Sternet: forse uitbreiding Tilburgse fietspaden voor 1997 1 Voordeel Mèn Tilbörgs Woordeboek Tilburg deze week in teken van Pythische Spelen Groot Tuinmeubel a nel Oplage96.785 ex. Landjepik a Vakkundig 3 gelegd WEEN Floor r! 52 OCCASIONSHOW irm VVD wil verkoop AWRI’s ENKELE JONGELUI ENDRECLAME: van Lieshout 11993 -pagina20 s@ Koerier Vil. Tevens uw faxberichten gratis I het In [H gratis bij u in huis I TAPUTCENTRUM ^NEDERLAND Ringbaan oost 134 Tilburg Tel: 013-366593 I en de Blaak. Heuvel - Tilburg Wij brengen de kranten bij u thuis. Bel 04255 -1762 na zes uur Bakker De TOF-route, voorloper van het sternet Foto: Geert van Loon stekende besteltex. ’Mèn Tilbörgs Woordeboek’, intekenprijs van 35.00 De Pythische Spelen zijn gisteren van start gegaan. In de tijd van de oude Grieken bestonden deze spelen ook al. Toen werden ze gehouden ter ere van Apollo, de god van de schone kunsten. In 1986 bliezen een aantal Maastrichtse studenten de spelen nieuw leven in. Aan de moderne Pythische Spelen nemen alleen stu denten deel. Tot en met zaterdag zullen deelnemers uit alle universiteitssteden aan mededingers en het publiek op diverse plaatsen in Tilburg hun kunsten vertonen. LEES VERDER IN DIT NUMMER: aachterööt bw - achteruit. Alletj, verrat, oochterMt. Donderdag 15 april 1993 36e jaargang nr. 1803 Christine Barker Decorations Kerkstraat 113 Sprang Capelle TOF-route Tot het sternet behc tes waaronder het t Autobedrijf VAN DORST RIJEN - BREDA LEUKE BIJVERDIENSTE Tel. 013-421310/076-227179 076-205104 af. er af? n dur ként, ijk praten. □laats :kening: CAFE LAMME jTÖSOEDZAK Zondag 18 april optreden van TOUCHDOWN Aanvang 20.00 uur TOEGANG GRATIS ’Kt scl Filmspag. 3 Cursussenpag. 5 Uit-agendapag. 5 Rondom hart v. Brabant... pag. 5 Gemeentenieuwspag. 6 en 7 Kuituur/Amusementpag. 9 Seniorenwijzer pag. 11 Parochienieuwspag. 13 Sport..pag. 15 t lair senen nogv kanti plaat veel tunnel na bericht athalen ig per post (verzendkosten worden doorberekend) ’rijker dan organisatie, studenten •"esd’An- deuvel en liam Kuh- lengst (jazz/lichte Zie onze advertentie op pag. 1 o SKF transportwielen woord ren gebi het nadr heeft. (in hei Onderget tegen de Naam:.... Adres: Postcode:W oonpl Datum:Handtek Mèn Tilbörgs Woordeboek toren zeven rou- bestaande fiets- geld te koop jste koers, t Tilburg en DE TILBURGSE KOERIER zoekt 0 komt bestelling t 0 wenst toezending uchter vz/bw - i Himmél oochterora oochter de tdffel Helemaal achtei voorzitter achte Wi rachter de har iets in reserve l aachteraaf bw - a< Aodneroaf kun de i want hè wrat négal Bij nader Inzien makkelijk zegge woont nogal achteraf. Aochteroof Ifire u un koej In Achteraf is het makkelijk aachterbekaare bw - zie aachtermekaare Wè-ne krajen-ond. hè bét arahterbekatre! die voor ons één keer per week de krant willen bezorgen. Omgeving Piusplein Vanaf 15 jaar - Interesse? Het college van B en W stelt voor het fietsgebruik de komende ja- ren te bevorderen door uitbreiding van het aantal fietspaden. De nadruk ligt daarbij op de ’sternet-routes’: zeven fietsroutes in verschillende stadsdelen. De totale kosten voor het plan en aan vullende maatregelen bedragen jaarlijks vijf miljoen gulden. Het college schat de totale investering in het plan op 74 miljoen gul den. De gemeente rekent hiervoor op bijdragen van rijk en pro vincie. Tegen het plan is onder meer via de Kamer van Koophan del al bezwaar aangetekend door Tilburgse ondernemers. Veiligheid De extra maatregelen die het colle ge in gedachten heeft, zijn gericht op grotere (sociale) veiligheid, kor tere wachttijden bij kruispunten, meer comfort en een groter aantal bewaakte stallingen. Daarnaast worden bij de aanleg van de routes gevaarlijke verkeerspunten aange past. aachtkaanteg bn - onbeholpen. Unnen axhtkatnteje. ’n Grof, onbehouwen iemand, aaf bw - af, van, vandaan. BWf-t-uroaf. Blijf er Blééf de-r aaf? Blijf |e Ge wit ur niks aaf. Systeem opgei gebonden Formaat 1 mis de enige oplos- ztch een Hemels ge- :h ontfermt over ons benauwde Midden- veste. Want het ni- de discussie lijkt ;e gewone inwo- tf dorp krijgt er een Kwadranthoofd van. APPEL- BOLLEN 5 HALEN 4^ 4 BETALEN Hoefstraat 151 Oerlesestraat 211a Enkele juryleden: SIC-redactie (poëzie), Yvonne Kroonenberg (proza), Jan Tromp (eloquentia), Henk Hofland en Martin van Amerongen (journalistiek), Han Peekei (strips), Rob Scholte (te- kenen/schilderen) en Edgar Vos (mode). Die woorden zijn vooral bedoeld voor het college van B en W. Dat heeft juridisch advies ingewonnen over de vraag of verkoop van de AWRI’s wettelijk verplicht is. Op initiatief van de VVD heeft een raadsmeerderheid de verkoop na melijk al eerder tegengehouden, omdat het waterschap hogere las ten aan de burgers berekent dan de gemeente. Omdat die laatste doel matiger kan werken scheelt dat in zuiveringslasten ongeveer 45 gul den per huishouden per jaar. Toch is de gemeente verplicht tot ver- Christine Barker Decorations, import en exportbedrijf, verkoopt aan de Kerkstraat 113 te Sprang Capelle de komplete import kollektie teak en iroko tuinmeubelen direkt aan partikulieren tegc groothandelsprijz Grote keus in tuinbanken, tafels houtstokparasols, bistromeubel deckchairs nog enkele rotansets Verkoop vrijdag van 10.00-21.00 uur en zaterdag van 10.00-17.00 uur koop, zeggen B en W met het ad vies van prof. mr. J. Verburg in de hand. Deze Utrechtse hoogleraar in het waterstaats- en waterschaps recht noemt de overdracht van de AWRI’s aan De Dommel «een ab solute en onontkoombare verplich ting». Deelnemen is belangr winnen, volgens de or maar toch streven de naar de hoogste plaats in vier dis ciplines: beeldende kunst, mu ziek, theater en letteren. De Spelen staan dit jaar in het te ken van de vijf werelddelen en de zeven zeeën. In proza, poëzie en beeldende kunst keert het thema terug. De voorrondes in de ver schillende categorieën zijn op donderdag en vrijdag, de finales vinden plaats op zaterdag. Een deskundige jury beoordeelt per discipline de prestaties van de studenten en bepaalt wie in aan merking komen voor de finale. Iedere deelnemer ontvangt een juryrapport. Naast de wedstrij den kunnen de deelnemers vrij dagavond terecht in Noorderligt voor het grote ’’Uithuilen en doorgaanfeest” en zaterdag in de KUB waar het orkest Jan Pie- tersz. Sweelinck de Spelen af sluit. voor bromfietsen: het gebruik daarvan moet verminderen van wege de milieuvervuiling en de onveiligheid. B en W hebben bewust voor het milieuvriendelijke vervoermid del gekozen en willen dat het fietsgebruik in de periode tot 2000 met twintig procent stijgt. Het autoverkeer, vooral het min der noodzakelijke, moet afne men in die periode. Dat geldt ook Theater Toneel is vanavond te zien in Zaal lóenhetOdulphus-lyceum, cabaretliefhebbers kunnen te recht in de Harmonie (19.00 uur). Vrijdagmiddag valt veel theater te aanschouwen op de terreinen van de KUB. ’s Avonds gaan de zelfde zalen als donderdag ver der met de diverse onderdelen. De finales zijn zaterdag in de KUB, in Zaal 16 en de Harmonie. In een aantal afleveringen wordt onder deze titel een aspect van de Tilburgse woordenschat op wat speelse wijze behan deld. ’Mèn Tilbörgs Woordeboek’ is de bron waaruit de woor den afkomstig zijn. Het boek is geschreven door Henk van Rij en. Hij heeft daartoe, eerst in werkgroepverband, later solo, vele jaren in oude lectuur gesnuffeld en contacten gelegd met echte oude Tilburgers. Het woordenboek zal in mei verschij nen. In deze aflevering doen we een greep uit het gedeelte dat handelt over de ’k’. Dat zijn maar liefst 20 pagina’s die lopen van ’kaaj’ tot ’kwoltje’. gemeen bekend en gebruike lijk. Waarschijnlijk heel wat min der bekend klinkend zijn de woorden: kenöllie (kreng), kin- kenduut (kikvors), kokedöores (kwakzalver of goedgelovig ie mand) of köljakker (klaplo per). ’Ieder viswèèf is nog gin kenöl lie’ schrijft Van Rijen en dat terwijl met zowel viswèèf als kenöllie een behoorlijk ongun stige kijk op een vrouwsper soon weergegeven wordt. Verschillende keren komt ook ’Den öölevlucht’ ter sprake. Het was een melaatsenhuis of leproserie in Oerle die ter hoog te van de Trouwlaan (Hespe renstraat) gelegen was. Het hoofdgebouw heette het ’Krètshöös’. Met de uitdruk king 'krèts èn schurreft dè-s êen’ wordt bedoeld het is alle maal van hetzelfde soort. De uitdrukking moet al heel oud zijn, want het uitbannen van mensen met besmettelijke ziektes gebeurt al lang niet meer op deze wijze. Zo zitten er veel woorden in het dialect die historisch verklaard moeten worden, omdat ze in de moderne stad niet meer voor komen. ’Hè reej meej zunne kreugel unne kinkenduut jantje merienes’ (hij reed met zijn kruiwagen een kikvors dood) is toch iets wat eind 20e eeuw op de Heuvel niet meer voorkomt. (Henk van Doremalen) Mèn Tilbörgs Woordeboek verschijnt 8 mei bij Boekhandel Gianotten j Emmapassage 17 Tilburg. Tel. (013) 651111 Mèn Tilbörgs Woordeboek, geschreven door Henk van Rijen is het resultaat van jarenlang speuren en bevat een rijke verzameling van HM Tilburgse woorden en uitdrukkingen. Het boek bevat circa 4000 trefwoorden, in veel gevallen ter verduidelijking aangevuld met zin- netjes. Tevens is een uitgebreide toelichting op het gehanteerde spellingsysteem opgenomen. Het boek is een prachtige, gebonden uitgave in hard linnen met stofomslag. Formaat 15 x 21 cm, 216 pagina’s. H| Intekenprijs tot verschijningsdatum 35.00, daarna 39.50. U kunt bestellen door onderstaande bon in een envelop (zonder postzegel) te zenden naar: Boekhandel Gianotten, Antwoordnummer 14S, 5000 WB. Tillmrg^ De V VD-fractie in de Tilburgse raad blijft bij het standpunt dat de ge meente de afvalwaterreinigingsinstallaties (AWRI’s) niet hoeft te verkopen aan het waterschap De Dommel. Volgens de VVD kan de zaak bij een eventuele weigering door Tilburg niet bestuursrechtelijk worden afgedaan, maar zal de burgerlijke rechter een uitspraak moe ten doen, omdat het om eigendomsverhoudingen gaat. Fractievoor zitter Berry Stok vindt dat het gemeentebestuur die gang naar de rechter zonodig moet maken: «Toon eens wat durf en denk aan de be langen van de Tilburgers». Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir.: J.A.J.M. de Beer Oprichter: J.H.G. de Beer Verschijnt in geheel Tilburg, Goirle, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel-Enschot, Oisterwijk, Moergestel en Hilvarenbeek Redadie-advertentie-afdeling en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Postbus 10001 5000 JA Tilburg Tel. 013/368805 Fax. 013/359985 Sluitingstijd voor advertenteies en redactie dinsdagavond 22.00 uur Misschien is het in deze tijd van Nintendo computerspel letjes, dure kindersportschoe- nen en TV-programma ’s in de middag helemaal geen popu- spel meer, maar volwas zullen zich landjepik wel herinneren. Een vier- t in het zand trekken, daar na om de beurt je zakmes erin werpen en zo het grootst mo gelijke gebied ’veroveren’. Een aangename tijdspasse ring op vrije middagen. Je hoefde alleen maar op te let ten dat ouders het niet zagen; die maakten zich natuurlijk zorgen dat het mes de verkeer de kant op zou vliegen en een van de kinderen zou verwon den. Een aantal Middenbrabantse volwassenen is het spel zeker niet vergeten. Ze spelen het nu dan wel met woorden en pa pier, maar als ze hun zin niet krijgen, voelen ze zich nog net zo verongelijkt als toen ze kind waren. De verwijten en boze woorden vliegen over en weer als de burgemeesters, wet houders en andere raadsle den zich druk maken over ge bieden, waarvan we tot voor kort amper de namen kenden. De Hemeltjens, het Riels Laag, de Rielse Kwadrant: zo leer je nog eens wat. Moeten er woningen komen, of bedrij ven, of moeten de gebieden juist groen blijven; door alle tegenstrijdige argumenten zie je zo langzamerhand door de bomen het bos niet meer. En bóós dat de heren en dames bestuurders zijn, als de ander hun argumenten in twijfel trekt. Het zijn net kinderen, denk je dan. Maar wellicht moeten de be stuurders toch eens diepgaan der terugdenken aan hun kin dertijd. Als ze toen wisten dat ze met hun ruziënde vriendje nog verder moesten, omdat ze er bijvoorbeeld naast zaten op school, waren ze meestal zo verstandig het bij te leggen of af te kopen met snoep of knik kers. Dat kan nu ook. Er loopt al een hele tijd een onderzoek naar hoe de knikkers verdeeld zijn in het Middenbrabantse land. Dat lusten- en lastenon- derzoek moet uitwijzen of de ene gemeente veel geld uit geeft aan voorzieningen, waarvan inwoners van ande re gemeenten profiteren. Het huidige landjepik met de ge meentegrenzen gaat groten deels over hetzelfde: geld. Maar conclusies uit dat on derzoek worden natuurlijk pas getrokken als de grenzen voorde komende tientallenja ren zijn vastgelegd. En te voorzien is dat over dat lus ten- en lastenonderzoek eerst eenzelfde stammenstrijd zal uitbreken als waarvan we nu getuige zijn. Misschien is sing dat z- recht zich en onze b brabantse veau van Laag en menige; ner van stad of i pad dwars door de stad, de zoge- lende naamde ”TOF-route”. De zes joen nieuwe routes in het plan zijn: Hei kant-, Veldhoven-, Reeshof-, Blaak-, Noordhoek- en Heuvelrou- te. Deze moeten een herkenbaar en samenhangend netwerk gaan vor men, aangevuld met verbindings wegen. Het sternet vormt de rugge- graat van het stedelijk fietspadenplan. Het plan gaat niet alleen over het aanleggen van nieuwe routes, maar vraagt ook extra maatregelen die voor de nodig zijn voor een volwaardig fietsnet. B en W denken daarbij aan grotere (sociale) veiligheid, korter wachten bij kruispunten en meeren veiligere stallingen. Deze aanvul- Niet bevoegd Dat de Kroon daartoe zal besluiten wordt niet betwist in het juridisch advies, dat de V VD-fractie op haar beurt vroeg aan de Tilburgse advo caat Pieter van Dun. Maar, schrijft Van Dun met zoveel woorden: er is meer aan de hand. Omdat de ge meente eigenaar is van de AWRI’ s, kan de overdracht volgens hem niet alleen met bestuursrecht worden afgedaan. Als de gemeenteraad verkoop blijft weigeren, zal de zaak daarom aan de burgerlijke rechter moeten worden voorgelegd, omdat de Kroon niet bevoegd is in dit soort geschillen over eigendom, al dus Van Dun. In het uiterste geval kan de gemeente volgens hem de burgerlijke rechter vragen een Ko ninklijk Besluit over deze zaak bui ten werking te stellen. Hoewel de advocaat niet uitsluit dat de rechter uiteindelijk tot de zelfde conclusie komt als de Kroon, vindt VVD-fractievoorzit- ter Berry Stok dat de gemeente alle juridische middelen moet gebrui ken om verkoop van de AWRI’ s te gen te houden. Hij zal dat aan de ge meenteraad voorstellen, als de zaak weer ter discussie komt. B en W hebben de verkoop van de AWRI s voorlopig van de raadsagenda af gevoerd om te bezien wat de finan ciële gevolgen zijn van de vervui ling van de vloeivelden. Maar het college wil het agendapunt, indien enigszins mogelijk, nog deze maand afhandelen, omdat het ook nauw verbonden is met het finan ciële beleid voorde komendejaren. De geraamde winst van 7,5 miljoen gulden willen B en W namelijk be stemmen voor investeringen en het ontvangen van tegenvallers. ren. Diverse koren zetten hun beste beentje voor in de aula van de KUB. Zaterdag vinden de di verse muziekfinales plaats. Enkele juryleden: Jacques cona, Hans van de Heu Paul Smits (pop), Willid., ne en Bartho Hengst (j<“ muziek). Kaaj’ is misschien wel te be lhouwen als een modewoord in het Tilburgs. Het is zo’n „,«ord dat vooral door jonge- °ebruikt wordt zonder dat .adrukkelijk een betekenis Het Nederlandse ’gaaf iet Tilburgs gaof) is zo’n woord, ook ’ruig’ is er een tijd lang voor gebruikt. Iets is kaaj- goed, iemand is kaajmaf en er schijnen dingen te zijn die ’kaajgaof zijn. Tilburgs is een levend dialect dat ook nu nog gesproken wordt. ’K-zèè kaaj muug’ betekent dat iemand doodmoe is. Uiteraard is ’kaaj’ in zijn oorspronkelijke beteke nis bedoeld om een stenen weg mee aan te duiden. De lastigste ’kaaje’ waren de ’kènderköpk- es’. Het zal wel niet lang meer duren maar in de buurt van Til burg, vooral langs het ’kenaol’ liggen nog stukjes weg be staande uit losse ’kaaje’ en zelfs ’kènderköpkes’. Een on volprezen Tilburgs woord is ’kaajbaand’ (stoeprand), ’kaaj- baanderas’ wordt voor straathonden gebruikt, ’kietel- kaaje’ zijn kleine steentjes of grint. Zo’n jaar of 20 geleden was er een snackbar in het centrum met de naam Cötelette. Dat werd ook keurig zo uitgespro ken. Is de r in de ’körtelètte’ die bij de slagers worden besteld iets van het dialect of gewoon een misverstand Het woord ’körtelètte’ is in ieder geval al- Enkele juryleden: Raz- chore ograaf Hans Tuerlings (ballet), Nora van der Eeckhout (dans vrij), Cox Habbema en Henk van Ulsen (toneel) en Peer de Graaf (straattheater). De letteren-eve- nementen zijn te zien in café De Plaats, op donderdag vanaf 19.00 uur, en vrijdagmiddag in de KUB. De tentoonstelling beel dende kunst is op de KUB en vrij dag is er een modeshow in Ka- dance vanaf 21.00 uur. Muziek Vanavond beginnen alle evene menten om 19.00 uur. Noorder ligt, café Cher en bluescafé Chi cago hebben diverse popbands in huis die strijden om een finale plaats. Voor jazz en lichte mu ziek kunnen de liefhebbers naar De Spoel of 1’Industrie. Ook in Zaal 16 en café De Voor tuin is muziek te horen. Vrijdag kunnen muziekliefhebbers vanaf hetzelfde tijdstip terecht in de zelfde zalen, ’s Middags kan ie dere Tilburger meegenieten van beiaardspelen in de Heikese to- Tevens willen B en W het brom- fietsverkeer terug dringen. Uit on derzoek naar ongevallen blijkt dat bromfietsers bijna evenveel be trokken zijn bij ongelukken als fiet sers, hoewel die laatste groep zes maal groter is. De verlichting langs de fietspaden wordt verbeterd. De lantarens aan de stemetroutes blijven ’s nachts allemaal branden en worden niet voor de helft uitgeschakeld, zoals nu het geval is. Een andere maatre gel die veiligheid moet bevorderen is het weglaten van bijvoorbeeld struiken waar iemand zich achter kan verbergen. Ook worden de rou tes bij voorkeur aangelegd op itsen waar woningen staan of 1 passanten voorbijkomen. Bij nels dient een veilige alternatie ve route aanwezig te zijn, aldus B en W.De Tilburgse Kamer van Koophandel en de Ondernemers Federatie Tilburg (OFT) hebben bezwaren tegen het plan, vooral als het gaat om vrijliggende fietsrou tes. Die zouden namelijk een nega tieve invloed hebben op de omzet, omdat ze het moeilijker maken daar gevestigde bedrijven met de auto te bereiken. De Kamer en de OFT willen dat de gemeente bij de uitwerking van de plannen reke ning houdt met de resultaten van een onderzoek naar de economi sche effecten van de vrijliggende fietspaden. Ook willen de organi saties dat de gemeente alternatieve verkeersmaatregelen bekijkt. '—Je maatregelen kosten een mil joen gulden per jaar. Binnen tien jaar moet het sternet volgens de plannen een feit zijn. In de periode 1993-1997 ligt de na druk op de Reeshof-, Heuvel- en Noordhoekroute. De realisering van het sternet moet een einde ma ken aan enkele lastige verkeersitu- aties. Enkele voorbeelden daarvan zijn de problemen voor fietsers op de Spoorlaan, het Piusplein en de Noordhoekring. In de ontwerpen j nieuwe routes is uitgegaan van dezelfde kwaliteit als de ’TOF- route”. Die blijkt niet overal haal baar: in sommige gevallen wordt dat te duur, op andere plaatsen is aanpassing te ingrijpend voor an dere vervoermiddelen. ij drukke oversteekplaatsen gaat i het plan de voorkeur uit naar tun- ris of viaducten. Of die er ook echt komen, is nog niet duidelijk. De de finitieve beslissing volgt als met de uitvoering van een route begonnen wordt. Tegen fietstunnels bestaan veiligheidsbezwaren en bovendien kosten ze veel geld. SURINAMERS OPGELET U hoeft niet meer naar Amsterdam, Rotterdam of Den Haag. Nu Surinaams tegen de hoogs Uw filiaal nu in Breda.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1993 | | pagina 1