w WIJZE Op vakantie in eigen omgeving 1 Tilburgs eerste woon/zorg- complex in aanbouw 3 4 POST COLOFON SCRIPTUM Natuur en milieu: ook voor ouderen o a n 5 3 ■o Bingo in de zomer Expositie Ans Wortel Nieuw adres SBT-wijkteam zuid-west Scholenwedstrijd i i i i i i i i i I LI Met een boek in de hand komt men door heel Nederland Zwemfan-fittest 50+ Bedevaart naar Scherpenheuvel a a o o 1993 -pagina 10 Donderdag 8 juli 1993 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER Drop Oud Theo Dekker Jan van Groos (voorzitter) p/a naar het redactie-adres of naar J uur 9 uur Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee we ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. HET WOORD IS AAN... oma meenemen. Het Milieu Educatie Centrum Midden-Brabant is een Er is echt veel moois te zien in Til burg." Naast de stadswandelingen organi seert Buijs ook een stadstour. Daar voor is een auto nodig, maar eventu eel kan ook een bus volstaan. Deze route voert bijvoorbeeld naar de Has seltse Kapel, waar de deelnemers ook binnen een kijkje mogen nemen. De prijs van zowel de stadswandeling als de stadstour bedraagt 2,50 gul den. •De Hasseltse kapel, een van de bezienswaardigheden in Tilburg. Foto: Geert van Loon De vakantietijd breekt weer aan. Vrijwel iedereen maakt plannen om ver weg te gaan. Maar waar moet je nu eigenlijk naar toe? In Engeland pleegt de IRA bomaan slagen, ex-Joegoslavië valt so wie so al af, in Duitsland zijn er voortdurend rellen, in Spanje is het ook niet alles en tot overmaat van ramp beginnen de Koerden in Turkije met aanslagen op trei nen en zo. Wij ouderen hebben dus eindelijk een reden om de overheid dank baar te zijn. Die zorgt er namelijk echt wel voordat wij niet voldoen de geld hebben om naar het bui tenland te gaan. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. De VVV Hart van Brabant heeft sa men met de gemeente Tilburg drie wandelroutes door het centrum van Tilburg ontwikkeld. Ook zijn er bij de VVV fietsroutes door het hart van Brabant verkrijgbaar. Bij 't Gilde kun nen liefhebbers terecht voor een wandeling door het centrum van Til burg. Ook is er de mogelijkheid om een stadstour te maken. In beide ge vallen is een gids aanwezig die vertelt over het Tilburg van toen en nu. hebben twee slaapkamers; ze zijn al lemaal ruim van afmeting, zodat alle vertrekken toegankelijk zijn voor rol stoelers. De kale huur is gemiddeld 550 gulden per maand plus 60 gulden voor servicekosten. Voor gebruik van het steunpunt moet apart 15 gulden betaald worden. Afhankelijk van de hoogte van het inkomen komen be woners in aanmerking voor huursub sidie. Thema van het Jaar van de Ouderen is waardering voor eikaars genera tie. Dat die vaak al bestaat in families, mocht ik laatst weer eens meema ken. Ik wilde mijn intreden in de VUT vieren met een eenvoudige vakan tie. Wandelen op het Pieterpad, dat Nederland van noord naar zuid doorkruist, leek me aanlokkelijk, maar dan niet in mijn eentje. Gelukkig wil de mijn dochter Annette van 24 mee. Ons beginpunt lag ten oosten van Zutphen. Met ieder vier kilo bagage op de rug gingen we op pad langs de landhuizen van die streek, steeds ver gezeld door vogelgezang. Zou mijn dochter het wel leuk vinden of deed ze het alleen voor mij, vroeg ik me die eerste dag af. De tweede en derde dag liepen we ver van de bewoonde wereld en zeiden we niet veel tegen elkaar. Toen Annette verzuchtte "Wat lekker, hier hoefje niets", wist ik dat het goed was. En we genoten onderweg van bomen, vogels, konijnen en het cafeetje met de pannekoeken. We doen vast nog eens een stuk van het Pieterpad, misschien wel met mijn schoondochters erbij. Ik zal ze in elk geval op tijd vragen. Mw. J. van M. Koffie De liefhebber van een stadswande ling kan ook terecht bij 't Gilde. Daar neemt Piet Buijs de taak van gids voor zijn rekening. In onderling over leg kan geregeld worden op welke tijd Ruime woningen Het steunpunt is dooreen brede gang bereikbaar voor de bewoners. Alle woningen, die in vier lagen gebouwd worden, zijn via overdekte gangen (met daglicht) met elkaar verbonden. De woningen bestaan uit een woon kamer met open keuken, een slaap kamer en een bergruimte, een dou che met toilet en een hal, een flink balkon of terras. Enkele woningen De zomer is begonnen. Voor de meeste mensen de ideale tijd om op vakantie te gaan. Veel mensen trekken naar het buitenland om daar hun vrije dagen door te bren gen. Anderen blijven in eigen land: ze gaan naar zee of houden het bij dagtripjes. Daarvoor hoeft de Til- burger niet ver van huis. Ook in de eigen stad en omgeving valt na melijk genoeg te zien. Bij de VVV zijn wandel- en fietsroutes ver krijgbaar en 't Gilde biedt stads- en natuurwandelingen onder leiding van een gids aan. Een nieuwe vorm van vakantie houden: op ont dekkingstocht in een bekende om geving. Overzichtelijk kaartje De drie routes van de VVV hebben ie der een eigen thema. Zo is er een an tiek-, kunst- en verzamel-, een beel dende kunst- en een historische route. De bezienswaardigheden van deze tochten staan beschreven in drie brochures, waarin ook foto's te zien zijn. Bovendien bevat elke bro chure een overzichtelijk kaartje van de route. De antiek-, kunst- en verzamelroute gaat langs een aantal winkeltjes en galerieën waar allerlei dingen te koop en kunstvoorwerpen te zien zijn. De brochure van deze vier kilometer lan ge tocht voert de wandelaar langs tal loze voorwerpen zoals bijvoorbeeld boeken, klokken, kunst, antieken kle ding. Liefst 41 kunstvoorwerpen zijn te zien op de beeldende kunstroute. Deze tocht gaat door het centrum van de stad en geeft de wandelaar informa tie over het materiaal van de kunst objecten, over de kunstenaar en over de bedoeling van het te bezichtigen werk. De lengte is vijf kilometer. De historische route neemt de lief hebber mee terug in de tijd. Zo be schrijft de brochure de herinneringen aan de periode die koning Willem II in Tilburg doorbracht. Ook de sporen die het geloof en de textielindustrie nagelaten hebben, krijgen aandacht. Deze route is vier kilometer lang. Iedere brochure kost 3,95 gulden, maar 55-plussers kunnen de drie bro chures samen kopen voor de prijs van twee. de wandeling plaatsvindt. De routes duren zo'n tweeëneenhalf uur, inclu sief de pauze voor een kop koffie. Piet Buijs: "We doen het op ons gemak, anders heeft het geen zin. De men sen bepalen het tempo zelf." Buijs zegt dat hij mensen dingen laat zien waar ze het bestaan niet van kennen. "Ik vertel over beroemde Til- burgers uit de vorige eeuw en ik laat een kerk van binnen en buiten zien. Maar ook de tegenwoordige tijd komt aan bod." De stadswandelingen vin den plaats in het centrum van Tilburg en zijn voor jong en oud geschikt. "Als mensen problemen hebben met lo pen, ben ik niet te beroerd bij het Rode Kruis een rolstoel te regelen." De stadswandelingen van de VVV vindt Buijs wel aardig, maar "er moet teveel in een kort tijdsbestek. Zij von den mijn route te langzaam." Boven dien geven veel mensen de voorkeur aan een gids, aldus Buijs. "Ik ken een aantal anekdotes die leuk zijn om te vertellen." Buijs, geen geboren Tilburger, vindt dat de stad veel te bieden heeft. "Er zijn hier zeven musea. Ik kan daar een deal mee maken zodat we gratis of voor de halve prijs terecht kunnen. Tochten door de natuur Buiten de stad valt ook genoeg te zien. De VVV heeft een aantal fiets routes uitgezet in het hart van Bra bant. In lengte variëren die van acht tot veertig kilometer. Voor iedere rou te is een kaartje verkrijgbaar. De prij zen daarvan zijn verschillend. Het is verstandig contact op te nemen met de VVV over de fietstochten, omdat er net een nieuwe brochure uit is. Daarnaast zijn er elf middellange wandelroutes van het Samenwer kingsverband Midden-Brabant (SMB) en de VVV verkrijgbaar. Deze zijn allen in de omgeving van Tilburg. Om op het beginpunt te komen geeft iedere brochure aan welke bus daar heen voert. De kortste tocht is de Looneindroute met zeventien kilome ter. De Slibbroekroute vormt met 25 kilometer de langste wandeltocht. Ie dere route voert langs fraaie bouw werken en mooie stukken natuur, en op elke kaart staat aangegeven hoe de route korter te maken is of in twee delen te beandelen valt. De brochu res zijn los te koop of in een comple te set met handig opbergdoosje. 't Gilde organiseert natuurwandelin gen in de omgeving van Tilburg, maar momenteel zijn de groepen vol. Wie toch interesse heeft kan het beste contact opnemen met 't Gilde. Adressen: Streek VVV Hart van Brabant, Stadhuisplein 128, tel: 013 - 351135. 't Gilde: Spoorlaan 320, tel: 013 - 445952; bereikbaar op dinsdag en donderdag. Van 19 juli tot 15 au gustus is 't Gilde wegens vakantie gesloten. Voor wandelingen kan men Piet Buijs in deze periode be reiken onder tel.nr. 013 - 363137. Er is de mogelijkheid een boodschap in te spreken op zijn antwoordap paraat als hij afwezig is. Wie belangstelling heeft, kan in formatie krijgen bij de Vereniging Volkshuisvesting Tilburg (VVT), tel. 620911. Er is een uitgebreide brochure met plattegronden van de woningen en hun ligging be schikbaar. Inschrijven kan ook bij de VVT: op aanvraag krijgt u eeb in schrijfformulier en een intake-for- mulier van de gemeentelijke indi- catiecommissie toegestuurd. doelstelling van het Jaar: de solidariteit tussen de gene- 3 ratios V I leven zien: de baby's, de jongeren, de volwassenen en de 1 irgyn 0.a. in De werkgroep ouderen-carnaval organiseert in de vakan- tieweken enkele bingo's in wijkcentrum De Ypelaer. De opbrengst komt ten goede aan het ouderen-carnaval. De bingo's zijn op de donderdagen 8 juli, 22 juli, 5 augustus 1 en 19 augustus, telkens van 14.00-16.30 uur. De zaal is I open vanaf 13.30 uur. Kosten: heel boekje ƒ10,-/half I boekje ƒ5,-. Adres: Corellistraat 10, tel. 013-552928. De schilderijen van de oudere kunstenares Ans Wortel I zijn niet compleet zonder een tekst, een boodschap. Ze I schrijft die zelf, net zoals ze haar beelden schept; spon- taan en echt. Vanuit een ogenschijnlijk chaotisch patroon I van vlekken en kleuren treden beelden naar voren, zoals een lotus opbloeit vanuit een troebel moeras. Die bloem,- I het beeld- vertaalt zichzelf in een gedachte, gevangen in woorden, als in een gedicht, eenmalig en telkens uniek, j Zelf zegt Ans Wortel: "Ik weet niet precies hoe het komt, I maar als ik werk, ontstaat het als het ware vanzelf." Haar werk, voornamelijk gouaches, is tot 31 juli te zien in I Galerie Bremmer op de hoek W. de Rijkestraat/Dillen- I burglaan (bij de Ringbaan West); open van wo. t/m vr. 13- I 18 uur en za. 12-17 uur. Met ingang van 1 augustus is het buro van SBT-wijkteam I Zuid-West gehuisvest op de eerste verdieping van het I pand Capcijnenstraat 76 (telefoon 013-439744). Dit pand ligt overigens naast het toekomstige steunpunt in de wijk I St. Anna, dat aan het einde van dit jaar opgeleverd zal i worden. Ook op het nieuwe adres zal dagelijks van 09.00 tot 10.00 uur spreekuur gehouden worden door de mede- werkers van het wijkteam. Het wijkteam is dan zowel te bezoeken als telefonisch te bereiken. In het kader van het Europees Jaar van de Ouderen heeft f de SBT een wedstrijd uitgeschreven onder alle basis- I scholen (groepen 7) in Tilburg. De vraag was of de leer- lingen een werkstuk konden maken, dat aansloot bij de raties. De wedstrijd is gewonnen door groep 7 van de basis school De Kiehoorn aan de Baden Powellaan onder lei ding van jufforuw De Rooij. Twee weken geleden werd de klas blij verrast door een plotselinge "overval" van een de legatie van De Efteling, compleet met Pardoes, en enke le vertegenwoordigers van SBT. Het werkstuk van de klas laat vier fasen in het menselijk leven z.ieii. ue baby's, ucjuilyeiei i, ue wiwaa&eneii en ue ouderen. Belangrijk vond de klas, dat er voor alle vier de fasen evenveel ruimte moet zijn. De jury bestond uit ou deren, die de speciale ouderenavond van het Festival Mundial hebben bezocht. De prijs, die de leerlingen heb- »en waliteit. it, zwart, rood. I -41 (in rood). Lange TT Til- Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar I de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg, tel. 368805. I De VVT is in de Capucijnenstraat volop bezig met de bouw van het steunpunt Mattheushof en 36 seni orenwoningen. In dit voor Tilburg unieke project vinden de toekom stige bewoners een combinatie van wonen en zorgverlening. Op deze manier is het voor ouderen, die eigenlijk in aanmerking komen voor opname in een verzorgings tehuis, mogelijk toch zelfstandig te blijven wonen. De verwachting is dat het complex eind dit jaar be woond kan gaan worden. Het steunpunt bevat onder meer een ontmoetingsruimte, een huiskamer voor gezamenlijk gebruik, een biljart kamer en een spreekkamer voor zorgverleners. Ook komt er een eet- punt, dat tevens bedoeld is voor ou deren uit de buurt. Diensten op zorg gebied worden er verleend door Thuiszorg Midden-Brabant, het te huis Koningsvoorde van het Zorg centrum Tilburg-Zuid en het Ge coördineerd Ouderenwerk SBT. Verder zullen in het steunpunt activi teiten worden georganiseerd, in de eerste plaats voor de bewoners van de seniorenwoningen daar, maar soms ook voor ouderen van de wijk. ben gewonnen, is een dagje Efteling en ze mogen opa of 1 r>ma maannman Redactie: Ria van der Aalst-Dierks Diny van Bladel-Verbunt Theo Dekker MarcGeerts Jan van Groos (voorzitter) I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Ad de Vet Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Schijfstraat 107, 5038 burg; tel. 350505. meter. Aan de bedevaart nemen eigen priesters, een arts, I E.H.B.O.-ers en bejaardenverzorgsters deel. Informatie en opgave tot 27 juli 1993: G. de Vrij, Bisschop van Zoe- I straat 22, 5014 PD Tilburg, tel. 013-421966. De zomer is weer aangebroken: tijd om er lekker op uit te trekken. In Nederland is van alles te zien en te beleven. Wilt u inspiratie opdoen of meer weten over een bepaalde I stad of streek? Kijk dan ook eens in de Openbare Biblio- theek Tilburg rond. B In de 'Natuurgids voor groen toerisme' van Sietzo Dijkhui- zen vindt u heel veel informatie over het Nederlandse I landschap. Er staan diverse suggesties voor fiets- n wan deltochten in. Beschrijvingen van (langere) wandel- en I fietsroutes staan in boeken als 'Een wandeling tussen I Amsterdam en Antwerpen', 'Wandelen tussen veen en I wad' en het 'Routeboek Nationale Fietsronde'. Dit laatste bevat fietstrajecten die op elkaar aansluiten. Het boek 'Nederland' uit de serie 'Agon cultuurgidsen in kleur' bevat I een alfabetische lijst met plaatsnamen, met de beziens waardigheden per plaats. Als u graag een stadswandeling wilt maken, kunt u dat doen aan de hand van de routebe- schrijvingen in 'Stadswandelingen door Nederland' van J. van Remoortere. In boeken uit de serie'Kijk op Nederland' vindt u foto's, historische en andere informatie over be paalde steden en provincies. Vraag er eens naar in de bibliotheek. In het openluchtzwembad Fiezenlaan wordt speciaal voor I 50-plussers de Zwemfan-fittest georganiseerd in samen- I werking met de Nederlandse Hartstichting. Deze fittest is 3 voor iedereen die regelmatig wil zwemmen en iets aan zijn of haar conditie wil doen. U kunt tijdens de gewone open- stellingsuren aan de test deelnemen. De fittest duurt 13 weken. Meedoen houdt in dat wekelijks 250 of 500 meter wordt gezwommen. De zwemslag is vrij, het tempo ook. Uitrusten onderweg mag, het water veria- I ten niet. Aan het eind van die 13 weken krijgen alle deel- I nemers die tenminste 10 van de 13 weken gezwommen I hebben een medaille en een certificaat. Inschrijven kost I ƒ5,- en kan aan de kassa van zwembad Friezenlaan. Per I keer dat er gezwommen wordt geldt het recreatief tarief van ƒ3,90 of ƒ2,25 met kortingskaart. E nieuw centrum voo natuur en milieu. Vanaf 1 juli worden vrijwilligers gezocht voor de natuur- en milieuwinkel en de documentatieafdeling (minimaal 1 dag per week). Men sen wegwijs maken in de documentatie, het afrekenen van aankopen en het geven van informatie behoort tot de taken. Een unieke gelegenheid om ook als oudere actief te worden op natuur- en milieugebied. Informatie: Vrijwil- ligerscentrale, Spoorlaan 320, telefoon 434572. Op dinsdag 17 augustus gaan voor de 13e keer bejaarde en gehandicapte pelgrims uit Tilburg e.o. naar de Belgi sche bedevaartplaats Scherpenheuvel. De bedevaart, dus ook de bussen, zijn geheel aangepast aan minder va liden. De bussen stoppen zo dicht mogelijk bij de restau rants en de afstand tot de basiliek is dan nog maar een 100

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1993 | | pagina 11