I J Z E W 'k\ St. Jozefzorg, Mariëngaarde en Koningsvoorde sterker na fusie Appartementen met ’zorg aan huis’ n POST SCRIPTUM COLOFON I I I I I I I kat. irt 3^0 I ga let T ssbst Ouderenavond Festival Mundial Ontdek Tilburg in de lente Studiedag over financiële rechten Wijkteam SBT dag dicht I "Ken je landgenoten" Alternatieve geneeswijzen ABT de stad in Met zorg wonen F 11II IB >i 1993 -pagina 10 Donderdag 13 mei 1993 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER Beter aanbod Foto: Geert van Loon N NEEM MEE Drop Oud Wordt eenmaal in de twee weken naar het redactie-adres of naar G.J Fred de Gruil, directeur van Zorgcentrum Tilburg-Zuid: "Couleur locale van de drie tehuizen in stand houden" HET WOORD IS AAN... 10001, 5000 JA Tilburg, tel. 368805. rhemd m touwen akken ime kortom ekker zit staat. laar liefst ten C” 1195/ 695,- 130,- 3465,- U15,- 1295/ 180,- 3365,- 1170,- i i i j De tijd dat er alleen sprake was van bejaardenwoningen In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei za ken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de re dactie van de Seniorenwijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 100015000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden bete kent niet dat er automatisch geplaatst wordt. baarheidsonderzoek.De eigen bijdra ge bij zorgverzekering staat overigens nog steeds ter discussie in Den Haag. De hoogte daarvan wordt afhankelijk van de inhoud van het basispakket. Van Hoeckel toont zich daarover be zorgd: "We stevenen steeds meer af op zorg die afhankelijk is van wat men financieel kan opbrengen." Desalniettemin denkt ook Van Hoec kel dat er voldoende behoefte is aan de appartementen met zorggarantie. De bewoners daarvan krijgen onder hun gebouwen parkeerplaatsen en kijken straks uit op een nieuw stad sparkje op het binnenterrein. Na het onderzoek wordt dit najaar besloten of de bouw doorgaat op de plaats waar nu de barakken van Publieke Werken staan. In 1995 moeten de apparte menten klaar zijn. ïiïwiFl J ”5rW 995/ï 180/-K 2865,- 1070,- woner per dag, waardoor Konings- voorde volgens de provincie zo'n 113.000 gulden per jaar te duur is. Na de fusie werken er minder mensen in de top van de nieuwe instelling; ook door gezamenlijke inkoop bijvoor beeld kan er goedkoper gewerkt wor den. De drie tehuizen hebben samen een beter aanbod, denkt De Gruil. "We zijn verplicht aan het plaatsingsbeleid, dat via de indicatiecommissie loopt, te voldoen. Na de fusie beschikken we over 241 plaatsen in de drie verzor gingstehuizen, zodat iemand makke lijker op de juiste plek terecht komt." Bovendien, zo stelt de toekomstig al gemeen directeur, staan de tehuizen samen sterker in het overleg met de zorgverzekeraars, gemeente en pro vincie. Als gevolg van het Plan Si mons moeten verzorgingshuizen in de toekomst onderhandelen met zorgverzekeraars over de tarieven in de ouderenzorg. Het personeel zal niet lijden onder de fusie. Er vallen geen gedwongen ont slagen. De Gruil denkt eerder dat er banen bij komen, omdat St. Jozefzorg binnenkort extra bedden voor demen terende ouderen krijgt. Couleur locale De verschillende culturen van de drie tehuizen blijven overeind, volgens De Gruil. "Bij fusie-besprekingen in het bedrijfsleven is dat vaak een moeilijk punt. Daar plaats je alle diensten in één gebouw, wat bij ons niet het geval is. Zo kun je de couleur locale in stand houden." Dat denkt directeur A. Zwegers van Het Laar ook. Dit verzorgingstehuis ligt ook in het zuidelijk stadsdeel, maar doet niet mee met de fusie. "In het ge val van het grotere Sint Jozefzorg en de kleinere tehuizen Koningsvoorde en Mariëngaarde spreek ik niet van een fusie, maar over annexatie. Zo kun je de eigen cultuur slechts tot op bepaalde hoogte behouden. In de loop van de tijd gaat er één overheer sen, maar dat hoeft niet erg te zijn." Zwegers ziet het niet zitten om aan te sluiten bij de fusie. "Wij zitten meer aan de verzorgings- dan aan de ver- pleegkant." Dat is wellicht de reden waarom Het Laar gesprekken voert met verzorgingstehuis Heikant over samenwerking, hoewel dat niet nood zakelijk is, omdat beide tehuizen elk tweehonderd bewoners hebben. Zwegers somt dezelfde redenen en voordelen op als De Gruil om tot sa menwerking te komen. Ook de direc teur van Het Laar ziet in de toekomst geen per soneel verdwijnen. "Dat staan we on der geen enkele voorwaarde toe." Eerder denkt hij dat er meer werk komt. "Er wordt gedacht aan uitbrei ding van verpleegbedden. Misschien komen er negentig bij Het Laar." Op de vraag of het niet logischer is één grote organisatie van verzorgings- en verpleegtehuizen in Tilburg tot stand te brengen, zegt Zwegers dat zoiets "utopisch" is. "Je moet uitgaan van iets werkbaars. Hoe groter de organisatie wordt, hoe meer de overheid erbij betrokken is. Dan werkt het minder efficiënt." Wat Zwegers betreft gaat Het Laar niet verder dan samenwerking met Hei kant. Verpleeghuis Ouderen gaan geen hogere woonkos ten betalen na de fusie tussen St. Jo zefzorg, Mariëngaarde en Konings voorde. Wel is het mogelijk dat St. Jozefzorg in de toekomst helemaal een verpleeghuis wordt; nu zijn er zo wel 120 verzorgings- als 120 ver- pleegplaatsen. Toekomstig algemeen directeur De Gruil: "Na de fusie heeft de nieuwe instelling 241 verzorgings- plaatsen. Volgens de voorstellen van minister d'Ancona moet veertig pro cent daarvan in de toekomst bestemd worden voor verpleging. Dat zijn dus honderd bedden. De 120verzorgings- plaatsen van St. Jozefzorg zouden dan dus verpleegbedden kunnen wor den. Maar het duurt nog jaren voor het zover is." Of het na de fusie voorbij is met het sa mengaan van tehuizen is nog maar de vraag. De verzorgingstehuizen Zon nehof en De Duijnsberg zijn nu nog zelfstandig, maar De Gruil acht het niet uitgesloten dat die twee in de toe komst opgaan in 'Zorgcentrum Til burg-Zuid'. "Maar we zijn nog niet in gesprek." Mocht het in de toekomst zover komen, dan zal de nieuwe naam waarschijnlijk geen lang leven be schoren zijn. Er wordt de laatste tijd erg veel gepraat over onveiligheid en de toene mende criminaliteit. Op die manier praten we elkaar angst aan. Natuurlijk is het onveiliger. Maar er is meer, namelijk dat wat we zelf waar nemen. Een vloer die glad lijkt, maakt ons immers ook voorzichtig. Zo werkt het ook met wat we op straat zien. Alles schijnt te mogen en te kunnen. Het gevoel dat de politie teveel toelaat, wordt bevestigd door wat we zien. Fiet sen zonder licht is zo normaal geworden, dat zelfs de politie niet ingrijpt. Ze rijden er gewoon voorbij. Dat geldt ook voor andere overtredingen: waar je vroeger een bekeuring voor kreeg, hoort nu tot het normale gedragspa troon. Daar begint dan het verschuiven van normen en waarden, waar sommige politici de mond vol van hebben. Het niet gestraft worden van kleinere vergrijpen leidt al snel tot grotere. We blijven toch proberen hoe ver we kunnen gaan. Dus niet méér dienders, maar dienders die willen dienen. Dat zou al veel oplossen. Volgens de directeur is het samen gaan gevolg van het beleid van de pro vincie. "Die wil dat instellingen met minder dan honderd plaatsen aanslui- ten bij grotere huizen. Koningsvoorde en Mariëngaarde zijn kleine tehuizen. Bovendien worden ook de bezuinigin gen die naar voren kwamen bij de Tus senbalans van het kabinet gespreid over die kleinere instellingen." De I Gruil geeft aan dat door de fusie goed koper gewerkt kan worden. "Nu doen we in veelvoud hetzelfde. Dat werk kun je ook door één instelling laten doen, dan is het goedkoper en effi ciënter." Omdat het kleiner is, heeft het tehuis Koningsvoorde nu hogere kosten dan Sint Jozefzorg. Dat scheelt ongeveer vijf gulden per be- Fred de Gruil is nu nog directeur van St. Jozefzorg, maar na 1 juli mag hij zich algemeen directeur noemen van het 'Zorgcentrum Tilburg-Zuid', de nieuwe naam na de fusie. Hij denkt dat de bewoners een verbetering tege moet kunnen zien. "Door de fusie is er geld voor het aanstellen van een kwa liteitsmedewerker. Die onderzoekt de kwaliteit van alles wat met de tehuizen te maken heeft. Met de uitkomsten kun je dingen gaan aanpakken. Ver der wordt er een geronto-psycholoog aangesteld en komt er een vertrou wenspersoon voor de bewoners. Ook gaan we de activiteiten van de tehui zen op elkaar afstemmen om de kwa liteit te verhogen." --r- - len verzorgingstehuizen is voorbij. Vooral de laatste jaren zijn er nogal wat mogelijkheden bijgekomen als het gaat om huis- 5 vesting, eventueel in combinatie met verzorging, van oude ren. In de Openbare Bibliotheek Tilburg kunt u hierover di verse publikaties vinden. I Enkele alternatieven voor traditionele huisvestingsvormen I worden belicht in het boek "Ouderen in nieuwbouw" van de Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting. Het gaat er hier- J bij over mogelijkheden om ouderen langer zelfstandig te la- I ten wonen. Een alternatief waar al enkele jaren ervaring mee I opgedaan is, is het wooncentrum. In "Wooncentrum voor ou- deren" van R. van Eek en T. Weggemans worden de aspira- ties aan de praktijk getoetst. 1 Traditionele verzorgingshuizen zouden omgevormd kunnen I worden tot woonzorgcentra. Althans, zo luiden de opvattin- I gen van LOBB en Cosbo-Nederland in hun gezamenlijke uit gave "Van verzorgingshuis naar woonzorgcentrum". In het - boek "Woonzorg" van Humanitas draait het om de oudere die I tot elke prijs op zichzelf wil blijven wonen. Het is de neerslag I van een speurtocht naar ideeën en vernieuwingen op het ge- I bied van huisvesting en verzorging van ouderen. Een uit- komst is dat er veel meer mogelijk is, dan tot voor kort gedacht werd. Deze boeken zijn te vinden in de bibliotheek aan het Ko- I ningsplein, maarook verkrijgbaar via de bibliotheek bij u in de i buurt. I In het kader van het Jaar van de Ouderen is er op woensdag I I 9 juni een speciale Festival Mundial-avond in de Harmonie aan de Stationsstraat. Vanaf is er een gevarieerd programma met muziek en dans uit alle windstreken. Zo zijn er optredens I van Felix en Carool Walroud (Curasao), Benang Raja (Bali nese dans), Tai Hori (Suriname), Wilma van Tilburg (Neder- I landse levensliederen), Ndere (slagwerk en dans uit Oegan da) en van de Budapester Klezmer Band (zigeunermuziek uit I Hongarije). 1 Kaarten voor deze avond zijn voor 5,- per stuk tijdens kan- tooruren te koop bij het Centraal Bureau van het Gecoördi- I neerd Ouderenwerk SBT (Lange Schijfstraat 107) en bij de I stichting Probrasa, Tuinstraat 49-01 De Streek VVV Hart van Brabant organiseert in mei en juni in I het kader van het Jaar van de Ouderen tien bustochten door I Tilburg met daarna in het gemeentelijk informatiecentrum een vertoning van de film "Harmonie van een gemeenschap" I uit 1955. Er zijn nog bustochten dinsdag 18 mei (10.00 uur), donderdag 20 mei (13.30 uur), dinsdag 25 mei (10.00 uur), donderdag 27 mei (13.30 uur), dinsdag 1 juni (13.30 uur) en donderdag 3 juni (10.00 uur). De opstapplaats is in het cen- I trum. De prijs voor deze bustochten is slechts ƒ5,- per per soon. Belangstellenden kunnen bij de Streek VVV Hart van I Brabant (Stadhuisplein 128) voor maximaal 2 personen I plaatsen reserveren door inlevering van een coupon, die alle Tilburgse 55-plussers begin mei met de Oud-Fitkrant in de J bus hebben gekregen. I Schriftelijke informatie blijkt niet voldoende om ouderen op de hoogte te brengen van hun rechten op aanvullende financië- r Ie regelingen, zoals huursubsidie, bijzondere bijstand en kwijtschelding van gemeentelijke belastingen. De Weten- j schapswinkel van de KUB organiseert een studiedag voor beleidsmakers en -uitvoerders, ouderenorganisaties en an dere betrokkenen de gelegenheid biedt zich op de hoogte te I stellen van de resultaten van wetenschappelijk onderzoek I naar de financiële situatie van ouderenhet onbenut laten van i rechten door ouderen en voorlichting/advisering aan oude ren en wat daaraan te doen. De studiedag is op donderdag 10 juni 1993 in de aula Katholieke Universiteit Brabant, Wa- randelaan 1Tilburg. Kosten: ƒ85,- per persoon, inclusief kof- fie/thee, lunch en een boek met de lezingen en beschouwin- I gen 1 Aanmelden: vóór 24 mei ƒ85,- overmaken op banknummer 455046042 of gironummer 1077496 t.n.v. KUB Tilburg o.v.v. J Studiedag Wetenschapswinkel, code 292.54 en de naam van I de deelnemer(s). Informatie: Wetenschapswinkel, tel. 013- 662645/662768. Het bureau van het wijkteam Zuid-West, van de Stichting voor Gecoördineerd Ouderenwerk SBT, Lange Schijfstraat 107, is I op vrijdag 21 mei gesloten. Het team is weer bereikbaar van- S af maandag 24 mei. In het kader van "Tilburg bekent kleur", waarbij de integratie I van veel culturen de achterliggende gedachte is, organiseert j buurthuis Loven-Besterd een middag met en over Nederlan ders, die afkomstig zijn uit Indonesië. Zij vinden bij de au- I tochtone bevolking nog weinig begrip. De heer H. Rath zet 9 zich in om de integratie te bevorderen en zal die middag ver tellen over het leven van zijn landgenoten tot de souvereini- teitsoverdracht aan Indonesië. Verder zijn er een vakantiefilm over Indonesië, een lezing over integratie in de Tilburgse sa menleving en is er gelegenheid tot vragen stellen. I Dinsdag 1 juni van 14.00-17.00 uur in buurtcentrum Loven- I Besterd, Koestraat 164, Tilburg; tel. 423199. Toegangskaar- I ten zijn gratis af te halen bij het buurtcentrum. Op dinsdag 18 mei organiseert wijkteam West SBT een gra- I tis voorlichtingsbijeenkomst over de alternatieve geneeswij- j zen magnetiseren en Bach remedies. De bijeenkomst wordt I om 14.00 uur gehouden in wijkcentrum 't Kievitslaer, Reine- I vaarstraat 55. Bij magnetiseren wordt energie overgebracht waardoor men zich beter kan gaan voelen. Bij Bach remedies probeert men het lichaam te genezen met extracten van bloe men. Na de uitleg door mw. W. Strackx kunt u vragen stellen. I Vervoersproblemen/informatie: wijkteam West SBT, tel. I 683961. Het bestuur en de raadsfractie van de Algemene Bejaarden partij Tilburg (ABT) wil degelijk met hun achterban praten. Hen uitleggen welke plannen ze hebben, maar meer nog van de mensen horen wat die van de partij verwachten en welke I persoonlijke wensen en klachten men nog heeft. Maandelijks zal de ABT ergens in de stad zitting houden. De eerste zitting is in wijkcentrum 't Kievitslaer, Reinevaarstraat 55 op dinsdag 18 mei om 14 uur. Bouwvereniging De Woonstad en Thuiszorg Midden-Brabant willen aan de Noordhoekring 75 luxe appartementen gaan bou wen. Bewoners krijgen de ga rantie van 'zorg aan huis'. Voor dat er definitieve plannen gemaakt worden, komt er eerst een onderzoek of er genoeg be langstelling is voor de woningen met een kale huurpijs van 850 tot 1200 gulden per maand. Daar voor plaatsten de twee instellin gen vorige week advertenties in de Tilburgse Koerier en het Nieuwsblad. De Woonstad en Thuiszorg willen in spelen op de groeiende behoefte van ouderen zo lang mogelijk thuis te blij ven wonen; daarom is het nodig zorg aan huis te bieden. Directeur Kees Kemps van De Woon stad wil bij dit project de behoefte van bemiddelde 55-plussers peilen. Hij geeft toe dat 2/3 van de Tilburgse ou deren alleen AOW en een klein pen sioen heeft, maar voor hen wordt ook druk gebouwd, aldus Kemps. Directeur Koen van Hoeckel van de stichting Thuiszorg Midden-Brabant stelt dat de zorg voor de bewoners van de luxe appartementen net als voor anderen betaald wordt uit de AWBZ. Hoe de aanvullende zorg gefinancierd moet worden, wordt nog onderzocht. Mogelijk zijn een eigen bijdrage of een opslag op de huur. Een aanvullende polis van zorgverze keraars behoort ook tot de mogelijk heden; VGZ heeft al belangstelling getoond en draagt bij aan het haal- Heeft u het nieuwste plan van min ster Alders al gehoord? Het zou goed zijn voor het milieu om samen met anderen een wasmachine of zoiets te delen. Dan zouden er niet zoveel apparaten ongebruikt staan. Ik voel wel wat voor dat plan. Ge zellig 's morgens eerst even was sen bij de ene buurvrouw, vervol gens drogen bij de andere en dan 's avonds het eten klaarmaken in de magnetron van haar van boven. Als het niet goed is voor het milieu, dan is het tenminste goed voor de sociale contacten. bnd koopavond jnorgen gesloten Vanaf 1 juli heeft Tilburg op papier minder verzorgingshuizen: op die dag gaan de verzorgingshuizen Koningsvoorde en Mariëngaarde fu seren met het verpleeg- en verzorgingshuis St. Jozefzorg. Voor de be woners heeft het geen directe consequenties: ze blijven in dezelfde huizen wonen. Bovendien zal de sfeer van de instellingen, volgens de betrokkenen, niet veranderen door de fusie. Als alles naar wens ver loopt, kunnen de bewoners zelfs uitzien naar betere voorzieningen. Seniorenwijzer l Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koe- rier. Redactie: Ria van der Aalst-Dierks Diny van Bladel-Verbunt Theo Dekker MarcGeerts Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Ad de Vet Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Lange Schijf- straat 107, 5038 TT Tilburg; tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar I de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg, tel. 368805. CAMER I 1395.- jh» Br viiitwwiy w i

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1993 | | pagina 11