WIJZE Liefde tussen ouderen is niet vies Seniorenlabel: keurmerk voor ouderenwoningen POST COLOFON ntie SCRIPTUM ris DIRES! I I I I I I I I I I I I I I Informatie over borstonderzoek Voorlichting over erfrecht Concert in De Duijnsberg Ontdek Tilburg in de lente Landelijke fietsdag op 8 mei Tasjesroof voorkomen ’Late liefde' r i| Donderdag 29 april 1993 - pagina 15 DETILBURGSE KOERIER 1993 -pagina 14 99 I w.-glas, trekhaak, 3’S ik) Philips het belang van intimiteit. rupunkt punt, el. antenne ak eer mooie auto tuurbekr., I Mw. L. van H. 085-233 606 3 Intimiteit is belangrijk in een relatie, ook bij ouderen. Foto: Geert van Loon stand alarm, centr. al. schuif/kantekiak gen. Een andere eis aan de woonom geving is goede straatverlichting, in verband met de veiligheid. HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. Ik loop op straat waar veel kinde ren spelen. Zonder dat ik er erg in heb, loop ik ze in de weg bij hun spelletjes. Het eerste kind zegt: "Hallo, opa.” De volgende jongen roept erg hard: "Hé, ouwe opa!" En dan be gint de een na de ander te roepen en te schreeuwen "Ouwe opa, lelij ke ouwe opa, vieze ouwe opa, ga wpzij lelijke ouwe opa!" '.Ik word goed kwaad en zeg: "Ga opzij, jullie lelijke rotjong. De straat is niet van jullie.” En dat gebeurt dan in Tilburg, tij dens het Europees Jaar van de Ouderen, dat als thema desolidari- teit tussen de generaties heeft. Drop Oud Er zijn veel verschillende opvat tingen over de eisen waaraan woningen voor ouderen moe ten voldoen. In Nederland rou leren daardoor allerlei lijsten, waarop omschreven staat, waaraan een ouderenwoning zou moeten voldoen. De oude renbonden vonden het tijd wor den voor meer eenduidigheid. Daarom hebben ANBO, PCOB en de Unie KBO samen met de landelijke Stuurgroep Experi menten Volkshuisvesting (SEV) een ’seniorenlabel’ voor oude renwoningen ontwikkeld. vinden sex leuk en hebben er de tijd voor. Een aantal ouderen ontdekte he laas pas na het overlijden van hun partner dat sex leuk kan zijn. De on dervraagde ouderen geven ook aan dat intimiteit in een relatie belangrijk is. Mochten er lichamelijke problemen bestaan, dan compenseren zij dat door elkaar op andere manieren aan dacht te geven. Bevestiging Het belang van intimiteit geldt natuur lijk evenzeer voor ouderen die er één relatie op na houden. Dat hoeft niet per se een man-vrouw relatie te zijn; ho moseksuele relaties bestaan ook on der ouderen. Gezien het gebrek aan ruimte gaat dit artikel daar niet op in. Geronto-psychologe Magda Herm- sen, maar momenteel werkzaam als manager, van de Middenbrabantse RIAGG denkt dat liefde tussen men sen doorde jaren heen een andere be tekenis krijgt. ’’Jongeren zoeken in de liefde meer een bevestiging van zich zelf, ouderen zien de liefde als een be vestiging van de relatie die zij samen hebben, denk ik.” Hermsen is profes sioneel vooral werkzaam met mensen die problemen hebben binnen een re latie. Zij vindt dat ouderen makkelijk praten over de moeilijkheden op sek sueel terrein. ”Als je het probleem goed inleidt, praten ouderen net zo makkelijkalsjongeren. Vaakishet een opluchting voor ze om hun verhaal kwijt te kunnen.” Zo spreekt zij met ou deren bijvoorbeeld over erectie- en ejaculatieproblemen. Over hoe oude ren naast geslachtsgemeenschap op andere manieren seksualiteit beleven, weet ze onvoldoende. Hermsen ziet genegenheid in een re latie als een alternatief voor sex. ’’Ge negenheid levert geen problemen op, behalve als iemand plotseling alleen verder moet.” Het vinden van een nieuwe partnervoegt vaak een nieuwe dimensie toe aan het leven van een oudere, denkt de psychologe. ”Dat werkt vaak heel positief.” Knuffelen De 78-jarige vrouw van het begin van het verhaal: ’’Toen ik na mijn huwelijk alleen kwam te staan, zeiden mijn kin- Als oudere praatte ik mee in een discussie. Halverwege een uiteenzetting schoot me het juiste woord niet te binnen; iets dat iedereen geregeld over komt. Later werd me gevraagd of er met mijn hersens iets mis was. Dat vond ik kwetsend en het gaf me een onzeker gevoel. Jonge mensen kennen dit euvel ook, maar die doen het af met: ”ik heb zo veel aan mijn hoofd. Foutje, niks aan de hand.” Middelbare sprekers, die het overkomt, zijn alleen maar vergeetachtig aan het worden. Maar als ou deren opeens iets niet meer weten, wordt het een kwalijke zaak. Niet zo snel meer uit je woorden komen zet ons regelmatig ’met de mond vol tan den’. Gelukkig zijn zij die creatief met taal kunnen omgaan en gauw iets kunnen invullen voor het ’vergeten’ woord. Minder gelukkig zijn degenen voor wie spreken in het openbaar niet zo alledaags is. Er is dus niets aan de hand. Een klein schoonheidsfoutje slechts. Ook ou dere mensen die aan maatschappelijke discussies deelnemen zijn volko men in orde, waardevol en kwetsbaar. net alsof je veertien bent. We houden eikaars handje vast en ik geef haar een kusje als ik kom en weer wegga.” Toch bestaan er vooral onder jongeren nog altijd vooroordelen over relaties tussen ouderen. Zij: ’’Liefde en vrijen van ouderen zijn geen vieze dingen. Dat merken de jongeren wel als ze zelf ouder zijn.” Het seniorenlabel geeft de garantie dat een woning geschikt is als oude renwoning of daarvoor gesch i kt te ma ken is. Daarvoor moeten de woning zelf en de woonomgeving aan een pakket eisen voldoen. Belangrijk daarbij is dat entree, woonkamer, slaapkamer, badkamer en toilet gelijk vloers liggen. Ook moet de woning twee slaapka mers hebben in plaats van één, zoals vaak gebruikelijk is, en moet het mo gelijk zijn een traplift te plaatsen. Te vens dienen in entreehal, gangen en lift leuningen aanwezig te zijn en de trappen van slipvrij materiaal te zijn. Daarnaast moet de woning of het complex zonder hulp van derden toe gankelijk zijn voor rolstoelgebruikers en moeten winkels, postkantoor en openbaar vervoer op loopafstand lig- De eisen van het label kunnen erg nut tig zijn voor gemeenten en woning bouwverenigingen als die hun woning voorraad doorlichten op geschiktheid voor ouderen. Dat kan zowel bij reno vatie als nieuwbouw gebeuren. Het is nog niet verplicht het seniorenla bel te gebruiken. Maar de ouderen bonden en de SEV gaan er van uit dat het label binnen niet al te lange tijd een algemeen erkend begrip zal zijn en dat het landelijke regelgeving wordt. ”Als ouderen het prettig vinden, dan is het toch heel gewoon dat ze nog vrij en? Waarom zouden ze het niet doen als ze het nog kunnen? Zelf heb ik geen sex met mijn vriend, omdat het niet meer gaat. Ik mis het ook niet, uiteinde lijk heb ik het na mijn huwelijk ook 22 jaar zonder moeten doen.” Aan het woord is een 78-jarige Tilburgse over de relatie met haar vriend. Belang rijkste boodschap: oud zijn betekent niet dat de intimiteit van een relatie voorbij hoeft te zijn. De GGD Midden-Brabant nodigt vrouwen van 50 tot 70 jaar en an dere belangstellenden uit voor een informatie-ochtend over het borstonderzoek. Deze informatie-ochtend vindt plaats op dinsdag 11 mei om 10.00 uur in buurthuis De Paperclip, Oude Kapelstraat 25 te Tilburg. De bijeenkomst is vooral bedoeld voor vrouwen uit de wijken met de postcodes 5041 (Gasthuisstraat, Theresia) en 5046 (Goirke, Hasselt), die meer willen weten over het tweejaarlijkse gratis borst onderzoek. Informatie: Informatiepunt Borstonderzoek, tel. 643248, van maandag t/m vrijdag tussen 9.00 en 12.00 uur. Op donderdag 13 mei is er in buurtcentrum Loven-Besterd een voorlichtingsmiddag met als thema: erfrecht en testament. Ieder een beschikt over een bepaald vermogen en heeft dus iets na te la ten. Denk bijvoorbeeld eens aan uw auto, meubilair, spaargeld, sieraden en andere kostbaarheden. Op het maken van een testa ment rust kennelijk nog altijd een taboe. Toch is het belangrijk om bij een notaris het één en ander vast te laten leggen; dit kan ver velende situaties voorkomen. Notaris Morra zal deze middag ko men verzorgen in buurtcentrum Loven-Besterd, Koestraat 164. Tijd: van 14.00-16.00 uur. Entree en koffie gratis. In het kader van het Jaar van de Ouderen zal Harmonie-orkest’Til burg” een concert verzorgen op vrijdag 30 april (Koninginnedag) in de tuin van Verzorgingscentrum De Duijnsberg, Indigolaan 100, Tilburg (bij het Wandelbos). Als de weergoden het toelaten zal het orkest o.l.v. Sjef Pijpers jr. vanaf 16.00 uur te beluisteren zijn. Op het programma staan werken van Robert Jagert (’Third Suite”), Jo han de Meij (’’James Bond 007”), Ted Huggens ("Air” uit New Ba roque Suite), Van Lijnschooten (’’Rhapsodie from the low coun tries’) en Steffaro (’’March to Mars”). De Streek VVV Hart van Brabant organiseert in mei en juni in het kader van het Jaar van de Ouderen tien bustochten door Tilburg. Aan elke rondrit kunnen maximaal 50 personen deelnemen. De rit laat zien hoe Tilburg zich in de loop der jaren heeft ontwikkeld tot een moderne industriestad. Na de bustocht krijgt u in het gemeen telijk informatiecentrum een kopje koffie/thee aangeboden en de 35 minuten durende film ’’Harmonie van een gemeenschap” uit 1955 te zien: een impressie van wonen, werken, leren en recreë ren in het Tilburg van de jaren vijftig. Ook krijgen de deelnemers het boek ’Het gezicht van Nederland, Tilburg’ cadeau, dat naar aanlei ding van het gelijknamige NOS-programma is uitgegeven. De rondrit door Tilburg en de activiteiten in het informatiecentrum du ren bij elkaar zo’n 3 uur. De bustochten zijn op dinsdag 4 mei (van af 10.00 uur), donderdag 6 mei (13.30 uur), dinsdag 11 mei (10.00 uur), donderdag 13 mei (13.30 uur), dinsdag 18 mei (10.00 uur), donderdag 20 mei (13.30 uur), dinsdag 25 mei (10.00 uur), don derdag 27 mei (13.30 uur), dinsdag 1 juni (13.30 uur) en donder dag 3 juni (10.00 uur). De opstapplaats is in het centrum. De de finitieve plaats staat op dit moment nog niet vast. De prijs voor deze bustochten is slechts ƒ5,- per persoon. Belangstellenden kunnen bij de Streek VVV Hart van Brabant (Stadhuisplein 128) voor maxi maal 2 personen plaatsen reserveren door inlevering van een cou pon, die alle Tilburgse 55-plussers begin mei met de Oud-Fitkrant in de bus krijgen. Voor de 20ste maal wordt dit jaar op zaterdag 8 mei de landelijke fietsdag georganiseerd door de Streek VVV Hart van Brabant en de ANWB. In Tilburg wordt gestart bij de Streek VVV Hart van Bra bant, Stadhuisplein 128. Bij de VVV en de ANWB zijn nl. fiets- boekjes a ƒ3,- verkrijgbaar. Op 8 mei zal om 09.00 uur het start- tijdstip kunnende fietsers hun eindstempel en medaille halen. U wordt geadviseerd vroeg (liefst tussen 09.00 en 12.00 uur) te ver trekken, omdat op de route vele plaatsen zijn opgenomen waar iets te zien, te drinken, te eten of te beleven valt. De route heeft een lengte van ongeveer 40 kilometer en loopt ten zuid-oosten van Til burg, onder meer door het natuurreservaat De Flaes. Speciaal voor deze dag krijgen de deelnemers bij het afstempelen op het startpunt een folder uitgereikt, waarop aantrekkelijke kortingen op produkten onderweg staan vermeld. Zo krijgen oudere deelne mers bij het Tilburgse vertrekpunt van het Gecoördineerd Oude renwerk SBT een ’fietsroute Hart van Brabant’ cadeau. Ook is er op het Stadhuisplein een toeristisch/recreatieve markt waar at tractieparken, het Noordbrabants Natuurmuseum en oude am bachten acte de présence geven. Traditiegetrouw wordt een ge deelte van de opbrengst van de fietsdag gebruikt voor een goed doel. Dit jaar is dat de Nederlandse Hartstichting met vakanties voor jeugdige hartpatiëntjes. Het Bureau Slachtofferhulp organiseert de komende tijd bijeen komsten waarop ouderen kunnen leren wat ze zelf kunnen doen om de kans op tasjes-roof kleiner te maken. Er wordt gewerkt met bruikbare en praktische tips en oefeningen. Daarnaast leert u vaar digheden om u op straat veilig en vertrouwd te voelen. Deskundi ge mensen van de Stichting Zelfverdediging voor vrouwen zijn aanwezig om u hierbij te instrueren. Deze bijeenkomsten zijn op dinsdag 11 mei in het IMW-wijkbureau aan de Eilenbergstraat 246; woensdag 19 mei in het IMW- wijkbureau aan de Dragonstraat 9; donderdag 27 mei bij de GGD, Ringbaan West 227; dinsdag 1 juni in de Bibliotheek, Koningsplein 10 (entree: zij-ingang); donderdag 10 juni in wijkcentrum Den Heerd, Paduastraat 3. Voor koffie en thee wordt gezorgd. Deze bijeenkomsten duren van 9.30 tot 11.30 uur en zijn gratis. Informatie: Bureau Slachtofferhulp, Bisschop Zwijsenstraat 14a, tel 359980 (tussen 9.00 en 12.00 uur), mevr. Agnes Vermeulen. Hoewel liefde een veelbeschreven, besproken en bezongen the ma is, rust er een taboe op als het gaat om liefde, intimiteit en sek sualiteit van ouderen. Boeken over dit onderwerp zijn er wel in de bibliotheek, maar ze vallen in het niet bij al die andere boeken over seksuele voorlichting e.d. Korte beschouwingen over intimiteit en seksualiteit bij ouderen vindt u in ’Met liefde oud’. Medische infor matie, m.n. gericht op hartpatiënten, vindt u in ’Liefde op leeftijd’ van L.D. Scheingold en N.N. Wagner. Het boek ’Intimiteit en ouder worden’ gaat vooral over de beleving van seksualiteit op latere leef tijd. Vindt u het toch wat vervelend om zo’n ’’technisch” boek te le nen, zoek dan eens naar een algemeen boek als de ’Ouderenwij- zer’ van Teleac. Ook hierin wordt aandacht besteed aan relaties en seksualiteit. Gewoon een roman lezen kan ook. ’Late liefde' is de titel van het boek van Max von der Grün over twee zeventigers die gaan trouwen en zich niets van de reacties van anderen aantrek ken. Het boek 'Lever nooit de liefde in’ van Thomas Brugman gaat over twee mensen in een verzorgingstehuis die genegenheid voor elkaar opvatten. Deze laatste titels zijn ook in Grote Letter ver schenen. Vraag er eens naar in de bibliotheek. deren op een gegeven moment tegen mij: 'Neem toch een vriend’. Vier jaar geleden is het dan toch gebeurd. Stomtoevallig eigenlijk. Mijn kinderen waren heel verbaasd toen ik het vertel de. Ze hadden er niet meer op gere kend.” De Tilburgse ondervond dat een nieuwe relatie inderdaad positief werkt. Na 22 jaar alleen te zijn ge weest, liep ze vier jaar geleden tegen een nieuwe vriend op. Tijdens zwem lessen ontmoette ze hem. Toen ze hoorde dat hij een hartinfarct had ge had, zocht ze hem op in het ziekenhuis. ”Zo is het eigenlijk begonnen.” Nu zien ze elkaar iedere dag. In het weekend gaat ze bij hem langs en de vakanties brengen ze samen door. Bo vendien bezoeken ze eikaars familie. De relatie gaat voor haar veföfer dan gewone vriendschap. Begrip en gene genheid spelen een belangrijke rol. Knuffelen is de twee niet vreemd. ’’Maar hij is daar sterker in dan ik. Ik vind het heel normaal, maar soms wil ik het niet. Dat komt, denk ik, door de te leurstellingen tijdens mijn huwelijk. Gelukkig is hij heel soepel: hij voelt wanneer ik niet wil.” Aan sex komen de twee niet meer toe: na een operatie aan de prostaat van de man is dat niet langer mogelijk. Ze heb ben daar geen problemen mee. Hij (82): ”Op onze leeftijd is sex meer een bijzaak. Andere dingen, zoals reizen, uitgaan en gezelligheid, zijn belangrij- I ker. Ik vind het prima zo, zonder sex.” I Flirten De twee zien veel ouderen zonder een relatie om zich heen. Hij: ”lk woon in I een tehuis waar ik niets merk van rela- 1 ties. Volgens mij zou het goed zijn als ouderen een vriend of vriendin krijgen. I Het zou de eenzaamheid een stuk op- I lossen.” Misschien is het toch een I soort taboe onder ouderen, denkt hij. I ”lk denk dat de mensen bij mij in huis niet durven.” Van flirten merken ze dan ook niet veel. ”lk merk wel eens dat er vrouwen zijn die interesse hebben”,„vertelt de man. Lachend: ”ln het zwembad hoor Die conclusie trekken ook de Ameri kaanse onderzoekers Samuel en Cynthia Janus. Uit een onderzoek van hen komt naar voren dat de seksuali teit van ouderen is toegenomen. Steeds meer Amerikaanse ouderen ontworstelen zich aan de schaamte om zich te gedragen als ’vieze ouwe mannen en vrouwen’. Steeds vaker hebben ze tot op hoge leeftijd een ac tief sexleven. Ze hebben er meer tijd voor en hoeven niet bang te zijn voor zwangerschap. Een aantal Amerikaanse senioren meldt zelfs dagelijks de liefde te be drijven. Uit het onderzoek wordt dui delijk dat het eerder de kinderen zijn die -uit jaloezie of angst voor het ver lies van de erfenis- een actief sexleven van hun ouders in de weg staan, dan dat de biologie van het oudere lichaam een bevredigend liefdesleven ónmo gelijk maakt. Intimiteit Liefde is natuurlijk meer dan alleen sex. Dat bleek ook uit de reacties op artikelen over intimiteiten tussen ou deren die de bladen van de ouderen bonden ANBO en KBO onlangs publi ceerden. Veel lezers reageerden, zöwel positief als negatief. De positie ve reacties gingen niet alleen in op het seksuele aspect van een relatie, maar behandelden ook andere lichamelijke cöntacten. Ook een Nederlands onderzoek naar mensen die het afgelopen jaar meer dan vier partners hadden, bevestigt In dit onder zoek komen relatief veel ouderen aan bod. Vaak zijn deze ouderen actiever op seksueel gebied dan jongeren. Ze I Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koe- rier- I Redactie: Ria van der Aalst-Dierks I Diny van Bladel- Verbunt I' Theo Dekker I MarcGeerts Jan van Groos (voorzitter) I Joop Janmaat I Karei Luiijf (eindredacteur) Ad de Vet I Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Lapge Schijf- I straat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. I Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar I de Tilburgse Koerier, postbus I 1OOO1, 5000 JA Tilburg, tel. I 368805. 1 pon, die alle Tilburgse 55-plussers begin mei met de Oud-Fitkrant ik soms: ’wat heb je toch een lekkere I dikke buik’.” De jongere ouderen, die I vrijdagochtend zwemmen, flirten I meer, volgens het paar. Jaloezie be staat ook bij leeftijdgenoten. Zij: ”Hoe- I wel we tijdens de zwemlessen niets eens bij elkaar zijn, zie je het soms aan de blikken.” Ze zijn gelukkig met elkaar. Hij: ”Het is I schot worden gegeven. De fietsdag eindigt om 17.00 net alsof ie veertien bent. We houden tijdstip kunnen de fietsers hun eindstempel en medaill worrit nparivispprci vrnpn Iipfst ti is.qpn OQ OO pn 19 OO

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1993 | | pagina 15