KIA ALS NIEUWKOMER ii Opgewekt type xv k. Bijlage van: De Tilburgse Koerier - naait 1993 - pagina 24 /utc at Donderdag 18 maart 1993 Oplage: 96.785 ex. Tony Vos xht, de Autotest: Nieuw van GM Mitsubishi Galant GL Cadillac in dit nummer Turbodiesel Estate Northstar o.a.: pag. 3 pag. 9 pag. 11 :hen* Rij-impressie: Volvo 850 Jaargang 5 Nummer 13 dat oorzieningen alleen bij De nieuwe nu bij [TTOS sine nden blic 1 Motors lit snel Uitvoeringen De typebmnamingen zijn voor het overgrote deel bekend. Het programma begint met een Corsa City, gevolgd door de Swing, Joy, Sport en GSi. De 5- deurs komt er ook als skeken naar zo milieubelasting bij een grote auto. >g mogelijke auto heeft de leng* vervormen, terwijl compacte auto dit i De Corsa voldoet aan c meest strenge eisen op i gebied. Lees verder De Automaat is een uitgave van De Tilburgse Koerier i.s.m. D.A.T.O. en verschijnt in geheel Tilburg, Goirle, Hiel, Loon op Zand, Udenhout, Ber- i kei Enschot.Oisterwijk, Moergestel J enHilvarenbeek. nadrukkelijk gekeken naar zo min mogelijk miliev’"’ en een zo hoog mogelijke veiligheid. Voor een groot deel is de Corsa te gebruiken voor recycling, bij sommige delen is al gebruik gemaakt is van hergebruikt materiaal. Redactie: Tony Vos Tel. 013/686023 Postbus 410 - 5000 AK Tilburg Advertenties: Advertentie-afdeling De Tilburgse Koerier N.S. Plein 14,5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Fax 013/359985 Sluitingstijd: redactie en advertenties: dinsdag 22.00 uur een 5-bak of 4-traps automaat. Later zal het leveringsprogramma nog verder worden verruimd met zeer uiteenlopende auto's. Kia, geïmporteerd door de Amsterdamse Rijtuig Maatschappij (ARM), wil op termijn een dealemet van 80 bedrijven. In het eerste jaar verwacht met 1.000 auto's te kunnen afzetten. ARM is op dit moment ook verantwoordelijk voor de import van Saab, Lancia en Renault bedrijfswagens in ons land. ARM heeft voor de import van Kia een apart bedrijf opgericht onder de naam Kia Motors Nederland. i de Corsa is j uitgevoerd, rium is en bolle forse uiterlijk is de Sportage slechts 4,05 meter lang. De 2 liter benzinemotor kan worden geleverd met enkele nokkenas en dubbele nokkenas en levert respectievelijk 90 en 125 pk. De 2.2 liter ongeblazen diesel is goed voor 65 pk. Ook bij de Sportage is er een keuze uit tr/min. De motor is redelijk stil en zal onder Nederlandse omstandigheden goed voldoen. Wie zijn reserves heeft over de 1.4 verwacht bij de 1.2 al helemaal een futloze machine. Gelukkig valt dat erg mee. Lees verder op pagina 3 auto moet veel stijver zijn dan bij een grote auto. Een grote ugte om te rijl een t niet heeft, de >p dit van rond de f.30.000,=. De Sephia is 4,28 meter lang, weegt 995 kg en beschikt over een 81 pk leverende 1.6 liter krachtbron. Standaard is een handgeschakelde vijfbak, terwijl ook een viertrapsautomaat beschikbaar komt. Het onderstel beschikt voor over McPherson veerpoten, terwijl achter een Dual Link opstelling is aangebracht. Volgend jaar komt Kia met de Sportage, een permanent vierwielaangedreven terreinvoertuig met een 2 liter benzine- of 2.2 liter dieselmotor. Ondanks zijn Sevilla - Tien jaar maar liefst heeft de eerste generatie Opel Corsa zich staande weten te houden, zonder uiterlijk ingrijpend te zijn gewijzigd. Hoog tijd om in het steeds belangrijker wordende segment van compacte auto's opnieuw sterk voor de dag te komen. Zeer voorspelbaar bediend Opel zich hierbij van de bestaande naam "Corsa", maar biedt een volledig nieuwe auto, die op vele punten verrast. Met ingang van 1 juni dit jaar komt er weer een nieuw merk bij op de Nederlandse markt. Kia produceert in Zuid-Korea jaarlijks zo'n 650.000 auto's en behoort daardoor tot de middelgrote producenten. In Nederland kennen we Kia van de vorige generatie Mazda 121, die volledig in Korea werd gebouwd. Het programma van Kia start in Nederland met de Sephia, een vierdeurs middenklasse sedan met een moderne 1.6 liter benzinemotor. De Sephia zal later worden uitgèbreid met een hatchback-model. De Kia Sephia komt in de prijsklasse deze variant wordt ten opzichte van de City uitgebreid met een achterruitwisser, dashboardkastje met klep, make-up spiegel, verlichting in het dashboardkastje en de bagageruimte, interval op de ruitewisser, beschermstrips op de flanken en volledige wieldoppen. Jonge mensen die houden van kleur in hun auto komen absoluut bij de Joy terecht. De s r Joy onderscheidt zich aan de jrmg buitenkant weinig van de Swing, maar valt vooral in het interieur op. Het meubilair en de deurpanelen zijn bekleed met een vrolijk gekleurde stof, terwijl de bedieningsknoppen van de verwarming en de wijzerplaten in groen/blauw zijn uitgevoerd. De Joy is verder voorzien van getint glas, meegespoten buitenspiegels, een opberglade onder de passagiersstoel en een 3- spaaks sportstuur. luxueuze GLS. De City is een echt instapmodel, echter al voorzien van een vijfbak, hoogteverstelling op de gordels zowel voor- als achterin, pollenfilter in het ventilatiesysteem, beklede bagageruimte, gelaagde voorruit en hoofdsteunen op de voorstoelen. De City is uiterlijk herkenbaar door de naafdoppen en het ontbreken van de flankbescherming. Waarschijnlijk zal de Swinc de meest verkochte uitvoer worden. De uitrusting van enkele stijlovereenkomsten met de Renault Twingo te vinden. Vanaf 1 april is bij de Opel-dealer de driedeurs te vinden in een veelheid aan motor- en uitrustingsvarianten. Tegen de zomer komt ook nog een vijfdeurs, een auto die niet alleen twee extra portieren heeft, maar waarvan de volledige achterzijde anders is. De klep loopt veel rechter omhoog, terwijl ook de lichtunits afwijkend zijn. De Corsa is ten opzichte van zijn voorganger zo'n acht centimeter gegroeid tot 3,73 meter. Deze extra lengte komt volledig ten woede van de binnenruimte. De passagiers hebben iets meer plaats, terwijl de bagageruimte in standaardopstelling met 35 liter toenam. Bij de ontwikkeling werd Natuurlijk heeft de Corsa verstevigingsbalken in de portieren en gordelspanners, terwijl ABS en een airbag als optie leverbaar zijn. Er zijn nog maar weinig kleine auto's die dat de Corsa nadoen. De constructie van een kleine Spoorlaan 1 75 - Tilburg Tel. 013-350045 Motoren Het interieur van overigens aardigi w Het instrumentarium is geplaatst onder en bolle overkapping. Alle uitvoeringen hebben boven de middenconsole een display met de vermelding van tijd en datum. Wordt een officiële Opel-radio aangeschaft, dan verschijnt hierop ook de gekozen radio- frequentie. De Corsa beschikt over behoorlijk wat bergvakken: een ruim dashboarfkastje, portiervakken en een groot aflegvak onder het dashboard. Het ruitoppervlak is behoorlijk groot, waardoor de Corsa goed te overzien is. De stoelen zijn niet overdreven groot, maar bieden een goede zit en kunnen afhankelijk van de uitvoering zelfs in hoogte worden versteld. Als voor een schuifdak wordt gekozen, is de hoofdruimte zowel voor als achter beperkt. Het motorenprogramma biedt een ruime keuze. Allereerst voelden we de bekende 1.4 liter van 60 pk aan de tand. De auto zorgt bij de Corsa voor niet meer dan redelijke prestaties zoals een top van 155 km/u en een sprintje van 0 tot 100 in 15 seconden. De 1.4 liter levert zijn maximale koppel van 103 Nm bij 2800 Principes over boord Op alle fronten staat het milieu in de belangstelling. Geen wonder, want het is de laatste jaren eindelijk tot ons doorgedrongen dat behoud van ons milieu tevens behoud van de leefbaarheid betekent. Vrijwel alle sectoren komen langzaam onder druk te staan en zullen de komende tijd milieu-vriendelijker moeten gaan werken en functioneren. De PvdA heeft bij monde van partijvoorzitter Felix Rottenberg op zondag 14 maart bekend gemaakt dat het milieu het hoofditem moet worden van het verkiezingsprogramma voor volgend jaar. De partij kiest hier radicaal voor. En ja hoor, hoe wordt het streven naar een schoner milieu aan een deel van de bevolking het meest duidelijk gemaakt: We pakken de auto aan. "De auto moet uit de binnenstad worden geduwd. Autogemak moet door iedereen ter discussie gesteld worden", wist de partijvoorzitter tijdens een VARA-programma te melden. Het vreemde is de PvdA oude principes i boord gooit. Het milieu vóór alles gaan. Als dit samengaat met verlies aan koopkracht en een toenemende werkeloosheid, dan wordt dat op de koop toegenomen. Gelukkig wordt niet alleen maar de auto de zwarte Piet toegespeeld. Ook bedrijven die ernstig vervuilen moeten volgens Rottenberg direct worden gesloten, maar dan op voorwaarde dat de werknemers een milieuvriendelijke baan zal worden aangeboden. Gelukkig maakt de PvdA zich met een dergelijk verkiezingsprogramma geen illusies. De partij scoort in de opiniepeilingen niet bepaald goed en de nieuwe voorzitter had nu juist tot taak dit tij te keren. "Ik kan zo een verkiezingsprogramma schrijven dat 60 zetels oplevert, maar daar worden grote maatschappelijke vraagstukken niet mee opgelost", meldt Rottenberg. Ik vraag me af of een zetelwinst niet een van de voorwaarden was bij zijn aanstelling. In ieder geval ziet hij terecht in, dat hij zijn overgebleven aanhang in de handen van andere partijen duwt. En welke partij dat voor een groot deel zal zijn, laat zich Drie- en vijfdeurs De nieuwe Corsa oogt vrolijk en modem. De auto heeft nadrukkelijk ronde carrosserievormen. De koplampen zorgen voor een 'gezicht', terwijl ook de achterlichten voor een eigen uitstraling zorgen. Er zijn eigenlijk geen auto's te noemen waar de nieuwe Corsa sterk op lijkt, al zijn er Het is niet makkelijk voor een fabrikant om een opvolger te bedenken van een succesvol model. Van de Corsa werden er immers meer dan 3 miljoen gemaakt, waarvan er zo'n 121.000 via de Nederlandse dealers werden afgezet. De Corsa neemt ook een prominente plaats in in het Opel programma, door bijna 20 procent van de totale verkopen uit te maken. Opel Opel introduceert de nieuwe Corsa onder de titel de "Volwassen Klei Auto". Herman van Adel, manager Publ Affairs bij General 1 Nederland, weet dit toe te lichten: "De nieuwe Corsa is ruimer dan zijn voorganger, vooral achterin en in de bagageruimte. Zoals men van Opel gewend is, wordt een ruime keuze geboden uit carrosserie-, uitrustings- en motorvarianten. Maar allemaal worden ze geleverd met veiligh eidsvoc die tot nu toe a grotere auto's vanzelfsprekend waren. Zo heeft de Corsa verstevigingsbalken in de portieren en gordelspanners. Ook kan onze kleinste telg van een airbag worden voorzien." Overigens komt Opel volgens eigen voorspelling op het juiste moment met de nieuwe Corsa. “Vandaag de dag is het segment van de kleine auto nog een stuk belangrijker dan 10 jaar geleden, toen de eerste generatie verscheen. In 1991 werden in dit segment 3,7miljoen auto's in West Europa verkocht, ofwel 27procent van de totaalmarkt. We verwachten dat dit segment nog sterk zal groeien tot meer dan 4 miljoen exemplaren per jaar." Met de Corsa krijgt Opel een fors aantal zogenaamde vreemde- merk-rijders binnen. Van den Adel: “Bijna de helft van alle Corsa-kopers stapt over uit een auto van een concurrerend merk. Kortom, de Corsa is een doorslaggevende factor geweest in het streven om onze klantenkring te verbreden. We zijn met de Corsa interessanter geworden voor jongere mensen, vrouwen en voor mensen met een hogere sociaal -economische achtergrond. We hebben er alle vertrouwen in dat de nieuwe Corsa deze effecten alleen maar zal versterken." ,GG!NV 8;

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1993 | | pagina 25