E Nissan Terrano II KJ ir“? f) I y W - Uitbreiding Rover 100-serie Gratis accessoires bij Nissan Mazda MX-5 met rotatiemotor Elektromagnetische Verdraagzaamheid (EMV) ROVER waterstof Vanaf 12 juni zetten we een nieuwe deur voor u open. Vermist Auto Register si .N Z 57EFZ SERI//CE. Bink Tilburg b.v. Maserati volledig van Fiat IV 11993 -pagina4 DE AUTOMAAT - Donderdag 10 juni 1993 - pagina 5 DETILBURGSE KOERIER »n. sperkt le rij- MMMMHNMMMMlSSWMBWaMMM ide 'zich TILBURG, kapt. Hatterasstraat 11 (ind. Loven) tel.:Ol 3-443330 ZATERDAG 12 JUNI AFTER SALES SHOW Vervolg van pagina 1 Op zaterdag 12 juni a.s. starten wij met Mitsubishi Snel Service. Dit betekent dat u vanaf die dag voor alle kleine werkzaamheden bij ons terecht kunt. U hoeft dus geen afspraak te maken en wordt meteen geholpen. De officiële opening vindt plaats op vrijdag 11 juni om 15.00 uur. Op zaterdag 12 juni houden wij onze after sales show. Onder het genot van een hapje en een drankje kunt u dan kennismaken met de activiteiten in onze werk plaats. Onze openingstijden zijn: vrijdag 11 juni 08.15 -17.00 uur en zaterdag 12 juni 09.00 - 17.00 uur. Zlutomobielbedrijf Kluitmens b.k m e! MITSUBISHI MOTORS Winkler Prinsstraat 24 Tel. 013-420143 wiel Sunr Def jreid met ing, "Elektromagnetische Verdraagzaamheid" (EMV). uik). Het ij motoren moment is het zoek van autotelefoons Op dit i"<-> onderzoel heel actueel. Het feit dat 20 vakmensen zich voortdurend met dit thema bezighouden, geeft aan hoe serieus VW omgaat met het thema van de elektromagnetische verdraagzaamheid van zijn auto's. jrotere ken, dan oratie MITSUBISHI MOTORS Comfort Nissan verwacht met de Terrano II een gr doelgroep te bereike met de eerste genen Terrano. irom is ook besloten alle ilers in Nederland de rano II te laten verkopen en niet zoals voorheen alleen de bedrijfswagendealers. De klanten zullen vooral moeten komen uit grote stationcars. Mensen die de ruimte niet willen missen, maar toch eens wat anders willen. In ieder geval biedt de Terrano II voldoende comfort en veel gebruiksgemak om als dagelijkse auto te dienen. De mogelijkheid om ook eens een prima compromis tussen last- en luxe-dier. De Nissan Terrano II komt getrapt op de markt. Eerst an of paardentrailer verschijnt half juni de eken, is de Terrano II driedeurs, terwijl vanaf EMV-centrum EMV betekent dat de elektrische en elektronische onderdelen die in de auto gemonteerd zijn, onder alk omstandigheden goed functioneren zonder elkaar te. storen. Tegelijkertijd moeten ze met de overeenkomstige techniek van buitenaf harmoniëren. De ingenieurs van Volkswagen zochten in het midden van de jaren zestig een meetplaats in de openlucht in de omgeving van Wolfsburg om middelen te vinden om voertuigen te ontstoren. Omdat sinds de beginjaren zeventig steeds meer elektronica in de auto werd ingebouwd, groeide EMV uit tot een belangrijk aandachtsgebied. Of het nu gaat om elektronische inspuiting en ontsteking, ABS, EDS of sensorgestuurde airbags, elk systeem is door middel van een aantal metingen uitvoerig getest op zijn elektronische verdraagzaamheid. Deze tests werden in eerste instantie in een extern laboratorium uitgevoerd. Sinds 1990 worden deze tests in het nieuwe EMV-centrum van VW afgenomen. In dit centrum is 18,5 miljoen D- mark geïnvesteerd. Dit centrum is door zijn grootte en de omvang van de metingen uniek in Europa. De nieuwe Volkswagen Golf was de eerste auto die in het EMV- centrum alle onderzoeken op het gebied van de elektronische verdraagzaamheid onderging. september de langere vijfdeurs beschikbaar komt. Alhoewel de definitieve prijzen nog niet bekend zijn, moet worden gerekend op een vanafprijs van f.65.000,=. delen en een meegespoten kofferklep- of achterspoiler. De nny Wagon heeft geen spoiler maar een roofrack. Sport-i-reeks start met de Sunny 3-deurs 1.4 LX voor f.27.695,=. Dezelfde auto als sedan kost f.29.670,= terwijl de Wagon diesel f.36.120 kost. De fraaie en zomerse 100 NX moet f.38.395,= opleveren. Bestraald Naast een grote hal, waarin de modellen op een draaibare rollentestbank onder Fiat heeft het belang in de sportwagenfabrikant Maserati uitgebreid van 49 tot 100 procent. De resterende aandelen Zijn overgenomen voor 70 miljard Lire (86 miljoen gulden) van de Italiaans-Argentijnse ondernemer Alejandro de Tomaso. Fiat verwierf eind 1989 het belang van 49 procent in Maserati. Vorig jaar werden ongeveer 1.000 Maserati's verkocht tegen gemiddeld 1.800 in de jaren daarvoor en leed het concern een verlies van 90 miljoen gulden. Eind mei heeft de politie in Amsterdam het proefproject Vermiste Auto Register (VAR) in gebruik genomen. Het systeem moet ervoor zorgen dat vermiste auto's sneller kunnen worden opgespoord. Als het VAR succesvol blijkt, zal het eind dit jaar landelijk worden ingevoerd. Is een auto verdwenen, dan kan c gedupeerde dit voortaan snel telefonisch melden aan zijn verzekeringsdienst of hulpdienst. Die plaatsen de vermissing onmiddelijk in het VAR-systeem. Ook autoverhuurbedrijven en leasemaatschappijen kunnen dit doen. Dankzij koppeling van de gegevens uit het VAR met het register van de RDW kan de politie meteen zien of de auto als vermist is opgegeven. Op dit moment duurt het in verband met de lange duur van de administratieve afwikkeling soms wel tien dagen voordat de diefstal bij de RDW bekend is. Het VAR-systeem is een samenwerking tussen het Coördinerend Politieberaad, de CRI, de RDW, en onder meer de Vereniging van Nederlandse Autoleasemaatschappijen (VNA), Bovag en Rai. Het project is opgezet naar aanleiding van de toenemende autocriminaliteit. In 1990 werden in ons land ruim 22.000 auto's gestolen. Vorig jaar waren dit er al meer dan 30.000. Gemiddeld wordt iets meer dan de helft teruggevonden. Na presentatie van de experimentele Mazda HR-X op de Autorai, is het merk nu een forse stap verder met een MX- 5 met aangepaste rotatiemotor die werkt op waterstof. Deze auto toont duidelijk de perspectieven van waterstof als brandstof in het algemeen en voor de rotatiemotor in het bijzonder. De energiebehoefte voor auto's wordt onafhankelijk van fossiele brandstoffen bij het gebruik van waterstof. Er wordt uitgegaan van bestaande motortechnieken, de waterstofmotor levert extreem schone uitlaatgassen en leidt tot een perfecte energiecyclus, omdat er geen grondstoffen verloren gaan. Waterstof ontstaat door splitsing van water in waterstof en zuurstof. Hiervoor kan wind- of zonne- energie worden gebruikt. Waterstof gaat in de motor weer een binding aan met zuurstof, waardoor er uit de uitlaat waterdamp komt. De enige koolwaterstoffen en stikstof-oxyde die bij de verbranding vrijkomen, worden veroorzaakt door de marginale verbranding van Negen uitvoeringen van de Sunny-familie bij Nissan worden tijdelijk met een aantal aantrekkelijke accessoires uitgevoerd, waarvoor de klant niets betaald. Een drietal driedeurs versies, twee vier- en twee vijfdeurs uitvoeringen, alsmede de Wagon 2.0 LX diesel en sportieve 100 NX 1.6 SLX krijgen om te beginnen de Sport-i-badge. Daarnaast krijgen alle modellen lichtmetalen De SLX wordt uitgebr centrale vergrendelii elektrisch bediende portierruiten, variabele interval op de ruitewissers en een achterruitwisser. De SGX staat aan de top en is rijkelijk uitgerust met op verschillende mdnieren instelbare voorstoelen, hoogpolig tapijt, mistlampen voor en een groene band in de voorruit. Helaas heeft ook de SGX stoffen bekleding, terwijl men in een dergelijk complete auto velours zou verwachten. Bij de driedeurs moeten de voorstoelen weggeklapt worden om toegang te bieden tot de achterste zitplaatsen. Als de bestuurder dan weer zijn stoel wil terugklappen, blijkt deze niet meer in de afgestelde stand terug te komen. Vreemd genoeg lukt het de Japanse industrie nog steeds niet een stoel te maker die in Europa al tientallen jaren gebruikelijk is en dat terwijl in het verleden zoveel gekopieerd is. Foei! Onlangs maakten we kennis met de Rover 114 met CVT. Dit model is inmiddels definitief aan het leveringsprogramma toegevoegd. De auto heeft de bekende 1.4 liter Rover-motor gekoppeld aan de continu variabele transmissie waarvan de schakel-duwband in Tilburg wordt gemaakt. Ook nieuw is de Rover 114 Diesel. Deze auto bedient zich van de 1361 cc Peugeot diesel motor gekoppeld aan een handgeschakelde vijfbak. De diesel levert 52 pk bij 5000 tr/min en een koppel van 83 Nm bij 2500 tr/min. De Rover 114 D komt hiermee tot een topsnelheid van 145 km/u en heeft voor het sprintje van 0 tot 100 km/u zo'n 17 seconden nodig. Zowel de diesel als CVT kosten f .23.999,= en dat is in beide gevallen behoorlijk scherp. Alleen zullen deze twee auto's de komende maanden uitsluitend leverbaar zijn in twee metaallokken waarvoor een meerprijs geldt. Toch krijgt de koper extra waar voor zijn geld. De eerste maanden zijn de 114 D en CVT namelijk voorzien van speciale bekleding, andere wieldoppen en getint glas. Deze zaken verdwijnen als ook andere kleuren leverbaar worden. smeerolie (olieverbrui grootste probleem bij op waterstof is de brandstoftank. Mazda gebruikt in de experimentele MX-5 een honingraat-systeem van een metaalsoort die onder druk en gelijktijdige afkoeling waterstof aan zich bindt. Door verhoging van de temperatuur en nauwkeurige regeling van de druk komt waterstof weer vrij. Op dit moment is de actieradius nog beperkt vanwege een kleine opslagcapaciteit van de nieuwe tank. Waterstof blijkt als brandstof uitstekend geschikt voor rotatiemotoren. lerrai Bij zuigermotoren ontstaat het ^aa>r° risico van een spontane dealei ontbranding door contact met zeer hete motoronderdelen zoals kleppen, zuigerbodems en cilinderwanden. De rotatiemotor heeft geen kleppen, terwijl het mengsel steeds in een volgende, koelere verbrandingskamer stroomt. De waterstof wordt via directe injectie ingespoten. In de MX- 5 zit de rotatiemotor van de RX-7, die een vermogen levert van 100 pk. realistische rij- omstandigheden met hoogfrequente velden worden bestraald, testen ingenieurs de auto en de afzonderlijke onderdelen ook in een aantal laboratoria. De onderzoeken op het gebied van klassieke vonk-ontstoring vinden plaats in een kleine hal, of op een meetplaats in de openlucht. off-road te gaan rijden is leuk, maar zal in ons land nauwelijks worden gebruikt. Voor mensen die ook af en toe een caravan of paardentraik willen trekli Stelt u zich eens voor dat bij gelijktijdig remmen en claxonneren ook de ruitewissers in werking treden. Of dat de motor van een politie-auto afslaat als de dienstradio wordt gebruikt. Van de ontsteking, via ABS naar een sensorgestuurde airbag: hoe meer electronica in de auto en in de omgeving daarvan, des te onvoorspelbaarder worden de storingsinvloeden. Oorzaak hiervoor is de uitbreiding van de elektromagnetische velden op spanningspieken in de elektriciteitskabels van de auto. Hierdoor kunnen storingen worden veroorzaakt in de stroomgeleidende onderdelen en dat kan de technische betrouwbaarheid van de auto in gevaar brengen. Om dit bij voorbaat te voorkomen, houdt VW actief bezig met het thema 4399 QB| i

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1993 | | pagina 23