Project Stationszone start dit jaar r Lindeboom weg pepita Eerste zending hulpgoederen voor kinderen Oekraïne succes Modern I Oekraïne i ^Festival insl ied Strengere aanpak fout parkeren in centrum I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I Zaterdag van h| i-6 Oplage96.900 ex. Bouw parkeergarage Tivoli en herinrichting deel Spoorlaan In september nieuw transport naar Lviv WEE! Floor JENDRECLAME: k^VRUCHTE- I PUNTEN VAN0REE TEGELCENTRUM OCCASION-SHOW Den Schout Ivan Lieshout li 1993 -pagina 12 s@ Koerier Cursussen •pag. 3 Kultuur-Amusement •pag. 5 •pag. 6-7 Gemeentenieuws. 7 •pag. 11 •pag. 11 Parochienieuws.. 423030 G.G. 5 5 5er, enz. I Jacques Herb. 'i JEUGDMODE Rondom H. van Brabant .pag. 11 Etalagewedstrijd Goirke .pag. 12 pag. 17 Bakker Uitagenda B&W-besluiten. Donderdag 17 juni 1993 36e jaargang nr. 1812 Autobedrijf VAN DORST RIJEN BREDA Korvelseweg 107, Tilburg 86 87 88 90 5HALEN 54BETALEN Het oostelijk deel van de Spoor laan en het Tivoli-terrein Foto: Geert van Loon LEES VERDER IN DIT NUMMER: MEUBEL- EN WONINGSTOFFERING met ioog De ïacties .eren - ge- ijbe- een 2 red. jeftin- transportwielen ineeio^ i in beide juitenste i Lijnsheike 45 (t.o. Blokker Tilburg-Noord) - Tel. 013-554183 INCLUSIEF LEGGEN V.A. 25 m’ OP VLAK BETON WAND- EN VLOERTEGELS VLOERVERWARMING Speciale aanbiedingen tijdens BRADERIE zaterdag 19 juni I 655 Is het er nu uitziet niet onwelwillend Zie onze advertentie op pag. 14 dit _;geve ntger /andaaj Verkeerscirculatieplan De reconstructie van het eerste deel van de Spoorlaan gebeurt in gaan de parke jaar met 14,5 hoog; sam zeventien schakelen. Zoals staat de VPRO i tegenover zo'n actie'. Aan de bouw van het project Stationszone, waarvoor de gemeente tien miljoen gulden van het rijk krijgt, wordt nog dit jaar begonnen, als het aan B en W ligt. Het eerst komen de reconstructie van de Spoorlaan en de bouw van de parkeergarage op Tivoli aan de beurt. Het college wil dat de Stationszone van Tivoli tot de Ringbaan West uiteindelijk voornamelijk met kantoren bebouwd wordt. onze gasten kunnen gratis gebruik maken van de parkeergarage Emmapassage (ook In de avonduren) dijvend stige spontane reacti „rijke hulpgoeder /orden. In enkele n kinderen dankzij! paalde medicijnen zelfs van haast zekere dood worden ger Ook het Maria Ziekenhuis hee De garage is volgens B en tectonisch verantwoord, c ue omgeving geïntegreer door twee transparante scher waartegen aan de kant van he komstige park op Tivoli klimplan ten kunnen groeien. Aan de kant van de Veemarktstraat komen cen- trumvoorzieningen en is een voet- gangersroute gepland naar het en het kantoor van Interpoli parkeergarage wordt berei via een weg bouw en Inter de het ipark >lis. De eikbaar tussen het ASF-ge- ïrpolis en moet ook in parkeerbehoefte voorzien als Pieter Vreedeplein een andere bestemming krijgt. specialiteitenrestaurant oranjestraat 4-6, 5038 wc tllburg (centrum) telefoon 013-434512/674394 Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir.: J.A.J.M. de Beer Oprichter. J.H.G. de Beer 1 geheel Tilburg, Goirle, i op Zand, Udenhout, nschot, Oisterwijk. tel en Hilvarenbeek I Hoefstraat 151 I Oerlesestraat 211a Dankzij vele s; konden belangrij afgeleverd wc J vallen konden ku, gehaakt op de actie van Piet Spij kers. Om te kijken wat het Tilburg se ziekenhuis kan betekenen voor het kinderziekenhuis is Lviv zijn drie artsen uit Lviv uitgenodigd om in november een bezoek te brengen aan Tilburg. De kosten hiervan ko- De hulpactie van Piet Spijkers beperkt zich niet tot medicijnen en eerste levensbehoeften. Hij schildert ook ikonen voor kerken in de Oekraïne. (Foto: Geert van Loon) Hoe groot moet de teleurstelling niet zijn voor deze kinderen als zij wederom aan hun lot worden over gelaten. Dat sprankje hoop op een menswaardiger bestaan al zo snel te moeten opgeven, In september gaat Piet Spijkers weer met hulp goederen naar Lviv. Als het kan met twee vrachtwagens. Hij hoopt dan vooral medicijnen voor che- mo-therapie voor het ziekenhuis en educatief materiaal voor het wees huis mee te kunnen nemen. Laat hem en de kinderen uit het hospi taal en weeshuis niet in de steek. Er bestaat verder grote behoefte aan medicijnen, revalidatie-appara- tuur, steriele injectienaalden met houders voor éénmalig gebruik, (hand)gereedschappen, speelgoed, schrijfbehoeften en blikgroenten. Mensen kunnen altijd kontakt op nemen met Piet Spijkers, Thomer- beek 3,5032 EA Tilburg. Tel. 013- 637999. -T) u hier de definitieve programme- illen ongetwij- ring aan: 14.00-14.25 uur Wilma iken. Het festi- van Tilburg, 14.30-15.00uurNico Landers, 15.10-15.40 uur Johnny, 15.50-16.20 uur Ton v.d. Nieu wenhuizen, 16.30-17.00 uurCorry Konings, 17.10-17.40 uur Co Ca- tusen 17.50-18.30 uur De Vrijbui ters. De volgende artiesten komen 's avonds aan bod: 20.30-21.00 uur Mien Oostvogels, 2110-21.40 uur Jan Boezeroen, 21.50-22.20 uur Olga Lowina, 22.30-23.00 uur Pretband JEUK, 23.10-23.40 uur Marianne Weber en 23.50-00.20 uur Jacques Herb. Het festival van het levenslied lijkt een goede aanvulling op de be staande zomer-evenementen in Tilburg. Het levenlied groeit snel in populariteit en spreekt een breed publiek aan. Dankzij de inzet van velen, de ge meente Tilburg, de horeca op het Piusplein, subsidiegevers en spon sors klinkt het programma als een klok. De enige onzekere factor blijft het weer. Uiteindelijk past bij het festival een tranendal beter dan een regenbui! Drie maanden geleden maakten wij melding van een initiatief van Piet Spijkers van Aktie en Ontmoeting Oosterse Kerken. De Tilbur- ger maakt zich sterk om kinderen uit de Oekraïne, getroffen door de kernramp in Tsjernobyl, een menswaardiger bestaan te geven. Kon- kreet gaat het om kinderen van het Regional Specialized Children's Hospital in het 850.000 inwoners tellende Lviv en een weeshuis dat ge legen is tussen Lviv en Kiev. Het initiatief van Piet Spijkers is aange slagen in Midden-Brabant. Veel kerken, scholen, verenigingen, par ticulieren en in mindere mate het bedrijfsleven hebben het hulptransport begin mei mede tot een groot succes weten te maken. MERKBAAR Dat begint bij een eerlijk advies. Voor al uw gordijnen, wandbekleding, binnenzonwering en het herstofferen van uw meubelen. NIELS VAN REE - TEL. 013-444444 Enschotsestrait 131 - Tilburg Dat de Heuvel nog niet is meegenomen in het eerste deel van de Sta tionszone, ligt aan het omstreden karakter van het plan voor dit cen- trumplein. Volgende week wil het college van B en W een besluit nemen overeen voorstel van het architectenbureau Dirrix Van Wy- lick, maar daarbij zullen de nodige politieke hobbels genomen moeten worden. Het plan van het architectenbureau uit Geldrop is het enige dat op tafel ligt, maar de collegepartijen CDA en VVD zullen er de nodige moeite mee hebben. Dirrix Van Wylick houdt namelijk vast aan de bouw van een fietsenkelder onder de Heuvel, waarvan de toegang zou moeten komen op de plaats waar nu de lin deboom staat. CDA en VVD vinden de kelder te duur, hebben ze al eerder gezegd. Wethouder Ruud van Eijkeren (ruimtelijke orde ning en stadsbeheer) zei vorige week bij de presentatie van het Ver- Sprankje hoop Een aantal kinderen in de Oekraïne weet dankzij de steun uit Midden- Brabant dat ze niet helemaal verge ten zijn. Hoewel de nucleaire ramp in Tsjemobyl bijna alle toekomst perspectief heeft weggenomen ho ren ze er toch nog of toch weer een beetje bij. Van smartlap tot meezinger De programmering biedt een mix van landelijke en regionaal beken de vertolkers van het levenslied, aangevuld met de twee winnaars van eerder gehouden auditie-avon- den. Het middagprogramma is met name afgestemd op het winkelend publiek en de liefhebbers van het levenslied. Het avondprogramma kent een lichte hang naar het meer alternatieve genre en speelt daar mee in op het uitgaanspubliek. Toch wordt ook dan de echte lief hebbers van het levenslied daar mee niets tekort gedaan. 's Middags is de presentatie in han den van Willem Bol, terwijl tijdens de avond Clemens van Bracht (van De Deurzakkers) de artiesten bij het publiek zal inleiden. Tussen 18.30 tot 20.30 uur vinden er geen keerscirculatieplan Oude Stad (VOS) echter dat hij het liefst een be heerde stalling voor elfhonderd fietsen op de Heuvel ziet. "Goede stallingen moetje maken op de plaatsen waar men van nature zijn fiets neersmijt", aldus Van Eijkeren. In het plan van het architectenbureau Dirrix Van Wylick verdwijnt dus de lindeboom, maar komt er aan de westzijde van de Heuvel een bomenrij. Het standbeeld van Willem II komt op ongeveer dezelf de plaats terug, maar nu met zijn gezicht naar het plein. Ter hoogte van de Midi-bioscoop en tegenover de toegang naarde parkeerga rage Heuvelpoort heeft het architectenbureau futuristisch ogende busstations gepland. Volgens het VOS krijgt de Heuvel voor auto's eenrichtingsverkeer van de Spoorlaan tot de parkeergarage van de Heuvelpoort. Voor de eerste sectie van de Sta tionszone, die dit jaar in uitvoering wordt genomen, trekt de gemeente zelf achttien miljoen gulden uit. Onderdeel van dit eerste deel van het project is ook een andere in richting van de Heuvel, maar daar over nemen B en W pas volgende week een beslissing (zie kader). De parkeergarage op Tivoli krijgt ongeveer 760 plaatsen, waarvan Interpolis er tweehonderd huurt. De garage is volgens B en W archi tectonisch verantwoord, omdat in de omgeving geïntegreerd wordt ermen, iet toe- elmg en administratie: 14 DA Tilburg D00 JA Tilburg f ScmrRcSS 1 ^Pneumatiek Voor financiële steun kunt u een bijdrage overmaken op bankrek. 10.88.19.140ofgirorek. 108.76.28 t.n.v. Aktie en Ontmoeting Ooster se Kerken in Tilburg, met vermel ding 'Hulp kinderen Oekraïne'. De Oekraïne is een land in zeer grote problemen. Het is twaalf keer zo groot dan Nederland en telt op dit moment circa 55 miljoen inwoners. De meest bekende steden zijn Lviv en de hoofdstad Kiev. De Oekraï ne was oorspronkelijk bijzonder rijk aan grondstoffen. De Tweede Wereldoorlog en de opname van het land in de voormalige Sowjet- Unie hebben echter diepe sporen achter gelaten. De Oekraïne is de laatste vijf decennia zo ongeveer leeggezogen. De beschuldigende vinger wijst vooral in de richting van het grote Rusland. Typerend in dit verband is de inrichting van de kerken die weer vrij zijn gegeven in het land. Waren de kerken in de Oekraïne vroeger uitgerust met prachtige ikonen van eigen bodem, op de dag van vandaag moet nieuwe ikonen voor deze kerken geschil derd worden in het buitenland. Een omgekeerde wereld. Ikoon- schilder Piet Spijkers uit Tilburg is daar op dit moment bijvoor beeld druk mee bezig. De Oekraïne is een land dat weliswaar onafhankelijk is, maar dat helemaal opnieuw vanaf nul moet begin nen. De weinige bestuurlijke ervaring van de mensen in de regering en de toenemende invloed van de Oosteuropese maffia zijn belangrij - ke factoren die de wederopbouw tot een ontzettend zware klus maken. Een klus die te zwaar zal blijken te zijn, als de mensen in de Oekraïne aan hun lot worden overgelaten. Daarom is hulp uit het -recessie of geen recessie- rijke westen bitter noodzakelijk. Steun van de overheid en steun via particuliere initiatieven. twee fasen. In september wordt begonnen met het r deel; het zuidelijk deel«.v, de beurt als de nieuwbot Interplois klaar is, waarscL,— begin 1996. De herinrichting van de Spoor laan is aangepast na kritiek van de raadscommissie voor ruimte lijke ordening en de veranderde bouwplainnen van Interpolis. Naast de Spoorlaan tussen Tivol- istraat en Heuvelring komen aan beide zijden vrijliggende fietspa den en bomen, waardoor de straat een boulevard-achtig ka rakter moet krijgen. Voor auto's komen er in eerste instantie twee rijstroken in beide rijrichtingen, maar de buitenste rijstroken kun nen later vrij eenvoudig veran derd worden in vrije busbanen. De veranderingen aan de Spoor laan passen in het Verkeerscircu latieplan Oude Stad (VOS), dat het college vorige week open baar heeft gemaakt. Met het VOS willen B en W het autogebruik binnen de ringbanen drastisch te rugdringen door goede voorzie ningen voor fietsverkeer en openbaar vervoer aan te leggen. Ook moet het minder aantrekke- Vakantiehuis Piet Spijkers heeft een volledige weektaak aan de acties voor de kin deren in de Oekraïne. Buiten de di recte hulpactie wil- de Tilburger ook meer structurele hulp bieden. Hij hoopt samen met de regering van de Oekraïne een vakantiehuis te bouwen voor de minderbedeelde kinderen in dit land. Piet Spijkers vertelt: 'Ik hoop dat we voor elkaar krijgen dat volgend jaar wordt ge start met de bouw van zo'n vakan- tiecomplex in de Karpaten, waar de lucht erg zuiver is. Dat wil ik doen in samenwerking met de regering daar. Zij moeten die faciliteiten na verloop van tijd immers zelf gaan runnen. Ik hoop dat we via een aparte actie de benodigde financië le middelen bij elkaar kunnen krij gen. Ik probeer hiervoor de tv in te lijk worden met de auto naar het centrum te gaan; daarvoor zou voor auto's op delen van de city ring eenrichtingsverkeer inge steld moeten worden. Het VOS ligt nu bij allerlei belanghebben den die hun commentaar kunnen leveren, waarna ook de iiuci wuiui gemeenteraadsfracties dat kun- noordelijk nen doen Eind dit jaar hOOpt het :1 komt aan co]|ege met een definitieve ver- ’“w Y.a” sie van het VOS te komen, chijnhjk "We zijn die rotzooi gewoon beu." Dat is volgens wethouder Ruud van Eijkeren (ruimtelijke ordening en stadsbeheer) de reden om maatregelen te nemen de overlast die foutparkeerders 's avonds en in het weekend in het centrum veroorzaken. Door het illegaal parkeren ontstaan volgens B en W vaak gevaarlijke situaties. Door het aantal parkeerwachters nog voor de zomer met 1,7 forma tieplaats uit te breiden, wordt de controle uitgebreid tot twaalf uur 's avonds. Controleren van 9.00 tot 24.00 uur gaat ook in het weekend gebeuren. De belanghebbendenre geling in de binnenstad gaat voor dezelfde tijden gelden. De parkeer garage op het Louis Bouwmeester- plein zal voortaan tot een uur na de sluitingstijd van cafés geopend zijn; bij die van de Emmapassage is dat al het geval. B en W willen daarnaast een weg- sleepregeling invoeren, maar die moetjuridisch nog uitgewerkt wor den. Voor de bezitters van wegge sleepte auto’s wordt het kostbare zaak, omdat de regeling kosten- Op 19 juni zal het Groots Festival van het Levenslied plaatsvinden op het Piusplein. Diverse vertolkers van het levenslied zullen ongetwij feld de gevoelige snaar bij menig Tilburger weten te raken. .tri val vindt van 14.00 tot 00.20 uur plaats in de openlucht. De organisa tie is in handen van de Stichting Groots Festival van het Levenslied, een initiatief van Junior Kamer Hart van Brabant. Rijk, provincie en andere in stellingen lijken er steeds min der happig op ons goed te in formeren over hoe het met het milieu is gesteld. Zo werd pas deze week bekend dat er sinds eind mei geen Maaswater in de spaarbekkens van de Bies- bosch wordt opgenomen, om dat het zwaar vervuild is door landbouwgif. De rivier moet dat eerst laten doorstromen, voordat het water weer ge schikt kan worden gemaakt als drinkwater voor Zuid-Hol - land. Een ander voorbeeld is de smogmelding. Landelijk is enige tijd geleden besloten al leen melding te maken van zware smog. Reden: als er 's zomers smog optreedt is het al te laat om automobilisten op te wekken minder te rijden en de industrie een tandje lager te laten draaien. Dat er onder tussen al talloze cara-patiën- ten last hebben van de iets minder zware luchtvervuiling en dat het bijvoorbeeld voor kinderen en ouderen niet goed is zich zwaar in te spannen, zal ze in Den Haag blijkbaar een zorg zijn. En dat terwijl de Eu ropese Commissie vindt, dat er wel in een eerder stadium waarschuwingen moeten uit gaan. Als je problemen met de luchtwegen hebt, kun je hier in het zuiden dan ook beter naar het BRTN-joumaal kijken. Daar doen ze tenminste aan smog-alarm in fases. Ook voor hooikoortslijders is dat medium geschikt: als er veel pollen in de lucht verwacht worden, krijg j/ dat bij het weerbericht te horen en te zien. Kom daar bij de NOS maar eens om. Eigenlijk heb ben we het hier in Tilburg zo slecht nog niet. De nieuwe mi- lieuwethouder Frits Horvers doet zijn best zo open moge lijk te zijn. En de TWM pompt ons drinkwater niet Alleen van zo grote diepte op dat het erg zui ver is, maar waarschuwt in haar jaarverslag ook dat het ondiepe grondwater te zuur is en teveel rotzooi van de land bouw en zware metalen bevat. Kunnen onze milieubewuste bestuurders en leveranciers ook niet zorgen voor lokale smog- en hooikoortsmeldin gen? Misschien niet zo leuk voor de industriestad, maar modem is het wel. DeWkm optredens plaats. Om de menige fans niet urenlang op hun idool te laten wachten, treft dekkend wordt, aldus Van Eijke ren. Legaal parkeren wordt ook duur der. De extra controle wordt ener zijds betaald door de parkeerver- gunningen voor belanghebbenden een gulden per maand te laten stij gen. Daarnaast gaan de tarieven voor (kort) parkeren overdag i ingang van 1 januari 1994 omhc met gemiddeld 2,7 procent, laatste groep parkeerders zal vol gens Van Eijkeren volgend jaar nog dieper in de portemonnee moe ten tasten. Om de bouw van de par keergarage op Tivoli te bekostigen, gaan de parkeertarieven volgend 1,5 procent extra om- imen een stijging met ruim .a procent. gedurende de zomermaanden serveren wij wisselende zomermenu's bereid van dagverse produkten en incl. 2 glazen wijn, voor de zomerprijs van 62.50 Als Piet Spijkers terugkijkt op zijn jongste reis naar de Oekraïne ko men allerlei gevoelens boven. Ge voelens van onmacht en gelaten heid omdat er nog zoveel nood is. Maar ook gevoelens van hoop, om dat veel mensen zich van deze nood bewust zijn en altijd wel een manier vinden om te helpen in plaats van een excuus om dat niet te doen. Piet Spijkers: 'Ik ben gelukkig om op die bleke snuitjes een glimlach te zien. Niet alleen door wat snoep, papier en potloden, maar vooral ook dankzij hoognodige vitamine preparaten, antibiotica en chemo- therapieën die daar ontbreken’. men voor rekening van het Maria Ziekenhuis. Het belangrijkste doel hiervan is deskundigheidsbevor dering van de artsen uit de Oekraï ne. Daarnaast wordt geïnventari seerd in hoeverre geholpen kan worden met medicijnen en medi sche apparatuur. instructie van roli aan de bet Ringt >rdt. Riel, Loor Berkel-E

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1993 | | pagina 1