>RT Raadscommissie: 1 ’’Liefde niet meer van één kant” Rampjes 'GILDE I O Tilburg een week lang in teken van anti-racisme H) ÏOIUDA triestad. Ho 6 jfi a B en W: overschot 1992 voor afdekken risico’s Industrie- stad-sticker Mèn Tilbörgs Woordeboek 128 Philips Tilburg verder ontmanteld LJA. op bus Jo Hollander overleden Openbare Bibliotheek 80 jaar LEES VERDER IN DIT NUMMER: Oplage96.785 ex. I FiVtl :l 2 N D U s T PIES T A D 5 \d halvering bouwplannen liilcri)()li\ op livoli WEEK Van 15 tot en met 21 maart tejEg CF tessCL ENDRECLAME: APFELSTRÜDL De februari 1993 - pagina 6 s@ Koerier pag.3 •pag. 5 Cursussen. •pag. 5 Uit-agenda. Kultuur/Amusement....pag. 5/13 Gemeentenieuws. .pag. 6 en 7 Seniorenpagina pag. 9 B en W - besluiten. •pag. 15 Rondom hart v. Brabant pag. 17 •pag. 17 Parochienieuws. Sport.. pag. 19 ogen sluit Zie onze advertentie op pag. 18 In 11a Foto: Geert van Loon (Henk van Doremalen) VERHUISD HEUVELSTR Bakker Floor 1 VUR UN HIER 'RAANSIE! an 175 i Tilburg 350045 9.950,- 9.950,- 9.950,- 10.950, - 11.950, - 16.900,- 13.950, - 16.900,- 23.950, - 20.950, - 22.950, - 22.450,- 12.950, - itrum ’The »ani- een NEEM GÉÉN RISICO aachterööt bw - achteruit. Allee), veröüt, acchlrriMl. Donderdag 4 MAART 1993 36e jaargang nr. 1797 Autobedrijf VAN DORST RIJEN - BREDA blènd’ aan weinig te Ivan Lieshout Hoefstraat 151 Oeriesestraat 211 Vinger Meer duid CDA-raadslid aaf bw - af, va.., Blèèf-i-ur aaf. F'"' Blèèf ic-t aaf? Blijf Ge wit ur niks aaf. SEmrRESS "I ^Pneumatiek i: - 1 J aachter vz/bw - ai Himmdl oochteroon aachter de tóffe!. Helemaal achter voorzitter achtei Wi aachter de haat Iets In reserve t aachteraaf bw - ai Aochteroof kun de Want hè want ndgal Bij nader Inzien makkelijk zeggen, woont nogal achtei Aochteroof löére ze un L Achteraf is het mat aachterbekaare bw - aachtermekaare. Wè-ne koojen-ond, hè bét aachterbekaare! Maandag is in het kader van de campagne ’Tilburg Mo derne Industriestad' een BBA-bus getooid met een grote sticker. Burgemeester Brokx plakte de sticker symbolisch op het rijdend gevaarte, waarna vaklui het karwei afmaakten. Dit on derdeel van de campagne is bedoeld om de inwoners van de stad vertrouwd te maken met gekozen imago. 5 HALEN dX BETALEN Twijfel over de reden van Interpolis om de bouwplannen voor Tivoli te halveren en boosheid over de houding van het verzekeringsconcern ten opzichte van de gemeente: dat waren de klachten die gemeente raadsleden van alle partijen maandag uitten tijdens een commissie vergadering. De vergaande welwillendheid van gemeentelijke zijde in de richting van Interpolis moet maar afgelopen zijn, concludeerden de meeste partijen. vóór Tivoli bestemd was voor de nieuwbouw, vrije sector huurwo ningen te laten bouwen, ontmoette maandag tegenstand van een meer derheid van de commissie. Die wil in tegenstelling tot B en W dat de gemeente de grond tegen een rede lijke prijs terugkoopt en de ontwik keling van het gebied zelf in de hand houdt. r aan de pols idelijkheid is nodig, aldus adslid Martin Dahlhaus, die zich naar aanleiding van de gang van zaken ook had afge vraagd waar ”de gemeentelijke vinger aan de pols was”. Dat ge brek aan informatie bij de gemeen te was voor Tiny Kox (SP) en Gijs Bax (Groen Links) reden om te twijfelen aan de geschiktheid van burgemeester Brokx als onderhan- tteraf. in koej in dur kdnt. lakkelljk praten. zie waar-k steekende 1 duidelijkheid ook wensen overlaat. In de Z zitten ook enkele fraaie alliteraties. ’Zo-j zi, zèn z-ammöl zuut’ (Zoals hij zei, zijn ze allemaal zoet). Of: ’K-zèè ziek z-ik, dè zie-k zi- j’ (Ik ben ziek zei ik, dat zie ik, zei hij). Met dit soort alli teraties wordt het natuurlijk helemaal leuk als je het ach ter elkaar gaat zetten. Ziszis- zisze, waarbij de schrijfwijze in het Tilburgs ’Z-is zis, zi- se’ hoort te zijn. Men moet zich een meisje van zes jaar voorstellen die vertelt hoe oud ze is. En wat te denken van de zin ’Zo zè zoo zèèn (zou zij zo zijn Sommige uitdrukkingen of zegswijzen kom je in het da gelijks gebruik nog tegen, an deren hoor ik een enkele keer nog wel van oudere Tilbur- gersmaar er zijn er ook die ik voor het eerst tegenkwam in het door Van Rijen samenge stelde woordenboek. ’Erre- ges aajkes onder lègge’ zal de meeste Tilburgers bekend voorkomen, maar geldt dat ook voor de uitdrukking ’Ge mot ur goet aajkens onder lègge, dan za-j ze wèl vööl broeje!’ (Je moet hem maar goed verwennen, hij zal het wel uitbuiten)En wie kent de zegswijze ’Moejer, ons Sjaan heej dur bèddeke wir in ut zoat’. Een mooie manier om aan te geven dat iemand (weer) zwanger is nietwaar ’Mèn Tilbörgs Woordeboek’ wordt uitgegeven door boek handel Gianotten en zal in april verschijnen. De naam Jo Hollander was bij velen niet bekend, maar toch kende iedere Tilburger hem: Zot Joke. Vroeger ging hij regelmatig met wat spullen op pad; de laatste jaren was hij vooral in de Heuvel straat te vinden in een tuinstoel bij Blokker of in de buurt van het draaiorgel. Dat is nu verleden tijd. Afgelopen vrijdag overleed hij op 77-jarige leeftijd. Daarmee verliest Tilburg één van haar mar kante inwoners. Foto: Gemeentearchief Tilburg De Openbare Bibliotheek Tilburg bestaat deze maand 80 jaar. Vol gens de instelling zelf geen reden voor een groot feest, maar wel een feit om even bij stil te staan. Afgelopen jaar kreeg de Tilburgse Openbare Bibliotheek er maar liefst 4000 nieuwe leners bij. In het komende jaar zal de bibliotheek veel aandacht schenken aan de ver betering van de kwaliteit van de dienstverlening. Ook de opening van een filiaal in de wijk Reeshof vormt een heuglijk feit. Op 19 maart a.s. organiseert de bibliotheek samen met enkele boekhandels en de stichting J.H. Leopold een groot boekenweekfeest. In deze koerier vindt u veel meer informatie over de jarige bibliotheek op pagina 10 en 1 l.Op deze extra pagina’s wordt u onder meer op de hoogte ge steld van verschillende activiteiten en tentoonstellingen die de Open bare Bibliotheek Tilburg voor dit jaar op het programma heeft staan. De week van 15 tot en met 21 maart staat Tilburg in het teken van ra cismebestrijding. Meer dan vijftig organisaties maken zich dan sterk tegen dit sluimerende gevaar. Het is de bedoeling dat vooral in het on derwijs en de sport het thema racisme aan bod komt. De week wordt ’s zondags met een festival afgesloten in Noorderligt. nagementrapportage (Marap) be droeg het negen miljoen gulden. De stijging wordt mede veroor zaakt door een hogere opbrengst van de afvalwaterzuivering. De bouwleges bleven ondanks enkele grote bouwplannen echter achter bij de ramingen, omdat voor de nieuwbouw van Interpolis in 1992 geen bouwaanvraag is ingediend. Dat scheelt de gemeente twee mil joen gulden. Maandag 15 maart zal de poster ’Tilburgse sport bekent kleur’ overhandigd worden aan wethou der van onderwijs, sport en cultuur Jan Timmermans. Dat is de officië le start van de week, maar het on derwijs houdt zich al eerder bezig met het thema. Tilburgse basis wethouder Ruud van Eijkeren (ruimtelijke ordening en stadsbe heer) maandag. De Raad van Com missarissen, die de bouwplannen van de Raad van Bestuur had te ruggedraaid, heeft volgens de wet houder vorige week wel zijn de finitieve goedkeuring gegeven voor de bouw van een kantoor van 30.000 m2, maar hij zei ’’lering te hebben getrokken” en wil dat ’’zwart op wit” zien en snel over gaan tot de verkoop van de grond op het Tivoliterrein. Als je over steenvlakte van het Koningsplein loopt, je ogen dicht doet en je oren sluit voor het verkeersla waai, zie en ruik je het nog met wat goede wil. Piëta Me lis is al jaren dood, maar leeft - sigaren rokend, zittend voor haar huisje in de Ko- ningswei - voort in de herin nering van menige oudere Tilburger. Zo zullen velen voortaan, als ze voorbij het gemotoriseer de draaiorgel in de Heuvel straat lopen, dat ene manne ke missen. Zot Joke hoorde daar, leek het wel. Zomer of winter, zijn leren jas droeg hij vrijwel altijd, hij mompelde wat of trok zwijgend grimas sen. Zijn aanwezigheid in het straatbeeld is voorbij; afge lopen weekend wisselde Joke op een gezegende leeftijd het tijdelijke voor het eeuwige. Er blijven natuurlijk nog wel wat zonderlinge figuren in het straatbeeld, maar op een enkeling na, zijn ze naam loos. Dat is de tragiek van elke grotere stad. In dezelfde week werd bekend dat drie katholieke kerken waar schijnlijk vervangen gaan worden door één nieuwe en dat gestudeerd wordt op de toekomst van een paar ande re. Te weinig kerkgangers en te hoge onderhoudskosten: de ontzuiling zet zich gestaag door. Je zou bijna melancholiek worden van dit soort ramp jes. Na de kaalslag door de teloorgang van de textiel en de al verdwenen kerktorens, dreigt het beeld van de stad nog verder aangetast te wor den. Gezichtsbepalende ge bouwen verdwijnen en bij zondere bekende mensen die immer je pad kruisten, ster ven uit. Het kan haast geen toeval zijn dat de burgemees ter in diezelfde week een BBA-bus beplakte om ons te overtuigen van zijn idee dat we in een moderne industrie stad wonen. Zou Gerrit soms ook hierboven over goede contacten beschikken delaar met het ve cem. Aan de weh gens Interpolis is e a men, was de teneur van de uitspraken in de commissie. ”Tot nu toe kwam de liefde van één kant”, aldus Klink. ’’Interpolis dic teerde en in het belang van de werk gelegenheid hebben we er hijgerig achteraan gelopen.” Van Diessen is ’’geen voorstander meer om extra dingen te doen voor Interpolis. Het gaat nu om een gewone verhuizing van een bedrijf.” De raadscommis sie steunt B.en W, die stellen dat In terpolis nu zelf een stuk grond aan de Spoorlaan moet verwerven dat in handen is van Spera Tilburg BV. Dat geldt ook voor de voorgestelde overname door Interpolis van de verplichting bouwonderneming Ballast Nedam voor 35 gulden te laten bouwen. De visie van Interpolis en het colle ge dat onder het nieuwe kantoor ook minder parkeerplaatsen hoe ven te komen, kreeg weinig steun in de commissie. Een meerderheid vond dat het bedrijf moet zorgen voor de eerder toegezegde driehon derd plaatsen. Een deel van de plaatsen voor Interpolis in de te bouwen garage bij de Veemarkt- straat, kunnen dan gebruikt worden als vervanging van de parkeer- kunnen affiches maken over het thema en daarmee maken ook zij kans op prijzen. De uitreiking daar van zal zaterdag 20 maart om drie uur plaatsvinden in de Emmapas- sage. Het definitieve programma ver schijnt begin volgende week, maar de activiteiten voor enkele avon den staan al vast. Dinsdag 16 maart is er een discus- sie-avond in Paradox met als on derwerp: hoe kan racisme op een structurele manier bestreden wor den. Donderdag 18 maart draait in /erzekeringscon- plaatsen op het Pieter Vreedeplein, dwillendheid je- aldus CDA, PvdA en Groen Links. een eind geko- Deraadsleden willen duidelijkheid van de over de kosten die de gemeente ci» ”Tnt heeft gemaakt voor grond die op Tivoli is aangekocht. Daarover houdt de commissie economische zaken volgende week een besloten vergadering. Het plan van Interpo lis om op de Delmerweiden, dat De werkgroep 't Gilde brengt vandaag de twaalfde Gilde-Gids uit. Zie pag.13 De mededeling van Interpolis een maand geleden dat er niet 60.000 m2, maar de helft aan kantoorop pervlakte gebouwd gaat worden voor de 900 personeelsleden in het huidige hoofdkantoor aan de Con- servatoriumlaan, was voor de raadsleden als een donderslag bij heldere hemel gekomen. De reden -een terugval in de winstcijfers van 1992- wekt veel argwaan. ”Bij een verzekeringsmaatschappij die over twintig tot veertig jaar pensioenen uitkeert, moeten ze verder kunnen kijken dan een half jaar”, aldus VVD-er René van Diessen PvdA- er Rik Klink vermoedt dat de Rabo ”op langere termijn andere plannen heeft” met het verzekeringsbedrijf. De commissie betwijfelde of Inter polis daadwerkelijk gefaseerd gaat bouwen op Tivoli, zodat uiteinde lijk ook het personeel van de ande re Tilburgse vestigingen daar ge huisvest zal worden. Ook het college van B en W was overvallen door de halvering, zei Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir.: J.A.J.M. de Beer Oprichter: J.H.G. de Beer Verschijnt in geheel Tilburg, Goirle, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel-Enschot, Oisterwijk, Moergestel en Hilvarenbeek Redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Postbus 10001 5000 JA Tilburg Tel. 013/368805 Fax. 013/359985 Sluitingstijd voor advertenteies en redactie dinsdagavond 22.00 uur het Missionair Service Cent aan de Bredaseweg de film March’ en vrijdag 19 maart orgs seren Tilburgse Koerden avond over vooroordelen in de Vuurdoop. Zondagmiddag opent Noorderligt de deuren voor een festival ter af sluiting van de week. Daar zullen The Wrong, City Pig Unit, TGV en Rai Brabant hun muzikale steun betuigen. Ook performer Ko de Laat zal dui delijk maken aan welke kant hij staat. scholen wijden aparte lessen aan racisme. De leerlingen kunnen meedoen aan een kleurwedstrijd. Daaraan zijn prijzen verbonden die op ’s zaterdags uitgereikt worden in de Openbare Bibliotheek. Ook voorde middelbare scholieren is een wedstrijd georganiseerd. Zij aachtkaanteg bn - onbeholpen, tinnen oachtkoonlege. ’n Grof, onbehouwen iemand. van, vandaan. Blijf er af. Blijf je er al? Philips Tilburg, vestiging Volt, zal de komende jaren afslanken tot een be drijf met 130 arbeidsplaatsen. Dit betekent dat bij het aan de Zevenheu- velenweg gevestigde Volt op betrekkelijk korte termijn 210 arbeidsplaat sen zullen verdwijnen. Gezien de omvang van de afslanking worden gedwongen ontslagen onvermijdelijk geacht. Dit jaar al daalt het aantal ar beidsplaatsen met circa 120. Philips is van plan de vestiging van de divisie Consumer Electronics in Tilburg de komende jaren om te vormen tot een internationaal ken niscentrum op het gebied van draadgewonden produkten. De serie matige produktie bij Volt zal geleidelijk worden gestaakt. De 9,8 miljoen gulden die de gemeente vorig jaar heeft overgehouden, moeten volgens het college van B en W toegevoegd worden aan de sal- direserve. Ze kunnen dan weer uit dat gemeentelijke spaarpotje ge haald worden om risico’s af te dekken bij de Dienst Sociale Werk voorziening (DSW) en de Slachtplaats. De laatste jaren werden overschotten voornamelijk apart gezet voor grote investeringen. Als de raad instemt met het voorstel dering te brengen op de opbreng- van B en W, bedraagt de reserve sten. voor grootschalige investerings- Het overschot van de gemeente is werken niet bijna 38,5 miljoen, de laatste vier maanden neit veel maar 28,4 miljoen gulden. gegroeid. Bij de voorlaatste ma- De saldireserve van 10,4 miljoen wordt daarentegen verhoogd met 9,8 miljoen gulden. Het risico bij de DSW wordt ver oorzaakt door een terugvordering van het rijk. Dat vindt dat de DSW te weinig in rekening heeft gebracht voor gele verd werk. De vordering kan voor de gemeen te Tilburg een schadepost van 13,2 miljoen gulden betekenen. Ook bij de Slachtplaats loopt de ge meente een financieel risico, waar mee eerder geen rekening werd ge houden. Andere risico’s, zoals maximaal twee miljoen gulden bij bezwaren tegen de heffing van rioolrecht, worden verwerkt in de gemeente lijke boekhouding door ze in min- Deze week enkele uitdruk kingen en zegswijzen, waar van er een aantal tnet name bedoeld lijken om over te struikelen. We hebben ons beperkt tot wat we onder de A en de Z vonden, maar ik kan u verzekeren dat het boek er vol mee staat. Een veelgehoorde zin is Wè zi de gè?’De meest logische vraag als je iets niet verstaan of begrepen hebt. Nu kan het zijn er ’gezéeverd’ werd en dat de zin daarom niet te ver staan was. Met ’zêevere’ wordt zowel onzin praten als kletsen bedoeld. De zin ’Wè zéeverde de pestóor tóch wir’mag als een kwalificatie van ’s mans preek worden opgevat. ’Dè-s ginne zêever’ is weer positief bedoeld. ’Zêevere’ betekent boven dien zachtjes regenen. Re gent het harder dan moeten de Engel sen het doen met de uitdrukking ’It’s raining cats en dogs’In Tilburg zeggen ze ’Ut rèègent dè-t zèkt’. En dan regent het echt hard. Het woord ’zèèk’ wordt als niet zo netjes beschouwd, maar komt in de volksmond nog steeds zeer veel voor. De Til burger ontleent er zelfs zijn bijnaam aan, maar daar ko men bij een aparte aflevering over de textiel nog op terug. Bekend is ook het woord as’ Het komt veel voor wanneer ergens diskussie over wordt gevoerd. As is verbrand hout, is veelal de eerste reactie. Maar de uitdrukking ’As, as, as oewe kóp op un vèèreke stin, zo de zégge dè-t bisje ziek waar’ is natuurlijk heel wat fraaier. Terwijl ’As, as, a-k baaj mun öoge nie hö, In een aantal afleveringen wordt de komende weken een aspect van de Tilburgse woordenschat op een wat speelse wijze behandeld. Mèn Tilbörgs Woordeboek is de bron waaruit de woorden of zinnen afkomstig zijn. Het boek is geschreven door Henk van Rijen. Hij heeft daartoe, eerst in werkgroepverband, later solo, vele jaren in oude lec tuur gesnuffeld en contacten gelegd met echte oude Til burgers. Het is zijn interpretatie van het Tilburgs, daar om is de titel ook Mèn Tilbörgs Woordeboek (Mijn Tilburgs Woordenboek) i Tilburg: jorges,. >lis van dementing j5 miljoen

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1993 | | pagina 1