WIJZE I c iEN Werkgroep moet vereenzaming Surinaamse ouderen tegengaan n Festival Mundial-avond voor ouderen r POST COLOFON DING SCRIPTUM Aktiviteitenm^ De Kasteelhoeve Jong en oud. dansen samen Reactiverings-zwemmen Huidverzorging Surinaamse ouderen in de bibliotheek? 't Gilde groeit! Ouderenspreekuur in Vraagbaak Zuid ri li i i i i i i i i i i Tasjesroof voorkomen 11 I i I I i I Donderdag 27 mei 1993 - pagina 11 ACTIVITEIT aerts in vier stijds- <port BV, Baltus. talons in drie 1175,- Balinese dansen door Sinar Bulan Foto: Goffe Struiksma een nieuwe arium. enexport BV in /vorven dankzij n motiverend en op, handelt erkzaamheden Vakkennis en t vervullen van e omgeving. camel □del van 395 350 gulden. 5 in zomerse akken en ilden. ijne honderd n Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koe rier. Redactie: Ria van der AalstDierks Diny van BladelVerbunt Theo Dekker HET WOORD IS AAN... /IBERS 3URG 3-421947 EUROPEES JAAR VAN DE OUDEREN EN SOLIDARITEIT TUSSEN GENERATIES 7P23 De aktiviteitencommissie voor senioren van wijkcentrum De Kasteelhoeve, Hasseltstraat 256, is op zoek naar enthou siaste jongere ouderen, die het leuk vinden ondersteuning te geven bij het organiseren van aktiviteiten voor senioren zoals een hobby-markt en info-markt. Ben u geïnteresseerd en hebt u wat vrije tijd over? Dan kunt u voor verdere informatie bellen naar De Kasteelhoeve, tel. 321273 en vragen naar Ria. De Stichting Volksdans en Folklore 55 Plus biedt basisscho len in het kader van het Europees Jaar van de Ouderen de mo gelijkheid leerlingen en ouderen samen te laten dansen. Het gaat om maximaal tien ochtenden of middagen. Aan de leer lingen wordt gevraagd hun eigen grootouders mee te bren gen om samen met hen te ervaren wat volksdansen aan jong en oud kan brengen: spontane kennismaking, plezierige con tacten, cultureel genot en lichamelijke fitheid. Er zullen tel kens enkele eenvoudige volksdansen geïnstrueerd worden. Basisscholen die belangstelling hebben voor dit (gratis) aan bod kunnen meer informatie krijgen bij mevrouw Nettie Tö- nissen, telefoon: 560832 (12.30-13.30 uur). In het kader van het Jaar van de Ou deren is er op woensdag 9 juni een speciale Festival Mundial-avond in de Harmonie aan de Stationsstraat. Vanaf 19.30 uur is er een gevarieerd programma met muziek en dans uit alle windstreken. Voor slechts vijf gulden kunnen Til burgse ouderen van Nederlandse en buitenlandse afkomst dan ge nieten van cultuur van dichtbij en veraf. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. Kaarten voor deze avond zijn tij dens kantooruren te koop bij het Centraal Bureau van het Gecoördi neerd Ouderenwerk SBT (Lange Schijfstraat 107) en bij de stichting Probrasa, Tuinstraat 49-01 se stichting voor ouderen Kon Ma- kandra (Bij Elkaar Komen). De Bredase werkgroep bereikt nog niet alle ouderen, maar Amat hoopt dat op te lossen door een persoonlijke benadering. "Zo kun je vertrouwen krijgen van mensen en daar bereik je meer mee." De bedoeling van de werkgroep is mensen de weg te wijzen in de Nederlandse samenleving. Daarbij maakt ze gebruik van de alge mene instellingen en ouderenorgani saties in Breda. Eind dit jaar zit het werk voor Amat erop. Hij heeft goede hoop dat de werkgroep dan zelfstandig doorgaat. "Ik heb gezorgd voor een bestuurscur sus voor de leden van de werkgroep, zodat ze leren hoe dat in elkaar zit." Wekelijks zwemmen er in het zwembad aan de Ringbaan Oost ±1100 ouderen. Zij doen onder andere aktief mee aan de activiteit Meer Bewegen voor ouderen en aan het 50+ zwem men Het zwembad beschikt over diverse extra voorzieningen zoals een "luie" trap, een invalidelift en een permanente wa tertemperatuur van 30 graden. Dit maakt het bad bij uitstek geschikt voor mensen met lichamelijke klachten, die van de arts en/of fysiotherapeut het advies krijgen (weer) te zwem men of te bewegen in het water. Om te oefenen hoeft men niet te kunnen zwemmen, omdat het bad over een groot deel met een waterdiepte van 140 cm beschikt.Speciaal voor de men sen met lichamelijke klachten is er een extra "reactiverings- uur", elke woensdagmiddag van 16.00-17.00 uur. De kosten bedragen ƒ4,25 per persoon. Informatie: zwembad Ringbaan Oost, tel. 013-420484. I DE TILBURGSE KOERIER Er zijn nogal wat wetenschappelijke onderzoeken tegenwoordig. Zo las ik laatst dat veel ouderen niet of te weinig gebruik maken van de verschillen de subsidies en uitkeringen. Velen kennen wel hét bestaan ervan, maar doen er verder niets mee. Ook las ik in een ander wetenschappelijk onderzoek dat er veel eenzame ouderen zijn. Zou er soms een verband zijn tussendeze twee zaken? Als dat zo is, zouden de ouderenbonden zich eens wat meer moeten in spannen om de eenzame ouderen te benaderen. Een bloemetje met een verjaardag of een telefoontje om eens te informeren kunnen soms wonde ren doen. Ook het aanstellen van een klusjesman helpt mensen vaak meer dan alle ambitieuze plannen voor belangenbehartiging. Soms zijn mensen veel meer gebaat bij eenvoudige oplossingen en simpele hulp. Dan ont staat er vanzelf een band die verdere hulp, ook op het gebied van sociale voorzieningen, mogelijk maakt. Misschien is het niet zo spectaculair, maar het werkt veel beter. S. v.d. H. Onder het motto 'Een goede zorg voor huid en lichaam' kunt u zich op woensdagmiddag 9 juni weer eens lekker laten ver wennen door schoonheidsspecialiste Ellie Donders, die veel ervaring heeft met 50-plussers. Ze maakt u wegwijs in de bon te wereld van de schoonheid van de ouder wordende vrouw: een gevoelige huid die de weerspiegeling is van de ervaring. Huidreiniging, epileren en harsen, huidmassage, maskers: al les komt aan de orde. Het is beslist niet de bedoeling u aller lei middeltjes aan te smeren. De gratis middag is op woens dag 9 juni vanaf 14.00 uur in de Ouderenclip aan de Oude Kapelstraat 25. Geen mens is gelijk, ook ouderen niet. Dit blijkt wel in het boek 'Na verloop van tijd' van Daniel Koning. Hierin worden drieën veertig individuele, oudere mensen geportretteerd. Twee mensen komen allebei uit Suriname. Toch hebben zij elk een andere, nl. Javaanse en Creoolse, achtergrond. In de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u meer informatie over de verschillende achtergronden van de Surinaamse be volkingsgroepen. In 'De Surinamers' van J.M. Ferrier worden de diverse Surinaamse bevolkingsgroepen beschreven. Hoe al die groepen in Suriname terecht gekomen zijn, kunt u lezen in het boek 'Suriname' van Stan Verschuuren. Hij geeft de hoofdlijnen van de geschiedenis vanaf de vroegste bewoning tot 1991En mocht u denken dat Surinamers alleen rond 1975 (onafhankelijkheid van Suriname) naar Nederland zijn geë migreerd, in 'Surinamers naar Nederland' wordt de migratie tussen 1687 en 1982 belicht. Hoe het leven in Nederland is, vertellen Surinaamse vrouwen (jong en oud) in 'Kijk me dan...'.Geïnteresseerd? Vraag eens naar deze, of andere boeken over Suriname. U vindt ze in de bibliotheek bij u in de buurt. Het aantal aanbieders en aanvragers van 't Gildeproject stijgt. Er wordt door steeds meer instellingen en personen gevraagd om informatie, samenwerking, advies. Dat brengt ook meer werk met zich mee voor de werkgroep 't Gilde die uit vijf vrij willigers bestaat. In verband daarmee is 't Gilde op zoek naar enkele nieuwe medewerkers: mensen van 50 jaar of ouder die op vrijwillige basis voor enkele uren per week organisatorisch werk willen doen, zoals secretariaatswerkzaamheden, be middeling tijdens spreekuur, geven van voorlichting aan groe pen. Informatie: dinsdag en donderdag tussen 10.00 en 12.00 uur bij Netty Nuijten of André van Mook van 't Gilde. Spoorlaan 320, tel. 013-445952. Etnische groepen September vorig jaar begon het pro ject in Breda. Projectmedewerker Ra min Amat is tevreden over het verloop daarvan. "Het leukste is dat de werk groep van Surinaamse ouderen hier uit leden bestaat van de verschillende etnische groepen, zoals Creolen, Ja vanen en Hindoestanen. Onze bedoe ling is om de contacten tussen hen te verbeteren." In Breda gaat het om ongeveer 160 ouderen, voor wie de werkgroep acti viteiten organiseert. Eens in de veer tien dagen is er een bijeenkomst. Dan worden er bijvoorbeeld lezingen gege ven over de algemene voorzieningen in Breda. Daarnaast onderhoudt de werkgroep contacten met Surinaam se organisaties uit andere steden. Zo bezochten de Surinaamse Bred- anaars op 22 mei het Volkenkundig Museum in Rotterdam en namen ze een kijkje bij de plaatselijke Surinaam- De meeste optredens duren tien mi nuten tot ongeveer een half uur. Voor de opening door wethouder Anke van Blerck en in de pauze spelen Felix en Carool Walroud uit Curagao op steel drums. Op het programma staan ook Benang Raja met dansen uit Bali en de Kawi- na-band Tai Hori. Deze laatste groep brengt muziek, die afgeleid is van tra ditionele muziek die Surinaamse bos negers gebruiken bij Winti-rituelen, Startmotor De stichting Probrasa wil op korte ter mijn in Tilburg met een soortgelijk pro ject beginnen. Er ligt een subsidie aanvraag bij de gemeente die in juni behandeld wordt. Keurt de raad het bedrag van 90.000 gulden goed, dan wil Probrasa onmiddellijk van start gaan en een medewerker speciaal voor dit project aantrekken. Joan Beemer en Sherida Karamat Ali, respectievelijk directeur en beleids medewerkster van Probrasa, zien de toekomstige projectmedewerker als een startmotor. "Als die het in gang heeft gezet, moeten ouderen daarna zelf de kar trekken", aldus Beemer. Het aantal van 198 Surinaamse 50- plussers dat in Tilburg woont, vinden zij niet te klein. Beemer: "Het aantal Surinaamse ouderen blijft groeien en bovendien moet je je niet blind staren op getallen. Het gaat bij dit project ook om integratie, zodat ouderen bijvoor beeld gebruik gaan maken van alge mene voorzieningen." De Stichting Samenlevingsopbouw Groenewoud (SSG), Buurthuis 't Vogeltje, Vraagbaak Zuid en de Stichting voor ge coördineerd ouderenwerk (SBT) zijn in dit Jaar voor de Ou deren een ouderen-spreekuur in Vraagbaak Zuid begonnen. Dat wordt gehouden op elke eerste dinsdagmorgen van de maand van 11.00 tot 12.00 uur. Adres: Don Sartostraat 2, te lefoon: 350272. Bij het wijkteam Zuid-Oost van de SBT (Nicolette van Emme rik of Piet Brokke) kunt u dan terecht met vragen over: huis vesting, financiële regelingen, activiteiten, aanvraag huisbe zoek, woonomgeving/leefklimaat, hulpverlening, vrijwilligers en info over verzorgingstehuizen. deren een lijst met vragen over hun (woon)situatie, zorgvoorzieningen en andere zaken. Beemer: "Je kunt zo ook de interesse voor een werkgroep peilen. Ik denk zeker dat daar mensen voor te vinden zijn. Vervolgens betrek je die bij alle activiteiten die je opzet. Zo doorbreek je hun isolement en zij zorgen ervoor dat ook andere ouderen erbij betrokken raken." Het uitgangs punt is een werkgroep voor alle Suri naamse ouderen, die rekening houdt met de verschillen tussen de diverse culturen. Karamat Ali: "Ouderen hebben be hoefte aan contacten met anderen. Als die mogelijkheid er is voor Surina mers, komen ze erop af. Dan kun je ze op andere zaken wijzen, zoals ge zondheidszorg. Voorlichting is een be langrijke poot in het project." De twee hopen dat de diverse instel lingen in de toekomst automatisch aandacht schenken aan de proble men van Surinaamse ouderen. Ze hebben daar goede hoop op, gezien de samenwerking met verschillende instellingen bij de voorbereiding van het project. In het bijzonder noemen ze de Welzijnsstichting voor Surina mers in Tilburg en het Gecoördineerd Ouderenwerk SBT. Het project is alleen bedoeld voor Su rinaamse ouderen. Beemer: "Je kunt iets opzetten voor alle allochtone ou deren, maar dan is er meer geld nodig. Bovendien zijn er veel verschillen tus sen de de diverse groepen allochto nen." Ze legt uit dat de projectmede werker het makkelijkst contact maakt met de doelgroep als die zelf uit die groep afkomstig is. Het duo wil dan ook een Surinaamse projectmede werker aangesteld zien. "Als je voor alle allochtonen werkt, moet je meer dere medewerkers aanstellen." ?n uit de wijde nadrukkelijk ig van verse ste bloemen- bestellingen, die nog stammen uit Afrika. Maar de muziek van het koor en de slaginstru menten is ook geschikt om op te dan sen. 'Onze eigen' Wilma van Tilburg brengt daarna Nederlandse levensliederen. Na de pauze is de beurt aan het tradi tionele muziek- en dansensemble Ndere uit Oeganda. Ook traditioneel, maar dan uiteen Eu ropees land, is de groep Vasmalom. Zij sluiten de avond af met liedjes en melodieën uit Hongarije. De begeleiding bestaat onder meer uit viool, doedelzak, fluiten, percussie en cymbaal, het snaarinstrument dat met hamertjes bespeeld wordt en bekend is van zigeunergroepen. Familieband Beemer en Karamat Ali denken dat het in Suriname voor de ouderen gemak kelijker is contacten te onderhouden. Karamat Ali: "In Nederland kan de fa milieband veranderen. De toenemen de individualisering, maar ook een grotere afstand in kilometers tussen de woonplaatsen van ouders en kin deren spelen daarbij een rol. De van zelfsprekendheid van de zorg voor ou deren die in Suriname geldt, komt hier vaak in het gedrang." Beemer vult aan: "Ook Surinaamse ouderen willen hun kinderen niet tot last zijn en dat kan tot vereenzaming leiden." Het duo is optimistisch over het resul taat van het project. Beemer: "In Eind hoven en Breda gaat het goed, dus waarom hier niet?" En Karamat Ali zegt: "We hebben al eerder activitei ten voor ouderen opgezet en die lie pen altijd goed. Er is behoefte aan on der Surinamers." 7mei 1993 -pagina 10 J kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg, tel. 368805. Het Bureau Slachtofferhulp organiseert samen met de stich ting Zelfverdediging voor vrouwen bijeenkomsten waarop ou deren kunnen leren wat ze zelf kunnen doen om de kans op tasjes-roof kleiner te maken. Er zijn nog bijeenkomsten op dinsdag 1 juni in de Bibliotheek, Koningsplein 10 (entree: zij- ingang) en op donderdag 10 juni in wijkcentrum Den Heerd, Paduastraat 3. Voor koffie en thee wordt gezorgd. Deze bij eenkomsten duren van 9.30 tot 11.30 uur en zijn gratis. Infor- 1 matie: Bureau Slachtofferhulp, Bisschop Zwijsenstraat 14a, tel 359980 (tussen 9.00 en 12.00 uur), mevr. Agnes Vermeu- 1 len. Vereenzaming en isolatie zijn pro blemen waar een groeiende groep ouderen mee te maken heeft. Dat geldt voor Nederlandse ouderen, maar misschien nog meer voor mensen die uit andere landen ko men en hier oud worden. Om ver eenzaming en isolement bij Suri naamse ouderen te doorbreken heeft de provinciale Stichting Pro brasa een project dat in Eindhoven en Breda al vruchten afwerpt. De stichting richt zich nu op Tilburg. De problemen van Surinaamse oude ren kwamen in 1987 uit een onderzoek naar voren. Naast vereenzaming en isolatie bleek dat zij nauwelijks ge bruik maakten van de sociale voorzie ningen. Probrasa startte met een tweejarig project in Eindhoven en de resultaten waren goed: de ouderen zetten een eigen werkgroep op die vier jaar later nog altijd functioneert. Al meer dan een jaar is het hom meles in het OTO, het Overleg van Tilburgse Ouderenorganisaties. De KBO stapte op en doet nog steeds niet mee. Begin dit jaar werd de oude Seniorenraad ont bonden en voor zover ik weet is de nieuwe nog niet geïnstalleerd. Hierdoor is er vrijwel geen belan genbehartiging voor de ouderen meer mogelijk in Tilburg. En u en ik maar denken dat 1993 in het teken van de ouderen staat! Drop Oud Psychologisch proces Binnen de Surinaamse gemeenschap bestaan culturele verschillen. Zo zijn er bijvoorbeeld Hindoestaanse, Ja vaanse en Creoolse Surinamers. De achtergrond kan invloed hebben op de ouderen. Daarnaast speelt ook de lengte van het verblijf in Nederland een rol. Karamat Ali: "Mensen die lan ger hier zijn, begrijpen de samenle ving beter." Beemer geeft aan dat bij het ouder worden een nieuw psycho logisch proces op gang komt. "Je gaat meer terug naar vroegere tijden. Zo vallen ook Nederlandse ouderen in Australië op elkaar terug." Door het opzetten van een netwerk kunnen mensen door de problemen heenbreken, denkt Beemer. Om dat te bereiken krijgen alle Surinaamse ou- |i F MarcGeerts Jan van Groos (voorzitter) I; Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Ad de Vet I Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Lange Schijf- straat 107, 5038 TT Tilburg; tel. I 350505. I I Kopij

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1993 | | pagina 11