8© WIJZE Experiment in omgeving Trouwlaan Zesde Senioren Music Happening Bonden maken ouderen wegwijs in financiële regelingen WMA N POST COLOFON SCRIPTUM 1 I I I I I I I I I I I r\opij aözz upywuuiu wuiucu r i i S Koersbal in De Garsthof E.K. senior bowlen Voetrejlexologie Jong voor oud Concert bij Juste Blues in de bibliotheek Volksdansgroep danst door in zomer Informatie sociale zekerheid uni 1993 -pagina 10 Donderdag 24 juni 1993 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER The Travelin' Hobo's, een van de groepen op de zesde Senioren Music Happening al Seniorenwijzer de Tilburgse Koerier, postbus 368805. VBURG TILBURG 2033. Kassa open ma. 6uur.Tel.res.13-16uur: Passief Uit het onderzoek komt vooral naar voren dat ouderen passief zijn, als het HET WOORD IS AAN... straat 107, 5038 TT Tilburg; tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden E kplaats al. 369104 ION MUSEUM 134 A or schrift-en ERLIGT ing79. Tel. 013-365587 )X vordering muziek '.24 .en 420306 R ZAAL ZESTIEN el. 013-368381 nsdag 30 juni 1993 12 >.20.15 uur l 22.00 uur 15 i.21.00 uur Aula-foyer, Warandelaan 2 itudenten Akademle Vorming h ziekenhuis akseweg tot 7 augustus n Cock van Grieken JNSTKAMER «raat 27 werpen van Bart E ARTIKEL park 38 ur als cultuur BESOUWHUIS ssenstraatl.Goirte lentoonstelllng Atelier'78 1RE BIBLIOTHEEK in 10 !9 juli het verleden» r 12j. 10.15 uur 19.30- 22.15 uur 9.30- 22.15 uur 9.30-22.15 uur .30-20.15 uur -20.15 uur .Book iter Louis /rij. 25-619.30 uur i gypsies na. 28619.30 uur orter na. 286 22.00 uur .oe. 30619.30 uur rk orange 'oe. 306 22.00 uur -laso Muur I naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg, tel. PERSCENTRUM venlaan 15. Oisterwijk tol 7 augustus «i van Marieke van Wilma van Esch In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Seniorenwij zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. Onbenut Vooral de bijzondere bijstand wordt nauwelijks gebruikt, blijkt uit het KUB- onderzoek in Nijmegen: liefst 72 pro cent laat de mogelijkheid onbenut, ter wijl ze er wel recht op hebben. De mogelijkheid tot kwijtschelding van onroerend goedbelasting, reinigings heffing en hondenbelasting wordt door zo'n 54 procent niet gebruikt. De huursubsidie kennen ouderen het best: slechts twintig procent laat deze mogelijkheid onbenut. Uit het onder zoek blijkt dat de Nijmeegse bij standsontvangers veel meer gebruik maken van de regelingen dan de ou deren in die stad. Dat het gebruik van de huursubsidie hoger ligt, is te verklaren, zegt Lies- beth Vaalburg, die namens de KBO Den Bosch aan het project meewerkt. "Daar geven de woningbouwvereni gingen publiciteit aan. De bijzondere bijstand is een ondui delijkere regeling. Veel mensen weten niet of ze er voor in aanmerking ko men. Bovendien krijgt deze regeling geen goede publiciteit." Volgens het onderzoek is de belang rijkste oorzaak van niet-gebruik het feit dat ouderen niet op de hoogte zijn van regelingen. Ouderen die dat wel zijn, denken vaak dat ze er niet voor in aanmerking ko men. Het onderzoek ontkent dat ou deren geen gebruik maken van de re gelingen omdat ze de bedragen de moeite niet waard vinden. Vaalburg: "Als je weinig geld hebt, is elk tientje er één." Ook is het volgens het onderzoek on juist dat ouderen zich schamen een aanvraag in te dienen. Jazz Meeting Tilburg, een bont fes tival met allerlei soorten muziek, is dit jaar niet in september, maar vol gende week van 1 tot en met 4 juli. De Senioren Music Happening 'ver huist' natuurlijk mee en is deze keer op vrijdag 2 juli in een zaal van de Nieuwe Koninklijke Harmonie aan de Stationsstraat. i veelvormige en veel- rkunst. Zaterdagavond ds opent het festival op n het openluchttheater elijk opgetrokken is en e tent. eten over dit bijzonde- ellen met het Brabants et Amateurtheater, tel. Het belooft voor de zesde keer een erg gezellige middag te worden met mu ziek die veel ouderen zal aanspreken, vertelt Hans Kahle, coördinatorvan de Senioren Music Happening. "Op het programma staat het Tilburgse combo Gust Raaymakers met amusements muziek, die een tikkeltje in de richting van de jazz gaat. Dat kwartet bege leidt ook Loes van Wees, die min of meer 'onze eigen' zangeres is gewor den, omdat ze alle keren heeft mee gedaan." Van Wees heeft vroeger operette gezongen en brengt nu lied jes uit musicals en andere muziek die lekker in het gehoor ligt. Zeer gevarieerde muziek brengt het Brabantse duo The Travelin' Hobo's, aldus Kahle. "Jacques Mees en Lex van Hoppe zijn professioneel met mu ziek bezig en hebben een repertoire dat uiteenloopt van tango, country, folk, blues tot smartlappen." Verder staan optredens gepland van twee danseressen (The Shuffles) en het duo Groot en Klein, dat conférences brengt. Dit jaar is uitgeroepen tot het Jaar van de Ouderen. De ouderen zelf doen daar vrijwel niets mee, dus wordt het een jaar vóór de oude ren. Organisaties brengen nu plots al hun evenementen in ver band met Het Jaar. De Nationale Fietsdag, Festival Mundial en wat dies meer zij krijgen het toevoeg sel 'voor de ouderen' opgeplakt. De enigen die er goed mee zijn, zijn de instellingen die de subsidie opstrijken. De ouderen niet! Drop Oud De Senioren Music Happening is vol gende week vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs is net als voorgaande jaren vijf gulden, waar voor u in de pauze ook een kopje kof fie of thee met een plakje cake krijgt. De zaalcapaciteit is beperkt, dus wacht niet te lang met reserveren. Kaarten kunnen worden besteld bij Hans Kahle, Leyparkweg 99,5022 AC Tilburg; tel. 013-431491. Ze zijn vol gende week donderdag van 14.00 tot 16.00 uur ook te koop aan de zaal en - indien nog voorradig- voor aanvang van de voorstelling op vrijdagmiddag. Mensen met een laag inkomen moeten, net als iedereen, huur en allerlei belastingen betalen. Maar omdat ze een krappe beurs hebben hebben rijk en gemeenten voor hen allerlei regelingen in het leven geroepen. Zo kunnen zij huursubsidie aanvra gen, kwijtschelding krijgen van di verse belastingen en een beroep doen op de bijzondere bijstand. Deze regelingen zijn ook voor ou deren bedoeld, maar uit een onder zoek in Nijmegen van de Katholieke Universiteit Brabant (KUB) blijkt dat deze groep maar mondjesmaat gebruik maakt van deze mogelijk heden. Om daar verandering in te brengen willen de vier Brabantse ouderen bonden eind dit jaar een proef gaan doen in Tilburg. leg van onze dienst en konden vragen stellen. Op die manier proberen we drempels weg te nemen." Vorig jaar hadden dergelijke acties re sultaat: in totaal werd 300.000 gulden meer aan bijzondere bijstand uitgege ven dan het jaar daarvoor. Of juist ou deren meer aanvragen hebben ge daan, valt niet uit die cijfers op te maken. Hermans: "Het is moeilijk ou deren te bereiken. Dit najaar willen we de SBT, de thuis zorg en andere hulpverleners voorou deren inschakelen. Nadat wij ze inge werkt hebben kunnen ze de doelgroep inlichten over de bijzondere bijstand. Zo hopen we dat het geld op de juiste plek terechtkomt." Ook met de ouderenbonden wil Her mans graag op eenzelfde manier wer ken, zegt hij als reactie op het project van de bonden. De Sociale Dienst wil zelf ook gebruik gaan maken van ou deren voor voorlichting over financië le regelingen, zoals de specifiek Til burgse subjectsubsidies. "We willen mensen opleiden tot paraprofessio- nals. Ouderen met vragen kunnen dan aan kloppen bij personen die meer ver trouwen genieten." Of deze aanpak succes zal hebben, weet Hermans niet. "Maar het werkt wel in de ge zondheidsvoorlichting." om financiële extraatjes gaat. Vaal burg: "Ik weet niet hoe dat komt. Als mensen er niet mee bezig zijn, leggen ze de informatie naast zich neer. Die passiviteit kunnen ze wellicht gemak kelijker overwinnen als ze andere mensen kennen die al wel bijzondere bijstand aanvragen." De bonden willen in de omgeving Trouwlaan een proef houden. Dit gebied is gekozen omdat het een hechte buurt is en vanwege het hoge aantal ouderen met een laag inko men. De bonden willen er gebruik maken van het grote aantal actieve mensen: zo kunnen leden en buurtbewoners in gezet worden om de knelpunten van leeftijdsgenoten op te sporen en daar bij hulp te bieden. "Onze contactpersonen gaan naar de ouderen toe, wat bij de gemeentelijke aanpak tot nu toe niet gebeurd is. Het is echt ouderen voor ouderen", aldus Vaalburg. Hoe de bonden het precies aan gaan pakken is nog niet duidelijk. Het project staat nog in de kinder schoenen. Toch ziet Vaalburg de toekomst opti mistisch tegemoet. "Vooral omdat wij de ouderen en buurtgenoten inscha kelen. Op de vraag of het niet vreemd is dat niemand eerder op dat idee kwam, re ageert Vaalburg: "Ergens moet dat idee toch uitgevonden worden. Ik denk dat zoiets typisch is voor een ou derenbond. Wij hebben de leden en het kader dat zich inzet voor zulke activiteiten." n orgelconcerten. Zon- elt de organist Rob Ne- rgel in Oisterwijk. Op a staan enkele grote Iet concert begint om KBO Den Bosch, KBO Breda, ANBO en PCOB werken gezamenlijk aan een project voor de Trouwlaanbuurt. De provincie geeft geld voor dit expe riment. De bedoeling is dat leden van alle afdelingen van de bonden uitein delijk andere ouderen wegwijs kun nen maken in verschillende financiële regelingen. Het was zondag 13 juni erg gezellig in De Garsthof. Tien jaar geleden be gon ze in een cafézaaltje met een groepje van vijftien dansers; die zon dagmiddag gaf Netty Tönissen haar honderdste volksdansinstuif, inmid dels voor een zes keer grotere groep. Samen met Dave en Tienie Mink is zij de motor van dit maandelijkse festijn in De Garsthof. Bij de honderdste keer waren er gastoptredens van andere volksdans groepen en zetten weer zo'n negentig mensen hun beste beentje voor. De eerste rode koontjes en zweetdruppeltjes werden na een kwartier zicht baar en de stem van Netty klonk als muziek door de microfoon. In die goe de sfeer, die er ook de afgelopen tien jar was, waren er felicitaties en ca deautjes. Netty, Dave en Tienie, hartelijk dank namens alle Garsthofdansers en we hopen op nog eens minimaal honderd volksdansinstuiven. Piet Brokke ESWAENTJES sterwijk >n en aquarellen van ran Mourik-deMan MTEHUIS DIESSEN sstraat 12 sitle Erik Verslegen en dermeer antDEIMME raat 52 A apans vouwwerk ■MUSEUM H96 ember Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse I Koerier. Redactie: Ria van derAalst-Dierks Diny van Bladel-Verbunt I Theo Dekker MarcGeerts I Jan van Groos (voorzitter) I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) I Ad de Vet 1 Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Lange Schijf- 1 straat 107 RORR TT Tilhum: tel BRABANTS M at 41, Den Bosch jstus ier materie: illderkunst in een raai perspectief park 1 nber i Jeroen Doorenweerd E BREMMER lijkestraat !tu»,foto-expositle amevanTjeng rNE WILDEMAN Hilvarenbeek rmber ars (schilderijen en i), Hennie Vester i, Slbolt Hulsbergen :n beeldjes) KATHAREZE straat 31 ie sculpturen van ri Vlaardlngen BEELDING tót 12, Baarle Nassau stra beelden en Anne uarellen i glasobjecten van nstenaars 1ANDEL EMI'S Heuvelstraat 103-5 mpressionlsmeen Sinds deze week kunnen ouderen een voor Tilburg totaal I nieuw spel spelen: koersbal. Het zal er 's zomers en 's win- I ters binnen gespeeld worden door 55-plussers. Dat kan in competitieverband, met groepen en/of tweetallen of indivi- I dueel. De spelregels van koersbal zijn niet te moeilijk maar I wel boeiend en hoeft geen sportervaring te hebben. Wie belangstelling heeft, kan op dinsdagmiddagen en vrijdag- I ochtenden een kijkje nemen in de zaal van De Garsthof, I Columbusplein 15. In Hilvarenbeek, Eindhoven en Veldhoven wordt volgende I week het Europees Kampioenschap bowling voor senio- ren gehouden. Daaraan nemen 325 ouderen uit dertien I verschillende landen deel. Zondag vanaf 18.00 uur wordt I op het Vrijthof op folkloristische manier de feestelijke ope- I ning gevierd met o.a. draaiorgel, vendelzwaaiers en volks- h dansgroepen. Maandag tot en met donderdag wordt in wedstrijden voor drie leeftijdscategorieën bepaald wie er I naar de finales op vrijdag gaan. Voorrondes en finale zijn I I gratis te zien in bowlingcentrum Kempenhof, Diessense- weg 99 in Hilvarenbeek. De activiteitenwerkgroep voor ouderen Loven-Besterd or- I ganiseert op donderdag 8 juli van 14.00-16.00 uur een I voorlichtingsmiddag over voetreflexologie. Voetreflexolo- gie is een geneeswijze die berust op het principe dat er op voeten (en handen) gebieden zijn die doot middel van energiebanen verbonden zijn met alle organen, klieren, spieren, gewrichten en het zenuwstelsel. Klachten zouden I te voorkomen zijn door als 'gezond persoon' regelmatig een voetmassage te ondergaan. Toegang en kopje koffie I gratis. De middag is in buurtcentrum Loven-Besterd, Koe- I straat 164, Tilburg. Verzocht wordt een handdoek mee te I brengen. Op vrijdag 25 juni van 13.30-16.00 uur speelt in wijkcen- trum De Ypelaer de hoogste groep van de Lochtenberg- school de musical 'Hotel Zeezicht' voor oudere wijkbewo- I I ners. I Kinderen van de overige scholen in de wijk Stokhasselt I werken ook mee aan deze middag 'Jong voor oud'. Hen I werd gevraagd: "Denk eens na over oudere mensen". Aan de hand daarvan maakten zij opstellen, gedichtjes en te- I I keningen. Door een jury, die bestaat uit afgevaardigden van oude- I I renorganisaties, worden de inzendingen geselecteerd. I Hiervan wordt een boekje samengesteld, dat alle ouderen op die middag door de kinderen krijgen aangeboden. De I zaal aan de Corellistraat 10 gaat om 13.15 uur open; en- tree en koffie zijn gratis. Ter afsluiting van de fusie activiteiten wordt morgenavond vanaf 19.45 uur voor het nieuwe Zorgcentrum Tilburg zuid een concert gegeven. Als de weersomstandigheden het toelaten zal het concert plaatsvinden in de binnentuin van i het Verpleeghuis St. Jozefzorg, opdat ook de bedlegerige 5 I patiënten vanuit hun kamers kunnen genieten van de zang I en muziek. Voor de pauze is er de uitvoering van "Mladi" I gecomponeerd door Leos Janacek. Uitvoerenden zijn het blaasensemble Sarabande. Na de pauze wordt "Sur Ie Printemps" van Leo Leutscher ten gehore gebracht door solo-tenor Marcel Beekman, ka- merkoor Cigale, blaasensemble Sarabande en pianiste Marijke Leutscher. Het geheel staat onder leiding van de (oorspronkelijk Tilburgse) dirigent Tony Klaasen. I Belangstellenden kunnen, met medenemen van een eigen I tuinstoeltje, het concert bijwonen; de toegang is vrij tot I 19.30U. I Houdt u van muziek en met name van blues en jazz? Dan kunt u de komende tijd goed aan uw trekken komen tijdens de Jazz Meeting van 12,3 en 4 juli. Maar het hele jaar door I kunt u ook terecht in de Muziekbibliotheek van de Open- I bare Bibliotheek Tilburg aan het Koningsplein. Daar is van alles te vinden en te beluisteren op het gebied I van jazz en blues. U vindt er muziek op CD's, op video en in de vorm van bladmuziek. Maar ook de boeken over mu- zikanten, muziekgeschiedenis e.d. staan op deze afdeling. Of het nu gaat om blues, jazz (oud en modern) of swing, u I vindt vast wel iets van uw gading. Of u nou een verzamel- I CD, muziek van Louis Armstrong of liedjes van Ella Fitz gerald zoekt: de CD's staan soort bij soort bij elkaar. Dat I maakt het zoeken gemakkelijk. Ook de boeken over jazz of I blues staan bij elkaar. Kunt u niet vinden wat u zoekt, vraag het dan bij de inlichtingenbalie van de muziekafdeling. U I krijgt een deskundig antwoord. 1 Dus als u meer wilt weten over uw favoriete muziek, geef dan uw oren en ogen goed de kost in de Muziekbibliotheek I aan het Koningsplein. De "volksdansgroep zonder naam" houdt geen zomerstop, maar danst de hele zomer door. Er zijn nu zestien enthou- i siaste dansers, maar enkele nieuwe liefhebbers zijn wel- kom; zonder ervaring is geen probleem. De groep danst ie- 1 dere donderdag van 10.30-11.30 uur in wijkcentrum 't I Kievitslaer in 't Wandelbos. Interesse? Bel dan Lucie Ber- I tens (tel. 638358), Noldie van Oirschot (680347) of Margr- I eet Heine (350187). Op maandag, woensdag, donderdag en vrijdag houdt het GAK, Reitseplein 15, zitting voor iedereen die vragen heeft I over het aanvragen van pensioenen, A.O.W., W.A.O., kin- I derbijslag, enz. Voor mensen met A.O.W. en een klein pensioentje daarnaast moet een formulier daarvoor inge- I vuld worden. Zijn die formulieren verkeerd ingevuld, is het I tijdrovend en moeilijk om een en ander weer terug te draai en. U wordt te woord gestaan in een afgesloten kamer en niet aan een open balie. Een afspraak maken wordt op prijs gesteld; dat kan elke werkdag (behalve dinsdag) tussen 9.00 en 17.00 uur. Het telnr. van het G.A.K. is 656206. Stadsdienst lijn 6, 7 en 8 I stoppen vlakbij. Brief van wethouder De gemeente Tilburg is al jaren actief om ouderen te wijzen op hun rechten op dit gebied. Allerlei pogingen zijn on- dernomen om ouderen over de drem pel te helpen. Zo ontvingen alle 55- plussers begin dit jaar een brief van wethouder van sociale zaken Anke van Blerck. Daarin wees zij op het be staan van de regelingen. Daarnaast organiseerde de Sociale Dienst bij eenkomsten in buurtcentra en wijkhui zen over de bijzondere bijstand. Ook bezocht die instelling de verzorg-en verpleegtehuizen. Gerard Hermans van de Sociale Dienst: "Daar zijn veel mensen op afgekomen. Zij kregen uit-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1993 | | pagina 11