WIJZE 5 5 Ogen dicht en luisteren maar r N\ im I I n n i i i i i i i i i i I Andere subsidiëring ouderenorganisaties rs. en. POST SCRIPTUM COLOFON Vrijwilligers bieden zich aan Veilig zelfstandig wonen Fïtheidstest voor ouderen Lezen over luisteren LF M- r i| I Gym voor ouderen Bezorgers gezocht voor -65+ krant Eetpunt De Heikant FilmoverBrabant rt 1993 - pagina 12 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 18 maart 1993 - pagina 13 JURT: I - van onze natuurgebieden zijn verdwenen; de film laat zien leggen. Er zijn al 250 aanmeldingen daarvoor, maar er is geschreven door Eli Asser en gespeeld door Wim Sonne- Kopij kan opgestuurd worden Genoemde titels zijn verkrijgbaar in de bibliotheek aan het I knninnenloin maar nnk in da hihlinthaak hii 11 in da hi 11 irt de Tilburgse Koerier, postbus 368805. ADIJS Omroep Brabant: veel oudere luisteraars. Foto: Geert van Loon Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Lange Schijf- HET WOORD IS AAN... Bij de Hulpcentrale van de Stichting Contour zijn vrijwilli gers die graag een ander van dienst willen zijn. Zo gaan zij n scala orjaars- iren. ge radioprogramma’s is ook vastgelegd. Enkele voorbeel den zijn ”Wie weet waar Willem Wever woont?” met aller- I lei weetjes, en ’’Willem Parel, het jaar van de orgelman”, I geschreven door Eli Asser en gespeeld door Wim Sonne- veld. Een deel van het bekende hoorspel ”De familie Door- snee” is te leen op cassette. Koningsplein, maai ook in de bibliotheek bij u in de buurt. I b.v. op bezoek bij mensen die weinig kontakten met ande- I ren hebben. Om samen te gaan wandelen, winkelen, voor- I lezen of iets anders gezelligs te doen. Ook zijn er vrijwilli- gers die willen helpen met boodschappen doen of mee procent in de Reeshof tot 34 procent in het zuidwestelijk stadsdeel. De be doeling is dat het beschikbare geld uit eindelijk zo eerlijk mogelijk verdeeld wordt. Daarbij wordt op termijn ook de subsi die betrokken die naar ouderenwerk in wijk- en buurthuizen gaat. B en W wil len elke vijf jaar gaan bekijken hoeveel 55- plussers in de stadsdelen wonen en de subsidies daaraan aanpassen. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. Els (63) raakte bij toeval verslingerd aan de radio. ”En door de zondagoch tenden. Die vind ik heel leuk om te ho ren.” Ze doelt daarbij op Vroege Vo gels (VARA) op radio 1 en op het programma van de VPRO op radio 1 ”Ook de gesprekken van Tony van Verre vond ik mooi. Andere mensen interesseren me altijd.” Ze houdt het op acht tot tien uur in de week, maar soms is het meer. Haar voorkeur gaat uit naar radio 12 en 5. ’’Maar als ik slecht geslapen heb, zet ik om 7 uur ’s morgens wel eens radio 4 op. Daar kan ik weer lekker bij in slaap vallen.” .Concentratie Het luisteren naar de radio gaat haar niet altijd goed af. ”lk moet wel oplet ten, concentratie is belangrijk. Daar om luister ik nooit als er bezoek is.” Programma’s die stimuleren, hebben haar voorkeur. Als voorbeelden noemt ze Ophef en Vertier, Schuim en As en de TROS Nieuwsshow. "Dat laatste programma heeft altijd een leuke sfeer en de stemmen zijn zo ver- ,‘trouwd.” De variatie van de radio spreekt haar .aan. Bovendien is het niet zo inspan nend als televisie. ’’Daarbij moetje kij- Sken en luisteren, dat kost veel meer moeite.” Els had in het begin wel moeite met het nieuwe zendschema. ”Je moet nu £öcht van zender naar zender. Bij som- ’rhige programma’s duurde het even Svoordat ik ze weer gevonden had.” Naar Omroep Bra ant luistert ze niet. "Ik heb helemaal geen zin in Brabants 3.95 Een paar weken geleden werd door de Tweede Kamer de Alge mene Wet Gelijke Behandeling aangenomen. Daarin wordt discri minatie op grond van kleur, ras en seksuele geaardheid strafbaar ge steld. Helaas werd daarin niet opgeno men dat ook discriminatie op grond van leeftijd verboden zou moeten worden. De meerderheid van de 'volksvertegenwoordigers' vond dat er eerst maar eens een onder zoek naar ouderendiscriminatie gedaan moest worden. Dus komt er weer een duur onderzoek. Ge woon rondkijken in de Tweede Ka mer was voldoende geweest. Daar zitten namelijk bijna geen ouderen. Drop Oud Het Tilburgs Model gaat ook niet voor bij aan de ouderenorganisaties in de stad. De laatste paar jaar is gepro beerd een nieuwe subsidieregeling te maken en vorige week hebben B en W de knoop doorgehakt. Als de gemeen teraad akkoord gaat, wordt met ingang van 1994 met subsidiecontracten ge werkt. Ook zal de hoogte van de subsidie gaandeweg afhankelijk worden van het aantal 55-plussers in de stadsde len, waar de organisaties actief zijn. De subsidie wordt verstrekt aan orga nisaties die aan belangenbehartiging doen en/of recreatieve, culturele en educatieve activiteiten organiseren voor Tilburgse 55-plussers. Voor orga nisaties die nu al subsidie ontvangen, wordt uitgegaan van het bedrag dat ze dit jaar krijgen. Daarbij wordt de ko mende jaren steeds meer gekeken of ze actief zijn in één van de zes ’zorg’- gebieden inde stad. Afhankelijk van het aantal 55-plussers in de stadsdelen wordt de subsidie verdeeld. Contracten Belangrijkste verandering is dat nu ook de ouderenorganisaties met sub sidiecontracten te maken krijgen. Dat betekent dat ze jaarlijks plannen moe ten indienen voor hun activiteiten, die zoveel mogelijk structureel gehouden moeten worden. De organisaties moe ten een breed scala aan activiteiten aanbieden op recreatief, cultureel en nieuws, daarvoor kijk ik wel in de krant. Maar ik ken wel mensen die er positief over spreken.” Breed Omroep Brabant heeft geen specifie ke programma’s voor ouderen. Pro grammaleider Lauk Bouhuijzen: ”Wij maken programma’s voor een breed publiek, voor zowel jong als oud.” Dat ouderen luisteren naar Omroep Bra bant blijkt uit de telefoontjes die het station regelmatig krijgt. ”Wij hebben op woensdag een programma over streektalen. Daarin vragen we luisteraars te bellen over de betekenis van een bepaald woord en dan krijgen we heel wat te lefoontjes, vooral van ouderen”, aldus Bouhuijzen. Hij denkt dat radio een aantrekkelijk medium is voor ouderen. ’’Voor veel mensen is het een traditie, ze zijn er mee opgegroeid. Televisie was er vroeger niet. Bovendien is radio mak kelijker te volgen dan televisie: Je hoeft alleen maar te luisteren. Het voordeel van Omroep Brabant is ook nog dat mensen het nieuws uit hun ei gen omgeving kunnen horen.” Dit jaar zal de omroep een aantal uit zendingen wijden aan het Europese jaar van de ouderen. Samen met de SBT werkt de zender aan een serie programma’s die inhaken op het the ma van die maand. Het eerste valt vandaag te beluisteren: om half zes in het achtergrondprogramma E-straat 244. Vandaag gaat het over ouderen en milieu. De makers zullen onder an dere met een aantal ouderen op be zoek gaan bij stortplaats De Spinder. (Frequenties Omroep Brabant: 91,9 in de ether en 88,7 op de kabel). Interessant De landelijke radio kent veel program ma’s die interessant kunnen zijn voor ouderen. De Seniorenwijzer maakte een selectie uit het aanbod van Radio 1 en 2, wat niet wil zeggen dat er geen andere goede, leuke of mooie pro gramma’s zijn. Dat is voor de luiste raar om uit te zoeken. Voor alle duide lijkheid: voor de oudere popliefhebber is er radio 3 (24 uur per dag), voor de mensen die hun hart verpand hebben aan klassiek, is radio 4 hét station. Tot slot is radio 5 bedoeld voor die men sen die graag (andere) opinies belui steren. Hoe zou een weekje informatieve ra dio luisteren er uit kunnen zien? Za terdag begint op radio 1 met de TROS Nieuwsshow (7-11 u): met actuele on derwerpen, meningen en tips. Daarna volgt TROS Kamerbreed (11-12 u), voor de liefhebber van politieke za ken. Radio 2 zendt van ^-Muurspij kers met koppen uit (VARA): een sati risch programma over actuele zaken. Tussen 17-19 uur is op deze zender Ophef en Vertier (VARA) te horen. Daarin komen kunstonderwerpen aan bod. Op zondag begint de AVRO de dag op radio 2 met Dag en Dauw (radio 2): handige tips voor vrije tijdsbesteding. Om 10 uur het programma OVT (VPRO) op radio 1Hierin komen on derwerpen uit het verleden aan bod, die nog altijd actueel zijn. Diezelfde omroep zendt van 14-17 uur Zaal op Zondag uit: luisteraars kunnen bellen met Rik Zaal, ’s Avonds laat is er 3 D (VARA). Hierin praten drie generaties over het nieuws van de afgelopen week. Op iedere werkdag valt op radio 2 tus sen 17-18 uur Alle Mensen (EO) te be luisteren. Mensen krijgen hierin de mogelijkheid om hun hart te laten spreken. Op dinsdag en donderdag heeft de KRO op radio 1 De Dingen Die Ge- Televisie is een populair medium bij alle leeftijdsgroepen. Ook ouderen we ten de weg naar het toestel te vinden en kunnen makkelijk een avondje voor de buis doorbrengen. Met radio ligt dat anders. Vroeger, toen er nog geen tv was, luisterden veel mensen naar het kastje, maar de tijden zijn veranderd. Toch blijft de radio een leuk medium, ook voor ouderen. Daarom een blik op de wereld die bestemd is voor het oor. educatief gebied. Bij hun jaarplan moeten ze een begroting indienen, waaruit blijkt dat de deelnemers een ’’redelijke vergoeding” bijdragen. Ook willen B en W de mogelijkheid om ei sen te stellen aan het minimum aantal deelnemers. De zes stadsdelen, die zorginstellin gen en de gemeente hanteren, ken nen sterk verschillende aantallen 55- plussers. Dat loopt uiteen van één In het Steunpunt Theresia wordt op woensdag 24 maart een info-middag gehouden over hoe u zo zelfstandig kunt blijven wonen met of zonder handicap. Vaak gebeuren er ongevallen in huis door: gladde vloeren, losliggende kleedjes, geen of te weinig houvast in douche, etc. U krijgt advies om ongevallen te voorkomen, maar ook over de aanschaf van aangepaste meubels b.v. een fau- teuil, bedden om beter in- en uit- te kunnen stappen, aan passingen in de keuken. Dit alles en nog veel meer krijgt u te zien op woensdag 24 maart in het Steunpunt voor Ou deren Theresia. Adres: Nijverstraat 42. Aanvang 14.00 uur. Voor vervoer kan men bellen naar: mw. Pigmans, tel. 435610. beuren (dinsdag: 9-12 uur, donder dag: 14-17 uur). Veel actuele informa tie en luisteraars kunnen bellen over dingen die ze dwarszitten. Woensdagmiddag op radio 1 is er ruimte voor de Woensdagbijlage (AVRO): actuele zaken, interviews en achtergronden. De uitzending begint om 14 uur en gaat door tot 17 uur. Donderdagmorgen kunnen luiste raars tussen 9 en 10 uur met vragen terecht bij Wie Weet Waar Willem We ver Woont? (NCRV, radio 2). Die och tend zendt de TROS op radio 5 ook het enige speciale ouderenprogramma uit; dat heet De Duvel Is Oud en is te beluisteren van 10 tot 11 uur. Vrijdag begint met Het Gebouw (VPRO) op radio 1van 7-12 uur. Veel informatie, achtergronden en menin gen. In Argos zendt dezelfde omroep op dezelfde zender een documentaire of discussie van bijna een uur uit (14- 15 uur). Radio 2 heeft ’s morgens Adres Onbekend (KRO) tussen 11-12 uur. Daarin gaat een gast op zoek naar mensen uit het verleden. Dit is natuur lijk maar een greep uit de vele radio programma’s. Zelf kunt u in krant of gids nog veel meer boeiends vinden. En dan... ogen dicht en luisteren maar! De activiteitencommissie Groeseind-Hoefstraat organi seert in het kader van het Jaar van de Ouderen een leuke middag met de film ’Bloeiend Brabant’. De film laat d.m.v. uniek archiefmateriaal iets zien over een aantal ingrijpen de veranderingen door de jaren van het Brabants land- schap. Ook de milieuproblemen komen aan de orde. Veel I van onze natuurgebieden zijn verdwenen; de film laat zien I hoe dit komt en wat eraan gedaan wordt. De film is te zien in De Baselaer op dinsdagmiddag 23 maart. Aanvang: I 14.00 uur. Entree gratis. Dezelfde film is op dinsdag 13 april te zien in Hofstede De Blaak, Dussenpad 1 -3. April staat is het Tilburgse Jaar van de Ouderen in Tilburg I de maand van bewegingsactiviteiten. Het Bureau Onder steuning Tilburgse Sport (BOTS) organiseert op 4 april een sportinformatiemarkt voor 50-plussers. Op die markt kunt 1 u onder begeleiding van deskundigen een fitheidstest af- I leggen. Er zijn al 250 aanmeldingen daarvoor, maar er is I nog plaats. AanmeldenBOTS, tel. 437283. Kosten 7,50. I lillende i complete -- 9.95 - :n 4.95 I Seniorenwijzer I Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koe- rier. I Redactie: 1 Ria van der Aalst-Dierks I Diny van Bladel-Verbunt Theo Dekker I MarcGeerts 1 Jan van Groos (voorzitter) I Joop Janmaat 1 Karei Luiijf (eindredacteur) Ad de Vet I straat W7,J5038 7T Tilburg, tel. I 1 350505. 1 I Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar I 1 de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg, tel. I 1 368805. Het is nu zover. De dag waarik vreselijk tegenaan had lopen hikken is twee weken voorbij. Ik ben 60 jaar geworden. Maar het valt erg mee. Ik val niet in een diep gat en op aanraden van een vriendin heb ik een 60+ Senioren- kaart van de NS gekocht. Met alle voordelen vandien. En als klap op de vuurpijl ben ik vorige week een cursus etaleren begon nen. Die duurt twee jaar. Nederland vergrijst, dus neem ik aan dat wij weer nodig zijn op de arbeidsmarkt. 60+? Ik begin aan mijn derde jeugd! A.v.K. gaan naar het ziekenhuis wanneer mensen moelijk alleen kunnen gaan. Daarnaast zijn er vrijwilligers die een tijdje bij een gehandicapte of dementerende oudere willen blijven zodat de partner of vaste verzorger eens even een mid- I dagje weg kan. Zou u graag kontakt hebben met één van deze vrijwilligers, dan kunt u bellen naarde Hulpcentrale: 013-433584. U als 50-plusser/60-plusters kunt verantwoord en sportief I actief zijn in de Sporthallen aan het Wagnerplein (Drie- burcht op vrijdagmorgen) en Oude Dijk (op maandagmid dag). Docenten gymnastiek geven losmakende en spier- versterkende oefeningen, gevolgd door naar keuze I grondoefeningen, badminton of een balsport. Ook zijn er regelmatig oefeningen op muziek. Wie graag een keer op proef wil meedoen kan in de Drieburcht op vrijdagmorgen om 9.15 en om 10.30 uur terecht. En in de Oude Dijk op maandag om 15.15 uur. De prijs is ƒ3,75 per les. In de grote zaal van Terra Nova aan de Nieuwlandstraat 44 is elke woensdag van 10.30 tot 11.30 uur een groep 65- plussers ook sportief actief. U kunt altijd even komen kijken of deze sportieve ouderen-activiteit iets voor u is. Wijkteam Oost van de SBT vraagt voor het bezorgen van de -65+ krant met spoed bezorgers (m/v). Het blad wordt vijf maal per jaar bij ouderen aan huis bezorgd. Op dit mo ment zijn nog bezorgers nodig voor de wijk Loven-Besterd en voor Groeseind-Hoefstraat. Belangstelling? Bel naar De Baselaer: 421207. Wellicht kunt u zich de tijd dat er geen televisie was nog I goed herinneren. Maar de tijd dat er geen radio was, ligt veel verder terug. In de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt I u enkele boeken over het ontstaan van de radio. In het rijk geïllustreerde "Hallo hier. Hilversum” van Huub I Wijfjes passeert driekwart eeuw radio en televisie (tot I 1985) de revue. Het boek ”Van bliksemschicht tot radio” I van J.L. Platteeuw en P.J. Windey is wat technischer van I aard. Hierin wordt naast de geschiedenis van de radio, ook I die van het zendamateurisme en van de Nederlandse en Belgische omroepen beschreven. De inhoud van sommi- fia rarlinnrnnramma’c ic nnb xzaatnaland Pnkala \innrhoal. den zijn ”Wie weet waar Willem Wever woont?” met aller- Ook voor ouderen is uit eten gaan mogelijk! In onze mo- dern ingerichte, hygiënische keukens worden dagelijks met de grootste zorgvuldigheid grote aantallen smakelijke warme maaltijd$n beMeid, bestemd voor onze tehuis- be- I woners, bewoners van onze aanleunwoningen en bewo- I ners uit de wijk. Deze laatste categorie eet in onze gezellig I ingerichte ontmoetingsruimte. Aan de variatie van de maaltijden wordt natuurlijk veel aan dacht besteed mvenals aan de kwaliteit van de ingrediën- I ten en uiteraard is onze keuken ingesteld op diverse dië- I ten. De warme maaltijd wordt zeven dagen per week om 12.00 uur geserveerd. Naast de kwaliteit van de maaltijden kunnen in het eetpunt I ook sociale contacten worden opgedaan. Mocht u geïnte- S resseerd zijn in uw warme maaltijd buiten de deur, omdat u het alleen eten zat bent, of moeite hebt met de samen stelling van uw dieet, gewoon geen zin hebt om te koken of uzelf in deze een beetje verwaarloost, neemt u dan contact I op met dhr. W. van Gooi, telefoonnummer 581100 voor na- I dere informatie. 1

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1993 | | pagina 13