdat de fo- opnieuw een landelijke pri- to's zijn gemaakt door de gebo- meur: het eerste fotoboek van de ren en getogen Tilburgse be- kermis in Nederland en Vlaan- roepsfotograaf Emest Potters deren. "Het is niet meer dan lo- (39). Per slot van rekening gaat gisch dat Tilburg met haar ker- het in een fotoboek om de foto's, mis weer eens een trendsteer is" ook al is het boek nog zo mooi aldus Potters. "Wat carnaval is uitgevoerd en al zijn de teksten voorde inwoners van Bergen op nog zo spitsvondig. Potters Zoom en Den Bosch, is de ker- maakte tussen 1988 en 1992 mis voor de Tilburger. Zowel meer dan vierduizend foto's van carnaval als kermis zijn zeer fo- de kermis. togenieke onderwerpen. Daar- Om de juiste sfeer van dit grote om ligt het voor de hand dat juist volksfeest te kunnen treffen, in Tilburg het eerste kermisfoto- moet men die met de paplepel boek zou verschijnen." ingegoten hebben gekregen. Voor het eerst in zijn leven als "Van kindsbeen af heb ik op de fotograaf zal Potters dit jaar kermis rondgesjouwd", zegt minder tijd - Potters. "De kermis, was het de kermis dc feestelijk hoogtepunt van mijn 'Hoog-gaat-ie' is te koop ir jeugdjaren. En ik weet zeker dat Tilburgse boekhandels, maa mijn twee kinderen dat straks fctö; ook weer zullen zeggen. Vanaf den het moment dat ik me op foto- aan grafie ging toeleggen, ben ik Kei) met de camera naar de kermis gegaan. Ik zal dat blijven doen, want de kermis van Tilburg is een lust voor elke fotograaf. Precies zoals dat met het boek en tj 'Veel vermaak en weinig wol' eü over de geschiedenis van de Til burgse kermis het geval was, if en de scl boek ook 2 ndje pal :ld voor O\ 1 EN

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1993 | | pagina 1