Raad wil plan voor vooroorlogse woningen I t Derde Leypark-Zomerfestival op 1 augustus Delegatie uit Tilburg bezoekt Servië PIAIX$ Gemeente wil milieuzorg bedrijven verbeteren [□.s.n.a.Ei Oplage96.900 Ouder worden Speciale I I aanbiedingen! Geen sloop VVT-woningen in Uitvindersbuurt Woordeboek WEE! Kreatief met Kurk! Stormloop Inlevering kopij en advertenties Floor lENDRECLAME: vfatnj aIsItCeInI BABYCENTER Ivan Lieshout OCCASION-SHOW ENKELE JONGELUI die voor ons één keer per week de krant willen bezorgen. Omgeving Korvelseweg en Berkel-Enschot. Vanaf 15 jaar - Interesse? KRK Open dag Tilburgse Dans- en Muziekschool nei1993 -pagina8 s@ Koerier Rondom hart v. Brabant ...pag. 3 Gemeentenieuws...pag. 7,8 en 9 Seniorenwijzer.. pag. 11 Cursussen ■pag. 13 Films ..pag. 13 Parochienieuws pag. 15 Uit-agenda... pag. 17 Kultuur/Amusementpag. 19 B en W besluiten •pag. 21 9 >or re- aar aai ZIE PAGINA 6 Speciale aanbiedingen Tapijt, I Karpetten en Vinyl I TAPkJTCEMTRUM ^NEDERLAND I Ringbaan oost 134 Tilburg Tel: 013-366593 I Wij brengen de kranten bij u thuis. Bel. 04255 -1762 na zes uur Bakker Vooroorlogse woningen in de Uitvindersbuurt Foto: Geert van Loon Scenarioschrijver/regisseur Berry van Oudheusden Foto: Geert van Loon Donderdag 13 mei 1993 36e jaargang nr. 1807 Autobedrijf VAN DORST RIJEN BREDA 5HALEN 54 BETALEN Zater Gian. duiz LEUKE BIJVERDIENSTE LEES VERDER IN DIT NUMMER: e woninj jn er ov DE TILBURGSE KOERIER zoekt Koerier bv iBeer L -VRUCHT EN- SOEZEN pla_ de 'Prol ist ont- jizen is nurders Beijer die de van de ing van iede-re- hoe het ^Sport. 100 I Hoefstraat 151 Oerlesestraat211a rste plaats staat het mi- ijker produceren ook n daar om ituur en jppositio- ;i zal een Gedurende drie d?r het grootste muzk. met een voorstellir Polo. Het stuk woi spet kon .pag. 21 en 23^ Zie onze advertentie op pag 20 Lage inkomens Het behoud voor mensen met lage inkomens van goedkope woningen met een redelijke kwaliteit was de rode draad in de discussie over Uit vindersbuurt. De vooroorlogse wo ningen hebben meestal een l huur, maar de kwaliteit er neemt drastisch af. Van de 2200 NATURAL FLOORING Besterdring 85 - TILBURG tel. 013/35.96.29 fox 013/35.71.17 lagen in juni zal het Willem Il-stadion riektheaterpodium in Nederland zijn ing over de belevenissen van Marco ordt 's avonds vanaf 22.00 uur ge- ‘~“eld, zodat licht- en vuureffekten goed tot hun recht «omen. De Tilburgse Koerier wijdt een aantal voorbe schouwingen aan de achtergronden en totstandko ming van de massale voorstelling. Deze week de derde aflevering. Uitgave: De Tilburgse I Dir.:J.A.J.M.del Oprichter: J.H.G. de Beer Verschijnt in geheel Tilburg, Goirle, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel-Enschot, Oisterwijk, Moergestel en Hilvarenbeek Redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Postbus 10001 5000 JA Tilburg Tel. 013/368805 Fax. 013/359985 Sluitingstijd voor advertenteies en redactie k dinsdagavond 22.00 uur In verband met Hemelvaarts dag, donderdag 20 mei a.s„ verschijnt de volgende editie van De Tilburgse Koerier op woensdag 19 mei. Dit bete kent dat uw kopij en adverten ties eerder ingeleverd dienen te worden. Voorde inlevering van kopij kunt u terecht tot maandag 17 mei om 22.00 uur. Advertenties dienen bin nen te zijn ui terlijk op dinsdag 18 mei om 10.00 uur 's ochtends. 'J draë ëeh Op basis van de reacties op de voor lichtingscampagne valt het besluit om het project wel of niet verder door te zetten. Verwacht wordt dat uiteindelijk dertig tot veertig be- ijven zullen worden doorgelicht. _.j kunnen aan de hand van de re sultaten een aantal verbeterings voorstellen overhandigd krijgen. De «quickscan» zal plaatsvinden tussen september en december 1993. vooroorlogse 570 woningen uit haar bezit slopen en in 1995 daar mee beginnen met 150 woningen in J~ Uitvindersbuurt. Omdat de wo- igbouwvereniging, de geprivati- E In tegenstelling tot wat u afgelopen week in De Tilburgse Koerier kon lezen vindt dit jaar weer het Ley park-Zomerfestival plaats. De der de editie van het festival wordt ge houden op 1 augustus aanstaande. De manifestatie is opgezet om een culturele uitwisseling tot stand te brengen tussen Antillianen, Surinamers, Arubanen én Neder landers. Het evenement kan de autochtone Nederlander helpen om meer begrip te krijgen voorde posi tie van Antillianen, Arubanen en Surinamers die in ons land wonen. Zaterdag is Mèn Tilbörgs Woordeboek verschenen bij boekhandel motten in de Emmapassage. De belangstelling was erg groot: ruim duizend intekenaren lieten hun exemplaar'signeren door auteur Henk van Rijen. De meeste partijen in de Tilburgse gemeenteraad willen een plan voor de vooroorlogse woningen in de stad, waarvan er 2200 in bezit van de woningbouwverenigingen zijn. Dat bleek maandag in de raadscommissie volkshuisvesting en milieu bij de bespreking van de nota 'Behoud en beheer' van de VVT over de woningen van die cor poratie in de Uitvindersbuurt. Wethouder Frits Horvers wil c zicht krijgen op de toestand van oudere woningcomplexen en voor een signaleringssysteem opzetten. tionele groepen in Servië en Kro atië. Zij gaan naar Subotica in de autonome provincie Vojvodina in Servië. Het is de grootste stad, die oppositie voert tegen het centrale Servische bewind. De stad kent vele minderheidsgroepen, waar van geen enkele de meerderheid heeft. Subotica probeert de gevol gen van de etnische zuiveringen te beperken en de multi-etniciteit in de stad in stand te houden. Tijdens een eerste oriënterend be zoek vanuit Subotica aan Tilburg in november 1992 zijn een aantal ter reinen naar voren gekomen, waar op samenwerking gewenst is: Op een gedeelte daarvan zal de delega tie in Subotica afspraken maken seerde Gemeentelijke Woning- dienst, geen florissante financiële positie heeft, wilde zij een gemeen telijke bijdrage van 2,9 miljoen gulden. De VVT kwam op de sloopplannen terug, nadat B en W niet verder wilden gaan dan 1,3 miljoen gulden. Nu gaat de VVT geen grote bedragen aan de wonin gen spenderen, maar ze o.m. met de 1,3 miljoen wel onderhouden. Na het jaar 2000 wordt dan bekeken wat er mee moet gebeuren. Een brede delegatie uit Tilburg brengt deze week een bezoek aan Servië om de samenwerking te in tensiveren met Servische opposi tionele krachten, die strijden tegen het geweld en de etnische zuiverin gen. De delegatie bestaat o.a. uit Ad de Wolf (fractievoorzitter voor D'66 in de gemeenteraad en lid van het solidariteitskomitee Tilburg- Dubrovnik), Theo Vervoort (ge meenteraadslid voor Groen Links en bestuurslid van het Anti-Discri- minatie Buro), Jan Kaandorp (pas tor parochie Noord-Oost en lid van de Raad van Kerken) en leden van Tilburg za Mir, een Tilburgse orga nisatie die zich bezighoudt met ma teriële ondersteuning van opposi- Er moet in Tilburg ontzettend veel gebouwd worden om de toeloop van nieuwe bewoners aan te kunnen en de wacht lijsten bij de woningbouw verenigingen niet verder te laten groeien. In de Reeshof zullen nog sneller dan ge pland woningen uit de grond gestampt worden en het ge meentebestuur wil graag richting Udenhout uitbrei den. Tegelijk is er een groei ende behoefte aan huizen voor speciale 'doelgroepen'. De rijkeren onder ons willen de ruimte om vrije sectorwo- ningen neer te zetten; dat kan. En door de vergrijzing zijh steeds meer ouderen aange wezen op seniorenwoningen. Voor die laatste groep wordt daar ook druk aan gewerkt: aanleunwoningen bij verzor gingstehuizen, aanpassingen aan flats in het Wandelbos en de Reit, nieuwe leuke drieka- mer-appartementen aan de Tafelbergstraat en luxe oude renwoningen met 'zorgga- rantie' aan de Noordhoek- ring. Ondertussen woedt in Den Haag de discussie voort over verlaging van de huursubsi die. Ook gaan er - gezien het groeiend aantal ouderen - stemmen op de AOW te verla gen of die pas later in te laten gaan dan op het 65ste levens jaar. Er wordt op veel dingen bezuinigd; voor de zwervers, die ook al in aantal toenemen, is onvoldoende onderdak be schikbaar. In Rotterdam krij gen ze dozen om in te slapen. Als er straks 'teveel' ouderen zijn, krijgen we dan aanleun- dozen? Zaterdag 15 mei a.s. houdt de Tilburgse Dans- en Muziekschool haar jaarlijkse OPEN DAG. Docenten en leerlingen demonstreren op deze dag in de vele leslokalen en dansstudio's wat de Tilburgse Dans- en Muziekschool allemaal te bieden heeft. In een nieuwe prospectus die bij een speciale informatiestand te verkrijgen is, staat alle informatie over het activiteitenaanbod 1993/1994. Gedurende de gehele OPEN DAG klinkt in de aula een doorlopend muziekprogramma verzorgd door leerlingen van de school. Tussen 11.00 en 12.15 uur kunnen or- gelliefhebbers in de Goirkese Kerk terecht. Orgeldocent en -leerlingen van de Tilburgse Dans- en Muziekschool zijn daar aanwezig om het orgel te demonstreren en vragen te beantwoorden. De OPEN DAG duurt van 11.00 tot 14.30 uur. Het gebouw van de Tilburgse Dans- en Muziekschool is te vinden op het Kapelaan Poellplein 3 (naast het Ne derlands Textielmuseum in de Goirkestraat). Lees verder op bh. 14 Geen van de raadsleden toonde zich gelukkig met de gang van za ken rond de Uitvindersbuurt. De Vereniging Volkshuisvesting Til- de l burg (VVT) wilde oorspronkelijk ninj Pilotprojecten Begin 1994 kan - als het project de finitief doorgaat - worden begon nen met de zogenoemde «pilotfa- se». Naevaluatie van de problemen die men is tegengekomen bij de «quickscan» worden zes tot tien grotere pilotprojecten aangewe zen. Deze bedrijven worden nietal- leen doorgelicht, maar krijgen ook suggesties aangeboden voor mi lieuvriendelijker werken. De be drijven moeten deze onderzoeken zelf betalen, maar kunnen deels subsidie krijgen van rijk of provincie. Het project kent twee invalshoe ken. In de eerst lieuvriendelijk voorop. Daarnaast is er ook een duidelijk economisch belang. De verbete ringsvoorstellen zullen naast een milieuvriendelijker produktiepro- ces ook moeten leiden tot een ver hoging van de efficiency, en daar om tot een verbetering van de concurrentiepositie. geven door uiteenlopende forma ties, artiesten en dansers. Op het programma staan bijvoorbeeld op tredens van de bekende groepen Midi, Trafassi en Pegasaya. Het Zomerfestival is een manifestatie voor jong en oud. Ook kinderen zijn daarom van harte welkom. Speciaal voor hen wordt een volle dig uitgerust kinderdorp van 2000 vierkante meters ingericht. Vol wassen bezoekers kunnen hier hun kinderen achterlaten onder de hoe de van bevoegde oppas en deskun dige begeleiders. vooroorlogse woningen in corpo- ratiebezit zijn er overigens 1600 van de VVT. De discussie van maandag is voor de meeste fracties roede te ko- aanleiding te vragen om beter zicht op deze problematiek. Berry Stok (VVD): "De politiek hobbelt nu van incident naar incident: eerst Groeseind/Hoefstraat, nu de Uit vindersbuurt." Stok herhaalde zijn pleidooi als gemeente investerin gen te doen in woningbouw en - verbetering. Ook volgens Juul Bar- ten (Groen Links) is het behoud van goedkope woningen niet alleen een verantwoordelijkheid van de cor- lage poraties.maarookvandegemeen- ;rvan te- Wethouder Frits Horvers van volkshuisvesting en milieu kon digde aan dat hij voor de zomerva kantie komt met een nota Voor raadbeheer voor alle Tilburgse woningen. Iets waar de raad in 1987 al via een motie van Groen Links om had gevraagd. Maar ook die nota zal volgens Horvers geen simpele oplossingen bevatten: "Er zijn meer argumenten nodig om een verantwoorde keuze te kunnen maken tussen sloop en behoud. Hoewel we aan de eindigheid van die complexen moeten denken, moeten we er nu nog niet op voor uitlopen." Horvers wil dat er een stedelijk "signaleringssysteem" komt, waardoor problemen bij wo ningen snel aan het licht komen, zodat adequaat kan worden inge grepen. "Hoe dat precies moet, weet ik nog niet, maar we moeten structureel zicht krijgen op de aan pak van oudere complexen', aldus Horvers. In juni en juli van dit jaar volgt een voorlichtingscampagne. Bedrijven uit Tilburg en omgeving worden geattendeerd op de mogelijkheid van een zogeheten «quickscan», een globaal onderzoek, dat gratis gedaan wordt door de BMD of het Innovatie Centrum. Naast de uitga ve van een brochure zullen er ook voorlichtingsavonden worden be legd. Zo'n 1.500 bedrijven zullen hiervoor worden aangeschreven. Hiervoor wordt uit het Economisch Actie Programma (EAP) een be- ïhaald van maximaal 50.000 Voorverkoop voor Marco Polo: dinsdag t/m zaterdag 12.00-17.00 uur bij Studiokas- sa van Schouwburg Tilburg; telefoon: 013-490384. heusden, "je kunt niet zoals bij toneel een speler door een be paalde oogopslag iets duide lijk laten maken." Zangers en dansers van Marco Polo zijn druk aan het oefenen, maar dat gebeurt nu nog over wegend in de eigen verenigin gen. Tussentijds zijn er weke lijkse besprekingen over de voortgang. De spelers repete ren nu ook onder leidir Van Oudheusden en me gisseurJosHeijs,maarI er uiteindelijk uit gaat zien, is volgens Van Oudheusden "spannend. Het scenario gaat op de seconde; dat is helemaal op de muziek afgestemd. Hoe het precies werkt, weet je pas als het decor staat, bij de laatste repetities twee dagen voor de première. Maar Jos en ik heb ben al de nodige ervaring, dus het zal wel lekker gaan." Op het programma staan onder meer verschillende demonstraties en Caraïbische muziek. Daarnaast worden diverse tropische lekker nijen en andere exotische produk- ten gepresenteerd. Ook worden verschillende informatiestands in gericht. Het thema van de komende editie van het festival is evenals afgelopen jaar: 'Integratie, waarom niet?'. Tijdens het Leypark-Zomerfesti val 1993 is een grote rol weggelegd voor muziek. Op vier podia zullen doorlopend optredens worden ge- Niet alleen de massaliteit van de voorstelling op het tachtig meter brede podium in het sta dion heeft scenarioschrijver/regisseur Berry van Oudheusden de no dige hoofdbrekens gekost. "In het stuk komt geen letter tekst voor. Dat betekent dat we het hele verhaal van Marco Polo anders moeten vertellen: in beelden, bewegingen, compo sities en impressies. Decor, rekwisieten en muziek hebben allemaal invloed op wat je bij het scenario bedenkt", vertelt de 32-jarige theatermaker, die eerder lid was van theater groep 'De Stijle, Want' en plaatselijk faam verwierf met produkties 'De Stier', iletenverdriet' en 'Het Por tret'. Bij de produktie, waaraan zes honderd koorleden en een tachtigkoppig orkest mee doen, is een vijftigtal spelers betrokken. "Bij het schrijven moet je alles in het kwadraat zien vergeleken met een ge woon stuk", zegt Van Oud- Onrust Volgens bestuurslid Peter van buurthuis De Vleugel, commissie aan het begin i vergadering toesprak, was door de gapg van zaken flinke onrus* staan in de buurt: "Het verhui dSzelf8gee^investeringe^meèr raadslid Tiny keerde zich als in de woningen. De raad staat voor enlëe metfen fallkan,1 te§en sl(X>P onmogelijke keuze tussen sloop en en “b°uw’omdat dieu de nieuwbouw of behoud en beheer, wijk Merode volgens hem hadden De gemeente gaat een Demonstratieproject Milieuzorg starten, waar- omdat er geen goed onderzoek is uitgewezen met ten goe_: t: bij een aantal bedrijven uit Tilburg en omgeving zal worden doorge- gedaan Maar Omdat de onrust niet men aan de oorspronkelijke bewo- licht op allerlei milieu-aspecten. Het project wordt in mei en juni na- aan vaardbaar is moeten er nu kno- ners'Van ben 's naar e*ders ver der uitgewerkt samen met de Bedrijfs Milieu Dienst Midden-Brabant worden doorgehakt" aldus Be- bu*sd door de hoge huren van de (BMD), het Innovatie Centrum West- en Midden-Brabant, de Stich- Dat deed de raadscommissie nieuwbouwwoningen, aldus Kox. ting Milieuzorg 2000 en de Hogeschool Midden-Brabant. Uiteraard a] bleven noga] wat vragen ]eVen zal ook de Milieudienst deelnemen. Op deze manier hoopt het ge- over de toestand van de woningen meentebestuur het milieubewustzijn bij bedrijven te vergroten, aldus Door die onduidelijkheid vonden wethouder Pierre van den Ende (Economische Zaken). de raadsleden dat ze voor een on mogelijke keuze geplaatst zijn. "Het is uitermate triest dat de zaak over de hoofden van de bewoners heen door het college van B en W en de VVT uitgevochten wordt", zei Wim Plasmeijer (PvdA). SP- over de concrete uitwerking. Ver der worden gesprekken gevoerd over de rol van de kerken in een lo kale democratie, de rol van een ge meentebestuur en de relaties tussen politieke partijen bij de opbouw van een multi-cujturele samenle ving, conflictsoplossing en -be heersing. Tilburg za Mir zal de ge legenheid aangrijpen telecommunicatie apparat computers te geven aan op] nele groepen. Op 16 mei aantal leden van de delegatie nog een bijeenkomst bijwonen van op- positie-groepen uit de Vojvodina, die door afstemming van eikaars activiteiten hun effectiviteit hopen te kunnen vergroten. De SKF" 'r insportwielen

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1993 | | pagina 1