WIJZE Frans Brokken: "Isolement is niet nodig" n Veel ouderen kampen met slechthorendheid RBOi Fotowedstrijd voor Tilburgse ouderen 'UREAU POST COLOFON SCRIPTUM AG- HNG Qnd ni I seniorenwijzer I I I I I I I 1 Open dag Seniorenacademie Zesde Senioren Music Happening Vergeetachtig of dement? Volksdansen Fietstocht Activiteiten opzetten in De Baselaer Blijven horen bij de bibliotheek Bloemschikken Steunpunt zoekt voorzitter ;'4995 r27S° DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 10 juni 1993 - pagina 11 .m. het Drop Oud houthandel Seniorenwijzer Iburg Joop Janmaat Er wonen veel ouderen in de Binnenstad; ik zelf heb een flatwoning aan de Kopij kan opgestuurd worden 00 uur) atie atie Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Lange Schijf- Redactie: Ria van der Aalst-Dierks Diny van Bladel-Verbunt Theo Dekker Mare Geerts Frans Brokken: "Oudere slechthorenden durven vaak technische hulpmiddelen niet aan en raken zo in een isolement. Dat is niet nodig." Foto: Geert van Loon HET WOORD IS AAN... Namens heel veel bewoners, Mw. H. van O.-K. iek tatiecursus) opgenomen in de Tilburgse Koe rier. ^VAN ACTIVITEIT EUROPEES JAAR VAN DE OUDEREN EN SOLIDARITEIT TUSSEN GENERATIES 1993 420922 350053 gesloten de Tilburgse Koerier, postbus -f 5000 J‘ 368805. WERKT Wordt eenmaal inde twee weken I I straat 107, 5038 TT Tilburg; tel. I 1 350505. 1 Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg, tel. I Schouwburgring. Ik vraag me af waarom er twee brievenbussen naast el kaar tegen de muur van de schouwburg zitten. Eén daarvan aan de ande re kant van de weg (tegen de muur van de hoge flat of in de Promenade) zou ons vaak oversteken over de zeer drukke Schouwburgring besparen. Het is al erg genoeg dat we na het vertrek van het bijkantoor voor elk PTT- wissewasje helemaal naarde Heuvel moeten! Een tweede grote ergernis zijn de (brom-)fietsers in de Promenade. Wij ou deren zijn geregeld angstig omver gereden te worden in dat voetgangers gebied. Kunnen er niet aan begin en eind van de Promenade hekken ko men, zoals elders in het centrum? Interesse in fotograferen als hob by? U bent elke maandag vanaf 20.00 uur -behalve in het zomersei zoen- welkom bij de TAFV in wijk centrum 't Sant, Beneluxlaan 74. U kunt dan vrijblijvend rondkijken hoe de leden werken en een praatje maken over hun hobby. Wilt u meedoen? Stuur dan een kaartje of briefje met uw naam, ge slacht, adres en geboortedatum naar A. van den Besselaart, Post bus 1442, 5004 BK Tilburg. U krijgt dan snel bevestiging van deelname en een wedstrijdreglement. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. Als de kansloze jongeren van nu de ouderen van de toekomst zijn, kunnen we nog wat beleven. Ou deren die bij de methadonbus staan, ouderen die een postagent schap beroven, coffeeshops waar ouderen een stickie roken, oude ren die winkelruiten ingooien en ga zo maar door. Toch zal dat het beeld worden, als we er niet voorzorgen dat ook voor de ouderen van de toekomst een menswaardig bestaan is wegge legd. Misschien moet er dan al bij de jongeren van vandaag worden begonnen. Begeleiding Om isolement te voorkomen, is hulp vaak onontbeerlijk. Die is -na verwij zing- te vinden bij een audiologisch centrum (AC). Deskundigen kunnen daar na een gehooronderzoek bekij- Articuleren 'Weet je wat declameren is, net als op Ichool? Ja? Dan moet je dat ook maar Joen, als je tegen mij praat", zegt de 73-jarige Frans Brokken aan het begin van het gesprek. Dat verloopt toch met wat horten en stoten, omdat de be snorde verslaggever blijkbaar niet goed genoeg articuleert en de mimiek van zijn gezicht niet voldoende ge bruikt. Maar een afwasbare plaat, Voorlichting Zijn handicap heeft Frans Brokken niet belet te werken en ook op andere fron ten maatschappelijk actief te zijn. Met zijn werk stopte hij een aantal jaren ge leden, toen hij merkte dat er klanten waren die hem bedrogen; een van zijn zoons heeft het familiebedrijf overge nomen. Maar voor slechthorenden en doven zet Brokken zich nog steeds in: deze maand viert hij dat hij vijftig jaar lid en veertig jaar bestuurslid is van de vereniging voor slechthorenden, eerst van St. Cornelis, die later is opgegaan in de afdeling Tilburg van de Neder landse Vereniging voor Slechthoren den (NWS). Vrijwel iedereen krijgt er mee te maken bij het ouder worden: slechter horen. Dat kan een beetje zijn, maar ook ernstiger vormen aannemen. Slechtho rendheid kan leiden tot isolement, zeker omdat ouderen meestal ook nog een steeds kleinere familie- en vriendenkring om zich heen hebben. Vaak valt er toch wat aan te doen met technische hulpmiddelen. waarop met viltstift vragen geschre ven kunnen worden, brengt uitkomst. Brokken, die eerst slechthorend was en nu doof, is geen typerend voor beeld van achteruitgang van het ge hoor bij ouder worden. "Verwaarloos de looporen toen ik kind was", noemt hij als oorzaak voor zijn gehoorproble men. "Op dovencongressen kom je er meer van mijn leeftijd tegen die dat ge had hebben. Wij konden niet naar de specialist, omdat het ziekenfonds dat niet betaalde." Op de lagere school merkte hij dat hij slecht hoorde. "Daar zeiden ze: 'Je bent niet bij de les, je zit te slapen.' Er werd geen rekening mee gehouden. En de keuring bij de GGD was toen een wassen neus; ze hadden niet de geschikte apparatuur", vertelt Brok ken. Door zijn handicap maakte hij de LTS niet af, maar jarenlange ervaring in het loodgietersbedrijf van zijn vader zorgde ervoor dat hij dat later wel kon overnemen. Door zijn opleiding tot koperslager was Brokken in staat zelf zijn eerste hulpmiddel te maken: een geelkope ren 'soeplepel' met buis en open bol aan het eind. "Als mensen daarin spra ken, kon ik ze goed verstaan. Later kreeg ik gehoorapparaten. Daarvan heb ik er vijf versleten, elke zes jaar één." ni1993 -pagina IQ ine-fonds: e fiets voor *oed doel 's-Hertogenbosch en k stappen op zondag :o'n 1200 kinderen en men op de fiets voor tie Fonds. Ook Sandra m een gevarieerd ster- zijn van de partij. Een t waarbij gezonde be- bij elkaar trappen voor en jongeren in India, een handicap door het >eten. •enteam gaat van start 0 uur in Het Land van Drunen. Het startschot ïgeven door de Gou- /an Het Land van Ooit, e start worden televi- men gemaakt. De it is 35 of 50 kilometer taat door de regio Dru- ieuwkuijk, Vlijmen, Vught, Udenhour, k en Elshout. Er zijn ilaatsen c.q. stempel- n de dorpen waar de >or heen voert, com-. :t muziek en traktaties.' temers kunnen zelf be-' welke plaats zij tussen: 112.00 uur willen star* Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Ad de Vet In de beginjaren na de oorlog was de vereniging nodig om de verkoop van - de toen nieuwe- gehoorapparaten in goede banen te leiden. "Er waren in dertijd veel beunhazen bij; dus moest je het kaf van het koren scheiden", ver telt Brokken. Tegenwoordig heeft de NWS maandelijkse kontaktavonden, organiseert ze bingo's en kerstfees ten. Ook hebben andere mensen vaak een verkeerd beeld van slechthoren den, zegt Brokken. Ze vinden ons wantrouwend of denken: 'Die reageert niet, dus zal hij wel niet goed bij zijn hoofd zijn.' Wat natuurlijk niet het ge val is." Voorlichting aan slechthorenden neemt minstens een even belangrijke plaats in, vindt de voormalige loodgie ter. "Zoals over het vingeralfabet orti je stem kracht bij te zetten, geleidehon den voor doven, èn over technische hulpmiddelen. Oudere slechthoren den weten zich daar vaak geen raad mee, durven het niet aan en raken zo in een isolement, wat eigenlijk niet no dig is." "Jammer genoeg komt niet iedereen met problemen als gevolg van gehoor- verlies bij ons", zegt directeur G. Kol- dewijn van stichting Audiologisch Centrum aan de Korvelseweg. "Je kunt hier de hulp krijgen die nodig en mogelijk is en dat kan maatschappelijk isolement voorkomen. Als je door de huisarts of een keel-, neus- en oorarts verwezen wordt naar het audiologisch centrum, wordt dat door ziekenfonds of particuliere verzekering vergoed." Er zijn verschillende oorzaken van slechter horen bij het ouder worden, vertelt Koldewijn. "Het is de vraag of het alleen gewoon lichamelijke slijtage is. Hier in het westen kan slechtho rendheid heel goed mede veroorzaakt worden door de voortdurende inwer king zijn van geluid in de directe om geving, zoals geluidsvervuiling door verkeer, radio en tv." Daarnaast hebben veel werknemers in de industrie vroeger lawaaibescha- diging aan het gehoor opgelopen, al dus de directeur van het audiologisch centrum: "Tegenwoordig zijn er geluk kig beschermende maatregelen, maar Van de oude werknemers in de textiel industrie is er vrijwel geen enkele zon der gehoorbeschadiging." Bijna iedereen heeft wel eens wat kiekjes gemaakt: op vakantie, van kinderen of kleinkinderen of op een feest. Je legt een gebeurtenis vast of hoe mensen op een bepaald mo ment in hun leven zijn. Jaren later kun je het album opendoen en weer eens mijmeren hoe leuk of hoe mooi het was. Van fotograferen kun je ook je hobby maken, eens per week of per paar maanden. Serieuze hobbyisten hebben zich ver enigd in de Tilburgse Amateur Foto grafenvereniging (TAFV), die dit jaar haar45-jarig bestaan viert. Samen met de SBT houdt de TAFV in dit Jaar van de Ouderen een fotowedstrijd voor 55- plussers. Allerlei soorten foto's komen in aanmerking, want ook mensen die maar af en toe een camera vasthou den, kunnen mooie, grappige of ont roerende foto's maken. Dus: haal het toestel uit de kast en ga op pad. U kunt foto's insturen van bijvoorbeeld kinde ren, ouderen, evenementen, festivals, gebouwen of de natuur. De leden van de TAFV maken een se lectie en stellen in het najaar een ten toonstelling in de Garsthof samen met ongeveer 150 van de ingezonden fo to's. De inzenders van de vijf beste fo to's krijgen een cadeaubon; van de 25 mooiste foto's worden gratis vergrotin gen gemaakt. Op de tentoonstelling zullen ook foto's tentoongesteld wor den van leden van de TAFV, die onder het motto 'Ouderen actief' er met de ca mera op uitgetrokken zijn. Voorwaarde voor meedoen aan de wedstrijd is een minimum-leeftijd van 55 jaar. U kunt zowel kleuren- als zwart-witfoto's insturen; minimum-for- maat is 10 bij 15, maximum 20 bij 29 centimeter. Verdere informatie staat in het wedstrijdreglement. De Seniorenacademie Brabant houdt op donderdag 24 juni een informatiemiddag over de 24 najaarscursussen die van eind september tot half december gegeven wor den. In Tilburg zijn dat vijftien cursussen, variërend van stromingen in de islam, architectuur in de vorige en deze eeuw, sociale zekerheid in Nederland, tot kennismaking met psychologie en politieke filosofie. De andere cursus sen worden in Den Bosch en Eindhoven gegeven. Op de open dag wordt om 14.00 uur eerst algemene infor matie gegeven over de Seniorenacademie en het cursus aanbod; daarna tot 16.30 uur over alle verschillende cur sussen. Het is te doen in gebouw S van Katholieke Universiteit Brabant, Warandelaan 2. Meer weten? Infor matiecentrum Hogeschool Katholieke Leergangen, Pyre- neeënweg 3, 5022 DN Tilburg; tel. 394444. De Jazz Meeting, één van dc Tilburgse zomertraktaties, vindt dit jaar niet in september plaats, maar van 1 t/m 4 juli. De Senioren Music Happening verhuist natuurlijk mee en zal dit jaar dan ook plaats vinden op vrijdag 2 juli, van 14.00-17.00 uur. Ook de plaats is veranderd; dat wordt een zaal van de Nieuwe Koninklijke Harmonie aan de Sta tionsstraat te Tilburg. Ongewijzigd blijft de toegangsprijs ƒ5,-, inclusief een kopje koffie of thee in de pauze, geser veerd met een lekker plakje cake. De zaalcapaciteit is beperkt, dus wacht niet te lang met het reserveren. Kaarten kunnen worden besteld bij de coördi nator van deze middag: Hans Kahle, Leyparkweg 99,5022 AC Tilburg. Telefoonnr. 013-431491 Het Trefpunt Ypelaer organiseert samen met de SBT een voorlichtingsmiddag over vergeetachtigheid en dementie op dinsdag 15 juni. Over het geheugen en dementie be staan veel misverstanden en vooroordelen, die angst en onzekerheid in de hand werken. Op deze middag komt ie mand van de Alzheimer Stichting vertellen wat dementie is, hoe je het herkent, er mee omgaat en of de één er meer aanleg voor heeft dan de ander. Natuurlijk kunt u op deze middag ook uw eigen vragen stellen. Aanvang 14.00 uur in Trefpunt voor ouderen in de Ypelaer, Corellistraat 10. De SOON sluit het seizoen af op woensdag 16 juni om 14.00 uur in de Ypelaer, Corellistraat 10. De middag zal worden verzorgd door de volksdansgroepen Dansmaran en Good old days. De entree bedraagt ƒ1,50, inclusief een kopje koffie of thee. Werkgroep Ouderen St. Anna organiseert samen met het buurthuis op donderdag 24juni bij goed weereen korte leu ke fietstocht. Om 14.00 uur gaat de tocht via een leuke rou te naarde Uitspanning "De Zeven Geitjes" bij het Wandel bos. Daar krijgen de deelnemers een gratis kop koffie of thee met gebak. Er is ook gelegenheid om een partij mid- get-golf te spelen; dat kost 3,50 per persoon. Rond 16.30 uur zijn de deelnemers weer terug. Opgeven in het buurt huis St. Anna, Capucijnenstraat 78; tel. 436664. Wie van de jongere ouderen heeft belangstelling om de ac tiviteitencommissie Groeseind-Hoefstraat te komen ver sterken. De commissie organiseert voor en met ouderen o.a. ontspannings-en voorlichtingsactiviteiten in het Dien stencentrum De Baselaer aan de Hoefstraat. Om hier aan deel te nemen, hoeft u geen ervaring te hebben, alleen wat vrije tijd. Bij het organiseren krijgt u ondersteuning van een beroepskracht. Heeft u belangstelling, dan kunt u bellen naar De Basela er, tel. 421207 (vragen naar Theo van Duppen). We staan er vaak niet bij stil hoeveel dingen een mens op het gehoor doet. Bijvoorbeeld in het verkeer (een auto die aankomt rijden) of thuis (telefoon, fluitketel). Pas als het gehoor minder wordt, merkt men wat goed horen betekent. In de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u informatie over slechthorendheid. In 'Geen goed gehoor; wat nu?' van M. Rodenburg vindt u o.a. informatie over slechthorendheid bij ouderen, onder zoek van het gehoor en hulpmiddelen. Ook in het boek 'De helpende hand' van leteke Drost worden handige hulp middelen voor het gehoor genoemd. Bovendien is dit boek gedrukt in een duidelijk letter. Ervaringen van slechthoren den zelf, staan beschreven in het boek 'Slecht horen' van Anton van de Horst en anderen. Ook in 'Wat zie je er goed uit' kunt u lezen hoe o.a. slechthorenden hun onzichtbare handicap ervaren. Wat goedhorende moeten weten over slechthorendheid valt te beluisteren op de cassette 'Hoor eens even' van G.J.C. van Pelkwijk. Een dove oude dame speelt een belangrijke rol in het gelijknamige boek van Le onora Carrington. Door haar toedoen gebeuren er bizarre dingen. Deze en andere titels over slechthorendheid zijn te vinden in de bibliotheek aan het Koningsplein of in de bibliotheek bij u in de buurt. Iedere dinsdagmorgen kunnen alle ouderen van 10.00- 11.30 uur terecht in het Trefpunt voor ouderen in wijkcen trum 't Sant om mee te doen met bloemschikken. Het is geen cursus; iedereen kan (gratis) meedoen. Alle deelne- mers/deelneemsters kunnen zelf zorgen voor het eigen materiaal, of kunnen dit tijdens de lessen kopen. Wijkcen trum 't Sant, Beneluxlaan 74. Stichting Steunpunt Ouderen Theresia is op zoek naar een voorzitter. Het steunpunt heeft als doel ouderen te stimu leren zolang mogelijk zelfstandig te functioneren. Daar voor organiseert het Steunpunt meer voorlichtingsmidda- gen, samen koffie drinken en activiteitenochtenden. Van de voorzitter wordt verwacht dat hij/zij geïnteresseerd is in het ouderenwerk, wil bekijken of de huidige activitei ten goed lopen en na wil denken over eventuele nieuwe ac tiviteiten. Informatje: Vrijwilligerscentrale, Spoorlaan 320, telefoon 434572. ken of medisch ingrijpen mogelijk is of dat een boortoestel zinvol is. Dat laat ste wordt eerst geprobeerd en door het AC begeleid en gecontroleerd, voor dat de slechthorende zo'n apparaatje definitief gaat gebruiken. Ook geeft het AC adviezen over ande re hulpapparatuur, zoals deurbelsig- nalering, versterkte telefoons of tekst telefoons, trilwekkers en ringleidingen (een zendertje, dat in combinatie met een boortoestel het verstaan van bij eenkomsten mogelijk maakt). Tevens is het mogelijk te leren 'spraakafzien' (wat vroeger 'liplezen' heette); dat le ren kan individueel of in groepsver band. Daarnaast heeft het AC maatschap pelijk werkers in dienst, die slechtho renden en hun naaste omgeving kun nen begeleiden bij het aanvaarden en omgaan met de handicap. Ook kun nen ze advies geven over de kosten van hulpmiddelen en financiële ver goedingen. Het AC heeft overigens zeer leesbare folders over slechtho rendheid en wat daar aan te doen valt. 1 van de sponsorfiets-. im met z'n allen te prö- >.000 gulden bij elkaar i. Honderden kinderen. :e en zoeken sponsors milie, vrienden en ken- Volwassenen fietsen :n betaling van vijf gul- hrijfgeld, maar ook zij. sponsors zoeken, nlichtingen over de fietstocht en het werk Liliane Fonds kan men opnemen met de Stich- iane Fonds, telefoon: 9029. Informatie: Audiologisch Centrum, Korvelse weg 615025 JB Tilburg; tel. 362042. NWS, afd. Tilburg e.o., secr. Smits, Pannenschuurlaan 2, 5061 DS Oisterwijk.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1993 | | pagina 11