IU WP Gemeente houdt dit jaar 7,5 miljoen gulden over LER OF Plan voor extra op vang jongeren in centrum EM AN Ibv .BIJ Bord bij aanleg fietsroutes KRK Oplage96.900 ex. r Zevenhonderd WEEI B en W: versneld investeren in groen en bestrating Stichting Binnenstad twintig jaar handtekeningen tegen uitzetting Syrische familie Floor JENDRECLAME: vaqi Lieshout OCCASION-SHOW BLAUWE OU8ANT rz goud met. Voor paal ff IS nei1993 -paginal? DeW s@ Coerier •pag.3 Festival Mundial •pag.5 B&W-besluiten. Films. •pag.5 Rondom H. v. Brabantpag. 5 Uit-agenda •pag.5 Gemeentenieuws. .pag. 6/7 Kultuur/Amusementpag. 9 •pag. 13 Parochienieuws. •pag. 17 Sport. zicht reca ste fl 0.000,- W/EZIG Goedkoper ën Exclusief met Kurk! Bakker Donderdag 3 juni 1993 36e jaargang nr. 1810 Bosscheweg. 249 - Tilburg naast Kwik-Fit en Super-Doe. Deze week is na de laatste competitiewedstrijd van Willem II op maandag in het stadion hard gewerkt aan de opbouw van het podium. Foto: Geert van Loon LEES VERDER IN DIT NUMMER: is natuur- ellende in niet Wat :n achters- voor 'enenstra- werkgele- voor op", ;daar- men- Buurthuis Binnenstadmeer opvang voor jongeren FOTOGEERT VAN LOON Autobedrijf VAN DOtfST RIJEN BREDA tsch tut \ang ttn- errein. Koerier bv iBeer L VRUCHTEN- I VI .AAGJES NATURAL FLOORING 14255/3944 Hoefstraal 151 Oerlesestraat 211a Zie onze advertentie op pag. 16 letint glas, centr. Jowlme. opgedaan met chalige evene- grijs met. rood -grijs met. blauw met. Ook binnen Midden-Brabant stij gen de woonlasten elders meer dan in de centrumstad. Daardoor daalt Tilburg van de vijfde naar de acht ste plaats op het lijstje van de twin tig SMB-gemeenten. De woonlas ten stijgen het sterkst in kleinere gemeenten als Drunen en Hilva- renbeek. De laatste gemeente heeft daarmee binnen het SMB Oister- wijk van de koppositie verdrongen, waar de woonlasten juist wat ge daald zijn. Doe-het-zelf auto-wasstation BESTERDRING 85 TILBURG tel. 013/35.96.29 fax 013/35.71.17 Voorverkoop voor de voor stellingen van Marco Polo in het Willem II-stadion: dins dag t/m zaterdag 12.00-17.00 uur bij de Studiokassa van Schouwburg Tilburg; tele foon: 013-490384. Daar kunt u ook voor de laatste voorstel ling op zondag terecht van 13.00 tot 17.00 uur. Kaarten kopen is op de drie voorstel- lingsavonden vanaf 21.30 uur eveneens mogelijk bij de in gang van het stadion. T1K.F transportwielen tilburg. jules vernewèg. 14 -- blauw met. daardoor op de lij st van woonlasten in grote gemeenten gedaald van de zeventiende naar de 22ste plaats. Omdat de raad wil dat in 1994 de OGB lager wordt en de rioolrech ten op het niveau van dit jaar blij ven, is de verwachting dat Tilburg volgend jaar verder zal dalen in het belas tingoverzicht. De gemeente gaat door het plaatsen van tekstborden bij de aanleg van fietspaden, het publiek attenderen op de nieuwe sternetroutes voor de fiets. Met een symbolische tekst wordt de Til- burger gewezen op de belangrijke plaats die de fietser in onze stad krijgt. Deze tekst staat op een bord dat door wethouder van Eijkeren gisteren is onthuld op de hoek Jac. van Vollenhoven- straat/Lovense Kanaaldijk. Foto Geert van Loon het gezin, hun klasgenoten, hun ui terste best doen om zich te integre ren in de Nederlandse samenle ving. Wethouder Timmermans zegde dinsdag toe deze boodschap over te brengen aan zijn CDA-par- tijgenoot minister Hirsch Ballin van justitie. Aanwezige raadsleden van CDA en Groen Links beloof den de zaak van het Syrische gezin op gemeentelijk niveau aan te kaar ten en hun fracties in de Tweede Kamer te bewerken. Morgen, zaterdag en zondag zal het Willem II-stadion het groot ste muziektheaterpodium in Nederland zijn met een voorstel ling over de belevenissen van Marco Polo. Het stuk wordt 's avonds vanaf 22.00 uur gespeeld, zodat licht- en vuureffekten goed tot hun recht komen. Vandaag de laatste voorbeschouwing over de achtergronden en totstandkoming van de massale voor stelling, die tot stand komt door de medewerking van elfhon derd mensen. KI. blauw met. blauw met. blauw met. f Uitgave: De Tilburgse I Dir.: J.A.J.M. de I Oprichter: J.H.G. de Beer Verschijnt in geheel Tilburg, Goirle, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel-Enschot, Oisterwijk, Moergestel en Hilvarenbeek Redadie-advertentie-afdeling en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Postbus 10001 5000 JA Tilburg Tel. 013/368805 Fax. 013/359985 Sluitingstijd vooradvertenteies en redactie k dinsdagavond 22.00 uur Woonlasten De woonlasten hoeven volgens Luijendijk niet meer -zoals een aantal jaren geleden- voor inwo ners van Tilburg een reden te zijn te "vluchten" naar andere gemeenten. De Tilburger betaalt wel 6,9 pro cent meer aan gemeentelijke heffingen dan vorig jaar, maar de woonlasten stijgen in andere ste den sneller, met name door hogere rioolrechten en OGB. Tilburg is ling en de S dit jaar zo ruim i op. Andere meevallers opbrengsten van de ker .000 gulden), vier ton aan on- Scholieren van drie Tilburgse scholen hebben dinsdag aan wethou der Jan Timmermans zevenhonderd handtekeningen overhandigd van mensen die protesteren tegen de uitzetting van een Syrisch gezin. Het gezin Moussa kwam twee jaar geleden naar Nederland, omdat het in eigen land vervolgd werd vanwege zijn christelijk geloof en lid maatschap van een democratische partij. "Sluitend systeem" Volgens de wethouder was de nieuwe grote meevaller niet te voorzien bij het opstellen van de begroting voor dit jaar. "We heb ben een sluitend systeem; de ra ming van heffingen is bijna niet nauwkeuriger te doen." Voor eventuele tegenvallers geldt hetzelfde, aldus Luijendijk: "Die kunnen zich voordoen, maar ko men dan van buiten. De gemeente- Daarmee komt het college tege moet aan de wens van de gemeen teraad, die zo de toenemende wer keloosheid wil bestrijden. B en W willen nog dit jaar een deel van de 7,5 miljoen steken in verbetering van de woonomgeving. "Die zicht bare investeringen in groer ten leveren relatief veel w genheid en profijt Middenbrabantse bedrijven op", aldus wethouder Wim Luijendijk van financiën. Bij het opstellen van de begroting voor 1994 bekijkt het college de komende weken of het Kamelen Ook scenarioschrijver/regisseur Berry van Oudheusden kijkt vol vertrouwen uit naar de voorstel lingen. "De medewerkers zijn creatief bezig, denken na over De binnenstad is geer tandsbuurt en dat is voor een flink deel te danken aan de in spanningen van de bewoners zelf gedurende de afgelopen twintig jaar, vindt de stichting. Maar er zijn de gebruikelijke problemen van elk stadscentrum. Zo worden jongeren die er wo nen meer dan vroeger geconfron teerd met drugs en geweld. Zelf maken ze zich ook in toenemen de mate schuldig aan vandalisme of in sommige gevallen zelfs aan misdrijven. De sociale controle en de betrokkenheid van de ou ders met het buurtleven zijn af genomen, onder meer door het toenemende aantal werkende en/of alleenstaande ouders. Daarom probeert de wijkorgani- satie dit probleem op een nieuwe manier op te lossen. De banden tussen kinderen, hun ouders en het buurthuis moeten zo vroeg mogelijk beginnen, zodat daar later in moeilijker tijden - als de jongeren veertien jaar of ouder zijn - op teruggevallen kan wor den. Binnen dit project, «2de Thuis in de Buurt», moeten nieuwe akti- viteiten voor binnenstadsjonge- ren en andere vormen van kin- ZTXaift deropvang komen. Ouders en kinderen die geen gebruik van de opvang maken, moeten er ook te- y recht kunnen met hun proble- Het ministerie van justitie wil de Syriërs (moeder en drie kinderen van 27, 16 en 12 jaar) niet in Ne derland laten afwachten hoe hun asielverzoek beoordeeld wordt. Leerlingen en docenten van het College voor Beroepsonderwijs Midden-Brabant, VBO De West- hoeve en basisschool De Schakel vinden de uitzetting onrechtvaar dig, omdat het voor het gezin in Sy rië nog steeds onveilig is. Boven dien vinden ze dat de kinderen van 4 5 HALEN 4 BETALEN hoe ze het nog net iets mooier kunnen maken. Iedereen blijft tot het laatste moment doorgaan en dat kan alleen maar bij gratie van het collectief. Ze beseffen allemaal dat ze elk apart een puzzelstukje zijn en samen een mooi schilderij maken." Hoe dat schilderij wordt, weet Van Oudheusden vanavond bij de generale repetitie. "Ik heb het wel in mijn hoofd, maar ik moet het stuk natuurlijk nog in het echt zien. We maken de laatste weken elke dag een rondje langs decorbouw, koren, orkest, dan sers en rekwisietenmakers, maar er blijven dingen waar je geen vat op hebt. Zo weet ik nog niet hoe de kamelen zich gedra- kom je dingen tegen gen bij al dat licht en het geluid. lalfjaar geleden niet Aan de mensen zal het niet lig- rnog gen. Naast technici, acteurs, or- iteld. kest- en koorleden zijn elke avond zo'n honderdvijftig men sen voor het publiek zichtbaar en onzichtbaar bezig als parkeer wacht, cassière, grimeur, costu- mière of sjouwer. Jos Heys: "Ik vind het heel leuk waanideeën te jgen en ze te verwezenlijken, mensen spreken anderhalf jaar geleden iets af. Je komt an deren tegen en vraagt of ze in juni 1993 honderden kostuums kunnen leveren of een chore ografie kunnen maken voor hon derd dansers en vervolgens gaat de molen draaien. Je strooit wat rond en dan blijkt dat iedereen denkt: 'Laten we dat maar eens proberen.'" tief van de stichting met horeca en winkeliers gepraat over de ontwikkeling van het Pieter Vreedeplein en de Heuvel. De gemeent heeft dit initiatief over genomen en 33 organisaties uit genodigd voor een platform dat meepraat over het centrum. De stichting Binnenstad heeft daarbij haar eigen wensen om het centrum leefbaar te maken. Het wonen boven winkels moet ge stimuleerd worden om de sociale veiligheid te vergroten. Om die zelfde reden zouden er woningen moeten komen onder nieuw te bouwen kantoren. Overlast door bezoekers van cafés en evene menten zou in overleg met de ho- Je zou het bijna jammer gaan vinden dat Oost-Europa meer communistisch is. de oude machthebbers heb ben achtergelaten, lijk voornamelijk economie en milieu. Maar in hun tijd kon je daar rustig over straat om te bekijken wat er aan gebouwen stond, zonder geconfronteerd te worden met talloze uithangborden en re- clame-uitingen in neon. Met het in huis halen van de wes terse economie veranderen nu ook daar de stadsgezichten drastisch. Hier wisten we er al langer weg mee. En de laatste jaren lijkt het alleen maar meer te worden. Op de televisie wor den we tegenwoordig ook op zondag overstelpt met recla me en de commerciële zenders hebben zelfs de foeilelijke Amerikaanse gewoonte geïnt roduceerd films te onderbre ken voorde mededelingen van hun adverteerders. Op straat krijgen we ook steeds meer dergelijke bood schappen te zien. Langs de wegen verschijnen metersho ge billboards en de mupi's ontnemen je regelmatig het zicht op het andere verkeer. Het wordt zo langzamerhand een visueel bombardement. De reclame-makers hebben dat ook door en zoeken ande re wegen om hun boodschap over te brengen. Ondernemin gen die voor het publiek zicht bare ruimte hebben, bieden die te huur aan. Zo worden zij kanten van treinen en bussen getooid met reclame. En on der het motto "wie het kleine niet eert, is het grote niet weerd" zien we bijvoorbeeld op de strippenkaart de merk naam van de grote Tilburgse fotorolletjesfabriek. De een vindt dat niet mooi, de ander efficiënt. Maar echt er gerlijk wordt het als de recla me nuttige informatie ver dringt. Wie binnen Tilburg is aangewezen op het openbaar vervoer, ontkomt niet aan de boodschap dat we in een Mo derne Industriestad leven, maar zal passanten of bus chauffeurs moeten aanspre ken om te weten welke buslijn hij moet nemen. Er hangen immers geen stadsplatte- grondjes meer aan de buspa len. Die heeft de BBA vervan gen door... juist ja: reclame. Je zult maar van buiten de stad komen of hier pas wonen. De buslijnen zijn al ingewikkeld genoeg door de achtjes die ze door de stad draaien. Als je dan ook niet kunt zien hoe je moet rijden, wordt het een nog moeilijker opgave milieu vriendelijk te doen. Zo lang er niet zoals in andere steden plattegronden in of bij de abri's komen te hangen, staat de BBA goed voor paal. lijke diensten gaan dat maandelijks na; zo houden we de vinger aan de pols." Het verwachte overschot over 1993 wordt volgens Luijen- deels veroorzaakt door ver- idig opereren op de financiële markt: het omzetten van leningen levert de gemeente 3,3 miljoen gul- ook mogelijk is het woningbouw- den op. De rentedaling van de laat- progr^mma te versnellen. ste tijd maakt nieuwe leningen bo vendien een miljoen goedkoper dan geraamd. Omdat eind vorig jaar het gemeen telijke spaarpotje, de saldireserves, extra gespekt is, krijgt Tilburg ook meer rente binnen: de gereserveer de twaalf miljoen gulden voor te genvallers bij de Dienst Sociale Werkvoorziening en de Slacht plaats leveren dit jaar zo ruim ze ven ton op. Andere meevallers zijn hogere opbrengsten van de kermis (777.1 en gemeente beteugeld moeten worden. Het autoverkeer naar en in het centrum kan min der, vindt de stichting, en er moet alles op alles gezet worden om monumentale panden te behou den. Een andere vraag die op het symposium centraal staat, is hoe samenstelling van de bevolking in de binnenstad zou moeten zijn; er wonen relatief veel jongeren en ouderen, maar om de leefbaar heid in de toekomst te behouden, zou er volgens de stichting Bin nenstad meer gebouwd moeten worden voor gezinnen met kin deren. Als er geen onverwachte tegenvallers opdoemen, houdt de gemeente Tilburg dit jaar 7,5 miljoen gulden over. Uit de eerste tussentijdse fi nanciële rapportage Marap 1) blijkt dat het grootste deel wordt ver oorzaakt door de dalende rente: de gemeente kan goedkoper lenen en door oude leningen om te zetten in nieuwe, wordt extra voordeel be- dijk haald. B en W willen het overschot gebruiken om investeringen, die stanc voor de komende jaren gepland zijn, eerder uit te voeren. roerend goedbelasting (OGB), af- valwaterzuiveringsbijdrage (720.000 gulden) en een stijging van een half miljoen van de bouw- leges door de bouw van het nieuwe Interpoliskantoor. Daarnaast maakt de PNEM aan de gemeente 946.000 gulden aan gaswinst over, terwijl anderhalve ton geraamd was. De andere partij Onder dit motto organiseert de stichting Binnenstad morgen, ook in de Harmonie, een sympo sium met verschillende andere belangengroepen over de ruim telijke ontwikkelingen in het centrum. De centrale vraag d—- bij is: er wonen wel 1.500 sen meer dan in 1972, maar heeft wonen in de binnenstad toe komst? De betiteling «andere partij» slaat zowel op de stichting zelf, die de afgelopen jaren een ande re positie heeft gekregen, als op de overige belangengroepen in het centrum. Lange tijd stonden de verschillende partijen ver van elkaar, maar dat is veranderd: de stichting wil met de andere be langengroepen samenwerken aan een visie op de woon-, werk en recreatiefuncties van de bin nenstad. Die visie moet uitmon den in duidelijke criteria waar aan bijvoorbeeld de gemeente nieuwe (stede-)bouwkundige plannen kan toetsen. Dat past volgens de wijkorganisatie ook goed bij de veranderde positie van de gemeentelijke overheid, die in de jaren negentig is terug getreden en het initiatief aan de men. In het project, dat in het «markt» laat. buurthuis aan de Langestraat on- Zo is er het laatste jaar op initia- derdak zou moeten krijgen, moe ten verschillende organisaties samenwerken, die zich bezig houden met kinderopvoeding en -verzorging. De gemeente staat welwillend tegenover «2de Thuis in de Buurt», dat ook voor Hoogvenne en Noordhoek is be doeld. De Stichting Binnenstad viert deze week het twintigjarig bestaan van de belangenbehartiging van bewoners. Zaterdag wordt er feest gevierd, maar eerst wordt tijdens twee symposia nagedacht en gepraat over de toekomst van het centrum. Vandaag staat de jeugd centraal, morgen de samenwerking tussen de verschillen de belangengroepen in de «huiskamer» van Tilburg: bewoners, winkeliers, horeca, andere ondernemingen en instellingen en de gemeente. Drieduizend mensen per avond kunnen vanaf de overdekte hoofdtribune het schouwspel zien dat zich afspeelt op een tachtig meter breed podium. De lichtinstallatie heeft volgens de organisatoren de allure van die van een groot popconcert. Om dat waar te maken zijn sinds de wedstrijd Willem II-Vitesse van afgelopen maandag tientallen mensen -ook 's nachts- bezig met de opbouw. De laatste week is hectisch, maar, zegt producent/regisseur Jos Heys, "het gaat relaxed, al zijn er nog wel wat kattespron- gen nodig. Dat is ook logisch, want we gebruiken vier keer zo veel techniek als bij Tilburg Pa rade en dus kom je dingen tegen die je anderhalf jaar ge had bedacht." Ook wordt er noo aan de voorstelling gesleutu Heys: "De medewerking van ac teurs en dansers is fantastisch. Vorige week dinsdag zaten we in het café de dag af te sluiten en toen viel ons een idee in. Die zelfde avond worden er 120 mensen gebeld met de vraag of krijgt ze de volgende dag willen ko- Drie men, en dat lukt dan." Heys roemt ook de steun van de andere medewerkers en van on dernemingen en instellingen die aan de productie een bijdrage le veren, waardoor het budget bin nen de perken blijft. Dat gaat van firma's die zorgen voor trans port, drukwerk en stellagebouw, tot de beheerder van het suppor tershome van Willem II. "Zoiets kan alleen maar in Tilburg. Bo vendien zitten er hier een hoop maffen, zoals de geweldige mensen van Noorderligt, die in de loop der jaren een schat aan ervaring hebben c dit soort grootse! menten." r-J - - rf\ X ar UDENHOUT:

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1993 | | pagina 1